Op de pedalen met Aat Daale Hooglanderveen, Nijkerk en Flevo-Natuur leusder krant VERGROTEN? -lezers. schrijven- DeEemhof Eemstrand LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Korte routebeschrijving Nijkerk 6 Erkemederstrand Aflevering 5 Vernielingen bij volks tuinencomplex Almere Hilversum 20 3,0 plaatselijk nieuws DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. 1. Via de Hamersveldseweg en Horsterweg naar Stoutenburg. 2. Op kruispunt linksaf over het fietspad van de Bameveldseweg en dit volgen tot aan het wegrestaurant bij de provinciale weg Amersfoort-Zwolle. 3. Aldaar rechtsaf en richting Nijkerk blijven volgen tot aan het kruispunt Hooglanderveen. 4. Provinciale weg verlaten en linksaf, onder tunnel van de rijksweg A28 door, over de Van Tuyllstraat (met R.K. Kerk) Hooglanderveen door. Overweg over en daarna direct rechtsaf over de Veenweg. 5. Veenweg blijven volgen tot Verbindingsweg, daarna over deze Verbindingsweg verder rechtuit. 6. Bij volgende overweg niet oversteken, maar evenwijdig aan de spoorlijn blijven rijden. 7. Bij viaduct van autoweg over de spoorlijn linksaf tot aan de kruising met de Domstraat. 8. Aldaar rechtsaf, viaduct onderdoo- en daarna rechtuit blij ven rijden. 9. Bij volgende kruising met doodlopende wegen rechtsaf over de Domstraat West. 10. Volgende overweg niet oversteken, maar linksaf over de Fliersteeg richting Nijkerk. 11. Bij kruising met Bunschoterweg linksaf en over het viaduct van de A28 rijden. 12. Meteen daarna rechtsaf over de Korte Holk. 13. Alle verdere kruisingen voorbijrijden (eerste kruising met links de Bontepoort en rechts de Olevoortseweg, tweede kruising (weg heet dan Bremerseweg) met links Nekkeveld en rechts Watergoorweg. 14. Weg heet verderop Zeedijk. Bij terpboerderij van Koelewijn rechtsaf en over het bruggetje naar recreatiegebied Hulckes- teijn. Aldaar eerst linksaf en bij het water weer rechtsaf. 15. Grote weg oversteken en rechts op het fietspad over de brug rijden. 16. Met grote boog neerwaarts onder de brug doorrijden richting Almere. 17. Na het passeren van de weg onder de brug volgende kruis punt niet naar rechts en evenmin fietspad langs het water volgen, maar rechtuit over de tweebaanseweg (Slingerweg). 18. Slingerweg ongeveer 2 km volgen tot aan kilometerpaaltje 6,2 en bij wegwijzer aldaar linksaf over de Wielseweg (spe ciaal gebied met aanduiding „Flevo Natuur"). 19. Bij volgende kruising rechtuit, loopt weliswaar dood, maar verderop is een speciaal fietspad met aanduiding „Nijkerk 7 km". 20. Dit pad volgen tot aan het water (Laaksestrand). 21. Naar eigen goeddunken verder verblijf bepalen. Weg naar links voert weer naar de brug richting Nijkerk. 22. Over de hoofdweg (provinciale weg) via Nijkerk terug naar Leusden naar eigen keuze. Naar het Nijkerkernauw r Nu komt u in een nieuw brokje stille schoonheid van Moeder Natuur. Wielseweg heet de weg naar links en u kunt daar in de richting van het Laaksestrand gaan. Rechts is het Hulkesteinsebos en het gebied heet „Flevo-natuur". De mooie weg loopt dood, maar daarom met ge treurd. U vindt links na een kruising een speciaal pad voor fietsers, dat strandwaarts voert (Nijkerk 7 km). Eigenlijk willen we het nu aan u zelf overlaten, wat u precies wilt doen in dat natuurgebied. Zwem men, zonnen, even kijken, foto's maken, mensje kijken, picknicken. Rechtdoor komt u op een speciaal strand en nog verder naar rechts ligt de Eemhof. Linksaf kunt u weer terug njden naar de brug naar Nij kerk. Heel mooi is het uitzicht naar de overkant, waar het oude polder gemaal nog een teken is uit een tijd dat daar de zee nog heerste en LEUSDEN - In de hoop dat het mooie weer ons goedgunstig gezind blijft, hierbij de uitnodiging om eens met de fiets naar de oevers van het Nijkerkernauw te gaan. U kunt er best een dagje uit van maken. Misschien spreekt u van het Eemmeer, maar het randmeer tussen Spakenburg en de brug van Nijkerk naar de polder heeft wel degelijk een eigen naam. Nijkerkernauw. Desgewenst kunt u voor de aanvulling van uw recreatiebehoeften badpak, badbroek of alleen maar een handdoek meenemen, want aan de overzijde van het „Nauw" is er voor elke beoefenaar van de zwemsport of zonnebadcultuur de mogelijkheid om naar eigen inzicht gekleed of ongekleed te gaan. Uiteraard gaat het hier in hoofdzaak om fietsen, maar het is maar dat u het weet, dat u daar op de vroegere bodem van de zee prima kunt relaxen. Welke kronkel in de hersenen moet iemand hebben om tuin hekken, welke met één man niet te tillen zijn, in het Valleika naal te werpen? Verleden week werd aangifte gedaan van de vermissing van de toegangshekken van het volkstuincomplex. Later bleek dat ze op de bodem van het Valleikanaal lagen. Baldadig heid van de jeugd? Misschien, denk je dan. Zondagmorgen 11. was ook het tweede toegangshek ver dwenen. De twee hekdeuren zaten aan elkaar vast met een zware ketting plus hangslot. Ook dit toegangshek is door de vandalen in het Valleikanaal geworpen. Weer baldadigheid van de jeugd? Ik geloof daar niet in. Twee weken achter el kaar dezelfde baldadigheid uit halen, die dan ook nog zoveel moeite kost, nogmaals onvoor stelbaar. Is er dan een persoon, of moge lijk personen, die iets tegen volkstuinen hebben, laten die dan flink zijn en met het bestuur over hun grieven praten. Mis schien vinden we dan een oplossing. De hekken zullen wel weer op het droge komen. Indien er niets verbogen is, hangen de toegangshekken deze op vol gende week weer op hun plaats. Het probleem blijft. Waarom andermans spullen vernielen? Beter wordt er nie mand van. Ook niet de daders. En de volkstuinen blijven ook. Namens het bestuur vraag ik een ieder, die iets gezien heeft van bovengenoemde daden, mogelijk personen kent, die er bij betrokken waren, meldt u a.u.b. bij onderstaand adres. D.L. de Kooter (voorzitter) Tarweland 22, 3833 VR leusden Tel. 033-944320 Rechtsaf kunnen we de Korte Holk op, die dwars door het wijde land voert. De bestrating van deze weg is een heel stuk verbeterd. Nog niet zo lang geleden kon je er alleen via karresporen verder hup pelen. Er komen nu enkele kruisin gen. Eerst met links de Bontepoort en rechts de Olevoortseweg. Rechtuit rijden blijft het parool. Ver derop een kruising (de weg heet inmiddels Bremerseweg) met links het Nekkeveld en rechts de Water goorweg. We blijven rechtuit njden over de Arkerweg, die verderop rechts Zeedijk wordt genoemd. Ene Koelewijn heeft zijn vissersbe- roep vaarwel gezegd en er op een hoek een aardig optrekje voor zijn schildersbedrijf neergezet Of het Pleziervaartuigen bij de Nijkerkse sluis. er, als zij oversteken, op een merk- we9. zult u later ontdekken. De Het is best leuk steeds op die waardig geplaatste knop drukken. Veenweg blijft u volgen met al zijn torenspits te blijven letten, want U hoeft dat niet, want u gaat rechtsaf bochten. dan wordt u gewaar hoe u als fietser Wij gaan rechtsaf langs de Zeedijk. U kunt best even de dijk op om een kiekje te ma ken van de voormalige zee. Eigenlijk zijn we nog steeds niet zo ver van huis, maar het zijn nu eenmaal allemaal klei ne wegen met vele paden links en rechts en we mogen u niet de verkeerde weg opstu ren. U komt bij een oude brug, die vervangen wordt. Er lig gen verderop fraaie schepen in het haventje, maar waar vind je die niet? spookte en de Zuiderzeeballade nog moest worden geschreven. Nu zweven er de surfers over de baren en bedrijven de mensen van 1986 er hun ontboezemende badcultuur. Zwemmen, zonnen, picknicken bij het Laaksestrand. Wie fietst er mee? helemaal in het landschap past la ten we aan het oordeel van land schapsarchitecten over. advertentie) De sluis bij Nijkerk. Wat zullen we er nog meer van zeggen? Als het mooi weer is komt u bruin (of rood) terug en het kan best zijn, dat de terugweg even een opgave zal zijn. Een echte fietser maalt daar niet om. Nog even dit: gewoon over de hoofdweg via Nijkerk terug. Hopelijk hebt u dan net als ik de wind mee en vliegt u, achtervolgd door een talentvolle wielren- ster, ijlings terug naar uw woonoord, waar de flessen fris goed gekoeld op u staan te wachten. „Het Ampt Van Neijkerk". Wie naar Nijkerk fietst is altijd geneigd de hoofdweg te volgen. Dat is beslist niet altijd noodzake lijk. Sterker nog, het is beslist ver rassend te zien welke andere we gen naar deze oude stad leiden. We zouden u het liefst via Amersfoort willen laten gaan maar daar wordt momenteel zoveel opgebroken, dat zelfs ingewijden de weg met meer weten te vinden. Vandaar dat we vanuit Leusden meteen wat noordelijker gaan. We kunnen ons woonoord verlaten via de Hamersveldseweg en Horster weg. Naar Stoutenburg dus. Op het kruispunt aldaar gaan we aan de overzijde linksaf over het fietspad van de Bameveldseweg. We pas seren de Barneveldsebeek en be landen bij het Chauffeursrestaurant op de oude weg van Amersfoort naar Nijkerk. Tweede Steeg heet het daar nog altijd. Fietsers moeten over het fietspad langs de provin ciale weg Het duurt niet lang of u bent bij het viaduct van kruispunt Hoevelaken. Eigenlijk mogen we dat niet doen, maar als we u een goede raad mogen geven: ga vóór dat kruispunt al aan de linkerkant njden, rijd dan langs het bekende restaurant, als u het viaduct onder door bent gegaan en vervolg dan uw weg naar Nijkerk. U omzeilt dan alle stoplichten. Doet u dat niet en bent u plichtsgetrouw, dan gaat u gewoon rechts naar het kruispunt Hoevelaken en u zorgt er voor dat u richting Nijkerk blijft volgen. De braven en de stouten komen dan weer bij elkaar. Op een gegeven moment ziet u links de kerk van Hooglanderveen en dar moet u heen. Niet naar de kerk, maar langs de kerk. Dat bete kent dat u voor het restaurant links de weg oversteekt en Hooglander veen inrijdt door onder de tunnel van de A28 door te rijden. Langs de kerk dus. De weg heet daar de Van Tuyllstraat Die straat gaat u helemaal uit tot aan de spoor wegovergang. Die steekt u over en meteen daarna gaat u de eerste straat rechts in. Die heeft de Veen- FLIERSTEEG Als de Verbindingsweg zicht baar wordt, dienen we rechtdoor te gaan. Niet linksaf dus. Het lijkt een beetje ingewikkeld, maar als we bij de volgende overweg komen van de spoorlijn, blijven we parallel aan deze kant van de lijn rijden. Een naambord van de weg is er niet. Verderop moeten we weer linksaf langs het viaduct van de autoweg, die over de spoorlijn gaat. Al gauw zijn we dan op de Domstraat, waar we logischerwijze rechtsaf gaan en onder het viaduct door duiken. Daarna beslist niet naar rechts gaan, want dat weggetje loopt op niets uit. Slechts een fel blaffende hond zal er een teken van leven geven. Rechtdoor dus, waar we op een kruispunt komen met twee doodlo pende wegen. De keuze is eenvou dig, naar rechts. Daar kunt u uw karwei afmaken. Over de Dom straat West. Die straat loopt weer uit op een overweg, maar ook deze steken we niet over, maar we njden weer evenwijdig aan de spoorweg verder. Nu zijn we dan op de Flier steeg en dat is een lange weg die helemaal in de richting Nijkerk voert. Bij helder weer is al gauw de markante geheel in slagroom ge doopte torenspits van Nijkerk zicht baar. aan het kronkelen bent. De Flier steeg is redelijk berijdbaar. Als het u treft, zult u in het veld rechts een volkomen zwarte stier zien rondlo pen, een vervaarlijk beest, dat een Spaans effect geeft aan dit land van de Veluwezoom. De flats van Nijkerk zijn ook zichtbaar, ook al een teken dat de moderne tijd hier wel dege lijk zijn sporen nalaat. We pas seren ook nog een nieuwe boerderij, die door een archi tect is gebouwd met sterke herinneringen aan de tijd dat hij nog met zijn blokkendoos speelde. Uiteindelijk belanden we op de Bunschoterweg en dat is een soort „Bundesstrasse", een tweebaans- weg zonder fietspaden. Op het via duct verderop is weliswaar het em bryo van een fietspad te zien, maar de betrokken gemeente had ken nelijk geen geld genoeg om de tweewielers een veilige route te ga randeren. We gaan het viaduct over We zijn nu bij het recreatiege bied Hulckesteijn en daar njden we omheen, eerst linksaf en bij de wa terkant uiteraard weer rechtsaf. Cin staan we bij de brug over het Nauw. steken over en dalen af in het ni' uwe land. Dat betekent een wij de boog maken om daarna onder de brug door te fietsen in de nch- ting van Almere. Het heet daar al Zeewolde, een gemeente in op komst. Als u onder de brug door bent, moet u het daarop volgende kruispunt voorbijrijden, maar u moet ook niet aan de linkerkant langs het water gaan njden. Wat u wel moet doen is gewoon rechtuit blijven rijden op de Slingerweg. Daar is nog geen fietspad, dus is het het beste achter elkaar te gaan rij den. ZUIDERZEEBALLADE Wie voor zichzelf eens naar Al mere wil fietsen moet ook over de Slingerweg rijden. Dat is de leukste route. Na zo'n kleine twee kilome ter op de Slingerweg komen we bij kilometerpaaltje 6,2 en een wegwij zer. Daar is een kruising naar links. van de A28 en na de afdaling gaan we rechtsaf. U moet eigenlijk eens even stilstaan op het viaduct, want daar hebt u een fraai uitzicht op het wijde landschap. RECREATIEGEBIED De voormahge terpboerdenj De Grote Ark waar nu het schildersbedrijf van Koelewijn is gevestigd.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6