1986 het speelgoedjaar van: 'Het is allemaal meer dan het lijkt' Wie maakt de mooiste? leusder krone Opbrengst KWF-collecte FILMS IN HET KORT Fietstocht voor vrede „Andere weggebruikers hebben geen boodschap aan uw problemen" DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 plaatselijk nieuws (door Marianne de Valck) LEUSDEN - Ieder jaar presenteren fabrikanten en im porteurs "nieuw" speelgoed tijdens de (Voor- en) Na- jaarsbeurs in Utrecht. Liefst ieder jaar een hele nieuwe collectie, maar minstens een nieuwe verpak king. Speelgoed is handel. Goede handel gaat snel. Precies zoals bij alle commerciële artikelen zijn trends daarbij belangrijk. Trends maken het ver trouwde speelgoed nieuw, eigentijds en daarmee tij delijk. Daarmee bieden zij het spel steeds weer nieuwe mogelijkheden enerzijds en maken zij het spel vluchtig en oppervlakkig anderzijds. Een goede speelgoedwinkel lijkt synoniem voor een winkel vol flitsende, kleurige, eigentijdse, door televisie re clame ondersteunde toppers. De kist houten blokken is kleurloos, onderin, onopvallend, misschien wel, misschien niet, nog net aanwezig. smijten, of te onthoofden om te zien hoe laat het is, kan nauwelijks tot het tradi tionele spel worden gere kend. Het zien verschieten van je knuffelkonijn, onder water gehouden van geel naar blauw, lijkt geen uitno diging voor middagen lang speelgenot. (Om over de leerzaamheid even te zwij gen). Dat is ook niet de be doeling. Het is slechts een verrassing... voor even. leuk... om te hebben. Dit geldt niet voor de "transformers"; auto's, rots blokken en binnenkort ook draken en dinosourissen,, Het nieuw uitgebrachte speelgoed heeft veel rnogehjkheden: poppen muziek, enzovoorts, enzovoorts. Ongeveer 70% van de om zet van speelgoed vindt plaats in de laatste helft van het jaar. De omzet was voorgaande jaren onge veer 1,25 miljard gulden, omgerekend zo'n 250,- per Nederlands kind uitge geven in (ie speelgoedspe- ciaal zaken. Veel nieuw speelgoed is bekend sinds het voorjaar. Winkeliers en ouders zijn op deze manier in de gele genheid gesteld aan de nieuwe artikelen en hun prijzen te wennen voordat in oktober de koopwoede weer losbarst. Fisher Price bracht dit voorjaar een nieuw, redelijk betaalbaar, constructiesysteem, Lego een speelhuis voor peu ters, voor kleuters auto's met licht en geluid en voor de oudere kinderen "schaalmodelen" en weer nieuwe poppen waardoor de Legocollectie nu vijf verschillende poppencol- lecties kent. Door de jaren heen hetzelfde blijven ge bruiken lijkt voor Lego steeds minder een streven te zijn. Over poppen gesproken; De staande poppen met stijve benen en gemid delde lengte van zo'n veer tig centimeter proberen weer "in" te komen. Bar bie, de eeuwige debutante, presenteert zich dit jaar met de hoeksteen van de samenleving en niet meer in aerobicpakje maar in ga labaljurk Speelgoed als spiegel van onze samenle ving. SPELLEN De spellenfabrikanten brachten de bekende spel letjes als Memory, Electro, Domino, Lotto's en kwartet ten in eigentijdse uitvoe ringen met Mickey Mouse en de Fabeltjeskrant. Veel bekende spellen ook in magnetische -reisuitvoerin- gen Klein en compact is handig voor in de trein en het ziekbed, en drukt de prijs van artikelen waar de consument niet veel geld voor overheeft. Het blijft spannend of dit jaar eindelijk weer eens iets verrassends, leuks en goeds door kan breken De trend voor het komend najaar tekent zich duidelijk af; na de LCD (compu terspellen, Sara Key, Mic key Mouse en de Rose Pan ter dit jaar "het is allemaal meer dan het lijkt". Een motto betrekking hebbend op de speelmogelijkhe- den, niet op de kwaliteit Een pluche bal blijkt een beer te zijn, een troetel- beer verandert (onder wa ter gehouden) van kleur, een rots of een Volkswa gen "transformeren" zich in een robot, een hangertje blijkt een box compleet met baby te bergen, een armband met beer verhult een horloge. Steeds weer verrassende combinaties van speelmo- gelijkheden die in de prak tijk van het spel nauwelijks te combineren zijn. Immers je liefste beer opvouwen om als bal door de kamer te veranderen van kleur, spelletjes zelfs straaljagers zijn na en kele handelingen te ver anderen in goed-of-kwaad- aardige robots. TEKENFILMS Sky-Channel vult de vroege zaterdag-en-zondagmor- gen met bijbehorende te kenfilms van de lopende band Jongens tussen de zeven en veertien jaar zijn er even gek op als zij twee jaar geleden waren op de LCD (Computer) spelletjes en vorig jaar op de Star- Wars figuren en body buil ders. De verhalen worden veel vuldig nagespeeld. Daar voor dien je een aantal van deze figuren te hebben en ze vaak te transformeren, waar ze niet lang tegen kunnen. Hetgeen atten deert op twee andere ken merken van het speelgoed van het komende seizoen: 1 Het speelgoed komt in complete collecties be staande uit minstens een tiental los verkochte maar bijelkaar behorende pro- dukten. Daarmee in spelend op de verzamel- wens van kinderen. De speelmogelijkheden lijken slechts tot hun recht te ko men in combinatie met een flink aantal soortgelijke exemplaren. 2. De kwaliteit van dit "trend"speelgoed is over eenkomstig de verwach ting van "Over een poosje weer wat anders". Hetgeen van de prijs niet af te leiden is. Voorspellen of speelgoed een korte trend zal blijken te zijn, of dat het zich een blijvende plaats in de speelgoedwinkel zal kun nen veroveren blijft moei lijk. Zoveel leuks verdween te snel omdat het te weinig commercieel was (daar zat geen handel in) en an dersom. De "Transfor mers" zijn duidelijk een tij delijke zaak. De Sylvaniafa- milies zouden wel eens kunnen uitgroeien tot een collectie met een herken baar plekje in de winkel voor de komende vijf jaar. Het is speelgoed vergelijk baar met de teenerpoppen, alleen veel zachter, sprook- jesachtiger en verfijnder. De Sylvaniafamilies bestaan uit complete konijnen-mui- zen-eekhoorn-beren-poe- zen en vossenfamilies waar van de leden los te koop zijn. Het grootste exem plaar is ongeveer een deci meter groot, het kleinste zo'n zeven centimeter. De dieren zijn zorgvuldig ge maakt Het formaat en het volume afgestemd op kin derhanden. Makkelijk en leuk om neer te zetten of heel hef in je zak mee te dragen. Ze zijn van goede kwaliteit. De stevige beest jes hebben een viltachtig hard velletje dat warm aam- voelt. De afwerking en de keuze van de kleertjes, met veel aandacht voor details werkt vertederend. De uit drukking van ieder diertje is lief en vaag. Dat is bij het spelen belangrijk, want een breeduit lachende muis kan nooit huilen, maar aan een muis met een vage lieve uitdrukking zijn alle emoties toe te schrijven. De dierenfamilies breiden zich uit gelijk hun "echte" soortgenoten. Daarbij ko men steeds meer assecoi- res zoals huizen, (tuin)meu- belen en speelgoed. Veel poppenhuizen zijn niet meer te vinden in de speelgoedwinkel. Fisher Price heeft huisjes voor peuters en ook Lego brengt een Lego Duplo uit voering voor die leeftijd. Voor oudere kinderen wa ren de bekende proppe- rige huizen vol fijne meu beltjes, lichtjes, tierelan tijntjes en stijve bewoners, grotendeels vervangen door luxieuze (dus onbe taalbare) villa's voor Fleur, Barbie, Sindy en consorten. De Silvania families kunnen in bijbehorende huizen van ongeveer dertig centime ter hoog. Net als de daarbij los te koop zijnde meubels gemaakt van een kunststof lijkend op hout. Net als de kleding voorzien van prachtige details. Achter het gootsteendeurtje bij voorbeeld, de koperkleu rige zwanenhals. Kortom speelgoed waarbij de mogelijkheden om het spel aan te passen aan de eigen interesses ruim schoots aanwezig lijken. Juist dat beroep op de indi viduele inventiteit, zo ken merkend voor het urenlang spelen zoals ouders en pe dagogen het zo graag zien, lijkt zeldzaam te worden tussen de commerciële kant en klare, complete produkten die er zo schitte rend en verleidelijk uitzien. De Teddybeer maakt een geslaagde „come back". LEUSDEN - De opbrengst van de collecte voor het Koningin Wilhelrruna Fonds in de ge meente Leusden was dit jaar f20.586,-. Dat betekent, dat de collecte dit keer ongeveer zes procent meer opbracht, dan m 1985. Naar de organisatie meedeelt, bestaat de indruk, dat de opbrengst in de gemeente Leusden hiermee gunstig afsteekt tegen wat er in de regio is opgehaald. Daar was in een enkel geval sprake was van een te rugloop van de opbrengst, elders bleef die ongeveer gelijk. Voor de collecte van het Konin gin Wilhelrruna Fonds waren m de gemeente Leusden meer dan 140 collectanten in het geweer. "Het is overal uitstekend verlopen', zo meldde de organisatie. Overigens is bij het genoemde bedrag van de opbrengst van dit jaar nog niet betrokken, wat er nog aan overschrijvingen via banken en postgiro binnenkomt. Dat zal pas over enkele weken duidelijk zijn. Officier tot verdachte: LEUSDEN „Verdachte moet goed begrijpen dat ande re weggebruikers geen bood schap hebben aan meneers problemen". Zo liet de Utrechtse officier van justitie, mevr. nu. Y. Kruyer, woens dag weten hoe zij dacht over de verweren, die een 39-jarige inwoner van Leusden voor zijn daad aanvoerde. De man had met te veel drank op een auto bestuurd. Dat deed hij op 11 november vo- ng jaar. De Leusdenaar werd ut LEUSDEN Vierhonderd kinderen uit Leusden hebben de afgelopen weken gepeinsd, gebouwd, weei afgebroken en opnieuw gebouwd. Wie maakt van Lego-bouwstenen het mooiste bouwwerk? Die wedstrijd was uitgeschreven doorKohlmann Intertoys in Leusden. Uiteindelijk stonden maandagavond vierhonderd creaties te wachten op een oordeel van de jury, die bestond uit Marije Heidenjk (onderwijzeres), Janus Visser (fotograaf) en Chris Smit (architect). Met bewondering bekeek de jury prachtige huizen, hehcopters, vrachtwagens, auto's, garages, vliegtuigen, draaimolens, enzovoorts. Zaterdag 20 september om 14.30 uur worden de prijswinnaars in de categorieën 5 tot en met 8 jaar en 9 tot en met 12 jaar bekend gemaakt De hoofdprijs is een reis naar het échte Legoland m Denemarken. Verder zijn er enkele Lego-bouwdozen te vergeven. Vong jaar was dit ook nog eens een bedrag van meer dan tweeduizend gulden. De activiteiten van het Koningin Wilhelmina Fonds worden overi gens voortgezet. Op zaterdag 20 september zal men met een kraam aanwzig zijn tijdens de jaarmarkt in winkelcentrum De Hamershof. Daar wil men dan pogen, donateurs voor het Fonds te werven. Amersfoort aangehouden. De bloedproef wees later uit dat er 2,59 promille alcohol in zijn bloed zat. De officier wilde dat de man hier voor 1 jaar ontzegging van de rijbe voegdheid en twee weken gevan genisstraf als straf zou krijgen. Omdat het de eerste keer was dat de verdachte terecht stond, vond de politierechter, mevr. mr. R. Meertens-Zeeman, dat de inwoner van Leusden nog met hoefde te zit ten. Zij veroordeelde de man tot twee weken gevangenisstraf voor waardelijk, 1400 gulden boete en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. I (Hoe meer steren, hoe hoger de waar- I dering.) POLTERGEIST 2 (Corso). Het vervolg op de redelijk succesvolle horror-SF over klopgeesten, die via I een televisie-toestel de huiskamer van een aardig gezin binnenkomen en het gezin terroriseren door het dochtertje naar „de andere wereld achter het scherm" te trekken In „Poltergeist 1" kwam alles weer op z'n pootjes te recht In deel 2 wordt de draad weer j opgepakt en gaan de poltergeisten weer ijverig aan het werk. Zoals zo vaak het geval is met een vervolg op een eerdere succesfilm: verspilde moeite. POLICE ACADEMY 3 (Corso) Der de deel van de succesvolle komedie reeks over een Amerikaanse politie academie, waar de opleiding wel op een heel bijzondere maiuer wordt ge geven. In het derde deel dreigt de school gesloten te worden en de oud gedienden moeten opdraven om nieu we leerlingen door een belangrijke test te halen. Slagen ze, dan mag de poiitie-school bbjven Redelijk ver tier voor de liefhebbers van dit kome die-genre (alle leeftijden). TOP GUN (Cmema) „Top Gun", met Tom Cruise als Maverick, een jon ge piloot, die een speciale opleiding volgt en tot de beste piloten van van de VS behoort, doet in zekere zm den ken aan „An officer and a gentleman", maar zeker ook aan „The Right Stuff', de grootste film van regisseur Philip Kaufman over de opleiding tot astro nauten, die tot nu toe helaas alleen in het video-circuit te zien is gev/eest, maar nu ook in de bioscopen gaat draaien De (Britse) regisseur Tony Scott, broer van Ridley Scott, is er in geslaagd om een onderhoudende film te maken met verschillende groots op gezette gevechtsscènes. Met name de scènes aan boord van het Amerikaan se vliegdekschip USS Enterprise en de luchtscènes rond de gevechten met Russische Migs imponeren door schoonheid, kracht en spanning. Het is echter jammer dat het verhaal op zich soms iets teveel gebukt gaat onder op gevoerde heroïek en onvervalst Ame rikaans chauvinisme (alle leeftijden) PRETTY IN PINK (Cmema). „Pretty in Pink" is een moderne versie van het klassieke Assepoester-verhaal met Molly Ringwald als het meisje uit de arbeidersklasse, dat verliefd wordt op een rijkelui's zoontje, maar te hoog grijpt. Wie voor een dubbeltje gebo ren is wordt nu eenmaal nooit een kwartje. Het klassieke thema is door Hughes en regisseur Howard Deutch uitgewerkt tot een modern sprookje met lichte komedie-ondertonen in een romantische zetting. „Pretty in Pink" is een innemende film, waarin het tee nerleed volgens het klassieke schema in beeld wordt gebracht zonder een moment te vervelen. Met prachtige rollen van Molly Ringwald als An die en Jon Cryer als Duckie, die schittert m een fraai play back-nummer, dat tot één van de juweeltjes van de film be hoort (alle leeftijden). OUT OF AFRICA (Cinema). Schitterend gemaakt fümepos van re gisseur Sydney Pollack, gebaseerd op het levensverhaal van de Deense baro nes Kann Blixen. Met Meryl Streep m een (opnieuw) formidabele hoofdrol. Naast haar Robert Redford en IQaus Maria Brandauer De schoonheid van het Afrikaanse landschap is ten volle benut in deze fascinerende film over een boeiende vrouw, die de Europese conventies van die tijd inruilde voor haar eigen normen ten gunste van de Afrikaanse bevolking. Historische film, avonturenfilm en love story m één. On derscheiden met maar liefst zeven Os cars, waaronder die van beste film, beste regie en beste camera-werk. In ieder geval vier sterren waard (alle leeftijden). KISS OF THE SPIDER WOMAN (Dinsdag movie cyclus) De Braziliaan se film „Kiss of the Spiderwoman" van regisseur Hector Babenco heeft na de bekroning in Cannes van hoofdrol speler John Hurt met de Gouden Palm als beste acteur vrijwel overal lo vende kritieken gekregen. De kern van het verhaal speelt zich af in één van die grauwe, uitzichtloze Zuidame- nkaanse gevangeniscellen, waar de homosexuele Molina (John Hurt) sa men met de voor politieke „misdaden" veroordeelde Valentin (Raul Julia) ge vangen zit Twee mannen, door het noodlot bijeengebracht Twee mannen met een duidelijk tegengesteld karak ter. „Kiss of the Spiderwoman" is eer schitterend verhaal over het overbrug gen van tegenstellingen in een psy chologische stnjd tussen mensen, me' ieder hun eigen „onaantastbare" waar den en vooroordelen. Het gelijk vai de eén wordt tenslotte het gelijk vai de ander. Een waardevolle film. THE WEST SIDE STORY, (Q nema, woensdag). Befaamde klassie ker, gemaakt naar de al even beroem de Broadwaymusical. Het Romeo Ju lia-verhaal wordt overgebracht naai de actualiteit van New Yorkse straal bendes in de vijftiger jaren. Een dei gelijke bende-stnjd als in „The Wes Side Story" is na 1961 al ettelijke keren opnieuw in een film te zien geweest, maar het succes van „The West Side Story", die maar liefst tien Oscars won is nooit geëvenaard. Schitterende mu ziek, fascinerende cHoreografie er overtuigend spel. De generatie jonge ren van toen stond er (soms zelfs meerdere malen) voor m de rij Er nu ook in Amersfoort, waar deze film in de dinsdag Movie Cyclus een volle zaal trok en velen teleurgesteld moes ten worden. Daarom volgende wee) woensdag een extra voorstelling in de grote zaal van Cinema. •••OP HOOP VAN ZEGEN (Euro) De nieuwste verfilming van Herman Heij- ermans succesvolle toneelstuk uit 1900, door regisseur Guido Pieters Re delijk gemaakte amusementsfilm waarin Kniertje het moet afleggen te gen Barend alias Danny de Munk Ou ze recensent vond het wel een beeft te kunstmatig en stelde dat regisseul Pieters verschillende kansen liet lig gen (alle leeftijden). LEUSDEN De Stuurgroep Soesterberg houdt zaterdag 22 september voor de negende keer de Soesterberg Demon stratie. Het vertrek van de fietstocht uit Leusden is oni 11.00 uur, vanaf de Marcus- kerk, Asschatterweg 23. Om 12 uur begint de manifestatie op het recreatieveld aan de Kerk- laan in Soesterberg. Er zal een pro gramma zijn, met als sprekers Ina Brouwer en Cees Commandeur, Een viertal bands verzorgt de mu ziek. Daarna zal de demonstratie vertrekken. De route voert langs de Amerikaanse ingang van de vlieg basis. Er zal geen blokkade zijn, maar een spandoek, leuzen, bloe men enzovoorts zijn welkom. Hel motto van de vredesdemonstratie is dit jaar: „Bewapening: een doodlo pende weg!"

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6