c Humanistisch vormingsonderwijs zoekt mensen die les willen geven Monnikenklooster 0 tH i D nr' ..op menselijke gronden bestaat wel degelijk een normen- en waardenpatroon.. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 plaatselijk nieuws TAJ OGl jnd Soj u koo; ïban (Van een onzer medewerkers) LEUSDEN Wie in een encyclopedie het woord „humanis me" opzoekt, vindt dat het een voortzetting is van een eeuwen oude humanistische traditie, die ouder is dan het christendom, waarmee zij in het westen op een eigenaardige manier ver strengeld is in een voortdurend proces van aantrekking en afstoting. De vraag die het moderne humanisme stelt, is volgens pro fessor dr. J. P. van Praag, hoe de moderne mens het bestaan zin kan geven en zinvol kan ervaren. Wie in de Wet op het Basisonder wijs kijkt bij artikel 37, komt tot het inzicht dat op openbare scholen voor basisonderwijs behalve de „normale" vakken ook levensbe de basisscholen te kunnen geven. Dit is voor het Humanistisch Ver bond reden om een cursus te star ten voor het opleiden van HVO-ge- venden. Dit soort cursussen wor de andere kant ook voor het volgen van levensbeschouwelijk onder richt. Op sommige openbare scho len in de regio wordt bijvoorbeeld katholiek onderricht gegeven op daarvoor bestemde tijden; protes tantse katechese vindt eveneens plaats; als derde grote stroming heb je tegenwoordig het humanis tisch vormingsonderwijs. BEVOEGD Het vormingsonderwijs wordt gegeven door mensen die als zoda nig bevoegd zijn: zij geven op der degraads mveau les namens het schouwelijk vormingsonderwijs gegeven kan worden en dat dat on derwijs opgedragen kan worden aan een niet aan de school verbon den leraar. Dit zijn de ingrediënten van een gesprek dat wij voerden met het echtpaar Lely, woonachtig in Leus den aan de Rozenhaag 2. De heer U. Ph. Lely vertelt dat er in de loop van de jaren een grote belangstelling in Amersfoort en omgeving is ontstaan voor het Hu manistisch Vormings Onderwijs. Daardoor is er een tekort ont staan aan mensen die de bevoegd heid hebben om dit onderwijs op den al langer gegeven; wat uniek is, is het feit dat een dergelijke cursus nu m onze regio gegeven wordt. Een cursus de in september van start gaat. STROMING De heer Lely: „Het is een cursus onder leiding van HVO-gevenden die op de openbare basisschool les geven in het kader van het levens beschouwelijk onderwijs. Op de openbare scholen is er aan de ene kant de mogelijkheid voor het vol gen van godsdienstonderwijs, aan Humanistisch Verbond. In principe heb je ook de bevoegdheid om in het voortgezet (openbaar) onder wijs les te geven. De cursus die in Amersfoort wordt gegeven, duurt twee jaar. Het eerste jaar bestaat uit één cursus avond per week gedurende het ge hele schooljaar. Het tweede cursus jaar heeft om de veertien dagen een cursusavond met daarnaast een sta ge op een basisschool van twee tot dne uur per week gedurende dat jaar." Mevrouw Lely geeft verduidelij king: „In feite heb je te maken met een applicatiecursus. Het getuig schrift komt eventueel bovenop de gewone onderwijsbevoegdheid. In principe zouden alleen bevoegde onderwijsgevenden afgestu deerden aan de PABO-opleiding in aanmerking kunnen komen om deze cursus te volgen; maar er zijn uitzonderingen. De wet kent ook de mogelijkheid om mensen bevoegd te achten. Er ligt een reele moge lijkheid voor mensen die bijvoor beeld goed met groepen kmderen kunnen werken en een bepaalde basisopleiding hebben (ongeveer havo-niveau)." WENSELIJK De heer Lely vertelt dat dit niveau wenselijk is, om dat je toch wel énigszins in staat moet kunnen zijn om te gaan met het gedachtengoed van het humanisme. Die gedachten moeten trouwens onderschreven worden. De cursus richt zich er vooral op om dat hanteerbaar te maken: hoe draag je dat over naar kinderen binnen het basisonder wijs? Als zodanig houd je je dus bezig met pedagogiek en de le vensbeschouwelijke achtergron den. Er komt een stukje psycholo gie aan te pas, juist omdat je mag verwachten van de lesgevenden dat ze een affiniteit hebben met kin deren en het omgaan met groe pen." STAGE Mevrouw Lely merkt op. dat er m het eerste jaar een stageperiode van zes weken wordt gehouden on der leiding van een bevoegde HVO-gevende die reeds werkzaam is op een basisschool. In het tweede jaar is de stage enigszins anders: je krijgt dan „zelfstandig" een school met cursusbegeleiding. De heer Lely brengt een verfij ning aan: „Eigenlijk heeft de basis school weinig te zeggen over de inhoud van het HVO-lesprogram- ma. Immers, dit onderwijs wordt ook buiten de verantwoordelijk heid van de school gegeven: het Humanistisch Verbond is hier de verantwoordelijke instantie. Als zo danig maakt het voor een school ook weinig uit of daar nu een be voegd lesgever staat of een stage loper. Het Humanistisch Verbond ziet er natuurlijk nauwlettend op toe, dat de stagiaires c.q. stagiairs voldoende capaciteiten hebben om de stage tot een goed eind te bren gen. Doorgaans hebben we trou wens te maken met vrouwelijke cursisten. De cursusavonden in het tweede jaar zijn er juist op gencht om de aanloopproblemen van het lesgeven te bespreken. Het is dus een zeer praktijkgerichte oplei ding." ENQUÊTE De heer Lely vertelt, dat de basis scholen aan het eind van het jaar geénquêteerd worden om een in zicht te krijgen in het aantal kinde ren dat in dit onderwijs is geïnteres seerd. Van de groepen 5 tot en met 8 krijgt de werkgroep die een afgeleide is van het Humanistisch Verbond die hier het vormings onderwijs organiseert, zo de gege vens binnen. Dan maakt die groep een rooster voor de verschillende lessen. In Leusden worden de lessen momenteel verzorgd door een dnetal HVO-gevenden. De belang stelling is goed te noemen. De deel name is qua getal even groot te noe men als die aan het bijbelonder richt. Op alle basisscholen worden er lessen gegeven. De heer en mevrouw Lely. IDEALISME Het echtpaar Lely vertelt verder: „De mensen die zich opgeven voor deze cursus moeten toch wel ge dreven door een stuk idealisme, door roeping. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het Hu manistisch Verbond heeft premier Lubbers het verbond geprezen en gewaardeerd om het mede pal staan voor een maatschappij die het nihilisme bestrijdt sche is, dat je bezig bent met kinde ren m een andere situatie dan die van leraar op school. Het feit dat er kleinere groepen zijn, gemiddeld rond de twaalf, is goed voor de per soonlijke vorming. Een groep van twintig is eigenlijk al te grópt. Met name in Leusden levert de regeling op het formeren nogal wat proble men op. Een verordening die be duidend anders is dan elders in het land en die ook erg nadelig uitpakt voor wat betreft de groepsgrootte. VRIJWILLIGERSWERK Uit het gesprek blijkt dat mensen al een baan als leraar hebben bin nen het reguliere basisonderwijs, er financieel niet beter op worden als zij als HVO-gevende zouden gaan functioneren in plaats van de baan te blijven uitoefenen, die ze al hebben. Er wordt slechts een klei ne onkostenvergoeding gegeven door de gemeente. Het Humanis tisch Verbond beschikt niet over middelen om tot salariëring over te gaan. In pnncipe is het liefdewerk. Vandaar ook dat de cursisten door gaans met in het onderwijs werk zaam zijn: je kunt je brood er niet mee verdienen." „Als nevenverdienste is het na tuurlijk prachtig. Er zijn veel cursis ten die huisvrouw zijn, de kinderen op school hebben en tijd over heb ben om dit werk te doen. Vandaar dat de norm van de vooropleiding met zo strak gehanteerd wordt. Be langrijker is de kernvraag: Wie ben je eigenlijk. De cursus selecteert natuulijk wel." Dat is in feite de grote drijfveer van de HVO-gevende: vanuit de hu manistische gedachte wordt niet gezegd dat iedereen die ongelovig is meteen maar normloos is. Op menselijke gronden bestaat wel degelijk een normen- en waarden patroon. Ook voor mensen die met direkt een of ander geloof aanhan gen. De kmderen daarmee leren omgaan, het onderscheid leren tus sen goed en kwaad is een stuk ge drevenheid. Een tweede aspect naast het ethi KANS Waar het hele verhaal eigenlijk om draait is simpel: er is een relatief grote vraag naar humanistisch vor mingsonderwijs terwijl er te weinig onderwijsgevenden zijn. Een unie ke kans voor ouders die tijd over hebben en die zich geroepen voe len om zich voor dit doel in te zetten, zodat m de naaste toekomst de les sen (weer) normaal verzorgd kun nen worden op onze openbare ba sisscholen. Bij de kerk van Oud-Leusden heeft een klooster gestaan, een monnikenklooster. Sommigen ne men aan dat er nog een tweede klooster is geweest; dat zou dan een nonnenklooster geweest moe ten zijn. Zware funderingen en dichtgeworpen kelders, die ooit zijn gevonden, moeten daarvan ge tuigen. Hoe die kloosters er hebben uitgezien en hoe ze waren, is moei lijk meer na te gaan. Maar namen als Kapel weg en Monnikenpad wij zen wel in die richtmg. De Kapel- weg, die in Amersfoort begint als Appelweg, bestaat nog steeds en het Monnikenpad bestaat nog n gedeelte. Het heeft vroeger, Linflvanaf Oud-Leusden, gelopen tot Amersfoort. De kloosters zouden in de Spaan- i tijd zijn verwoest. Misschien is lARD bracl 3 P i. te a dit leubt kleil nieir Joste lake iwe t Met rradii e La loeit die verwoesting ook wel op de re kening te schrijven van Maarten van Rossum, die in 1543 de omge ving onveilig maakte en nogal wat vermeld en geplunderd heeft. Vast staat dat hij ook m Leusden flink heeft huisgehouden. Volksverhalen vertellen nog steeds dat er achter het kerkhof, waar lang geleden ze ven wegen bij elkaar kwamen, bij lichte maan, de schimmen van bre vierende monniken ronddwalen. Ze zweven daar, met wapperende, witte pijen, tussen de bomen. Jarenlang groeide er, naast de to ren, een heksenkring van padde stoelen. Dat moest, vooral omdat het op een kerkhof was, toch wel iets betekenen. Enige nieuwsgierige en dappere mannen zijn op die plaats gaan graven en vonden een zeer oud monnikengraf. Wat zou die monnik wel op zijn geweten heb ben gehad dat er, honderden jaren na zijn dood, zijn graf op die manier werd gemarkeerd. Wat het ook ge weest moge zijn, gelukkig was hij toen van zijn zonden bevrijd, want de heksenkring is daarna (uiter aard) nooit meer opgekomen. Er doen ook hardnekkig verha len de ronde dat er verschillende onderaardse gangen geweest moe ten zijn. Zo zou er een gang hebben gelopen van het klooster naar de kerk en ook een vluchtgang die er gens, halverwege Amersfoort, op het Monnikenpad boven de grond kwam. Enig bewijs van die verha len is nimmer gevonden. Het mon nikenklooster is trouwens rond het jaar 1000 verplaatst naar de Ho- horst. Daar is meer van bekend, doch daarover later. LUIDKLOK Over de luidklok in de toren gaan de meest wilde verhalen. In de to ren zou een gouden klok hebben gehangen die, in onrustige tijden, ergens is begraven. Veel avontu riers hebben hun geluk in de omge ving beproefd, maar de gouden klok is nog nooit gevonden. Meestal zit er achter een volks verhaal wel een kern van waarheid. Een feit is dat de toren plaats biedt aan twee luidklokken en er maar één aanwezig is. In een oud ge schrift staat dat op de klok een ge dichtje zou staan: „Ik moet de tijd, nood en dood beduiden. Men spoed zich derwaarts, als men mij hoort luiden". Herberg m Leusden omstreeks 1600 tekeningC. van Leeuwen). Op de thans aanwezige klok staat slechts het korte opschrift: „1672 Gerard Koster, Amsterdam me fe cit". Onmogelijk is het dus niet dat er een tweede, al dan met „gou den", klok aanwezig is geweest. Het is nog niet zo lang geleden dat de traditie van het „overluiden" nog bestond. Zodra het overlijden van iemand uit de gemeente bekend werd, dan werd de klok door vier man geluid; één uur luiden met tweemaal zeven minuten rust voor een man en eén uur luiden met één maal zeven minuten rust voor een vrouw. CENTRUM Ongeveer vijfhonderd jaar is de kerk van Leusden het centrum van het kerkelijk, en m die tijd ook van het burgerlijk leven, van de wijde omgeving gebleven Het Flevo- meer veranderde langzamerhand in de Zuiderzee en daardoor kreeg het water in de Gelderse Vallei wat meer de gelegenheid om af te vloeien. Ook werd hier en daar een schuchter begin gemaakt met dijk- aanleg. In het oosten en westen van ons land ontstonden steden die behoefte hadden voor de handel, door wegen, met elkaar verbonden te worden. De Vallei, eerder een moeilijk te nemen hindernis, werd op sommi ge plaatsen meer begaanbaar en ontstane wegen van oost naar west en van noord naar zuid maakten dankbaar gebruik van de door waadbare plaats door de Eem. De moerassige oevers werden voor zien van een verharding door mid del van boomstammen. Resten hiervan zijn nog tevoorschijn geko men bij de aanleg van de riolering in de Langestraat m Amersfoort. Op het hoger gelegen gedeelte, thans de Hof, vestigden zich zaken- heden die een graantje meepikten van de reizigers en het handelsver keer dat de Voorde passeerde. Zo ontstond Amersfoort, de Voorde door de Amer (Eem). Hoewel daar al spoedig een ka pel werd gesticht, de Heilige Geestkapel (aan de Langestraat), bleef Leusden het kerkelijk cen trum. Abraham van Bemmel schrijft daarover in zijn „Beschrijving van de stad Amersfoort", uitgegeven in 1760: dat het eerste kerkje, ge- 4- r&t ;'A-w£- V- f. V T ,V' :-•••. I ,r i l.£ü HOTCL _CuO LtUiOC»1" Hotel Oud Leusden" anno 1930 (tekening: C van Leeuwen). staan hebbende aan de Langestraat bij de Plaatze, nu Vismarkt. Theo- dorus Verhoeven, in zijn Amers- foortse aantekeningen, zegt ook dat de Heilige Geestkapel, zoals ge loofd wordt, daar gestaan heeft vóór het opbouwen der stad. Dit te zeggen is ook aannemelijk; omdat men naar het stichten van St. Jons- kerk en Lieve Vrouwecapelle ner gens vindt aangetekend wanneer of bij welke gelegenheid de voor noemde kapel of kerkje gebouwd zoude zijn, niettegenstaande na die tijd de stichtingen beter geboekt zijn geworden." „Maar werd evenwel in de be ginne in dit kerkje of kapel geen kinderen gedoopt, geen doden be graven of sacramenten vemcht, waarschijnlijk door de pastoor van Leusden, omdat de doden van Amersfoort mede naar Leusden vervoerd, en het ovenge van de Godsdienst aldaar verricht moes ten worden; want die van Amers foort daar toe in het jaar 1132 nog geen recht schijnen gehad te heb ben; dewijl bisschop Andreas in het voorzeide jaar zeker land genaamd Hoevelaken als erfgoed wegge schonken hebbende, geordoneerd heeft, dat de personen die hetzelve land zouden bewonen, voor een tijdlang hun doop, hun Synode (kerkdienst) en hun begrafenis zou den hebben te Leusden, ter tijd toe dat ze zelf een kerk hadden. Alle, hetwelk bevoegelijker tot Amers foort had kunnen geschieden, in dien daar in die tijd een Parochie kerk ware geweest. Doch die van Amersfoort hadden naderhand een andere of grotere kerk omtrent het voornoemde plein, genaamd de Hof gesticht, welke in het jaar 1248 door bisschop Otto is ingeweid," al dus Van Bemmel. HERBERG Behalve dat er sinds cngeheuge- lijke tijden, altijd m Leusden een kerk is geweest, was er ook altijd een herberg. Zowel als een rust punt voor de ziel was een rustpunt voor het lichaam ook noodzakelijk. De mensen, die voor hun kerkelijke plichten en met te vergeten ook voor trouwen, dopen en begraven, soms uren moesten lopen, waren wel aan een hartversterking toe als zij aankwamen. Tijdens de duur van zijn bestaan is de herberg vele malen her- en verbouwd, steeds weer aangepast naar de omstandigheden en eisen van die tijd, wat uiteindelijk resul teerde in „Hotel Oud-Leusden", zo als we het nu nog kennen. Ofschoon het nu met meer als zo danig wordt gebruikt, is het ge bouw dat diende voor stalling van rijtuigen en paarden, nog steeds aanwezig. Een paardehoofd tegen de gevel geeft de bestemming aan. In het midden van het gebouw is gelegenheid voor het stallen van de rijtuigen, langs de kanten bevinden zich de paardestallen en boven zijn de logeerkamertjes voor de koet siers. Noot: De luidklok werd in de laat ste wereldoorlog door de Duitse bezetters uit de toren gehaald en op transport gesteld naar Duitsland, om te worden omgesmolten tot oor logsmateriaal. De klok is echter nooit verder gekomen dan Gronin gen en is daar, na de oorlog, terug gevonden. Alleen de klepel ont brak.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5