'eel creativiteit op festiviteiten 10- larige Montessorischool 't Ronde 1 leusd er krant Jitverkoop en literair café erdienden meer aandacht „De Zonnebloem" houdt bijeenkomst kpeurtochten, reünie, markt en avondfeest [iering jubileum bibliotheek ~z^y I LEUSDEN Het tienjarig bestaan van de Montessori- hool 't Ronde aan de Uilenhoeve in Leusden werd het Igelopen weekeinde gevierd met tal van festiviteiten, or de leerlingen en oud-leerlingen was er vrijdag een eurtocht, een optreden van het schoolorkest en avonds de disco, hadden de ouders en de leerlingen van jubilerende Montessorischool een markt en een bondfeest georganiseerd voor de bezoekers. Emmaüsgangers in Achterveld schoolorkest speelde onder meer de „Montessori-boogie' plaatselijk nieuws DINSDAG 16 SEPTEMBER 1986 als bruine kroeg. Het programma omvatte behalve uitstekende mu ziek en zang het orkest ook het op treden van team „de Eendracht", cabaret „de Tweedracht" en oud- voorzitterszucht „de Samendracht". Het team speelde in op de bezui nigen, waarbij enige voorstellen aan de orde kwamen die op „Prins jesdag van toepassing leken te zijn „Het alfabet zal worden ingekort tot 19 letters en de geschiedenis zal slechts worden behandeld vanaf 1900," aldus één van de leden. De presentatie met orkest en het to neel aangvuld met schaduwbeeld en video, gaven weer hoe de team leden zich staande trachten te hou den tegenover overheid en ouders. De oud-bestuursleden doorliepen de geschiedenis van de school, waarbij hete hangijzers „met dunne handschoenen" werden opgepakt. Het oudercabaret nam alle gele- deingen, misverstanden en (mis)toestanden op de hak in een veertig minuten durend program ma. Uit het programma van het caba ret viel op te maken hoe een Mon- tesson-leerling, gevormd door de methode, eruit komt te zien: Met „dikke nekken, daarmee verdra gen zij de kreet 't Ronde is voor gekken" en met „brede schouders, daarop dragen zij de verwachtin gen véin hun elitaire ouders". Het leed van een onbegrepen methode werd uit de doeken gedaan, alsme de de tragedie van de door kinde ren verzorgde plantjes, „kapot ge gaan aan droogte, verzopen in het nat. Vergaderen bleken alle geledin gen heel goed te kunnen, het resul taat liet nog wel eens op zich wach ten. Het dak lekt nog steeds. Na tuurlijk kregen de teamleden een aantal sneren toegezongen danwel gesproken. Verder bleek dat de in specteur geweigerd heeft de Ste nen Man als leerling mee te tellen. Een speciale regeling was voor de vierjarigen uitgedacht. Het cabaret kenmerkte zich door een aantal stromingen; van amateurisme tot professional, van romantisch naar kritisch. Duidelijk moest zijn dat de iEUSDEN De bibliotheek Nieuw Langebeek vierde op 13 itember haar tienjarig bestaan. Deze viering bestond uit een ital programma-onderdelen. Op de eerste plaats vond de stelijke zaterdag-heropening plaats: een tijdlang moest de liotheek op zaterdag gesloten zijn (nu zijn de openingstijden zaterdagen van tien uur tot half één). Vervolgens vond er een verkoop plaats van „uitgelezen boeken en platen" van de liotheek op drie locaties in Leusden: in de bibliotheek zelf, in nCulturadetent" en in bibliotheek „de Boekenmolen". De Hengst was bestemd voor Tarrafal op de Kaap Verdische mden. Tevens was een tweetal schrijvers uitgenodigd om or te lezen uit eigen werk. Er bestond helaas matige belang- lliing voor hun werk. één onzer medewerkers) DOEL De opbrengst van de uitverkoop van boeken en platen is bestemd voor Tarrafal, een vissersdorpje in het noorden van het eiland Santia go, éen van de tien grotere eilan den van Kaap Verdié. Tarrafal heeft sinds maart 1986 een cultureel sa menwerkingsverband met onze gemeente. Bij de bekrachtiging van deze samenwerking heeft Tarrafal onder meer adviezen gevraagd voor het opzetten van een biblio theek; de aanwezigheid daarvan betekent een steun voor het onder wijs, een middel in de stnjd tegen het analfabetisme. Liesbeth Ram van de Openbare Bibliotheek Nieuw Langebeek deelde desge vraagd mee, dat de verkoop van oude boeken en platen een bedrag heeft opgebracht van minimaal drieduizend gulden. De juist op brengst was nog niet bekend. SFEER Rond half twee werd in de jeugd afdeling van de bibliotheek ruimte gecreéerd voor de ontvangst van de schrijvers J. Bernlef van M. van Keulen, die kwamen voorlezen uit eigen werk. Immiddels was de uit leenbalie veranderd in een dran- kenbar. De „Hotclub Gost Note" speelde er wat rustige jazzmuziek. In de bibliotheek was ook aanwe- Een expressief optreden zorgde voor geboeide aandacht. 90 JAAR In de pauze van de muzikanten werd de heer J. Traa even naar voren gehaald. Deze vierde die dag zijn 90e verjaardag. De heer Traa werd even goed in het zonnetje gezet, met een aantal rokers en een uit volle borst gezongen: 'Lang zal hij le ven'. Om ongeveer 13.00 uur werd de bijeenkomst door de voor zitter gesloten. Buiten de daar voor in aanmerking komende personen en de zieken waren als genodigden aanwezig pas tor Ter Bekke, pastor Over- beek, pastor Van Hattum en de heer Boersema, voorheen arts in Achterveld. ACHTERVELD De Emmaüs gangers zullen zaterdag 20 septem ber weer een bezoek brengen aan Achterveld. Iedereen die kleding heeft op te ruimen kan de kleding zaterdag weer bij de emmausgan- gers komen brengen. Zij zullen staan op de parkeer plaats tegenover hotel De Roskam. I De tijd is van 10.00-12.00 uur en van I 14.00-16.00 uur. MARKT EN AVONDFEEST De wekenlange voorbereidin gen door leerlingen en ouders van Montessorischool 't Ronde kregen zaterdag haar climax in de vorm van een markt en een feest in de avonduren. Het weer was stralend. Al heel vroeg werd de markt opge bouwd. Ieder standje was versierd door minstens vijftien ballonnen. Daarbij werden de zelfgemaakte kraamaanduidingen en reclames opgehangen, zoals slingers, vlag gen en wat creativiteit en inventivi teit nog meer hadden opgeleverd. Even voor elf uur kreeg de kleine barjongen een laatste tap-en-speel- les, kwam het frituurvet op tempe ratuur en behaalde een deelnemer het eerste natte pak bij het bootje varen. Na eerst de oude versie van het schoollied ten gehore te heb ben gebracht, met een haast Mid deleeuwse klank in het orkest, De kinderen rijen dik opgesteld om niets te hoeven missen van het spektakel. leden en de aanwezigen grote pret danstrends eind jaren zestig, be- hadden en het heerlijk was een „BAL NA" gin zeventig. Dus rock and roU, stijl aantal zaken op deze ludieke wijze dansen en „Killing me softly*. The aan de kaak te stellen. tI_. n_i^,;n Beatles waren van later. Tot in de ACHTERVELD - In ver band met de nationale zie kendag werd zondag door de plaatselijke afdeling van De Zonnebloem een bijeen komst gehouden met zie ken. De bijeenkomst begon met een dienst in de St. Jo seph kerk, die werd geleid door pastor Ter Bekken en pastor Overbeek. DISCO VOOR „OUWELUI" Ingeleid door de voorzitter, die het missen van Jules Deelder com penseerde door soortgelijk gehar rewar in dichtvorm, ging een fan tastisch feest van start. De tent bui ten werd niet gebruikt. Binnen was het droger, warmer en vooral ge zelliger. Een lokaal was ingericht De boekenkraam van de bieb trok veel publiek. zig Francien van Westenng, de illu stratrice uit Leusden. Zij demon- streeerde haar tekentalenten; ze slaagde er volgens haar eigen zeggen met helemaal in een jeugdig model te portretteren. Voor het illustreren gebruikt zij m hoofd zaak twee technieken: de snelle techniek met pen, bruine inkt, aquarelverf, waarna met potlood de verfijningen worden aangebracht; de langzame techniek met kleur potlood, veel arbeidsintensiever, maar veel mooier voor Francien, die van zichzelf zegt, nooit tevreden te zijn over haar werk. De schrijver J. Bernlef debuteer de in 1960 met een gedichtenbun del „Kokkels". Zijn stijl wordt ge kenmerkt door een harde verbeel ding van eenzame mensen in een onbarmhartig landschap. Van zijn boek „Hersenschimmen" is een to neelbewerking gemaakt door Chaim Levano. Toneelgroep „Cen trum" geeft hiervan op donderdag 27 november een opvoering in De Flint in Amersfoort. Bernlef heeft in 1985 voor zijn gehele oeuvre de Constantijn Huygensprijs gekre gen. Bernlef las ondermeer een ge dicht voor van zichzelf: „Oor sprong", handelend over wat er vooraf gaat aan het schrijven van een gedicht: „Meestal gebeurt er dagenlang niets. Mensje van Keulen debuteerde m 1972 met „Bleekers Zomer". Dit jaar is haar boek „Tommy Station" bekroond met de Zilveren Gnffel. In dit boek beschrijft zij een jon getje, dat gevonden is op een sta tion: wonderlijke avonturen. An ders dan bij Bernlef was de hoofd moot niet een literaire beschou wing, maar een voorlezen uit eigen werk. Voor beide schrijvers was het te betreuren dat er zo weinig belang stelling was. Bernlef mocht tevre den zijn met ongeveer veertig men sen, terwijl Mensje van Keulen het met nog minder geïnteresseerden moest doen. De dienst werd geopend door de voorzitter van de Zonne bloemafdeling, de heer W. Meinten. Deze verwelkomde alle aanwezigen en haakte in op het thema 'Horen zieken er bij'. Ook tijdens deze dienst werd door de beide geestelijken het thema naar voren gebracht. Een van de lezingen werd ge daan door één van de leden van de afdeling, de heer. H. Smink. Door dit optreden van de beide heren werden ook de leden nauwer bij de viering van deze dienst betrokken. Het werd een gezellige bijeen komst waarbij men gezellig met elkaar kon praten. De bijeen komst werd verder veraange naamd door het optreden van de 'Hinterfelder Musikanten'. Deze brachten niet alleen de gezellige Oostenrijkse muziek l ten gehore, maar ook een aan tal bekende Nederlandse lied jes die de ouderen zeker nog niet vergeten waren De vrijdagmorgen begon met speurtochten. De onderbouw, ddenbouw en bovenbouw had- ieder een eigen programma, ngepast aan interesse en moei- m cheid. De kleuters speurden naar ee' lijntjeskaarten" in de buurt van de irowoningen om tenslotte in de mzaal van de Berkelwijk verrast worden met een optreden van n goochelaar. De middenbouw zocht naar aller- rs^ hoeden, kregen bij de Swarte eegh een ijsje en kwam na drie en live kilometer lopen en rennen >er op school aan om daar de >ale hoed te maken. De bovenbouw belandde via de langs het Valleikanaal bij ackbar Jacco. Tenminste, dat is de bedoeling. De laatste groep d achter de één-na-laatste groep jeten zijn en moest het dus zon- routeaanduiding stellen. Zij makten een geheel eigen speur- cht onder leiding van een teamlid l Leusden nu tot in de uithoeken nt. De bovenbouwgroep onder in een klassieke speurtocht met rborgen opdrachten en aanwij- igen. Inventiviteit was daarbij wel >dig, vooral wanneer een fles met welschap van onder een brug- >eh4tje is losgeraakt en het Valleika- s n al afdrijft. De school dankt de ier iwonenden alsnog hartelijk voor ter beschikking stellen van ai rlei tuingereedschap waarmee Des werd opgevist. rr id PV 5 vin Na de lunch, waarbij duizend oodjes soldaat werden gemaakt, Igde een optreden van het eigen hoolorkest en van Teus en Linda, us is bekend op school als de in die de boel schoonmaakt. Dat een echt „theaterbeest" is, kwam dan ook als een volkomen verrassing. Linda, die naast haar conservatoriumstudie Teus helpt, trad op als Nena. Wanneer de toe schouwers niet krom zaten van het lachen om Teus, zaten ze ademloos te luisteren naar Linda. Tenslotte boden de ouders en de kinderen de school een prijzenkast aan. REÜNIE Ruim honder oud-leerlingen kwamen op het verjaardagsfeestje dat 't Ronde georganiseerd had. Velen hadden de school jaren niet meer bezocht. Zowel de leerlingen als de teamleden vielen dan ook van de ene verbazing in de andêre.: „Wat is die mooi geworden" en: „Dat was vroeger zo'n slome, moet je nu zien". De oude video's, waarop de opening van de school, een aan tal vaderdagen en andere hoogte punten te zien waren, veroorzaak ten veel hilariteit. De montessorischool was er in geslaagd de meest geliefde disc- jockey onder de scholieren van Amersfoort en omgeving te strik ken: Marcel Visser. Het bleek op de avond nog een oud-leerling van de eerste hoofdleidster te zijn ook. De reacties waren ronduit posi tief. Zelfs leerlingen die om de een of andere reden de school verlaten hadden, bleken met weemoed naar die kleine stoeltjes terug te kijken. Vriendschappen werden her nieuwd. Jongens die elkaar vroeger atlijd in de haren zaten, hadden nu grote pret bij het ophalen van de streken van toen en menige jongen bezag een oud-klasgenootje met andere ogen. volgde de nieuwe versie: „De Mon tessori-boogie". Wethouder Woudenberg (CDA onderwijs) prees de samenwer king en de inzet op school („Zoals via de krant naar buiten komt") en sloeg de eerste maten van het nieu we lied. Daarna vlogen alle kinde ren naar hun stand en wisselde „de Bank" het eerste echte geld voor ,,'t Ronde-geld". In twee uur tijd werd 8 liter pan nekoeken- en poffertjesbeslag ver bruikt, gingen er 50 stokbroden doorheen en 60 kilo patat. Bij de waarzegster kregen bezoekers te horen dat zij als miljonair op IJsland kwamen te wonen, de belangstel ling zouden houden van „heel veel knappe meisjes" of slachtoffer zou den worden van de laatste vrij los lopende kannibaal in origineel kos tuum. Aan het einde van de markt ble ken vele ouders de school vele ma len gerond te hebben (dat is een heel emd) en hep het terras vol. Vele kinderen, enkele vaders en één teamlid bleken te zijn getrans formeerd in prachtig geschminkte clowns, tijgers, poezen en mon sters. Opvallend waren de artike len, door de kinderen zelf gemaakt, die niet gekocht hoefden te worden uit kinderliefde, maar gewoon om dat ze echt mooi waren. Een half uur later dan de bedoeling was, kon iedereen moe, voldaan en verrijkt de rommel op gaan ruimen en de school klaar meiken voor het feest van die avond, bedoeld voor de ou ders („de disco voor de ouwelui" volgens kinderen zonder mededo gen).

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5