Op de pedalen met Aat Daale Muziekdag in De Til Leusden-Z., Woudenberg en Scherpenzeel Aflevering 6 (slot) PTT-telecommunicatie LIESHOUT Sezers. schrijven- Zwembad Korte routebeschrijving Schatten uit Turkije MEUBELEN BEDDEN SLAAPKAMERS TAPIJT Taptoe Breda: wereldniveau DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 jCHIMlfc reportage 6 Door het groene land LEUSDEN Als laatste in de reeks fietstochten in de omgeving van Leusden nodigen wij u uit om weer eens onder Woudenberg en Scherpenzeel te gaan kijken. Dat geeft u ons weer de gelegenheid om de prachtige route langs het Valleikanaal helemaal te rijden, met dien ver stande, dat u die op de terugtocht volgt. Weet u dat er achter Woudenberg een heel mooi nieuw fietspad ligt dat dwars door de weilanden loopt en uit mondt op de weg in de richting Leersum? Misschien is het bekend terrein voor Leusdenaren, maar we gaan er van uit dat het gebied met zijn weidevelden, rustieke weggetjes en stille lanen altijd opnieuw tot de verbeelding spreekt. Er zijn fietsers die de hoofdweg willen mijden, maar voor deze tocht willen wij u toch voorstellen maar gewoon even die grotere weg te volgen. We rijden vanuit Leusden naar de Arnhemseweg, dus naar Leus den-Zuid. Als u daar zelf woont hebt u wat minder kilometers voor de boeg. We rijden de bekende weg naar Woudenberg langs De Mof en het landgoed De Boom. Een wat bochtige weg, die uiteindelijk met een recht stuk naar het kruispunt van Wouden berg leidt. Op dat kruispunt gaan we, als het licht op groen springt, gewoon rechtuit. Langs het fraaie raadhuis en de ook in deze plaats opmerkelijke flinke nieuwbouw. We rijden verder langs de hoofd weg, wat misschien wat eentomg lijkt, maar het wordt gauw anders. De weg heet daar Maarsbergse- weg en op een gegeven moment komt u aan een punt, waar u aan de overzijde van de weg het kleine ki lometerbordje 1,6 ziet staan en een bushalte. Het heet daar inmiddels W oudenbergse weg. Honderd meter vóór dat bordje ziet u links een speciaal fietspad van grote betonnen platen. Dat pad zal n verrassen, want het voert met enige slingers door een maar ook aan dat pad komt een eind en wel op een punt waar u de geasfalteerde Rumelaarseweg zult aantreffen. Daar gaat u rechtsaf. Het is misschien niet een gebied van een uitzonderlijke schoonheid, maar het is er in ieder geval rustig en dat is de hoofdzaak. Verderop komt u op een kruispunt met rechts de Rottegatsteeg en links de Stub- belenburg. Rechtuit kan met, maar we gaan gewoon linksaf. Over de Stubbe- lenburg. Na verloop van enige tijd, als u misschien meent Scherpen zeel te naderen, is er een padde stoel, waarop u kunt lezen dat u naar rechts kunt in de richting Leersum. Het gaat hier om paddestoel 20375. De weg die u nu inrijdt heet Laag- erfseweg. Een lange weg, dat moet u wel even beseffen. Hier en daar staan waarschu wingsborden voor overstekende koeien. Die vindt u ook met overal. Wij zagen overigens ergens gezel lig een koe en een stier naast elkaar staan. De stier was hartstochtelijk aan het brullen naar beestjes in een belendend perceel, terwijl de koe leek te zeggen, man, hou je toch rustig. Goed, we rijden verder en ko men ergens bij een bocht waar de De tocht hebben we al meer aan u beschreven maar het is gewoon leuk om na een jaar nog eens langs het Kanaal te rijden, om te zien hoe alles er nóg groener is komen uit te zien. Het smalle fietspad is misschien wat vervelend als u tegenliggers ontmoet, maar u zult ontdekken dat het aantal toeristen wel meevalt. gebied van vredige weilanden, waar de koetjes rustig staan te grazen. Er staat ook nog een picknickta fel zodat u desnoods uw eigen pro viand in die landelijke sfeer kunt nuttigen. Het is een flink land pad, boerderij Het Lage Erf staat. Van daar de naam. We gaan daar naar rechts, constateren verandering van wegdek en komen op een hoek met zo'n vertrouwd paddestoeltje. Het is paddestoel 23741 waarop we kunnen lezen dat Amersfoort 15 km overweg oversteken. Op een hoek je tussen het hoge gras staat trou wens nog een paddestoel: 23740. We zijn 400 meter verder. Het blijft daar maar Laagerfseweg heten. Steken we de overweg over, dan moeten we naar links een keer voorbij in een eeuwig lijken de jacht naar de horizon. Als we het viaduct voorbij zijn moeten we weer een keuze maken, want op het voor ons liggende kruis punt kunnen we rechtsaf naar het Leersummerveld, maar dat doen we niet, hoe mooi het daar ook is. We gaan bij paddestoel 20338 linksaf over de Haarweg. Grappige fotografen kunnen bij het bordje Haarweg een kiekje ma ken van eventuele kaalkoppen on der het gezelschap. Die kunnen nog beter even wachten totdat na enige tijd een zijweg zichtbaar wordt met de naam Bovenhaarweg. derop staat paddestoel 23730. Linksaf nu, want we dienen richting Woudenberg te gaan. 6,7 km nog over de Broekerweg. HET TWEEDE BROEK Er staat na enige tijd weer een paddestoel (23745) maar u blijft ge woon rechtuit rijden, de neus in de hopelijk nauwelijks aanwezige wind. Rechts verschijnt een boer derij met de typische naam Het Tweede Broek, en logischerwijs is er ook een boerderij Het Eerste Broek. Die ziet er wat vriendelijker uit en u bent daar gelijk op een punt, waar we u met verder bij de hand nemen. Paddestoel 24235 wijst aan: naar Leusden nog 11, naar Amersfoort nog 16 kilometer. Daar bent u aan de onderkant van de route met het fraaie nieu we fietspad langs het Valleika naal. In de wei staat weliswaar een weinig fraaie oude schuur ter verwelkoming, maar dat is dan ook echt de enige smet op dit fraaie landschap. Het is nu ge makkelijk om de weg te vinden, want u blijft gewoon langs het Valleikanaal fietsen. De weg naar Leusden behoeven we u niet nader te beschrijven. U blijft langs het kanaal fietsen. Woont u in Leusden-Zuid, dan is het verstandiger het kanaal te verlaten. Het zou wat overdreven zijn als we u als bewoners van die wijk uit te gaan leggen waar u dat moet doen. De Haarweg. 1. Vanuit Leusden naar Arnhemse weg njden via Leusden-Zuid naar kruispunt Woudenberg. 2. Kruispunt oversteken en langs de hoofdweg (Maarsbergse- weg) richting Maarsbergen rijden. 3. Ca. 100 meter vóór kilometerbordje 1,6 en bushalte Wouden- bergseweg (aan de overzijde van de weg!) linksaf over het nieuwe betonpad, speciaal voor fietsers. 4. Fietspad helemaal uitrijden tot aan de Rumelaarseweg en aldaar rechtsaf. 5. Rumelaarseweg uitrijden tot aan kruispunt met Rottegat steeg en Strubbelenburg. Aldaar linksaf over Strubbelen- burg. 6. Bij paddestoel 120375 richting Leersum volgen over de Laag erfseweg. 7. Laagerfseweg geheel uitrijden tot aan de overweg over de spoorlijn naar Arnhem (paddestoel 23741 en paddestoel 23740 volgen). 8. Overweg oversteken en naar links over het viaduct over de rijksweg naar het kruispunt met paddestoel 23740. Aldaar linksaf over de Haarweg. 9. Haarweg geheel uitrijden tot aan de overweg bij Overberg, deze overweg oversteken en richting Scherpenzeel rijden over de Heuvelsesteeg. 10. Viaduct van de rijksweg onderdoor en volgende overweg van de spoorlijn naar Arnhem oversteken en richting Scher penzeel blijven volgen. 11. In de volgende bocht naar rechts bij paddestoel 20731 (aan de overkant) linksaf over De Groep. 12. De Groep geheel uitrijden en bij volgende kruispunt na boer derij (paddestoel 23730) linksaf over de Groepweg richting Woudenberg. 13. Groepweg uitrijden tot voorbij boerderij Het Eerste Groep en bij paddestoel 24235 (Leusden 11 km en Amersfoort 16 km) langs Valleikanaal rijden over speciaal fietspad. 14. Langs Valleikanaal de hele te rugtocht rijden. Bewoners van Leusden-Zuid naar eigen keuze linksaf slaan. De laatste kilometers van de fietstochtserie van Aat Daale. Naast de gebruikelijke attrakties die de Flevohof het hele jaar door biedt is er in de periode 21 juli t/m 16 augustus een grootse tentoonstelling van de PTT-telecommunicatie inge richt. Dagelijks kunt u tussen 10.00 en 18.00 zelf een laser bedienen, zich verbazen bij de tot stand koming van satellietverbindingen en meer te we ten komen over wat Viditel allemaal bevat. De tentoonstelling omvat acht on derdelen waarover niet alleen ge schreven en verteld wordt, maar waar je ook zelf allerlei dingen kunt uitproberen. Onder andere ziet u op een vidiwall met maar liefst 27 schennen hoe de verschillende signalen worden ver- auuueu cu uutvcuiyen, wutut net be lang van de geostationaire baan van satellieten u duideljk en hebben de schotelantennes in Burum voor u geen geheimen meer. Er is een spie gelwand vol informatie; u drukt op een van de vele knoppen en in de spie gel verschijnen beeld en informatie over telefoonaccessoires, huipappa- ratuur voor gehandicapten en infor matie over allerlei telefoontoestellen en telefooncentrales. Een dag op de Flevohof in deze periode is dus met recht een Kijk, Speel en Doe dag! De Flevohof is ook per trein gemakkelijk bereikbaar in de zomervakantie; met NS-dagtocht nummer 4 bent u voorde lig uit. De entreeprijs is voor volwas senen 13,50; voor kinderen van 3 t/m 12 jaar 11,50. In het Rijksmuseum van Oudheden in Lelden is op het moment een bijzondere tentoonstelling ingericht die een kompleet overzicht geeft van het oudste kultuurgebied ter wereld: Turkije. Meer dan 400 voorwerpen geven een over zicht van de beschavingen die hun stempel hebben gedrukt op dit kultuurge bied. De tentoonstelling omvat meerdere tijdperken; de steentijd, de bronstijd, de klassieke tijd vanaf de vroegste Griekse kontakten met Anatolië in de Myceense penode tot aan het einde van het Byzan tijnse Rijk in 1453, en een groot deel vormen de verfijde kuituren van Selds- loeken en Osmanen. Op de tentoonstel ling ziet u o.a. keramiek, rijk geïllu streerde boeken, een kollektie siera den, tapijten, een goudschat uit Troje, tempelschatten van Ephese en hellenis tische beelden van brons en marmer. De tentoonstelling „Schatten uit Turkije" is geopend t/m 21 september zondag en maandag van 12-17 uur en dindsdag t/m zaterdag 10-17 uur. De entree is 7,50; voor jongeren t/m 17 jaar, houders van een pas 65 en houders van een cjp of museumjaarkaart 4,Het Rijksmu seum van Oudheden vindt u aan de Ra penburg 28 te Leiden. (advertentie) Uw adres voor: H11111P1 L 1 d k H KOMPLETE WONINGINRICHTING Aan de Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Leusden. Betreft' zwembad Bavoort. Als inwoner van de gemeente Leusden wandel ik wel eens naar het voormalig zwembad Bavoort en elke keer kom ik tot de conclusie dat het bijzonder jammer is hoe het zwembad erbij ligt, en waarom het allemaal zo lang duurt. Volgens mij had er allang wat ge daan kunnen worden aan de bui tenbaden, maar ook hier zullen de bezuinigingen wel een grote rol meespelen. Ook kom ik tot de conclusie dat als de grote buitenbaden zullen Binnenkort is het weer zover de na tionale taptoe van Breda, dit jaar van 21 t/m 30 augustus verandert Breda in tap toe-stad. Op het K.M.A. terTein zuiien buiten de vaste deelname van de vier militaire beroepsorkesten, de tamboer en fanfarekorpsen van dienstplichtigen. verdwijnen. Leusden geen grote trekpleister meer zal zijn voor de omgevmg en de bevolking van Leusden zelf. De planning van nu is een aan sluiting van een binnen- naar bui tenbad. Ik moet u schrijven dat het mij met zo aantrekt, en velen zullen met mij er zo over denken. Mijn vraag is dan ook of er niet een enquête-brief aan de bewoners van Leusden gestuurd kan worden met een paar voorstellen. Ook zou ik het bijv. niet zo erg vinden als de entree-gelden voor volwassenen iets omhoog gaan om dan op deze manier het eventuele tekort voor een deel op te vangen. Verder hoop ik dat in 1987 toch eventueel de buitenbaden open gaan wat volgens mij dit jaar al mo gelijk was. Hopende op een gunstige beslis sing verblijf ik, Hoogachtend, G. van Eist Claverenbladstraat 30 3833 JE Leusden. ook de allerbeste Nederlanders bur gerkorpsen te weten Juliana uit Amers foort. het Arnhems Trompetterkorps en de Rijnmondband optreden. Het pro gramma omvat dit jaar ook een groot jazzballet, dat samen met de Lucht machtkapel optreedt en het motorstunt- team van de Koninklijke Marechaussee. De Marinierskapel zal samen met de Bredase stadsbeiaardier Jac Maassen de compositie „Oranges and Lemons" van Henk van Lijnschoten ten gehore brengen. Kortom genoeg te beleven tij dens de taptoe! Alle optredens begin nen s avonds om 21.00 uur De entree prijzen zijn afhankelijk van weekdagen of weekeinde respectievelijk 12.50; 25 dan wel IS.—; 25,—; 27.50. De kaartverkoop is op 28 juli van start gegaan LEUSDEN Zo vlak voor het begin van het nieuwe schooljaar organiseren De Til en De BUjhof nog enkele aktiviteiten voor de Leusdense jeugd. Afgelopen dwsdag was dat een kindermarkt. Cisteren stond er een muziekdag op het programma. Tussen 14.00 uur en 17.00 uur was het een drukte van jewelste in De Til aan de Hamersveldseweg. De jeugd kon er eigen muziekinstrumenten maken, fantaseren en uitproberen. Aan het einde van de dag was er, als muzikale sluiting, een heuse playbackshow. Het Raadhuis van Woudenberg. achter ons ligt en Leersum nog 6,3 viaduct van niet al te beste kwali- km verderop. Naar links daar en de teit over. Onder ons raast het ver- HEUVELSESTEEG De Haarweg we moeten ern stig blijven is een lommerrijke weg. Tussen het lover rechts zien we af en toe de Utrechtse Heuvel rug. Het fietsen op de Haarweg is van een milieuvriendelijk karakter. U zult wel hebben begrepen dat u altijd maar rechtuit moet gaan. Deze weg heeft ook een einde en wel op een punt waar u ineens weer bij een overweg komt. Dat is niet over de zelfde spoorlijn als bij de Laagerf seweg, want we hebben hier te ma ken met de aftakking naar Veenen- daal bij Overberg. Rechts kunt u een col bestijgen via de Bergweg naar Amerongen, maar dat kunt u beter aan een ander soort fietser overlaten. U gaat linksaf de overweg ovej en u rijdt dan over de Heuvelse steeg. Het is daar maar 'n bekrom pen fietspad, want ook het tege moetkomende fietsverkeer moet over dit zuinige pad. U rijdt nu feite lijk in de richting Scherpenzeel. Eerst rijdt u nog het viaduct van de grote autoweg onderdoor en an dermaal is daar een overweg, nu van de grote spoorlijn naar Arn hem. Een paddestoel (20089) vertelt dat Woudenberg 9,1 km verwij derd is. Weldra zijn we bij een scherpe bocht naar rechts en in de hoek daarvan gaan we aan de over zijde bij paddestoel 20733 linksaf over De Groep. U zult bemerken dat het fietspad aldaar ook al aardig gerenoveerd is. Later gaat het be- plaveisel over in asfalt en u rijdt daar prinsheerlijk tussen de maisvelden. Op een gegeven mo ment rijdt u tussen twee witte paal tjes door en dan is het wegdek weer anders, wat morsiger zou men kunnen zeggen. U passeert een boerderij en op het hoekpunt ver- Het fietspad langs het Valleikanaal. I

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6