Uit belangstelling blijkt, dat velen hun steentje bijdragen aan veraangenamen van het milieu Een vergeten uitbreidingsplan in het gebied rond Oud Leusden In twee uur 400 handtekeningen voor buitenbad Leusdense milieuboer gaat uitbreiden: Uitgebreid artikel in blad van Historische Kring Leusden: Leusden'85 start handtekeningenactie: Ledenvergadering De Gouden Klomp NVBP houdt eerste bijeenkomst Schrijven Amnesty International N «der «GEMEENTE «LEUSDEN KU5der krant DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 plaatselijk nieuws LEUSDEN De Leusdense Milieuboer gaat nog meer wijken betrekken bij het ophalen van schillen. Bewoners van de oude woonkern van Leusden-Zuid, de Hamershof, Akkerhoeve en Noordwijck zullen binnenkort een plastic emmer bij hun voordeur vinden, met daarin een folder met informatie over het werk van de milieuboer. 'Milieuboer' Fokko Tilma uit Leusden kan best wat hulp gebruiken. Joop Stronks startte twee jaar ge leden zijn aktiviteiten als schillen boer in Amersfoort. Karei Ploege nam het ophalen van karton voor zijn rekening en dat was het begin van wat later Vennootschap Onder Firma „de Milieuboer" zou worden. Werd er begonnen met werkloze vrijwilligers die met behoud van uit kering hun medewerking verleen den, momenteel zijn er naast de twee genoemde firmanten vier mensen in loondienst. Ongeveer tweeduizend huishoudens werken mee aan het zgn. duobakkenpro- jekt, terwijl bij een groot gedeelte van de horecabedrijven glas wordt opgehaald. Glas wordt gesorteerd op spoel- bare flessen, waarvan tien procent wordt verkocht en de rest ver- scherfd. DE TAKELIER In de Lieve Vrouwestraat in Amersfoort werd door de betrok kenen zelf een pand geheel opge knapt waar tweedehands goederen en uit hergebruik ontstane artike len worden verkocht. Ook uit het grof vuil opgehaalde spullen wor den door de medewerkers zelf ge repareerd en in de winkel te koop aangeboden. Deze winkel, ge naamd de Takelier, werd jl. vrijdag 5 september geopend. EINDE Aan het ophalen van schillen in Amersfoort is per 1 september jl. een einde gekomen omdat de mi lieuboer hiervoor van de gemeente geen vergoeding kreeg. Hij meent daar echter wel recht op te hebben omdat minder vuil hoeft te worden afgevoerd als er geen schillen in zitten, hetgeen een financieel voordeel oplevert voor de gemeente. LEUSDEN In Leusden denkt de gemeente hier duidelijk positiever over dan in Amersfoort. Behalve het feit dat er minder „gewoon" vuil opgehaald wordt, is het ook een manier om werkgelegenheid te scheppen: zeer waarschijnlijk zal de Leusden se afdeling van de Milieuboer, ge stalte gegeven door Leusdenaar Fokko Tilma, per 1 oktober vrijwil liger af zijn en in vaste dienst ko men. Naast het gemeentelijke finan ciële voordeel en het scheppen van werkgelegenheid is er nog een be langrijke reden voor het stimuleren van gescheiden inzameling, nL een positieve instelling ten opzichte van hot milieu, het verkleinen van de afvalberg. Het werk dat Fokko Tilma mo menteel in Leusden vemcht, wordt dus binnenkort uitgebreid, wat met zich meebrengt dat in het rooster van schillen ophalen in de wijken waar dat reeds gebeurde, enige wijzigingen plaatsvinden. Op welke dag Fokko m uw wijk is, wordt elke donderdag op de servicepagina van de Leusder Krant gepubliceerd. Voor degenen die er meteen een notitie van willen maken het volgende overzicht (in gaande 15 september): Maandag Leusden-Zuid (woonkern): Claverenblad; Wildenburg. Dinsdag Groenhouten: Ros senberg: Hamersveld (oud nieuw): Rozenboom. Donderdag Rozendaal (Eurowo ningen: Wetenng; Alands- beek (O en W); Hamershof Vrijdag Langenbeek; Bos veld; Munnikhove; Zwanen burg; Akkerhoeve Noord wijck De met aangemerkte wijken ontvangen binnenkort emmers van de Milieuboer. TIPS De schillen, opgehaald door Fok ko Tilma worden afgenomen door een boer uit de regio die dit vol waardig veevoer voor zijn vee ge bruikt. Deze boer kan acht- a tien duizend kg. per week gebruiken voor zijn veestapel. In een vraaggesprek met de Leusdense Milieuboer bleek dat hij, zeker voor de nieuwe mede werkers aan het schillenprojekt nog een aantal tips kwijt wil: Zet de emmer zo zichtbaar mo gelijk op een windvrije plaats, liefst aan de rand van de tuin, met oog op de loopafstand van degene die de emmers leegt; Leg een dikke krant op de bo dem van de emmer. (Bij voor keur geen keukenrol o.i.d.); Bewaar brood in een plastic zak in huis en leg het brood zonder zak op de ophaaldag boven op de andere schillen (om schim mel tegen te daan); Vermijd zoveel mogelijk scher pe voorwerpen als aardappel mesjes, dunschillers e.d.; Zijn er mankementen aan de emmer, plak er dan een briefje op zodat deze vervangen kan worden; Het gaat alleen om schillen, dus geen kaas, vleeswaren, ge kookte aardappelen of kliekjes. Mochten er vragen zijn, dan kunt u zich wenden tot de Milieuboer (teL 033-16006), ook als u spullen hebt welke geschikt zijn voor de kringloopwinkel de Takelier. HULP Het ophalen van schillen in heel Leusden wordt binnenkort bijna te veel voor Fokko Tilma alleen. Fokko: „Enige hulp kan ik wel gebruiken bij mijn werk in Leus den, dus mocht er een vrijwilliger zijn die zijn tijd en energie beschik baar wil stellen zou ik daar heel blij mee zijn (tel. 16006)." Na één jaar bestaan van de Leus dense Milieuboer mag worden ge constateerd dat inwoners van deze gemeente zeer bereid zijn mee te werken aan het schillenophaalpro- jekt. Uit de belangstelling is gebleken dat velen op hun manier hun steen tje willen bijdragen aan het veraan genamen van het milieu. Het is dan ook zeer te hopen dat andere ge meenten dit voorbeeld zullen vol gen en dat er meer mensen komen die uit respekt voor het milieu zich hiervoor willen inzetten, zoals de medewerkers van VOF de Milieu boer woonden er al ruim 1500 perso nen in dit gebied. PLAN Hoewel een landelijke ge meente als Leusden natuurlijk niet voldoende toegerust was om deze steedse uitbreiding te verwerken, werd toch met het oog op deze ontwikkeling het bestemmingsplan gemaakt dat hierbij is afgebeeld. Aanvan kelijk werkte de Amersfoortse gemeentearchitect Kam aan een plan, maar hij heeft het nooit voltooid. Het uiteindelijke plan is een ontwerp van de Leusdense gemeentearchitect uit die dagen, J. Pothoven. Het plan vertoont duidelijk de in vloed van de Jugendstil-perio- de: straten met veel rondingen, plantsoenen en bossages er tussen, terwijl ook de zorg waarmee het toch technische ontwerp werd versierd frap pant is. De kaart (80x100 cm) getekend op dik papier, is met de hand ingekleurd. Alleen aan de kleuren is te zien dat er toen nog maar een paar straten bestonden: Appel weg, Leusderweg, Van Bem- melstraat en Verhoevenstraat. Al de andere ontworpen stra ten en plantsoenen zijn nooit verder gekomen dan de teken tafel. In hetzelfde jaar 1914, waaruit de kaart hoogstwaar schijnlijk dateert kwamen nl. onderhandelingen op gang over een grenscorrectie, die in 1917 bij de wet haar beslag kreeg. Beide gemeenten wa ren met de nieuwe grens inge nomen! Voortaan liep die langs Laan 1914, Dodeweg en Lock- horsterweg. Wij kunnen nu en kel fantaseren hoe het Leus- derkwartier er ook uitgezien zou kunnen hebben. Misschien zou het wat meer geleken heb ben op het Bergkwartier (plan Zuid) in Amersfoort, waarvoor de genoemde gemeentearchi tect Kam verantwoordelijk Meer informatie over dit uit breidingsplan en over het ver loop van de grens tussen Amersfoort en Leusden sinds 1814 is te vinden in een artikel in het vererugingsorgaan van de Historische Kring Leusden, jaargang 2, nummer 3 (ver schijnt tijdens de Culturade). LEUSDEN-Het zwaartepunt van de eer te van (voorlopig) drie zater dagen, dat Leusden '85 de leusden se burgerij opzoekt om met haar van gedachten te kunnen wisselen over zaken, die haar op gemeente lijk politiek terrein bezighouden, werd gevormd door de start van een handtekeningenactie voor de herbouw van een buitenzwembad. Zoals bekend zou moeten zijn (maar blijkens reacties tegenover Leus den '85 niet bij iedereen is) voelt het gemeentebestuur op grond van fi- nancieel-economische motieven niets voor de herbouw van een bui tenbad. Ondanks het feit, dat door de vele activiteiten afgelopen zaterdag de drukte aanmerkelijk minder was dan gebruikelijk op de Hamershon kan L USDEN '85 toch terugzien op een veelbelovende start van de ac tie, die wordt voortgezet met een actie door vrijwilligers in de ver schillende wijken van Leusden. Be langstellenden hiervoor werden opgeroepen zich aan te melden bij het Leusden '85-raadslid Rob Peek. De eerste oogst - in slechts zo'n twee uur binnengehaald - leverde zo'n 400 handtekeningen op van Leusdenaren, die een buitenbad zonder meer een „must" vinden voor een gemeente van de omvang van Leusden. LEUSDEN - Morgenavond, 12 september, houdt carnavalsver eniging De Gouden Klomp een algemene ledenvergadering in 'De Kit', hert zaaltje van de Geertrudishof, tegenover 't Ros Beyaert. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer het financiële verslag van het afgelopen seizoen en de begroting voor het komende, een bestuurs verkiezing en het programma voor het seizoen '86/'87 LEUSDEN -De Nederlandse Bond van Plattelands Vrouwen afde ling Leusden houdt haar eerste avond van dit seizoen op dinsdag 16 september a.s. In gezellig sa menzijn kunnen er diverse spelen worden gespeeld. De avond wordt gehouden in het Vooronder aan de Burg. v. d. Pont- laan 2 en begint om 20.00 uur. ACHTERVELD - Nu de vakanties weer achter de rug zijn gaat ook in Achterveld het schrijven voor Am nesty International weer van start. Maandag 15 september kunnen degenen die aan deze schrijfavon- den willen deelnemen vanaf 19.30 uur weer terecht bij Nel Schwager- mann aan de Verjaagde Ruiter weg. Tijdens deze schnjfavond kun nen er brieven worden geschreven naar de autonteiten van landen waar de mensen rechten worden geschonden. Maandagavond zullen er brieven worden geschreven naar de autori teiten van Tsjechoslowakije, de Ko- moren en Taiwam. Het zal gaan voor personen die onrechtmatig worden gevangen gehouden. Voorbeeldbrieven in het Neder lands liggen klaar zodat men weet wat men schnjft. Doch de brieven zijn ook in andere talen aanwezig om overgeschreven te worden. Briefpapier, postzegels en envelop pen zijn eveneens aanwezig. <-ii r"i:S, V U In tegenstelling tot in Amersfoort, krijgt het milieuprojekt m Leusden alle medewerking van het gemeentebestuur. VERKLARING l®L aefttaamde gebouwen kada&ter-indeeung itettavoe wegen (door drs. R. Polak) LEUSDEN Het gebied rond de toren van Oud- Leusden is de laatste tijd regelmatig in het nieuws. Niemand in Leusden lijkt gelukkig te zijn met de grenscorrectie, die door G.S. is voorgesteld. Sterker nog, op ver schillende manieren is van allerlei kanten tegen dit plan protest aangete kend. Naar het zich laat aanzien zal het voorstel in de november- vergadering van Provinciale Staten aan de orde komen. Nu kan het naast het voeren van allerlei actie ook wel eens aardig zijn in de historie van dit gebied te duiken. Een goede aanleiding daar voor vormt ook de vondst van een oud uitbreidingsplan van de gemeente Leusden. dat ge heel en al in de vergetelheid was geraakt; in de jongste afle vering van het verenigingsor gaan van de Historische Knng Leusden is hierover meer te le zen. Op de kaart ziet men midden onderaan de toren en de (N.H.) begraafplaats. Naar links en rechts lopen daarvandaan achtereenvolgens de Kalkweg (thans Laan 1914) en de Grint weg van Oud Leusden naar de Rijksweg (thans Dodeweg), Helemaal bovenaan staan de huizen langs de toen nog Mo lenstraat geheten Van Bem- melstraat (in de buurt van Al bert Heijn aan de Leusder weg). Het valt direct op dat het gebied tegenwoordig in de ge meente Amersfoort ligt. Niette min is er sprake van een uit breidingsplan van de gemeen te Leusden, dat weliswaar niet gedateerd is, maar toch onmis kenbaar uit de periode 1910- 1914 stamt. GEBIED Dit is vreemder, dan het lijkt. Voor 1917 liep de grens tussen Leusden en Amersfoort heel anders dan tegenwoordig. Op de kaart is duidelijk te zien hoe Leusden met een punt in Amersfoort stak, langs de te genwoordige Leusderweg. Omgekeerd strekte het grond- De kaart van het uitbreidingsplan. gebied van Amersfoort zich uit aan weerszijden van de Arn- hemseweg tot aan de brug tot Bavoort. Rond de eeuwwisseling wa ren er twee ontwikkelingen die, achteraf bezien, grenscor recties m de hand werkten. In de eerste plaats werd emd tachtiger jaren een begin ge maakt met de bouw vein een infantenekazerne aan de Leus derweg. Het werd bezwaarlijk geacht dat deze kazerne juist op de grens van beide ge meenten gelegen met twee verschillende instanties te ma ken had. Belangrijker was echter een tweede verandering in het desbetreffende gebied. De voorheen gemeenschappelij ke gronden van de Leusder- berg werden langzamerhand steeds meer voor woningbouw geëxploiteerd. Deze woningen waren in de eerste plaats be stemd voor Amersfoortse ar beiders (voorzover er tenmin ste werk voor handen was), die zich in het geheel niet met Leusden verbonden voelden. Bovendien kwamen zij wan neer ze armlastig waren voor rekening van Leusden. In 1914 Schaal: t a 2500®

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5