'Latent Talent doet het informeel kan zo op een sticker worden gezet' Nationale Modelbouw Manifestatie in Luchtvaartmuseum Soesterberg L 'Straks zijn we nog blij, dat we de oude liturgische gebruiksvoorwerpen nog hebben' leusder krant: Manifestatie Sint jozefkerk Achterveld Dit jaar ook tankmodellen te zien: Tien jaar Latent Talent in Leusden: m&\\ DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 plaatselijk nieuws 6 LEUSDEN/ACHTERVELD - Het is zondagmorgen als uw verslaggever op weg is van Leusden-Centrum naar Achterveld, genietend van een uitzending van een heilige mis volgens oude tradities: de latijnse li turgie. Het doel van deze tocht is de Sint-Jozefkerk te Achter veld, waar een kerkmanifestatie gehouden wordt. In de kerk blijken alle plaatsen bezet. Pastor H. van Hattum houdt een preek, gewijd aan het onderwerp 'Dienstbaarheid aan elkaar'. Diaken Van Hattum voerde het gelovige volk terug naar de tij den van vroeger, toen er in het aartsbisdom al meer dan 240.000 mensen behulpzaam waren in het vrijwilligerswerk: de Sint-Vincentiusveremging was een lichtend voorbeeld van dienstbaarheid namens de kerk. Tegenwoordig manifes teert deze dienstbaarheid zich nog steeds, echter met dit ver schil, dat er nu veel meer sprake is van een gedreven heid door eigen verantwoorde lijkheid tegenover de mensen. Dat mag alleen al blijken uit de vijfendertig verenigingen en werkgroepen die zich in Ach terveld inzetten voor het heil en geluk van mensen: het onbe taalde vrijwilligerswerk, teken „Dienstbaar aan elkaar" was het thema, dat soms treffend tot uitdrukking werd gebracht. van grote vitaliteit en élan in Achterveld. Opvallend was het dat bij de nederlandstalige gezangen nauwelijks werd meegezongen door de aanwezige kerkgan gers. Terwijl er toch van uit mag worden gegaan, dat de doelstelling van het invoeren van de volkstaal ondermeer is geweest een grotere betrok kenheid van de gelovigen bij de liturgie KOREN Diverse koren verleenden hun medewerking aan het slagen van deze dienst: op de allereer ste plaats het parochieel kin derkoor onder leiding van Ka rin Polkamp. Het was jammer, dat de kinderen niet al te dui delijk overkwamen. Het ge luidsniveau kon beduidend ho ger. Datzelfde kon ook gezegd wor den van het parochieel jonge renkoor. Toch waren de presta ties van dit koor aanmerkelijk beter: geen wonder natuurlijk, gezien de leeftijd van de koor leden. Bewondering oogstten Sheila Keizer (dwarsfluit) en gitarist Mike van de Pol: zeer ontspan nen en sfeervol speelden zij en kele intermezzi. De grootste bewondering ging uit naar het parochieel ge mengd koor onder leiding van Gerard Wijnands bij de vertol king van een Ave Maria van Da Vittoria. Dit koor zong zuiver, was goed qua stemverhouding en dynamiek, prachtige, inge- Door Jaap Riewald houden piano's waren te be wonderen. Het koor gaf er blijk van een mooie, warme klank kleur in huis te hebben. Een en ander werd a capella ten ge hore gebracht: een prestatie op zich. Voor alle groepen zangers geldt natuurlijk dat de spontani teit van doorslaggevende bete kenis was. Bovendien is het een bekend gegeven dat de Achterveldse kerk qua akoustiek niet tot de beste accommodaties gere kend mag worden: waar je ook een koor opstelt, de akoustiek blijft onvoldoende. ARBEIDSSEIZOEN De voorzitter van de parochie raad van de Smt-Jozefparhocie te Achterveld, de heer J.J.Ch. Walrave, vertelde direkt na de heilige mis tegen de parochia nen onder meer het volgende: ,,Op 1 januari begint ons kalen derjaar. De eerste zondag van de Advent geeft, liturgisch ge zien, aan dat er een nieuw ker kelijk jaar is gestart. Diakonaal gezien, begint het nieuwe jaar begin september als de verga deringen van de diverse ver enigingen, stichtingen en in stellingen weer van start gaan en de werkgroepen de handen uit de mouwen steken. Een tentoonstelling van vroegere gebruiksvoorwerpen, die met de liturgie van doen hadden, deed mem Achtervelder verzuchten, dat het misschien ooit nog zover zou kunnen komen, dat deze weer in gebruik zoude komen. MANIFESTATIE Na de heilige mis konden de gelovigen en andere belang stellenden gebruik maken van de gelegenheid om zich uitvoe rig op de hoogte te stellen van de activiteiten die ontplooid worden door de reeds eerder genoemde verenigingen, stich tingen en werkgroepen. De be langstellenden, onder wie bur gemeester Rademaker en zijn echtgenote, waren vrij groot in getal, hetgeen tot gevolg had, dat de anders zo intiem stille kerk vol devote eerbied ver anderde in een ontmoetings ruimte. De sfeer was gezellig te noemen. Vele Achtervelders namen kennis van eikaars acti viteiten. Daartoe waren in de kerk en in de bijgebouwen di verse stands ingericht. Onder tussen gaven de verschillende koren acte de présence. Een van de hoogtepunten was ongetwijfeld het optreden van de Achterveldse harmonie vereniging Door Wilskracht Sterk (DWS) onder leiding van H. van Loo. Geestdriftig en met zeer veel accuratesse diri geerde hij zijn harmoniekorps. Uitgevoerd werd een geva rieerd programma met onder meer van Malando (in een ber- king van Kees Vlak): Cordille ras de los Andes. Voorts van Ted Huggins: Fascinating Drums en Pavane in Blue. Prachtige sonore klanken vie len te beluisteren. Jammer ge noeg werd een en ander ver stoord door het gepraat van de wandelende gasten: iets wat onvermijdelijk is bij wandel concerten. Met name de sla: werkers - drie man sterk - wi ten lof te oogsten. BIJZONDER Een wel heelbijzondere 'stanti was die van de oude Achte veldse Liturgische gebruik: voorwerpen: getuigen van ep njke geschiedenis van de Acl terveldse parochie. Een de bewonderaars uitte zijn spi over het feit, dat deze rijkdoi verworden was tot museun stukken: de reeds overledei parochianen, die er krom voc hadden gelegen, moesten een weten. Hij vond het zonde, d; deze voorwerpen niet meer ge bruikt werden. Maar, voegd: hij toe: misschien worden ze 1; ter in ere hersteld. En dan zij: we blij, dat we ze nog hebben.. Velen presenteerden zich op de open dag van Latent Talent. gestoken was: in tien jaar meer dan 20.000 uur. Veel verborgen talenten zijn door Latent Talent naar boven gehaald. De bur gervader zou graag het vaar dige potentieel in een compu ter willen stoppen, zo veel ta lent is er in Leusden aanwezig. Hij suggereerde een kookcur sus op te nemen die de gehei men van de Vietnamese en Turkse keuken zou openbaren. Dat zou met alleen recht doen aan de nieuwere inwoners van Leusden, de Vietnamezen en Turken, maar de Leusdenaren zouden er waarschijnlijk veel van kunnen opsteken. Met name een aantal Leusdena ren zette de burgemeester in het zonnetje: de docente van de bndge-cursus, Betty Zeven boom; Willem de Jong, een trouw docent die de mensen boeiend weet te onderhouden over zijn fietsavonturen door de hele wereld; Theo Janssen van wege zijn verdiensten voor de cursus Engels; Joop de Wilde vanwege zijn fotografische kwaliteiten; Annemiek Dijkema die de cursus "Naaien met leer" verzorgt; Liesbeth Fok- kema vanwege haar vaardighe den bij de cursus bloemschik ken en Henk van Leest van wege zijn eminente vaardighe den bij de cursus video-mon tage. Drijfveer Mevrouw Friedy Borghuis deelde vervolgens een pla quette uit aan de aanwezige do centen van Latent Talent: een erkenning als docent van La tent Talent. Mevrouw Borghuis werd ver volgens in de bloemen gezet door de docente Jazz-gymna: tiek Anny Doornekamp. Né mens het bestuur bood de laa ste een bloemstuk aan. M« vrouw Borghuis die gerust d stuwende motor achter Later Talent genoemd mag worder vertelde na afloop zeer tevie den te zijn over het verloop va de open dag. Voor 7000 werd geïnd aan inschrijvingen Zij vertelde voorts wie de vvir naars waren van de rebuswec strijd die stond afgedrukt in programmaboekje van Talent en die bedacht was haar zoon Sander. De eersti prijs was voor de heer Oey, di tweede voor de familie Bos Leusden-Zuid, de derde ging naar mevrouw A.J brink, terwijl de vierde prijs be stemd was voor mevrouw Vink-Praat. Aan alle winnaars is een gratis aangeboden. LEUSDEN - Op zondagmid dag 7 september j.l. heeft in de boerderij Groot Krak- horst de viering plaatsge vonden van het tienjarig bestaan van Latent Talent. Reden om naast de jaar lijkse open dag een feest te vieren. Aanwezig waren diverse cursusleiders en - leidsters. Demonstraties werden gegeven op ver schillend terrein, onder an dere door oud-cursisten en nieuwe deelneemsters van de cursus Jazzgymnastiek onder leiding van Anny Doornekamp. De dames hadden geluk: de weer goden hadden voor goed dansweer gezorgd. Ze ga ven er bovendien blijk van wat ze in de loop der tijden aan vaardigheden hadden geleerd. Van twee tot vier uur konden belangstellenden zich inschrij ven voor een of meer van de cursussen uit het pakket: maar liefst 76 in getal. Die curssussen vallen uiteen in de hoofdgroe pen: Samen Leven, Hobby Techniek, Sport en Spel, Talen, Jeugd en Kreatieve cursussen. Receptie Tijdens de receptie die rond vier uur begon, heerste er een gezellige drukte. De voorzitter van de Jubileumcommissie, Diedenck van den Wall Bake, hield eenopeningstoespraak. Hij vertelde o.a. dat Latent Ta- discussies geweest zijn over al lerlei onderwerpen Latent Ta lent aangaande: grootte van de werkgroep, begrotingen, cur susontwikkeling, evaluaties van cursussen etc. Hij vertelde voorts, dat men - in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de Volks universiteit - geen bijzondere eisen van bekwaamheid stelde aan de verschillende docenten: iedereen die denkt een be paalde vaardigheid te kunnen overdragen, is in principe wel kom. De goede docenten worden toch wel vanzelf behouden ter wijl de minder geslaagde do centen zich weer terugtrekken. Hij prees zich voorts gelukkig met de voorlichtingsfilm die gerealiseerd werd door de cur susleider van "Video-mon tage", Jan van Veen, in samen werking met Joop de Wilde. Deze film is onlangs uitgezon den op het kanaal van de Leus der Kabelkrant. Hij was voorts blij met de betrokkenheid van de gemeente Leusden. Speech Burgemeester Rademaker hield vervolgens een jubileum- speech. Op geestige wijze ver telde hij onder andere, dat hij vroeger geleerd had, dat een talent een waarde had van 2500 gulden. Tegenwoordig zou dat talent een waarde vertegen woordigen van 50.000,-. Hij had bewondering voor het grote aantal uren, dat reeds in de organisatie van Latent Talent LEUSDEN/SOESTERBERG De Nationale Modelbouw Manifestatie wordt dit jaar weer gehouden in het Militai re Luchtvaar Museum op het Kamp van Zeist bij Soester berg van 28 september tot en met 19 oktober. De manifesta tie bestaat uit een grote show van eigen gebouwde en plas tic modellen van vliegtuigen, schepen, voertuigen, zowel civiel als militair en voor het eerst nu ook tanks. Tevens wordt een vliegtuig- schaalmodelbouwwedstnjd geor ganiseerd op het thema „Spitfire", het legendarische Engelse jacht vliegtuig uit de Tweede Wereld oorlog, dat dit jaar 50 jaar bestaat. Deelname aan zowel de modellen- show als aan de wedstnjd is open voor iedereen en is geheel gratis. Er kan met meerdere modellen aan beide evenementen worden deel genomen. Alle deelnemers dienen zich zo spoedig mogelijk door middel van een briefkaart aan te melden bij de organisatie NMM, Rotterdamsedijk 351, 3112 AP Schiedam onder ver melding van naam en adres, soort model, afmetingen, geschatte waarde en of men eventueel lid is van de International Plastic Model- Iers Society (IPMS), de Nederland se Vereniging voor Modelbouwers (NVM), de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart (KNNvL) afd. Luchtvaartkennis of de Tweede Nederlandse Organisa tie van Tankhobbyisten (TWENOT) die deze manifestatie gezamenlijk organiseren. Alle modellen dienen zondag 28 september 1986 tussen 13.30 en 16.00 uur te worden ingeleverd in het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist bij Soesterberg. De bezoekers van de modellen- show worden in de gelegenheid gesteld het naar hun idee beste mo del uit te kiezen. Op zondag 19 oktober worden de Pers-, Publieks- en de Museum- prijzen uitgereikt en ook zullen prij zen werden toegekend voor het ori gineelste model, het beste jeugd- model en de „Best of Show". Luchtvaart-schilders, tekenaars en fotografen worden ook weer in de gelegenheid gesteld hun werk te exposeren gedurende deze mo delbouwmanifestatie. De modellen en de kunstwerken zijn te bezichti gen van 28 september tot en met 19 oktober, gedurende de openstel- lingstijden van het museum. Nadere informatie kan telefo nisch worden ingewonnen bij de organisatie NMM: 010-737850 (na 18.00 uur). Het museum is geopend op dinsdag t/m vrijdag van 10.00- 16.00 uur en op zondag van 13.00- 17.00 uur. De toegang is gratis. lent zijn succes te danken heeft aan de manier waarop we in Leusden met elkaar omgaan. Hij omschreef Latent Talent als een levenslustig, spontaan en informeel gebeuren. De Werk groep die bestaat uit Friedy Borghuis, Kees Landa, Mar- greet Veenhof, Nolly Knoop, Nel van Zon, Annemarie Nan- ninga, Ina Buisman, Henk van Leest, Jetty van Zadelhoff en Diet Mensink werd door hem gekarakteriseerd als een groep mensen die vrijblijvend wer ken: zij hebben géén zin in veel vergaderingen maar wél in werken. De heer Van de Wall Bake noemde het een ver ademing, dat Latent Talent een juist tegenwicht vormde in een tijd van - wat hij noemde - stic kertaai op auto's bijvoorbeeld kom je veel stickers tegen met allerlei teksten, die vaak even wel pas leesbaar worden als je er met je neus bovenop zit. Een nieuw "konijntje" voerde hij ten doop: "Latent Talent doet het informeel". Hij vertelde het aanwezige gehoor dat er in de afgelopen jaren toch heel wat Vele anderen maakten op de open dag van Latent Talent gebruik van de mogelijkheid, zich nader te informeren over de mogehjkheden, die worden geboden. Het vliegende schaalmodel van een Halifax bommenwerper van dekampioen m 1983, de heer Butterhof, staat steeds tentoongesteld m het museum te Soesterberg.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6