Gezelligheid troef op achtste open Eemelaar toernooi Als het klaar is en je rijdt er later nog eens angs, dan krijg je er een kick van" Veel Leusdense successen Jeugd Roda test vorm op groot toernooi ueusdenaar Huub van de Hengel (14): graffiti-kunstenaar „Je begint om 03.00 uur. En tegen zes uur kruip je je bed weer in." o< heeft. ,,En zo'n toernooi maak je niet alleen op de banen", al dus Rond, die daarmee zijn be wondering voor de organisatie niet onder stoelen of banken stak. ACHTERVELD - De uitstekende weersomstandigheden van de afgelopen week hebben er voor een belangrijk deel toe bijgedragen dat de organisatie van het achtste open 'Eemelaar' tennistoernooi tevreden terug kan kijken op een in alle opzichten geslaagd evenement. Wedstrijdleider Jan van de Essenburg en zijn team ken den nauwelijks problemen, hetgeen ertoe leidde dat het hele toernooi volgens schema kon worden afgewerkt. In het heren-enkel B eist de als eerste geplaatste Kempers vol- k geus verwachting de toernooi- jist voor zich op. In het heren Bubbel D, het dames dubbel C |n in het dames dubbel D wa- successen weggelegd voor eusdenaren. De duo's Wage- bar-Gerber, Reichers-Bloe- Éendaal en de Bondt-Dijk wis ten hun finales in winst om te itten. Het achtste open 'Eemlaar' ten- istoernooi kende een rustig brloop. Het de hele week in jrote getale aanwezige publiek jon zich vanaf het gezellige ter- op het Kerstensportpark jsrlustigen aan kwalitatief bed tennis op de vier banen aarop het toernooi werd afge perkt. 'Gezelligheid was troef, perkte wedstrijdleider Jan van Jssenburg tevreden onderuit jezakt op, na afloop van zijn emooi. Dmdat we nu al een aantal ja- achtereen met hetzelfde jam dit toernooi organiseren juipt er ongemerkt toch een kje routine binnen. En daar iat een positieve invloed van |t op het verloop van zo'n eve- bment". |bndsgedelegeerde Ton Rond jlde daar nog aan toe voegen |t het Eemelaar-toernooi in de bio een uitstekende naam Er waren 220 partijen nodig om de winnaars in de diverse cate gorieën aan te wijzen, terwijl 85 inschrijvers teleurgesteld moesten worden. Reputatie Zoals op elk toernooi vielen er in de Achterhoek zondag en kele verrassingen te noteren. In de finale in het dames enkel B stonden twee ongeplaatste speelsters tegenover elkaar. Hester Ubbink uit Groningen had weinig moeite met haar te genstander Smit. Zij liet haar opponente slechts één game en via de setstanden 6-1, 6-0 ei gende Ubbink zich de titel toe. Minder verrassend was de winst in de finale heren enkel B an Kempers. Deze als eerste geplaatste speler had echter wel drie sets nodig om zijn re putatie gestand te doen. Na een vrij eenvoudige winst in de eer ste set (6-3), trok Tolhoek de za ken in de tweede weer recht; 5- 7. In de derde set maakte Kem pers het karwei echter be kwaam af en na de 6-2 winst Het Achterveldse duo Van Bekkum-Van Zijl zag in de finale in het gemengd dubbel geen kans om de titel te veroveren. was zijn toernooizege een feit. In het heren dubbel D, het da mes dubbel C en het dames dubbel D kwamen Leusdena- ren tot winst. Het heren dubbel Wagenaar-Gerber kende geen genade voor hun tegenstrevers Wegner-Van Rijssen. Twee sets waren voldoende om duidelijk te maken dat de titel in Leus den terecht zou komen (2-6, 5- 7). Het dames dubbel C was een complete Leusder aangelegen heid. De dames Reichers en Bloemendaal bleken te sterk voor Schoemaker-Mot (6-16-4). In het dames dubbel D wisten de Bondt en Dijk de titel voor Leusden veilig te stellen. Het duo Van de Top-Franken werd met 6-3, 6-3 betrekkelijk een voudig aan de kant gezet. Enigszins verrassend was het verlies van het Leusder duo Van Ooijen-Schaap in het heren dubbel C. Zij konden hun favo rieten-rol niet waar maken en moesten na drie sets hun meer dere erkennen in Wernsen- Treels. (6-2, 3-6, 6-7). Van Bekkum en Van Zijl lieten in de finale gemengd dubbel D een goede kans lopen om de organiserende vereniging met een titel te laten strijken. Eén set wisten de Achtervelders van hun tegenstanders af te snoepen (7-5), maar De Raaf- Pepping zetten de laatste twee sets betrekkelijk simpel in winst om (6-2, 6-2) en kaapten daarmee de titel voor de neus van de Achtervelders weg. Vader en dochter Schoemaker bleken in het gemengd dubbel C ook niet bij machte om de ti tel binnen te halen. Zij moesten in het duo Offermans-Claren- De finalisten van het achtste open Eemelaar-toernooi. bach hun meerdere erkennen (7-5,6-1). UITSLAGEN GDB Hehenkamp-Van Nieuwenhui- zen Tolhoek-Tolhoek 6-7,6-4,6-1 HDB Wegner-Van Rijssen Wage naar-Gerber 2-6,5-7 GDC Offermans-Clarenbach Schoemaker-Schoe maker 7-5,6-1 HEB Kempers Tolhoek 6-3,5-7,6-2 DEB Ubbink Smits 6-1.6-0 DDC Schoemaker-Mot Reichers- Bloemendaal 1-6,4-6 DDD De Bondt-Dijk Van de Top- Franken 6-3, 6-3 HDB Kempers-Tolhoek Van Wede-Buytendijk 6-2,6-2 HDC Wernsen-Treels Van Ooijen- Schaap 2-6,6-3,7-6 GDD De Raaf-Pepping Van Bek kum-Van Zijl 5-7,6-2,6-2. LEUSDEN - Roda '46 heeft de afgelopen week met niet min der dan vijf elftallen deelgeno men aan een groots toernooi in Haarlem. Op het 'Haarlem Cup 1986' voetbaltoernooi tra den meer dan 350 elftallen, on der andere uit Canada, Dene marken, Spanje, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Peru, Tai wan en de V.S. tegen elkaar in het strijdperk. De kwaliteit van de deelne mende verenigingen was erg hoog, zodat het toernooi in het kader van de voorbereidingen op het komende seizoen voor de Roda-elftallen erg nuttig was. UITSLAGEN: Roda '46 Al Roda '46 - US Plougonvellin (Fr) 0-3 Roda '46-SI. Vital(Cnd) 1-7 Roda '46 - Bergen 7-2 Roda '46 - DSS 3-3 Roda '46 BI Roda '46 - New Castle (Eng) 2-3 Roda '46 - Manglerud Stars (Nw) 0-3 Roda '46 - Overbos 5-0 Roda '46 - Alliance 11-0 Roda '46 - DCO 1-2 Roda '46 B2 Roda '46 - Tuss Velin (W-Dld) 0-6 Roda '46 - Hovas IV (Zweden) 0-4 Roda'46-DCO 1-6 Roda '46 - Duiven 0-2 Roda '46 Cl Roda '46 - Starbaek (Nw) 4-0 Roda'46-DCO 0-1 Roda '46-F.I.T 5-0 Roda '46 - Höxter (W-Did) 0-4 Roda '46 - Blokkers 3-3 Roda '46 C3 Roda'46-DCO 3-1 Roda '46 - VIOD 0-2 Roda '46 - RVC 0-8 Roda '46 - Beemster 3-2 LEUSDEN Iedereen heeft wel eens gezien: die kleur- k beschilderde muren, rol- ken of bouwketen. De één idt het mooi, de ander ver- tchuwt het. Graffiti. Is het n vorm van kunst? Of is het rvuiling van het straat- ld? Hoe je er ook tegen- r staat, de resultaten zijn verbluffend. Leusden ft zo'n graffiti-man binnen grenzen. Nou ja, man. Het de 14-jarige Huub van de «igel, die ondanks zijn jeug- e leeftijd al heel wat mooie latjes gemaakt heeft. ioor Maitin Hermens rungen van anderen gaan bekijken en die na gaan maken. Zo kom je vanzelf op eigen ideeen." Het proces, zo legt hij uit, begint met een schets op papier. „Die werk je dan helemaal uit voordat je gaat spuiten." Voor wie het met weet: graffiti gebeurt met met een kwast en een pot verf, maar met verfspuitbussen. Huub: „Je hebt een idee in je hoofd. Dan ga je op papier alles uitproberen. Welke kleuren je gebruikt, kun je beter 's nachts be palen als je bezig bent. Je weet van tevoren nooit wat voor spuitbussen je hebt, welke goed zijn en zo." De graffiti-kunst, laten we het zo maar even noemen, vindt zijn oor sprong in New York. Daar begon men m 1970 muren, trams en derge lijke te voorzien van kleine namen. Dat werd in de loop der tijd steeds meer uitgebreid. Wie vandaag de sprek. Zijn ouders zitten er bij als ik met Huub praat en juist zij waren, begrijpelijkerwijze, niet zo blij met de nachtelijke activiteiten van zoonlief. „Het is gevaarlijk," zegt Huub er zelf over. „Als je opgepakt wordt, moet je alles schoonmaken en knjg je een bekeuring." Wat vindt hij zelf het ergste van die twee? „Schoonmaken," klint het re soluut. „Dat is een hels karwei." Nu hij zo'n beetje op de legale toer is gegaan, valt het niet mee muren of rolluiken te vinden om die te voorzien van graffiti. „Ik heb het al bij veel mensen gevraagd," ver zucht Huub, „maar ze vinden het nooit goed." Hij heeft zelfs bij de gemeente Leusden een verzoek in gediend om ruimte te scheppen voor het kunnen uitvoeren van graf fiti. „Illegaal kun je het m Leusden niet doen. Het is hier allemaal zo klein. De politie stelt dan een on derzoek m, het komt in de krant. Dan weten ze je zo te vinden." Wel ke objecten m Leusden zou hij, le gaal wel te verstaan, graag willen bewerken? „Die muur bij de He- ma," antwoordt hij meteen. En met een tinteling in zijn ogen: „Die is groot en wit." Zijn moeder ziet wel iets m de Euro-woningen, waar de familie Van de Hengel recht op uit kijkt. De muur op zijn kamer heeft hij samen met zijn evenoude vriend Frank Groenestein „gedaan". Beide jongens kennen elkaar al heel lang („Het klikte meteen en dat is altijd zo gebleven," zegt vader Van de Hengel). Frank woonde lange tijd in Leusden, maar is intussen verhuisd naar Woerden. :CH- V°nge week nog, op zijn eigen pkamer in het ouderlijk huis de Asschatterweg 49, voltooide ijn meest recente werkstuk. De en hadden een nieuw behan- e nodig. Maar van pa en ma :ht Huub zich uitleven. Het resul ts opvallend: een fris en vrolijk eel, tot in de puntjes toe keurig evoerd. Echt een Ideme kluiste rt die Huub. 0—Hij begint binnenkort aan het leerjaar van de mavo. Zijn pby is tekenen. Maar nog meer: gffiti. Wie zijn tekeningen en j tetsen ziet, knjgt het idee dat al lang met deze „sport" bezig tet tegendeel is echter waar: „Ik ft er anderhalf jaar geleden mee onnen," zegt hij met geheel zon- trots. k hield me vroeger met break- ?ce bezig," aldus onze plaatsge- B „Via films die ik in de bio- ^JPP zag, kwam ik met graffiti in faking. Ik ben toen eerst teke- dag New York bezoekt, zal zijn ogen uitkijken bij menig stukje graffiti. Vooral in de ondergrondse zijn vaklui aan het werk geweest. „Ik heb een boek van alle metro lijnen in New York. Daar leer ik het ook van," verklaart Huub van de Hengel. Er schijnen ook veel ver schillende stijlen te bestaan. „Dit is de wild style,"zegt Herman wan neer hij de muur op zijn kamer laat zien. „Die zit heel ingewikkeld in elkaar. Veel meer verbindingen en pijlen dan de Amsterdamse stijl." Graffiti wordt legaal, maar nog meer illegaal uitgevoerd. Huub kan daarop volop over meepraten. Het illegale is nogal eens nachtwerk. Huub: ,Je begint dan om 03.00 uur. Je zet de wekker, gaat weg. En te gen zes uur kruip je je bed weer in." NACHTWERK Of dat nachtwerk nu voorbij is, wordt niet echt duidelijk in het ge Huub van de Hengel voor zijn meest recente werkstuk. In zijn slaapkamer voorzag hij de muren niet van een meuw behangetje, maar van een kleurig stukje graffiti. (Foto: Janus Visser) Die slaapkamermuur is ook de emge in huis die van graffiti voor zien is. Er is nog volop plaats in huis wat dat betreft, maar pa en ma wil len daar niet aan. Hoewel, tijdens het gesprek zegt moeder Van de Hengel: „Als je de muur van de He- ma met krijgt, dan mag je de muur aan het hoofdeinde van ons bed doen." Zoals gezegd, legaal valt het alle maal met mee. Toch zijn er moge lijkheden genoeg, zo vindt Huub. Bushokjes, rolluiken, bouwketen, De Til, clubgebouwen. Kortom: vol op plekjes die best een kleurtje kunnen gebruiken. Maar ja, niet ie dereen bekijkt het zo enthousiast als Huub van de Hengel. Wat trekt hem zo aan in graffiti? Huub: „Ik vind het wel leuk. Ik ben er ook aardig goed m geworden. De lekkere verflucht Als het klaar is en je rijdt er later nog eens langs, dan krijg je er een kick van." De verfbussen koopt Huub meestal in Amsterdam. „Daar zijn ze beter en goedkoper," weet hij te vertellen. „Graffiti kun je in princi pe met alle verfsoorten doen. De meest gangbare is echter autolak. Zo'n bus kost tussen de vijf en acht gulden. Of dat duur is? Voor sommi gen met. Criminelen stelen gewoon wat bussen." OPHOUDEN „Het is een hobby. Ik ga er met mijn werk van maken," vertelt hij zelfverzekerd verder. „Met m'n achttiende hou ik er mee op. Met het illegale dan.Even wordt het pijnlijk. „Dat illegale is er toch al af?" vraagt zijn vader verbaasd. „Eh, nee.stottert Huub zachtjes. Ik help hem uit de ongemakkelijke situatie en informeer naar wat hij na de mavo wil gaan doen. „In ieder geval niets met kunst. Gewoon een mbo-opleiding." Zijn ouders vinden Huub's hobby allemaal prima, zolang het maar le gaal blijft. Vader Van de Hengel: „Legaal vind ik het wel leuk. Maar als ik door een tunnel rij en ik zie wat ze er illegaal gedaan hebben, dan denk ik: wat een rotzooi. Als mijn zoon een opdracht krijgt en daar een mooi kunstwerk van maakt, dan weet ik dat te waarde ren. Zo'n muur op zijn kamer, dat vind ik prachtig. Ik ga dan ook kij ken als ze er mee bezig zijn omdat ik het leuk vind." Pa moet desgevraagd bekennen dat hij wel eens illegaal werk van zijn zoon heeft gezien. Zijn reactie"!* „Ja, het was wel mooi, maar het kan niet." Wie nog een plekje heeft voor Huub om zich uit te leven met zijn graffiti, kan gewoon even de tele foon pakken en hem bellen. Hij zit te wachten op opdrachten. „Als ze de bussen verf maar vergoe den," geeft hij als enige voor waarde. Dat is bij deze dan afge sproken. Het telefoonnummer waarop u hem kunt bereiken, is 033-941839.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9