Wim van de Hengel schutterskoning Tentoonstelling in Rijksmuseum over ketters en papen onder Filips I] UEUSDER KABEL KRAN1 n Expositie zeefdrukken tot eind september verlengd leusder krant: Stoutenburgers vierden eerste lustrum feestcomité: Van 10 september tot 23 november: '...je gaat nu met meer 'belletje trekken'...' Brochure jongeren en diakonaat Hoe wordt het weer in Leusden? DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1966 plaatselijk nieuws 6 LEUSDEN Daar de expositie met de bijzonder (raaie zeef- drukkenvan Henk van derVet in de wisselexpositieruimte in de Snijderhal van het Mili tair Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist bij Soes- terberg veel belangstelling trekt besloot de museumdi rectie de expositie te verlen gen van 31 augustus tot 25 september. Een groot aantal geëxposeerde werken, doch niet allen, zijn ge maakt op het thema vliegtuigen en luchtvaart in opdracht van de Vliegtuigenfabriek FOKKER. 'Fotograficus' Henk van der Vet, een beroepsnaam die hij zelf heeft bedacht, is er in geslaagd zijn eigenzinnig bedrevn vak tot een gewaardeerde en erkende kunstvorm uit te bouwen Via tal van experimenten, zelf ontwikkelde procèdé's, eigen 'uitvindingen', zoals bepaalde emulsies, heeft Van der Vet een aantal processen van werken ge creëerd, die het best als 'Schilde ren met fotografie' omschreven kunnen worden. De meeste zeef drukken zijn opgebouwd uit 15 20 kleuren, zodat er een geheel van subtiele nuances en rijke schakeringen is ontstaan, die de term 'Schilderen met verf' volle dig waarmaakt. De hedendaagse techniek, uit eindelijk het basisgegeven van deze reeks prenten, is voor Van der Vet een uitermate boeiend thema. Geen wonder ook zijn eigen werk, van de fotografie tot het zeefdrukprocédé, is immers evenzeer een technisch als een artistiek proces. In de toekomst wil Van der Vet dan ook in samenwerking met een aantal technische bedrijven een aantal prenten realiseren De combinatie van techniek en kunst is voor hem een uitdaging en een bron van inspiratie, die ga rant staat voor sublieme, uiterst verrassende resultaten zoals we nu ook in zijn expositie in het luchtvaartmuseum Ie Soester- berg kunnen zien tot 25 septem ber a.s. Het museum is geopend: dins dag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur, op zondag van 13.00-17.00 uur. De toegang is gratis. Een van de tentoongestelde etsen. STOUTENBURG - Waf in 1982 begon tijdens Ach terveld 600, vond afgelo pen zaterdag in Stouten- burg voor de 5e keer plaats. Het in 1982 op gerichte Feestcomité Stoutenburg wilde graag mee feestvieren met het jarige buurdorp Achter veld. Een stel enthousias te Stoutenburgers organi seerde toen een enorm dorpsfeest en uit de grote belangstelling bleek dat men dat wel ieder jaarwil- de. Zo gezegd, zo gedaan. Dit keer begon de avond weer met een fietstocht. Men kon kiezen uit 2 afstanden, nl. 17 km en 25 km. Dat hing af van het tijdstip waarop men ver trok, 0° tnnht voerde weer door voor velen onbekende plek jes van Stoutenburg. Achter veld en Leusden. Onderweg werd men getrakteerd op echt schepijs verzorgd door 3 ijscodames met een ouder wetse ijscokar. Het eindpunt van de tocht was de boerderij van de familie Kees Huurde- man aan de Engweg. waar het feest plaats vond. Om ongeveer half 10 waren ook de laatste fietsers gear riveerd en kon de jeugd onder de 12 jaar ballengooien en grabbelen De jeugd boven de 12 en de ouderen konden weer schieten en daarbij pro beren schutterskoning 1986 te worden. Die titel, bleek aan het einde van de avond, was verdiend door Wim van de Hengel. Bij het ballengooien was de 1e prijs voor de kleintjes on der de 6 jaar voor Erna Vos kuilen. Bij de groepen 6 t/m 9 jaar was de 1e prijs voor Mar cel van de Hengel en een 2e prijs voor Arjan van Dijk. Bij de groep van 10 t/m 12 jaar won Carla Voskuilen de 1e prijs. Verder kon men zich te goed doen aan lekkernijen ver zorgd door slagerij Wim van Middelaar. Binnen kon men zich uitleven op de muziek verzorgd door Eddy Brink Burgemeester Rademaker kwam het Feestcomité felici teren met het 1e lustrum en sprak zijn waardering uit voor de organisatie. Al met al was het weer een geslaagde Stoutenburgse avond, mede dankzij de inzet van vele vrijwilligers en in het bijzonder hierbij dank aan de familie Huurdeman, die be reid was zoveel dorpsgeno ten gastvrij te ontvangen. Ook jongere bezoekers tonen veel belangstelling voor de zeefdrukken, die het thema luchtvaart verbeelden. UTRECHT Van 10 septem ber tot 23 november is in het Rijksmuseum Het Catharij- neconvent de tentoonstelling 'Ketters en papen onder Fi lips II' te bezichtigen. Deze expositie wordt gehouden in het kader van de grote mani- vervolg van pagina 5 veel mogelijk mensen betrekt in de verantwoordelijkheid voor een parochiegemeenschap. Maar dan ook werkelijk verantwoorde lijkheid. En vrijwillig iets doen is beslist niet hetzelfde als vrijblij vend. Als je nu mensen hebt in een parochievergadering en -be stuur, dan zijn ze zich ook wérke lijk, hoop ik, bewust van hun ver antwoordelijkheid voor de héle parochiegemeenschap. Er zal wel enige tijd over heen gaan, voordat deze gedachte helemaal doordrongen Is, maar ik vind het een hele goede ontwikkeling.' Het grote voordeel van Leus den is, zo mag je het geloof ik wel zeggen, dat hier toch wel wat ka der zit, dat wil zeggen, mensen die wat kunnen en ook wat willen. Dat hoeft niet altijd te betekenen, dat het gestudeerde mensen zijn. Sommigen hebben het ook van nature. Een aantal mensen is ook erg begeesterd geraakt. Zij vol gen de zogenaamde toerustings cursussen die door het Dekenaa Amersfoort verzorgd worden Mensen krijgen hierdoor meer in zicht in de bijbelse gegevens, de liturgie en de achtergrond van de geloofsinhoud. Vooral ook met het oog op het afnemend aantal priesters, en misschien ook wel van het aantal pastorale werkers, Is het heel erg belangrijk dat het aantal vrijwilligers in een paro chiegemeenschap groot is. In Leusden ligt het erg gunstig, niet volmaakt natuurlijk.' GEZAG Een priester is gehoorzaam heid verschuldigd aan zijn bis schop. Er is de laatste jaren veel veranderd in de Nederlandse kerkprovincie. Niet altijd veran deringen die door gelovigen en priesters in dank werden afgeno men Pastor ter Bekke geeft zijn visie: 'Dat is een moeilijke vraag. In de eerste plaats denk ik: als je nu vraagt, waar 'kerk' gebeurt, dan is dat in de allereerste plaats bin nen de parochiegemeenschap. Ik heb wel eens ooit tegen reforma torische collega's gezegd (en ik weet niet of dat nu zo geschikt is voor publikatie): 'Jullie hebben dan geen bisschop en jullie heb ben geen paus, maar dat bete kent nog niet, dat jullie je daarom vrijer voelen. Want die bisschop en die paus zitten niet bij ons op de stoep. Maar die kerkeraad en die ouderlingen wél bij jullie. En die zijn véél en véél dichterbij dan onze paus en bisschoppen.' 'We moeten natuurlijk wel al tijd de genegenheid hebben om te luisteren naar wat paus en bis schoppen te zeggen hebben. De houding: 'de paus die zegt dat wel...' of: 'de bisschop zegt dat wel...' is afkeurenswaardig. Het moet altijd stof tot nadenken zijn.' Bernard ter Bekke betreurt het, dat de Nederlandse bisschoppen niet het voorbeeld van een colle giale eenheid zijn. INTERCOMMUNIE Officieel is het slechts hoogst zelden toegestaan, legt pastor Ter Bekke uit: 'Ik denk, dat het enige moment is, wanneer een bruidspaar gemengd trouwt. De éne huwelijkspartner is dan ka tholiek en de óndere belijdend reformatorisch. Maar ook in dat opzicht denken we wel eens wat ruimer: de regel is niet contro leerbaar. Maar ik vind, dat de Kerk óók een uitnodigend karak ter mag hebben bij bepaalde ge legenheden, zoals bij rouw en trouw. In alle vrijheid van hun kant natuurlijk.' EMANCIPATIE Wanneer het gaat om emanci patorische bewegingen, kom je natuurlijk al gauw terecht op de functie van de vrouw in de kerk. De feministische theologie is een bekend gegeven tegenwoor dig, hoewel niet door allen even zeer gewaardeerd. Aan het woord is weer Bernard ter Bekke 'Het schijnt toch, dat de grote theologen geen zwaarwegende argumenten kunnen aanvoeren uit de bijbel, waarom een vrouw niet tot priester gewijd zou kun nen worden. Of het nu gewenst is, dat het zo gauw mogelijk ge beurt, is een andere zaak. We zien dat niet alleen de rooms ka tholieke, maar ook de anglicaan se kerk daar de grootste moeite mee heeft; ook reformatorische kerken in bepaalde landen heb ben er nog de grootste moeite mee. De emancipatie van de vrouw in de kerk hangt natuurlijk ten nauwste samen met die in de maatschappij: het zijn immers dezelfde mensen.' 'Laten we dit wel voor ogen houden: ook al mogen vrouwen dan nog geen belangrijke func ties op het ogenblik bekleden, ze nemen wél een geweldig belang rijke plaats in binnen het hele kerkgebeuren. Vele vrouwen doen dat op een voortreffelijke wijze Zoals vele mannen het na tuurlijk ook op voortreffelijke wij ze doen. Wat dat betreft is er geen onderscheid.' BEVRIJDINGSTHEOLOGIE Op het begrip bevrijdingstheo logie, gaan we niet zo diep in Wel legt pastor Ter Bekke uit, dat een parochie natuurlijk geen afgeslo ten gemeenschap is. Een paro chie moet altijd open staan naar de hele grote wereld. 'Wat dat be treft, mogen we best blij zijn, dat we met Rome als middelpunt, een wereldkerk zijn. Het streven naar gerechtigheid en vrede in deze wereld blijft natuurlijk. Een kerk zal er altijd moeten zijn voor het geluk van mensen. Daarvoor is Christus ook op deze wereld gekomen.' GEDRAGSREGELS Pastor ter Bekke wordt wat terug houdender als het gaat over het afschaffen van allerlei stringente gedragsregels. 'Ik denk, dat de officiële Kerk niet anders kan dan vaak achter lopen op de ontwikkelingen die in feite plaats vinden. Het is inder tijd monseigneur Bekkers ge weest, die onder andere sterk de nadruk heeft gelegd opbet 'eigen geweten'. Ik denk overigens, dat dat vaak verkeerd verstaan is als excuus om maar van alles te kun nen doen, omdat jij dat nu een maal vindt. 'Eigen geweten' staat hier voor een 'gevormd' eigen ge weten. Dat betekent dat je of door lectuur, of door samen spraak met anderen of door bid den uiteindelijk tot een bepaalde conclusie bent gekomen en vindt dat die verantwoord is. Die moet wel heilzaam zijn voor die per soon en de gemeenschap.' LATIJN 'Het priesterschap is eigenlijk gecentreerd rond de eucharistie- priester zou worden, als hij voor de keuze stond. Heel volmondig zegt Bernard dat dat inderdaad het geval is. Wél vraagt hij zich af, of hij dan celibatair priester zou willen zijn. Lang genoeg is vijfendertig jaar ook om veel meegemaakt te hebben. Fijne dingen, maar ook verdrietige dingen. Aan de jubile rende pastor vraag Ik, wat hij als meest plezierie, en wat als meest trieste herinnering heeft. 'Ik denk dat een celibatair, of hij nou priester is of niet, de ge weldige hoogtepunten niet zo meemaakt als een getrouwde, maar ook niet de scherpe diepte punten. Ik verlies nooit mijn vrouw, ik raak nooit een kind kwijt. De geweldige vreugde van vrouw en kinderen heb ik ook niet. Het verloopt minder met pie ken In het leven van een priester zijn er ook wel dieptepunten. Wat iedereen wel eens meemaakt is, dat je na verloop van jaren zegt: 'Nou ja, is het dat nou in mijn le ven?' 'Ik heb er graag eens een jaar uit gewild. Ik heb dat ook zo uit gesproken Ik wilde nou eens even op adem komen. In die tijd zou ik wel een jaar op een vracht wagen willen gaan zitten. Ik heb toen ook mijn groot rijbewijs ge haald Die crisis heb ik toch wel meegemaakt: niet echter met de bedoeling om de toog aan de viering Wat dat betreft is er in mijn gedachtengang weinig ver anderd. De eucharistieviering is mij al die jaren even waardevol gebleven. Misschien nog wat waardevoller vergeleken bij de tijd, dat het allemaal nog in het latijn gebeurde. Het maakt met erg veel uit, dat het tegenwoordig in het Nederlands gaat. Het pro beren over te brengen van de teksten die je uitspreekt naar die gelovige gemeenschap om je heen... Je denkt in je moedertaal, niet in het latijn. Ik ben enorm ge boeid door de grote rijkdom van de gebeden die voor de Heilige Mis zijn samengesteld. Eucha- ristievieren is ook op een gewel dige manier bidden. Daar wordt wel eens te weinig nadruk op ge legd TERUGBLIK Vijfendertig jaar is een lange tijd Een vraag die naar voren komt is, of Bernard ter Bekke. we tend wat hij nu weet, wéér kapstok te hangen, maar om eens stoom af te blazen.' 'Wat dat betreft is het z g. sab batsjaar natuurlijk een geweldi ge uitkomst. Maar dat kennen wij niet. Wat betreft de hoogtepun ten: die zijn er natuurlijk heel erg veel. Die kun je niet precies be schrijven, dat zit hem natuurlijk ook in de mensen met wie je die mag beleven. Zelfs in trieste, droevige momenten kunnen er ook hoogtepunten zijn, pastoraal gezien. Wat dat betreft hebben we een schitterend beroep, je bent eigenlijk voortdurend bezig om mensen gelukkig te maken ABTB Pastor ter Bekke is eveneens geestelijk adviseur van de ABTB. Van tijd tot tijd schrijft hij artike len voor het bondsblad Door de Leusdense agrariërs wordt hij op handen gedragen vanwege zijn activiteiten binnen de ABTB. 'Het is in katholieke organisa ties altijd de gewoonte geweest een geestelijk adviseur te heb ben, landelijk, maar ook plaatse lijk. In vroegere jaren hebben de geestelijk adviseurs veel te bete kenen gehad in die verenigingen. Langzamerhand is die taak min der geworden; de mensen zijn mondiger geworden. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor de boe ren: die mopjes over domme boe ren kunnen we natuurlijk wel ver geten. Een boer die dom is, kan niet eens boer zijn. Het moeten mensen zijn die behoorlijk een bedrijf kunnen runnen. Toch stelt men het binnen de Aartsdiocesa ne Boeren en Tuinders Bond en de KNTB, de Katholieke Neder landse Boeren en Tuinders Bond op prijs, dat er geestelijk advi seurs zijn. Je woont de vergade ringen bij, gaat de mensen voor in gebed.' 'Maar er zijn natuurlijk flink wat raakvlakken die te maken hebben met geloof, met moraal. Het is vaak een gemengde zaak, die verantwoord is in een beleid. Mag je alleen maar mikken op grote boeren bijvoorbeeld? Ik denk dat dat dirèkt nee moet zijn. Moet je niet trachten zoveel mo gelijk mensen een menswaardig bestaan te geven binnen hun be drijf? Dat zijn gewetensvragen. De nadruk wordt nogal een beet je gelegd op het gezinsbedrijf. De vrouw met name heeft ook een gewéldig belangrijke functie in het boerenbedrijf.' VAKATURE Het feit, dat er een vakature komt is niet zo erg. Wat wel erg is, dat is dat die vakature waar schijnlijk niet opgevuld gaat wor den. Wat dat betreft, is het de taak van de pastores en de hele parochiegemeenschap om zich daarop voor te bereiden. Daarin kunnen natuurlijk de eer"der ge noemde parochievergadering en -bestuur een belangrijke rol ver vullen. Een geloofsgemeen schap kón en móg niet alleen af hankelijk zijn van een pastor. Vaak is het zo, dat iets opbloeit, als de nood het hoogst is. Naar de menselijke berekeningen gaat dit spelen, als ik vijfenzestig word in 1989. Tot die tijd wil ik wel wat afbouwen, maar ik blijf wel, zolang mijn gezondheid dat na mijn hartoperatie toelaat, zo zinning mogelijk functioneren. In onderling teamoverleg hebben we dit ook afgesproken. De paro chie heeft er recht op om te we ten, waar ze aan toe zijn.' FEESTDAG Op zaterdag 30 augustus zal pastorTer Bekke voorgaan in een plechtige Eucharistieviering. De ze viering vindt plaats om 19.00 uur. Het parochieel gemengd koor onder leiding van Jan van Spaendonck voert de Missa Pon- tificalis van Perosi uit met bege leiding van Steef van 't Slot. festatie 'De eeuw van de beel denstorm', waaraan zeven musea in Nederland deelne men. Centraal op de exposi tie in Utrecht staan de reli gieuze ontwikkelingen in de tweede helft van de 16e eeuw. Koning Filips is dan heer van de Nederlanden. Met behulp van 360 voorwerpen die bijeen zijn gebracht uit mu sea, bibliotheken, archieven en verzamelingen uit binnen- en bui tenland, wordt deze enerverende periode uit de vaderlandse ge schiedenis in beeld gebracht. De 16e eeuw, de eeuw van de beel denstorm, was een tijd van hefti ge godsdienstige tegenstellin gen. De expositie maakt echter aanschouwelijk, dat er niet een plotselinge verandering van godsdienstige opvattingen heeft plaatsgevonden. Veeleer is er sprake van geleidelijke verschui vingen. De handel in aflaten en het we reldse leven van de geestelijk heid waren reeds in de 15e eeuw onderwerp van scherpe kritiek. De onvrede hierover zette zich voort in de 16e eeuw. Er ontston den diepgaande verschillen in geloofsopvattingen, die uiteinde lijk resulteerden in een definitie ve breuk met de kerk van Rome Zij die de moederkerk trouw ble ven, werden met 'papen' aange duid, terwijl de protestanten door de katholieken 'ketters' ge noemd werden Hoewel zij veel gemeenschappelijks hadden, vormden de hervormingsgezin- den geen uniforme groepering. In de noordelijke Nederlanden kreeg vooral het calvinisme met zijn doelgerichte organistie een groeiende aanhang Daarnaast was er een aantal minder op de voorgrond tredende aanhangers van de hervorming. Zij waren meer spiritualistisch georiënteerd en achtten ceremo niën, sacramenten en vooral kerkverbanden van onderge schikt belang. Centraal stond bij hen de geestelijke wedergeboor te van de mens. Op de expositie komen onder an dere de Joristen aan de orde, vol gelingen van David Joris (1502- 1556) en de leden van 'Het Huis der Liefde', een religieus genoot schap onder leiding van Hen- drick Niclaes (1502-1580). Ook binnen de katholieke kerk kwam een streven naar verandel ring op gang. Op het concilie van Trente (1545-1563) werd het ka' tholieke geloof opnieuw gefor„ müleerd en misbruiken binnen dei kerk werden aan de kaak gesteld1 i Filips II ondersteunde deze ver nieuwingen omdat hij hoopte da' een goed georganiseerde en ge zuiverde kerk zijn streven naai centraal gezag ten goede zou ko- men. Nooit tevoren heeft een tentoon stelling zoveel materiaal bijeen gebracht over de godsdienstige ontwikkelingen in de 16e eeuw die zozeer de kerkelijke en maat schappelijke situatie van de vol gende eeuwen in ons land heb ben bepaald. LEUSDEN - Onder de titel 'Jonge ren en diakonaat' verscheen een dezer dagen een brochure van het gereformeerde Algemeen Diakonaal Bureau en de hervorm de Generale Diakonale Raad. In deze brochure gaat het over diakonaat vóór jongeren, diako naat dóór jongeren en diakonaat mét jongeren. Alvorens daar op in te gaan wordt een bezinning gegeven op de vraag 'Wat is dia konaat?' Het thema wordt verder van ver schillende kanten belicht. Daar bij worden ook handreikingen gegeven in de vorm van de be schrijving van een aantal concre te plaatselijke situaties, in een dorp of in een stad. De brochure 'Jongeren en diako naat' (48 pagina's) is verkrijgbaar door drie gulden over te maken op giro 513153 van het Diensten centrum te Leusden, onder ver melding van de titel. (advertentie) Zon, regen, onweer, storm, hagel, mist of sneeuw. U kunt het dagelijks bekijken via de uitgebreide weer-rubriek van de Leusder Kabel Krant. Het dagelijks kijk-nieuwsblad in de gemeente Leusden op kanaal 4 - informatie: kantoor Leusder Krant Asschatterweg 19, Leusden-C.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6