eusdense burger kan straks meer op en aan ijn huis bouwen met minder rompslomp LEUSDEN, Eén, twee, drie, vier hoedje van papier. ïfctitie planopzet voor bestemmingsplannen in Leusden: bokaal eu5der krant w weekindegemeede/ Leusden Droogte doorbroken? JONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 plaatselijk nieuws Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 nux per etmaal. Inhoud: - aktuele berichten - dagelijkse agenda's - sport - aktiviteiten jeugd en jongeren - aankondigingen verenigingen - openingstijden bibliotheken - felicitatie-rubriek - vraag-en aanbod-rubrieken voor partikulieren en bedrijfsleven - filmagenda Amersfoort - openbaar vervoer - advertenties In het weekeinde: - sportagenda - weekeind-agenda - uitgaanstips Amersfoort - filmagenda - openbaar vervoer - medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 5,- per dag (tot maximaal 2 regels). Niet-abonnees: 7,50 per dag (tot maximaal 2 regels). Betaling kontant bij opgave op ons kantoor ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kontraktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren. Tarief: eerste twee regels 12,-per dag. Elke regel meer: 6.-. Tegen kontante betaling bij opgave. Kabel-Spots Kleine advertenties voor bedrijven e.d. Zonder logo's of afbeeldingen. Tarief: van 1 tot maximaal 5 regels 75,- per dag. Alleen tegen kontante betaling bij opgave tekst op ons kantoor. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kanaal 4. Gebroeders Flint Het Amersfoorts Theater Terras wordt op zaterdag 23 augustus afgeslo ten met een optreden van De Gebroe ders Flint die hun rueuwe programma „Krakend Marmer" brengen. De groep is al vier jaar lang te gast bij het Theater Terras. In hun nieuwe programma draait het om Selma Levendael, een ou- dere-meisjes-romanschrijfster. Zij wordt het middelpunt van feestelijkhe den, haar aangeboden door de plaatse lijke rruddenstandsvereruging, ter gele genheid van haar honderdste boek. De Gebroeders Flint zijn Stef van den Eijnden en Felix Strategier. Hun thea traal liedjesprogramma kreeg in 1983 grote bekendheid door hun medewer king aan een ballet van Rudi van Dantzig bij het Nationaal Ballet. Hun optreden op zaterdag 23 augustus begint om 21.00 uur en vindt plaats op de Groenmarkt. Bij slecht weer is de voorstelling in' de Witte Zaal. Donderdag 21 augustus 19.30 uur: Inschrijven voor de EH- BO-cursus in De Heerd aan de Ber- kelwijk 33. Zaterdag 23 augustus 18.00 uur: Barbecue van JUID bij de vijver in Leusden-Zuid. Donderdag 28 augustus 20.00 uur: Raadsvergadering in het gemeentehuis, 't Erf 1. Achterveld Zaterdag 23 augustus 10.00 uur: Rommelmarkt van muziekvereniging DWS in Ons Gebouw. 10.00 uur: Trekkerwedstrijd KPJ in de Ruurd Visserstraat. 20.00 uur: Marlboro videodisco show in De Klaveet. Zondag 24 augustus 14.00 uur: Disco in De Klaveet. Dinsdag 26 augustus 09.00 uur: Welfare Club De Zonnebloem in Ons Gebouw. ten drie meter achter de voorgevel worden gebouwd. Om eventuele overlast voor omwonenden te voor komen, kan het college van B&W overigens nadere eisen stellen aan zowel de plaats, als de hoogte van het bijgebouw. Dat gaat op bij bou wen op de erfscheiding, of binnen een afstand van twee meter daar van en hoger is dan twee meter. GESTAPELD Voor gestapelde woningen komt er een andere regeling. Daar mo gen de woningen aan de achterzij de tot de diepte van de balkons worden uitgebreid, op beide ver diepingen. Dat zal trouwens, gezien de ei gendomsomstandigheden, alleen plaatsvinden op initiatief van de woningbouwvereniging. Voor bij gebouwen bij de gestapelde wo ningen geldt dezelfde regeling, als bij de eengezinswoningen. CARPORTS Voor het toestaan van carports heeft het adviesbureau een aantal criteria ontwikkeld. Als tuinen daaraan voldoen, dan kan het colle ge van B&W, indien er geen sprake is van overlast voor omwonenden, vrijstelling verlenen. De criteria, waaraan tuinen moeten voldoen, hebben betrekking op de volgende punten: - een goed voor auto's bereikbare voortuin, zonder dat hinderlijk ge bruik gemaakt hoeft te worden van voortuinen - een tuin met voldoende diepte: - het kunnen handhaven van be staande niveauverschillen; - het kunnen handhaven van struc tuur-groen; - het niet belemmeren van de ver keersfunctie van hoofdstraten - geen negatieve invloed op de beeldkwaliteit van hoofdstraten en routes; - geen belemmering van uitzicht op hoeken en kruisingen; - het type woning mag zich niet ver zetten tegen parkeren in de voor- turn. Bij het verlenen van vrijstelling kunnen ten aanzien van de hoogte, de vorm en de plaats van de carport nadere eisen worden gesteld. GROEN In de notitie wordt tenslotte uit gebreid aandacht besteed aan de groenvoorzieningen in de wijken. Daarbij is onderscheid gemaakt tussen structureel te handhaven groen en zogenaamd blokgroen. Onder structureel te handhaven groen wordt verstaan groen, dat een onvervangbare plaats heeft als scheidend element tussen woonge bieden, of als het zichtbaar maken van structuren. In de notitie wordt ervoor gepleit, dit vast te leggen in de bestemmingsplannen. Blokgroen zijn, in de visie die in de notitie wordt weergegeven, stroken verkeersgroen of groene opvulling van hoeken. Handhaven j daarvan is ondanks het feit dat dit groen wel degelijk kan bijdra gen aan een aantrekkelijke woon omgeving minder noodzakelijk dan bij structureel groen. PROCEDURE Al deze zaken zijn opgenomen in de notitie, die eerst nog eens zal worden besproken in de gemeen- i telijke commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Indien de commissie dan wel de gemeenteraad, accoord gaat met de uitgangspunten, dan zullen in eerste instantie de bestemmings plannen voor Akkerhoeve/Noord- wijck en Langenbeek op basis van deze uitgangspunten worden ver vaardigd. Daarop volgt dan de gebruikelij ke procedure van tervisielegging, gedurende welke tijd ook de nor- male bezwaarschriften-procedures voor zover daar behoefte aan I bestaat in werking zullen zijn. Dinsdag is er weer eens wat regen gevallen. In Ach terveld 3 mm, evenals in Amersfoort. In Leusden viel 3,2 mm, in Bameveld 2,6 mm. In de droogtegebieden viel echter te weinig neerslag. De in het overzicht van af gelopen dinsdag genoemde Azoren-depressie heeft ver schrikkelijk huis gehouden in Zuid-Frankrijk, het Alpen gebied en in Italië. In het laatstgenoemde land vielen in Milaan hagel stenen ter grootte van appels! De stroom viel er geruime tijd uit. Bij ons viel het dus mee. Als de prognosekaarten tot en met zaterdag uitkomen zou net schema voor de rest van de week er als volgt uit zien. Woensdag verbetering door een hogedrukgebied op weg van de Golf van Biscaje naar Midden-Europa. Don derdag ligt dat hogedrukge bied vlakbij. Het moet dus mooi weer kunnen zijn met een temperatuur boven de twintig graden. Maar dan. Op de computerkaart van vrijdag zien we een depres sie ter hoogte van de Duitse Eilanden. Het neerslagge- bied kan ons dan al hebben bereikt, waarop dus regen volgt. De koers van de depressie was dinsdagnacht nog wat onzeker, maar het meest waarschijnlijk is, dat deze naar de Noordzee koerst. Als dat werkelijkheid wordt, be tekent dat voor het weekein de een wisselvallig weer beeld. Het kan tevens inhouden, dat de droogteperiode gelei delijk zal worden doorbro ken. Dat is echter nog aller minst zeker. De temperatuur, en dat is vrij zeker, zal het komende weekeinde niet uit schieten. Het blijft vrij koel met een temperatuur rond twintig graden. Dat is ongeveer twee gra den beneden de normale waarde. Augustus blijft daarom ge matigd zomers. En of de ech te droogte echt doorbroken wordt, zal het weekeinde ons leren. door Jan Versteegl e notitieplanopzet is in eerste instantie bedoeld voor de bestemmingsplannen Akkerhoeve/Noordwijck en Langenbeek. In een later adium zou de notitie moeten gelden voor de ruimtelijke ordening van heel Leusden. Dat betekent, dat ook oude, bestaande plannen aan de tgangspunten van deze notitie zullen worden aangepast. blijkt, dat deze tevens bedoeld is voor de in een later stadium te ma ken bestemmingsplannen Zwanen burg, Munnikhove/Bosveld, Al- landsbeek en Groenhouten. In eer ste instantie gaat het om Akkerhoe- ve-Noordwijck en Langenbeek. „Met name worden die regelin gen en of onderdelen van het plan gebied aan de orde gesteld waar voor bijzondere aandacht is vereist. Dit betreft onder meer de bestem mingsregeling van het wonen, van het toestaan van carports en voor de openbare ruimte", zo staat in de notitie. SYSTEEM Daartoe is een juridisch systeem ontworpen, waarbij aan de gebrui ker van gronden en opstallen zo veel mogelijk vrijheden worden gegeven om zijn eigen beleid te voeren, zonder dat de overheid daar regels aan stelt. Die vrijheden worden zonder beperking als recht in het plan opgenomen. Als er belangen van andere bur gers in het geding zijn, worden in het plan wel meer mogelijkheden opgenomen, maar wel met de aan tekening dat die mogelijkheden voorwaardelijk zijn. Het colllege van B&W heeft via vrijstelling of planwijziging de mogelijkheid, om die voorwaardelijke mogelijkhe den daadwerkelijk gestalte te ge ven. Of het daarbij om een wijziging, of om een vrijstelling gaat, is daarbij afhankelijk van de omvang van de afwijking van het plan. Ook bestaat er nog de mogelijk heid, dat B&W weliswaar ruimte bieden aan bepaalde bouwactivi teiten, maar nadere eisen stellen. VERRUIMD Uit wat m de notitie staat vermeld, gaat het om een behoorlijke verrui ming van de mogelijkheden. Globaal komt het erop neer, dat bij rijtjeswoningen en twee-aan- een-woningen via vrijstelling aan de voorkant een uitbouw wordt toe gestaan, en dat grotere uitbouwen ook tot de mogelijkheden horen, maar een wijziging van het plan vergen. Waar dat uit stedebouwkundig oogpunt kan, wordt bebouwings- grens, die vaak samenvalt met de voorgevel, ruimer gelegd, los van de bestaande gevel. Dat gaat vooral op voor vrijstaande huizen, en voor twee-aan-een-woningen, waarmee het straatbeeld minder door de rooilijn wordt bepaald. Een in de voortuin aanwezige berging wordt in veel gevallen in het bebouwingsvlak van de woning opgenomen. Dat betekent, dat die ook als deel van de woning zal mo gen worden gebruikt. Ook voor de zijgevels van de wo ningen worden de mogelijkheden verruimd. Als regel komt er een uit breidingsmogelijkheid van drie meter. Bij vrijstaande huizen is dat vijf meter, maar m beide gevallen moet de afstand van het bouwwerk tot de grens van het perceel dne meter blijven. Als hoogtematen van die aanbouwsels wordt de hoogte BIJGEBOUWEN PLAATS De Dlaats. waar men een bijge bouw neer wil zetten, wordt gro tendeels aan de bewoner overgela ten, op één aspect na: bijgebouwen aan de zijkant van de woning moe- Jnalhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. edaktie: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktie) edaktle-secretariaat: Mia Veen. oofdredaktie: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: foor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor iet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur tedaktie en administratie: (antoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 65.60 per jaar.. 33.30 per half jaar, 16.90 per kwartaal Clachten bezorging: Ms abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 lur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op net onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 >n 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt ipnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, niet duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Ook voor eventuele bijgebou- wen zijn regels opgenomen m de notitie. Zo mogen bijgebouwen al leen worden gebouwd op grond met de bestemming „Erven" en „Wonen". De gezamenlijke opper vlakte aan bijgebouwen per wo ning mag vijftig vierkante meter be dragen. Op grond met de bestemming „Erven" mag echter niet meer dan vijftig procent bebouwd worden. In de praktijk komt dat erop neer, dat bij tussenwoningen op de kleinste percelen altijd op z'n minst twintig vierkante meter aan schuurruimte mogelijk is. Bij hoekwoningen biedt de vijftig vierkante meter daarnaast ruimte voor de bouw van een gara ge. Voor grotere kavels kan vrijstel ling worden verleend voor een gro tere oppervlakte bijgebouwen, tot een maximum van tachtig vierkante meter, waarbij het maximale per centage van vijftig voor bebouwing van „Erven" gelden. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Uit de in opdracht van het Leusdense colle ge van B&W vervaardigde notitie „planopzet bestem- gsplannen Akkerhoeve-Noordwijck en Langenbeek" in die plannen en in een ere Leusdense bestemmings- Lannen aanmerkelijk verruimd worden. In de praktijk betekent dat, dat Leusdenaren meer op en hun huis zullen kunnen bouwen aan uitbouwsels, er- ers, dakkapellen, carports en wat dies meer zij. Daar ligt een juridische regeling aan ten grondslag, aarin een aantal beperkte mogelijkheden straks als een icht van de huiseigenaren of -bewoners worden vastge- ïgd. Voor meer ingrijpende aanbouwsels bestaan twee Bogelijkheden: of het college van B&W kan vrijstelling erlenen, of in „zwaardere" gevallen het college kan vergaan tot het wijzigen van het plan. Bt de aanbiedingsbrief bij de no- blijkt, dat de wijzigingen die voornemens is, door te voeren, tvloeien uit de uitdrukkelijke as van de gemeente, om meer eid voor de burger m de bepa- m van bestemmingsplannen op imen. let name door wethouder Wa- tar", zo staat in die brief, „werd leit voor meer ruimte en be- svnjheid in de verschilende >ouwings)regelingen. De basis- ïling dient eenvoudig te zijn en oende ruim. Daarboven dient plan flexibel te zijn en extra ruimte te bieden voor de bijzonde re gevallen. Een stelsel van vrijstel- lings- en wijzigingsmogelijkheden, waarbij belanghebbenden kunnen worden gehoord en waarbij uw col lege na afweging van de belangen kan besluiten, bleek daarvoor het meest geeigend", aldus de aanbie dingsbrief van het Amersfoortse bureau voor ruimtelijke ordening Ameradviseurs BV. PLANOPZET Uit de inleiding van de planopzet van het hoofdgebouw aangehou den. Bredere uitbreidingen zijn moge lijk. Maar dan gaat het om uitzonde ringsgevallen, waar het college van B&W het plan voor zal moeten wijzi gen. ACHTER Ook de achtergevels van de hui zen kunnen, als wat m de notitie staat m de bestemmingsplannen wordt opgenomen, aanzienlijk wor den uitgebreid zonder verdere pa pieren rompslomp. De achterge vels van alle rijtjeshuizen krijgen namelijk op de plankaart een uit breidingsmogelijkheid van dne meter met een goot- of nokhoogte van eveneens drie meter. In sommige gevallen is een nok hoogte van zes meter bij uitbreiding van de woning geen bezwaar. B&W kunnen hier een vrijstelling verle nen. Verdergaande wijzigingen zijn evenmin uitgesloten, maar zullen dan via een wijziging van het be stemmingsplan moeten plaats vin den. VRIJSTAAND Voor vrijstaande huizen zou weer een iets uitgebreider wijzigingsmo-1 gelijkheid ontstaan. Daardoor i wordt m alle gevallen een bebou wingsvlak met een diepte van 15 meter in de plannen opgenomen als een recht, waarbij de goot- er nokhoogte overeenkomen met die van het hoofdgebouw. Op dit punt bestaat er voor het college van B&W een wijzigingsbevoegdheid Daarbij moet in aanmerking wor den genomen, dat de ruimte tussen twee tegenover elkaar gelegen achtergevels nooit minder dan twee maal acht meter mag worden. LEUSDENOp „De Bongerd" heeft Annet Haage, misschien zonder dat te weten, wat aangericht. Zij leerde daar de leerlingen, hoe ze van papier hoedjes konden vouwen. Dat was leuk, vond een aartal leerlingen. Wat heet? Dat was zó leuk. dat ze er in hun vrije tijd maar een poosje mee door gingen. Een maand, om precies te zijn. Dat resulteerde in een eindprodukt, dat er mag zijn. Waar het oude liedje spreekt: „Eén, twee, drie, vier, hoedje van papier", hield het bij deze jeugdige Leusdenaren niet bij vier op, ze telden niet alleen door, maar vouwden ook naarstig verder. Samen met nog enkele andere kinderen, die dit zestal echter niet tot de „doorzetters" rekenden, vouwden Am Snellenburg, Rogier Vinckers, Maneke Vmckers, Pascal Borgstijn, Jeroen Borgstijn en Lennert Cerise uitemdehjk het indrukwekkende aantal van 2010 hoedjes. Aan elkaar geregen ook een heel werk trouwens leverde dat een fraaie halsketting op.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3