I „Zo'n lesauto is net een biechtstoel. Mensen vertellen je privé-dingen in vertrouwen" lemeente koopt in De Horst LEUSDER □KABEL KRANT Joop van Daatselaar, 25 jaar rij-instructeur in Leusden: DE COMBINATIE Ik heb de tijd meegehad. De welvaart kwam in die jaren op. Ik wil je wel lessen, maar ik weet niet wat ik met een koe moet. KPO Achterveld start winterprogramma C-E LOS :.cw Plaats een kabel-spot DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 interview LEUSDEN Zijn vader zag hem liever boer worden. Maar zelf zag Joop van Daatselaar daar niet zo veel in. „Als boer ben je nooit klaar," was zijn gedachtengang. Bij toeval eigenlijk belandde hij in het wereldje van de autorijlessen. En nu weet hij wel beter: „Als rijschoolhouder ben je nooit klaar. Terwijl de boer rustig thuis zit, ben jij nog bezig." Vijfentwintig jaar geleden stapte hij „het vak" in. Ko mende zaterdag wordt dat zilveren jubileum gevierd, on der meer met een receptie voor (oud) leerlingen, collega's et cetera. Onze redakteur ging eens een praatje maken met de man die de opkomst van de rijscholen heeft meege maakt: Joop van Daatselaar. „Zo'n lesauto is net een biechtstoel," zegt hij. In dit geval gaat Joop zelf op de „biechtstoel." meegemaakt dat een boer en boe rin voor een koe beiden het rijbe wijs wilden behalen. Ik heb toen gezegd: ik wil je wel lessen, maar ik weet niet wat ik met een koe moet." Uiteindelijk kreeg hij de waarde van de koe in geld. Er was nog meer te beleven in die eerste jaren. Van Daatselaar: „Ik heb ook wel eens de lesauto verkocht aan leerlingen. Als er ie mand geslaagd was, dan ging je daar 's avonds op de borrel. Dat moest gevierd worden natuurlijk. Degene die geslaagd was zei toen: LANGE DAGEN Het waren dagen van hard en lang werken, 's Ochtends om 6.00 uur stapte hij op zijn fiets naar Amersfoort. Als hij om 12.00 uur huiswaarts keerde, had zijn vrouw intussen de auto gewassen. Om 13.00 uur begon hij dan met de les sen. Dat ging door tot ongeveer 22.00 uur en soms nog langer. Dat duurde tot en met 1966. Toen is hij zich full time aan de rijschool gaan wijden. tie. In dit vak is het eigenlijk nooit rustig. Het is dag en nacht werken; je draait zo'n tien uur per dag. STUNTPRIJZEN Tien jaar lang gaf hij les in BMW's. Maar dat is m de crisisjaren teruggedraaid. „De concurrentie zorgde ervoor dat de lessen in een BMW te duur werd," aldus Joop. „De eigenlijke lesprijs zou rond de 58 gulden moeten liggen. Maar dat gaat niet gezien de stuntprijzen van door Martin Hermens ook steeds strenger. „Goed oplei den is belangrijk," zegt Van Daatse laar dan ook. „Ik geef een leerling liever wat extra lessen zodat ik hem vertrouwd de weg op kan sturen dan dat ik van een ex-leerling hoor dat hij net zijn rijbewijs op zak heeft en tegen een boom rijdt." touringcar. „In het begin was er een stormloop," weet hij zich te herinne ren. „Ik had vijftien leerlingen op gespaard. Dat is een poosje goed gelopen. Er is overigens nog steeds belangstelling voor, hoewel er mo menteel meer leerlingen voor de vrachtwagen dan voor de bus zijn. Maar je moet service verlenen, dus alles hebben." Vorig jaar is er een wat luxere bus aangeschaft. Daar worden nu ook dagtochtjes met gezelschap oen mee <"Torv nig tijd nodig om daar een ant woord op te geven. „Keurig netjes materiaal is een eerste vereiste," zegt hij. ,3ij collega's en het CBR (het bureau dat de nj-examens af neemt, mh) sta ik ook bekend als de rijschool mei het mooiste materiaal. Ten tweede moet je kwaliteit leve ren. Je moet het van je naam heb ben. Tot op heden is dat aardig ge lukt. Ik heb nooit veel geadver teerd. Leerlingen die slagen moe ten reclame maken." Daatselaar Jet begin? „Dat is een heel apart prhaal," zegt Joop van Daatselaar, •wijl hij op het terrasje achter zijn mis aan de Van Boetzelaerlaan 9 te usden-Zuid van het zonnetje én lekkere koffie gemet. „Aah, dat noet je niet doen, da's een veel te tg verhaal," reageert zijn vrouw. >ch barst hij los. ,Ik kom van een boerderij af. ijn vader had een boerderij aan Asschatterweg in wat toen nog unersveld heette. Ik was de oud- zoon en zou dus boer moeten >rden. Maar dat wilde ik niet. lar had ik geen zin in. Kijk, als ter ben je nooit klaar." Hij neemt m trekje aan zijn sigaret en ver- Igt: „Achteraf zeg ik: ik had nu ter boer kunnen zijn. In deze tijd n je als rijschoolhouder nooit aar. Maar als ik nog een keer zou Deten, dan deed ik het weer." dat een auto in die tijd nog een luxe was. „Als je tegenwoordig een auto wil kopen, ga je naar de bank toe voor een lening," aldus Van Daatse laar. „Vroeger was de bank daar niet zo happig op. De enige manier om aan geld te komen was toen werken." Hoe dan ook, de auto kwam er en Joop begon met het geven van rijlessen. „Het was een spannende tijd," zegt hij, terugkij kend op die penode. „Ik heb de tijd meegehad. De welvaart kwam in die jaren op. Het is toen langzamer hand leuk gaan lopen." „Het begon met wat kennissen en familieleden," vervolgt Joop zijn verhaal. „Het dorp was toen niet groot; Leusden had 7000 inwoners. Via mond-op-mond reclame (ad vertenties heb ik nooit gezet) had ik al snel bekendheid in het dorp. Bo vendien was er geen concurrentie. Er was indertijd nog één andere autorijschool, maar die is er al snel tNbiHl'ft'lf fit,, Maar goed, het begin. We note- n 1961. In die tijd kon iedereen e drie jaar zijn rijbewijs had, les geven. Er waren toen nog ïen papieren nodig. Joop van aatselaar: „Als 21-jarige werkte ik chauffeur bij een stomerij en issenj. Het geld wat ik daar ver ende, droeg ik thuis af. Dat was in e tijd gebruikelijk. Ik hield 2,50 ilden per week over. Toen bood mand mij een auto aan voor 2400 ilden. Maar ik had dus geen geld. heb mijn vader gevraagd of ik bij ■m geld kon lenen. „Wat ga je >en met die auto?" vroeg hij. „Les iven," zei ik. „Daar begin ik niet n," was zijn antwoord. va UXE Het moet hier vermeld worden, mee opgehouden." En dan conclu deert hij tevreden: ,Ja, ik ben de enige echte uit Hamersveld." De theorielessen gaf hij eenmaal per week in de voorkamer van zijn ouderbjk huis. „Dat viel met mee," herinnert hij zich. „De voorkamer was een nette kamer, super luxe. Daar kwam je alleen met feestda gen en zo. Mijn vader wilde niet hebben dat ik daar theorieles zou geven. Uiteindelijk heeft mijn moe der het toch voor elkaar gekregen." KOE OF VARKEN Over die eerste leerlingen kan nj-instructeur Van Daatselaar de nodige verhalen vertellen. „Boeren wilden htm rijbewijs halen en be taalden dan in natura. Met een koe of een varken. Ik heb één keer Joop van Daatselaar voor „zijn" materieel: „Als ik nog een keer zou moeten, dan deed ik het weer." ik wil jouw auto kopen. Dat is in 1964 ook een keer gebeurd. Toen zat ik veertien dagen zonder wa gen. Daarna heb ik een splinter nieuwe Opel record gekocht voor 8600 gulden. Die kost tegenwoor dig tussen de 25.000 en 30.000 gul den." In 1964 deed Joop zijn werk bij de stomerij aan de kant. Zijn rijschool draaide echter nog niet zo, dat hij de sociale lasten en dergelijke kon opbrengen. Er moest immers ook brood op de plank komen. Om een werkgever te hebben die die socia le lasten voor zijn rekening nam, ging hij bij Pon in Amersfoort werken. „Dan was je tenminste ver zekerd," aldus Joop. In 1976 moesten de vereiste pa pieren behaald worden. Joop van Daatselaar: „Dat betekende dag en nacht werken. Overdag de rijlessen en 's avonds studeren. De eerste keer ben ik gezakt, de tweede keer behaalde ik het instructeursbewijs. Ik mag les geven in alle catego rieën." Zijn vrouw, die negen jaar lang ook rijlessen gaf, hield er mee op toen die papieren noodzakelijk waren. Zij ging zich op het huishou den toeleggen. In 1977 nam hij een instructeur in dienst: Chris Christ uit Leusden. die werd later zijn compagnon. „De animo is nog groot," zegt Van Daat selaar. „Het blijft steeds vollopen. Rond deze tijd is er weer piek. Mensen zijn weer terug van vakan- de concurrenten. Ik ben toen met de boekhouder gaan praten. Die zei: je kunt beter met Golfjes gaan rijden. Dat is goedkoper. Dan kan de lesprijs ook naar beneden." Over zijn collega-njschoolhou ders zegt hij: „Er is veel kaf onder het koren. Daar zijn wij, de goede rijscholen, de dupe van. Er zijn mensen die via het arbeidsbureau een opleiding tot nj-instructeur vol gen en dan met een soort van subsi die een rijschool beginnen. Er zijn er ook die voor hele lage prijzen lesgeven en dan binnen een paar jaar over de kop gaan." En omdat er zoveel kaf onder het koren is, worden de exameneisen STOUTE SCHOENEN Zoals gezegd. Van Daatselaar mag les geven in alle categorieën. Hij beschikt nu dan ook over twee schakelwagens, één automaat, twee vrachtwagens (die huurt hij bij garage Buitenhuis, een paar straten verder), een motor en een bus. „Twee jaar geleden hebben mijn compagnon en ik de stoute schoe nen aangetrokken en een bus ge kocht. Wij zijn de enige rijschool in het district Amersfoort met een ei gen bus." Die aanschaf ging gepaard met een behoorlijke investering. Het betreft dan ook een 50 persoons die daar voor nodig is, leen ik dan van een kennis in Woudenberg. Heeft hij op zijn beurt een keer een extra bus nodig, dan help ik hem. We hebben al diverse ritten ge maakt, bijvoorbeeld met oud-Leus- dense boeren naar Twente." CRISIS Vier, vijf jaar geleden was er sprake van een crisisperiode in het rijwereldje. Die lung natuurlijk sa men met de economisch crisis. „Er waren toen leerlingen die om finan ciële redenen zijn opgehouden met de rijlessen," vertelt Joop van Daat selaar uit ervaring. „Die zijn later wel weer teruggekomen en verder gegaan." „De eerste tien jaren was er geen concurrentie en kon je zelf zo'n beetje de lesprijs vaststellen. Later ging je meteen mee als er prijsver hogingen in de krant waren aange kondigd. Ik heb een keer een leer ling gehad die een stukje uit de Te legraaf had geknipt waarin stond dat de rijlessen 2,50 gulden duur der werden. De lesprijs is toen met een van tien gulden naar 12,50 gul den gegaan." De mentaliteit van de mensen die het rijbewijs willen halen is van daag de dag wel anders dan vroe ger. „Tegenwoordig bellen ze op om een afspraak te maken en bij de eerste les vragen ze al of het rijexa men wordt aangevraagd. Het gaat nu meer om de centen dan om het veilig kunnen rijden. Vroeger ging je eerst een avondje praten bij de mensen. „Als ze het niet goed doen, geef je ze maar op hun donder," werd er dan gezegd." KRACHT Wat is nu de kracht van zijn rij school? Van Daatselaar heeft wei- „Een tijdje geleden heb ik rij-ex- ami- nator kunnen worden," weet Joop te vertellen. „Maar dat heb ik afgewe zen. Rijschoolhouder is het mooiste vak. Zo'n les-auto is net een biecht stoel. Je krijgt een bepaalde bin ding met de leerlingen. Je bent soms vertrouwensman. Mensen vertellen je pnve-dingen in vertrou wen. Je bent half-psycholoog." Staan er nog uitbreidingen op het programma? Joop: „Uitbreidingen? Voorlopig niet meer. Neem nou zo'n bus. Die kost een ton. Dat verdien je niet in een jaar terug. Toen ik sa men met mijn vrouw leste, hielden we er meer aan over. Nu is het in vesteringen terugverdienen. We lessen momenteel met alles en heb ben een theorielokaal met compu ter. Dat zijn investeringen die in de tonnen lopen." LEUK GEDRAAID Reden voor klagen heeft hij ech ter niet. Integendeel. „Ik heb leuk gedraaid en het hoofd goed op een rij gehouden," zegt hij, tevreden te rugkijkend op de afgelopen vijfen twintig jaar. „Ik zou er zo nog eens vijfentwintig jaren aan vast willen plakken." Hoeveel leerlingen hij in die voorbije kwart eeuw heeft opge leid? „Dat weet ik niet." Hij pro beert een rekensommetje uit, maar zegt dan: „In ieder geval een be hoorlijk aantal." En over komende zaterdag, de dag waarop het zilve ren jubileum gevierd wordt: „De kinderen hebben van alles georga niseerd. Ik mag die dag geen les geven. Ze hebben iets op touw ge zet. Maar ik weet niet wat. Dat blijft een verrassing. Ook dit interview was een idee van hun. Daar wist ik niets vanaf." Aankoop van de grond is, aldus het betreffende raadsstuk, nodig voor het realiseren van het ontwerp- bestemmingsplan De Horst. Een klein deel is nodig voor het realise ren van de Randweg op de Rijks weg A-28. Tijdens de vergadering van de commissie Financieel Beleid en Be heer werd duidelijk, dat de koop prijs nagenoeg overeenkomt met de taxatie-prijs. Wel zijn er nog eni ge bijzondere voorwaarden in het AUU^CUltUa^i u^ciiMUClt. i^aaiiué behoort het recht voor de verko per. tien jaar gebruik te mogen ma ken van tien hectare grond, zonder betaling en de pacht van drie hecta re tegen een prijs die de Grondka mer bepaalt. Dat was voor Ep Oostra (D'66) aanleiding, de „echte" kosten van de aankoop aan de orde te stellen in die zin, dat hij die graag zichtbaar zag gemaakt. Bovendien bleek Oo stra van mening, dat met betrek- lang tot een ander onderdeel van het contract, een maximale tijd voor de daadwerkelijke bouw van een woning in het contract zou moeten worden opgenomen. (advertentie) Voor 75,- kunt u adverteren op de Leusder Kabel Krant. (max. 5 regels zonder afbeeldingen) Vandaag opgeven, morgen op de kabel. ACHTERVELD De plaat selijke KPO-afdeling heeft het winterprogramma inmiddels voor elkaar. Er staat voor het komende seizoen weer een groot aantal evenementen op het programma. De opening van het nieuwe seizoen vindt plaats op woensdg 27 augus tus en wordt gehouden in sa menwerking met de ABTB en de KPJ. Die avond vangt aan om 19.30 uur met en H. Mis in de St. Josephkerk. Na de kerkdienst is het verzamelen in Ons Gebouw, waar de koffie klaar staat. Tijdens dit samenzijn worden er dia's vertoond van het feest 300 jaar Parochie en/of dia's van Achterveld 600. De leden zijn met echtgenoot, vriend of vriendin van harte welkom op deze avond. Het gehele programma voor het seizoen is als volgt: dinsdag 7 okto ber een programma betreffende het bereiden van rauwkostsalades. Woensdag 15 oktober kaartavond met de ABTB en KPJ. Woensdag 12 november een voorlichtingsavond betreffende Cara en de bestrijding van deze volksziekte. Dinsdag 16 december zal het kerstfeest 1986 worden gevierd. Maandag 19 ja nuari zal de jaarvergadering wor den gehouden. Woensdag 4 fe bruari 1987 zal een avond worden gehouden waar men de kunst van het knippen kan leren. Donderdag 12 februari een kaartavond. Donderdag 26 maart een thema avond over verantwoord ouder schap in deze tijd. Woensdag 8 april een video-avond over het ju bileumfeest in 1985 en vrijdag 1 mei viering Isidorusfeest. Expositie Focus Het dagelijks kijk-nieuwsblad in de gemeente Leusden op kanaal 4 informatie: kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-C gemeente kocht de boerderij met bijna vijf hectare aan de Zwarteweg. De grond is nodig voor het -eren van De Horst. De Stichting Focus Exploitatie, die voor lichamelijk gehandicapten wo ningen exploiteert, waarin men zelf standig kan wonen, heeft ook in Amersfoort een projekt. Over dit pro- jekt woningen voor lichamelijk ge handicapten en het werk van de stich ting wordt een expositie gehouden op het adres Graaf Janlaan 18 op dinsdag 26 augustus en woensdag 27 augustus van 14 tot 17 uur en op donderdag 28 augustus van 19-21 uur. Geinteresser- den in het werk en de mogelijkheden van de Stichting Focus Exploitatie zijn op deze tijden van harte welkom. Orgelconcert Ger Muts Organist Ger Muts uit Soest zal op vnjdag 22 augustus een concert geven op de orgels van de St. Jonskerk. Muts verzorgt jaarlijks enkele bespelingen op het orgel van de Oude Kerk in Am sterdam en geeft regelmatig uitvoerin gen met zijn kerkkoor en het Baarns Kamerkoor. Vong jaar werd een con cert van Muts in Amersfoort door de NCRV-radio uitgezonden. Het concert van vnjdag 22 augustus begint om 20.00 uur. Op het programma staan onder andere werken van Bach, Mendelssohn, Bossi en C Franck.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9