I erkoop De Hakhorst voor meerderheid acceptabel el wijziging bestemming »ij verkoop De Hakhorst leusder krant [\s huidige voorstel herschreven wordt: „Nijntje" wordt definitief in huidige onderkomen ondergebracht Valleizangers gaan weer repeteren Afscheid van deken Fietser gewond leerderheid commissie wil meewerken aan artikel 19-procedure: Avond voor alleenstaanden plaatselijk nieuws DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Indien het huidige voorstel herschreven wordt, de verkoop van De Hakhorst aan exploitant Rob Verduin voor de meerderheid van de Leusdense gemeenteraad niet op loverkomelijke problemen stuiten. Dat werd gisteravond tij- >ns de vergadering van de commissie Financieel Beleid en •heer duidelijk. Wethouder en commissievoorzitter Fons Ummels (CDA) trok iteravond zowel WD als CDA over de streep, daar waar het ig om de ruim driehonderd vierkante meter openbaar groen, bij de verkoop zijn betrokken. De stelling van de wethouder, it het hier ging om een onderhandelingsresultaat nadat van imeentelijke zijde de prijs van De Hakhorst na nieuwe :atie met vijftigduizend gulden was verhoogd tot I70.000,bleek voldoende, om beide fracties over die streep krijgen. Men zag dan echter wel graag, dat dit ook als anig in het voorstel zou worden opgenomen. Dat gold ook voor een opmer king, waar het de huisvesting van i peuterspeelzaal „Nijntje" betreft. Naar nu duidelijk werd, is het de bedoeling dat de peuterspeelzaal, die tijdelijk in een lokaal van „Wip- Wap" was ondergebracht, daar de- litief wordt gehuisvest. Na over- met het bestuur van de peuter- [>eelzaal zal de accommodatie zo- ze nu is, aan de eisen van dat Bstuur worden aangepast. Daar- wordt een deel van het ^ld gebruikt dat de gemeente uit verkoop van De Hakhorst ont- ngt. [De stelling die wethouder Fons iels daarbij gisteravond betrok jidde, dat zo de voorziening werd ferbeterd, terwijl de kosten lager puden komen te liggen MOESPOT I Wat dat betreft werd er al enigs- s gekeken in de richting van de fchterveldse „De Moespot". Het ploitatietekort op jaarbasis be- raagt daar dik in de tachtigdui- [nd gulden, zo meldde de wethou- fer, die in dit verband sprak van m zoeken van een oplossing en jet „amoveren" van „De Moespot", rat zoveel betekent als slopen. EGGEVEN Ep Oostra (D66) voelde niets >or de verkoop van De Hakhorst, et name vanwege wat hij noemde t „om niet weggeven" van ruim ïehonderd meter openbaar pjoen. De grootte van het terrein week daarmee aanzienlijk 330 'vierkante meter om precies te zijn —af van het taxatierapport, en daar kon Oostra met mee akkoord gaan. :„We hebben dat verschijnsel van om met weggeven van grond hier in teusden op speciaal verzoek van het CDA al eens eerder gehanteerd 'or minder draagkrachtige bur gers", zo stelde Oostra, daarmee niet zonder humor doelend op de kavelkwestie in Langenbeek, waar bepaald niet de minst draagkrach tige burgers van Leusden dankzij een onverwachte ommezwaai van het CDA destijds, een behoorlijk aantal vierkante meters gTatis ver kreeg. In elk geval was die ene keer voor Oostra duidelijk genoeg ge weest, en achtte hij iets dergelijks niet voor herhaling vatbaar. Een ander punt, waar Oostra duide lijk over viel, was het gemak waar mee het college het bestaande huurcontract met Soccle aan de kant zette. „Dat kan niet. U verkoopt in onverpachte staat, terwijl de eni ge die zich daarover uit kan spre ken, de rechter is", aldus Oostra. OPENBAAR Ook de PvdA bij monde van Ine ke Jansen, verklaarde zich nog eens tegen de verkoop. Na alle an dere argumenten, zoals de bestem ming, en het feit dat men nauwelijks enige controle op het pand zou hou den, kwam daar nu een aantal fi nanciële aspecten bij. Zo bleek men binnen de PvdA van mening, dat de pnjs veel te laag was, dat men meer zou ontvangen bij een open inschrijving op het pand, en dat er 180.000,subsi die zou worden weggegooid. „Om het pand nu te verkopen vmd ik bovendien niet fatsoenlijk naar de kopers toe. Dit voorstel kan nog he lemaal met worden behandeld in de komende raadsvergadering", aldus mevrouw Jansen, „omdat er nog veel te veel aan moet worden gesleuteld." SOCCLE Alrich Parson (WD) zit namens de gemeenteraad in het bestuur van Soccle. Vanuit die functie ging hij gisteravond uitvoerig in op het tussen gemeentebestuur en Soccle- bestuur gerezen conflict. „Er is in vier jaar tijd eigenlijk maandelijks over de verkoop van De Hakhorst gesproken, of het stond op de agenda", zo stelde Parson. „De te neur was daarbij die van: „Was het maar weg." Wel werd iedere keer duidelijk gesteld, dat er met name voor de peuterspeelzaal een pas send onderkomen zou moeten ko men. Bij de plotselinge verkoop is het bestuur van Soccle toch wat on der druk komen te staan, omdat men de gebruikers onvoldoende kon informeren, vanwege het feit, dat men zelf te weinig informatie had", aldus Parson. FEL TEGEN „Ik heb het dus vier jaar lang niet anders ervaren, dan als duidelijk, dat men bij Soccle wel van De Hak horst af wilde", zo vervolgde hij. „Als het anders was geweest, dan was ik maanden geleden, toen dit voorstel voor het eerst ter sprake kwam, al fel tegen geweest, en dat los van mijn persoonlijke mening, die in dat geval zou hebben moeten wijken." „Het Soccle-bestuur weet nu, dat haar „kuikens onder dak zijn". Het andere standpunt, dat men nu ten aanzien van De Hakhorst inneemt vind ik, eerlijk gezegd, een beetje onwaarachtig, gezien de voorge schiedenis. En gezien die geschie denis kon het college van B&W in redelijkheid verwachten, dat als de gebruikers maar onder dak waren gebracht, er geen bezwaren zou den zijn tegen de verkoop van het pand", aldus Parson. deel van het contract," zo besloot de liberaal. PRIVATISERING Ook het CDA bleek, bij monde van Bram Vroon, die driehonderd vierkante meter als een onoverko melijk struikelblok zien. „Daar moet voor betaald worden", aldus de CDA'er. Verder kon het CDA zich, m het kader van de privatise ring, geheel vinden in de verkoop. „Dat is financieel aantrekkelijk, ze ker als we voor „Nijntje" geen nieuw gebouw plaatsen. We moe ten eerst maar eens nagaan, met de leegstand die we binnen de ge meente kennen, waar we dat even tueel kunnen onderbrengen", zo stelde Vroon. Hij stelde wel eén harde voor waarde: er zou, beter dan nu het peuterspeelzaal zou worden ge bouwd. „Dat doet bij mij financieel de deur dicht. Waar zijn we dan mee bezig. Dan wil ik eerst een kos- tenvergelijking van de schuur van De Hakhorst met eventuele nieuw bouw zien", aldus Offereins. SCHETS Hierop schetste wethouder Um mels uitvoerig de gang van zaken, waarbij hij bestreed dat het college van B&W het Soccle-bestuur onvol doende zou hebben geïnformeerd. „Al tijdens de college-vergadering van 14 mei, toen de eventuele ver koop van De Hakhorst voor het eerst ter sprake is geweest binnen ons college, is er telefonisch con tact geweest met het Soccle-be stuur", aldus Ummels, die verder nog een groot aantal voorbeelden exploitanten een oud taxatie-rap port op tafel gekomen, waarin nog een bedrag van 520.000,werd genoemd. Daarvan heeft de nieuwe exploitant dan ook aangenomen, dat dat de pnjs was." „Wij kwamen daarop op uw ver zoek," zo hield Ummels de commis sie voor. „Met een nieuwe pnjs die vijftigduizend gulden hoger lag. Bij een nieuwe vraagprijs wordt on derhandeld, waarbij voor de ex ploitant ook nog eens haast dne ton aan betaalde goodwill een rol heeft gespeeld. Dat telt mee in onderhan delingen, en dan zijn twee meter openbaar groen op een pleintje, te verkopen aan een particulier, iets anders dan deze driehonderd vier kante meter in de context van on derhandelingen", aldus de wethou der. Hierop meldde hij het voorne men, om „Nijntje", na overleg met het bestuur, definitief in wat mo menteel een tijdelijk onderkomen is, te huisvesten. Dit bleek met name voor CDA en WD een verklaring, die aan de ge noemde bezwaren met betrekking tot de driehonderd vierkante meter openbaar groen in voldoende mate tegemoet kwam. BRENGEN Wat Parson allerminst beviel, was de wijze waarop ruim driehon derd vierkante meter openbaar groen van eigenaar zou verwisse len. „Ik begrijp met, hoe u dat zo heeft kunnen brengen, als een greriscorrecite. Het gaat om ruim driehonderd vierkante meter, waar mets aan verandert. De koper kan er niets mee, omdat het gioen moet blijven. De argumentatie vmd ik niet sterk. En als we elders m Leus den openbaar groen verkopen voor zestig, zeventig gulden per vierkante meter, dan begrijp ik niet waarom dat hier met gebeurt. We gaan dan ook niet accoord met dit geval is, contractueel moeten wor den vastgelegd dat het juiste on derhoud aan het pand ook voor de toekomst verzekerd zou zijn, van wege het karakteristieke karakter en de historische waarde van de voormalige boerdenj. POBLEMEN Rob Peek verklaarde zich, in na volging van zijn beide fractieleden van Leusden '85 in andere commis sies, tegen het voorstel tot verkoop Ook Harm Offereins (GPV/SGP) bleek problemen met het voorstel te hebben. Niet zozeer vanwege de verkoop, maar vanwege het per manente onderkomen dat voor de noemde van overige contacten die er geweest waren. De suggestie, dat het college het bestuur van Soccle onvoldoende zou hebben geïnformeerd wees hij dan ook van de hand. Bovendien schetste ook de wet houders een beeld van het overleg gedurende een aantal jaren, waar uit viel op te maken dat het bestuur van Soccle zich pas recent tot ver klaard tegenstander van verkoop had getoond. ONDERHANDELEN Vervolgens schetste de wethou der een beeld van de onderhande lingen tussen gemeente en exploi tant. „Toen de heer Verduin de pacht overnam, is er tussen beide HERSCHRIJVEN „Zoals u het nu stelt, als de con text is dat die driehonderd vierkan te meter openbaar groen een voor waarde was, waarom zet u dat dan niet m het voorstel", zo reageerde Alrich Parson. Misschien dat het, als het herschreven is, dan wel ac ceptabel is. We zien wel, hoe het op ons afkomt", aldus de liberaal. Ook Bram Vroon was kort en bondig in zijn reactie: „Het hele spul moet herschreven worden" zei hij, doelend op het voorstel zoals het er lag. „Misschien kan het dan op twee kantjes", zo voegde hij er aan toe, doelend op de omhaal van woorden die in het voorliggende voorstel was gebruikt. LEUSDEN In tegenstelling tot eerdere berichten gaat het Leus- dens Mannenkoor De Valleizan- gers niet repeteren in De Hakhorst, maar m de protestants-christelijke school Groenhorst aan De Meent. Het koor start daar donderdag 21 augustus met de wekelijkse repeti ties die duren van 20.00 uur tot 22.00 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom om eens een kijkje te ko men nemen. LEUSDEN/AMERSFOORT Op I september aanstaande neemt deken S. Hoorneman af scheid van het dekenaat Amersfoort. Het bisdom Utrecht heeft als zijn opvolger benoemd drs. F. Zwarts, mo menteel pastor in de Apel- doornse nieuwbouwwijk De Maten. Op dinsdag 2 september wordt er officieel afscheid genomen van de heer Hoorneman en wordt zijn opvolger geïnstalleerd. Dat gaat plaatsvinden tijdens een liturgische vienng in de kapel van het klooster Ter Eem aan de Daam Fockema- laan 22 te Amersfoort. De viering begint om 19.30 uur. Aansluitend wordt een receptie gehouden in de aula van Ter Eem, LEUSDEN/AMERSFOORT - Za terdag 23 augustus houdt de NVSH afdeling Amersfoort/'t Gooi een avond voor alleen staanden. Het gebouw van de NVSH kunt u vinden aan de Cu- ragaolaan 49 in Amersfoort. De avond begint om 21.00 uur. Wilt u meer over deze avond weten dan kunt u bellen, 's avonds na acht uur telefoon 033-622217. LEUSDEN - Bij een aanrijding op de Dodeweg, afgelopen zondagmiddag rond 16.00 uur, raakte een fietser lichtgewond. De jongeman wilde de Paradijs- weg innjden, maar zag de auto van G. van W. uit Hilversum te laat. Hij kwam ten val en brak daarbij zijn onderbeen. Het slachtoffer werd overge bracht naar het ziekenhuis. De schuur van De Hakhorst, waar het pannekoekenhuis in gevestigd zou worden. De discussie ging echter over de bestemming voor het hele pand, en met alleen voor de schuur. (Archieffoto Leusder Krant). (van één onzer verslaggevers) pUSDEN - Indien De Hakhorst wordt verkocht - en naar It zich laat aanzien is dat zeer waarschijnlijk - moet er in geval een wijziging van de bestemming komen. Dat •eft - in navolging van de commissie Welzijn - de com- sie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken vorige leek besloten. De WD had, bij monde van Tén Voortman, niets tegen de irkoop van De Hakhorst, als 'Ortvloeisel van de privatise- gsgedachte. Voortman hield arop echter een doortim- jerd betoog, wat inhield dat de bestemming van het pand [Wel degelijk veranderd zou loeten worden, als de ver- op voor het voorbestemde •el, een bistro en een panne- •ekenhuis, doorgang zou vin- n. et krijgt een zakelijke be- 'fnming, en daar past een be- ijfs- of horecabestemming Jij. Als in het kader van de pn- jjtisenng wordt besloten om tet pand voor andere doel den dan tot nu toe te gebrui- !n, dan is het logische vervolg 'arop, dat er een andere be- imming komt", gfoortman onderstreepte dat '9 eens door te wijzen op arti- 112 van de bestemming 'bij- 'ndere doeleinden', die mo- snteel op De Hakhorst rust. 'arin staat verwoord, dat het 'rboden is, enige tak van be- ijf of beroep in het pand uit te 'lenen. CHANDPAAL opmerkingen van Voortman Joten geheel aan aan wat Gert Weerdt namens de PvdA al in een eerder stadium naar vo ren had gebracht. Afgezien van het feit, dat de PvdA van me ning bleek te zijn, dat een pan nekoekenhuis niet paste bin nen de huidige bestemming, ging De Weerdt echter verder. ,,Als het overtreden van de ge- bruiksbepalingen wordt toege staan, zullen we niet schromen om het dagelijks bestuur aan de schandpaal te nagelen", al dus De Weerdt. Overigens was duidelijk, dat de Leusdense so cialisten zowel uit financieel, als uit oogpunt van welzijn, te gen de verkoop van De Hak horst waren. DOORGESPOELD Joop Kool van Leusden'85 wees nog eens op het feit, dat de ge meente bij verkoop van het pand ongetwijfeld de ooit ont vangen Rijkssubsidie van 180.000,- terug zou moeten betalen, en had ook verder geen goed woord voor de ver koop over. In navolging van zijn partijgenoot Stoelinga, die m de commissie Welzijn en On derwijs het voorstel een plaats tussen de Bescheurkalender en de toiletpot had toegewezen, deelde Kool mee, dat wat hem betreft het voorstel al was door gespoeld. Ook het weggeven van 300 vierkante meter, „terwijl u te gen anderen een rechtszaak begint om 39 vierkante meter, terwijl die daar recht op heeft", was niet goed gevallen. Kool vatte zijn visie samen met: ,,Het is een grof schandaal." BEDROEVEND Ep Oostra (D66) bleek evenmin bijster te spreken over de gang van zaken met betrekking tot De Hakhorst. ,,Ik vind het heel erg dat u in deze commissie dit voorstel durft te doen", zo hield hij (plaatsvervangend) commis sievoorzitter Rademaker voor. „Als ik dit vergelijk met het geen u stelt over het serieus omgaan met bestemmingsplan nen, dan vind ik dit bedroe vend. Ik dacht, dat we met Pro- chemco - een verffabnek die zich vorig jaar in de voormalige Vleeskeurcentrale aan de Arn- hemseweg wilde vestigen, red -, waar ook geprobeerd is de hand te lichten met bestem mingsvoorschriften, leergeld hadden betaald", aldus Oostra. Dat werd hem door burge meester Rademaker niet in dank afgenomen, blijkens zijn antwoord op wat Oostra zei: ,,dat die interpretatie niet werd aanvaard". Ook Harm Offereins (GPV/SGP) was het met de gang van zaken met betrekking tot het aspect ruimtelijke ordening niet eens. ,,Ik vind, dat hier echt wordt gesjoemeld met de tekst", zo zei hij. OMWONENDEN Jan Konijnenbelt (CDA) bleek ook van mening, dat bij ver koop een bestemmingswijzi ging noodzakelijk was. ,,Dan kunnen ook de omwonenden hun bezwaren kenbaar ma ken", zo stelde hij. Of het CDA ook overigens kan instemmen met het voorstel, De Hakhorst te verkopen, werd nog niet duidelijk. Konijnenbelt constateerde, dat wat het col lege had gemeld over de in stemming, die Soccle, als be heerder van De Hakhorst, zou betuigen met de verkoop, on juist was. Voorts vond hij de staat van het pand en het toe komstige onderhoud, om de boerderij als karakteristiek ele ment in Leusden te bewaren, onvoldoende in het contract te rug. En tenslotte stelde hij zich op het standpunt, dat de 300 vierkante meter, die nu plotse ling als extra bij de verkoop be trokken grond, betaald zou moeten worden. VAAG Hierop volgde een monoloog van ettelijke minuten van bur gemeester Rademaker, waarin een aantal opmerkingen werd gemaakt, dat nauwelijks bij droeg aan een verheldering van de zaak. De bestemming klopte „niet helemaal" of „he lemaal niet", er was sprake van een „duidelijke culturele rand" bij de vorige exploitant, en er speelde een groot economisch belang mee, terwijl er bij de vo rige exploitant ook sprake was geweest van „grote druk op ons" vanwege geluidsoverlast. Tenslotte wees de burgemees ter erop, dat het de vraag was. of de exploitant zou willen wachten op het afwikkelen van een artikel 19-procedure. Nadat daarop nog een hele ver handeling was gehouden over de vraag, of het eventueel zou kunnen gaan om een bestem mingswijziging voor alleen de schuur van De Hakhorst, waar bij werd geconstateerd dat dat niet opging, kwam uiteindelijk de essentie van het voorstel aan de orde: de vraag welke par tijen mee zouden willen wer ken aan een artikel 19-proce dure, een wijziging van de be stemming. SOCCLE Daarop merkte Ep Oostra op, dat het vrij van huur aanbieden, zoals in het contract vermeld stond, helemaal niet kon. ,,U heeft een contract met Soccle, en dat kan maar niet zo eenzij dig worden opgezegd", aldus Oostra. Dat bleek burgemeester Rade maker niet met hem eens te zijn. Hij zei, weliswaar te hopen op een oplossing van het ge schil tussen Soccle en B&W 'in gemoede', maar wees er ver volgens op, dat de gemeente raad het conflict bindend kon beslechten. „Dan is dat over wonnen", aldus de burgemees ter. Gert de Weerdt bleek vervol gens niet te spreken over de argumenten van burgemeester Rademaker. „U brengt de zaak achterstevoren", aldus De Weerdt. ,,U spreekt van een ex ploitant, die wel wat wil, en dat we daarom maar akkoord moe ten gaan. Maar waar het om gaat, is wat de raad wil, en niet wat een exploitant wil. U staat nu al gebruik van het pand toe, in strijd met de voorschriften, en vraagt ons dan, omdat de si tuatie al is zoals ze is, om daar mee in te stemmen", zo zei De Weerdt. Uiteindelijk stemden PvdA, Leusden '85 en D66 niet in met het meewerken aan een artikel 19-procedure, de overige par tijen - VVD, CDA en GPV/SGP - gingen daar wel mee ak koord. Wilde Cichorei Een in het rivierenge bied veelvuldig voorko mende plant is bij ons toch ook wel hier en daar te vinden: de Wilde Cichorei. Niet bepaald een plant om over het hoofd te zien, ook al om dat ze bij voorkeur aan de rand van de weg groeit. De Wilde Cichorei heeft een zeer lange bloeitijd, die tot in de herfst voot- duurt. Aan één plant bloeit altijd maar een klein deel van de hoofd jes en dein nog bij voor keur in de ochtend. Al leen bij bedekte lucht, met voldoende licht en een hoge luchtvochtig heid blijven de bloemen ook 's middags open. De bloemen hebben een zeldzaam mooie, blauwe kleur. Het eerste jaar ontwik kelt zich uit het zaad van de Cichorei een ruw be haarde rozet, die uitste kend tegen betreding is bestand. Het volgend jaar groeit uit die rozet een krachtige stengel omhoog, die zich naar alle kanten vertakt en waaraan zich steeds weer bloemen ontwikke len. De Wilde Cichorei werd, evenals haar naaste ver want, de Andijvie, al door de Grieken en Ro meinen als groente ge geten. Uit de Wilde Ci chorei is een cultuur vorm gekweekt die we kennen als Witlof. Deze heeft een dikkere wortel en bredere bladen. Reeds in de zeventiende eeuw werd het Witlof gekweekt, doch het al gemeen gebruik is ei genlijk iets van de laat ste vijftig jaar. Vroeger werd Witlof hoofdzake lijk betrokken uit Bel gië, waardoor het vaak Brussels Lof werd ge noemd. In de Napoleontische tijd, toen vanwege het Continentaal stelsel de import van koffie niet mogelijk was, ontdekten twee Franse artsen dat de geroosterde en gema len wortel van de Cicho rei geschikt was om als surrogaat voor echte koffie te dienen. Dit sur rogaat werd 'peekoffie' genoemd (pee wortel). Dat de bevolking er niet zo gelukkig mee was blijkt uit de verbaste ring van Cichorei in Chagrijn, zoals het sur rogaat vaak werd ge noemd. Nog lang na de Napoleontische tijd werd door de arme be volking, vooral in Duits land, de peekoffie, al dan niet vermengd met echte koffie, gebruikt. Het veelvuldig voorko men van de plant aan de kant van de weg heeft het de naam van Wegen wachter bezorgd. Om trent die naam zijn ver schillende sagen in om loop. De kern van die verhalen gaat in de re gel over een meisje dat haar verloofde ontrouw was en nu, tot lering en voorbeeld van alle on trouwe meisjes, in eeu wigheid langs de weg moet wachten. Er be staat zelfs een gedichtje uit 1411 met dit verhaal. Het is ook mogelijk om zich met de wortel van de Cichorei onzichtbaar te maken. Men moet dan op St.-Jacob, met een goudstuk, een wortel uitgraven. Maar dan wel van een plant die bloeit met witte bloe- G. van L. cichorei

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5