Verkoop De Hakhorst gaat door Programma KPO seizoen '86/'87 leusiler krant KPO, KPJ en ABTB openden seizoen Ondanks bezwaren PvdA, D66 en Leusden '85: 1 VjjpLr JT% plaatselijk nieuws DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad van Leusden ging vo rige week donderdag tijdens haar maandelijkse ver gadering akkoord met de verkoop van het pand De Hakhorst aan de huidige exploitant Rob Verduin. Dat gebeurde met een krappe meerderheid: 11 voor, 8 te gen (de heren Konijnenbelt en Wagenaar waren af wezig). Ook stemde men in met een bestemmingswij ziging voor het betreffende pand, zodat de huidige horeca-activiteiten van Rob Verduin ook wettelijk zijn toegestaan. Het voorstel van B en W om bij de verkoop van De Hakhorst zo'n driehonderd vierkante meter openbaar groen 'cadeau' te doen, ging de meerderheid van de raad te ver. Dat onderdeel werd dan ook uit het voor stel gehaald. Met name de PvdA-fractie pro beerde de Leusdense raad nog op andere gedachten te bren gen. Het felle en vooral emotio nele betoog van Corri Verduin kreeg de stem van Leusden '85 en D'66. CDA, WD en GPV/SGP waren echter weinig onder de indruk en wilden, zo werd overigens al tijdens de di verse commissievergaderin gen duidelijk, tot verkoop van De Hakhorst overgegaan. TELEVISIE ,,Het voorstel van de werk groep voor het behoud van de oude boerderijen ws duidelijk voor gebruik voor sociaal-cul tureel werk", zei Verduin over de bestemming en het gebruik van onder meer De Hakhorst. ,,Het idee en de opzet waren zo goed, dat de provincie en het rijk royaal subsidie gaven, de minister alles feestelijk opende en de televisie in Van Gewest tot Gewest ons prees". ,,Het behoud van deze boerde- njen en de bestemming was vervolgens een excuus voor de meerderheid van de gemeen teraad om boerderijen als Mun- nikhove, Midden lórakhorst en 't Spul af te breken en niet te gebruiken als sociaal-culturele bestemming". „Gezien de reacties van de be heerder Soccle en de gebrui kers zijn zij het met eens met het veranderen van de be stemming. Zij zijn tevreden over het gebruik, ondanks het slechte onderhoud van de ge meente. Gebruikers en Soccle zijn en worden bovendien schandalig behandeld door de gemeente", aldus de PvdA- fractie voorzitster. Overeen komsten worden van de tafel geveegd en door de gemeen teraad ontbonden verklaard". KOPER Verduin toonde zich ook onte vreden over de manier waarop de potentiële koper, Rob Ver duin dus, door de gemeente behandeld werd. ,,Hij mag vast beginnen met verbouwen. Hij mag vast adverteren met een andere bestemming en hij krijgt het pand zelfs voor min der dan hijzelf heeft geboden". Come Verduin verwees daar bij naar een notitie uit de raads kamer, waann 625.000 gulden plus 250.000 gulden overname kosten werd geboden. ,,Voor een sociaal-culturele prijs knjgt hij een commerciële be stemming cadeau", was haar conclusie dan ook. De bezwaren van de PvdA wa ren vooral van financiële aard. Driehonderd vierkante meter grond wordt cadeau gegeven, zonder dat dit vermeld wordt in het koopcontract of hierover nadere voorwaarden worden gesteld", aldus Corri Verduin. „De 180.000 gulden subsidie van rijk en provincie moeten worden terugbetaald. Dat is een subsidie die de burgers van Leusden kregen voor het sociaal cultureel werk. Maar daar wordt niet meer over ge praat". AFBREKEN „We raken een sociaal-cultu rele ruimte kwijt, die niet of al leen heel duur kan worden ver vangen, waarbij bovendien door de overheadkosten van Soccle de tekorten op de an- Ep Oostra: „...Gevolgen van verkoop zijn onvoldoende overdacht... dere voorzieningen zullen stij gen". Vervolgens laakte Corri Ver duin het financiële beleid van de gemeente Leusden. „We verkopen een stuk grond met een opbrengst van 125 gulden per vierkante meter, inclusief de gebouwen. Afbreken en verkavelen zou pas werkelijk fi nancieel voordelig zijn", voegde zij daar cynisch aan toe. ,,Een waardevolle voorziening verkopen kan om een aantal re denen noodzakelijk zijn", stelde Verduin in haar conclu sie. „Bijvoorbeeld een slechte financiële positie van de ge meente, te hoge exploitatielas ten of grote ontevredenheid bij gebruikers. Bij dit voorstel is van deze redenen geen sprake. Maar zelfs als er voldoende re denen tot verkoop zouden zijn, zou onze fractie tegen dit zeer slechte voorstel zijn". TERUGBETALEN Leusden '85 was bij monde van Ben Stoelinga iets minder vurig, maar hun standpunt sloot aan bij dat van de PvdA. „Ik heb niets tegen pannekoekenres- taurants". zo besloot Stoelinga zijn pleidooi voor het behoud van De Hakhorst. „Maar wel in de betreffende ruimte. De kern van dit voorstel is. dat zomaar een sociaal-culturele ruimte wordt afgestaan. Het levert fi nancieel niets op. Het gaat in de toekomst misschien zelfs geld kosten. Is dat nu creatief besturen? De wethouder met cultuur in zijn portefeuille had moeten knokken voor behoud van De Hakhorst". Ook Leusden '85 was van me ning dat de gemeente Soccle slecht heeft behandeld. Dat die stichting een tijdje terug De Hakhorst graag kwijt wilde, nam Stoelinga voor kennisge ving aan. „Maar een mening kan veranderen. Dat moeten wij toch zeker weten", zei Stoe linga tegen zijn collega-raadsle den. Verder maakte Leusdens jong ste politieke partij duidelijk dat lang niet alle gebruikers van De Hakhorst elders waren onder gebracht. „Het Gemengd Koor Leusden was een alternatief on derkomen toegezegd. De ge meente liet het afweten. Ze hebben nu zelf een ruimte ge zocht, waarmee het koor finan cieel flink moet verliezen. Met Nijntje is ook nauwelijks con tact geweest. Wij verwachten dan nog heel wat problemen", aldus Ben Stoelinga. Concluderend pleitte Leusden '85 voor een beter sociaal-cul tureel beleid en vóór handha ving van De Hakhorst als so ciaal-cultureel gebouw. DUBBELE PET Voor WD-er Alnch Parson was de hele kwestie een netelig iets. Hij zat met een dubbele pet: Parson moest én namens Soccle én namens de WD-frac- tie het woord voeren. Dat viel riiet mee. omdat het standpunt van Soccle en dat van de WD in deze zaak niet gelijkluidend was. „Het bestuur meent dat in haar huidige opstelling geen tegen spraak is besloten ten opzichte van eerder ingenomen stand punten", deelde Parson na mens het Soccle-bestuur mee. „Zoals bekend, was er jaren ge leden al sprake geweest van een mogelijke verkoop van het complex aan de toenmalige pachter". „Het bestuur meent dat er toen sprake was van een andersoor tige verkoop dan die van he den, omdat de voormalige pachter de schuur in stand had willen houden als sociaal-cultu- LEUSDEN - De K.P.O. afde ling Leusden presenteerde on langs haar jaarprogramma 1986/1987. De eerste aktiviteit is vanochtend gestart: een busreisje richting Zaandijk, alwaar de dames de Zaanse Schans bezoeken. Vanavond, zo rond de klok van 22.00 uur, hoopt het gezelschap weer te rug te zijn in De Kom. Behalve uitstapjes staan er ook heel wat bijeenkomsten op het pro gramma. We geven een kort over zicht: Dinsdag 9 september: Openings avond. Het seizoen wordt begon nen met een eucharistieviering met aansluitend een gezellige avond in De Kom. Als gasten zijn aanwezig het bestuur van de Vrouwenraad, Cees Vial (hij geeft informatie over de cursus Creatief bezig zijn) en Gradus van de Hengel, die samen met de aanwezigen de kwis Wat v/eet ik van Leusden? speelt. 2, 3 en 4 oktober: het traditionele reisje. Dit jaar gaat men naar Brus sel. Dinsdag 21 oktober: Gezamenlijke avond van de Leusdense vrouwen verenigingen, verzorgd door de Nederlan e Bond van Plattelands vrouwen. Thema: grafologie. De bijeenkomst wordt gehouden in Groot Krakhorst en begint om 20.00 uur. Dinsdag 28 oktober: Een kaart- en spelavond in De Kom. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 11 november: Thema avond over Wel eens bij een notans geweest? Notaris Buters zal met de aanwezigen praten over het fami lierecht. De avond wordt gehouden m De Kom en begint om 20.00 uur Vrijdag 5 december: Sinterklaas feest in De Kom om 09.30 uur. „„-.„«-..j x*j ucvciniicr: Kerstvie ring in Groot Krakhorst. Aanvang om 20.00 uur. Zondag 28 december: Een wandel tocht, die in samenwerking met de ABTB wordt gehouden. Aanvangs tijd is nog niet bekend; het staat m ieder geval voor de middag ge pland. Dinsdag 13 januari: Jaarvergade ring in De Kom, aanvang 20.00 uur Met na de pauze een bingo onder leiding van Louis Smjder en Anton Daatselaar. Dinsdag 10 februari: Thema avond over verantwoord ouder schap. Pastor Ter Bekke zal met de aanwezigen in De Kom hierover van gedachten wisselen. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 10 maart: Thema-avond Een spel met taal Voordrachtskun stenares Aafje van Gestel vertelt over het leven en werk van Simon Carmiggelt. Plaats: De Kom, aan vang: 20.00 uur. Dinsdag 7 april: Informatie-avond over fobieën. Met als gaste me vrouw M. de Wolf-Ferdinandusse. Plaats. De Kom. aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 12 mei: Slotavond. Nadere informatie hierover komt te zijner tijd. Voor meer informatie over de K.P.O. en het jaarprogramma kan men contact opnemen met één van de volgende personen: Joke Snij ders, voorzitter, telefoon 033- 941642; Mane Voskuilen, vice- voorzitter, telefoon 03425-1322; Li- neke Glaudemans, secretaresse, telefoon 033-941803; Helga Morkin, penningmeesteresse, telefoon 033- 942263; An van Daatselaar, be stuurslid, telefoon 033-940280. Christelijk Lektuurkcntakt BOEKENBEURS '86 Landelijke presentatie van het christelijke boek ZATERDAG 6 SEPTEMBER van 10.00 tot 17.00 uur 50 uitgevers onder één dak maken van Ede een boekenstad. CULTUREEL CENTRUM DE REEHORST Bennekomseweg 24 - EDE ruime parkeergelegenheid kindercrèche „De Reehorst" is gelegen nabij het N S intercity-station EDE-WAGENINGEN en het centraal busstation EDE Gratis toegang ACHTERVELD - De K.P.O., de K.P.J. en de A.B.T.B. openden vorige week het nieuwe wintersei zoen. Het was voor de eer ste maal dat deze drie ver enigingen gezamenlijk hun nieuwe seizoen openden. De avond begon met een H. Mis in de St. Josephkerk. Hierna verzamelden de belang stellenden zich in Ons Gebouw waar zij werden onthaald op koffie en waar de bijeenkomst werd geopend door de voorzit ter van de K.P.J.Peter van Mid delaar. „Het is voor de eerste maal dat we gezamenlijk ons seizoen openen. We zijn heel blij met de grote opkomst, hoewel het jammer is dat veel van de K.P.J. leden verstek hebben laten gaan. De drie besturen verzoe ken de aanwezigen wel, omdat dit voor ons de eerste maal is, te laten weten of dit zo goed is gegaan. Zijn er op- of aanmer kingen en eventueel ook sug gesties, dan hadden we graag dat dit aan de besturen wordt doorgegeven. Is het goed be vallen, dan gaan we hiermee door" REVUE-AVOND Hierna gaf hij een kort over zicht van het programma voor het komende seizoen. Belang rijk was de Revue-avond die de K.P.J. op 25 oktober zal houden. De opbrengst van deze avond is bestemd voor het werk van pater Visser. Vervolgens was het de voorzit ster van de K.P.O. die een kort overzicht gaf van hun pro gramma. Ook dit seizoen zal er weer een aantal avonden wor den georganiseerd waarop be langrijke onderwerpen aan de orde komen. Gezien het succes van vorig seizoen zal er ook nu weer een cursus in het bloem schikken worden gehouden. Als laatste was het de voorzitter van de A.B.T.B., Jan Rutte, die het woord nam. „Ons programma is nog niet helemaal klaar", aldus de heer Rutte. „Dit mede in verband met het feit dat we rekening moeten houden met de pro gramma's van andere afdelin gen. Ook bij ons zullen er weer hele belangrijke onderwerpen aan de orde komen. Zeker be langrijk is dat er in het ko mende seizoen weer volop aan dacht zal worden besteed aan de te organiseren Wereld Voedsel Dag." Na een korte pauze toonde de heer J. Jansen een groot aantal dia's van het in 1974 gehouden feest in verband met het 300-ja- rig bestaan van de parochie. De aanwezigen genoten hiervan volop en uit de reacties kon men opmaken dat men het feest weer geheel meemaakte. rele ontmoetingsplaats. Het be stuur erkent dat in die penode - ook tegen de achtergrond van de voorgenomen verkoop - voortdurend rekening is ge houden met een verhuizing van Nijntje. Men zou kunnen stellen dat het bestuur hier een formeel stand punt heeft ingenomen". PROBLEMEN „Inhoudelijk heeft men in elk geval gevoelsmatige proble men met het feit, dat de ver koop van de schuur in concreto betekent dat een aantal vier kante meters verloren gaat voor sociaal-cultureel gebruik. Men betreurt het, dat men de huidige klanten niet meer zal kunnen bedienen en ook even tuele toekomstige klanten in dit gebouw niet meer zal kunnen ontvangen". „Daarenboven vreest Soccle dat deze verkoop een prece dentwerking kan hebben voor andere gebouwen die bij Soc cle in beheer zijn. Het bestuur roept het gemeentebestuur dan ook op de uiterste terug houdendheid te betrachten ten aanzien van de sociaal-cultu rele accommodaties". Vervolgens wisselde Parson van pet en gaf het standpunt van de WD weer. „Enkele fracties hebben gesproken op een manier alsof vanavond het sociaal-cultureel werk volledig geliquideerd wordt. Wij heb ben het gevoel dat de besluit vaardigheid van de nieuwe pachter, thans de koper, het gemeentelijk apparaat heeft overrompeld. Het is onze over tuiging dat het college volle dige openheid van zaken heeft willen geven door de raad via de commissies vroegtijdig in te lichten over het feit dat het be drijf waarschijnlijk zou worden overgenomen van de vorige pachter. Daarbij werd gedacht aan een pachtcontract". STROOMVERSNELLING Parson. „Plotseling bleek de nieuwe kandidaat tot aankoop over te willen aan, hetgeen een nieuwe situatie inleidde Op dat moment is er sprake ge weest van een stroomversnel ling. Misverstanden ontston den, een concept-raadsvoor stel maakte nieuwe reacties los, koortsachtig los, koortsach tig moest gezocht worden naar oplossingen". De Hakhorst wordt nu definitief verkocht. „Wij menen dat de gebruikers op correcte wijze aan nieuwe onderkomens zijn geholpen. Wellicht zijn ze soms kwalitatief zelfs beter af. Hiermede is aan de eerder door Soccle ge stelde eisen tegemoet geko men, zodat wij ook akkoord kunnen gaan met een ontbin ding van het huurcontract met Soccle". Alnch Parson:twee petten „Wel onderschrijven wij de stelling van Soccle dat het so ciaal-cultureel werk met in ge vaar gebracht mag worden. We zullen in de toekomst dan ook zorgvuldig moeten opereren". „Uit het oogpunt van privatise ring is het een logische keuze om tot verkoop over te gaan. Problemen heeft onze fractie met de in het contract opgeno men driehonderd vierkante meter extra grond. Juist omdat deze grond de bestemming openbaar groen zal behouden, zien wij niet in wel nut deze grond voor de koper kan heb ben Op dit punt kunnen wij niet instemmen met het con tract". „Voor het overige kunnen wij ons wel vinden in het kontrakt en de voorwaarden, ook al om dat een bepaling is opgeno men waarin is geregeld dat het uiterlijk van het complex in stand moet worden gehou den", besloot Alrich Parson zijn verhaal. EXTRA GELD Ep Oostra (D66) had, evenals PvdA en Leusden '85, voorna melijk financiële bezwaren. „De gevolgen van de verkoop zijn onvoldoende overdacht. Het kan de gemeente in de toe komst veel extra geld kosten", zei hij. „Hals over kop een be sluit nemen en driehonderd vierkante meter grond wegge ven, dat kan gewoon niet. Ver duin zou het pand overnemen met gelijke rechten en plichten als zijn voorganger. Bovendien kan Soccle de accommodatie niet missen". Ook had Oostra kntiek op de wijze waarop het college het betreffende voorstel presen teerde. „We hebben in de commissies steeds om aanvul lende gegevens moeten vra gen. De cijfers waar het college dan mee kwam, waren niet al tijd juist. Een college mag niet op deze wijze met de raad om gaan", aldus de democraat. En over de omgang met Soccle: „Het college is hier te werk ge gaan zonder overleg met Soc cle en de onderverhuurders Daar heb ik geen woord voor over. Zoiets doet men niet". KORTINGEN Wethouder Fons Ummels pro beerde de financiële bezwaren van de tegenstanders onderuit te halen. Hij constateerde een „onvoldoende besef van drei gende en al vastgestelde kor tingen op gelden uit het ge meentefonds". En juist daar, zo legde de wethouder uit, lagen de redenen tot de voorgeno men verkoop. „De uitgangspunten van ons fi nancieel beleid zijn het voorko men van financiële risico's en het instand houden van voorzie ningen", herinnerde Ummels de raadsleden. Hij vulde dat aan met te zeggen dat accom modaties niet aan het welzijns beleid zijn vastgeplakt. „Bij De Hakhorst zijn de onder houdskosten dermate groot, dat ze gerelateerd aan de akti- viteiten een wanverhouding vertonen. We moeten wel ver kopen", beargumenteerde Um mels. „Verkoop van De Hak horst biedt een aantrekkelijk perspectief'. En dat kon de ge meente goed gebruiken, zo meende de wethouder die ver der overigens diverse keren sprak over de begroting van 1987, die niet bepaalt positief zal uitvallen". Dat Soccle slecht behandeld zou zijn, sprak wethouder Um mels tegen. „Ondanks de tijds druk hebben we zo zorgvuldig mogelijk gehandeld", aldus Ummels, „ook al heeft één en ander ons overrompeld". PvdA, Leusden '85 en D66 ble ven tot het einde toe volharden in hun tegenstand tegen de ver koop. Dat mocht echter met ba ten: CDA. WD en GPV/SGP waren voor ontbinding van het kontrakt met Soccle en voor verkoop van De Hakhorst aan Rob Verduin. De eerder tijdens diezelfde vergadering goedge keurde bestemmingswijziging maakte de verkoop definitief mogelijk. standen kan meevoe ren. Bij tweeslachtige bloe men, dat wil zeggen bloemen die zowel meeldraden als stam pers bezitten, is in veel gevallen zelfbevruch- ting mogelijk, zelfs nog voor de bloem zich opent. Om dat te verhin deren zijn er verschil lende systemen (onder meer ongelijktijdige rij ping van meeldraden en stampers). De Gewone Kattestaart heeft hier- De natuur kent diverse manieren voor de plan ten en bomen om het stuifmeel op de stamper te brengen; noodzake lijk voor de bevruch ting. Zo zijn er die ge bruik maken van de wind en anderen manie ren, maar dit zijn wel de meest voorkomende. Om zelfbestuiving te voorkomen en kruisbe stuiving te bevorderen, zijn er ook verschil lende mogelijkheden. De meest doeltreffende manier is natuurlijk aparte mannelijke en vrouwelijke exempla- 1 ren. In die gevallen I wordt meestal gebruik gemaakt van de wind om het stuifmeel te ver- plaatsen, wat echter de I kans dat een stuifmeel- korrel zich precies op het vrouwelijk orgaan zal neerzetten, bijzon- I der klein maakt. Het enige antwoord hierop is het ontwikkelen van ontzettend grote hoe- I veelheden stuifmeel. I Om zich zo lang moge- lijk in de lucht zwe- vende te houden zijn de I korrels of heel klein, of aan beide zijden uitge- rust met kleine blaasjes, waardoor een grote op- I pervlak ontstaat en de wind hen over grote af- L.......... hATTC5>TAA.RT voor ook een doeltref fende manier. De gewone Kattestaart (Lythrum Salie aria), met zijn purperrode bloeiaren, zien we nu overal aan de waterkan ten en op andere voch tige plaatsen, in grote aantallen. De geslachts naam Lythrum, is afge leid van het Griekse woord lythron; met bloed bevlekt, vanwege de kleur der bloemen, en de soortnaam salica- ria; op een wilg lijkend (salix wilg), vanwege de wilgachtige bla deren. De lange, aar- vormige bloeiwijzen staan op stevige, recht opstaande, weinig of niet vertakte stengels. Die behaarde stengels bereiken een hoogte van 60-120 cm. Bekijken we de bloem een goed dan zien we dat die van één plant alle gelijk zijn, maar dat er tussen de bloemen van verschillende plan ten verschillen bestaan in de plaatsen van de meeldraden en de stam pers. De stampers kun nen even hoog zijn als de kelkbladeren, maar ook in de kelk verscho len zitten. Of er boven uit steken. De plaatsen van de twee kransen van meeldraden, die op ongelijke hoogte zitten, verschillen eveneens. De bij, vlinder of hom mel die de ene plant be zoekt, wordt op twee plaatsen met stuifmeel bestoven. Dit komt dan op de stempels terecht van de twee andere soorten van bloemen. Een doeltreffende ma nier van kruisbestui ving. G. van L.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5