I „We hebben gewoon geld nodig. Dat is ons enige doel: geld inzamelen" [oningin Wilhelmina Fonds geeft aarlijks antwoord op duizenden vragen ■eusder krant eusdense arts Th. Kuiper over Leusdense afdeling van Koningin Wilhelmina Fonds: lh .de vooruitgang van de geneeskunde voor vroeger ongeneeslijke kankers, daar heeft het KWF behoorlijk toe bijgedragen. ïjf jaar kanker-informatietelefoon: DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 algemeen LEUSDEN „Kanker is nog steeds een groot probleem aarmee bijna iedereen wordt geconfronteerd. Eén op de ie mensen in ons land krijgt de ziekte: elk jaar 50.000 ieuwe patiënten. Bij kanker gaat het om meer dan 100 ekten. Over het algemeen is de kans op genezing groter naar- ate kanker meer in een beginstadium ontdekt wordt. Ook voorlichting over wat ieder persoonlijk kan doen de kans op kanker te verminderen, is nodig. Het Konin- jt Wilhelmina Fonds besteedt de ontvangen gelden onder ieer voor deze doeleinden en met name voor wetenschap- elijke kankeronderzoek. a Bin< i Leusden-Zuid praten we met irts Th. J. Kuiper. Hij is voorzitter de afdeling Leusden van het ,gin Wilhelmina Fonds. Deze iling is in het voorjaar van 1986 encht. Sekretaris van de afde- ïs de heer N. Duffels, Henegou- 14, telefoon 942656, terwijl het mngmeesterschap wordt be- ïgd door de heer P. Nap. DRAGEN nan het woord is de heer Kuiper: ds 1948 bestaat het KWF (kort jgr Koningin Wilhelmina Fonds). ang dit fonds bestaat wordt ge it om steeds meer bekendheid tven aan de doelstellingen van fonds. Voortdurend is het bezig het aantal afdelingen uit te brei- Op het ogenblik vmdt men m hele land groepen die collecte voor het KWF. Leusden werd d bewerkt door een promotor ^n het fonds. Deze promotor DOnl in Houten en heeft als „be- kingsgebied" Gelderland, cht, stad Amsterdam, stad cht". Leusden functioneerde een [actpersoon die ook weer op beurt vrijwilligers aanzocht. De notor had weinig toegang tot de f Je mogelijkheden, als pers en «I rlei instanties. Toen Leusden zo jzamerhand 26.000 inwoners e, vonden wij dat er maar eens plaatselijk bestuur moest ko- zoals er al in zoveel gemeen- ten plaatselijke besturen functione ren. Wij vinden héél duidelijk, dat Leusden zijn steentje kan bijdra gen." VOORJAAR Op onze vraag, hoe men in Leus den aankijkt tegen het verschijnsel van een eigen afdeling, met andere woorden, hoe de respons van Leus den is, antwoordt de heer Kuiper: „Tot nu toe kunnen wij er eigenlijk nog weinig van zeggen. Wij zijn pas in het voorjaar begonnen. We heb ben een actief bestuur. Ook zeven tien zogenaamde „wijkhoofden" maken deel uit van ons bestuur, voor zover ze daar de tijd voor heb ben. In een begmfase is er toch al tijd wel erg veel overleg nodig. Tot nu toe hebben we wat standjes ge had op sportdagen van plaatselijke sportverenigingen. We zijn bezig om winkelbusjes te plaatsen om op die manier ook geld in te zamelen. Met als bedoeling ook om op die manier weer extra bekendheid aan het KWF te geven. COLLECTE „Van 25 augustus tot 7 september zal er een huis-aan-huis-collecte worden gehouden. Wij weten dat er veel goodwill is in Leusden. We hebben tot nu toe al 1100 leden; we hebben 140 collectanten, 17 wijk hoofden. Vorig jaar werd m Leus den 21.000,bij elkaar gebracht voor het KWF, dat is per gezin ƒ2,91..." BEGUNSTIGERS Een instelling als het KWF is na tuurlijk ook gebaat met zoveel mo gelijk begunstigers. Onder het mot to: „Elk bedrag dat u geeft, is meer dan welkom" stelt het KWF u in de gelegenheid om begunstiger te worden. Via antwoordnummer 3138 van het KWF, 1000 TL Amster dam, kan men kenbaarmaken, dat men donateur wil worden. Men geeft dan de hoogte van de donatie op alsmede post- of bankrekening en men ontvangt zo snel mogelijk een accept-girokaart. Maar men kannu ook in Leusden natuur lijk ook eerst contact opnemen met de plaatselijke afdeling. Via boven staande adres is het ook mogelijk om lid te worden van het KWF. De belangrijkste inkomstenbron nen van het KWF zijn: de jaarlijkse collecte, contributies van leden en verder erfenissen en legaten. Voorts de bijdrage uit donaties van particulieren en bedrijven, op brengsten uit loterijen en wmkel- busjes. TIJD Dr. Kuiper: „Er gaat voor een plaatselijk bestuur wel heel wat tijd in de organisatie zitten. Met hon derdveertig collectanten, die niet altijd even makkelijk te bereiken zijn, kun je je dat natuurlijk wel voorstellen. Bovendien moet er na tuurlijk toch veel vergaderd wor den wil alles soepel blijven lopen. Met allerlei instanties moet overleg gepleegd worden: de PTT bijvoor beeld voor het verzenden van de collectezakjes; de gemeente voor de collecteverguniung; legitimatie- kaarten moeten vervaardigd wor den; de bussen moeten genum merd en verzegeld worden; kraampjes moeten georganiseerd worden; winkeliers moeten bena derd met het verzoek of ze een bus willen plaatsen." „Die bussen staan er nog niet, maar het ligt wel in de bedoeling. miljoen en 1,3 miljoen. Voordat het bestuur van het KWF een besluit neemt over het betalen van een onderzoek, vraagt het ad vies aan de Wetenschappelijke Raad voor Kankerbestrijding van de Koninklijke Nederlandse Aca demie voor Wetenschappen of aan de Wetenschappelijke Raad voor Sociale Oncologie. Deze beoorde len de projecten onder meer op hun wetenschappelijke kwaliteit en het belang voor de kankerbestrijding. Onderzoek naar nieuwe behan delingsmogelijkheden van kanker maakt het nodig bij patiënten be staande behandelingen en meuwe behandelingsmogelijkheden met elkaar te vergelijken. Dit soort on derzoek heet „klinisch vergelij kend onderzoek'. melen. Wij houden ons niet bezig met het voorlichtmgswerk. Dat doet het landelijke Koningin Wilhelmina Fonds. Als het geld via voorlich tingsavonden, fancyfairs of rom melmarkten e.d. ingezameld kan worden, dan is dat natuurlijk uitste kend. Maar ons énige doel blijft ge woon geld inzamelen voor het KWF. En hun taak is dan weer on der andere het geven van goede voorlichting. In Leusden zal het zich de eerste tijd beperken tot het col lecteren. Daar hebben we nu onze handen al aan vol. Misschien, dat we over een half jaar aan een ge richte actie beginnen om donateurs te werven." „Op het ogenblik draait onze af deling primna. Het zou wel fijn zijn, als meer collectanten zich zouden tebussen tot nu toe hebben mogen opslaan bij de gemeentewerf. Ze zullen wel een ander adres knjgen. De firma Helms gaat deze taaie op zich nemen. De PTT verzorgt de verzending van de collectezakjes. Daar worden ze trouwens gewoon voor betaald. Er is al een aantal be drijven dat donaties verstrekt aan onze afdeling. Maar dat mogen er best wel véél meer worden. Want het geld is hard en hard nodig. Ze ker gezien het feit, dat wij allemaal een goede kans maken om kanker te knjgen." VRUCHTEN „Heel Nederland weet, dat roken schadeüjk voor de gezondheid is. Je zou met enige overdrijving kun- STUDIEBEURZEN De heer Th. J. Kuiper. Winkeliers die er voor voelen, kun nen zich melden bij ons plaatselijke secretanaat. Dan wordt er wel con tact met hen opgenomen. De groot ste activiteit blijft natuurlijk de jaar lijkse collecte. Het doel van het KWF is gewoon geld inzamelen. Hoe méér werk je van tevoren ge daan hebt, hoe béter een actie georganiseerd is, hoe béter uitein delijk de opbrengst is." BESTEDING De inkomsten worden besteed aan wetenschappelijk kankeron derzoek, onderwijs en opleiding, kankervoorlichting en diverse bij dragen aan o.a. verenigingen van kankerpatiënten. In 1985 was de verdeling van de gelden respectie velijk 41,9 miljoen, 2,7 miljoen, 1,8 Het KWF heeft drie hoogleraren aangesteld die aan universiteiten les geven aan medische studenten. Veelbelovende jonge kankeron derzoekers kunnen studiebeurzen krijgen om zich verder te bekwa men op een speciaal vakgebied. De gegevens onder het hoofdje „besteding" kunt u teruglezen in de folder van het KWF die handelt over het wetenschappelijk onder zoek (1985). DONATEURS We laten de heer Kuiper weer verder aan het woord: „Het enige doel van onze afdeling is geld ïnza- aanmelden bij het afdelingsbe stuur. We kunnen er nog heel wat gebruiken. Want vele handen ma ken ücht werk. In het verleden zijn er wel hele wijken door één collec tant bewerkt. Maar wanneer het mogelijk is om bijvoorbeeld maar in één straat te hoeven collecteren, dan is dat veel makkelijker." „Van iedere gulden die bijeen gebracht wordt, gaat vijfentachtig procent naar onderzoek. Het is jam mer, dat sinds 1983 subsidie-aan vragen bij het KWF niet altijd meer gehonoreerd kunnen worden. Ge woon omdat er geen geld is. De overheid bezuinigt: wij krijgen dus meer aanvragen voor subsidie. Het is jammer, want er blijft nu goed onderzoek liggen." „Wij zijn erg blij, dat wij de collec- nen stellen: „zonder sigaretten geen longkanker meer!". Je kunt dat één van de positieve gevolgen noemen van het voorlichtingsbe leid van het KWF. Voor wat de be handeling van patiënten betreft: de nieuwe bestralingsapparatuur die heel erg duur is, en waarvan er m Nederland drie apparaten opge steld staan, is mede mocfelijk ge worden dankzij de financiering door het KWF. Voorlichting over borstkankerzelfonderzoek, het uit- strijkje, dat zijn toch dingen die het KWF voor het Nederlandse volk probeert duidelijk te maken. De vooruitgang van de geneeskunde voor wat betreft kankers die vroe ger als ongeneesüjk werden be schouwd, daar heeft het KWF toch ook behoorlijk toe bijgedragen." LEUSDEN Van 25 augustus tot en met 6 september eeft de jaarlijkse collecte plaats voor het Koningin Wil- elmina Fonds voor de kankerbestrijding. Van elke gulden die u geeft, komt 85 cent rechtstreeks in goede aan de kankerbestrijding. Negentig procent aarvan gaat naar wetenschappelijk kankeronderzoek, erder besteedt het KWF de ontvangen gelden aan kan ervoorlichting, aan onderwijs en opleiding van artsen en hderzoekers, en aan steun aan verenigingen van kanker- atienten. In 1981 heeft het KWF in Amsterdam aan de Sophialaan een voorlichtingscentrum geopend en een hulp- en infor- atietelefoon in gebruik genomen. Iedereen met vragen ver kanker kan daarmee bij het KWF-Voorlichtingscen- um terecht. Vorig jaar hebben meer dan 10.000 vragen et Voorlichtingscentrum bereikt. o'n dertig tot veertig keer per nnkelt m het Voorlichtingscen- van het Koningin Wilhelmina ds in Amsterdam de telefoon r de speciale hulp- en informa- in: (020) 644044. Deze telefoon- staat open voor iedereen die jen heeft over kanker. In 1981 tte het KWF als eerste gezond- isfonds in ons land een dergehj- nformatietelefoon. Isdien hebben meer dan 40.000 teen langs deze weg hun vragen rgelegd aan een van de KWF- rhchters. Daarnaast ontvangt KWF dagelijks tientallen brie- niet verzoeken om informatie komen er mensen persoonlijk r het Voorlichtingscentrum om vragen te bespreken. derzoek :ervoorlichting is een activi- van het Koningin Wilhelmina Fonds waarmee iedereen direct m aanraking komt. Het meeste geld besteedt het KWF echter aan de financiering van wetenschappelijk kankeronderzoek. Voor 1986 is dat een bedrag van bijna veertig mil joen gulden, bijna 90 procent van het geld dat het KWF rechtstreeks aan de kankerbestrijding uitgeeft. Een derde deel van het kankeron derzoek in ons land gebeurt met geld dat het KWF hiervoor beschik baar heeft gesteld. Daarnaast gaat er nog geld naar onderwijs en op leiding van artsen en jonge onder zoekers. Verder steunt het KWF verenigingen van kankerpatiënten. voorlichting Voor kankervoorhehting is dit jaar ruim twee miljoen gulden uit getrokken. Een deel daarvan gaat naar de Integrale Kankercentra om voorlichtingsactiviteiten in hun re gio mogelijk te maken. Om het pubhek en patiënten voor te lichten over kanker heeft het KWF in de loop der jaren een grote hoeveelheid voorlichtingsmateriaal vervaardigd. Voor patiënten en mensen in hun omgeving zijn bro chures gemaakt over belangrijke vormen van kanker, zoals longkan ker en borstkanker, en over radio therapie en chemotherapie, veel gebruikte behandelmethoden bij kanker. De laatste jaren is kankervoor hehting een bekende activiteit van het KWF geworden. Vong jaar heb ben onderzoekers van de Rijksuni versiteit Limburg vastgesteld, dat bijna de helft van alle Nederlanders boven de vijftien jaar weet dat het KWF een voorlichtingscentrum en hulp-en informatietelefoon heeft. Velen maken daarvan gebruik. scholieren Voorlichters van het KWF krij gen de meest uiteenlopende vra gen te beantwoorden. Bijvoorbeeld van schoheren die een werkstuk moeten maken of een spreekbeurt gaan houden. Zij kunnen bij het KWF een pakket informatie krij gen, afgestemd op het soort onder wijs dat zij volgen. Het KWF wordt ook opgebeld door mensen die meer willen we ten over vroege signalen van kan ker. Sommigen alleen om op de hoog te te zijn, anderen omdat zij zich ongerust maken maar aarzelen om naar de dokter te gaan: „Stel dat het niets bijzonders is, wat zal de dok ter dan wel met denken!" Het con tact met het KWF geeft dan vaak net dat duwtje in de rug om naar de huisarts te stappen. Zeker wanneer het gaat om een van de zeven waar schuwingstekens veranderin gen aan het lichaam die met kanker te maken kunnen hebben zullen de voorlichters met klem adviseren naar de dokter te gaan. Voor degenen die alleen maar meer over vroege signalen willen weten heeft het KWF de folder „kent u de zeven waarschuwingste kens" beschikbaar. barbecue Wanneer in kranten of tijdschrif ten een artikel staat over een kan kerverwekkende stof is dat in het Voorlichtingscentrum goed te mer ken. Er komen dan veel vragen. Vaak van mensen die zich ongerust maken omdat zij met die stof m aan raking zijn geweest. Meestal kunnen de voorlichters deze mensen gerust stellen. Zoals bijvoorbeeld een mevrouw die in de krant had gelezen dat verbrande korsten aan vlees, kankerverwek kende stoffen bevatten. Zij was bang geworden omdat zij bij een barbecue wel eens wat zwart uitge vallen vlees had gegeten. Voor haar was het een hele opluchting te horen dat zij van zo'n enkele keer geen kanker zou krijgen. Net als bij andere kankerverwekkende stof fen geldt ook hier overdaad schaadt. Ook m dit geval moet iemand er veel en gedurende lange tijd mee te maken hebben gehad, wil er nsico op kanker ontstaan. Vaak krijgt het KWF wel eens vragen over wat men zou moeten doen om geen kanker te krijgen. Helaas zijn daarvoor nog geen richtlijnen te geven. Wel kan ieder een zelf eraan meewerken het nsi co op kanker zoveel mogelijk te beperken. Het KWF heeft daarover een speciale folder uitgebracht: „Wat u zelf kunt doen tegen kan ker". bevolkingsonderzoek De laatste jaren is er veel te doen geweest over bevolkingsonder zoek op baarmoederhalskanker en op borstkanker. Die discussie kwam ook tot uiting in de vragen die het KWF te beantwoorden kreeg. Men vroeg informatie over het uitstrijkje, een onderzoek om baar moederhalskanker in een vroeg stadium op te sporen. Ook belden er vrouwen die niet goed begrepen wat de uitslag van hun uitstrijkje precies betekende. Om aan de gro te behoefte aan informatie over het uitstrijkje tegemoet te komen heeft het KWF een afzonderlijke brochu re gemaakt over dit onderwerp. Deze is bij de huisarts verkrijgbaar, maar kan ook bij het KWF-Voor lichtingscentrum worden aange vraagd. Wat het bevolkingsonderzoek op borstkanker betreft, ligt het bij na net zo. Ook hierover weer veel vragen. In een aantal gevallen was het gesprek met een KWF-voor lichter de eerste keer dat vrouwen iets hoorden over borstzelfonder- zoek. Deze mogelijkheid om zelf de borsten te onderzoeken op veran deringen die een gevolg kunnen zijn van borstkanker komt steeds meer in de belangstelling. Van de brochure met een handleiding voor borstzelfonderzoek heeft het KWF in 1985 ruim honderdduizend ex emplaren verspreid. vragen bespreken Elk jaar krijgen in ons land onge veer 50.000 mensen te horen dat zij kanker hebben. Vrijwel iedereen krijgt daarom van tijd tot tijd in zijn omgeving met kanker te maken. Zeker dan bestaat er behoefte aan informatie. Over een aantal vormen van kanker zijn bij het KWF brochu res verkrijgbaar Twee van de vijf mensen die een beroep doen op het KWF-Voorlich tingscentrum zijn kankerpatiënt of iemand uit diens directe omgeving. Soms bellen zij om een brochure aan te vragen, maar blijkt dat achter die vraag veel meer schuilgaat, dan men op het eerste gehoor zou ver moeden. Al pratend en vragend proberen de voorlichters dan de vraagstellers te helpen bij het ont warren van de vragen of proble men waarmee deze zit. Zo mogelijk geven zij wegen aan waarlangs de vraagsteller een oplossmg zou zoe ken. In veel gevallen zal dat ook een nader gesprek met de behande lend arts zijn. Alleen deze kent im mers de patiënt en diens ziekte en is dus degene die de vragen over de situatie var. de patiënt kan beantwoorden. De voorlichters van het KWF kunnen en willen niet op de stoel van de behandelend arts gaan zitten. De voorlichter zal dit duidelijk maken, maar zal wél alge mene informatie geven waarmee de patiënt of diens familie goed voorbereid aan het gesprek met de arts kan beginnen Ook voor de arts Loop tiet door ntemgen Praal met uw dokter of het \ibaidttpcentniril&vt>öt^eÊ^02[h64dO44. is een patiënt die weet wat hij wil vragen, een goede gesprekspart- mis verstanden Rond kanker blijven, ondanks al le voorlichting, hardnekkige mis verstanden bestaan. Zo blijkt van tijd tot tijd, dat nog steeds mensen denken dat kanker besmettelijk is. Kanker is niet besmettelijk en nie mand hoeft zich daarover ongerust te maken. Ook maken veel mensen zich be zorgd omdat zij denken, dat kanker erfelijk zou zijn. Slechts enkele vor men van kanker zijn inderdaad erfelijk, maar zijn zeer zeldzaam. Van de 50.000 nieuwe gevallen van kanker die er in ons land per jaar zijn, gaat het in 250 gevallen om zo'n erfelijke vorm. Dat is slechts een half procent. Als mensen denken dat kanker bij hen „in de familie zit" zullen de voorlichters altijd vragen of er spra-

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5