„Als de Nederlanders ten opzichte van elkaar verdraagzamer zouden zijn, dan kon er in dit land veel meer" Jons Kniep en Kees van Essen van modelvliegclub De Vrije Vogels: Modelvliegclub zoekt een nieuw terrein Als defensie straks nee zegt, is het voor onze club bekeken. Wij vragen maar een erg klem stukje grond: honderd bij honderd meter is genoeg interview DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 vervolg op pagina 8 leden - een zogenaamde 'stille' vereniging te worden, hetgeen een veel gebruikte constructie is in Nederland. Je gaat dan als het ware in rétraite. Je ver eniging wordt een waakvlam vereniging. Het bestuur blijft dan wel uiterst alert op moge lijke ontwikkelingen die een betere toekomst kunnen veilig stellen. Van het bestuur wordt ook verwacht, dat er binnen en kele jaren toch wel weer een veld gerealiseerd wordt." „Veel verenigingen, vooral in de provincie Utrecht zijn ver zeild geraakt in een soortge lijke situatie als de onze. De provincie Utrecht heeft veer tien verenigingen, waarvan er nog maar drie met een terrein zijn. We hebben het dan over ongeveer zeshonderd leden. De club in Montfoort is zijn ter rein kwijtgeraakt, omdat het tot stiltegebied is verklaard. De modelvliegclub 'De Vecht streek', tussen Wilnis en Koc- kengen, dreigt zijn terrein kwijt te raken, omdat de pachtbaas het wil verhuren aan een golf club. Die club betaalt ook weer beter dan een modelvliegclub. De modelvliegclub 'Vee- nendaal' dreigt zijn terrein te verliezen in verband met een aan te leggen rondweg. De mo delvliegclub 'IJsselstein' krijgt geen terrein, omdat de artikel- 19-procedure nog niet rond was, terwijl op lager niveau al toestemming was verkregen. Deze club moet weer helemaal opnieuw beginnen en kan het ook zo meteen vergeten Ze knjgen het terrein absoluut niet." TEGENWERKING Terug naar de zorgen voor de modelvliegclub 'De Vrije Vo gels'. De voorzitter heeft het vage vermoeden, dat de pro vincie Utrecht het modelvlie gen de nek om wil draaien. Het provinciaal bestuur van Zee land is dat al gelukt. Het hoofd argument voor al deze tegen werking is volgens Kees van Essen de geluidsoverlast. „Modelvliegtuigen worden over één kam geschoren met crossmotoren, voor wat betreft de geluidsoverlast. Terwijl de crossmotoren met voldoen aan de eisen van allerlei regels en wetgevingen, worden model- vliegers wel nauwkeurig aan diezelfde regels gehouden. Het is het gemakkelijkst voor een provinciaal bestuur om onze hobby zo te bekijken. Dan zijn ze er mooi van af. Zeker de afdeling Milieu van de Provin cie Utrecht verdenk ik ervan, dat ze het ons moeilijker ma ken, dan nodig is. En dat con cludeer ik naar aanleiding van alle vergaderingen die ik daar meemaak." „Bovendien is Defensie eigen lijk ons enige redmiddel. Want de provincie heeft nauwelijks geschikte locaties voorhanden. De terreinen, waar wij onze voorkeuren voor hebben uitge sproken, liggen overal zo ver vandaan, dat wij niet goed be grijpen, waarom het antwoord negatief blijft. Bovendien vra gen wij maar een erg klein stukje grond: honderd bij hon derd meter is genoeg Er wordt LEUSDEN - „Een vliegclub, opgericht in februari 1977 door een stel enthousiaste modelvliegers. Het had heel wat voeten in de aarde voordat er gevlogen kon worden: waar haal je een geschikt modelvlieg- veld vandaan? Na intensief overleg met de gemeente Soest en de Dienst der Domeinen van het Ministerie van Defensie konden we dan eindelijk gaan vliegen op het terrein aan de Zuiderweg in Soesterberg. Echt vliegen was het nog niet: er moesten eerst nog start en landingsbanen aangelegd worden." Dat staat te lezen in een informatief stencil van de Modelvliegclub De Vrije Vogels te Soest. Secretaris van die club is Joris Kniep, voor velen beter bekend als de drogist-op-de-Hamershof. De heer Kees van Es sen is voorzitter van deze club en tevens districtsver tegenwoordiger van de KNVL, de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart, afdeling Model vliegsport. Beide heren vertellen over de problemen die zij tegenkomen bij het zoeken naar een nieuw ter rein voor hun club. Joris Kniep: „Vanaf het begin hebben we eigenlijk goed ge draaid. Het ledental is gegroeid tot 30 actieve vliegers en 120 betalende leden. We genieten zo'n tien jaar gastvrijheid van de gemeente Soest en de Dienst der Domeinen. We heb ben een schitterend veld met goede grasbanen en zelfs be- tonbanen om te landen en te starten. We hebben ook de be schikking over een klein club huis, waarin we 's winters club avonden houden met films of een ruilbeurs of gewoon el- kaars bouw- of vliegproblemen bepraten." „Het probleem is nu. dat Rijks weg 28 zijn voltooiing nadert. Officieel is de opening op 27 oktober. Bovendien wordt er een wijk vlakbij ons vliegveld uitgebreid. Dan is er ook nog een afslag van de rijksweg ge projecteerd vlak langs ons veld." Kees van Essen: „Nu is het zo. wij móeten niet weg, wij willen zélf weg uit het oogpunt van veiligheid alleen al. Als bestuur zijn wij op zoek gegaan naar een alternatief terrein. En ok al omdat de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat van de provin cie Utrecht meegedeeld heeft, dat men dne maanden voorligt op het aanlegschema van de weg, wordt het kort dag voor ons. De witte strepen zijn in middels al aangebracht op de weg. Het gaat allemaal een beetje te snel nu. Het overrom pelt ons." WEIGERING „Wij zijn in overleg getreden met de Afdeling Overeenkom sten van het Ministerie van De fensie; wij hebben een verzoek gericht aan de Provinciaal Mili taire Commandant in de provin cie Utrecht of een eventueel ander terrein in de toekomst tot de mogelijkheden behoort Met de superieuren van de Bernhardkazerne is dit hele probleem besproken. Zij gaven hun fiat, mits de Provinciale Mi litaire Commandant akkoord zou gaan. Vandaar is het ver zoek doorgespeeld naar de Eerstaanwezend Ingenieur: die heeft zijn fiat niet willen geven noch voor de Vlasakkers, noch voor de Leusder Hei, noch voor de schietbanen." Over het waarom van deze wei gering zegt Kees van Essen: „De exacte motivering voor de afwijzing is nooit aan ons be kend gemaakt. Wat de Vlasak kers betreft, kwamen wij erach ter, dat dat terrein verhuurd was aan de jachtvereniging. Die vereniging legt daar eenentwintigduizend gulden per jaar voor op tafel. En dat is natuurlijk veel meer dan de elf honderd gulden die wij als mo delvliegclub kunnen betalen. Daar komt bij, dat de Afdeling Overeenkomsten zegt, dat onze hobby niet verenigbaar is met de passieve recreatie. Normaal gesproken is het een wandel gebied. Wij betwijfelen dat." Uit de informatiefolder het vol gende: „De techniek is in die tien jaren zeer veel veranderd. Van gillende, gierende en Jons Kniep (links op de foto): .Als ik met mensen praat over modelvliegen, dan blijkt meestal dat er allerlei verkeerde meningen hebben postgevat.En rechts Kees van Essen: In pnncipe moet het een terrein zijn waar wij iedere dag gebruik van kunnen maken. Kees van Essen: „In de buurt van Halfweg bevindt zich Spaarnewoude, een zeer groot recreatiegebied. Daar verdra gen de zogenaamde passieve recreanten de modelvliegers zeer goed. Dat gaat al jaren in volstrekte harmonie samen. Je ziet met name ook dat onze sport door veel mensen zeer gewaardeerd wordt." Uit de zogenaamde Akte van Privaat citeert Kees artikel 11 m: „Wanneer wij het terrein kwijt zouden raken door an dere dan militaire oorzaken, dan zou bezien worden of er een alternatief gebied aange- TOLERANTIE Kees van Essen vervolgt: „Het hele verhaal speelt zich natuur lijk af rond een klein aantal ge gevens: veiligheid voor pu bliek en omwonenden alsmede een goede zorg voor onze le den aan de ene kant. Aan de andere kant moeten we natuur lijk ook stellen, dat modelvlieg clubs in het verleden niet altijd even alert hebben ingespeeld op inspraakprocedures, waar het ging om bestemmingsplan nen van de diverse gemeenten en provincies. Als grootste pro- moeilijk te starten motoren zijn we overgestapt op moderne, technisch hoogstaande twee- en viertaktmotoren, waarvan het aantal decibels aanzienlijk lager is dan tien jaar geleden. Gelukkig heeft de wetgever er voor gezorgd, dat het geluids niveau van modelmotoren dus danig laag moet zijn. dat vlie gers, publiek en omwonenden zo min mogelijk last hiervan on dervinden. In de loop van de jaren zien wij dan ook steeds meer viertaktmotoren op onze vliegvelden. Ook onze zendap paratuur is natuurlijk geperfec tioneerd. Het aantal crashes ten gevolge van zenderstoring is vrijwel nihil geworden." BEZIEN We vervolgen het relaas van wezen kon worden." En nu juist het woord 'bezien', daar zit het hem in. De Nederlandse taal kennende: daar kun je alle kanten mee op. De uitkomst van het militaire 'bezien heb ben' is negatief. In die zin, dat wij nooit schriftelijk enige me dedeling hebben ontvangen. Het is mondeling overgeko men. Men weigert om het ons schriftelijk mee te delen. De re den van die weigering is ons onduidelijk. Misschien is er een militair woordvoerder ge weest die voor zijn beurt ge praat heeft." Hieruit mag blijken, wat in het begin van dit verhaal gemeld werd: er is geen overeenkomst opgezegd door het leger; de modelvliegclub wil uit veilig heidsoverwegingen weg. bleem zie ik echter het gebrek aan tolerantie waarmee de Ne derlander blijkbaar nou een maal behept is." Kees vertelt over zijn manne- tijd. Hij heeft over de hele we reld gevaren. Nederlanders kwam je overal tegen. En ze lie pen overal te kankeren. Alleen daaraan kon je Nederlanders onderscheiden van anderen. „Als de Nederlanders ten op zichte van elkaar veel verdraag- een duidelijk ja. En waarom? Om de doodeenvoudige re den, dat het in ons land nog al tijd zo simpel werkt, dat meer stemkracht meer mogelijkhe den geeft. Hoe groter je leden aantal is, hoe meer naar je stem geluisterd wordt." Om de hoogte van de contribu tie hoeft men het niet te laten. Voor vijfenzestig gulden per jaar is men dit lidmaatschap rijk. Het inschrijfgeld bedraagt vijftien gulden. Daarnaast moet je ook lid worden van de Ko ninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, dat is een wettelijke verplichting. Uit de eerder genoemde voor lichtingsfolder: „Wat wij ten zeerste afraden is: in je eentje een model en zender kopen en dan proberen zelf te gaan vlie gen. Als je dat doet, weet je één ding zeker, je model gaat weer terug in bouwdoosvorm en je hebt een grote kans dat je er nooit meer mee begint. Wat wij aanraden is: ga naar de dichtstbijzijnde modelvlieg club en praat met die vliegers en vraag om hulp!" Bij de clubs kun je inlichtingen knjgen over beginmodellen, welke zender je het best kunt kopen, je kunt er aan de weet komen, hoe je geholpen kunt worden bij de bouw van je toe stel. Aan de eerste vlucht gaat een grondige inspectie vooraf door Een hehcopter, nagebouwd en na-geschilderd van de Amerikaanse tv-sene „Magnum". het erop neer, dat men 's mid dags om een uur of vijf graag wil kunnen beginnen met vlie gen. Tot een uur of tien - 's zo mers althans - gaan die jongens dan door. In de weekeinden komt daar natuurlijk de zater dagmiddag bij." LIDMAATSCHAP Heeft het zin om mensen en thousiast te maken om onder deze omstandigheden zich op te geven als lid van jullie club? Kees van Essen: „Die vraag beantwoord ik volmondig met een ervaren vlieger. En je moet je niet verbazen, wanneer je heel wat veranderingen moet aanbrengen alvorens je 'kist' helemaal veilig is. Dan zal je in structeur je toestel invliegen en mag je de stuurknuppels in handen nemen. Na veel oefe nen wordt er een examen afge nomen en na goed gevolg krijg je het A-brevet en dan pas mag je alleen vliegen. Want: veilig heid gaat boven alles." ONMOGELIJKHEID Kees van Essen: „Als wij dan toch eventueel zouden moeten stoppen, dan denken wij eraan om - liefst met zoveel mogelijk U- Hoe fraai de modellen op schaal zijn nagebouwd kan aan de hand van deze foto goed worden bekeken. zamer zouden zijn, dan kon er in dit land veel meer. Daar ben ik van overtuigd. Ook voor onze concurrentiepositie zou dat een voordeel zijn." Ter illustratie voegt Joris Kniep toe. „We zijn erg bij, dat de wijk naast ons vliegveld be woond wordt door Amerika nen. Die maken niet zoveel pro blemen. De Amerikaanse basis commandant woont vlak tegen ons terrein aan. Zo lang als wij van dit veld gebruik maken, hebben we nog nooit een klacht ontvangen." Kees van Essen: „Op 4 juli. Day of Independence, een dag die de Amerikanen hier ook altijd vieren, hebben wij verschil lende malen een vliegdemon- stratie gegeven. Dat bepaalt wel, hoe goed de sfeer is." Een wat meer concretere vraag is, wat voor soort accommoda tie de modelvliegclub eigenlijk zoekt. Kees van Essen: „In prin cipe moet het een terrein zijn, waar wij iedere dag gebruik van kunnen maken." Joris vult dat aan: „In de praktijk komt VASTE GROEP Kees van Essen: „In de praktijk is het een vaste groep vliegers die komt. Een man of vijf per keer. Dat is natuurlijk vanwege de veiligheid Bovendien zou het praktisch volkomen onmo gelijk zijn wanneer alle leden hun vliegtuig een vlucht willen laten maken. In theone is het zo, dat ieder van de 140 leden die onze club heeft, eens in de achtentwintig weken een keer kan komen vliegen. Maar dat is droge theone. Uit veiligheids overwegingen hebben wij evenwel vastgesteld, dat er niet meer dan vijf vliegtuigen tege lijk in de lucht zijn. In dé prak tijk ga je dan natuurlijk een rooster opstellen. En bij een dertigtal 'actieve' vliegers valt dat nog wel mee. Bovendien vliegt niet iedereen de hele dag. Dus ieder komt wel vaker aan zijn trekken. De rest van het ledenbestand is meer donateur dan vlieger. Maar ze horen er natuurlijk wel bij." Een fraai toestel, waarmee een zweefmodel eveneens bestuurbaar m de lucht kan worden gebracht.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5