Bouwdorp '86 werd daverend succes BgfSti en Knort: I Burgemeester Rademaker tijdens installatie: „Er worden onware dingen over je verteld" ik was de enige met een echt brandweerpak. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 reportage GEEN OPENING bniik te kunnen maken van de kabelbaan. Zonder irritaties verliep dit wachten. Men ge droeg zich voorbeeldig, in de meest letterlijke zin des woords. Volwassenen zouden er een voorbeeld aan kunnen nemen. Ondertussen werden de aller kleinsten bezig gehouden in het Dolfijnenbad. Een vermake- om mij voor het jeugdwerk in te spannen." TWIJFEL Matthijs Smal, de jeugdige brandweercommandant van Li- sidunula vertrouwde ons ver volgens in de wandelgangen toe, dat hij in zijn nieuwe func tie al drie keer had moeten op treden. Met zijn burgemeester was hij druk doende om de mooiste huizen te jureren voor de wisselbeker. „Eigenlijk we ten we het al. Maar er is nog twijfel over: bij het betreffende huis hebben de ouders óók meegeholpen. En dat is eigen lijk niet zo eerlijk." ZWEMFESTIJN wat stampen we lekker, hè Leusder Krant Persbokaal. Roy Robbemond vertelde, dat de jury zo'n tachtig inzendingen had gekregen ter jurenng. MOOISTE HUIS Het team dat het „Bloe- menhuis" had ontworpen en geconstrueerd, werd prijswin naar in de categorie het mooiste huis. Het team bestond uit Fedde Spoelstra, Marlies Spoelstra, Suzanne Ruesink, Agnes Ruesink en Paul Hollan der. VOORSTELLING Veel plezier hebben de kinde ren en de aanwezige ouders gehad van het optreden van de clowns Joko en Miko. Met hun grappen wisten zij zeer luid ruchtige lachsalvo's te bewerk stelligen bij de toeschouwers. BALLONNEN Na deze voorstelling werden de ballonnen opgelaten. Een kleurig gezicht. De aanwezige deskundigen waren het er al gemeen over eens, dat de bal lonnen wel bijzonder hoog gin gen: zo'n twee kilometer werd brand gestoken. Vervolgens mochten de bouwers de brand m hun huis zélf blussen. De Ha mershof heeft lange tijd gehuld gezeten in afwisselend zwarte en blauwe rook. De brand weerlieden staken niet onder stoelen of banken, dat zij het waarderen zélf nu eens brand te mogen stichten. Voor de techneuten onder ons: met drie hogedrukspuiten werd vijfdui zend liter water verspoten in ongeveer anderhalf uur. WAARDE Over het algemeen mag opge merkt worden, dat dit Bouw- dorp-86 veel goede kanten heeft gehad. Zo konden de deelnemers een flink stuk agressie kwijt. De kinderen hebben ervaren, dat het niet meevalt om een huis te ontwer pen en vervolgens te construe ren. De kinderen van tegen woordig worden dag-in-dag-uit met het wereldnieuws gecon fronteerd. Men kan dan ook niet aan de gedachte ontkomen zijn, dat dit bouwdorp veel weg heeft van de bewoning, waarmee de armsten van Afrika het moeten doen. Men heeft ervaren, hoe leen maar mogelijk zal zijn, wanneer zij zelf daar het goede voorbeeld voor durven te ge ven. De omwonenden, de Ha- mershofbewoners, zijn op hun beurt zeer verdraagzaam ge weest: het valt niet mee, om toch een vrij lange periode veel geluid te verdragen. MEDEWERKERS Het grandioze bouwdorpspek- takel had echter nooit plaats kunnen vinden zonder de gren zeloze inzet van een groot aan tal vrijwilligers. Zij verdienen een waarderend woord. De vol genden hebben kinderen deze onvergetelijke week gereali seerd. Een groot gedeelte daarvan is lid van JUID: een niet onaan zienlijk deel is bewoonster van „De Hohorst"; er is een aantal bij, dat niet-vereniging-gebon- den is; en een grote bijdrage heeft de familie Robbemond geleverd. We volstaan simpel met de opsomming van hun na men. De dames A. Planting, M. Pruis en M. v.d. Son. M. Geurtz, M. Kooy, M. Veenendaal, S. v.d. Op vrijdagmorgen was de loka- tie van Lisidunula het Sport- fondsenbad Amersfoort. Rond kwart over tien arriveerden de begeleiders van dit festijn. Enige tijd later arriveerden de vakantievierende kinderen: ruim 230 in getal. Men had di verse spelletjes in wedstrijd- vorm bedacht: hindernisbaan, glijbaan, ballengooien, kabel baan, stuiverduiken en een spel met zwemvliezen. Tussen de bedrijven door ver telde één der begeleiders dat dat hij blij was, dat hij overmor gen weer in zijn eigen bed thuis kon slapen. Het enthou siasme van de begeleiding ging namelijk zó ver, dat men de nacht op het bouwdorp doorbracht om te voorkomen, dat vandalen op het terrein schade zouden aanrichten. mmerd, gezaagd en gecon- nieerd. Ook werd er druk ge- ïrfd. In het gebouw van de obbit werd tussen al die be- rijven door een videofilm ver- Dond van de activiteiten van let Bouwdorp '85. handelend langs de verschil- nde hutten, woningen en oompaleizen deed de burge- eester impressies op van het mwdorp. Zijn hoofddoel op lat moment echter was de ver ering van een burgemeester, ïlitieman en brandweercom mandant. Rond tien uur tooide nze burgemeester zich met de nbtsketen. Hem werd een >eket bloemen aangeboden por Cleo Korsten. Vervolgens leid de burgervader een toe- raakje voor de kinderen. Hij edankte allereerst de organi- itoren en in het bijzonder Roy >bbemond. Vervolgens Oopte de burgemeester het mwdorp met de naam 'Lisidu- ula', een samentrekking van Busden en Lisiduna, zoals hij iüegde. Deze naam werd ver- ölgens op traditionele manier Bslcundig ingeoefend. IECHTV AARDIGER' 1 burgemeester merkte op, I hij van mening was, dat zeer len in aanmerking zouden tuien komen voor één van de verdelen hoge ambten. Uit- tdelijk zou per ambt maar p persoon benoemd kunnen >rden. De negenjarige Me- W Korsten werd, in het kader f de vrouwenemancipatie, Fozen tot burgemeester van En dat is helemaal niet zo leuk." Hij kon er zelf van mee praten. Hij hoopte dat de ne genjarige burgemeester van Li- sidunul een rechtvaardiger be handeling zou krijgen. RONDKIJKEN In een eerste reactie vertelde Melissa, dat zij het erg leuk vond burgemeester te worden. Ze had het nooit gedacht. Als eerste taak in haar nieuwe ambt beschouwde ze het gewoon even rondkijken in het dorp. Net zo als de echte burgemees ter, voegde zij er aan toe. „Maar dat is wel eng." STRENG Tot politiecommandant werd benoemd de achtjarige Reint van Rooy. Als eerste reactie gaf hij: „Ik ga gewoon wat rond kij ken. Ik help natuurlijk ook nog wel een beetje mee bij het bou wen. Ik heb ondertussen al een bekeuring uitgedeeld. Ik ben van plan om heel erg streng te gaan worden." BRANDWEERPAK Als brandweercommandant mocht aantreden de tienjarige Matthijs Smal uit Stoutenburg. Zijn reactie: „Ik had het al die tijd wel gedacht, dat ik het zou worden. Want op de allereer ste plaats ken ik de burgemees ter heel goed van allerlei feest jes bij de brandweer. Maar bo vendien was ik eigenlijk de enige die een echt brandweer- pak had." Netjes afschilderen, voor de toekomstige klanten, hoorde er gewoon bij. Rond half een had de cafetana- afdeling van het zwembad de handen vol aan de hongerige en dorstige Leusdenaartjes. Heel wat limonade, koffie, brood en patat vloog over de toonbank. PRIJZEN Bij het balgooien ging de eer ste prijs naar Ronald Baten burg, terwijl Marike Schutter hier als tweede scoorde. Bij het matlopen bleek Freddy Bloe- mendaal de favoriet te zijn. De burgemeester, Melissa Kor sten, scoorde bij de kabelbaan het hoogst. Dat mocht ook wel, want bij het onderdeel glijbaan was zij als laatste geëindigd. Op die glijbaan gleed Wendy van Heugten naar de eerste plaats. OVERNACHTEN Een wel zeer bijzondere ge beurtenis voor de kinderen moet zijn geweest de overnach ting, die zij konden meemaken in hun eigen huis. Ruim tachtig stoere kinderen hebben ge bruik gemaakt van dat gratis horeca-aanbod. Het pro gramma 's avonds bestond uit een speurtocht door de Ha mershof, een kom (werkelijk verrukkelijk geurende) soep, spelletjes in het bouwdorp, en tot slot een waar kampvuur. Roy Robbemond vertelde de ouders de volgende dag, dat de laatste slaaplustigen om half vier in de nacht rustig begon nen te worden. LAATSTE DAG Rond tien uur arriveerden Jan Upperman, Peter Noorland en Marcel Pellikaan. Samen met het dorpsbestuur van Lisudu- nula was het aan hun de taak om te jureren voor het mooiste huis. Van de gelegenheid maakten ze meteen gebruik om een bezoek te brengen aan de markt van dit dorp. Allerlei waardevolle (en -loze) artikelen werden aangeboden. Enkele jeugdige deskundigen verze kerden ons dat de opbrengst goed meeviel. PERSBOKAAL Hans Vollaard bleek de win naar geworden te zijn van de dne jeugdige „hoogwaardigheidsbekleders" van het Bouwdorp '86 vereeuwigd. De burgemeester m het fidden, en voor de commandanten van pohtie en brandweer spreekt de kleding voor zich. lijk en hoopgevend gezicht was het om te zien, hoe hier de ou dere jeugd de allerkleinsten met veel liefde en geduld hielp. MINI-INTERVIEW Henk-Jan Abbring, medewer ker en bestuurslid van de Jon gerenvereniging JUID, over het bouwdorp: „Roy Robbemond kwam bij ons vragen, of wij er zin in had den, om mee te doen bij het bouwdorp. Wij hebben daar toen meteen 'ja' op gezegd. Het hele bestuur deed mee Driekwart van de leiding van het bouwdorp bestaat uit men sen van JUID. De Hohorst heeft ook nog zo'n 10 meisjes gele verd. Daar hebben we een goede samenwerking mee." Op onze vraag, wat Henk-Jan normaal gesproken 'doet', ant woordt hij: „Ik heb een MCO- opleiding gehad. Het jeugd- en jongerenwerk is voor mij hob byisme, dat uitgegroeid is tot een professioneel niveau. Ik moet nu helaas in militaire dienst. Ik heb uitsteld ge vraagd. Dat heb ik ook gekre gen. Maar vrijstelling zat er he laas niet in. Ik ben overal aan het solliciteren geweest. Maar wat zeggen werkgevers? Zij hebben gewoon geen enkele zin in werknemers, die binnen de kortste tijd in dienst moeten. Voorlopig heb ik dus alle tijd geschat. Binnen enkele weken hoopt men kaartjes terugge stuurd te krijgen. De ballon die het verst heeft gereisd, zorgt voor de eigenaar ervan voor een leuke prijs. het is om te overnachten in zee primitieve omstandigheden. Men heeft geleerd, dat het no dig is om verdraagzaam te zijn, wanneer men met zovelen op zo'n klein terrein moet werken. Wildenberg, S. de Jager, R. Ra demaker, G. Kreithof, R. de Ja ger, P. Kooy en C. Wessels. De EHBO-afdeling Leusden was zeer actief, zoals ook ge meld kan worden van de Leus- BRAND Om twee uur 's middags werd Leusden-Centrum opgeschrikt door twee brandweerauto's die zich met snelle spoed begaven naar het Bouwdorp. Winke- Men heeft de ervanng van „brand" gehad: een brand ont staat heel gemakkelijk. Daar is niet veel voor nodig. Wat veel moeilijker is, is het blussen. Wat veel verdrietiger is: de schade. Het moet veel kinde- dense brandweer. De lijst van medewerkers gaat door met de volgende enthou siastelingen: P. v.d. Herp, H. v. Dijk, H. Gerrits, M. Gerrits, M. Roggeveen, A. Lotter, H.J. Ab- bnng en B. Samson. lende Leusdenaren in de Ha mershof, dachten dat het win kelcentrum vlam gevat had. Menige Hamershofbewoner heeft misschien dezelfde ge dachte gehad: maar, hoe an ders was de werkelijkheid! De brandweerlieden kwamen iets héél ongewoons doen: ze traden zelf op als pyromaan. Vaak wat onhandig werden met groot plezier de door de kinde ren opgebouwde huizen met dieselolie overgoten en in ren dan ook wel een triest mo ment geweest zijn om te zien, hoe het huis dat zij met veel moeite gebouwd hadden, nu in brand werd gestoken. Het blussen ervan, dat zij zelf mochten doen, maakte natuur lijk wel weer veel goed. Men heeft geleerd een ander te la ten profiteren van eigen erva ringen. De Leusdense oudere jeugd heeft goed begrepen, dat een goede maatschappij al- Wanneer men gefotografeerd heeft tijdens dit bouwdorp, dan kan men meedingen naar één van de volgende fraaie prijzen: een fototoestel, een fotoalbum, een waardebon. De foto's moe ten worden opgestuurd naar het gemeentehuis van Leus den, vóór 1 september a.s. ter attentie van Roy Robbemond. Tegen die tijd hoopt men ook de uitslag te kunnen geven van de ballonnenwedstrijd. Er was vrijdag geen officiële openingsceremonie. Derhalve maakten de jongelui al bijzon der gauw gebruik van het grote vijftig-meterbad en het dolfij nenbad, dat alleen voor de al lerkleinsten toegankelijk was. In het grote bad waren de luchtbanden, matrassen en vooral de waterglijbaan in trek. Om kwart voor elf kwamen nog steeds kinderen binnen. Er was sprake van een gezellige druk te: veel gepraat en ge schreeuw. U kent dat typische zwembadgeluid wel. Alles bij elkaar een oorverdovend la waai, terwijl je je er toch niet aan stoort. Ondanks al dit lawaai was dit zwemonderdeel van de mani festatie Bouwdorp-86 tóch als rustmoment ingeschaald. Wa ter werkt vaak rustgevender en beter dan een heel jaar bege leiding van psychologen, wordt tenslotte wel eens ge zegd. Wat erg duidelijk werd: in Leusden is een goed zwembad, dat aan alle eisen van sport en recreatie voldoet, hard en hard nodig. BESCHAAFD Zéér lange rijen - tot soms wel honderd kinderen - stonden te wachten om een keertje ge- Tof slot van het bouwdorp werden talloze ballonnen opgelaten. Behalve een gemeentehuis, een postkantoor en zo nog de nodige openba re nutsgebouwen, was ook de warme bakker present. (Van één onzer medewerkers) - In onze editie van 7 augustus jl. kon u al lezen uwdorp '86 geopend werd. Eerste impressies en werden vermeld. Verdere hoogtepunten het verloop van de bouwdorpactiviteiten gedurende rest van de week vonden in aanzienlijke mate plaats, conclusie dat het bouwdorp als zeer geslaagd mag beschouwd, kan dan ook rustig getrokken wor- donderdagmorgen rond over negen arriveerde Rademaker op terrein van het Bouwdorp. deelnemers van het bouw- hadden intussen druk ge- Lisidunula. Bij de installatie merkte de 'grote' burgemees ter op, dat je in die functie in een glazen huisje zit. „Er wordt veel op je gelet. Er worden ook onware dingen over je verteld.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7