„De behoefte om in dit slaapdorp andere mensen te ontmoeten, is erg groot." „Mensen die een hobby hebben en die aan anderen kunnen overbrengen, zijn welkom" iedy Borghuis over tien jaar Latent Talent in Leusden De Puupenkoppen stellen programma carnaval vast ,Als je ziet hoe heerlijk al die mensen jezig zijn, is dat een plezierig gevoel" „Indisch koken: er zijn 42 deelnemers en 3 gasfornuizen" Kledingbeurs in 't Vooronder interview DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 „Maar wat gebeurt er? 7 sep tember hebben we de open dag gehad. Op die datum zit yoga al stamp en stampvol. Dus op een groot bord hebben wij aangege ven: 21, 22 en 23 zijn vol. Er ko men mensen naar ons toe: „Sta ik wel op de lijst? Ik heb per giro overgemaakt." De penningmees- andere cursus praten, wat we nu wel proberen. Je probeert nu, vooral overdag: „Yoga is vol, maar er is nog een plaatsje vrij bij tai chi chuan". „Wat is dat dan?" „Ja, gaat u maar eens naar die me vrouw, bij haar kunt u zien wat dat is, en misschien vindt u dat ook wel leuk!" vond het een onhandig ding, dat je moest uitleggen en omdraaien. Ik stelde in een vergadering voor om op een boekje over te gaan. Ik krijg er ook echt de indruk van dat het praktischer werkt. Het is overzichtelijker. De lay-out doe ik. ik tik het helemaal uit. Ik heb bij alles veel steun aan de werk groep. Ik kan soms delegeren, en dan doen de leden ook van alles. Erg prettig. „Ik vind dit zalig werk, en ik denk dat ik het nog heel wat jaren zal doen. Het is ook heel dankbaar werk. Terwijl het wel moeilijk is om al die mensen teleur te moeten stellen, heb je toch het gevoel dat je iets plezierigs doet, als je ziet dat al die mensen zo enthousiast zijn, en zo heerlijk bezig zijn. 60% van de mensen die deel nemen, komen om er uit te zijn, om men sen te ontmoeten. Mensen willen overdag of 's avonds bezig zijn. ze doen kennissen op. De behoefte om andere mensen te ontmoeten is in dit slaapdorp erg groot. Daar naast is het prettig om ook nog leuk bezig te zijn." SERIEUZER „Latent Talent groeit nog steeds, maar ook met overdreven hoor. Het is niet zo, dat ik zeg: we worden alleen maar groter, nee. Ik heb echt het gevoel, dat je op een gegeven moment ook wat se rieuzer naar de cursussen moet gaan kijken. Bijvoorbeeld: Latijn moeten we er nu maar uit gooien, dat lukt met, dat hebben we een paar keer geprobeerd, komt het met van de grond. Franse taal- curssussen zijn er te veel. We hebben er vijf, en dan heb je kans dat het allemaal versnippert, dat is zonde. Je kunt beter zeggen: ik heb twee cursussen, één voor be ginners, één voor gevorderden, en ze zitten vol." „Ik kreeg ook met de open dag weer twee mensen, die zich aan kwamen melden als docent. Dat vind ik zalig. Wij zeggen altijd: ie dereen mag, alles mag. We kun nen alleen met beloven, dat het gaat lopen. Een mevrouw wil ve getarisch koken gaan geven. Pri ma. Mensen, die een hobby heb ben en die aan anderen willen overbrengen, kunnen zich altijd aanmelden. Vooral de apartere cursussen zijn erg welkom Vergaderen doet het bestuur van Latent Talent op toerbeurt bij de werkgroepleden thuis. Of men een heel ander beeld voor de toe komst moet gaan uitstippelen denkt men niet. Men acht het met juist om iets geheel anders te gaan beginnen. Wel komen verschui vingen in het soort cursussen meer dan eens voor. Als de leden merken, dat er in januari nog steeds teruggang is in de creatie ve vakken, zullen ze iets meer aan de ontspanningsvakken gaan doen „Wij moegen hier niet moppe ren. In andere gemeenten is de belangstelling enorm teruggelo pen. Daar wordt ruets meer bijge bouwd. De kern heeft dan alles gehad en dan moet je met totaal iets anders komen. Wat je beslist met moet gaan doen is een mu- ziekcursus geven, dan zit je fout met de Muziekschool. We heben nog een hele tijd de Vos-cursus gehad, die m ons boekje erbij kwam, maar die helemaal zelfstan dig draaide. VOS en Moeder Ma vo lopen echter ook niet zo goed meert, schijnt het. De mond-op- mond reclame in Leusden werkt feilloos. Als iemand een meuwe cursus gevolgd heeft, die aanslaat, kun je er vergif op nemen, dat het volgend jaar met die cursus hele maal te gek is. Dat was met lezin gen van de notans ook zo. Hij had 48 deelnemers! En heeft het ge weten!" ACHTERVELD - Carnavals- de vergadering schriftelijk wor- vereniging 'De Puupenkop- den ingediend en dienen te zijn pen' heeft het programma voor ondertekend door tenminste het carnavalsseizoen vastge- vijf leden Bij voldoende be steld. langstelling wordt er na afloop van de vergadering bingo ge- Het Pnnsenbal wordt gehou- speeld. den op 8 november, het Boe renkielenbal vr. 24 januari 1987 't Groot Carnaval op 27 februari 1987, de Carnavalsoptocht op 1 maart 1987, het Kindercarnaval op 1 maart 1987, 't Tiener Car naval op 2 maart 1987 het Be jaarden Carnaval op 2 maart 1987. De datum van het Halfvas- tenbal is nog niet bekend JAARVERGADERING De vereniging houdt op maan dag 22 september haar jaarver gadering in 'D Ouwe Peerde- stal Tijdens de bijeenkomst, die om 20.30 begint, wordt een bestuursverkiezing gehouden De president van de ver eniging, de heer W Hilverts. treedt af en is niet meer her kiesbaar Het bestuur stelt als kandidaat de heer H Voltman voor Namen van tegenkandidaten kunnen tot voor het beam van LEUSDEN De wmterbeurs be gint op 8 oktober in 't Vooronder. Kinderkleding in de maten 74 tot en met 164 kan ingeleverd worden voor deze dag. De labels voor op de kleding kan men afhalen op onder staande adressen: Boswachter 9, Berkelwijk 24, Waterhoen 12, Kor noelje 28, Ardennen 3, Mulderskolk 54, de Brink 9, Bruinhorst 15. Inleveren van de kledmg op. donderdag 25-9 van 20.00-22.00 uur. dinsdag 30-9 van 9.30-12.00 uur, donderdag 2-10 van 20.00-22.00 uur en dinsdag 7-10 van 9.30-12.00 uur. Voor verdere informatie: telefoon 944858 of 948322 jEUSDEN Tien jaar Latent Talent in Leusden. Tien jaar overbrengen van vaar- I-, kundig- en wetenswaardigheden aan een deel van de Leusdense bevolking door i ander deel. Een decennium lang voldoen aan een behoefte, die gezien het aantal chrijvingen groeit en groeit, waarbij vooral de nieuw ingekomen bevolking steeds er zorgt voor toestroming van cursisten. Je zou kunnen zeggen, dat de echte Leus- laar een groot deel van de cursussen en de vervolgcursussen al eens eerder heeft wlgd, en dat er aan die zijde een verzadiging is, sinds ir. D. A. van den Wall Bake puit de Ronde Tafel in samenwerking met de Stichtse Culturele Raad de instelling itartte. Jpvallend bij de huidige inschrijvingen is dat de belangstelling voor de kreatieve lien voorbij is. Die is in elk geval een enorm stuk minder geworden. Een aantal en terug wilden mensen met de handen bezig zijn: boetseren, emailleren, sieraden ken. Die belangstelling is nu verschoven naar sport en spel, naar met het lichaam ag zijn. Tai chi chuan, yoga, en ook bridge behoren tot de toppers. Borghuis al het vrijwilligerswerk. Pennrungmeester, voorzitter, ie mand die voor de accommodaties verantwoordelijk is en zeven men sen die contactpersonen voor de cursussen zijn. Die krijgen ook te lefoontjes van: „Wat moet ik aan trekken als ik naar jazzballet ga?" De werkgroep vergadert niet veel, werkt meer. Een keer in de maand komt men bij elkaar. Ver der heeft men telefonisch contact met elkaar. Er zit een vaste kern m, die het belangeloze werk al net zo lang doet als Friedy Borghuis. Helaas zijn er nu twee mensen, die eruit stappen, en Fnedy wil er graag twee heren voor terug. An ders wordt het zo'n damesclubje." De werkgroep kent pieken in het werk. Als het boekje uitkomt, is het hoogspanning Als de cur sussen geopend worden, komen de werkgroepleden met de lijsten binnen om te zien of er geen zwartkijkers zitten Friedy heeft de lijst met deelnemers uitgetikt en de contactpersoon leest de namen af. Dan heeft ze iedereen gehad en er blijft één mevrouw over, die nog met is opgelezen. „U staat met op de lijst". „Ik heb wel betaald." Bij bndge kan dat met: dan wordt die mevrouw of meneer naar hms gestuurd. Maar is de cursus niet helemaal vol, dan laat men zo'n persoon zitten, en moet de con tactpersoon in de gaten houden of die meneer of mevrouw écht be taald heeft. Er komen mensen bij, die de eerste cursusavond niet ko men, omdat de contactpersonen dan niet komen. Dan gaan ze de tweede les: niet alle docenten dur ven de mensen dan weg te sturen. „Dikwijls komt het geld er wel, zo'n week of vier later. Dan heb je het gevoel: de mensen zijn eerst eens even gaan kijken. Als ze de eerste les leuk vinden, betalen ze. Dat is met eerlijk! Het is van het begin af aan echter al zo ge weest." TERUGBLIK „Een terugblik op een stukje hist one. Diedenk van den Wall Bake kreeg toen hij Latent Talent in Leusden begon op te starten, als het ware een heel voorge kauwd beeld. Er waren in Utrecht al diverse gemeenten die op zo'n manier werkten. Met een groep van de Ronde Tafel stopten ze briefjes m de bus van: „Hebt u een hobby of een vak, dat u graag aan iemand anders wil overbrengen- laat ons dat weten!" „Wat ik me er zo van herinner, is dat 180 mensen zich aanmeld den. Het eerste formulier dat uit kwam was een groot vel aan twee kanten bedrukt, dat je kon uitvou wen en waarop 36 cursussen ver meld stonden. Toen openden ook de Soccle-boerdenjen. De accom modatie die we hadden, was schitterend. Dat kon niet op! Krak- horst met zolder, varkensschuur, schaapskooi, later het bakhuisje. De Hakhorst, De Til en De Moes pot in Achterveld. De eerste cur sussen hebben erg leuk gedraaid, en langzaam maar zeker zag je ie der jaar er weer wat leuks bijko men. Steeds waren er weer men sen die zich aanboden. Ik kan me nog herinneren: Koran lezen, een topper! Beleggenin effecten, gek kenhuis! De Utrechtse jongeman, die het gaf zat drie seizoenen he lemaal vol, ook met gevorderden. Dit seizoen wou hij eens even overslaan. Hij doet het m Breuke- len, Maam en De Meem en komt in januari weer bij ons. Van Jelle Boorsma hadden we toppers: hij begon met natuurlijke leefwijze, en daarna voetzoolreflexmassa- ge." DRAAIBOEK SBBO, maar die geven zélf com putercursussen. Dan zou je onder hun dmven schieten, dat kun je niet meiken. Dus hebben we geen ruimte. Maar meneer Tromp, die de cursus wil geven, is nog volop aan het zoeken." Friedy Borghuis laat de overige cursussen de revue passeren. Bij tuinieren zouden er nog enkele mensen bij kunnen. Huidverzor ging zit vol. Squash kan nog en kele mensen er bij hebben. Jazz- gymnastiek is vol. Voor wat de ta len betreft is alleen de beginners cursus Zweeds vol. Voor de overi ge taalcursussen kunnen deelne mers zich nog opgeven. Talen lo pen niet zo best meer. Een aantal jaren deden tot zes cursisten aan Russisch mee, nu is er pas één betaler. Het zit er voor dit seizoen dus waarschijnlijk met in. De kinderclubs lopen uitstekend Tekenen, boetseren en handenar beid zitten vol. Bij het zelf kleding maken voor de jonge meisjes zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Het is een dure cursus en Friedy denkt, dat dat een beetje af schrikt. Er kunnen hooguit zes, ze ven meisjes geplaatst worden, an ders is het moeilijk om les tege- ven, wat de cursus in verhouding dus duurder maakt. Gipsmodellen maken is dit keer niet van de grond gekomen. Koken voor jon gens en meisjes zit helemaal vol. Emailleren, brooddeeg of siera den maken, glas graveren lopen met. Bij karakterpoppen maken kunnen nog enkele deelnemers ingeschreven worden: de cursus gaat wel draaien. De beide cur sussen bloemschikken zitten vol. Goed leren naaien gaat ook draai en. Kantklossen is vervallen. Ook kilts, Amerikaanse lappendekens maken kan nog deelnemers ge bruiken. Naaien met leer door An- nemiek Dijkema zitten helemaal vol. Zijde schilderen heeft ook veel deelnemers. Bij haken en breien en kraaltjes breien kunnen nog cursisten geplaatst worden. De gewone naaicursus zit vol. Bij Duitse volksschilderkunst kunnen nog wat mensen meedoen, terwijl het Assendelfts schilderen met kan doorgaan bij gebrek aan be langstelling: vorig seizoen liep de cursus geweldig. Kerstversiering is volgeboekt, bij sierschrift kunnen er nog en kele mensen bij. De beide teken cursussen van Francien van Wes tering zitten helemaal vol. Datzelf de geldt voor het schilderen met olieverf. Bij kaarsen maken kun nen er nog wat mensen bij, bij boetseren van Ria Wasser ook. Koken voor mannen, beginners zit vol, bij gevorderden zijn nog een paar plaatsjes open. Indisch ko ken wordt door Friedy een gek kenhuis genoemd. Ze zal binnen kort Lies Walter bellen om haar te vragen of ze alsjeblieft twee cur sussen wil geven: er zijn 42 deel nemers en 3 gasfornuizen! Per cursus kunnen 12 mensen een plaats hebben. FANTASTISCH „Het draait fantastisch Het is of vol, of het is niks. Dan heb je er ook geen onkosten aan. We huren over het algemeen al onze ruimten bij Soccle. De accommodatie be hoort tot onze onkostenpost. Het hele gebeuren van een open dag. portokosten en dergelijke, beho ren ook tot de onkosten. De subsi die, die we van de gemeente krij gen, gebruiken we helemaal voor onze boekjes, die twee keer per jaar gedrukt en bezorgd worden. Daar hebben we de subsidie hard voor nodig." Volgens Fnedy wordt het boekje steeds dikker, de oplage steeds groter. „De eerste keer dat ik een boekje maakte, nu zes jaar terug, had ik 6000 boekjes. Ik heb er nu 9500, en ik denk dat ik er maar zestig over heb. Volgend jaar moet ik er weer meer heb ben. Het „buitengebeuren" bezor gen we al met eens meer. Dat is best wel triest voor de mensen, die op de Kletersteeg, de Ursuli- nenweg en zo wonen. Dan mag ik er wel 12000 laten drukken! We gingen vroeger de hele Dodeweg af tot aan Waterloo, maar dat is met meer mogelijk. Achterveld wordt wel bezorgd, maar dan echt de kern, en hetzelfde geldt voor Leusden-zuid. In Stoutenburg ook, je kunt niet van ons verlangen, dat we al die wegen en weggetjes af gaan. In het begin deden we dat wel, maar toen was het inwoners aantal hier zo gering, dat dat geen punt was. Toen ik hier kwam wo nen was al die mij nu omringende bebouwing er allemaal niet," aldus Friedy. ter bladert in het grote boek en zegt: „Nee, u staat met op de lijst!" Paniek: „Ik heb het bedrag tien dagen geleden overgemaakt!" „Heel jammer, meneer, u kunt echt niet meedoen. U ziet wat we nu al moeten annuleren! Dus u valt straks af." Er kwam iemand bij staan die zei: „Jullie systeem deugt met. Als ik nu om twee uur hier op de open dag was geweest, en ik had toen ingeschreven voor bij voorbeeld cursus 40, waar nog twee plaatsjes vrij waren, dan had ik meegedaan. Nu heb ik dat be drag tien dagen geleden overge maakt. en val ik erbuiten. De men sen die op de open dag komen knjgen voorrang." Volgens Friedy is het systeem nooit helemaal waterdicht te krij gen. „Toch hebben we het gevoel, dat dit het beste systeem is. Het is moeilijk. Wij hebben met de Ra bobank ook wel eens overlegd. Die zegt: „Mevrouw Borghuis, u mag hier best een paar loketten hebben, op dinsdagmorgen en vrijdagavond." Ik moet er niet aan ANDERE METHODEN „Andere gemeenten in de pro vincie Utrecht hebben andere ïn- schrijfmethoden, maar ook die hebben nadelen," zegt Fnedy Borghuis. „Er moeten dan een he leboel mensen zitten, die inschrij ven, want dan komt er een horde mensen tegelijk. Of je doet ach terin het boekje een inschnjffor- mulier, dat de mensen ergens m een postbus moeten gooien. Dan zouden wij al die formuleren moeten gaan sorteren, maar dan krijgen we hetzelfde probleem, dat een cursus net zo gauw weer vol zit, en dat weet je niet wie er éérder was. Dat is helemaal met eerlijk, want dan komt het alleen op graaien aan! „De mensen hebben er geen ï- dee van. wat een werk er aan vast zit. Neem alleen de annulerenin- gen. Er waren mensen bij die m Groningen woonden en die nu in Leusden wonen. Die hebben ver geten hun girokaartje te verande ren. Die mensen moet ik laten weten, dat de cursus vol is Zo'n kaartje naar Groningen komt nooit niet meer. Je kunt storten via de Amro naar de Rabo, via de NMB naar de Rabo. Je kunt het ook 2) via de giro doen van de Rabo bank. En 3) je kunt contant op de open dag betalen. denken, dat je daar zit en dat er 55 mensen tegelijk op je afkomen, die yoga willen doen! Dan kun je natuurlijk na veertien mensen zeg gen: „De cursus is vol", maar dan kun je de mensen niet naar een aan bij die mensen. De cursus be gint en die mevrouw staat voor de deur, want ze heeft geen kaartje gehad! Grote teleurstelling!" Een werkgroep van tien perso nen verncht samen met Friedy Fnedy Borghuis werkt al acht jaar vnjwillig voor Latent Talent. Zij begon als contactpersoon voor de talen. Toen Latent Talent vier jaar bestond droeg de heer Van den Wall Bake de voorzittersha mer over aan Fnedy die daar wel even van schrok Van Van den Wall Bake kreeg ze echter een draaiboek overhandigd, waar al les van begin tot emd precies m beschreven stond. De eerst twee jaar kon ze het stap voor stap vol gen. Er zat nooit iets fout: het draaiboek zat perfect in elkaar „Meteen toen ik begon, ben ik overgestapt op een boekje. Ik denk dat dat komt omdat je een vrouw bent, dat je dingen wat lo gischer ziet. Die folder, zo'n e- norm vel. steek je met in je tas. Ik Iet is niet gezond meer," stelt atter Friedy Borghuis lachend „hoe veel mensen bridge n spelen! Degene, die het t, kan 12 mensen hebben. We jen 38 inschrijvingen en dan ik alleen over de beginners, is nog erger. We hebben groepen yoga, en bij iedere kunnen 15 mensen ge- ist worden en dat is al veel Bij de eerste groep hebben veertig, bij de tweede dertig de derde groep van zater- twintig inschrijvingen. Dat is voor de mensen, die zijn en- betalen meteen, denken: ik ga yoga doen. En je zo'n hele zwik men- hebben dan ook gezegd het volgend seizoen, dus m 1987, nog meer yogaclubs hebben, hoewel dne groe- toch al veel is. Ine- die de cursus geeft, op dinsdagavond twee groe- elkaar Dan heeft ze portie wel gehad. Op zater- heeft ze ook een Het nsico is dat, als je vol keer zegt: we doen zes yo- het niet loopt. Je kunt peil op trekken! De trend ons. We hebben een cursus van twee fysiothe- Hoe sta ik er bij? Het is huisvrouwengymnastiek. erg goedkoop, maar in moet je het zien (in het uur is er oppas voor kleine en die twee cursussen ook allebei helemaal vol." door notaris Buter lo- ook altijd fantastisch, reani- is altijd vol. Voor reanimatie we zo'n veertig deelne- dat kan, want dan komen er docenten, met een paar De hobby- en techniek sleutelen aan trimfietsen, altijd vol. We hebben twee één zit bijna zit helemaal vol, maar hebben we geen accommo- voor. Dat is heel erg. We een ruimte met appara- Als voorzitter ging ik naar de PROBLEMEN Het blijkt dat de inschrijving voor de cursussen van Latent Ta lent diverse problemen pleegt op te leveren. Op het eerste gezicht zou ie denken: inschrijvingen, geld ontvangen, cursus starten. Zo ligt het met. „Op de open dag hadden we een aantal mensen, die echt wel boos waren. We hebben jaren geleden een systeem voor het inschrijven opgezet, en dat draait volgens ons goed. Er zijn dne manieren om te betalen. 1) Overschrijving op de Rabobank, overschrijving via de Rabobank, dus niet cash aan de balie. Dat deden mensen nog wel eens. Dan stonden ze met 50,- aan de balie l en zeiden „Dat is voor cursus nr. 23". En die juffrouw schreef dat in, en dan kregen wij dat. maar ik wist niet wie die mevrouw of me neer was, die op cursus 23 inge schreven had. Ik had noch de naam, noch het adres, noch een telefoonnummer. Moet je je voor stellen, dat je dat terug moet gaan storten! Je zoekt je wezenloos Toen hebben we gezegd: dat mag 0 De Hei}- ui Re- sfilm :n te- On- ►eet)* sseur t lig-

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7