„Als een schipper thuis net zo netjes is als aan boord, dan is hij de ideale echtgenoot" Leusdenaar Arthur Kerner (29) heeft zeilschool in Spakenburg „...Het duurt jaren voordat je een ervaren zeiler bent..." Een ongeoefende zeiler mag niet m een storm terechtkomen..." DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 reporïage iEUSDEN - Een zeilschool in Leusden? Weinig mensen nillen dat geloven. Toch is het waar. De 29-jarige plaatsge- ioot Arthur Kerner is er onlangs mee gestart. Zijn lesmate riaal, een kajuitzeilboot die bekend staat om zijn goede mareigenschappen en zeewaardigheid, ligt in de jachtha ven van Spakenburg. „Het is veel praktijk met veel grapjes er tussendoor", tegt Arthur over zijn cursus zeilen. „Dat sluit aan bij mijn >edoeling. Het is praktisch en niet ingewikkeld." Verslag- lever Martin Hermens bezocht de zeilfanaat en maakte elfs een kleine tocht op het Veluwemeer met het Waar schip De Kemphaan. (Uc ben net begonnen. Het fol- ije is ook net klaar. Ik vind het k om op het water te zijn, maar niet zo gek op zwemmen. Als ik zwemmen, is dat meestal onder mom van een zwemvest uittes- Ha, ha. Niet altijd hoor. Maar als ien zwemvest uitprobeert en het it goed, dan voel je je een stuk liger." IVe zitten gezellig op zijn boot De mphaan, die op het moment dat gesprek plaatsvindt in Amers- it ligt. Een paar dagen eerder de boot voor zo'n drieduizend den schade op nadat een ande- jeiler niet zo goed uitkeek op het ter. Inmiddels is die schade er hersteld en ziet De Kemphaan prima uit. ,Deze boot is negen jaar oud. Het een oud ontwerp dat het nog steeds goed doet", vertelt Arthur mer over zijn zeilboot. „Het is eenvoudige en lichtbestuurba- •t. Dat is zeker voor beginners er geschikt. Het is een kwartton- (dat is een oude wedstrijdmaat) weegt anderhalve ton. Het is een derlands schip waarvan het ont- rp al vijftien jaar oud is." BEL MEEMAKEN lf begon hij op 13-jarige leeftijd t het zeilen. Na drie jaar zeil- 100I was hij ver genoeg gevor- rd om les te geven. Dat is er toen t van gekomen. Nu hij een hoop ranng in huis heeft, is het er dan •h van gekomen. Arthur: „Het door Martin Hermens dan het oplevert", bekent hij. „Maar ik wil het voor zoveel mogelijk mensen bereikbaar maken." Hij geeft les aan groepen van maxi maal driecursisten. Die kunnen voor 50 gulden per persoon een he le dag met hem op pad. „Met z'n drieën zijn ze dus honderdvijftig gulden kwijt. Een autorijles kost veertig gulden per uur", zo luidt zijn vergelijking. ENTHOUSIASME „Ik ben altijd graag op en bij het water. Er lekker overheen scheren. Ik wil me dit jaar wat meer gaan toeleggen op wedstrijdzeilen. Pro beren om meer snelheid uit de boot te halen. Elke zeiler vindt het leuk om steeds een stukje van de nor men te verleggen." Via de zeil school probeert hij zijn enthousias me voor de sport over te brengen op andere mensen. „Dat is makke lijk over te brengen op geïnteres seerden." Maar ook het contact met men sen vindt hij belangrijk. Arthur: „Ik vind het gezellig om met andere mensen op het water te zitten." Dat blijkt ook uit de duur van de lesda- gen: „Een lesdag duurt van 10.00 uur tot 17.00 uur. Of net zolang het gezellig is." Zoals gezegd, Arthur geeft les aan groepen van hooguit drie per sonen. Iedere cursist krijgt dan op timale begeleiding. Veiligheid staat dan ook voorop. „Tijdens de cursus leg ik de nadruk op een stuk veilig heid. Je moet jezelf in zoveel moge- den uit te leggen, zonder te veel poespas er omheen. Dat kan later altijd nog wel." KNOPEN „De elementaire kennis van het zeilen en de theorie is in drie dagen te leren", zegt hij. Volgens Arthur kan een beginneling dan ook voor zichtig en goed voorbereid zijn eer ste zeiltochtje maken. „Ik gebruik zelf vier of vijf knopen. Meer niet. Er zijn er honderden, maar met een paar knopen kunnen de mensen goed vooruit." Dat het schip er netjes en goed opgeruimd uitziet, heeft ook zijn re- teveel zeil gaat de boot plat." Tij dens de cursus wil Arthur dan ook de nodige kennis langzaam opbou wen en de mensen op allerlei situa ties, die men tegen kan komen, voorbereiden. ZELFRICHTEND Over zijn boot, De Kemphaan, raakt hij niet uitgepraat. „Het is een zeewaardig jacht door de construc tie en de bemanning. De construc tie is zelfrichtend. Dat houdt m dat als de boot op de zijkant ligt, hij zelf weer terug overeind komt. Dat heeft te maken met de vorm en de kiel." En even later: „Hoewel het een oud ontwerp is, is het een van Arthur tijdens de spannende, maar enerverende tocht over het wilde water. We belandden in een restan te van de storm Charlie, wat voor mij, als onervaren zeiler, het tochtje toch wel een bijzondere kick geeft Eerlijk gezegd, het is in dat onstui mige weer hard zwoegen. Maar heb je het eenmaal onder de knie, dan lijkt het alsof er niets mooiers is dan lekker rustig op het water te dobberen. ROBBINS „Ik heb het liefst een windje van windkracht dne of vier en een tem peratuur van een graadje of twin tig", zegt Arthur Kerner. „Dat is ide aal zeilweerDe afgelopen zomer denen. „Er is ruim driehonderd me ter touw en staaldraad aan boord", aldus Arthur. „Het is dan duidelijk waarom het opgeruimd moet wor den, want komt het in de war dan zit je zo in de moeilijkheden. Als een schipper thuis net zo netjes is als aan boord, dan is hij de ideale echt genoot." Hij vertelt ronduit over alles wat er op en aan zijn schip te vinden is en wat voor de toekomstige zeilers van belang is om te weten. De zei len bijvoorbeeld. Zo zijn er vijf zei len op het schip. „Van een klem zeil voor slecht weer tot een groot spi- naken. De zeilvoering en zeilstand moet je aanpassen aan de wind. Als het heel hard waait en je gebruikt veel zeil, dan wordt je boot hele maal plat gedrukt. Te veel zeil maakt je boot moeilijker te hante ren." Ervaring, daar draait het om. Ar thur Kerner: „Een boot is gemaakt om recht op het water te liggen. Bij de snelste schepen. Pure wedstrijd- boten zijn natuurlijk sneller." Dan weer over zijn zeilschool: „Als ik het onverantwoord vind om met mensen tevaren, wordt er niet gevaren. Desnoods knjgen de mensen hun geld terug. Ik heb het liefst tevreden mensen die terugko men." „Ik heb geïnformeerd of de naam „zeilschool" beschermd is. Dat bleek dus niet zo te zijn. Om er mee te beginnen heb je geen diploma's nodig, maar er zijn wel opleidingen voor. Zeilschoolhouder is een vrij beroep. Ik doe het voor de aardig heid, als hobby. Maak je er een vol ledige dagtaak van, dan moet je je inschrijven bij de Kamer van Koop handel." Afgelopen dinsdagmiddag ging schnjver dezes samen met foto graaf Janus Visser het open water op om wat aktie-foto's van Arthur Kerner en zijn boot te maken. Er was windkracht zes tot acht voor speld. „Normaal gesproken ga ik met dit weer niet het water op, ze ker niet met leerlingen", verklaart is hij dus volop aan zijn trekken ge komen. „Ek ben gek op zeilen. Maar ik vind het ook lekker om eens een keertje thuis te zitten. Er zijn men sen die zomer en winter op de boot doorbrengen." Of hij nog andere hobbies heeft? „Ik tafeltennis bij TTCL en ik lees graag. Ontspan nende lektuur. Harald Robbins, Frederic Forsyth. Niet iets zwaars. Dat moet ik voor mijn studie al. En over zeilen natuurlijk." Liefhebbers kunnen nog tot half oktober bij Zeilschool de Kem phaan terecht. Daarna moeten ze tot ongeveer mei volgend jaar wachten. Voor gemteresseerden heeft Arthur Kerner een mooie fol der klaarliggen. Om die te ontvan gen hoeft u enkel een telefoontje te plegen (Arthur is na 18.00 uur be reikbaar onder het nummer 033- 944445) of een briefje te sturen naar zijn huisadres in Leusden: Wilden burgstraat 9. Dan komt alles terecht waar het terecht moet komen. Weer of geen weer. Aan de wind op het Veluwemeer Dat geldt ovengens met voor alle boten. Relatief gezien is die snel heid vnj laag Maar absoluut lage snelheden kunnen relatief heel snel zijn." AANVARINGEN „Er gebeuren vaak aanvaringen op het water, maar meestal zijn die niet zo erg", weet Arthur te vertel len. „Een boot drijft op het water en is altijd nog een stukje weg te du wen. De kans op ongelukken op het water is stukken kleiner. Ongeluk ken met dodelijke afloop zijn vaak het gevolg van ondeskundig zei len." Een goede zeilopleiding is dan ook aan te raden. „Als ik met mensen ga zeilen, wil ik verantwoord met hen omgaan. Dat houdt in: goede spullen aan boord. Al het materiaal dat ik aan boord heb, is goedgekeurd spul", verzekert Arthur. Zijn boot is dan ook behoorlijk compleet uitgerust" zoals hij zelf zegt Er is slaapaccom- modatie voor vier personen, waar door de boot geschikt is voor een toertochtje, als men tenminste met te veel pnvacy wenst. Verder is al het nodige materiaal aan boord: een manfoon. nood vuurwerk, red dingsvesten, een grote schijnwer per en dergelijke Arthur richt zich met zijn cursus voornamelijk op mensen die of een dagje kennis willen maken met het zeilen of die het zeilen willen leren. De eerste lesdag begint met een kopje koffie en een koekje. „Eerst kennismaken", aldus Arthur. „Het ijs breken en dan de boot laten zien. Dan volgt er een uur tot anderhalf uur theone. Begrippen uitleggen en dergelijke. Dat gebeurt op een ont spannen manier. Een heleboel din gen zijn met eenvoudige voorbeel- Scherp aan de wind. irt jaren voordat je een ervaren Ier bent. Je moet veel meema- n, zodat je weet wat je in bepaal- situaties moet doen. Het is een estie van aanvoelen; jezelf nooit irschatten." In het dagelijkse leven is hij amb- faar. Gerechtssecretaris bij de ïhtbank in Utrecht. „Dat is een intwoordelijke baan. Daar zit t dnejange opleiding aan ver fden", aldus Arthur. „Ik doe dat irk met veel enthousiasme, maar gelukkig ook veel vrije tijd." Iet grootste gedeelte van zijn tijd, het kan haast niet anders, igt hij door op zijn boot. De zeil- '1 is dan ook puur en alleen loeld als hobby, niet als brood- ig. „Het kost me altijd meer lijk situaties kunnen redden. Kijk, ik kan niet zeggen hoe je in een storm moet handelen. Maar een ongeoe fende zeiler mag niet in een storm terechtkomen." STAP VOOR BLIJVEN „Trouwens, hoe je moet reage ren als je in een storm bent beland, is nergens te lezen. Je moet probe ren het weer een stap voor te blij ven. Dat betekent goed de barome ter bijhouden. Nu is het onstabiel weer. In een uur kan het zwart wor den. Dat moet je weten als je wil gaan zeilen." Hij herinnert zich de beruchte Hemelvaartsstorm van 1983. Arthur: „Er is toen gewaarschuwd voor windkracht zes tot acht. Dat is krachtig tot stormachtig. Als je dan met een klein bootje het water op gaat, dan moet je op de limit varen. Daar is veel ervaring voor nodig Je gebruikt dan het kleine zeil. Dat is heel sterk doek, gemaakt voor storm." Net als in het verkeer gelden er ook op het water de nodige regels. „Het is met alleen recht vooruitkij ken, maar ook naar links en rechts", legt Arthur Kerner uit. „De ver keersregels voor op het water zijn erg moeilijk voor iemand die nog nooit gevaren heeft. Het is een be hoorlijk stuk theone, maar met zo uitgebreid als op de weg. Boven dien zit het een stuk logischer in elkaar Hij geeft een voorbeeldje. „Als een zeilboot en een motorboot el kaar naderen, dan moet de motor boot uitwijken. Dat gaat het gemak kelijkst. De regels voor op het wa ter zijn meer geënt op de praktijk Toch moet hij een eerdere uit spraak wat nuanceren: „Niet alle regels zijn even logisch. Het is ook heel anders dan op de weg Maar ook daar moet je voorrangs- en ge dragsregels kennen en op situaties voorbereid zijn." Arthur Kerner „Op het water mag je gelukkig heel hard Op de grotere wateren is de maximum snelheid zestien kilometer per uur I Pur Kerner op zijn boot m de jachthaven van Spakenburg.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7