College houdt pleidooi voor subsidiëring kinderdagverblijf „Gas in Leusden duurder" Commissie geeft voorkeur aan Stichtingsvorm leusder krant: Energiebesparende installaties voor gymnastieklokaal In uitgewerkt raadsvoorstel: Achtervelder wil procederen tegen gasbedrijf: Echtscheidings- groep M.D.E. Gesubsidieerd kinderdagverblijf in Leusden is stap dichterbij: Krom gebogen over zijn stuur, met de wind van achteren Puzzelrit DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 plaatselijk nieuws het gratis beschikbaar stellen van een eengezinswoning (ge raamde kosten 12.600 per jaar); een inrichtingssubsidie van 13.000 gulden. Op basis van sociale indicatie via de afdeling sociale zaken zou een deel van de ouderbijdrage kunnen worden vergoed aan mensen die moeite hebben met een bijdrage van drie gulden per uur per kind. Daarbij wordt het kinderdagverblijf bestuurd als onderneming. Een andere optie die B. en W. noemen, is om een Stichting Kin derdagverblijf te subsidiëren in het totale exploitatietekort (een bedrag tussen nul en 72.500 gul den), alsmede in de inrichtings kosten ad 13.000 gulden. Ook hienn dient de huisvesting te be staan uit een woonhuis. Hierbij zou sprake zijn van toepassing van de retnbutietabel van WVC. „Wij stellen u graag in de ge legenheid zich uit te spreken voor één van bovengenoemde vormen van ondersteuning," zo eindigen B. en W. hun pleidooi voor subsidiëring van een kin derdagverblijf. „Daarbij lijkt het ons gewenst te besluiten tot een proefperiode van een jaar. Na dit jaar zou de materie op nieuw moeten worden bezien." LEUSDEN Het Leusdense college van B. en W. wil de kinderopvang in de gemeente gaan regelen. Dat blijkt uit een uitgebreid raadsvoorstel, dat deze maand de diverse commis sies zal passeren. In het voorstel somt het college enkele moge lijkheden op, waaruit de raad een keuze zou moeten maken. Na een proefperiode van een jaar moet dan, zo stellen B. en W., de hele materie nog eens opnieuw worden bezien. Het gemeentebestuur van Leusden is in de afgelopen jaren diverse malen geconfronteerd met de vraag naar gesubsidieer de kinderopvang voor hele en halve dagen. Het standpunt van de raad is echter steeds geweest dat kinderopvang, anders dan de peuterspeelzalen, een zaak is van de ouders. Tijdens de behande ling van de gemeentebegroting 1986 kwam duidelijk de wens naar voren om dit standpunt te nuanceren. Na een gedachten- wisseling met de commissie Wel zijn en Onderwijs, heeft het colle ge het gemeentebestuur een uit gewerkt raadsvoorstel voorge legd. In dat voorstel zeggen B. en W. dat kinderopvang (als verzamel naam voor alle vormen) in het al gemeen van belang wordt geacht voor ouders én kmderen. „Het belang voor het kind wordt ver klaard vanuit diens ontwikke lingsmogelijkheden", aldus B. en W. „Uit onderzoek blijkt dat het een positieve invloed op hun ont wikkeling kan hebben als kinde ren niet alleen met hun moeder, maar ook met andere opvoeders relaties kunnen aanknopen. Vooral nu de gezinnen kleiner zijn geworden, kan kinderop vang de ontwikkeling stimuleren. In groepsverband kunnen be paalde sociale vaardigheden be ter tot ontwikkeling komen." Het belang voor de ouders, zo schrijft men, is vooral gelegen in de mogelijkheden tot maat schappelijke participatie. „Kin deropvang is vooral nodig voor alleenstaande ouders. Ook is het voor vele ouders een voorwaar de om aan het emancipatiepro ces te kunnen deelnemen. In een samenleving waarin de doelstel lingen van het emancipatiepro ces moeten worden gereali seerd, zal kinderopvang nodig zijn." PEUTERSPEELZAAL In Leusden kent men momen teel alleen de peuterspeelzaal als kinderopvangvoorziening. Zo'n peuterspeelzaak biedt de moge lijkheid aan kinderen tussen tweeëneenhalf en vier jaar om daar maximaal twee dagdelen per week door te brengen. Deze voorziening is vooral gericht op het belang van het kind: ze wordt wel van andere vormen onder scheiden als „land gericht". Het voorstel van B. en W. gaat over het ondersteunen van een kinderdagverblijf. Daarmee be doelt men een voorziening die opvang biedt aan kinderen van zes weken tot vier jaar geduren de de hele dag. Zij is op werkda gen vanaf 's ochtends vroeg ge durende tien tot twaalf uur open. De opvang is geschikt voor kin deren van wie de ouders werken, een opleiding volgen of andere activiteiten hebben. Kortom: de ze voorziening is in hoge mate gericht op het belang dat de ou ders erbij hebben. „Wij kunnen onvoldoende overzien in welke mate behoefte bestaat aan een kinderdagver blijf m Leusden," vervolgen bur gemeester en wethouders hun verhaal. „Een berekening aan de hand van landelijke cijfers leert dat het zou kunnen gaan om on geveer 43 kinderen voor wie op vang wordt gezocht. Mede aan de hand van opvattingen daar over bij uw raad hebben wij over wogen een onderzoek in te stel len naar de concrete behoefte. Wij hebben besloten daarvan af te zien omdat zo'n onderzoek tijd rovend zou zijn en omdat beter in de praktijk kan worden onder zocht welke uitwerking deze voorziening zou hebben." Volgens B. en W. zou de be hoefte wel eens groter kunnen blijken dan uit de landelijke cij fers m eerste instantie zichbaar wordt. „Wij achten het belangrijk dat binnen het toelatingsbeleid sprake zal zijn van een zekere indicering (aanwijzing, red.), zo dat de voorziening vooral effect zal hebben voor diegenen die daaraan het meest behoefte heb ben." Daarnaast onderzoekt het col lege momenteel op welke maruer een gastouderproject tot stand kan worden gebracht. „Zonder daarop nu al te diep te willen in gaan, vermelden wij hier dat een gastouderproject de vraag en het aanbod van kinderopvang coör dineert. Wij zijn van mening, dat op deze maruer voldoende mo gelijkheden worden geschapen voor kinderopvang." Bij de berekening van de capa citeit van een kinderdagverblijf gaat men er van uit dat deze vaak groter is dan het aantal plaatsen, gezien het feit dat ook kinderen veelal slechts gedurende halve dagen of minder van de voorzie ning gebruik maken. In het voorstel schrijven B. en W. verder dat een kinderdagver blijf een juridische vorm nodig heeft. „Er worden verplichtingen aangegaan, er zijn inkomsten en uitgaven, er zijn verantwoorde lijkheden en aansprakelijkhe den," zo wordt er opgesomd. „Persoonlijke aansprakelijkheid voor de gehele gang van zaken wijzen wij volstrekt van de hand De meest gebruikelijke rechts vorm is een stichting," aldus het college. „Wij achten een stich ting ook m onze gemeente zeer geëigend." OUDERBIJDRAGE B. en W. zijn voorstanders van een gedifferentieerde ouderbij drage. Dat houdt in: bij een hoger inkomen een hogere eigen bij drage. Dat heeft twee voordelen, zo blijkt uit het raadsvoorstel: het brengt tot uitdrukking dat kinderopvang in hoge mate een vraagstuk is dat door de samen leving zelf dient te worden opge lost; het kan de gemeentelijke fi nanciering beperken tot diege nen die zelf geen financiële mo gelijkheden hebben om kinde ropvang te regelen. Volgens de geldende normen is het aantal leidinggevenden in een kinderdagverblijf afhanke lijk van de groepsgrootte en de leeftijd van de kmderen. De Werkgemeenschap Kindercen tra Nederland WKN) komt uit op een gemiddelde van twee leid sters op tien kmderen. „Wij zijn van mening dat het, gezien de ge schatte behoefte en de veronder stelde inbreng van ouders moge lijk moet zijn een kinderdagver blijf op te zetten met twee betaal de leidsters op vijftien kinderen (plaatsen)." Het college: „Wij hebben, me de gelet op de bepalingen van de CAO welzijn, besloten dat de personeelsformatie van een kin derdagverblijf moet bestaan uit twee leidsters. De aan deze for matie verbonden personeelslas ten komen neer op 64.000 gulden per jaar. Hienn is het vakantie geld en de werkgeversaandelen in de sociale lasten inbegrepen." BELEID In de eerste plaats dienen de ouders ingeschakeld te worden bij het beleid van de stichting, stellen B. en W. m hun voorstel. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren door het statutair verankeren van een ouderraad. „De ouders moe ten kunnen meepraten over het toelatings- en retributiebeleid, de taakopdracht van de leidsters, enzovoorts. Daarnaast worden ouders ingeschakeld bij de op vang als zodanig." Gezien de eisen met betrek king op hygiëne, verwarming en dergelijke, wil het college een woonhuis geschikt maken voor een kinderdagverblijf. De aan passingen die aan het woonhuis dienen te geschieden, worden geraamd op 13.000 gulden. Dat bedrag sluit aan bij de door en kele initiatiefnemers overlegde berekeningen. B. en W. merken verder op dat de vestiging van een kinderdag verblijf m goed overleg moet (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN Inwoners van de gemeente Leusden zijn meer geld kwijt voor hun gas dan inwoners van, bijvoor beeld, de gemeente Houten. En dat terwijl in beide ge meenten het gas door één en hetzelfde bedrijf wordt gele verd: het Gasbedrijf Centraal Nederland. Tot die conclusie kwam de heer J. A. Does uit Achterveld nadat hij de alge mene leveringsvoorwaarden van het GCN eens aan een an dere beschouwing had onder worpen. De heer Does is dan ook vast van plan om iets te gaan doen tegen deze onge lijkheid. Het verhaal begmt m september vorig jaar, toen de familie Does ver huisde van Kortenhoef naar Achter veld. In Kortenhoef kreeg het gezin het gas geleverd door het gemeen telijk energiebedrijf, in Achterveld kreeg men te maken met het Gas bedrijf Centraal Nederland (GCN). Zoals meerdere gasbedrijven in Nederland dit doen, hanteert het GCN een betalingswijze waarbij een geschat jaarverbruik lineair in twaalf gelijke maandelijkse termij nen moet worden betaald. Eén keer per jaar vindt er op basis van de meterstand een eindafrekening plaats. Wie over de achterliggende periode te veel heeft betaald, krijgt dan wat terug. Wie echter meer verbruikt heeft, moet bijbetalen. Uit de landelijke verbruikerssta tistieken blijkt echter dat het gas verbruik niet lineair over de twaalf maanden van het jaar verloopt. Zo wordt in de penode van oktober tot en met maart tachtig procent van het totale jaarverbruik afgenomen tegen twintig procent in de overige zes maanden. BOEKJAAR Wanneer nu het boekjaar van het betreffende gasbedrijf van 1 januari tot 31 december loopt, betekent dit dat de verbruiker in de eerste maanden wat achter loopt met de betaling. Die achterstand wordt dan in de zomermaanden ingelo pen. Rond augustus ligt het keer punt en gaan de betalingen wat vooruit lopen op hetgeen verbruikt wordt. Tegen het einde van het jaar komt men dan gelijk uit. Dat wil zeggen: dan heeft men betaald wat er m dat jaar aan gas verbruikt is. Ook het GCN hanteert een lineai re betalingswijze van twaalf gelijke maandelijkse termijnen. Het pro bleem is echter, zo constateerde de heer Does, dat het GCN voor ver schillende plaatsten binnen haar verzorgingsgebied verschillende aanvangsdata van het boekjaar hanteert. De heer Does: „Gelet op de eer der genoemde landelijke verbrui kersstatistieken betekent dit, dat verbruikers m Achterveld gedu rende het gehele boekjaar (dat loopt van 1 mei tot 30 april) een vooruitbetaling doen voor gas dat zij pas tegen het einde van het boekjaar gaan verbruiken. Dit in te genstelling tot bijvoorbeeld de ge meente Houten, alwaar het GCN boekjaar van 1 oktober tot 30 sep tember loopt. In Houten hebben de verbruikers het gehele boekjaar door een betalingsachterstand die pas in de laatste maand van het boekjaar gelijk uitkomt." Dit houdt dus in dat binnen het verzorgingsgebied van het GCN een bepaalde groep verbruikers (waaronder de inwoners van de ge meente Leusden) een vooruitbeta ling op nog met geleverd gas moet opbrengen ten einde het GCN in staat te stellen gas te leveren aan een andere groep verbruikers (bij voorbeeld de inwoners van de ge meente Houten) die een constante betalingsachterstand hebben. „Ik vind dit een grove onbillijkheid," aldus de heer Does. STRUCTUREEL PROBLEEM Does: „Het gaat hier om een structureel probleem. De leve ringsvoorwaarden worden eenzij dig afgekondigd. Er is hier sprake van discriminatie. Ik heb het pro bleem voorgelegd aan het GCN, maar die had daar geen boodschap aan." „Het GCN beriep zichop het feit dat het voor haar onmogelijk is om in één maand 110.000 meterstanden op te nemen. Zou men dat wel doen, dan is het probleem opgelost en dan kan overal hetzelfde boekjaar gelden. De heer Does bestrijdt dat standpunt van het GCN: „Het GEB in Hilversum is,met inzet van tijdelijke krachten (studenten), wel in staat om in een zeer kort tijdsbestek 52.000 meterstanden op te nemen." Het GCN onderkent overigens het probleem dat de heer Does voorlegde, maar weigert om daar iets aan te doen. Does maakte het geschil tussen hem en het gasbe drijf aanhangig bij de Geschillen commissie Openbare Nutsbedrij ven m Den Haag. Die commissie heeft het op haar zitting van 4 juni 1986 behandeld. Kort gezegd komt het standpunt van die instelling hier op neer: men erkent het probleem, maar wijst de klacht van de heer Does als ongegrond af Een vreem de uitspraak, zo vindt Does. „Dat komt er op neer dat de rechtbank de beklaagde onschuldig ver klaart, maar hem toch ophangt om dat het schavot er nu eenmaal staat." Hoewel de uitspraak van de ge schillencommissie bindend is, geeft de Achtervelder de strijd te gen deze ongelijkheid met op. Hij nam contact op met een advocaten kantoor, waar men sprak van een .juridisch interessante zaak" Wel moest hij, Does, rekening houden met een lange procedure. Boven dien kost zo'n rechtszaak handen vol geld. RECHTSZAAK LEUSDEN Het groeps- maatschappelijk werk van de MDE (Maatschappelijke Dienstverlening Eemland) heeft in samenwerking met het FIOM (bureau voor al leenstaande ouders) een groep voor mensen die bezig zijn met een scheiding of kort geleden gescheiden zijn. De groep komt op donderdagoch tend van 09.15 tot 11.15 uur bij- In de echtscheidingsgroep is Toch wil de heer Does gaan pro beren om een rechtszaak te begin nen. ,Je hebt geen keus. Ze maken gebruik van hun monopoliepositie. Nu ik met verder kan, zoek ik de publiciteit. Ik heb een rekening ge opend bij de Rabobank in Achter veld onder de naam Gasproces Leusden, nummer 300.754.450. Als nu bijvoorbeeld duizend mensen ieder vijf gulden storten, kan ik de zaak aanhangig maken bij de rech ter." „Die vijf gulden verdient men altijd terug in de vorm van een ren tevoordeel," zo verzekert de heer Does. „En komt er bijvoorbeeld slechts tweehonderd gulden bin nen, dan wordt het bedrag terugge stort." Ook hoopt hij dat de gemeente raad deze onbillijke zaak oppikt en er iets mee gaat doen, omdat het tenslotte alle Leusdenaren aangaat. „Ze zijn altijd welkom om het naad je van de kous te horen," zegt hij. Een uitspraak van de rechter in deze kwestie is overigens ook van algemeen belang. Does: „Er zijn meer gasbedrijven in Neder land met een soortgelijke proble matiek. Die kunnen zich na uit spraak van de rechter naar deze jurisprudentie wenden." worden voorbereid met de buurtbewoners. „Dat zulks mo gelijk is, heeft het verleden be wezen. Te denken valt aan het gebruik van een woning door het plaatselijke kruiswerk." De totale exploitatielasten van een kinderdagverblijf worden geraamd op 78.400 gulden. Te genover deze uitgaven (onder meer voor huur, energie, water, telefoon, personeelslasten) staan de inkomsten in de vorm van ou derbijdragen. Omdat deze in komsten vanabel zijn en in sterke mate afhankelijk van het inko men, kunnen deze variëren van minimaal 5940 gulden tot maxi maal 80.400 gulden. Ervan uit gaande dat het kinderdagverblijf geen andere inkomsten heeft, va rieert het exploitatietekprt van nul tot 72.500 gulden. SUBSIDIËRING De oorspronkelijke aanvraag van de initiatiefnemers behelsde medewerking van gemeentelijke zijde in de volgende vorm: weer piaais voor nieuwe mensen. Men kan er met lotgenoten van ge dachten wisselen. „Je ontdekt dat je niet alleen staat met problemen van eenzaamheid, omgaan met kinde ren, een nieuwe weg vinden," aldus een woordvoerder van MDE. „Als je hoort hoe anderen daar mee om gaan, kun je meer inzicht krijgen in je eigen situatie en van eikaars aanpak leren." Voor inlichtingen en aanmeldin gen kan men kontakt opnemen met Anny van der Kooij, telefoon 033- 633924, of met Eefje de Gooijer van het FIOM, telefoon 030-513011. Peuterspeelzalen zoals in de Bhjhof (foto) zijn voornamelijk op het kmd zelf gericht. Kmderdagverblijvei daarentegen bieden opvang aan kinderen én ouders. Het ziet er naar uit dat Leusden binnen niet al te lange tijd zo'n kinderdagverbhjf zal krijgen, zo blijkt uit het pleidooi van het college. (Foto: archief Leusder Krant) (van één onzer medewerkers) LEUSDEN „Deze maand is het precies acht jaar geleden dat we voor het eerst over kinderopvang in Leusden gesproken hebben. Nu komt het er dan van", was de reactie van Evelien Blom (CDA) maandagavond tijdens de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs. Nadat de commissie in mei van dit jaar al had gesproken over een mogelijke subsidie voor een kinderdagverblijf, kwam deze week een nieuwe notitie van het college aan de orde. In de notitie vraagt het college de raad om zich uit te spreken over de vorm waarin de ondersteuning zou moeten plaatsvinden. In de gemeente draait al jaren een ongesubsidieerd kinderdag verbhjf „Pinkelotje". De leidsters van het dagverblijf hebben bij de gemeente aangeklopt voor subsi die omdat het erg moeilijk werd het kinderdagverbhjf te runnen m het woonhuis van één van de leidsters. Om te merken dat we voor deze speciale gelegenheid de vroege re hedjestekst van Boudewijn de Groot iets aan de omstandigheden hebben aangepast. Omstandigheden, waarin Peet Melkenhorst, melkmonsteraar, na aangegeven te hebben dat het ook in onze tijd allemaal nog heel „gewoontjes" kan, weer uit ons beeld fietst. Met de wind van achteren Het hefst hadden de initiatiefneem sters gezien, dat de gemeente een ééngezinswoning (gratis) ter be schikking zou stellen om er de crè che in te kunnen huisvesten. Ver der zou er dan een inrichtingssubsi die nodig zijn van 13.000,Als de gemeente zou kiezen voor deze vorm van subsidiëring zou de crè che als een soort „bedrijfje" verder kunnen draaien. STICHTING Over één ding waren alle raads leden het eens: een kinderdagver bhjf moet er zijn in Leusden en met subsidie van de gemeente. Voor een bedrijfsmatige opzet bleek geen van de raadsleden te voelen. Dat een eventuele subsidie alleen verleend kan worden aan een stichtmg die het kinderdagver bhjf beheerst, was maandagavond voor alle raadsleden duidelijk. Geen van de aanwezigen had er problemen mee dat er voor het kin derdagverblijf een leegstaande woning gezocht wordt. De emge discussie die eigenlijk overbleef was de vraag, welke bijdrage ver- wacht mag worden van de ouders die hun kmd naar de crèche bren gen. NORMEN Het college is de merung toege daan dat de rijksnormen gehan teerd moeten worden. Deze nor men gaan mt van een bijdrage naar draagkracht. Hoe hoger het ink&| men, des te hoger de bijdrage. Joost de Jongh (WD) wilde hefsE direct vaststellen dat minstens de helft van alle kosten door de ouden gedragen moeten worden, hetgeei er op neer zou komen dat tegen over een aantal ouders die weinio*. of niets bijdragen, ouders moetec staan die een hoge bijdrage betaler voor de kinderopvang. Andere raadsleden wilden nieu zo ver gaan dat ze bij voorbaat aj i regulerend zouden moeten optre-H den. Met name Harm Offereut (GPV/SGP) zei een tegenstander te zijn van de door het liberale raad* lid voorgestelde regeling. „Ik zie een kinderopvang voori nodig voor kmderen van alleen- staande ouders. Wat mij betref - hebben ouders met een minimum inkomen voorrang als ze een kmc naar een kinderdagverbhjf willea brengen", aldus de heer Offereins Het college gaat er in haar bere- kening van uit dat het exploitatiete kort van een kinderopvang waai over nu gepraat wordt ergens tus sen de nul en 72.500,ligt. Daai naast zou er nog een inrichting* subsidie nodig zijn van 13.000,— Volgende week wordt er in de commissie Financieel Beleid en be heer nog gepraat over de kindei crèche. Als het standpunt van de diverse raadsfracties duidelijk s kan het college van burgemeester en wethouders met een definitie'j voorstel komen, dat in dat geva! zonder meer aangenomen zal worj den. LEUSDEN De centrale ver warmingsketel en de gasboi- ler van het gymnastiekloaal aan de Lijsterbeslaan zijn aan vervanging toe. Het college van B en W wil daarom 25.500 gulden uittrekken voor nieu we apparatuur. Dat is 13.500 gulden meer dan het bedrag dat in het budgetprogramma 1986 voor de vervanging is op genomen. „In het kader van ons streven om meer energiebesparende installa ties m openbare gebouwen in ge bruik te stellen, hebben wij offertes gevraagd aan het bednjf dat m Leusden alle installaties in de gymnastieklokalen in onderhoud heeft, voor zowel een normale ketel als voor een energiebesparende ketel met een weersafhankelijke regeling," schrijven B en W m een conceptraadsvoorstel. Het blijkt, dat met de laatste ketel een meerinvestering van 9.900 gul den gemoeid is. De besparing op het gasverbruik bedraagt echter twintig procent op het gemiddelde gasverbruik, zijnde 3.000 kubieke meter maal zestig cent, is 1.800 gul den per jaar Ben W stellen voor om een be drag van 25.500 gulden te voteren, waarvan 12.000 gulden kan worde I gedekt uit de post onvoorziene urL gaven met aangewezen besten 1 ming. De rest, 13.500 gulden dit kan ten laste van de post onvoorae 4 ne uitgaven algemeen worden gt bracht. De commissies Openbafl Werken en Ruimtelijke Ordenljj I en Financieel Beheer en Beleid ra gen zich deze maand over dit voo; i stel voordat de raad zich er ove j uitspreekt. ACHTERVELD A.M.B.C. houdt zondag e< fietspuzzelrit. Iedereen aan deze puzzeltocht deel men. De uitgezette route 1< ook nu weer door de mo< omgeving van Achterveld, lengte van de rit is ongev* 20 kilometer. Inschrijven vanaf 13.00 uur in tel De Roskam aan de Hessenwe De eerste deelnemer start om 14.1 uur. Er is weer een aantal mc prijzen te winnen. Voor elk deel mend kind is er eveneens een pr beschikbaar.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4