300 jaar geleden in Gelderse Vallei I „cyildershof' nu een bfjna vergeten begraafplaats DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 reportage Over onegte kinderen en het kerkhof voor zwervers ACHTERVELD/LEUSDEN -In de Gelderse Vallei gebeurden 300 jaar geleden allerlei merkwaardige dingen. Zo werden op het Vilderskerkhof in het buurtschap Eemelaar, tussen Achterveld en Stoutenburg, en in de wijde omgeving van Barne- veld mensen begraven die geen natuurlijke dood stierven. Ook hadden bewoners zo hun eigen gedachten over kinderen die met de helm geboren werden en aan vrouwen die in verwachting waren, kon men zien of er een jongen of meisje op komst was. „Onechte" kinderen kwamen ergens op een afgelegen plek ter wereld en waren getekend voor het leven. De heer J. M. Schouten uit Achterveld diept enkele opmerkelijke gebeurtenissen op uit de geschiedenis van deze streek. Op last van Koning Willem III moest er een algemene begraafplaats komen. De gemeente Stoutenburg kocht voor vijftig gulden een stuk grond. Op 6 juni 1872 werd aan Hendrik van Karsbergen te Stoutenburg opdracht gegeven een brandspuitenhuis te bouwen, en verder een hek voor de begraafplaats te stellen. Voor 244,- heeft hij dit werk mogen uitvoeren. I Stoutenburgerlaan woonde. Deze spoedde zich op het rijwiel naar de plek des onheils. Daar trof hij landlopers aan, die half versuft waren van de drank. De veldwachter haal de een lijk uit een omhulsel van smerige jute zakken. Hij gaf de landlopers de op dracht het lijk naar Barneveld te zeulen waar het „buiten de heg" werd begraven. In 1922 vonden jagers in de Stouten- burgse bossen het lijk van een onbekende man in staat van ontbinding. Waarschijnlijk was hij vermoord, want zijn borst toonde duidelijk een schotwond. Verondersteld werd, dat hij de dief was die eens had ingebroken bij de bovenmeester van de school, omdat hij gestolen spullen bij zich had. De vermoorde man werd begraven op het Vilderskerkhof Soldaat In 1940 werd er fel gevochten in de Gelderse Vallei. De kanonnen van de Hol landse soldaten in het Doelense Veld ston den gericht op de aanstormende Duitsers. Wachtmeester der Cavalerie, foerier Jaco bus van Heumen, vier maanden gehuwd met Gerarda Hagen, sneuvelde op 12 mei en werd eerst begraven op het Vilderskerk hof. Dertien dagen later werd hij opgegra ven, ingekist en per veewagen overge bracht naar Ankeveen, waar hij werd her begraven op de Rooms-Katholieke be graafplaats." Simpie Tien jaar later of daaromtrent was er de laatste begrafenis op het Vilderskerkhof De landloper Simpie de Lijke (bijnaam) met zijn spitsige kop, blauw van de drank, en zijn stekelige haardos overleed binnen de gemeente Stoutenburg. Onder lichte wildstruiken en een verhoogd stukje vers zand was zijn graf te vinden, aldus de heer J. M. Schouten. Simpie die eens te voet was getrokken naar de bedevaartplaats Keve- laer zei ooit: ,,Ik Simpie en medelopers, van Achterveld gegaan, wij bidden: zie Uw mensen, zie ons goedgunstig aan". Anno 1986 heeft het kerkhof geen waar dige toegang meer. De omheining van prik keldraad is kapot. Er staan twintig berke boompjes en zes kleine eiken op de graven verdorde takken, symbolen van een verdorde tijd. Zeer zeldzaam is een foto waarop een bedelaar is afgebeeld. Dirk Dot liet zich eens fotograferen in zijn woonplaats Blancum en verkocht zijn „ansichlkart" voor een vierduit- stuk (is 2Vi centen) aan de rijke lui in de Gooise dreven. Geholpen door het Rooms Katholieke Armbestuur sleet hij zijn oude dag op meer gelukkige wijze in het Sint Joseph Gesticht.' Het vergeten Vilderskerkhof waar de natuur vrijwel alle sporen van een begraafplaats heeft uitgewist. Als zo'n driehonderd jaar geleden ene kind werd geboren, werd het van de voetjes tot de oksels gezwachteld. Dit werd zo strak gedaan dat de baby de beentjes niet meer kon bewegen. Men hoopte op deze wijze dat er niets scheef zou groeien, want de angst voor gewrichtsziekte was groot in die tijd Na gezwachteld te zijn, werd de kleine in een wollen doek gewik keld. Kindersterfte Er stierven veel kinderen in die tijd. Het voedsel was eenzijdig. De kinderen kregen vette geitemelk en boekweitmeel, eenzij dig en te zwaar. Er zijn geen precieze cijfers bekend, omdat het overlijden van kinderen en zuigelingen niet altijd werd opgetekend. Het was ongebruikelijk dat te doen. Een kind dat op vrijdag geboren werd zou vroeg sterven; werd het op woensdag, zondag of met Kerstmis geboren dan was het een gelukskind, zo geloofde men stellig. Meer dan driehonderd jaar geleden wer den er door Pastoor Meinardus van Houten gemiddeld zestien kinderen per jaar ge doopt in zijn pastoraats zeer wijde gebied van Achteveld, Barneveld, Hoevelaken. Scherpenzeel en Voorthuizen. Zijn opvol ger Fredericus Holthausen „de Pater van Barneveld" doopte achttien kinderen per jaar van zijn pastorie, onder wie Gisbert in 't Walderveen, de zoon van de Jonkheer op Terschuur en op de boerderij de Schaffe- laar op de grens van Barneveld en Leusden. Het kindertal in de gezinnen was groot. Vijftien kinderen werden er geboren op „De Rozelaar" onder Barneveld; veertien kinderen op „De Vlierd-Eemelaar"; twaalf kinderen in de „Klettersteeg" en op „Groot Vinselaar". De geboorte-aantekeningen voor het ge wone volk zijn beperkt De meer „defti- gen" krijgen een duidelijke omschrijving: „Lidwina geboren op 8 Mei 1720 is een kind van de Heer Heermans op het Hooger- huis en meter is Mejuffrouw van Dolre." In kleinere behuizingen worden geboren de kinderen van: Maria Rigters genaamd de Gelderse Vrouw; de Dicke Gies, Janneke ut de Groene Stege, de vrouw van de beste man. bouwmeester op het Veehn, de dagloner uit het hertogdom Kleef; de dicke Trijne Aangegeven worden de beroepsnamen als: van de Callenbroeker Mooie. Onechte kinderen Veel „onechte" kinderen werden gebo ren in een krot. In de schuur van de heer Spieghel nabij Hamersveld, of in 't Houte Huyssie onder Stoutenburg en zelfs langs de zandweg onder Leusden In het doopboek werd het kind aangete kend als een „onegt kind". Het ganse leven zou het onechte kind het ondervinden en horen om een getekende te zijn. „Tis un vuijong of vurdere". Uit de bewegelijkheid van de vrucht uit de ronding van de buik ter rechterzijde, de gelukkige kant van de mens, is af te leiden dat het dan een jongetje is. Een meisje is minder van tel; sommige ouders hebben twee kinderen en drie meisjes. Vader Cats zei het later: Die van een zoontje zwanger gaat Heeft veel een schoon en blij gelaat Maar gaat ze van een meisje zwaar Ze is haar wezen niet te klaar. Helmkinderen Vroeger werd er soms een kind geboren met een vlies over het gezicht. Zo'n kind was met de helm geboren. Het bezat de gave om zekere gebeurtenissen van te vo ren te zien aankomen Willem Vos is de vorige eeuw geboren en eens wonende op „Nieuw Zwinnevoord" onder de buurtschap Eemelaar weet te ver tellen: „Er waren vroeger kinderen, die met de helm op werden geboren, met een vlies op het hoofd op de wereld gezet. Zo'n vlies moest direct stukgemaakt worden of, en dat is het beste, onder de grond gestopt worden. Waarzegsters uit de stad waren gek op zo'n vlies. Als ze het hoorden liepen ze de deur plat Maar je moest zorgen dat het vlies niet in de handen kwam van zo'n wijf. Want dan haalde de waarzegster er gekke dingen mee uit. Het kind met de helm op geboren kan altijd iets meer dan de anderen, het was begaafder en sneller van begrip." Soms waren het wonderkinderen die al les van tevoren zagen aankomen, meenden anderen. Jan van de Pol uit Terschuur, in 1879 op Hamersveld geboren en eens wonende op Terschuur wist het volgende „Je had kin deren die met de helm op werden geboren. Ze waren kogelvrij, geen kogel uit het ge weer kon ze raken. Maar ze waren wel ongelukkig wanneer ze het helmpje kwijt raakten of als het werd gestolen. Dan was je niet meer kogelvrij en wasje net als andere mensen." Cornelia Druyff-van Kolfschoten van boerderij „De Vlierd" had weer een andere mening „Als het kind betoverd was, kon je dat direkt merken. Het was te voelen aan het kussen. Als er na het schudden veren- kransen in zaten, was het betoverd. Het moest dan zonder kussen slapen en dan ging het vanzelf over." Volgens anderen waren het wonderkinde ren die alles van tevoren zagen aankomen Begraven op het Vilderskerkhof Op het Vilderskerkhof in het buurtschap Eemelaar, tussen Achteveld en Stouten burg werden de slachtoffers van moord, de bedelaar en verschoppelingen begraven. Gijs de Kruijff uit Oud-Leusden vertelde eens van een begrafenisstoet. „Op een nacht zag zijn oom een lijkstoet gaan van een rijke boer of van een jong ervan, die aan een besmettelijke ziekte gestorven was en die wier begraven op het Vilderskerk hof, want de burgemeester wilde niet heb ben dat ie in Leusden wier begraven." In de zomer van 1909 werd in de Barne- veldse Beek het lijk gevonden van T. H die zou zijn vermoord door een landloper uit Duitsland, tijdens een gevecht op de boe renhofstede „De Tweel" onder de gemeen te Barneveld. Het slachtoffer werd na een ruzie ernstig mishandeld en levend in de beek gegooid. Toen de verdronken man gevonden werd, had hij afgerukte takken, van struiken die langs de beek stonden, in zijn handen geklemd. Lijk Gart v.d Belt en zijn huisvrouw Mane v.d. Brug, die vlakbij het Vilderskerkhof woonden, zagen dat enkele lieden bezig waren een gat te graven om er kennelijk iets te begraven Zij waarschuwden veld wachter Peter Kuvt, die net voorbij de

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7