Haal automaterialen bij BREZAN gegarandeerd goed en betaalbaar DE GRAANSCHUUR t Is weer mosseltijd. OP UW .VETflRfl. MAGERE HAMLAPPEN Kopzorgen over hoofdpijn? Bruine rijst,Toverrijst? AC restaurants 2,75 ZEER GROTE KOLLEKTIE KLOKKEN! DANSSTUDIO DAN BEARDA BORDEAUXWIJNEN De lekkerste Zeeuwse mosselen eet je bij AC Restaurants. 111 TwÊpm' LEUSDER KABEL KRANT Hoe kom je er aan, hoe kom je er vanaf? Kursusinforma tie Goede voeding, het beste medk 3.3 5.4 3. 1 - DEZE WEEK: Heel veel scherpe aanbiedingen, o a Wmkclu'iihwn"dcHtmicrshot Lcusicn-C lel.033-944210 Echt de beste en de goedkoopste! Arnhemseweg 36 3817 CH Amersfoort Tel. 033-13764 uurwerkspeciaalzaak de schooi mei Engelse sli/l DANSLES VOOR BEGINNERS (Echt)paren A Vrijdag 19 sept 22.00-23.15 uur. Woensdag 24 sept 20.45-22.00 uur. JEUGD: Wa Vrijdag 19 sept. 17.00-10.15 uur 14-15 Jaar. Vrijdag 19 sept 18.15-19.30 uur 16-17 Jaar. H Woensdag 24 sept. 19.30-20.45 uur vj. 18 Jaar. Donderdag 25 sept 19.00-20.15uur14-16jaar. Inschrijving nog beperkt mogelijk, tel. 033-14456. Utrechtseweg 89, Amersfoort. MARIUS EN SANDRA VAN DER WERFF Lid F D O Lid International Dance Teacners Association (hoogste een Hel belrefi hooggeclassificecrde rode wijnen van gerenommeerde chateaux van de jaren 1976, 1978 en 1979, welke door particulier worden aangeboden. De wijnen zijn door betrokkene zelf terstond na botteling op het Chateau geïmporteerd en sedertdien onder perfecte omstandigheden bewaard. Zij worden verkocht in series van 10 tot 16 kisten per jaargang, van elk chateau 1 kist en vormen aldus unieke assortimenten. Voor nadere inlichtingen en overleg kan men telefoneren v.m. 9-11 uur, tel.nr. 940693. stofferen van uw meubelen, zowel klassiek als modern. Een grote kot lekt ie meubelstoffen is in onze zaak aanwezig). Wij doen u graag prijsopgaaf en geven u gratis advies! ^irvJ^ivcnJwrst Een .yrcep tiit de kaart Zeeuwse mosselsoep "Bruinisse" 4.95 Zeeuwse mosselcocktail "Yerseke" 8.75 Gebakken Zeeuwse mosselen "Tholen" 19.75 Onbeperkt genieten van gekookte Zeeuwse mosselen "Grevelingen" 21.50 p.p. IEMAND FELICITEREN? Dat doe je toch via de felicitatie rubriek van de LEUSDER KABEL KRANT? Felicitaties 6.- per eerste 2 regels. Elke regel meer f 6 - extra Vandaag opgegeven, morgen op de kabel. het dagelijkse kijk nieuwsblad in de gemeente Leusden op KANAAL 4. Opgave: kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. accessoires accu's acculaders antennes anti-vries autolampen PHILIPS autoradio's automatten autostoelen CHAMPION bougies drukgroepen doppendozen filters friktieplaten imperiaals kentekenplaten koelvloeistof kontaktpunten luchtfilters motorolie poetsartikelen onderdelenpakketten (10.000 beurt) onderhoudsmiddels remblokken remschoenen I remschljven ringsleutels i rotors ruitewisserbladen MONROE schokdempers schroevedraaiers ski-/surfdragers spiegels steeksleutels tangen tankdoppen trekhaken BOSAL uitlaten verdeelkappen HELLA verlichtingsart. v-riemen waterpompen enz., enz. AC Restaurant Oud-Leusden, afslag Maam Doorn, Vlooswi|kseweg 1. E30/A28 Utrecht Hoevelaken tel. 033 140 98. Hamersveldseweg 6 - Tel. 033-948852 - open van 8.30 tot 18.00 uur - maandag van 13.30 tot 18.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur - vrijdag koopavond. BREZAN INFORMATIELIJN 06-Q221928 (gratis) Vestigingen te: Alkmaar - Amsterdam - Apeldoorn - Arnhem - Barneveld - Breda - Doetlnchem - Epe - Ermelo - Groenlo - Groningen - Den Haag - Haaksbergen - Haarlem - Den Helder Hengelo - Leusden - Nunspeet - Nijmegen - Rotterdam - Utrecht - Veenendaal - Zutphen - Zwolle GEZONDHEID RUBRIEK VAN Bloemendaisestfi 3811 EP Amersfo Tel. 033-754704 SPECIAALZAAK IN NATUURVOEDING Als je eens flink doorgezakt bent en je hebt de volgende dag een spijker in je hoofd is het niet moeilijk de oorzaak van je hoofdpijn vast te stellen Dit soort hoofdpijn is meestal ook snel verdwenen Anders ligt het bij regelmatige hoofdpijn en migraine, waarbij jaren gezocht wordt naar de oorzaak Toch is het niet moeilijk de oorzaak te vinden Veel hoofdpiin inclusief migraine, kan veroorzaakt worden door een bepaald voedselgebruik. Zelfs spanningshoofdpijn (hoe kom je er aan?) kan door juist voedselgebruik verdwijnen. Zowel hoofdpyn als migraine komt op verschillende plaat sen in het hoofd voor. opzij]y ach ter Eén type komt voor in het voorhoofd, andere typen ko men respektievelijk voor op zij, achter en diep midden in het hoofd. Al deze verschil lende hoofdpijnen hebben verschillende oorzaken. De hersenweefsels voor in het hoofd zijn sterk uitgezet en de weefsels opzij iets minder. De weefsels diep middenin het hoofd zyn kompakt en sterk samengetrokken De weefsels achterin het hoofd zijn weer wat minder kom pakt. Nu is het bekend dat zout sterk samentrekkend werkt (denk maar aan hoge bloed druk en alcohol sterk uitzet tend. Deze twee zijn extre men, al het andere voedsel bevindt zich daartussen. Ge bruiken we nu veel uitzet tend voedsel zoals wijn, dan zullen de hersenweefsels voor in het hoofd meer uit zetten en wfe ervaren dat als het bekende spijkertje in ons voorhoofd. Andere voedings middelen die bij veel gebruik dezelfde sensatie geven zijn. suiker, honing, frisdrank, vruchtensap, ijs, pepermunt thee, vitamine C. aspirine, anticonceptie-pil enz. Ge bruiken we veel samentrek kend voedsel zoals sterk ge zouten vle^s, eieren, gerook te zalm, bacon, lever enz. dan worden de kompakte weef sels meer samengetrokken en we ervaren dat diep mid den in ons hoofd. Voedsel dat minder uitzet tend werkt zoals bier, toma tenketchup, olie, pindakaas enz. kan weer meer proble men opzij in het hoofd geven. Eten we zoute vis of ander, minder zout voedsel dan kan dat meer pijn in het achter hoofd veroorzaken. Hoe kom jc er vanaf? Door bovenstaande voe dingsmiddelen uit de dage lijkse voeding weg te laten of te verminderen zal de hoofd pijn, inclusief de migraine, vanzelf verdwijnen. Om acu te hoofdpijn te verhelpen of te verlichten zijn enkele symptoom-behandelingen mogelijk. Bij pijn vuur ui up- zij in het hoofd, waarbij de hersencellen zyn uitgezet, gebruiken we een koude kompres (nat washandje op het voorhoofd) om de cellen te doen samentrekken Bij pijn midden en achter in het hoofd, waarbij de cellen zijn samengetrokken passen we een warmte kompres toe, echter niet op het hoofd, maar in de nek. Tot slot kunnen we de tenen die via meridianen met het hoofd in verbinding staan 5 a 10 minuten flink masseren - Bronnen Study guide no. 3 Kushi Insti tute. Naast de kwaliteit van het voedsel is de bereiding zeker zo belangrijk. Daarom star ten we dit seizoen met ver schillende kooklessen in de Graanschuur. Makrobiotischc kookles sen voor beginners met Bep Zwetsloot. De serie bestaat uit een inleiding en 5 kooklessen, 6 don derdagavonden: 19.30- 22 00 uur, eerste les 25 sept. '86: kosten 75, Makrobiotische kookles sen voor gevorderden met Bep Zwetsloot. Een serie van 4 donderdagavonden 19.30-22 00 uur, eerste les 6 nov. '86, kosten 50,—. Koken voor kinderen by, peuter en kleuter Mona Schón, 4 woen. avonden 19.30-22 (X eerste les 24 sept. 'I ten 50,Opgave v gewenst. Voor meer informal Graanschuur Met goede voeding kun je de kans op hart en vaatziekten, tandbederf, kanker, suiker ziekten enz verminderen. Bovendien kan gezonde voe ding de noodzaak van ge bruik van medicijnen voor komen. De meeste ziekten houden duidelyk verband met de ge bruikte voeding. Sinds een tycye zyn er richt lijnen opgesteld door de Voe dingsraad, een instantie die de overheid adviseert over voeding. De richtlijnen geven aan hoe de voeding van de „gemiddelde Nederlander" eruit zou moeten zien om zo gezond mogelijk te eten. Advies voor heel Nederland Heel in het kort komen de richtlijnen neer op het ad vies; meer plantaardige dukten en minder diei eiwitten en vetten (De gestie dat dierlijk eiwit! is dan plantaardig is nu terhaald). Iets uitgebreider: eet rieerd, eet volop koolhj ten (granen) en voedltj zeis en wees matig me: cholesterol (eieren, or( vlees), suiker, zout en hol. Geen schokkend nieuws wie zich een beetje be met voeding bezig houö Wel bijzonder is het dat: een advies is voor heel Ni land waar de „deskundi op voedingsgebied staan. Het voorlichtingsbi voor de voeding geeft der uit „Spelregels voor de voeding". Eind vorige eeuw heerste bij de oosterse volkeren een ernsti ge ziekte beri-beri. Honderden mensen stierven eraan. En dus werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaak ervan Het onderzoek werd uitge voerd in een militair hospi taal. Kippen die verlam mingsverschijnselen van po ten en ademhalingsspieren hadden symptomen van be ri-beri) werden als proefdie ren gebruikt. Aanvankelijk kregen de kippen witte rijst, die overbleef van de borden van de patiënten. Maar om administratieve redenen mochten de proefdieren plot seling geen voedselresten meer hebben. De onderzoekers werden nu gedwongen rijst te kopen op de plaatselijke markt waar alleen ongeslepen bruine rijst (zilvervliesryst) te koop was. Het was verbluf fend, dit voer genas alle kip pen. Kiplekker met bruine rijst Het ontstaan van beri-beri zo werd later ontdekt komt doordat witte rijst een stof mist die wel in bruine rijst te vinden is, nl. vit. BI. Een te kort hieraan leidt tot beri-be ri Bij ons komt beri-beri ei genlijk niet voor, omdat veel voedingsmiddelen vit BI be vatten. Desondanks heeft een regelmatig gebruik van ge raffineerde produkten als witte rijst ongewenste effek- ten op onze gezondheid. Wit te rijst is ontdaan van zijn edele buitenlaag. Juist deze laag bevat de meest waarde volle voedingsbestanddelen zoals vit. BI. B2, B6, E, mine ralen en voedingsvezels die nodig zijn voor een goede vertering. Bij gebruik van geraffineerde produkten (die deze stoffen missen) worden de reserves in het lichaam aangespro ken. Bovendien ontstaan door een minder goed verte ringsproces afvalstoffen die op den duur bijdragen tot al lerlei ziektes. In volle bruine ryst daarentegen komen alle voedingsstoffen (koolhydra ten, eiwitten, vetten, minera len en vitaminen) in even wichtige verhouding voor Daarom verloopt de stofwis seling na het eten van bruine rijst zonder aanspraak op de reserves en zonder vorming van schadelijke byproduk- ten. Hel belang van biologi sche rijst Bij de gangbare rijst teelt wordt gebruik gemaakt van chemische bestrijdings middelen Deze stoffen hopen zich vooral op in de buitenste laag van de rijstkorrel, zoals ook by fruit dat men voor zichtigheidshalve schilt. Bio logische rijst wordt ver bouwd zonder gebruik van dergelijke middelen. Boven dien krygen de rijstplanten geen kunstmest. De korrel is daarom wat kleiner, voller van smaak en sterker dan bruine rijst van niet biologi sche teelt Biologische bruine rijst is een voortreffelijk voedsel voor onze gezondheid. Een greep uit de september-aanbiedingen, geldig t/m 27 september. Amesake van ..Orido" Een volwaardig zoel- middel gemaakt van rijst. Bijzonder geschikt voor babyvoeding, gebak, puddingtoetjes. 350 gram Van 4.05 voor „Feta" (Griekse geitekaas) biologisch uit Brabant Per blokje Van 4 65 voor Bloemenhoning vloeibaar,Casper de Vries", grote pot. Natuurzuiver, onbewerkt, onverhit. Van 6 95 voor ^p!aniaardïg"ë!wïtrijk^ Roomijs Vetara zuiver, echte volle smaak, geen suiker toe gevoegd, bevat o. a melk, maisstroop, roomboter. 7g 1 liter. Van 6.75 voor Om Vitamine E crème i c*1 Jaddy", houdt de huid soepel en jong. A Van14 95voor 1 O. Rode Wijn, biologisch „Prodor" „Valdepenas", Spanje rood. fors en vurig Van 9 50 voor 7! Tomatenketchu „Whole Earth" zonder suiker, zeer goede smaak Van 5.25 voor 95 WAARDEBON Rijstbrood 101 m 20 sept mei bon ^=5 tarwemeel met gekoekte E trwno rysf van Manna WAARDEBON Rijstvlaai p pont 1 60 10 lm 20 so p( mei bon

Leusder Krant | 1986 | | pagina 12