Zieken horen er bij Militaire Truckersdag in Kamp van Zeist Opmerkelijke reünie van Den Treek-familie li leu Slfl en k ran KANKER' BESTRI DING Op zaterdag 30 augustus: DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op 14 september wordt op vele plaatsen in Ne derland de Nationale Zieken dag gevierd. Op initiatief van vereniging De Zonnebloem wordt deze dag sinds 1974 jaarlijks op de tweede zondag in september gehouden. Sinds 1983 heeft ook België zich bij de viering aangesloten. "De Nationale Ziekendag is een dag voor iedereen," aldus een woordvoerder van De Zon nebloem in Breda. "Zowel voor gezonden als voor zieken, want vroeg of laat krijgt iedereen zélf of in de naaste omgeving met ziekte en/of handicap te ma ken. Het doel van deze dag is om eens na te gaan, wat ziek of gehandicapt zijn voor iemand kan betekenen." Het thema dat dit jaar voor de viering van de Nationale Zie kendag centraal staat, is "Ho ren zieken er bij...?". "Dit thema wil beklemtonen dat zie ken en gehandicapten géén aparte groep zijn, maar denken en voelen als iedereen," aldus de woordvoerder. "Toch kun je je als zieke uitgestoten of ge meden voelen, het gevoel heb ben er niet meer bij te horen." Over deze problematiek vervolg van pagina 5 ke is van één vorm van kanker die in verschillende generaties voor komt. Zou het om een erfelijke vorm kunen gaan, dan zullen zij de vraagsteller verwijzen naar de huis arts om te bespreken of dit inder daad het geval is, en zo ja of er mogelijkheden zijn voor vroege op sporing. Geregeld krijgen de voorlichters van het KWF te maken met mensen die zich ongerust maken vanwege de onderzoeken of de behandeling die een patiënt krijgt. Zij hebben dan uit die onderzoeken de conclu sie getrokken dat de patiënt kanker heeft, of maken uit de behandelng op, dat de patiènt er niet goed voor staat. Soms kunnen de voorlichters al een deel van de ongerustheid wegnemen. Toch zullen zij advise ren om hierover met de behande lend arts te praten. Deze kan dan uitleggen waarom de onderzoeken gebeuren of waarom de patient die behandeling krijgt. De behandeling van kanker vergt over het algemeen veel van de patiënt. Er zijn patiënten die overwegen af te zien van (verdere) behandeling. Ook bij dit soort be slissingen wordt wel eens een be roep gedaan op het KWF-Voorlich- tmgscentrum. De voorlichters zul len een patiënt nooit een bepaalde beslissing adviseren. Wel kunnen zij helpen door met de patiënt na te gaan welke overwegingen voor hem de belangrijkste zijn. BROCHURE In de vijf jaar dat het KWF-Voor- lichtingscentrum en de hulp- en in formatietelefoon bestaan, hebben velen daarvan gebruik gemaakt. Een aantal vragen komt steeds weer terug. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft daarom een brochure ge maakt met antwoorden op die vra gen. Iedereen krijgt die brochure dezer dagen in de bus. hebt u zelf vragen over kanker, blijf daar dan niet mee lopen. Praat erover met uw dokter of neem contact op met het Voorlichtingscentrum van het KWF of met een van de Integrale Kankercentra. Het KWF-Voorlich- tingscentnim is geopend van maan dag tot en met vrijdag tussen negen en vijf. Het is vanaf het Centraal Station be reikbaar met tramlijn 2, halte Vale- nusplein of Amstelveenseweg. U kunt zo binnenlopen, maar als u te voren een afspraak maakt, is dat wel zo prettig. Men kan dan met uw komst rekening houden. DAG EN NACHT Via de hulp- en informatietele foon (020) 644 044 is het centrum dag en nacht bereikbaar. Tijdens de openingsuren van het Voorlich tingscentrum krijgt u een voorlich ter aan de telefoon. Op andere tij den kunt u uw vragen inspreken in een telefoonbeantwoorder, er wordt dan later contact met u opge nomen. Vergeet met uw naam, adres en telefoonnummer te ver melden. Bij het KWF-Voorlichtings centrum zijn onder meer de volgende folders en brochu res verkrijgbaar: Kent u de zeven waar schuwingstekens? Wat u zelf kunt doen te gen kanker Borstzelfonderzoek Het uitstrijkje Wat is kanker Het Koningin Wilhelmina Fonds 1986 Alle folders en brochures zijn gratis. Vergoeding van verzendkosten wordt op prijs gesteld. Aanvragen, bij voorkeur schriftelijk bij: KWF-Voorlichtingscentrum' Sophialaan 8 1075 BR Amsterdam. schreef Marinus van den Berg een brochure, die verkrijgbaar is bij De Zonnebloem. De au teur is werkzaam als pastoraai vormingswerker in de gezond heids- en welzijnszorg te Al melo. Door zijn werk krijgt hij veel te maken met mensen die juist door hun ziekte of handi cap dreigen te vereenzamen en daardoor vaak niet meer vol doende aan de samenleving kunnen deelnemen. "De brochure, waarvan onge veer 100.000 exemplaren in ge heel Nederland op aanvraag worden verspreid, zal vele mensen, gezond en ziek, er toe aanzetten om met elkaar over het thema van gedachten te wisselen," zo is de verwachting van De Zonnebloem. "Deze dis cussie zal tevens een bijdrage kunnen leveren tot gewenste positieve ontwikkelingen in onze huidige maatschappij, waarbinnen individualisme een (te) grote rol speelt." Geïnteresseerden kunnen de brochure aanvragen bij de Ver eniging De Zonnebloem, Natio nale Ziekendag, postbus 2100, 4800 CC Breda. Een bijdrage in de druk- en portokosten, in de vorm van een cheque of postze gels (niet opplakken) wordt zeer op prijs gesteld. LEUSDEN/SOESTERBERG - Evenals verleden jaar wordt het Militaire Lucht vaart Museum op de Mili taire Truckersdag, zater dag 30 augustus van 11.00 uur tot 16.00 uur, openge steld om het bezoek aan het Kamp van Zeist bij Soester- berg die dag nog aantrek kelijker te maken. Verle den jaar trok het museum op die dag duizenden be zoekers. Op 30 augustus zal een groot aantal zowel nationale als inter nationale militaire chaufeurs om de fel begeerde titel natio nale militaire behendigheidsrij den. Er wordt gestreden in teams van drie rijders. De wis selbeker ging verleden jaar naar het Amerikaanse team. In een internationale Static Show wordt een groot aantal militaire en burgervoertuigen opgesteld, waaronder een aan tal dat nog niet eerder in Ne derland te zien was. SHOW Er is een grote modelbouw show en de militaire oldtimers, zoals een echte Ford-Jeep, staan zeer toepasselijk opge steld op het museumterrein en bij de ingang van het lucht vaartmuseum waar ook de le gendarische C47-Dakota, de militaire versie van de be roemde Douglas DC-3 staat op gesteld. Er worden films gedraaid, ter wijl in het luchtvaartmuseum een gevarierd luchtvaartpro gramma op video wordt gepre senteerd. Tussen 13.00 uur en 16.00 uur is de aankomst ge pland van een ralley voor 4x4 voertuigen. Deze speciale voertuigen dienen enige hin demissen te nemen, zoals een wii-. van twpp motor hoog. Er worden dit jaar zeker tiej duizend toeschouwers wacht op het Kamp van Zei dat op 30 augustus van 9.00 u| tot 16.30 uur gratis kan wordi bezocht. De gratis parked plaats, met borden aangegi ven, ligt naast de weg Soeste berg naar Soest. De bezoekej worden kosteloos van dei parkeerplaats naar het Karrj van Zeist v.v. vervoerd. Het Militaire Luchtvaart M| seum, normaal open van dag tot en met vnjdag van 10.(9 uur tot 16.00 uur en zondagmi| dag van 13.00 uur tot 17.00 u£| is, zoals altijd, gratis te bezof ken. Het embleem van de Nationale Ziekendag. (Van één onzer medewerksters) LEUSDEN Zaterdag werd in Hotel Den Treek een opmerkelijke familie reünie gehouden. Aanwe zig waren kleinkinderen van Rijk Ederveen (1861- 1935), die tijdens zijn leven landarbeider was op het landgoed Den Treek, dat in die tijd bewoond werd door familie De Beaufort. Het initiatief tot deze dag was enige tijd geleden ont staan tijdens een mini-reü nie van kinderen van één van de zoons van Rijk Eder veen. De middag begon met een kopje thee of koffie op het ter ras, waar natuurlijk het fraaie weer zijn steentje bijdroeg aan de uitstekende sfeer. Na een korte wandeling door het bos bereikte het gezel schap De Zandschulp, het huis waar grootvader jarenlang ge woond heeft en waar al zijn kin deren geboren zijn. Vele jeugdherinneringen werden hier opgehaald. Bij emge navraag bleek dat de meesten zich hun grootvader herinnerden als een stille man, die het liefst met de benen op tafel bij een gedempte lamp voor zich uit zat te staren. VAKANTIEWEKEN De aanblik van het huis brad de kleinkinderen van oi Ederveen in gedachten ettl lijke jaren terug in het veii| den, toen zij regelmatig hun vakantieweken doorbracj ten. Dat waren vakanties waai hard gewerkt moest worden J en om het huis. De reünie werd in Motel D; Treek besloten met een dine waarna ieder weer zijns wee? ging. Men kreeg een exe- plaar van de stamboom van li geslacht Ederveen, samencs steld door de heer Tazelaar. Het was, kort gezegd, een g> slaagde middag van kennisrr, kingen en hernieuwde kontal ten in het nageslacht van Kif Ederveen. mi VII III II En zo zijn we dan in Oud-Leusden aangekomen; de bakermat van on ze gemeente. Hier, rond het eenza me en oude torentje is het allemaal begonnen. Maar om een juist beeld te krijgen over het ontstaan van het dorp, moet ik u eerst wat vertellen over de ontstaansgeschiedenis van het landschap. Daarvoor moeten we een enorme tijd in de geschie denis teruggaan. Laten we daarom maar op het terras gaan zitten van Hotel Oud-Leusden, dan zal ik het u vertellen. Ik zal u niet vermoeien met het vermelden van archeologische ter men en begrippen, of vermoedelij ke jaartallen, maar mij bepalen tot de mededeling dat die oorsprong ligt ver voor de vóórlaatste ijstijd. En dat is wel erg lang geleden. Toen stroomde hier, wat nu de Gel derse Vallei heet, één van de grote rivieren die, van hoger gelegen ge bieden uit het Zuiden en Oosten, het water naar zee afvoerden. Rivieren zoals nu de Maas en de Rijn. We zullen ze, voor het gemak, ook maar zo noemen. Die rivieren brachten, in de loop der tijden, enorme hoeveelheden grint, zand en klei mee die op de plaatsen waar de stroming door minder hoogteverschil of bredere bedding geringer werd, werden af gezet. In Noord-Limburg, waar het terrein vlak werd, zakte het zwaar dere materiaal, het grint, naar de bodem en zo ontstonden daar de enorme hoeveelheden gmnt, waar in onze tijd een dankbaar gebruik van wordt gemaakt. STILSTAND Hier in de Gelderse Vallei, waar de bedding zich plotseling ver breedde, kwam het water nage noeg tot stilstand en zakte de klei en het zand naar de bodem. Als 's zomers de watertoevoer vermin derde en de rivier hier bijna droog kwam te staan, dan zorgde de wind er voor dat het zand naar de randen werd geblazen en zo ontstonden duinachtige gebieden; de Veluwe en de Utrechtse Heuvelrug. De zwaardere klei bleef liggen en vormde een steeds dikker worden de laag die hier, op een diepte van ongeveer twintig meter, nog steeds aanwezig is. Aan de andere kant van de Velu we stroomde, door de IJselvallei, de uit het Oosten komende rivier. Bei de rivieren kwamen samen in het Flevomeer en van daar uit, via de Waddenzee, door vele zeegaten, naar de Noordzee. Toen kwam de ijstijd. Heel lang zaam schoof het poolijs steeds ver De Gelderse Vallei der onze kant op, soms zich weer iets terugtrekkend, om later weer verder op te rukken en tenslotte, als uiterste grens Arnhem te berei ken. HUNEBEDDEN De ijsmassa voerde puin en grote brokken graniet vanuit de noorde lijke gebieden mee die, nadat het ijs was gesmolten, hier achterble ven. De hunebedden in Drenthe zijn geheel gebouwd met die uit het Noorden afkomstige stenen. Dicht bij huis kunnen we de Amersfoort- se kei bewonderen, die na de ijstijd op de Leusderheide was achterge bleven. Een gletsjertong schoof lang zaam de vallei in en duwde de door de rivier gevormde zandoever op zij en omhoog; de Utrechtse Heu velrug was geboren. t - i' )L' vv v* iM\ de vallei bleef een drassig en onbegaanbaar moeras.(A van Leeuwen) Aan de andere kant van de heu velrug kwam het ijs niet verder dan de lijn Utrecht-Katwijk. Het water dat door de rivieren uit het Zuiden en Oosten werd aangevoerd en ook het smeltwater van de gletcher moest een andere weg zoeken om de zee te bereiken. En zo ontston den de nvierlopen ongeveer zoals we die nu nog kennen. De hoofd stroom van de Rijn was echter nier, zoals nu, de Lek maar liep langs de ijskap vanaf Wijk bij Duurstede via Utrecht en Leiden, om bij Katwijk in de Noordzee uit te monden; dus via Kromme Rijn en Oude Rijn. Dit te weten is belangrijk als we de Ro meinse tijd bezien. GLETSJERTONG De gletsjertong had ook een ge deelte van het zand voor zich uit geschoven en zo tussen Veluwe en Utrechtse Heuvelrug een wal opge worpen. Onder normale omstan digheden bleef door die dam ook na het smelten van het ijs de Rijn zijn nieuwe bedding volgen, maar bij hoogwater liep het over de wal de vallei in en volgde het water de ou de loop. Daardoor bleef de vallei een drassig en onbegaanbaar moe ras met talrijke, blijvende plassen. Die plassen en moerassen ver veenden en verlanden. Vaak wer den die veenplassen weer met zand, wat door de wind van de heu velrug of de Veluwe werd meege nomen, bedekt. Maar steeds ont stonden er weer meuwe plassen. Gedurig zakte de bodem, maar werd steeds weer aangevuld met slik en zand, door het water aange voerd. Tot twee maal toe kon de aanvoer de verzakking niet bijhou den en spoelde het zeewater de vallei binnen zodat hier een kleine binnenzee ontstond die een laag schelpen achterliet. Dit alles is op te maken uit de typische gelaagdheid van de bodem, die afwisselend be staat uit veen- zand- en twee dikke schelpenlagen boven de reeds ver melde kleilaag. De vallei was alleen bewoonbaar aan de rand van de Veluwe en aan de voet van de heuvelrug. Hier ont stonden in de prehistorie, m de Steentijd en later in de late Ijzertijd, kleine nederzettingen, waarvan de resten bij de opgravingen zijn ge vonden. Ook langs de rand van de Leusderheide en in Oud-Leusden zijn resten, grafheuvels en een vuursteenwerkplaats gevonden. Die bewoning was echter nooit per- Oud-Leusden in de late Ijzertijd. (G. van Leeuwen) manent en er gingen eeuwen voor bij dat het hier totaal onbewoond was. ROMEINEN Toen de Romeinen in ons land kwamen, vestigden die hun impe rium tot aan de Rijn. De nvier was een gemakkelijk te verdedigen grens tegen de invallen van de volksstammen die er ten Noorden van woonden. Om nog meer zeker heid te hebben tegen onverhoedse aanvallen bevolen de Romeinen, na de slag in het Teuteburgerwoud (9 na Chr.), dat een strook van vijftig mijl langs de grens (de Rijn) vnj moest blijven van bewoning. Daar onder viel ook Leusden. Het is dan ook meer dan waarschijnlijk dat hier, m de Romeinse tijd, geen be woning is geweest. Toen de Romeinen in het jaar 360 na Chr. vertrokken, het wordt zelfs waarschijnlijk geacht dat het m de ze streken reeds in het jaar 260 was, kwamen emigranten uit alle wind streken de onbewoonde plaatsen weer bevolken. En hiermee begint voor Leusden de eigenlijke ge schiedenis. Maar eerst het verhaal van de Gelderse Vallei afmaken. In ongeveer 1200 is men begon nen met het bedijken van de grote nvieren en heeft men een dijk aan gelegd van de Grebbeberg bij Rhe- nen tot Wageningen. In de geschie denis bleek dat die met hoog ge noeg was. Vaak waren er dijkdoor braken, zodat het water steeds weer door de Gelderse Vallei stroomde, tot het in de zeventiende eeuw meerdere malen is gebeurd dat zelfs Amersfoort onder water is komen te staan. NIET EENVOUDIG Verhoging en verbetering van de dijk was echter niet eenvoudig. Af gezien van de kosten was het groot ste probleem dat het een samen werking vereiste van verschillende machtsgebieden. En de Hertogen van Gelderland en de Bisschoppen van Utrecht gingen liever met el kaar op de vuist dan dat ze geza menlijk iets zouden ondernemen. Het grootste gedeelte van de dijk lag op Gelders gebied en de Gel dersen hadden het minste last van het water. Daarom dachten die dat ze wel het recht hadden om enige eisen te stellen, waar de Utrechters weer weinig voor voelden om daar aan te voldoen. En zo bleef men touwtrekken en kwam er niets van de grond. Tot in 1651 er weer eens een ern stige dijkdoorbraak plaats had en de Bisschop van Utrecht besloot de knoop voor eens en voor altijd door te hakken. Hij moest uiteraard wel op eigen grondgebied blijven. Zijn gedeelte van de rivierdijk werd verhoogd en verzwaard en langs de grens met Gelderland werd een zogenaamde slaperdijk aangelegd over de lengte van ongeveer kilometer. Kosten 60.000 wat voor die tijd een giganti drag betekende. VELDSLAGEN Maar toen begonnen de men pas goed. Van de stroomden nogal wat beken lei in en die vonden nu de weg sperd door de dijk. Het water te zich op aan de Gelderse de dijk, waar de Gelderse weer geen genoegen mee Ze probeerden de dijk door te ken en de Utrechtse boeren tracfc ten dat te verhinderen, wat uitgroe de tot complete veldslagen. Na verloop van tijd heeft mei door overleg, een einde aan de zie gemaakt. Er werden duikers de dijk aangelegd, waarmee me>' de doorlaat kon regelen. Later kwam men door deze voo:| vallen op het idee om op deze rfêj nier een verdedigingslinie aar leggen door de hele vallei, de bekende Grebbelinie. Maar daai] over een andere keer meer. Noot: De Grebbelinie heeft in o laatste wereldoorlog nog een ze®' belangrijke rol gespeeld. Onderschrift tekeningen: Oud-Leusden m de Late IJzerti]- (G. van Leeuwen) „bleef de vallei een drassig en<£ begaanbaar moeras" (A. van Leei- wen)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6