in handen Stichting Bejaardenzorg Toewijzing woningen niet langer Initiatief uit 1974 is nog steeds succes Eerste dag zit erop voorwaardelijk en oete voor Leusdenaar •ostenrijks weekeinde p 30 en 31 augustus leusder gens aandeel in l(nep-overval": Orgelconcert Gert Muts in Amersfoorse Joriskerk )WS houdt rommelmarkt Derde prijs feestcomité Problemen rond bouw serviceflats in Groenhouten: tent te Achterveld: 12 ld jaar peuterspeelzaal Klem Duimpje: plaatselijk nieuws DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 EUSDENHet oude, vertrouw- traatbeeld van moeders die inderen naar school brengen, 'de gisteren weer terug. Na een frdiende zomervakantie was »or de jeugd tijd om weer in de schoolbanken te kruipen om de no dige kennis op te doen. Voor velen was die eerste schooldag ook de eerste kennisma king met de nieuwe juf of meester. En dat betekent altijd weer even de kat uit de boom kijken. Lang zal dat hopelijk niet duren. Met een beetje geluk krijgt iedereen er weer wat vriendjes en/of vriendinnetjes bij. En dat is één van die leuke dingen van school. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De bouw van serviceflats in Groenhouten is in opspraak gekomen. Terwijl de bouw van het project gestaag vordert, rijzen er vragen omtrent het financiële plaatje van het geheel. Het GAK zou, als geldschieter en dus eigenaar van het in aanbouw zijnde complex, bepaalde eisen gesteld hebben waardoor de woningen boven de huursubsidie-grens zouden komen. LEUSDEN/UTRECHT - J i,Een nogal ongebruikelij- 1 ke eis," vond advocaat mr. P. Labee de straf die tegen rijn cliënt, een 27-jarige van Leusden, werd gevorderd. Toch volgde de Utrechtse poli tierechter, mr. H. Schepen, de eis grotendeels. Hij ver oordeelde de Leusdenaar vrijdag tot een maand ge vangenisstraf en vijfdui zend gulden boete, beide voorwaardelijk, wegens rijn aandeel in een nep- overval. Het ongebruikelijke van eis en vonnis was dat de liént van mr. Labee een chadevergoeding van maximaal vierduizend gulden moet betalen aan de eigenaar van het gepik te geld. De Leusdenaar had in augustus 1983 met een vriend een medewerker van de Amersfoortse bio scoop Grand Theatre „overvallen". Beide over vallers hadden de slag met hun slachtoffer, een Amersfoorter, voorbereid. De Amersfoorter zou twee geldcassettes van de bio scoop naar de bank bren gen. Onderweg zouden de beide vrienden de casset tes overnemen. Een paar klappen mosten het ge heel echt doen lijken. De buit bedroeg zo'n twaalf mille. Iedereen trapte erin. Pas begin dit jaar werd duidelijk hoe de vork werkelijk aan de steel zat. Toen arresteerde de Amersfoortse politie het „slachtoffer" in verband met een andere zaak. Tij dens het verhoor bekende hij tevens de overval in scene te hebben gezet. Officier van justitie, mr. H. Droessen, kwam tot zijn eis, omdat hij de Leusde naar vooral in de porte monnee wilde treffen. Diens raadsman had lie ver „een ouderwetse boe te" gezien, maar zei later met deze eis en dit vonnis ook wel te kunnen leven. Het project dat op Groenhouten gerealiseerd wordt, heet uniek te zijn. Het omvat een aantal woningen dat met name bestemd is voor ou dere mensen. Het unieke project is dat de bewoners facultatief (dus al naar gelang de behoefte) gebruik kunnen maken van een uitgebreid verzorgingspakket. Zo is het straks mogelijk dat de bewoners huishou delijke en/of verpleegkundige hulp krijgen. Die service is mogelijk dankzij de medewerking en de inzet van de Stichting Bejaardenzorg Leusden. Bij het slaan van de eerste palen voor het project, m januari dit jaar, toonde deze stichtmg zich nog en thousiast over het geheel. Vooral omdat het oudere mensen de gele genheid biedt zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. TELEURSTELLING Maar dat enthousiasme is inmid dels grotendeels omgedraaid in te leurstelling. De heer Van Lieber- gen, secretaris van de Stichtmg Be jaardenzorg Leusden: „We hebben in het verleden de pretentie gehad om een initiatief te ontwikkelen met betrekking tot de bouw van servi ce-woningen in de huursector. Dankzij de hulp van de gemeente heeft dat plan gestalte gekregen. Uiteindelijk ontdekten wij dat het project voor ons te groot werd. Wij zijn slechts goedwillende amateurs die indertijd het bejaardenhuis Ha- mersveld en de omliggende wonin gen van de grond hebben gekre gen." Het project belandde in de han den van het Bouwteam Leusden en het bouwbedrijf Heüijgers in Amersfoort. De heer Van Lieber- gen: „Wij konden het als stichting niet realiseren. Wel wilden we, in dien we daar toestemming voor kregen, ons bezighouden met het toewijzingsbeleid. We wilden een zo groot mogelijke vinger in de pap. VERLANGENS Er werd naarstig gezocht naar een belegger. Dat is uiteindelijk het Pensioenfonds Metaalnijverheid, of beter gezegd het GAK geworden. „Het GAK had bepaalde verlan gens. Daardoor zouden de kosten te hoog worden. Het sociale aspect wordt dan uit het blikveld verdron gen," aldus de secretaris van de Stichting Bejaardenzorg Leusden. Van Liebergen; „Die last kunnen wij niet op onze schouders nemen. We zouden dan risico lopen op leegstand, waardoor schulden ont staan. Wij zijn een sociale instelling en moeten die schulden ergens op verhalen. Maar waarop? Dat risico van toewijzing kunnen wij met dra gen. Die verantwoordelijkheid moet dan maar op de schouders van anderen rusten." De Stichting Bejaardenzorg Leus den bedankte voor de eer en stapte uit de toewijzingscommissie. „Óns standpunt is duidelijk. Het spijt ons," aldus de heer Van Liebergen, „wij zijn hevig teleurgesteld. We zijn nog steeds in onderhandeling met het GAK. Of dit aspect nog aan de orde komt? Dat betwijfel ik. Het hangt af van waar het GAK straks mee komt." GEEN BAD Vorige week maandagavond stelde CDA-fractievoorzitster Eve lien Blom enkele vragen m de com missie Welzijn en Onderwijs over de stand van zaken bij het project Groenhouten. „De gemeente moet haar best doen om de woningen zo geschikt mogelijk te maken voor 65-plussers, maar ook voor de 85- plussers," aldus Evelien Blom. „Dat betekent dan geen bad, maar een douche bijvoorbeeld. Wat hebben bejaarden er aan om naast een bad te staan waar ze niets aan hebben?" Door middel van bouwkundige aanpassingen moeten we de wo ningen geschikt houden voor de doelgroep," vervolgde Blom. „Ik ben bang dat als er niet genoeg geïnteresseerden zijn, de wonin gen op de vrije markt worden aan geboden. Het GAK zou echter be zwaren hebben tegen die aanpas singen. Het zou dan geen luxe meer- zijn." Een ander probleem is dat voor de betreffende woningen een pre- mie-C-subsidie is verstrekt om ze betaalbaar te houden. In het oor spronkelijke plan betrof het name lijk vrije sector woningen. Later werd het een subsidiabel projekt. Zouden de woningen nu boven de huursubsidiegrens komen, dan zijn die premies onterecht verstrekt. IDENTIEK Van gemeentezijde wordt ont kend dat er problemen zouden zijn. „Alles is identiek aan het plan," al dus de gemeentevoorlichter. „Voor alle woningen is een premie C sub sidie verleend. Daar zitten contrac tuele bepalingen aan vast. Boven dien is het GAK bij dit project be trokken. Dus zit er een soort van dubbele controle op die subsidie verstrekking." Ook de heer Schoeman van Schoeman Makelaars onroerend goed ontkent dat er problemen zijn. „Van bouwkundige aanpassingen is geen sprake. Dat de woningen duurder zouden worden, is niet juist," zei hij gisteren desgevraagd. „Ik kan nu niet zeggen wat er pre cies speelt. Dan loop ik vooruit op een bespreking die wij volgende week hebben, onder meer met de Stichting Bejaardenzorg Leusden." Het enige waar de heer Schoe man wel op wees idat het GAK als eigenaar de toekomstige bewoners wil toetsen om te kijken of ze in staat zijn de huur te betalen. Vol gens hem een gebruikelijke proce dure. „In overleg met de Stichting Be jaardenzorg Leusden wordt beke ken wie er voor de woningen in aanmerking komt. De uiteindelijke toewijzing gebeurt door het GAK," aldus de makelaar. r»n hpf terrein nroRnhonten wordt flink aebouwd aan de servicewoninoen, die eind dit jaar klaar moeten zijn. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Soester organist Gert Muts geeft komende vrij dag (22 augustus) een orgel concert in de Sint Joriskerk te Amersfoort. Het optreden begint om 20.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt zes gulden. Houders van een CJP en Pas-65 betalen slechts 4,50 gulden. De kerk is open vanaf half acht. Gert Muts, geen onbekende bij orgelspelend Nederland, is zo juist teruggekeerd van een suc cesvol recital op het vierkla- viers barokorgel in de Basiliek van Weingarten te West-Duits- land. Hij verzorgt jaarlijks en kele bespelingen op het be roemde orgel van de Oude Kerk in Amsterdam. Ook geeft Muts regelmatig uitvoeringen met zijn kerkkoor Cantate Do- minum en met het Baarns Ka merkoor waarvan hij tevens di rigent is. Ook in Amersfoort gaf hij al meerdere malen orgelconcer ten. Vorig jaar werd één daar van uitgezonden via de NCRV- radio. Zijn opleiding ontving Gert Muts aan het Utrechtse Conser vatorium, waar onder andere Stoffel van Vliegen en Cor Kee zijn leraren waren. In 1964 werd hij winnaar van de Zilveren Noot tijdens het Nationaal Or gel-improvisatie-concours te Bolsward. Regelmatig toetst hij zijn interpretaties van grote or gelwerken aan de mening van zijn gewaardeerde oud-leraar Van Viegen. Op het Metzler-koororgel van de Sint Joriskerk speelt hij een partita van Pachelbel ('Ach, was soil ich Sünder machen') en een Preludium en fuga in Es uit 'Das wohltemperierte Kla vier' van J.S. Bach. Voor het grote Naber-orgel ver meldt het programma een deel uit Mendelssohns Eerste orgel sonate, een koraalvoorspel van Brahms ('Herzlich tut mich ver langen') en de virtuoze Thème et variations van M.E. Bossi. Als hommage aan de onlangs overleden Belgische orgel meester Flor Peeters speelt Gert Muts twee van diens or gelkoralen. Na een improvisa tie over een op te go^en thema besluit hij zijn conc met de 'Final' van C. Franc*.. Kortom, liefhebbers van romantische orgelmuziek komen vrijdag volop aan hun trekken. DHTERVELD - Ook dit r organiseert de plaatse- ke muziekvereniging y.S. haar jaarlijkse rom- narkt. Deze wordt ge ilden op zaterdag 23 au- ptus en begint om 10.00 De plaats waar de rom- narkt wordt gehouden Dns Gebouw aan de Hes- nweg. De opbrengst van deze rom melmarkt zal worden gebruikt om uniformen en instrumenten te kunnen aanschaffen voor de jeugd, die de afgelopen jaren in groten getale lid van de ver eniging zijn geworden. Om ook dit jaar weer zoveel mogelijk spullen op de rom melmarkt te hebben, verzoekt de muziekvereniging degenen die spullen hebben die men niet meer gebruikt af te willen staan aan de vereniging. Heeft men spullen voor de rommel markt kan men bellen naar Jos Hoefkens, telefoon 03425-2083, Wout van Hamersveld, telefoon 03425 - 1688 en Jurien Hilverts, telefoon 033-945882. De spullen zullen dan zo spoe dig mogelijk worden opge haald. ACHTERVELD - Het Achter- veldse feestcomité deed zater dag mee aan het Bloemen Corso te Leersum. De Smurfen wagen, waarmee ook werd deelgenomen aan de carna valsoptocht, had men ook inge zet. De leden van het comité had den de wagen goed onder han den genomen en een geweldig mooie bloemversiering aange bracht. Bij de prijsuitreiking na afloop van het corso bleek dat het Achterveldse feestcomité met 317 punten de derde prijs had behaald. ACHTERVELD - Maandag, de eerste schooldag na de vakan tie ging ook de peuterspeelzaal Klein Duimpje weer van start. Het was die dag voor de peuters die de speelzaal bezochten en hun leidster Leontien van Wieringen een feestelijke morgen. Het was gisteren twaalfeneenhalf jaar geleden dat de Peuter speelzaal Klein Duimpje, op 18 februari 1974, werd geopend. Het initiatief was van een aantal inwoners uitgegaan om in Achter veld ook een peuterspeelzaal te openen. Men stak de koppen bij elkaar en er werd een bestuur ge vormd. Als leidster van de speel zaal werd Leontien van Wieringen, voor haar huwelijk werkzaam als kleuterleidster en na haar huwelijk nog steeds als invalster als zodanig werkzaam, aangezocht om de lei ding op zich te nemen. Dit nam zij aan. Dus niet alleen de peuterspeel zaal, maar ook de leidster vierde haar twaalfeneenhalfjarig jubileum. Begonnen werd in een van de kamers van Oris Gebouw. Vaste medewerksters waren Greet van Egmond en Trees Baumeister. Met deze twee medewerksters is elf jaar heel gezellig samengewerkt. ONDERKOMEN Begonnen werd met vier mor gens per week. Inmiddels werd ge zocht naar een onderkomen om zich blijvend te kunnen vestigen. Dit lukte. Men kon hiervoor het voormalige Wit Gele Kruis-ge- bouwtje aan de Kerkdijk, nu het Laantje, krijgen. Heel veel werk is door een groot aantal vrijwilligers en vrijwilligsters verzet om het wat vervallen gebouwtje in orde te brengen. Tot op heden is de peu terspeelzaal daar gevestigd. Omdat na enkele jaren de belangstelling ten gevolge van het aantal kinderen iets terugliep werd overgegaan naar dne morgens per week. In verband met de nieuwbouw kwamen er weer meer inwoners waaronder een aantal jonge gezin nen. Het kinderaantal breidde zich weer uit en vanaf februari 1986 is men weer gestart met vier ochten den per week. Gisterenmogen was het feest. Om 10.00 uur werd de leidster door de kinderen op een hele leuke ma nier in de zaal verwelkomd. De met feesthoeden versierde kinderen zongen Leontien hartelijk toe, waar na ook zij haar feestmuts op moest zetten. Tijdens dit hele gezellige samen zijn, waarbij ook een aantal ouders aanwezig waren werden haar ook enkele cadeautjes aangeboden. Zij kreeg een foto-album waarin wee groepsfoto's en verder de foto's van de kinderen met hun naam. Ook kreeg zij een mooi tafelkleed waar op de handpalmen van de kinderen waren geborduurd. Eén van de moeders had een heerlijke taart ge bakken waarop de naam Klein Duimpje was aangebracht, tevens een mooie gekleurd Klein Duimpje en de letters „Klein Duimpje 12V2 jaar". GEPROEFD Een geweldige verrassing voor de kinderen en zij lieten zich de taart goed smaken. Het was blijk baar zo lekker dat wel even met de vinger geproefd moest worden. „Het is heel fijn werk," aldus Leontien. „Er zijn ouders die zeg gen, ik laat ze nog niet gaan, want ze moeten nog zo lang naar school. Maar dit heeft niets met school gaan te maken. De kinderen leren door met elkaar te spelen, door om te gaan met andere kinderen. De kinderen van twee jaar zijn wel bij andere kinderen, maar die leven toch nog langs elkaar en zijnmet zichzelf bezig." „Worden zij ouder dan beginnen ze uit zichzelf meer met anderen samen te spelen. Het heeft met school-gaan niets te maken. Ik heb die 12^2 jaar een hele mooie tijd gehad. Ook nu doe ik het nog met veel plezier, hierbij geholpen door de hulpmoeders." „Het toen genomen initiatief is tot heden nog steeds een succes. Elk jaar houden we een peuter-instuif. Hier kunnen de moeders dan zien hoe het op de speelzaal in zijn werk gaat. Dit heeft ook steeds succes. De moeders zien dan hoe er ge wekt en gespeeld wordt. Dit heeft tot resultaat dat veel moeders dan zeggen: „Dit hadden we nooit ge weten", met als gevolg dat ook hun kinderen dan naar de speelzaal ko men. Leontien van Wieringen tussen de met feestehjke hoofddeksels uitgedoste peuters. speelplaten en cassettes op hun naam staan. Uit Ruchpol- ding in Beieren komt de Schü- plattler groep met originele volksdansen. Als derde groep zal deelnemen de Hinterfelder Musikanten uit Achterveld. Deze musici zijn in middels door hun optredens niet alleen bekend in Neder land, maar ook in Duitsland en Oostenrijk. De feestavond op zaterdag 30 augustus vangt aan om 20.00 uur en gaat door tot 00.30 uur. De zondagmorgen zal het Fruh- schoppen worden gehouden van 11.30 uur tot 15.30 uur. Het belooft weer een heel gezellig en muzikaal weekeinde te wor den. In verband met het feestweek- einde zal er op vrijdagavond 29 augustus door de muziekver eniging D.W.S. een discoavond voor de jeugd worden georga niseerd. Hieraan wordt de mu zikale medewerking verleend door de Tros Pop Formule Drive In Show. Ook dit zal plaats vinden in de tent aan de Ruurd Visserstraat en aanvan gen om 20.00 uur. DHTERVELD - Gezien het pte succes van vorig jaar r ook nu weer een Oos- rijks weekeinde in Ach- veld worden gehouden. feestelijkheden zullen atsvinden op zaterdag 1 zondag 31 augustus in grote tent welke zal worden geplaatst op het ter rein aan de Ruurd Visser straat. De muzikale medewerking wordt ditmaal verleend door de Kraenbacher Musikanten uit Beieren. Deze muzikanten spe len originele Oostenrijkse mu ziek. Ze hebben al veel lang- f Oostenrijks Weekeinde werd vorig jaar bijzonder goed den voor de organisatoren om het feest dit jaar op herhaling te laten

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9