„Highlander", aktievolle fantasy rond Onsterfelijken Spanning en humor in „The Return to Oz" JilïTL agenda— Harrison Ford in sterke „Witness" van Peter Weir DINSDAG MOVIE CYCLUS FILMS IN HET KORT Vakantie-bruin bijhouden? DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 kijk op de film Van de filmredaktie (Hoe meer sterren, hoe hoger de waardering) THE KARATE KID PART 2 (Corso). Tweede film rond de jonge karate-expert Daniël (Ralph Mac- chio) en diens leermeester Miyagi (Noriyuki „Pat" Morita). Het groot ste deel van de film speelt zich af in Japan rond een oude vete tussen Miyagi en diens voormalige vriend Sato. Daniël wordt in deze vete be trokken en bovendien verliefd. „Karate Kid 2" van regisseur Avild- son is aimabel van toon, waarin hu mor, ernst en aktie worden afge wisseld. (alle leeftijden) COBRA (Corso). Sylvester Stallo ne is voorlopig niet weg te branden uit het Amersfoortse Corso. Voor de liefhebbers van keihard geweld zonder meer. Een politie-kanka- tuur waar Clint Eastwood's Dirty Harry bij verbleekt(keuring 16 AMERSFOORT Amersfoort, 28 augustus Vm 3 septem ber. CORSO, Westsingel, 033-16572 jaar) OP HOOP VAN ZEGEN (Cine ma). De nieuwste verfilming van Herman Heijerman's succesvolle toneelstuk uit 1900, door regisseur Guido Pieters. Redelijk gemaakte amusementsfilm, waarin Kniertje het moet afleggen tegen Barend alias Danny de Munk. Onze recen sent vond het wel een beetje te kunstmatig en stelde dat regisseur Pieters verschillende kansen liet liggen, (alle leeftijden) HIGHLANDER (Cmema). Schitterend gemaakte fantasy- avonturenfilm met Christopher Lambert als een edelman uit de Schotse Hooglanden die de eeu wen trotseert als een Onsterfelijke, die hem willen doden om de Enige Echte Onsterfelijke te zijn. Dat do den kan alleen op een speciale ma nier Sean Connery is in deze film te zien in een schitterende bijrol. Uit stekende fotografie, pnma sfeer en aktie. (16 jaar) OUT OF AFRICA (Cmema). Schitterend gemaakt filmepos van regisseur Sydney Pollack, geba seerd op het levensverhaal van de Deense barones Karin Blixen. Met Karate Kid deel II a 1. Dagelijks- 1 30-6.45-9.15 Zo. 1.30-4.00- 6.45-9 15. Cobra 16 Dagelijks: 1 45-7.00-9.30 Zo. 1.45-4.15- 7.00-9.30. CINEMA, Stadsring 30, 033-18900 Op hoop van zegen a.l. Dagelijks. 1 45-7.00-9.30. Zo 145-4.15- 7 00-9.30. Highlander 16 Dagelijks 1.30-6.30. Zo 1.30-4.00-6.30. Dinsdag geen voorst, i.v.m. Movie-Cy- clus. Out of Africa a l. Dagelijks: 8.30. Dinsdag geen voorst. Meryl Streep in een (opnieuw) midabele hoofdrol. Naast haai bert Redford en Klaus Maria Br auer. De schoonheid van het l kaanse landschap is ten volle bt in deze fascinerende film over boeiende vrouw, die de Europ conventies van die tijd inruilde f haar eigen normen ten gunste de Afrikaanse bevolking. Hist sche film, avonturenfilm en love ry m één. Onderscheiden met n liefst zeven Oscars, waaronder van beste film, beste regie en b camera-werk. In ieder geval sterren waard, (alle leeftijden) WITNESS (Dinsdag: vie cyclus Cinema). Harrison F is m deze uitstekende en bijzor sfeervolle romantische thriller de Australische regisseur P Weir nu eens niet een avonturier Indiana Jones, maar een politie spekteur, die voor eigen corr: collega's moet vluchten en in streng orthodoxe geloofsgeme schap terecht komt, waar hijt liefd wordt op een jonge wed: (Kelly McGilhs). Een onmoge: liefde. De film werd bekroond: twee Oscars, (alle leeftijden) i.v.m. Movie-Cyclus. MOVIE CYCLUS OP DINSDAG Witness a.l. Dinsdag 2 september 1.30-6.45-9.1-' EURO, Stadsring 32, 033-633655 Police Academy 3 a 1. Dagelijks: 1.45-6 45-9.30. Za. zo 6 45-9.30. FAMILIE-MATINEE VOORSTEL GEN De wonderlijke wereld van Oz Za. en wo 1.45. Zo. 1.45-4.15. Scène uit „Return to Oz" met Dorothy en de Gump. Darts-toernooi 1986 Keienbokaal Evenals in '83, '84 en '85 wordt nu voor de 4e keer tijdens de Keistad- feesten 'n darts-toemooi onder de titel Keienbokaal door de Amersfoortse dartsvereniging Darting Amersfoort georganiseerd. Om het evenement vooral meer bekendheid in Amers- foorts regio te geven zijn dit keer niet de andere grote steden van Neder land uitgenodigd, maar de Amers foort omringende plaatsen. Vijf teams zullen om de keienbokaal strijden, te weten Bunschoten, Hoevelaken, Hoogland, Soest en Amersfoort. .De spelsoorten staan in het begeleidend toernooischema met toegevoegd ver schillende uitleggen. Het toernooi wordt gehouden op zondag 31 augus tus, aanvang 14.00 uur in de Boven- soos van Hotel Terminus op 5 darts- banne, terwijl de trofee-uitreiking plusminus 17.30 uur zal plaatsvinden. SCHOLING VOOR IEDERE BUITENLANDSE JONGERE Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt in Amersfoort een scholings- projekt gehouden, dat toegankelijk is voor iedere buitenlandse jongere, on geacht vooropleiding of kennis van de Nederlandse taal Het enige criterium voor toelating is de leeftijd: die moet tussen de 16 en 30 jaar liggen In dit projekt ligt de nadruk op het leren beheersen van de Nederlandse taal en het opdoen van vaardigheden in de ver schillende werkplaatsen (onder andere voor hout- en metaalbewerking en plaatwerken/spuiten) Daarnaast is al- gemen vorming een onderdeel van het programma. De lessen m het kader van het projekt worden gegeven in het vormingscen trum „Isselt" aan de Magnesiumweg 4 (industrieterrein Isselt) Dat gebeurt ge durende het gehele schooljaar op heid tredende koren als De Stem des Volks, Zingen Is Ons Leven, Con Amore (Nijkerk), het koor van Liendert Leef- laar en het Seniorenkoor zullen van de partij zijn. Al deze koren hebben gemeen dat het plezier in het samen zingen een gro te plaats inneemt Juist dat verleent aan hun optredens een aantrekkelijk en thousiasme. Nadat elk van de deelnemende koren een korte bijdrage heeft geleverd, zul len zij samen als één reusachtig koor de avond afsluiten met het bed: „Geen oord als Amersfoort" Zaterdag 30 augustus in de Stadshal van De Flint. Aanvang: 20.00 uur. PRINS BERNHARD OPENT EXPOSITIE ZONNEHOF Prins Bernhard zal op zaterdag 13 sep tember m museum Flehite de grote ten toonstelling van het werk van de schil der Jan Hoynck van Papenrecht (1858- 1933) openen. Tevens zal bij die gele genheid het boek van de hand van J.A.C. Bartels aangeboden worden. woensdag, donderdag en vrijdag tus sen 9.00 en 15.30 uur De kosten zijn laag: ze bedragen voor het gehele cursusjaar 60. Op woensdag 3 september vindt de in schrijving voor het nieuwe schooljaar plaats. Nieuwe deelnemers kunnen die dag vanaf 9.00 uur terecht in het vor mingscentrum „Isselt", Magnesiumweg 4 te Amersfoort. De inschrijving staat opep voor buitenlandse jongeren uit de regio Amersfoort Korenfestival in De Flint Zaterdagavond zullen in de Stadshal van De Flint koren uit Amersfoort en omgeving zich in een Korenfestival la ten horen. Vocal Group Amersfoort, het koor van de Gooise Operette, het Amersfoorts Opera- en Operettegezel schap, Mannenkoor Groot Soesterberg zullen voor velen uwer niet onbekend ziin. Maar ook minder in de openbaar- (advertenties) VOOR RENOVATIE, ONDERHOUD, VERBOUW EN NIEUWBOUW Aannemersbedrijf Burgerlijke en Utiliteitsbouw ^Brouwer en van 't Klooster jMj. Ereprijshof 8 3831 BA Leusden Tel. 033-942587 Dat kan! Voor slechts 10.- per dag hebben wij een UV-A solarium Ie huur voor 5 of 10 dagen janvanarkelweg3 achterveld tel 0 3 435-1239 anders uitzien. Hij raak geisole en dreigt het slachtoffer te word Samen met Rachel en haar zoom Samuel vlucht hij tenslotte naar gemeenschap van de Amish, w hij onderduikt en tijdelijk ond deel gaat uitmaken van de gi Amish-farrulie. De politieman weet niet wat 1 overkomt. Gewend aan het sn- chaotische leven m de grote s wordt hij gekorifronteerd met i wereld, waarin de tijd stilgest lijkt te hebben. Noodgedwon$fi past hij zich aan en geneest van verwondingen, echter niet zon kontakt te houden met zijn vnen: in de stad, alert op elk gevaar Het kan met uitblijven dat verliefd wordt op de mooie Rac en dat blijkt wederzijds te zijn. M helaas mag het niet zo zijn, wam Amish vinden Rachel geen ga partij voor die wilde politiemar de grote stad en Book moet toe ven, dat hij wel tot rust komt tus de Amish, maar niettemin zich: wil conformeren aan hun ma: van leven. Het is dit dilemma een broeierige sfeer laat onts op dat anders zo rustig plattel-o Peter Weir is er in geslaagd de mengeling van thnller, aktü plattelandsromantiek op een fa, nerende wijze te vermengen tot van het begin tot het emde fasci rende Film. Een film, die opvalt d een geheel eigen aanpak van gegeven. Waarbij de steeds a wezige spanning wordt vero zaakt door verschillende elera ten: het kontrast tussen Book eE Amish, de niet mtgesproken desverhouding tussen de politie spekteur en de jonge weduwe de dreiging van de komst van moordenaars mt de stad, die sta dichterbij komen en het net a trekken. Het camerawerk is vt treffelijk en dat kan tevens wor« gezegd van het spel van Ham Ford, Kelly McGillis (als de jo: vrouw Rachel) en de balletdar Alexander Donunov. „Witness" is een film die het begin tot het einde b boeien en overtuigt door eeng te geloofwaardigheid van hoofdfiguren en een ijzers! scenario. en good old Sean Connery, die vat op zich betrekkelijk kleine rol e«i weel van een scène weet te mak» Roxanne Hart wordt belaagd door een onsterfelijke in Highlander De eerste penseelstreken van een originele fantasy-film zijn gezet en wat zich verder aan de toeschouwer ontrolt is een boeiende mengeling van fantasy, avontuur en de mystiek van leven en dood. „Highlander" is de titel van deze aparte film. Door verschillende critici als onbegrepen afgedaan als een welis waar fraai gemaakte, maar oppervlak kige avonturenfilm door een Australi sche videoclip-regisseur. Het zal duide lijk zijn, dat ik daar iets anders over denk. Het verhaal van „Highlander" is terug standers meer zijn, is de kans om met afgehakt hoofd te eindigen miniem en de onsterfelijkheid wellicht eeuwig. De jonge Hooglander Connor McLeod stierf in 1536 in een gevecht en „staat op uit de dood als Lazarus" zon der te begrijpen waarom. Dat wordt an ders als hij bezoek knjgt van een goed moedige Spaanse ridder (een voortref felijke rol van Sean Connery), die tot de onsterfelijken behoort en Connor de kneepjes van het „onsterfelijk zijn" bij brengt. Vanaf dat moment verandert het leven van Connor McLeod, de Highlan der, aanzienlijk Denk nu niet, dat „Highlander" be staat uit het afhakken van hoofden. Dat is namelijk niet het geval, want wanneer een dergelijke omissie plaats vindt, weet regisseur Mulcahy dat prima te suggereren, zonder de bloedige details in beeld te brengen. „Highlander" weet van het begin tot het groots opgezette slot te boeien. Niet alleen door het op zich goed uitgewerkte thema van goed en kwaad, van leven en dood, maar ook door de relativerende humor, die het bekijken van deze film tot een genoe gen maakt. uitverkoren man of vrouw. Aanvankelijk was de groep onsterfe lijken tamelijk groot, maar onder het motto: „There can be only oné" doen de onsterfelijken hun uiterste best om eventuele tegenstanders te elimineren. Immers: als er geen onsterfelijke tegen- door Bert Vos „Return to Oz" (De wonderlijke wereld van Oz) USA 1985 regie: Walter Murch; produktie Paul Mas- lansky; scenario: Walter Murch en Gill Dennis; gebaseerd op de boe ken: „The land of Oz' en „Ozma of Oz" van L. Frank Baum; camera: Da vid Watkin; montage: Leslie Hodg son; muziek: David Shire; Met: Nicol Williamson, Jean Marsh, Piper Lau rie, Matt Clark en Fairuza Balk als Dorothy. Genre: fantasy; keuring: alle leeftijden. Van de verschillende films, die gemaakt zijn naar één van de boeken van L. Frank Baum over het wonderbaarlijke land Oz, ligt mij alleen „The Wiz" uit 1978 bij van Sidney Lumet met Diana Ross in een zingende hoofdrol. Geen succes die musical-film, alle goe de bedoelingen ten spijt. Lumet's remake van de film van Victor Flemming uit 1939 met Judy Gar- icuui m de hoofdrol, werd een flop. Met dat in gedachten zette ik me neer voor het bekijken van Walt Disney's „Return to Oz" met de mij volslagen onbekende Fairuza Balk als Dorothy in de hoofdrol. Tot mijn plezier had Disney niet gekozen voor de musicalvorm. Na afloop kon ik voor mezelf vaststellen een Oz-fïlm te hebben gezien, die van het begin tot het einde wist te overtuigen. Grap pig, fantasierijk en spannend. Mede dankzij ook de perfekte speciale en visuele effecten van effect-specialisten van naam. Natuurlijk is een film over de wonderbaarlijke wereld van Oz in eerste instantie bedoeld voor de kinderen, maar ik moet zeggen, dat de ouderen er wat aan missen als ze deze film aan zich voorbij laten gaan. Vooral als men een liefheb ber is van een goed uitgewerkte fantasy-film. Want dat is „Return to Oz" in ieder geval. Het meisje Dorothy kan niet sla pen Nacht na nacht ligt ze wakker en haar geest wordt beheerst door het land Oz. Ze heeft het gevoel, dat dit land wordt bedreigd. Bovendien heeft ze enorme heimwee naar al haar vrienden, die ze op een vorige reis naar Oz heeft ontmoet. Als haar ouders haar voor een therapie naar een merkwaardige wonderdokter brengen, die haar wil genezen van al haar slapeloosheid door middel van elektrische schokken, ontsnapt ze uit het huis van de dokter m een nachtmerrie-achtige sfeer. Samen met haar trouwe hen Bellina komt ze via een woeststromende, rivier terecht in het land van Oz, waar ze de meest vreemde, spannende en angstige avonturen beleven in hun pogmg om het land te bevrijden van de duistere macht, waarin het ge vangen wordt gehouden door de monsterachtige en kwaadaardige Nome King. Naast de oude, beken de figuren die m het land van Oz figureren, worden ook nieuwe we zens geïntroduceerd, zoals Tik Tok, de behulpzame robot, die ech ter om de haverklap opgewonden moet worden, en de wonderbaarlij ke Gump, een kruising tussen een eland, kameel en een bankstel. Dankzij magie is Gump tot leven gebracht, kans zelfs vliegen. De tovenaars van Walt Disney brengen al deze wonderlijke figu ren perfekt tot leven, elk met een eigen of eigenzinnig karakter. En dat met alleen: alles wat het land van Oz te bieden heeft, van de De monenkoning tot de al even boos aardige prinses Mombi met de vele hoofden, komt realistisch tot leven en maakt het sprookje van L. Frank Baum tot een belevenis van de eer ste orde. De dialogen zijn steeds amusant en relativeren de soms hoog opgelopen spanning voldoen de, om met name kleine kinderen enigszins gerust te stellen. Voor de Walt Disney-studio's is de produktie van „Return to Oz" een prestige-objekt geworden, sinds Disney de rechten van der tien boeken van Baum kocht met het doel die zo snel mogelijk te gaan verfilmen Dat was in 1950 en het moest tot 1985 duren voordat één film gerealiseerd kon worden. Met „Return to Oz" leverden de Walt Disney Studio's een geslaagde fantasyfilm af, waar je steeds met plezier naar blijft kijken. (DOOR BERT VOS) „Witness" USA/AUSTR. 1985. Re gie: Peter Weir; produktie: Edward S. Feldman; scenario: Earl W. Wala- ce William Kelley, camera; John Seale; montage: Tom Noble; mu ziek: Maurice Jarre; special effects: John R. Elliott; genre: thnller; keu ring: 12 jaar. Met: Harrison Ford, Kelly McGillis, Josef Sommer, Luk- as Haas, Jan Rubes, Alexander Go- dunov e.v.a. (Dinsdag movie cyclus Cmema). Eén van de meest bekende Au stralische regisseurs is Peter Weir, die in de afgelopen jaren zowel in de Verenigde Staten als in Europa bekendheid verwierf met opvallende films als „Picnic af Hanging Rocks", „The last wa ve", „Gallipoli" en „The Year of living dangerous". Hij begint zich in Hollywood steeds beter thuis te voelen, maar weet daarbij steeds een eigen stijl te behouden. En dat laatste is belangrijk, want het be tekent, dat Weir's films in ieder geval afwijken van de geijkte ma nier waarop de Amerikane hun films in elkaar plegen te zetten. Weir's meest recente film heet „Witness" en Harrison Ford, die voordien hoofdzakelijk succes- Harrison Ford als pohtie-inspekteur John Book grijpt naar het geweld, temidden van een geweldloze gemeenschap in „Witness". vol opereerde als held in de Star Wars-cyclus en als Indiana Jones, kreeg in deze film voor het eerst een echte kans te bewijzen, dat hij meer kan dan het neexzetten van een type held. Als politie-in- spekteur John Book, die verzeild raakt in een zeer orthodoxe reli gieuze sekte, slaagt Ford er in derdaad in om Han Solo en India na Jones te doen vergeten. De getuige in deze spannende, soms fascinerende film, is het jon getje Samuel (Lukas Haas), het zoontje vande jonge weduwe Ra chel, wiens man kortgeleden is overleden. Rachel is lid van de zeer vrome, uiterst orthodoxe gemeen schap van de „Amish", rechtstreek se afstammelingen van de Zwitser se Wederdopers, die na hun emi gratie naar de Verenigde Staten hun identiteit, gebruiken, gewoon ten en geloof volledig hebben be houden, ondanks de steeds sterker oprukkende moderne technocrati sche maatschappij. De gemeen schap wordt geregeerd door ou derlingen, kent haar eigen wetten en ziet af van het gebruik van ge weld. Radio, telefoon en televisie zijn uit de boze, evenals het fotogra feren en filmen. Onderweg naar familie, verblijft Rachel en haar zoontje enkele uren op het station van Philadelphia. Als Samuel naar de wc moet, is hij daar getuige van een moord. Politie-in- spekteur John Book ondervraagt het jongetje, maar komt niet veel verder. De moeder staat afwijzend tegenover alles en wil zo snel mo gelijk verder reizen. Als blijkt uit aanwijzingen van de jongen, wie de moordenaars zijn geweest, gaan de zaken er ook voor inspekteur Book „Highlander", USA 1986. Regie: Russell Mulcahy, produktie. Peter Davis William N. Panzer. Muziek: Queen. Met: Christopher Lambert, Roxanne Hart, Clancy Brown en Sean Connery. Genre, avontuurlijke fantasy. Te zien in Cinema, keuring 16 jaar. (DOOR BERT VOS). De eerste indruk van „Highlander", aan het begin van de film, is niet dire kt overtuigend. De scène speelt zich af in een ondergrondse par keergarage, waar ene Connor McLeod (Christopher Lambert) wat geheimzinnig en uiterst behoedzaam rondsluipt. Ach, denk je dan, dat hebben we al vaker gezien. Mafia, achtervolgingen en zo. Zoiets begint altijd in een parkeergarage. Maar de tegenstander, die plotse ling opduikt, sproeit niet met een machinepistool zijn dodelijke lading rond, maar trekt een zwaard.En Connor McLeod volgt zonder blikken of blozen zijn voorbeeld. Dan ontwikkelt zich een onwezenlijke scène van twee archaïsche zwaardvechters, die midden in een modem autopark in de benzine-stank van onze hedendaagse samenleving, elkaar naar het leven staanDe overwinnaar wordt gehuld in een hemelse glans, waarna de ietwat verbouwereerde kijker op filmtech nisch knappe wijze wordt meegevoerd naar de Schotse hooglanden van 1536. te brengen tot enkele zinnen. Door de eeuwen heen bestaan er mensen, die onsterfelijk zijn. De enige manier, waar op deze onsterfelijkheid het heden met het eeuwige zouden kunnen verwisse len, is het afhakken van hun hoofd. Zoiets maakt een definitief einde aan de „Highlander" is in zijn genre een aparte, originele film. Een moderne fantasy, waarin heden, verleden en toekomst op een boeiende wijze in el kaar zijn verweven. Regisseur Rus sell Mulcahy mag dan van oorsprong een niet onsuccesvolle videoclip-ma- Christopher Lambert als Connor McLeod tijdens de beginscène m „Highlander". ker zijn, zijn filmische fantasie-rijke aanpak van het verhaal mag er zijn en geeft de film een aparte bekoring. Mede dankzij ook een goed sluitend scenario en uitstekend spel van Christopher Lambert, Roxanne Hart

Leusder Krant | 1986 | | pagina 8