Brandweer betrekt heel Leusden in viering van 150-jarig jubileum leusder laiME Driekleurig viooltje Brandweer beetgenomen Fietstocht voor buitenboordmotor brengt 1400,- op Thema-avond over beginnende pubers in 't Vooronder Kinderfeesten, receptie en behendigheidswedstrijden EHBO vergadert Kennismakingsbijeenkomst carrousel kinder-spelgroepen plaatselijk nieuws DINSDAG 16 SEPTEMBER 1986 ger veel voor op graanak kers. Reeds in de 16e eeuw werden Driekleurige Viooltjes in massa ge kweekt, zowel omdat het een aantrekkelijk plantje is als om de geneeskrach tige werking. Het werd toegepast bij huidziektes als dauwworm en eczeem bij kleine kinderen. Het fleurige plantje heeft ook veel tot de verbeelding van de mensen gesproken en is, uiteraard, ook met de liefde verbonden. Sha kespeare gebruikte het in zijn Midzomemachts- droom om Titjania ver liefd te doen raken. In vele landen is het een symbool van de herinne ring, wat tot uitdrukking komt in het Franse „Pen- sée" en het Engelse „Pan sy"; namen die zijn afge leid van Franse woord penser denken. We moeten het zien als „denk- aan-mij" zoals wij het „vergeet-mij-nietje" ken nen. In Duitsland heet het „Stiebmutterchen" en die naam is in het oosten van ons land overgenomen; het heet daar Stiefmoeder- tje. De bloem wordt dan gezien als het staatsiepor tret van een gezin, be staande uit een vader met twee dochters en een moe der met twee dochters. Op het portret zien we, zittend op de voorgrond, de moe der in goudkleurig ge waad. Achter de moeder staan haar twee eigen dochters in keurige, witte jurkjes. Op de achter grond, in hun paarse werkkleding, staan de stiefdochters. Wil je weten waar de vader zit, wel, die zit on der de tafel. Als je de bloemblaadjes verwijdert, de moeder en de dochters, dan kunt u hem zien zitten temidden van de kelk blaadjes. Hij zit daar met zijn spillebeentjes in een voetenzak nectar te zwe ten. G. van L. Van onze elf soorten viooltjes is het Driekleu rig Viooltje degene met de grootste bloemen. Over het algemeen zijn die drie kleuren paars, wit en geel, ofschoon het ook wel voorkomt dat ze effen paars of effen wit zijn. Die variaties in kleur maakt ze uitermate geschikt om ze te kruisen met andere wilde soorten. Daaruit zijn een massa grootbloemige tuinviooltjes ontwikkeld in alle kleuren, soorten en maten die onze bloemen tuinen sieren. Doorgaans is het een éénjarig plantje, maar als de winter niet al te streng is, wil het ook wel eens overblijven. Het verkiest een standplaats in wat open, zandige grond, waarin de mineralenvoor- ziening goed moet zijn. Daarom kwam het vroe- Het bekende viooltje. ACHTERVELD De EHBO-af- deling Achterveld houdt dinsdag 23 september de jaarlijkse ledenver gadering om 20.00 uur. Deze avond wordt er een bestuursverkiezing gehouden, waarbij periodiek aftre dend zijn mevrouw H. Kleinveld-Sij- mons en de heer W. Hilverts. Bei den zijn herkiesbaar. Namen van tegenkandidaten kunnen tot voor *'9t begin van de vergadering schriftelijk worden ingediend met ondertekening door 10 leden. De oefenavonden voor het ko mende seizoen zijn 21 en 28 oktober - 4 -18 - 25 december -13 - 20 en 27 januari 1987 en 3 en 17 februari 1987. Wil men in het bezit blijven van het EHBO diploma dienen ten minste 8 oefenavonden te worden gevolgd. LEUSDEN - Donderdag 18 septem ber vindt in 't Vooronder een thema-avond plaats met als onder werp beginnende pubers. Op deze avond wordt er gesproken over kinderen van tien tot en met dertien jaai. op die leeftijd treden -soms grote - veranderingen op voor het kind, dat zich ontwikkelt van kind naar meer zelfstandige puber. Ze veranderen op die leeftijd ook vaak van achool: van basisonderwijs naar vervolgonderwijs. Die veranderingen vinden soms ongemerkt plaats. In andere geval len gaat dat met problemen ge paard. Over de wijze, waarop ou ders met dergelijke problemen om kunnen gaan, zal deze avond wor den gepraat. Dat gebeurt met de medewerking van Yni van Haitsma, medewerkster van het Riagg in Amersfoort. De koffie in 't Vooronder staat om acht uur klaar, men wil beginnen om kwart over acht. Voor inlichtin gen; tel. 948322. LEUSDEN Naar aan leiding van het honderd- vijftigjarig bestaan van de Leusdense brandweer haalt mevrouw J. W. v.d. Hengel een oude herinne ring op: In de jaren 1939 tot 1947 was de brandweersirene om zo te zeggen grijpklaar! Iedereen kon er bij. Tim de Bakker (die nogal van grappen uithalen hield) kwam op het idee om in de nacht van 31 maart op 1 april die sirene eens te laten loeien; in 1944 was dat. Het was een onstuimige nacht: om een uur 's nachts, 1 april dus, liep de wek ker af. Tim het bed uit. t Viel niet mee als je zo de regen en de wind hoorde kletteren te gen de ramen: zou ik 't doen? Nee, ik doe het niet. Ja, ik doe het toch. Dit gewetensproces nam enige tijd in beslag. Maar ja: Wie A zegt, moet ook B zeggen: 'n oude broek aangetrokken, een regenjack en op naar de brandweersire ne! Hefboom omgedraaid. Daar begint me dat ding te loeien: Heul bar! Tim maken dat hij weg kwam; zocht een schuilplek achter het distribu tiekantoortje: precies tegen over het brandweerterrein! Brandmeester Gijs de smid rukte zijn motor uit de smederij en ging in volle vaart naar Stou- tenburg om Jan van Doorn te halen. Intussen sprongen andere brandweermannen over de heg om te horen waar er er gens brand was. 't Was een op loop van jewelste. Verschillen de mannen, nog gedeeltelijk m nachtgewaad met een dikke jas erover (waaronder ook agent Bakker met zijn uniform over zijn pyjama). Alles liep te hoop! Na een minuut of tien daar heen en weer te hebben gelopen, koud en verkleumd, kwam er toch iemand aanlopen die zei: ,,'t Zal toch geen 1 april-mop wezen?" In tijd van een minuut stoof de hele meute weer uit elkaar. Ze voelen zich beetgenomen, en niet zo'n klein beetje! Mevrouw v.d. Hengel ACHTERVELD De MOV en de Solidariteitswinkel van Achterveld hielden zondag een sponsorfietstocht ten bate van Peru. Ondanks het drei gende slechte weer werd de tocht toch een succes. Onge veer 80 mensen namen deel aan deze fietstocht. De route had een lengte van ongeveer 20 kilometer en voerde de deelnemers langs vele mooie plekjes in Achterveld en om geving. Tweemaal was er voor de deel nemers een stop om even tot rust te komen. De eerste rustplaats was bij de boerderij van de familie Van Es- veld aan de Aarderweg. Hier wer den de fietsers gastvrij onhaald en van een drankje en een Peruaans hapje voorzien. Tevens was een fototentoonstelling inget over Peru. Deze moest wel 9 bekeken worden wilde men aas kwis bij de volgende „pleis plaats" vragen hierover kun beantwoorden. De tweede stop was op de b derij van de familie Van den He! aan Vinselaar. Ook hier werder fietsers gastvrij onthaald. De deelnemers fietsten zond middag ongeveer 1400,- bij kaar. Dit bedrag zalbesteed den voor de aanschaf van eenl tenboordmotor bestemd voor P Uit de reacties bleek dat de 6 tocht bij de deelnemers zeer 9 was bevallen. Men was tijdens tocht op plekjes geweest waan anders nooit komt. LEUSDEN - De jarige brandweer bood de kinderen van Leusden op woensdagmiddag 10 september twee toneel stukken aan. Daarvoor was aan de brandweergarage een speciale tent opgetrokken en gevuld met gymnastieklo- kaalbanken uit heel Leusden. Beide toneelstukken wer den opgevoerd door kindertheatergroep Rats uit Utrecht. De eerste voorstelling, bedoeld voor de kleintjes tussen de vier en zeven jaar, werd bezocht door ongeveer 400 kinde ren. De tent kon ongeveer 530 mensen bevatten; aange vuld door ouders en brandweermensen zat de tent dus propvol, 's Avonds was er voor de oudere jeugd een eve nement. De brandweer hield donderdag een druk be zochte receptie en stak vrijdag de handen uit de mouwen tijdens de behendigheids wedstrijden. De kinderen keken met groot enthousiasme naar de drie clowns die de nodige grappen uithaalden. De kinder-opmer- kingen waren niet van de lucht en op je plaats blijven zitten was heel moeilijk en ook met nodig. De tweede voorstelling, bedoeld voor kinderen van ze ven tot en met negen jaar was aanmerkelijk moeilijker In Kabillenland, waar alles wat gefantaseerd 'waar' was, wilde een professor de fantasie ver nietigen en ritme en regelmaat brengen. Theo, de jongen die klein wil blijven, wordt het slachtoffer. Zijn hersens wor den uitgezogen, maar tenslotte kwam alles weer goed. De mo raal was duidelijk: 'Wie van ie mand houdt heeft fantasie no dig' en 'Wie geen fantasie meer heeft wordt oud'. De ongeveer driehonderd kin deren zaten op het puntje van de banken te lachen - en soms te griezelen. Leek het verhaal voor de aanwezige ouders soms wat onduidelijk of moei lijk, de kinderen bleken het te begrijpen. Onder leiding van Het vrouwencorps in actie tijdens de behendigheidswedstrijden. LEUSDEN - Op initiatief van een aantal Leus dense vrouwen, die el kaar ontmoet hebben in het Vrouwen Ontmoe tingscentrum, draait sinds een paar maanden Carrousel. Carrousel wil de kontaktmogelijk- heden in Leusden be vorderen voor moeders met jonge kinderen, door spelgroepjes van 4 a 5 peuters uit dezelfde wijk op te zetten. Peu ters van 1 jaar of 1V4-4 jaar. Leusdense wijken worden hiervoor ingedeeld in Car rousels: bijvoorbeeld Car rousel Munnikhove, Car rousel Groenhouten, met in elke Carrousel een spil als kontaktpersoon. Hiertoe worden regelmatig kennismakingstochten georganiseerd in het Vrou wen Ontmoetingscentrum 't Vooronder De eerstvol gende is vrijdag 19 septem ber vanaf 9.00 uur tot 11.15 uur. Nu de Carrousel draait ge beurt het volgende: - Moeders spreken af hoe vaak per week zij hun kin deren laten spelen en ma ken een rooster zodat ie dereen even vaak de groep kinderen bij zich thuis heeft, - zo krijgen moeders en kinderen al in een vroeg stadium kontakten met an deren in hun buurt. - moeders krijgen een paar keer per maand een aantal uren per week vrij die zij kunnen gebruiken voor hun hobby, studie, tuin, huis, noem maar op. Moch ten er overigens vrouwen zijn zonder kinderen die wel geïnteresseerd zijn, dan zijn zij ook van harte welkom. Bent u geïnteresseerd, wilt U meedraaien in een Car rousel, misschien als spil, dan kunt U kontakt opne men met de volgende moe ders voor meer inlichtin gen: Ineke Lucas - 943057; Rita Platteel - 948148 of Sietske Sprenger - 944880. Om half tien werden de prijs winnaars van de ongeveer 45 bezoekers bekendgemaakt. Joyce van de Brink en Erica Becker, beiden goed voor 3 se conden bluswerk, deelden de tweede en derde prijs. Ruud Miedema ontving voor zijn twee seconden de eerste prijs. De disco, in de met visneten en lampjes versierde garage, kon daarna weer doorgaan. Het bestuur van de Vrijwillige Brandweer Leusden. deaus droegen bij aan de toe komstige inrichting van het ge bouw, waar nu alleen een teke ning van aanwezig was. De brandweer van Amersfoort gaf alvast een klok en een sjoel bak, terwijl het personeel van de tankwerkplaats waar de brandweer regelmatig oefent een plaquette gaf. Het brand weerkorps Baarn presenteerde het jubilerende korps een tin nen bord. Onder de gasten be vonden zich vertegenwoordi gers van bijna alle politieke partijen, afgevaardigden van de Stichting Bejaardenzorg (met een grote koek waarop de gemeentegrenzen van Leusden stond aangegeven), midden standers, de IJsclubbestuur- ders en vele anderen. Tegen het einde van de recep tie hadden oude brandweerlie den elkaar gevonden. Op de bladen verschenen steeds meer kleine glaasjes vol wate rig vocht voorzien van suiker. Het verjaardagsfeest werd een reünie. BEHENDIGHEIDS WEDSTRIJDEN Brandweerteams uit de omge ving streden vrijdag met elk om uit te maken welk team grootste behendigheid heef! slangen uitrollen en eiei overbrengen. Het team uit Hi velaken was het meest opi lend aanwezig met een po: damesteam. Zij eindigden w iswaar met grote achtersta op de allerlaatste plaats, m hadden de grootste lol. Gaf eerste wedstrijd nog enig id dat dit soort behendigheid enig nut bij brand was, tweede bood weinig hoop v< de eierboeren in de omgevin Tientallen kinderen hielden tweede helft voor gezien stortten zich vol overgave inl schuimbad, om later huiswaa te keren met prikkende ogi een vieze smaak in de mo: en halfnatte kleren die rok naar een wel heel goedko parfum. Het tweede deel van de behe digheidswedstrijden was n glad en slijmerig. Vele eiei haalden het einde van het t ject niet, en werden gebroki soms zelfs boven de hoofd van het publiek. De stemmi zat er bij de brandweerkoi sen, mede door het mes'team, duidelijk in. brandweerman Albert van Twil werd luidkeels en eenstemmig beaamd dat het heel leuk wqs. REPORTAGE Filmclub Cine Leusden maakte op verzoek van de brandweer een reportage van alle activitei ten. De brandweer leverde het materiaal, de club de vrijwillige inzet. Het eindresultaat zal door de pas gestarte Cine-club aan de Brandweer ter herinnering en ter vertoning worden aange boden. SPUITWEDSTRIJD De bestuursleden van de brandweer in Leusden konden donderdag vele fehcitaties in ontvangst nemen. VERJAARDAGSRECEPTIE De verjaardagsreceptie van de brandweer werd donderdag avond gehouden. De leiding van de Leusdense brandweer ontving achter de feesttafel feli citaties, terwijl de tafel lang zaam vol raakte met flessen, en veloppen met inhoud en bloemstukken. De burgemees ter hield een toespraak waarbij hij 'onthulde' dat de brandweer het afgelopen jaar twaalfhon derd keer uitrukte. Hij overhan digde de jarige brandweer een boek en een foto. Een aantal ca- Op het terrein voor de brand weergarage stonden woens dagavond een aantal olievaten gevuld met een brandend goedje. De jeugd mocht met schuimblussers het vuur do ven. Wie dat het snelste lukte, maakte kans op een platenbon. Daarvoor moest je laag in de vlammen spuiten. Wie wat ho ger spoot, veroorzaakte prach tige hoge vlamwolken. Het Hoevelakens team oogstte de nodige hilariteit. ACHTERVELD De MOV en de Solidariteitswinkel in Achterveld hielden zaterdag een sponsorfietstochl bate van ontwikkelingshulp.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4