Branden oorzaak hogere verzekeringspremies •omen aan Wilgenlaan Iblijven nog (even?) staan Hoofdrol voor Saskia Riechers leusder krant Aanpassing Leusdense gemeentebegroting: Winkel diefstal Oplichting Brandje bij 't Palet Op 30 en 31 augustus: Voetbal training Bijeenkomst klaverjassers Scheids rechters Leusdense zwem- vierdaagse Werkloosheid fors gestegen Papegaai aan komen vliegen Jeneverbes DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986 plaatselijk nieuws LEUSDEN - De begroting van de gemeente Leusden zal tijdens de komende vergadering van de gemeenteraad worden aange past. Op zich is dat een gebruikelijke handeling. Het bijzondere schuilt dit keer in het feit, dat bij de posten die worden veran derd, staat aangegeven wat er met betrekking tot de onder scheiden begrotingsposten is veranderd. Het opvallendste is de verhoging van de verzekeringspre mies, die de gemeente Leusden moet betalen. Dat is een gevolg van de twee grote branden, die recent in Leusden hebben gewoed. Daarmee kwam een deel van de zogenaamde no-claim van de premie te vervallen. Bovendien heeft men de verzekeringsportefeuille aangepast aan de eisen van de tijd. De verhoging van de premie komt op ruim zeventigduizend gulden. Een deel daarvan was al voorzien in de begroting. De Moespot in Achterveld staat nog altijd op het hjstje af te stoten gemeentehjke bezittingen. Dat blijkt onder meer uit de grote terughopudendheid, die met betrekking tot het onderhoud van het pand wordt betracht. Ruim achtduizend gulden voor schilderwerk, dat vorig jaar al had moeten zijn uitgevoerd, wordt dit jaar uitgegeven. Overigens is men bij de gemeente Leusden voornemens, het pand te slopen, mdien de gebruikers elders m I Achterveld onder dak kunnen worden gebracht. De brandschade van 'De Hob- bit' en de sportzaal Groenhou ten hebben veroorzaakt, dat een deel van de no claim-kor ting is vervallen. Dat betekent, dat voor de verzekering van het gemeentehuis ruim zesdui zend gulden meer premie moet worden betaald Datzelfde gaat op voor de openbare basisscholen, waar 6.900 extra aan premie moet worden betaald. Voor de bijzondere scholen bedraagt de verhoging van de premie als gevolg van de brand ƒ21.800,-. Die kosten worden gedekt uit de reserve ring die daarvoor in de ge meentelijke begroting is opge nomen onder 'onvoorziene uit gaven met aangewezen be stemming.' STEMMEN De kosten van het stemmen zijn ook hoger uitgevallen, dan was voorzien. De presentiegel den voor de leden van de stem bureaus zijn met ingang van mei dit jaar verhoogd tot f75,- per dag. Dat betekende, dat er f2.000,- meer is uitbetaald, dan was geraamd. Bovendien heeft men verzuimd, de presentie gelden voor de plaatsvervan gende leden van de stembu reaus te ramen. Die plaatsver vangende leden hebben ech ter voor een deel wel geholpen bij het tellen van de stemmen. In totaal moet er dan ook 4.400,- meer m de begroting worden opgenomen. PROGRAMMA'S Een andere post, die ver hoogd moet worden, betreft de automatisering. Voor het kun nen uitvoeren van de Wet op de Bejaardenoorden is een nieuw computerprogramma aangeschaft. Bovendien is, om te kunnen voldoen aan uitge breidere eisen van het ministe rie, een bestaand programma aangepast. De kosten daarvan bedragen samen 11.900,. ADVIES In de gemeentelijke begroting is voor adviezen door deskun digen 2.500,- geraamd. Tot het moment van aanpassen van de begroting was er echter al ƒ6.400,- uitgegeven. Vandaar dat ook deze post aanpassing behoeft. CONCERT Als experiment zal de gemeen te Leusden een maal een groot concert van de Stichting Vallei- concerten gaan subsidiëren. Dat gebeurt naast de normale subsidie voor het houden van vier concerten m het seizoen. Dat experimenteel subsidie is vastgesteld op een maximale bijdrage m een eventueel na delig saldo van ten hoogste ƒ3.450,-. De garantie, die de gemeente Leusden aan de plaatselijke Oranjevereniging heeft gege ven in verband met de viering van veertig jaar bevrijding, vo rig jaar, heeft men inmiddels ook aan die vereniging uitbe taald. Het gaat daarbij om een bedrag van 10.000,-. MOESPOT In afwachting van verdere besluitvorming over het al of niet afstoten van De Moespot, is een geraamd bedrag op de begroting van cong jaar, ter hoogte van 8.500,- voor schil derwerk, met uitgegeven. Dat geraamde bedrag zal echter nu alsnog ter beschikking moeten worden gesteld. ILEUSDEN - De wilgen langs de Wilgenlaan blijven voorlopig - Ivoor zover nog aanwezig - nog even staan. Dat is een gevolg Ivan een protest van buurtbewoners, vorige week aan het adres Ivan de gemeente Leusden. Op last van de gemeente werden de Ibomen vorige week grotendeels gerooid, voordat een aantal I buurtbewoners hiertegen in het geweer kwam. Vorige week werd in het gebied i Ruige Veld begonnen met de loorbereidende werkzaamheden met het oog op de geplande wo- lingbouw in 't Ruige Veld. Daar hoorde, in de visie van de gemeen- e, het rooien van de bomen langs de Wilgenlaan bij. De omwonenden daar meenden ach echter iets heel anders te her- nneren. Naar aanleiding van een iEUSDEN - Twee vTouwen hebben Yonge week woensdagmiddag ond 14.30 uur geprobeerd een jas er waarde van 325 gulden te stelen ut de sportwinkel van Pim Berghui- en in De Hamershof. Een mede werkster zag dat de dames de jas m 'een plastic tas stopten en de winkel uitliepen zonder te betalen. Ze ging iet tweetal meteen achterna en daagde erin beide vrouwen staan de te houden. Een van de twee vrouwen, Y.K. ut Amersfoort, is vrij kort daarna langehouden en voorgeleid. In- tuddels is de zaak helemaal rond, ildus de politie gisteren. EUSDEN - Een inwoner uit *utten heeft vorige week don- erdagavond een pomphou- er aan de Doornseweg opge- cht. >e man kwam bij het pompstation Wiken en wilde betalen met een riefje van f 1000,-. Omdat er echter nvoldoende wisselgeld was, on- ertekende de man een schuldbe- intenis. 'ot op heden heeft de Puttenaar zijn chuld nog met voldaan. De dader taat bij de politie bekend als ïe- tiand die slecht betaalt. informatieavond van een aantal ja ren geleden, meenden de omwo nenden dat hen iets heel anders was toegezegd, namelijk dat de be treffende bomen zouden worden gehandhaafd in de plan-opzet. WETHOUDER Vandaag wordt beslist, wat er met de resterende bomen zal gebeu ren: laten staan of eveneens rooien. Vandaag namelijk, vergadert het college van burgemeester en wet houders over de begroting voor volgend jaar. Daartoe komt ook de wethouder die over de kwestie met de bomen gaat, Jan Wagenaar (WD), terug van vakantie. En alhoe wel men er ambtelijk al uit is, zal eerst de wethouder zich nog over de zaak dienen te buigen, aldus een gemeentelijke woordvoerder. OORZAAK Het meningsverschil heeft als oor zaak, zo meldt de gemeentelijke zegsman, dat in het verleden is be sloten, het plan te veranderen. Dat gebeurde overigens op verzoek van de omwonenden. Een gepro jecteerd pad werd toen 'omgeruild' met een vijverpartij. De vijver zou dichter tegen de bestaande bebou wing worden aangelegd. Maar dat had tot gevolg, dat de bestaande bomen met hun wortels deels in het water zouden komen te staan. Van daar, dat de bomen weg moesten. De klacht van de omwonenden was in elk geval voor de gemeente aanleiding, om met onmiddellijke ingang de werkzaamheden op te schorten, en te onderzoeken in hoeverre de omwonenden geldige aanspraken hadden op een eerder gemaakte afspraak Daar is men ambtelijk inmiddels al uit, maar de bestuurlijke beslissing zal vandaag worden genomen uren "EUSDEN - Baldadige jeugd •eefl afgelopen zondag rond 1.30 uur brand gesticht in de uilopslag bij de school 't Pa- et in Leusden-Zuid. •e brandweer was snel ter plaatse J «i bluste het vuur. Van de dader(s) Met behulp van een shovel was het snel met een behoorlijk aantal bomen gedaan. LEUSDEN - De dubbel club kampioenen van Tennis vereniging LTV Lockhorst 1986 zijn bekend. Gedu rende tien dagen werd op het Burgemeester Buining- park gestreden om de hoog ste eer in de vier catego rieën A, B, C en Veteranen. De wedstrijdcommissie koos dit jaar voor het eerst sinds jaren voor het poule systeem, gevolgd door een halve finale en finale voor de poule winnaars. Er wer den totaal 33 poules gefor meerd met in elke poule Een hoofdrol was er wegge legd voor Saskia Riechers, die in de hoogste categorie zowel in het gemengd als in de dames dubbel de finale won. In het gemengd won zij met Leon de Boer van Margitte Bloemendal en Carlos Albertus (5-7, 6-4, 6-4) en in het dames- dubbbel met Margitte Bloe mendal van Wendy en Marinka Bosboom (6-3, 6-2). Behalve Saskia Riechers en Margitte Bloemendal, bereikte ook Carlos Albertus de beide finales. In de herendubbel ze gevierde hij met Gerard Albers op Herman van Ree en Frits Overige uitslagen: HDB Jan Tijmensen/Piet Modde- meyer - Bart Lansdorp/Wil van Deemter 6-3, 6-2 DDB Ank Küh/Bernadette Lans dorp - Hanny Hoksbergen/Cary van Deemter 6 16-2 HDC Aard Costerus/Wii v d. Gunst - Rob Sakkers/Wim Korteling 6-7, 7- DDC 1 Els Krelage/Ellie Kolthof (poulewinnaar) 2. Rincke v.d Kolk/Wieke Barkhuis HDV Jaap Sunderman/Jan Schuiling - Jan Upperman/Hans van Buuren 6- 0,6-0 DDV Anneloes Hovingh/Lies Ac kers - Agnes v Keulen/Ria Hoek stra 6-2,6-4 GDV Sjoerd en Gerrie de Jonge - (advertentie) Christelijk Lektuurkontakt BOEKENBEURS 86 Landelijke presentatie van het christelijke boek ZATERDAG 6 SEPTEMBER van 10.00 tot 17.00 uur 50 uitgevers onder één dak maken van Ede een boekenstad. CULTUREEL CENTRUM DE REEHORST Bennekomseweg 24 - EDE ruime parkeergelegenheid kindercrèche ,.De Reehorst" is gelegen nabij het N S intercity-station EDE WAGENINGEN en het centraal busstation EDE Gratis toegang ACHTERVELD - Vanaf 27 augustus zijn er iedere woensdagmiddag om 13.00 uur jeugd voetbaltrainingen te Achterveld. Deze zijn speciaal be doeld voor alle kinderen vanaf 5 Va jaar die nog nooit gevoetbald hebben. Aansluitend om 13.30 mu is er dan de wekelijkse training van de F1 en F2 ploegen en om 14.15 uur voor Achterveld El. Er zijn twee voetbalmeesters aanwezig. LEUSDEN - De Leusdense klaver- jasvereniging Klavertje Vier houdt op maandag 1 september een bij eenkomst voor beginners. Deze vmdt plaats in De Blijhof aan de Ansfnduslaan 49 te Leusden-Cen trum en begint om 20.30 uur. Op die dag begint ook het nieu we seizoen van Klavertje Vier. Dat houdt in dat liefhebbers elke maan dagavond vanaf 20.30 uur van harte welkom zijn in de Blijhof voor een gezellige partij klaverjassen. ACHTERVELD - De seniorenvoet balelftallen van Achterveld hebben de beschikking over twee ervaren voetbalscheidsrechters, te weten Gijs Steenbeek en Piet van Nimwe- gen. Bij de jeugdvoetbalafdeling zullen binnenkort vijf jongens en dne meisjes de KNVB voetbal scheidsrechter-cursus gaan vol gen. LEUSDEN - van maandag 1 september tot en met vrijdag 5 september organiseert 'De Haaien' mede de zwemvier- daagse in het Amersfoortse Sportfondsenbad.[ 9/9 lr 38 10,8 Sinds het Leusdense zwem bad 'Bavoort' is afgebrand, zijn de Leusdenaren op het Amersfoortse bad aangewe zen. In de week van 1 tot en met 5 september kan men alle dagen van vijf uur 's middags tot acht uur 's avonds in een 'oerwoud-achtige sfeer* de vereiste afstanden afleggen. Voor Leusdenaren zijn kaar ten te koop op de volgende adressen: AMRO-bank, Kooikers gracht; mevrouw Fieseler, Linden- laan 34; mevrouw Leus ink, Prins Mau- ritslaan 13. De prijzen van de kaarten zijn in de voorverkoop f7,50 per persoon en voor groepen van 15 of meer personen f 5,- per persoon. LEUSDENFT6AMERSFOORT - De werkloosheid is in de maand juli in het rayon Amersfoort met 1059 per sonen gestegen. Dat is een toename van 12,6 procent. Die stijging deed zich vooral voor in de leeftijdscate gorie 19-22 jaar. Het uitstroompercentage ligt op 86 procent. Dat is vnj laag en is te wijten aan de schoolverlaters, waarvan er zich in de maand juli nog 225 hebben gemeld. Het totaal van de meldingen van schoolverla ters ligt nu op 1312. In juli 1985 was dat aantal ruim 200 hoger In Leusden bedraagt het aantal werklozen 730 in getal; 397 mannen en 333 vrouwen. In een percentage uitgedrukt 9,5 (vong jaar juli nog 10.3). LEUSDEN - Bij de bewoners van het pand Amhemseweg 39 is een gr oen/rood/roze draagpapegaai aan komen vliegen. Tot nu toe is niet be kend wie de eigenaar is. Mensen die hun papegaai kwijt zijn, kunnen een kijkje gaan nemen bij de familie aan de Amhemseweg 39, De Jeneverbes of Junipe- rus, zoals hij in de klas sieke oudheid al werd ge noemd, is een naaldboom, ofschoon ze zelden een hoogte van meer dan zes meter bereiken; wat de norm is om boom genoemd te mogen worden. Het is een rechtopgaande struik die zeer langzaam groeit. Ze horen in Nederland thuis op droge heidegron den. Ze kunnen alleen staand voorkomen of hele struwelen vormen, on doordringbaar door him scherpe naalden. De naalden staan in kran sen van drie rondom de twijgen, eindigen in harde, scherpe punten en maken de struik onge naakbaar. Dat komt hem goed van pas in de voed- selarme streken die hij meestal als woongebied uitzoekt. Het wild en de schapen, die vroeger veel in zijn omgeving graas den, zouden anders niet veel van de jonge spruiten overlaten. Toch, bij vorst en sneeuw, als de takken slap neerhangen en het voedsel schaars is, weten ze er wel aan te komen en zover ze reiken kunnen, knabbelen ze de jonge spruiten weg Ook als de vorst lang aan houdt bij een schrale wind, sterven veel jonge takken af. De oude takken lopen dan onderaan sterk uit. Daardoor ontstaan dik wijls grillige vormen. Het gesloten loof, waar nauwe lijks licht doorvalt en die vormen, geven de struiken soms de meest fantasti sche gedaante, waaruit in de oudheid menig griezel verhaal is ontstaan. De Juniperus is tweehui- zig. Er zijn dus afzonder lijke mannelijke en vrou welijke exemplaren. Ze bloeien in april en mei met onopvallende bloemen. De mannelijke bloemen pro duceren veel fijn en droog stuifmeel in kleine, gele bloeiwijzen die alleen meeldraden bevatten. An dere struiken zijn vrou welijk en krijgen kleine, groene bloeiwijze met al leen stampers. De be stuiving geschiedt door de wind; vandaar die over vloedige stuifmeelproduk- tie. De bevruchte vrouwelijke bloeiwijzen groeien uit tot aanvankelijk groene, bol vormige "kegelbessen". Het zijn namelijk geen echte bessen, maar minia tuur naaldboomkegels, zoals van de den en de spar, maar die vlezig zijn inplaats van houtig. De kegelbes doet er drie jaar over om te rijpen en is eerst groen, later donker blauw met een licht waas en tenslotte zwart. Vroe ger werden de bessen van de Juniperus gebruikt bij het bereiden van drank; ons woord Jenever is dan ook afkomstig van Junipe rus. Met grote zorg worden te genwoordig de laatste res tanten van de vroeger zo uitgebreide bossen van de Jeneverbes beheerd. Ze zijn ook wettelijk be schermd. Maar of dat helpt tegen zure regen en gemeentebestuurders die willen uitbreiden ten koste van natuurgebieden, moet ik helaas betwijfelen. G. van L.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5