bibliotheek viert tienjarig bestaan net uitgebreid feestprogramma Zaterdag groots programma bij Leusdense Culturade Boeken- en platen- markt voor Tarrafal Jaarprogramma teVB Leusden Zuid leus—en taiti Wijncursus in Leusden Hij weten alles over keukens, 'aarom adviseren wij Miele. Huizenga i Tocht Historische Kring langs oude boerderijen wordt herhaald plaatselijk nieuws DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 teel iid-| jEUSDEN In 1986 bestaat bibliotheek Nieuw Lange- ek in Leusden-centrum 10 ir. Dit feit wilde het bestuur it onopgemerkt voorbij la- gaan. Bovendien valt toe- ilig de viering van de Cultu re Leusden samen met de idelijke bibliotheekdag. Re nen genoeg om de lezende osdenaren iets bijzonders n te bieden. )p de dag van de Culturade, 13 itember, zal de bibliotheek iuw Langenbeek de gehele dag deuren wijd open zetten, 's rgens kan men vanaf 10.00 tot 12.30 uur boeken ruilen en abonne menten kopen: met de uitleen op de zaterdagochtend is hiermee een beperkt begin gemaakt. De Rabobank Leusden heeft door haar gift bij de heropening van het hoofdkantoor in Leusden het mogelijk gemaakt een extra feeste lijke noot toe te voegen; deze is ge vonden in het inrichten van een lite rair café, waartoe twee schrijvers zijn uitgenodigd en een illustrator van kinderboeken, begeleid door muziek van de „Hotclub Ghost No- te". Deze jazzclub geeft een authen tieke weergave van de legendari sche Hot Club de France en bestaat uit: Nathan Hol - viool, Joop Trausel - sologitaar, Ad Jansen - ritmegitaar en Hans de Vos - contrabas. De schrijvers, die vanaf 14.30 uur in het literair café vertellen over hun werk en op vragen van het pu bliek kunnen ingaan, zijn J. Bernlef en Mensje van Keulen. Zij zijn met alleen aanwezig in de bibliotheek, maar ook in de boekhandel Ha mershof, om daar boeken te signe ren. In de volwassenen-afdeling van de bibliotheek kan men Francien van Westering bezig zien. Zij maakt zeer fijn uitgewerkte tekeningen. Voor kinderen ligt daar papier en tekenmateriaal met als opdracht: teken jezelf i« omgeving. Naast deze feestelijke ontmoe ting tussen de maker van een boek en zijn lezer vindt er nog een activi teit plaats: „Boeken voor Tarrafal", die niet op de Leusdense lezer is gericht, maar op mensen in een an der deel van de wereld de Kaap Verdische eilanden die nog niet kunnen beschikken over een goed opgezette bibliotheek. Door de verkoop van „uitgelezen" biblio theekboeken en -platen, zowel in Nieuw Langebeek, en een kraam op de Culturade, als in de Boeken molen (Leusden-zuid) wordt geld ingezameld en met dit bedrag wor den boeken aangekocht en met medewerking van de Provinciale Bibliotheek Centrale tot een biblio theek ingericht. De boetegelden, die od 13 sen- tember worden geïnd, wgrden ook afgedragen aan dit doel. De teke ningen van de kinderen worden meegestuurd naar Tarrafal, om de culturele contacten tussen Tarrafal en Leusden te verstevigen. Een permanente informatiestand zal in de bibliotheek worden ingericht, met informatie over Tarrafal en de Kaap Verdische eilanden. In het kader van de landelijke bibliotheekdag wordt een boekje te koop aangeboden over kastelen en landgoederen, in relatie met de Oranjefamilie, geschreven door Thera Coppens. Bibliotheek Langenbeek viert gehjktijdig met de Culturade haar tienjang bestaan met een actie ten bate Tarrafal, en met de komst van een aantal schrijvers, (foto archief Leusder Krant). ulla l gt ides Ri tod voS ÏISDEN-Dinsdag 16 september p houdt de N.C.V.B. haar le bij- ftkomst na de vakantie in het ïfpunt, Arnhemseweg 75. De livang is om 8 uur. Mevrouw A. B. Hoek-van Kooten, arts, vertelt er. „Vrouwen in de menopauze", et belooft een zéér interessante ®nd te worden. advertentie LE Keukencentrum «Ut Montaubansiraat 241 Tel 034(M-15750 Het verdere Jaarprogramma 'SB 'S? luidt als volgt: 21 oktober De Nederlandse Hart stichting verzorgt een voorlich tingsavond. Onderwerp: „Gezond Leven", het accent op onze voeding. 11 november: Mw. I. Liefferink- Oberman, herv. predikante uit Amersfoort. Onderwerp: „Werken in de psy chiatrische kliniek Willem Arntsz- hoeve als predikante". 16 december Kerstviering, samen met de Hervormde Vrouwen. 13 januari '87: Jaarvergadering. 10 februari: Mevr. H. C. van Ginkel- Lam (Hanna Lam). Onderwerp: Vrouw en Geloof. 10 maart: Deze avond komt de heer G. de Graaff uit Barneveld ons de prachtige dia-serie „Geheimen der Natuur", laten zien. 7 april: „Kreatieve avond". Mevr. A. van Vessum uit Leusden- Zuid. „Bloemschikken". 12 mei: Afsluiting van het seizoen. Werkgroep Buitenlanders Leas den verzorgt Nederlandse taalles sen. Bestemd voor mensen uit een andere cultuur die geen of weinig Nederlands spreken. De lessen zijn gericht op sociale redzaamheid en worden 1 a 2x per week gegeven. Inlichtingen: tel 945795 en tel. 941846. LEUSDEN - Slijterij wijnhan del Herman v. d. Hengel te Leusden zal in de komende wintermaanden, in samen werking met het Instituut voor Wijnpromotie en Educa tie een wijncursus gaan ver zorgen. Deze cursus zal een basis vormen voor die men sen, die graag een glas wijn drinken, maar niet goed we ten hoe die wijn te kopen of te kiezen. Veel mensen hebben pro blemen met het lezen van de etiketten of het maken van een keuze, betreffende welke wijn bij welke gelegenheid. Er zal aandacht geschon ken worden aan het kiezen van een wijn bij bepaalde ge rechten, hetgeen voor vele, zo niet de meeste mensen een probleem oplevert, of wan neer de keuze gemaakt is, hoe de wijn te behandelen. Ook zal er worden ingegaan op welke mogelijkheden er zijn, omtrent het bewaren of opslaan van wijnen. De cursus zal 5 avonden duren en afgesloten woraen met een examen. Op deze 5 avonden, die van 19.30 tot 23.00 uur duren, zullen alle wijnlanden die in ons land in redelijke mate te koop wor den aangeboden, de revue passeren en een zestal wijnen geproefd en besproken wor den. Hierdoor kan men een goed inzicht krijgen in het aanbod uit die landen en zal men makkelijker een goede keuze kunnen maken. Diegenen die deel willen nemen aan deze wijncursus, kunnen zich aanmelden bij Slijterij wijnhandel Herman v. d. Hengel, Hamersveldse- weg 56 tel. 941259 of in De Biezenkamp 7, tel. 940282, waarna bij voldoende deel name de cursus op woensdag 1 oktober 1986 van start zal gaan. Iedere cursis krijgt een cursusboek, dat als naslag werk bewaard kan worden en bij het goed volbrengen van de cursus een oorkonde. Het cursusgeld zal 155,- be dragen, waarin alle kosten voor cursusboek en de te proeven wijnen zijn inbegre pen. Het maximale aantal deelnemers zal 30 personen zijn. Kinderen zijn gedurende vier jaar leerplichtig. Een ver dere schoolopleiding wordt slechts door weinigen ge volgd. Ondervoeding, armoe de en tweetaligheid (spreek taal Creools, schooltaal Portu gees) maakt het leren voor kin deren niet gemakkelijk. Van de vrouwen kan 65% niet lezen en schrijven. EMIGRATIE Als gevolg van eeuwenlange uitputting en verwaarlozing van de grond moest een deel van de bevolking al vanaf de 19e eeuw elders hun bestaan vinden. Vele Kaapverdianen leven in het buitenland. Tarrafal heeft sinds maart 1986 een cultureel samenwer kingsverband met de gemeen te Leusden. Bij de bekrachti ging van deze samenwerking heeft Tarcafal vragen gesteld o.a. advies bij het opzetten van een bibliotheek. Een vraag, die wij bij het 10-jarig bestaan van onze bibliotheek graag willen beantwoorden. Een goede bibliotheek in Tarrafal betekent een steun voor het onderwijs, een middel in de strijd tegen het analfabe tisme en mogelijk een start voor andere culturele activitei ten. Voor een goede bibliotheek is er een ruimte nodig met boe ken en stellingen, een registra tiesysteem en mensen, die voor de uitleen zorgen. Maar vooral geld voor de aanschaf van een aantal boeken en het registratie- en opbergsysteem. Dit geldbedrag voor een eer ste start wil de Leusdense bi bliotheek samen met haar le zers verzamelen door de actie „Boeken voor Tarrafal". Op de landelijke biblio- theekdag op 13 september start de actie „Boeken voor Tarrafal". Deze dag is er een grootse boekenverkoop van afgeschreven boeken. Tegen zeer redelijke prijzen kunnen de boeken van eigenaar ver wisselen. Bij de informatiekraam over de Kaap Verdische Eilanden en Tarrafal komt een melkbus te staan, waann men een vrij willige bijdrage kan storten. Wie dat he ver via de bank re gelt, kan het bankrekening nummer vragen aan de stand Voor het verloop van de ac tie wordt men doorlopend op de hoogte gehouden met een speciale voorlichtingsstand in de bibliotheek. DULFER Hans Duif er Reflud gaan vervol gens - weer op podium een - om tien over half vier van start. Dat op treden duurt tot tien voor half vijf, waarna op podium twee het Ge mengd Koor Leusden optreedt, ge volgd door de Kindercantorij Mar- cuskerk, van tien over half vijf tot vijf uur. Om vijf uur vervolgt Hans Duif er zijn optreden, tot tien over half zes. Op dat moment gaat op podium twee het optreden van Ria Abels Aerobic beginnen. Om tien voor half zeven is vervol gens de beurt aan Magie Frankie - The Blues Disease, weer op podium nummer een. Dat optreden wordt, van zeven uur tot tien minuten over half acht, op podium twee onder broken met een concert van de Stichting Valleiconcerten - tot tien voor half acht - en een optreden van de volksdansgroep van Dona van der Burg, dat duurt van tien voor half acht tot tien over half acht. Op dat tijdstip neemt 'Magie Frankie' het op podium een weer over voor deel twee van zijn optre den, dat duurt tot tien voor half ne gen. DEELDER Na een pauze begint het avond programma om negen uur. En hoe kan een avondprogramma beter beginnen, dan met de 'nachtburge meester van Rotterdam', Jules Deel den Onderbroken door een pauze omstreeks kwart voor tien, duurt het optreden van Deelder tot onge veer kwart voor elf. KLAPSTUK LEUSDEN De leden van de Historische Kring Leusden hebben zaterdag jl. een tocht per fiets gemaakt langs oude Leusdense en Achterveldse boerderijen. Aan deze tocht ging een dia presentatie vooraf, over de be treffende boerderijen met uit leg omtrent bewoners en we tenswaardigheden van nu en uit het verleden. Zaterdag a.s. 13 september wordt deze tocht herhaald voor belangstellenden. Men kan zich opgeven op de Culturade bij de stand van de Historische Kring Leusden. Om half 12 start de eerste diapresentatie. De ze duurt plm. 20 min. Daarna kan men onder des kundige leiding de tocht ma ken langs boerdenjen van Leusden en Achterveld. De fietstocht is 19 km lang en duurt Wz 2 uur. Er wordt met tus senpozen van een Vz uur meer dere malen gestart. Er is een routekaartje van de fietstocht verkrijgbaar 1,-. Hans Dulfer. Het klapstuk van de avond wordt om elf uur ingezet, met het optre den van Candy's Funky Stuff guests, de Deructitste funkband van Nederland', zoals de band wordt aangekondigd. Het optreden van Candy Dulfer en haar band zal tot in de nacht voortduren. LEUSDEN - De opening van de Culturade, komende zaterdag, zal worden verricht door de Leusdense wethouder, die cultuur in zijn portefeuille heeft, Gijs van Woudenberg. Ondanks een oproep in de plaatselijke pers, om een originele wijze van openen te bedenken, kreeg de organisatie toch onvol doende leuke ideeën, om daar iets mee te kunnen doen. Van daar, dat men een beroep deed op de wethouder, die bereid bleek de openingshandeling te verrichten. In eerdere publicaties gingen we al uitvoerig in op het uitgebrei de programma, dat de Leusdense Culturele Raad de Leusdenaren voorschotelt, komende zaterdag, waaronder de markt. Voor de volledigheid vermelden we echter nog een keer de pro gramma's op de verschillende po dia, die tegen elkaar afgewisseld bezet zullen zijn met artiesten en Leusdense beoefenaren van ver schillende kunstvormen. PROGRAMMA Het programma begint om elf uur met een rondgang van de muziek vereniging Lisiduna door Leusden. Die rondgang voert naar de tent, waar om twaalf uur de officiële ope ning plaatsvindt. Aansluitend, om tien minuten voor half een, treedt op podium twee de vereniging voor Huismu ziek op, om Gen over half een ge volgd door het jongerenkoor Leus den. Om een uur begint dan op po dium een het Cor Witjes Tno, om tien over half twee op podium een gevolgd door Lisiduna en, om twee uur, jeugdballet met Donka Bakker. Om tien voor half drie vervolgt het Cor Witjes Trio daarop het op treden op podium een. Om drie uur komt dan de Leus dense Muziekschool aan bod, op podium twee, met het kinderkoor en het Leusdense muziekensemble Ritonello. Candy Dulfer. JUIJ Mi fotc- liteö wei LEUSDEN Tarrafal is een vissersdorpje in 't noorden van het eiland Santiago. Santiago is één van de tien grotere eilan den van Kaap Verdië. Kaap Verdië ligt voor de westkust van Afrika in de Atlantische Oceaan. De Kaapverdische eilanden, voorheen een kolonie van Portugal, vormen sinds 1975 een zelfstandige staat. De Kaapverdianen zijn heel hard bezig hun eigen (Sahel)land op te bouwen. DROOGTE Het grootste probleem waar zij mee te kampen hebben is de droogte. Het regent in Kaap per jaar. Als het regent spoelen grote stukken moeizaam ont- groe stukken moeizaam ont gonnen grond echter weer weg. De grondwaterstand is heel erg laag en daardoor is het wa ter moeilijk op te pompen. De vrouwen moeten vaak uren lo pen om bij een verre put water te halen. Naast herbebossing wordt er ook hard gewerkt aan irrigatieprojekten. LANDBOUW De meeste mensen werken in de landbouw. Met name door de droogte en de woes tijnvorming levert dit heel wei rug op. Met de opbrengst van mais kan bijvoorbeeld maar 10% van de eigen behoefte worden gedekt. Het land is ook sterk afhankelijk van buiten landse voedselhulp. Het water in en om de archi pel is zeer visrijk. De vissers van Tarrafal vangen voorna melijk tonijn. Dit is ook het voornaamste exportartikel. De opbrengst zou groter kunnen zijn, als de vissers over beter materiaal zouden beschikken. De vissers van Tarrafal vissen tot op heden met negen kleine roeibootjes. Op dit kaartje is duidelijk te zien, waar Tarrafal ligt.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7