Ook Leusdens onderwijsveld in het geweer tegen plannen van minister Julturele Raad Leusden start haar winterseizoen met Kees van Kooten vandaag in e leusder krant1 Vlaandag gaat protestactie van start: C. Hertel in Soccle-bestuur Hessenweg weer open BOU ffl Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden leusden krant ffi Gesponsorde fietstocht rond Achterveld ten bate van Peru Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Redaktie en administratie .Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Tele* BDU 40261 Giro 871441 Uitgave BDU BV krant 18e JAARGANG N0.39 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 [XUSDEN-,,De bezuinigingsplannen van minister Deetman be tekenen gewoonweg een ramp voor het speciale onderwijs. Verder zon je knnnen zeggen dat er een bom gelegd wordt onder het eerste jaar van het basisonderwijs", aldus Harry Boon In zijn hoedanigheid van afdelingsbestuurder van de ABOP, Nederlands grootste onderwijsvakbond. Harry Boon weet waar hij over praat, want in het dagelijks leven is hij direkteur van een Leusdënse basisschool. Ook het Leusdense onderwijsveld pikt de aangekondigde be zuinigingen niet zonder meer. Aanstaande maandag start een protestaktie zoals het onderwijs tot nu toe niet heeft gekend. Nog nooit is het onderwijs zo massaal te hoop gelopen tegen plannen van de regering. door Frits van Breda peusdenaar Rein Witting is hoofd- >estuurder van de ABOP en weet alles van de komende protestaktie. ,Aan de ene kant zou je kunnen Keggen dat het om een zachte aktie gaat. Er komen geen stakingen of ets dergelijks. Aan de andere kant teschouwen wij de aktie als erg lard. Het is nog nooit voorgekomen ouders, onderwijsvakbonden en schoolbesturen gezamenlijk een irotest lieten horen, dat moet de politiek toch te denken geven", al dus de heer Witting. VIERJARIGEN Als alle aangekondigde plannen van minister Deetman daadwerke lijk worden uitgevoerd zal dat ze ker ook in Leusden te merken zijn. Tot nu toe konden kinderen al op hun vierde verjaardag naar de ba sisschool. In de praktijk zelfs al vijf dagen eerder om te „wennen". Kin deren, die voor 1 januari 1987 vier jaar worden zullen nog op hun ver jaardag naar school mogen. De kin deren die in het eerste halfjaar 1987 hun vierde verjaardag vieren zullen moeten wachten tot het nieuwe schooljaar. Het betreft hier een overgangsmaatregel. Kinderen die na 1 augustus 1987 vier jaar worden zullen onverbiddelijk tot het vol gend schooljaar moeten wachten voordat ze naar de basisschool mo gen. Met de hele operatie kan 220 mil joen gulden bespaard worden, zo heeft Den Haag becijferd. Voor Leusden betekent dit dat al leen bij het openbaar onderwijs l1/2 tot 2 leerkrachten zullen moeten opstappen. „Onderwijskundig is de hele maatregel een ramp" aldus Harry Boon, „een leerkracht krijgt nu in het eerste jaar allemaal kinde ren die voor het eerst naar school gaan en bijna een jaar in leeftijd kunnen schelen. Ga er maar aan staan." De ABOP heeft uitgerekend dat de maatregel voor Nederland bete kent dat er 3500 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Dit zal beteke nen dat zo'n 4000 leerkrachten op straat komen te staan. PEUTERSPEELZALEN De maatregel om pas met ingang van het nieuwe schooljaar kinderen van vier jaar toe te laten tot de ba sisschool zal ongetwijfeld gevolgen hebben voor de peuterspeelzalen. „Er is geen kennis en geen mate riaal voorhanden bij de speelzalen om kinderen van vier jaar te bege leiden" zo meent hoofdbestuurder Rein Witting. Van echte bezuinigin gen is er geen sprake. Er is wel sprake van verschuiving van kosten. Voor de peuterspeelza len zullen de ouders zelf in de bui del moeten tasten. „De minder draagkrachtigen worden door de maatregel uiteindelijk extra getrof fen", aldus de heer Witting. SPECIAAL ONDERWIJS Waar de hele onderwijswereld ook groot bezwaar tegen maakt is de voorgestelde maatregel om te gaan besparen op het buitengewoon on derwijs. De minister wil een maxi maal aantal leerlingen vaststellen dat speciaal onderwijs mag volgen. „En dat terwijl op dit moment al de selectie uiterst zorgvuldig gebeurt, met een hele commissie van des kundigen", aldus Harry Boon. Uit eigen ervaring weet de heer Boon dat ook op dit moment al lang gewacht moet worden voordat een kind op een speciale school ge plaatst kan worden. De kinderen die straks geen speciaal onderwijs mogen volgen zullen dus op de „normale" basisschool moeten blij ven. Extra geld voor de begelei ding van „probleem kinderen" komt er echter niet. Met deze maat regel wil minister Deetman 130 mil joen gulden besparen. Een andere besparing denkt de mi nister te vinden door een grens te stellen voor het bedrag dat uitgege ven mag worden voor vervanging bij ziekte van een leerkracht. Drie komma drie procent van de „for matieplaatsen" mag besteed wor den aan vervanging bij ziekte. Een wat rare beslissing als men be denkt dat het ziekteverzuim in het onderwijs rond de zeven procent ligt. Harry Boon ziet het er nog van komen dat kinderen naar huis ge stuurd moeten worden omdat juf of meester ziek is en het geld voor vervanging op is. ONDERWIJSPETITIE Tegen de plannen van de minister laat het hele onderwijsveld de ko mende weken een protest horen. Maandag gaat de protestaktie offi cieel van start. In Leusden start een enkele school al eerder, andere scholen nemen ook een wat latere startdatum. Voor maandag is een „Nationale Ouderavond" uitgeroepen. Aan ou ders zal uitgelegd worden wat de maatregelen van de minister voor gevolgen zullen hebben op de scholen. Alle ouderorganisaties in Nederland steunen de aktie, iets wat in Nederland nog niet eerder is voorgekomen. Maandag start ook de campagne met kaarten waarop ouders hun handtekening kunnen zetten. Op de kaart staat in het kort vermeld wat de ministeriële maatregelen behel zen. Ouders en leerlingen, ouder dan zestien jaar kunnen hun hand tekening op de kaart zetten als ze het met de maatregelen niet eens zijn. Uiteindelijk zullen alle kaarten in Den Haag terechtkomen voordat de onderwijsbegroting behandeld wordt. De leerlingen van de basis scholen zullen zelf niet bij de aktie worden betrokken al zal het wel mogelijk zijn dat de kaarten via de schoolidnderen bij de ouders be landen. Dit laatste is niets bizonders omdat de kinderen vaak een brief voor de ouders mee naar huis ne- De „nationale ouderavond" wordt niet toevallig op 15 september ge houden. Men heeft bewust gekozen voor die datum, voorafgaand aan prinsjesdag. Politiek Den Haag moet er van doordrongen zijn dat bezuinigin gen, zoals die nu zijn afgesproken in het regeerakkoord, niet door mogen gaan. Dat is de mening van iedereen die iets met het onderwijs in Nederland te maken heeft. LEUSDEN -Op donderdag 16 oktober a.s. zal Kees van Kooten in De Korf onder het motto: „Kees van Kooten leest zich voor", het Winterprogramma van de Culturele Raad Leusden openen. Dat winterprogramma van de Culturele Raad biedt verder zes avonden en middagen met uiteenlopende voorstellingen en lezingen: poezie, figurentheater, een lezing over zilver, een programma met muziek en beeld, een avond over de school voor Wijsbegeerte en een programma met Ate Doornbosch en het oude lied. Met uitzondering van de ope ningsavond van en met Kees van Kooten in De Korf, worden de voorstellingen en lezingen op de woensdagavond en de zondag middag, afwisselend in boerderij Groot-Krakhorst, boerderij 't Claeverenblad en de bibliotheek Nieuw Langenbeek gehouden. Met name de voorstellingen op zon dagmiddag zijn een experiment. Het bestuur van de Culturele Raad leek het een goede zaak om juist op de zondagmiddag enkele voorstel lingen te organiseren. Bijvoorbeeld voor mensen, die 's avonds door welke oorzaak dan ook veelal aan huis zijn gebonden, kan de zondag middag misschien een goed alter natief zijn om een voorstelling bij te wonen. De Culturele Raad heeft het vooral gezocht in kleinschalige program ma's, die niet of nauwelijks elders in de regio aan bod komen. De prijzen zijn bescheiden, om iedereen in de gelegenheid te stellen één of meer dere avonden of middagen bij te wonen. Houders van een 65+ jkaart of een Cultureel Jongeren jPaspoort zijn nog goedkoper uit. kees van kooten Enkele keren per maand trekt Kees van Kooten Nederland in om er gens, bij voorkeur in een voor hem onbekende plaats („want zo zie je nog eens wat") een literaire avond te verzorgen. Het bestuur van de Culturele Raad is erg blij, dat Van Kooten nog niet eerder in Leusden is geweest en hem daarom kon strikken voor donderdagavond 16 oktober a.s. Een avond met Kees van Kooten is veelal een avond vol verrassingen. Onvoorspelbaar. Van Kooten brengt geen vaststaan de voorstellingen, maar laat zich leiden, zoals hij zelf zegt, door de aktualiteit en de stemming van de dag. Niets staat vast, alles kan en ieder een mag vragen wat hij of zij maar wil. Het kenmerk van het Simplis me. Natuurlijk leest Van Kooten voor uit eigen werk op zijn zo geheel eigen wijze, maar ook het werk van ande ren krijgt een plaats m het geheel. Hoewel ér dus weinig vaststaat over de konkrete inhoud van het programma, is één ding wel zeker: men zal een genoeglijke avond hebben met dit lid van het Simplis tisch Verbond. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs 12.50//. 10." Het Figurentheater Tnangel zal op zondagmiddag 14 december in Groot-Krakhorst optreden in het kader van het wmterprogramma van de Culturele Raad Leusden. POEZIE Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00-12.00 uur en van 14.00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten Op woensdagavond 5 november zal in bibliotheek Nieuw-Langen- beek de dichter Jean Pierre Rawie voorlezen uit eigen werk. Rawie is vooral bekend door zijn optreden op poèzie-manifestaties als „De nacht van het hart" in Paradiso-Am- sterdam en „de Nacht van de Poé- zie" in Utrecht. Er zijn verschillende dichtbundels van hem verschenen, waaronder recentelijk de bundel „Kwade Trouw". Na de pauze van het programma zullen enkele leden véin de Dichterskring Amersfoort voorlezen uit eigen werk. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs /.2.50//.2." FIGURE NT HEATER Een bijzondere voorstelling biedt het programma van Henk en Ans Boerwinkel met hun Figurentheater TriangeL In een fascinerende men geling van poppen, maskers, be lichting en geluid brengt Tnangel twintig korte scenes, die elk een geheel eigen wereld oproepen: bi zar, poëtisch, mystiek, angstaanja gend of vrolijk. Deze voorstelling is uitsluitend bedoeld voor volwasse nen en wordt op zondagmiddag 14 december gehouden in Groot- Krakhorst. Aanvang: 14.30 uur. Toegangsprijs: /.7.50//.6.- ZIL VERSMEEDKUNST Zoals bekend behoort Annelies Krekel uit Leusden tot de erkende deskundigen waar het gaat om zil versmeedkunst, een eeuwenoud ambacht. Mevrouw Krekel zal op woensdagavond 14 januari 1987 in boerderij 't Claeverenblad een avond verzorgen over het zilveren gebruiksvoorwerp. De ouderdom van een zilveren voorwerp is niet alleen te bepalen aan vormen en ornamenten, maar vooral aan de keur- en meestertekens. Aan de hand van dia's laat mevrouw Krekel-Aalberse iets zien over de interessante ontwikkelingen van het zilveren gebruiksvoorwerp in de loop van de vorige eeuw. Be langstellenden, die zelf een zilve ren voorwerp hebben, die ze mis schien niet thuis kunnen brengen, kunnen die meenemen en zo moge lijk zal mevrouw Krekel ook daar iets over vertellen. Aanvang: 20.15 uur. Toegangsprijs /.2.50//.2.— toonbeeld Op zondagmiddag 8 februari 1987 zal m boerderij Groot Krakhorst het programma „Toonbeeld" te zien en te horen zijn. „Toonbeeld" is een programma met muziek en beeld. Het bijzondere van de voorstelling is, dat het concert vóór de pauze, van de solo-harpiste van het Radio Filharmonisch Orkest, Emily Heyens, na de pauze „zichtbaar" wordt gemaakt door middel van beelden. Die beelden zijn van de fotograaf en violist Hans Boedijn. „Toonbeeld" belooft een bijzonde re voorstelling te worden, waarin muziek een extra dimensie krijgt. Aanvang: 14.30 uur. Toegangsprijs 7.50/ƒ.6.- WIJSBEGEERTE De Internationale School voor Wijs begeerte in Leusden bestaat zeven tig jaar. Voor de Culturele Raad Leusden aen goade reden om de direkteur van deze school, Paul Wouters, eens uit te nodigen iets meer te vertellen over het doel en het belang van de school en wat dieper in te gaan op wijsbegeerte in het algemeen en de ontwikkelin gen op dit moment. „Iedereen heeft te maken met wijs begeerte" zegt de heer Wouters en hij zal dat illustreren met voorbeel den uit het dagelijks leven. Op woensdagavond 11 maart 1987 in bibliotheek Nieuw-Langenbeek. Aanvang: 20.15 uur. Toegangsprijs /.2.50//.2.-- ATE DOORNBOSCH Wie kent hem niet van het befaam de radio-programma „Onder de groene linde'? Sinds 1957 verzorgt Ate Doornbosch dit programma op zondagmiddag over het Neder landse oude verhalende lied. Hij is bijna aan zijn duizendste aflevering toe en dat is op zich al uniek. Dank zij zijn speurwerk en de hulp van luisteraars zijn veel oude liederen herontdekt en interessant hierbij zijn de achtergronden en de wijze waarop deze liederen worden doorgegeven. Het verhaal van de heer Doornbosch wordt toegelicht door middel van bandopnamen. Wie in het bezit is van oude, zogenaamde „liedblaadjes" of „liedschriften" wordt gevraagd deze mee te ne men. Woensdagavond 8 april 1987 in bibliotheek Nieuw Langenbeek. Aanvang: 20.15 uur. Toegangsprijs ƒ.2.50//. 2.- Grote demonstratie jubilerende brandweer trok veel publiek Umek aanbod kerken Valleiconcerten presenteren programma Negende Batavustoertocht was grootse happening Leusdense Milieuboer gaat uitbreiden Artikel m blad Historische Kring: vergeten uitbreidingsspelen rond Oud Leusden Veel handtekeningen voor buitenbad Montessonschool 't Ronde, een buitengewone school Lego-wedstrijd in Leusden succes Veel jeugdigen bij bloedafname in Achterveld Bibliotheek viert zaterdag tien-jarig bestaan met uitgebreid feestprogramma Groots programma Culturade '86 Sportnieuws Servicepagina DOKTERSDIENFT Tel. 9401 il pag. 3 pag. 3 pag. 3 pag. 4 pag. 5 pag. 5 pag. 5 pag. 6 pag. 6 pag. 6 pag. 7 pag. 7 pag. 8 pag. 9 De heer Hertel neemt daar de plaats in van de heer P. Dijkema, die namens B.C. Groot Krakhorst zal aftreden. De heer Hertel neemt plaats in het Soccle-bestuur na mens B.C. Rust in Vrede LEUSDEN - Het college van burge meester en wethouders van Leus den stelt in en raadsvoorstel voor, de heer C. Hertel uit Amersfoort te benomen in het bestuur van Soccle. LEUSDEN De werkzaamhe den aan de Hessenweg zijn gereed. Met ingang van zaterdag 13 sep tember wordt de Hessenweg weer voor het verkeer opengesteld. Automobilisten wordt aangera den in verband met opspattend grind de snelheid te matigen. KAARTVERKOOP De kaarten voor de verschillende programma's zijn verkrijgbaar op de Culturade '86 op zaterdag 13 september a.s. bij de stand van de Culturele Raad Leusden. Verder steeds vanaf één week vóór de desbetreffende voorstelling bij de volgende adressen: - Bibliotheek Nieuw Langenbeek, Hamersveldseweg. - Kantoor Leusder Krant, Asschat terweg 19 (bij de Biezenkamp) Voor zover er nog kaarten voorra dig zijn vanaf een half uur voor aan vang van de voorstelling aan de zaal. Voor houders van een 65+ pas en een Cultureel Jongeren Paspoort geldt de gereduceerde prijs. Uiteraard is het mogelijk om tijdens de Culturade kaarten voor alle voorstellingen te nemen of voor een gedeelte ervan. Daarna is de voor verkoop alleen gericht op de eerst volgende voorstelling. ACHTERVELD - Zondag middag organiseert de M.O.V. en de Solidariteits- winkel te Achterveld een sponsor fietstocht. De op brengst van deze fiets tocht zal gaan naar een ontwikkelingsproject in Peru. De start is tussen 12.30 en 13.30 uur bij de Moespot aan de Jan van Arkelweg. De tocht heeft een lengte van ongeveer 20 kilometer en voert over de mooiste bekende en onbeken de Fietspaden. Tijdens deze Fietstocht is er een mogelijkheid om bij twee rusuek gelegen boerderijen even te rusten en wat te nutti gen. Bij de eerste boerderij- stop zal een fotoserie over het Peru project te zien zijn. Bij de tweede is een knutselhoek voor kinderen ingericht. Iedereen kan meedoen aan deze tocht. Zowel gesponsorde als ongesponsorde Fietsers. De ongesponsorde fietsers dienen een inschrijfgeld van ƒ2,- te betalen. Degenen die de deelnemers willen sponsoren kunnen bij diverse Achterveldse winke liers sponsor formulieren afha len. Ook zijn deze formulieren zondag nog verkrijgbaar bij de start. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 VOORWAARDE KAVELVERKOOP: zijn dat herhalings oefeningen van het college van B W.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1