krant 83 uimtelijk beleid Leusden voor komende tien jaar in twintig minuten verklaard ,Noch gemeenteraad, noch koper kan ons iets verwijten" 'vandaag in 0e leusder kran^ igenaardige gang van zaken rond notitie over ruimtelijke ordening: kollege in antwoord op vragen van Corn Verduin (PvdA) ver verleende bouwvergunning voor omstreden kavel 25 leussfler krant Collectanten gezocht Gespreksgroep voor ouders Politie pakt jeugdige vandaal Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ffl Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering Hoofd redakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 - 18e JAARGANG NO. 32 door Hans Mosterd LEUSDEN De gang van zaken rond een notitie over de planopzet voor de bestem mingsplannen Akkerhoeve/ Noordwijk en Langenbeek, vorige week woensdag was wat bevreemdend. Het gaat om een notitie van het bureau voor ruimtelijke ordening Ameradviseurs BV uit Amersfoort, die is ver vaardigd in opdracht van de gemeente Leusden. Deze no titie kwam afgelopen woens dag in de vergadering van de commissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Orde ning ter sprake. Daar bleek uit de toelichting, dat het bij deze notitie gaat om meer, dan een grondslag voor de twee genoemde bestem mingsplannen. De heer Th. de Wit, die na mens het bureau de notitie toelichtte, gaf aan, dat het de bedoeling is, dat het ruimte lijk beleid van de gemeente Leusden voor de komende tien jaren op basis van deze notitie gestalte zal worden gegeven. Op zich was dat wat eigen aardig, aangezien de betref fende commissieleden alleen in de Raadskamer kennis hadden kunnen nemen van de notitie, die daar voor ben ter inzage lag. De gang van zaken tijdens de vergadering van de commissie Openbare werken en Ruimtelijke Orde ning, die wegens de vakantie van wethouder Jan Wage naar werd voorgezeten door burgemeester Rademaker, vergrootte de bevreemding alleen maar. De notitie, zoals ze voor ligt, geeft namelijk aanzien lijk ruimere mogelijkheden aan de Leusdense ingezete nen voor aan- en bijbouwsels aan of op hun woningen, dan tot op heden gebruikelijk was. De reden daarvan, zo blijkt uit het begeleidend schrijven van het adviesbu reau, is gelegen in de op dracht die het college van B&W bij monde van wethou der Wagenaar aan het bu reau gaf. De wethouder pleitte tij dens overleg tussen gemeen te en bureau, voor meer ruim te en beleidsvrijheid in de verschillende voorgestelde bebouwings- en andere rege lingen. Kernpunt van de nieuwe ruimtelijke aanpak wordt gevormd door eenvoud en flexibiliteit. Dat houdt in, dat er per type woningen een aantal mogelijkheden wordt aangegeven, dat in de toe komst tot de rechten van de bewoners/eigenaren gaat be horen. Het gaat daarbij om marginale wijzigingen. Juridisch valt de plan-op- zet straks uiteen in drie mo gelijkheden. Dat zijn: rechten van bewoners/ei- genaren voor kleine wijzigin gen; vrijstellingen voor bouw sels, die het college van B&W kan verlenen; wijzigingen van het be stemmingsplan, via het colle ge van B&W. Om een voorbeeld te noe men: tot de „kleine" wijzigin gen zou gaan behoren, dat al le rijtjeswoningen een uit breidingsmogelijkheid aan de achterkant krijgen van drie meter. Goot- en nok- hoogte daarvan zouden drie meter moeten zijn, waarbij B&W een vrijstelling zouden kunnen verlenen voor een nokhoogte tot zes meter, af hankelijk van de vraag in hoeverre zulks hinder of overlast voor de buren zou betekenen. Dat is niet niks. Een aantal commissieleden sprak zich er dan ook vorige week voor uit, in de gelegen heid te worden gesteld om de notitie nader te kunnen be studeren, alvorens er een oordeel over te geven. Burgemeester Rademaker wees daarop op de tijdsdruk, die zou bestaan, en op het feit dat zoveel exemplaren veel geld kostten. De commissie nam daar echter geen genoegen mee, zodat besloten werd dat men een exemplaar krijgt toege zonden, in plaats van ter in zage in de Raadskamer. Een blik op de agenda van de betreffende commissie leerde, dat voor het onder werp wel helemaal twintig minuten was uitgetrokken, waarin de plaatsvervan gend voorzitter het ook nog bestond, de commissie te vragen, accoord te gaan met de notitie. Dat ging dus niet door, om dat men zich toch iets gede- gener over de ruimtelijke toekomst van Leusden wen ste te buigen, dan op de wijze, waartoe het college de com missieleden in staat had ge steld. Afgezien van de inhoud van de notitie die er op het eerste gezicht overigens uit stekend uitziet betekende dat de commissie het college op het punt van besluitvor ming zonder meer terug floot. Hetgeen, gezien de aard en het gewicht van het onder werp, uit oogpunt van demo cratische besluitvorming, een beslissing is die toe te jui chen valt. Waarbij het wel voor altijd een raadsel zal blijven waar om het college ongeacht alle normale procedures die nog volgen van mening was dat twintig minuten tijd van een raadscommissie vol doende waren, om het ruim telijke beleid voor de komen de tien jaren vast te leggen, en de mensen die daarover moesten beslissen niet méér te gunnen dan „inzage in het stuk", in de Raadskamer. In de krant van donderdag komen we uitvoerig op de be treffende notitie terug. in één van onze verslaggevers) USDEN Het college van B&W van de gemeente Leusden van mening, dat haar met betrekking tot verlenen van een uwvergunning voor de omstreden kavel 25 niets kan worden rweten, door niemand. Dat blijkt uit het schriftelijke ant- ord van het college op vragen van het PVDA-raadslid Corri rduin. lovendien is het college van mening, dat de directeur ge- entewerken geen aanbod heeft gedaan aan de heer Eising Zeist, voor een kavel in 't Ruige Veld, waar een behoorlijk ntevoordeel aan verbonden was. Het college maakt dat op uit verslag van de rechter-commissaiis. Daarin staat for- il geheel juist dat van een dergelijk aanbod geen sprake geweest. Niet echter, omdat het niet gedaan zou zijn, maar idat de heer Eising er niet op in ging. )e beantwoording van het college van B W is voor me- duw Verduin aanleiding geweest, inmiddels een aantal nieu we vragen aan het college voor te leggen. 'enL aanzien van de vraag van clusie moet komen dat het proces verbaal met de juiste neerslag weergeeft van het voorlopige ge tuigenverhoor." Daarop volgt de mededeling van het college, dat dat getuigenver hoor in de raadskamer ter inzage is gelegd. rri Verduin, of directeur Marius van de dienst gemeentewer- een rentevoordeel had aange- ien aan de heer Eising, ant- ordt het college onder meer het gende; „Wij vragen ons af waar- uw oordeel is gebaseerd. Bij uwkeurige lezing van het proces baal van het voorlopige getui- iverhoor van de heer Pais wordt >or zodanige mening geen enkele ond gevonden. Aangezien u, blij- ns het proces-verbaal tijdens het rhoor in de rechtszaal aanwezig it geweest, zou u van zijn onder b afgelegde verklaring volledig müs hebben kunnen nemen. Wij nen niet aan dat u door het per eren bij uw stelling tot de con- het Kokkelaantje, en op 't Ruige Veld. „Er waren aan het kopen van die kavels wat voordelen verbonden," aldus het verslag. Met betrekking tot 't Ruige Veld vermeldt het verslag: „Ik heb ge zegd, dat ik als adviseur van het college van B W mij sterk zou maken een kavel voor de heer Ei sing te reserveren. Tevens waren voor kavels m dat bouwplan vrijwel dezelfde voordelen te verwachten, als die voor het Kokkelaantje gol den." Het ging daarbij om een ba sisgrondprijs van 186,per vier kante meter, zonder liggingstoe slag, en een aanzienlijk rentevoor- deeel, dat de heer Eising zelf op veertigduizend gulden schatte. Het verslag vervolgt met: „Ge noemde basispnjs per vierkante meter was niet een speciale, lagere pnjs voor de heer Eising. Deze prijs zou voor iedere koper gelden. Ik heb deze voorstellen uit eigen ini tiatief gedaan en deze voorstellen vallen binnen mijn bevoegdheden.' En, een stuk verder in het ver slag: „Dit advies heb ik nooit uitge bracht. Ik hoefde dit ook niet te doen, daar de heer Eising na de raadsvergadering van 31 oktober 1985 had laten weten, van de hem geboden alternatieven geen ge bruik te zullen maken." Waar die verklaring dus op neer komt is, dat er wel aanbiedingen met de daar aan verbonden voordelen zijn ge daan, maar dat die, omdat de heer Eising zelf daarvan afzag, verder niet in behandeling zijn gekomen. Dat is even iets anders dan de conclusie die het college van B&W in de antwoorden aan mevrouw Verduin trekt, namelijk, dat er hele maal geen sprake was van iets der gelijks. Puur formeel mag dat juist zijn, inhoudelijk, en zeker met be trekking tot 't Ruige Veld, waarvoor toekomstige inwoners op zijn minst economisch aan Leusden gebon den zouden moeten zijn, druist dat tegen de vestigingsregels in Leus den in. HANDHAVEN De houding, die het college van B W vervolgens in haar beantwoor ding aanneemt, getuigt niet direct van inhoudelijk inzicht m de kwes tie. Het college vraagt mevrouw Verduin namelijk: „Wij stellen er prijs op van u te vernemen of u, na lezing van het proces-verbaal, uw stelling handhaaft." Verder wijst het college er dan op, dat het geven van informatie over kavels tot de bevoegdheden van de directeur gemeentewerken behoort. VERGUNNING Waar Corri Verduin had ge vraagd, of het wel verstandig was geweest, een bouwverginning voor de omstreden kavel 25 af te geven, is het college van B&W dat, blij kens het antwoord, niet met haar eens. Het college wijst op de afge sloten koopovereenkomst, en op het feit, dat de procedure voor een bouwvergunning en de privaat rechtelijke eigendomsverhouding twee zaken zijn, die strikt los van elkaar staan. „STERK" In het betreffende verslag staat uitvoerig de weergave, zoals de heer Pais die voor de rechter-com- missans verwoordde. Waar het op neer komt is, dat de heer Pais de heer Eising „een aantal alternatieve voorstellen" heeft gedaan. Die voorstellen hadden betrekking op Onafhankelijk jBOUl nieuwsblad voor de gemeente Leusden puu Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm Losse nummers: 75 cept per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ,ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00-12.00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten. MINDER JUIST „Er bestaat voor ons dan ook geen aanleiding om de door de ko per van de kavel ingezette bouw vergunningprocedure om niet revelante redenen op te houden, dan wel te vertragen. Ons dient op dit punt geen verwijt te kunnen worden gemaakt, niet door de raad en niet door de koper van de grond," aldus het college. EIS „Over de mogelijke gevolgen voor de gemeente van een gerech telijke uitspraak kunnen en willen wij in deze fase van de procedure geen mededelingen doen," zo ver volgt het college. „Wij achten het juister om de uitspraak af te wach ten en de overwegingen en conclu sies nader in beschouwing te ne men alvorens ons een mening te vormen. Overigens achten wij het niet waarschijnlijk dat een uitspraak in de door u genoemde zin het vrij van bouwsels opleveren van de ka vel red. wordt gedaan, omdat voor zover wij kunnen nagaan zo danige eis niet in het geding is," zo schrijft het college. De bantwoording van de zijde van het college van B&W was voor Corri Verduin aanleiding, om het college de volgende brief met vra gen voor te leggen. UITVOEREN „Het verschil van mening dat is ontstaan tussen het college en een aantal fracties over de behandeling van de twee gegadigden voor ka vel 25 en de „affaire" die daaruit is ontstaan, heeft vooral te maken met het wel en niet „te goeder trouw" uitvoeren door het college van ge schreven regels, het delegatiebe sluit tot verkoop van vrijesector ka vels, en ongeschreven regels, de reserveringen van vrije-sectorka- vels." „Leden van de gemeenteraad hebben de plicht om burgers aan te horen, die menen ongelijk behan deld te worden, en het recht hier over vragen te stellen aan het colle ge. Zeker nu uitspraken van de ge meentesecretaris en de directeur gemeentewerken ter spraken ko men in een civiele procedure die is aangespannen door de heer Eising te Zeist. Een civiele procedure die tot nu toe veel tijd en gemeen schapsgeld heeft gekost en naar wij vrezen nog veel meer tijd en geld zal gaan kosten als het college blijft volharden in het bagatellise ren van het probleem en het nemen van ons inziens verkeerde beslis singen," aldus mevrouw Verduin. Bouwvergunningen in Achterveld en voor Het Brinkjein Leusdenpag. 3 Verkoop De Hakhorst acceptabel voor meerderheid gemeenteraad bij wijziging van bestemmingpag. 5 Handbalvereniging gedupeerd: Nieuwe toplaag op buitenveld blijkt een mislukkingpag. 8 Orgelconcert van Gert Muis in Amersfoortsejoriskerk-pag. 9 Toewijzing woningen in Groenhouten niet langer m handen van Stichting Bejaardenzorgpag. 9 Klein Duimpje na 12.,5 jaar nog steeds een succespag. 9 LEUSDEN - In verband met haar jaarlijkse col lecte zoekt de afdeling Leusden van het Konin gin Wilhelmina Fonds nog enkele collectan ten. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de heer N. Duffels, He negouwen 14 te Leus den. De collecte wordt gehouden tussen 25 au gustus en 7 september. LEUSDEN - De Sociaal Pe dagogische Dienst te Amersfoort start binnen kort een praatgroep voor ouders van kinderen in de leeftijd van nul tot vijf jaar met óf een vastgestelde blij vende ontwikkelings-ach- LEUSDEN - De 16-jarige P.L uit Leusden heeft afgelopen vrij dag vijf verkeersborden aan de Valleilaan vernield. Dank zij drie getuigen kon de politie de dader snel vinden. Omdat het het eerste strafbare feit was van de jongeman, is de zaak geseponeerd Wel ging hij maandag op het gemeente huis de schade regelen. (advertentie) De omstreden kavel 25, waarvan het college meent dat nemand het iets kan verwijten wegens het afgeven van een bouwvergunnmg. (Archieffoto Leusder Krant). „Wij kunnen niet anders consta teren dan dat de twee genoemde ambtenaren eind oktober 1985 van mening waren dat de heer Eisinq. vervolg op pagina 3 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 terstand óf een ontwikke lingsvertraging waarvan de oorzaak en het verloop onzeker is. Deelname hier aan is kosteloos. Belangstellenden kunnen 2 september deelnemen aan een introductie- en kennismakings avond van 20.00 uur tot 22.00 uur. Op die avond worden ver dere afspraken gemaakt over wanneer en hoe vaak men bij elkaar wil komen en waarover men het wil hebben. De mede werkers van SPD denken aan tien wekelijkse bijeenkomsten. Belangstellenden worden ver zocht om zo spoedig mogelijk contact op te nemen met Jeanne Luyten en/of met Chris tine Bakker-Bus van de Sociaal Pedagogische Dienst, 't Zand 25, 3811 GB Amersfoort, tele foon 033-720624. 'T RUIGE VELD: dat doet z'n naam wel eer aan

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1