Montessorischool 't Ronde een buitengewone school Dagje uit tussen IJslandse paarden c ■eusder krant Nationale Lego-wedstrijd in Leusden groot succes Bloedafname in Achteveld: opvallend veel jongeren IJslander 'Totaaldag': Inleveren kan nog tot en met zaterdag: Nieuwe voorzitter Planadviesgroep Informatie- avond over reanimatie Noorderinslag nog een week dicht plaatselijk nieuws DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 LEUSDEN Begin 1985 had een aantal ouders elkaar gevon den in het streven naar een Montessorischool in Leusden. Niet dat deze ouders bezwaren hadden tegen de reeds bestaande scholen, met de gebruikelijke onderwijssystemen, alleen, deze ouders wilden wat anders. Zij wilden een school waarop de methode van Maria Montessori gestalte zou krijgen. Een me thode waardoor het onderwijs afwijkt in materiaal en functio neren. Voornaamste afwijkende punten zijn de individuele zelf werkzaamheid van de kinderen, waardoor zij naar eigen keuze en tempo aan de gang gaan, met grotendeels zelfcorrigerende materialen welke speciaal voor de methode zijn ontworpen. De klassen omvatten drie leeftijden. De overgang tussen de verschillende klassen verloopt geleidelijk. Zitten blijven noch rapporten zijn er op deze school bij. Een aantal aspecten van deze methode is in het moderne basisonderwijs terug te vinden. De vijftigjarige methode heeft haar erkenning gekregen, toch blijft een Montessorischool, door de consequentie in inrichting, begeleiding en methodiek, buitengewoon onderwijs, progressief onderwijs zeggen sommi gen. 't Ronde. Op 21 februari 1975 stelde de Raadsfractie Progressief Leusden een aantal vragen over het „inko mend verzoek tot het stichten van een Montessorischool" Het was toen al duidelijk dat het stichten van een school een particulier initiatief zou moeten worden. Het oprichten van een openbare school op Mon- tessoriebasis was al afgewezen door B en W Het college antwoordde dat het verzoek in behandeling was, maar dat de bovenverdieping van het voormalige Wit-Gele gebouwtje aan de Hamersveldseweg of een ruimte in Huize St. Ansfridus haar wel een geschikte plaats leek om te beginnen. Om een kleuter- en lage re school te starten waren minstens zestig inschrijvingen van leerlingen nodig. AVONDEN Op 8 april 1976 werd tijdens een voorlichtingsavond in het Astma gebouw een opnchtingswerk- gToep geformeerd onder leiding van Erik-Jan en Jeanette Tuininga. Vele voorlichtingsavonden zouden door Marianne de Valck nog volgen maar het bijeenkrijgen van zestig aanmeldingen verliep moeizaam. Het werd duidelijk dat slechts begonnen kon worden met een kleuterschool. Daarvoor moest nog wel een officiële Montessonever- eniging worden opgericht met een gekozen bestuur. Dat gebeurde op 15 mei 1976. EIGEN WEG De vereniging ging direct aan de slag met het benoemen van de hoofdleidster Renee Zittema en een tweede leidster. Op 16 september kreeg men de lang verwachte be schikking over drie noodlokalen die achter St. Ansfndus, aan de Noorder Inslag werden geplaatst. De school begon met 25 leerlin gen. Op ouderavonden kregen de ou ders „lesjes" in het omgaan met de Montessorimaterialen. Vele en thousiaste verslagen geven weer dat die aanpak gewaardeerd werd. Over de schooltijden werd lang gepraat. In verband met de over- steekregehng van alle scholen in Leusden, wilde de kersverse school met te veel afwijken, maar men had eigen ideeen. Het was ze ker niet de laatste keer dat de school uit de pas liep en haar eigen weg zocht. Een logische consequentie na de opnchtingspenkelen was dat de ouders zich zeer betrokken voel den bij dit schoolgebeuren. Geld was een probleem. Zelf doen was dikwijls noodzakelijk. Zo kende de school in deze begintijd een eigen schoonmaakploeg. NIEUWBOUW Op de eerste algemene leden vergadering in november 1976 be sloot men zich in te schrijven voor een meuwe school in het tweede bouwplan van de tweede fase. Hoe wel de investeringen enorm zou den zijn, terwijl het kapitaal klem was, had men grote verwachtingen. Schooljaar 1977 begon ook de middenbouw. Zoals gebruikelijk bij de Montessorimethode zaten klas 1, 2 en 3 bij elkaar. Het aantal leer lingen was gestegen tot 35 en Dick van de Engel werd benoemd als hoofd van de lagere school. In dit schooljaar kregen de plannen voor een meuwe school gestalte. Hij zou acht lokalen groot, aan de Smous- sesteeg gebouwd worden en in au gustus 1979 in gebruik genomen kunnen worden. Architect J. Verhoeven uit Hoe velaken ontwierp de school in over leg met de gemeente en de vereni ging. Het beloofde een opvallend gebouw te worden. In 1977 startte een aantal tradities die tot op de dag van vandaag ge handhaafd zijn. Plan X bijvoor beeld: Een in het diepste geheim voorbereide activiteit voor team en kinderen, aangeboden door de ou ders. De alternatieve vaderavond- vienng, waarbij invalvaders zijn toegestaan. Vaders doen de gekste spelletjes, m de vreemdste uitmon steringen, samen met hun kleuters, vroeger op het schoolplein, tegen woordig binnen. Vaders worden wat verlegen. En de slotdag. De afsluiting van een schooljaar. Geen schoolreisje, maar een grootse happening, waar weken naar toegeleefd wordt met een opgevoerde spanning. Dan weer is Hugo de Groot zoek, dan kan directeur Dick van den Engel met zijn vingers niet van een tijdma chine afblijven, dan weer gaat men op expeditie naar de Treek om ver dwaalde oermensen op te zoeken. Alle aktiviteiten kennen een njke omlijsting van toneel, muziek, zin gen en creativiteit. REL Maart 1978 kende haar eerste openbare rel. De muziekschool be weerde dat het team van de Mon tessorischool „geen snars verstand van muziek" had. Dat bleek wat ver keerd begrepen en in ingezonden en redactionele artikelen werden de muzikale aspecten op school uit de doeken gedaan. Augustus 1978. De school was compleet: onderbouw-middenbou- w-bovenbouw. De noodgebouwen werden verplaatst naar het terrein bij eetcafé de Hakhorst. De meuwe school bleek overigens in een moe ras te staan, hetgeen krantekoppen als „Kind bijna verongelukt, moe rasgebied rond school levert ern stig gevaar op" opleverde. Het aan tal leerlingen steeg. Een derde leidster voor de kleuterafdeling kwam erbij. Nog steeds worden re gelmatig open dagen gehouden. In 1979 startte de expressie- groep. Een groepje ouders houdt zich bezig met dramatische expres sie met de kinderen. Deze ouders volgen daar regelmatig cursussen voor. Het lijkt geen toeval dat een aantal ouders en teamleden goede bekenden zijn van toneelvereni ging „de Eendracht". ROOSTER Na een experimentele periode gaat op 1 januari 1980 het continue rooster van start. Hetgeen betekent dat de kmderen tussen de middag kunnen overblijven onder leiding van betaalde overblijfkrachten. Apart speelgoed wordt aange schaft en de schooltijden worden gewijzigd. De tijd tussen de middag slinkt tot een uur. Volgens een ver slag uit die tijd blijft ruim 80 van de kmderen over. Met speciale voorzieningen loopt de school voorop. De andere scho len zouden ook wel willen. Er wor den vragen over gesteld aan Burge meester en Wethouders door de Vrouwenraad. B. en W. nemen een afwachtende houding aan en be sluiten tot een diepgaand onder zoek van de mogelijkheden. Veertien september 1979 is de nieuwe school klaar. De inmiddels ruim zeventig leerlingen kunnen er m. Omdat de school nog niet offi cieel geopend is (dat gebeurde op 9 november dat jaar) heet het dat de school „bezet" is. Het gebouw heeft twee miljoen gulden gekost en wijkt geheel af van de bestaande normen. Het is aangepast aan het Montesson-onderwijs zegt de ar chitect in de Leusder Krant. Diezelfde krant omschrijft het ge bouw als een „vestzaktheater" met „kapelletjes waann groepjes van 3 kinderen kunnen werken, culmine rend in steeds grotere kringen tot het verzamelpunt, de centrale hal". Bij de officiële opening, met ka mermuziek, krijgt de school haar naam: 't Ronde. GROEI Direkt daarna verschijnen de eerste berichten dat de school har der groeit dan verwacht en spoedig te klein zal zijn. Men spreekt van 4 a 5 mobiele lokalen erbij en zelfs van een tweede Montessorischool. Dit tegen de zin van de direkteur en het bestuur, die laten weten „met van plan te zijn Leusden vol te bouwen met Montessorischolen" en aparte noodlokalen slecht voor de beslo ten sfeer op school te vinden. In 1980 wordt het verzoek om uit breiding gedaan waarvoor de ar chitect ruimte had opengelaten. De school zal nog wat ronder worden. De uitbreiding kost een half miljoen en is daarmee duurder dan de ge meente bereid is te dekken. Het bestuur vult het bedrag aan. Op 15 oktober 1981 is de uitbreiding klaar. De eerste lustrumviering in 1981 speelt zich af rond „het kunst werk", tevens klimrek, dat als ge volg van de 1% regeling op het schoolplein verrezen is. BEZUINIGINGEN Op twaalf november 1982 staken onderwijsmensen als protest tegen de bezuinigingen van Deetman die tot gevolg hebben dat de salarissen kleiner en de klassen groter wor den. De Montessorischool besluit niet te staken, maar een stiptheidsaktie te voeren om ouders, kinderen en zichzelf te laten merken wat het zal betekenen wanneer de bezuinigin gen doorgaan. Zo gaat de deur pas vijf minuten voor tijd open en moeten alle ou ders vijf minuten later uit de school verdwenen zijn. Voor ouderpartici patie is geen tijd. Een klas wordt verdeeld over andere klassen om te laten merken hoe groot de klas sen zullen worden. Alle aktiviteiten na schooltijd gaan niet door, geen werkavonden, geen schaaktoer nooi. De bezuinigingen gaan door en het schrikbeeld van de grote klassen met 35 kinderen is anno 1986 werkelijkheid geworden. 21 maart 1983: een bijeenkomst ter voorbereiding van voortgezet basisonderwijs (de Middenschool) in Leusden. Een aantal Montessori- ouders zag er wel wat in dat van de grond te krijgen, in samenwerking met mensen van andere scholen Montessorischool 't Ronde heeft in middels het predicaat „experimen teel basisonderwijs" gekregen Dick van den Engel werd officiee direkteur van onderbouw-midden bouw en bovenbouw. In 1983 begint 't Ronde met d< computer als onderwijs-hulpmid del. Na berichtgeving hierove volgt prompt een aantal inbraken De algemene ledenraad kiest eei Medezeggenschapsraad. De voor lopige Medezeggenschapsraad di< twee jaar gewerkt heeft aan eei reglement, treedt af. ADOPTIE Een aantal ouders neemt in 198 het initiatief te proberen een Mon tessori-peuterspeelzaal op te nch ten. Het plan loopt stuk op wemft medewerking van de gemeente ei geldgebrek. De animo is er na steeds (zeker nu Deetmans plannei met vierjarigen bekend zijn gewor den). Een aantal oud-verzetsstrijder vraagt de school een monument „t< adopteren". Begin 1985 is de adop tie van „de Stenen Man" een feit. CRISIS Het moest een keer gebeuren. Bi een school waar ouders een zo be langrijke rol spelen in Bestuur, Al gemene Ledenvergadering, naas de „gewone" geledingen als Ou derraad en Medezeggeschaps raad, kunnen verschillende partijei botsen. Gevolg: een bestuurscrisis in 1985. Enige van de initiatiefnemers vai bijna tien jaar geleden lopen noc rond op school (waarbij je mag be denken dat tien jaar na datum cft kinderen van de meeste oprichten de school inmiddels hebben veria ten). Zij krijgen de opdracht het eei en ander weer eens op een rijtje ft krijgen. Dat lukt en met frisse moec treedt een meuw bestuur aan. De school krijgt haar vaste Re medial teacher. De school telt ii 1985 ongeveer 250 leerlingen. Eet aantal waar men wel tevreden met is. Ruim vijftien teamleden, waaron der een aantal vakleerkrachtet „runnen" de school. De direkteu wordt steeds meer manager, staa nauwelijks meer voor de klas. Dt eerste en enige hoofdleidster is m Remedied teacher, Engelse les me behulp van de televisie, maar zo veel mogelijk passend bij de mon tessonmethode. Twee, binnenkor dne, computers. De vloerbedek king is, waar hij versleten was, ge repareerd. Alleen het dak lekt noc steeds. LEUSDEN-Op zondag 14 sep tember aanstaande organi seert het Nederlandse Stam boek voor IJslandse Paarden (NSIJP) een IJslander Totaal dag, waarin alle facetten van dit veelzijdige paard zullen worden getoond. Het programma biedt ondermeer: - Informatie over lange afstandrij den: Hoe train je je paard en jezelf om een goede conditie op te bouwen. Er is een veearts aanwezig die van alles uitlegt over de gezondheid van het paard. - Informatie over recreatierijden: Er zijn leuke rij-gebieden in kaart gebracht met goede overnach tingsmogelijkheden en (eet)café's voor onderweg, waar paard en rui ter welkom zijn. - Informatie over aangespannen rijden: Ervaren koetsiers vertellen over het rijden met paarden voor de wa gen en geven informatie over men- cur sussen. Voorts zijn er lezingen over: het so ciaal gedrag van paarden in de wei; waar je op moet letten bij het kopen van een paard; calamiteiten onder weg (voor recreaüeruiters). Bovendien worden er verschillen de films en video's getoond over IJsland en de verschillende gangen van IJslandse paarden. Buiten geeft het puikje van de Ne derlandse wedstrijdsport flitsende demonstraties tolt en rentelgang en wordt er aangespannen rijden en rijden met handpaarden getoond. Er zijn paarden beschikbaar voor mensen die nog nooit hebben getölt en dat graag eens willen proberen. Een hoefsmid geeft uitleg over hoefbeslag en hoefveizorging. Belangstellenden zijn welkom op de IJslander Totaaldag op zondag 14 september vanaf 10 uur in „Den Treek", Buurtweg 5 in Leusden. De toegang is gratis. Dat er belangstelling voldoende was en is voor de Lego-wedstrijd blijkt wel uit het feit, dat men met de gemaakte bouwwerken letterlijk m de rij stond. LEUSDEN Het gedeelte van de Noordennslag, tussen Groene Zoom en Burgemeester van der Postlaan, zal in de week van 15 tot en met 19 september gesloten blij ven voor het verkeer. Ook de bus haltes langs dit deel vein de Noor dennslag blijven gedurende die week buiten gebruik. De nieuwe asfaltlaag is inmiddels aangebracht, maar de komende week zal er nog hard gewerkt moe ten worden om de belijning en de detectielussen, voor het regelen van de verkeerslichten, aan te brengen. Zodra een wegvak gereed is, zal dit direkt voor het verkeer worden LEUSDEN-De nationale Lege bouwwedstrijd, die Intertoyi speelgoedwinkels ter gele genheid van het 10-jarig be staan organiseert, blijkt eei enorm succes te zijn. Directeur-eigenaar Hermai Kohlmann van de gelijknami ge speelgoedwinkel in de Ha mershof kijkt tevreden naai de vele originele inzendingei van de Leusdense jeugd. Samen met zijn personeel zijn hon derden wedstrijdformulieren on der de schooljeugd verspreid e: het resultaat mag gezien worden, b zijn etalage prijken reeds vele in zendingen die meedingen naai di nationale titel van Intertoys/Legc bouwkampioen. Hoofdprijs is een reis naar Lego land in Denemarken. In Leusden i voor deze reis in iedere categow één hoofdprijs af te geven. Van: t/m 8 jaar en van 9 t/m 12 jaar. Ve: der zijn er nog bouwdozen te wi> nen en krijgt iedere deelnemer da buiten de hoofdprijzen valt een le» ke troostprijs. Een deskundige plaatselijke jurj waann zitting hebben lerares Mr rije Heijdennjk, Leusder Krant foto graaf Janus Visser en architeo Chns Smit, zal de Lego bouwes beoordelen. Werkstukken kunne nog tot en met zaterdag 13 septea ber bij Kohlmann-Intertoys in Lets den worden afgegeven. Op zaterdag 20 september zulle de winnaars worden bekend ge maakt in een feestelijke lande show met medewerking van Rf nald Ravél en Reneé die een groet se goochel- en poppenkast voet stelling zullen geven. ACHTERVELD - De 29-ste bloedafname-avond in Achtervd bleek wederom een succes te zijn. Maar liefst 204 donors kvfl men opdraven. Dat waren er weliswaar vijf minder, dan voii jaar, maar daar stond tegenover, dat er opvallend veel jongeit verschenen. Evenals vorig jaar moest ook dit- keer van tevoren een vragenlijst worden ingevuld, en werd de bloeddruk opgenomen. Een nieu- wigheidje was, dat nu ook de tem peratuur gemeten werd, waarmee men mogelijke infecties op kon sporen. Dankzij de inzet van de mede werkers van de plaatselijke EHB en het Rode Kruis verliep alles v& Na het bloed geven kregen de nors m de koffiekamer een kof! koffie. In verband met vragen, die ft ren gerezen rond het bloed ge* en de ziekte Aids, werden er difl dag m Achterveld ook folders oW deze ziekte uitgereikt. I vrijgegeven. LEUSDEN - Het coUege van B&W van Leusden stelt de gemeenteraad voor, de heer J.G. Pekelharing te benoemen als voorzitter van de Pla nadviesgroep. Tot leden van de Planadviesgroep worden be noemd, mevrouw C. Jansen-Hillen en de heer J. de Jongh, respectieve lijk lid van de PvdA- en de WD- gemeenteraadsfractie. Met die benoeming komt er een einde aan het lidmaatschap van Ben Stoelinga, Harm Offereins, Ep Oo- stra en Evelien Blom, die tot op he den deel uitmaakten van de Planad viesgroep, namens de gemeente raad. Een dag temidden van de IJslandse paarden m Leusden behoort komende zaterdag tot de mogelijkheden. LEUSDEN - Vorige week donder dag plaatsten we een foto bij het artikel over de reeptie van pastoor Ter Bekke, ter gelegenheid van zijn jubileum. Daarbij is helaas het on derschrift weggevallen. Daarmee is helaas ook de vermelding weg gevallen, dat de betreffende foto ons ter beschikking was gesteld door Annemarie van de Berg. Iets, dat we bij deze alsnog vermelden. Vooral veel jeugdigen bleken afgelopen dinsdag in Achterveld hun bloed te willen afstaan. ACHTERVELD - In verband met het feit dat de plaatselijke E.H.B.O. reanimatie-cursussen organiseert zal dinsdagavond een informatie avond worden gehouden over het reanimeren. De titel van de te verto nen film is „als iedere seconde telt". De avond zal worden gehouden in Ons Gebouw en aanvangen om 20.00 uur. Iedereen die belangstelling heeft voor het reanimeren is deze avond I van harte welkom. i

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6