raaijeveldband Jintangs) in De Geut Jabaret, kerkdiensten espreksavonden, en lm gewijd aan vrede Amersfoort net geen rampgebied Kantongerecht Dank zij rayoncommissie „Snelheid van belang bij reanimeren na hartstilstand" hema-avond over antibiotica atiëntenvereniging Leusden redesweek '86 in Leusden: Groeiend tekort aan voetbalscheidsrechters Voorlichtingsavond reanimatie: w r algemeen ACHTERVELD De plaat selijke EHBO-afdeling hield dinsdag een voorlichtings avond over de reanimatie. De ze avond werd verzorgd door de heer De Jonge, hoofd van de afdeling Hartbewaking van het St. Elisabethziekenhuis. „Reanimatie wordt toegepast bij mensen die een hartstilstand krij gen. Snel ingrijpen hierbij is heel belangrijk. In Nederland komen per jaar ongeveer 40.000 gevallen voor van personen die een hartstil stand krijgen. Tussen de 17 en 20 personen overlijden heel snel," al dus De Jonge. Bij het constateren van een hart stilstand is direct ingrijpen noodza kelijk. Tussen de 4 en 6 minuten na de stilstand ontstaat er een onher stelbare schade aan de hersenen. Door de Nederlandse Hartstichting wordt veel werk verricht m ver band met de Hartstilstand bij de Hart en Vaat ziekten. FILM Na de spreekbeurt van De Jonge werd de film „Wanneer iedere se conde telt" vertoond. In deze film werden de oorzaken van een hart stilstand en de behandeling van een dergelijke patiënt duidelijk uit een gezet. Ook bleek hoe belang rijk het voor de betrokken persoon is dat er direct ingegrepen wordt. Door het toepassen van de reanima tie worden veel levens gered. Na de pauze werd ereen video ver toond over hartinfarcten. Ook hier gaf de heer De Jonge eerst een uit leg over de oorzaken van het ont staan. „De meeste hartinfarcten komen voor in de leeftijd tussen de 40 en 55 jaar. Ongeveer 30% van deze pa tiënten overlijden hieraan. Op dat gebied is er ook reeds veel veran derd. In vroeger jaren was men meestal toch afgeschreven, al ge nas men hiervan. Men telde ge woon niet meer mee. Dat is nu wel veranderd. De meeste mensen worden nu weer na genezing als gelijkwaardige geaccepteerd," al dus De Jonge Door de aanwezigen konden hierna nog vragen worden gesteld die door de heer De Jonge werden beantwoord. Door de EHBO worden reanima- tie-cursussen gehouden. De eerste cursus zal zijn op 28 oktober en 4 en 18 november. De cursussen be staan uit drie lessen van twee uur. Opgave voor deelname kan bij de secretaresse mevrouw Chr. Jansen- Kitselaar, Schoonderbekerweg 3A in Achterveld, telefoon 03425-1589. Is de cursus volgeboekt kan men deelnemen aan de cursus die zal worden gehouden in februari of maart 1987. Ook begint in het ko mende jaar weer een EHBO-cursus. IJSDENNa het monsterspektakel Puddingpop gaat in de Geut (zonder tent) het blueshapperungseizoen r van start. Wat zaterdag 20 september het geutpodium bevolkt is niets minder dat de wedergeboorte van de ngs. Voor al die Rhythm and Bluesliefhebbers die bij de naam Kraaijeveld nog niet wakker geworden waren leze naam in ieder geval boekdelen spreken. i een onafgebroken penode van bijna 25 jaar namen de Bintangs anderhalf jaar geleden in Paradiso afscheid de Nederlandse podia. In zekere zin een afscheid voor korte tijdwant onder leiding van Bintanggrondlegger k Kraaijeveld is er onder zijn eigen naam alweer een follow up. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan De Frank Kraaijeveld band bestaat uit: Frank Kraaijeveld- zang/gitaar, Frits van der Mey - sax/zang, Alfred van inden- gitaar, Cees Brouwer- drums, Rob Schmeinck - bas/zang. Zaterdag opent de Geut haar deuren om 9 De entree bedraagt f 5,SO, geutpashouders betalen f 4,50. In de voorverkoop zijn kaarten verkrijgbaar zijn Schenk, Marterhoeve 50 (tel. 945536). SUSDEN De Vredes- k is dit jaar van 21 tot 28 ember. Een van de be- irijkste bijeenkomsten in sden in de Vredesweek zal de film- en gespreks- ad op donderdag 25 sep- >er over de atoomproeven Pacific. De door de lan- ke werkgroep Pacific uit lachte film „Paradise in zal dan worden ver- i IKDIENSTEN Vredesweek begint met een il themadiensten in de St. Jo nk aan de Hamersveldseweg izondag 21 september, om 9.00 1.00 uur en om 19.00 uur. Het a van de diensten is „Lotgeno- ochtgenoten". Tijdens het oe- msch vrij dagavondgebed op 5 september zal ook aan gegeven worden aan de vra- an oorlog en vrede. Op zon- 8 september zullen in de Mar- irk, Asschatterweg 23 (om 9.00 uur) en m de Dorpskerk, Arn- hemseweg 77 (om 10.30 uur) de diensten waarin ds. G. van Belzen voorgaat, in het bijzonder m het te ken van de Vredesweek staan. CABARET De werkgroep MOV (Missie- Ontwikkelingssamenwerking-Vre de) van de St. Jozefparochie en de EKV-kern Leusden houden op dins dagavond 23 september een caba retavond, die verzorgd wordt door de vredes-cabaretgroep „Bekijk het" uit Apeldoorn. Via schetsjes, liedjes en dergelijke zullen allerlei zaken aan de orde gesteld worden die te maken hebben met bewape ning, oorlog en vrede en onze hou ding daar tegenover. Na het optre den is er gelegenheid om met de leden van de cabaretgroep in dis cussie te treden. De cabaretavond wordt gehouden in „De Hakhorst", Waarden 25a en begint om 20.00 uur. PACIFIC. Op donderdagavond 25 septem ber presenteert de landelijke werkgroep Pacific, op uitnodiging van de Leusdense MO V-groep en nCV-kern, met de film „Paradise in pain" de problematiek van de atoomproeven m de Pacific. In deze landelijke werkgroep werken on der meer samen Pax Chnsti, IKV, NOVIB, Vrouwen voor Vrede en de landelijke diakonale bureaus van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. De bijna één uur durende, zeer indrin gende film laat de gevolgen zien van de atoomproeven op de eilan den in de Pacific en de strijd van de eilandbewoners tegen deze proe ven. De eilandbewoners vechten voor een atoomvrije Pacific en vra gen het Westen om steun in hun strijd, onder het motto „Elk wapen dat bij jullie niet wordt aangeschaft, hoeft bij ons met te worden getest". De film- en gespreksavond wordt, in tegenstelling tot eerdere bench- ten niet gehouden in „De Kom", maar in een van de zalen van de Marcuskerk. De avond begint om acht uur. één onzer medewerkers) WSDEN De Patiënten- ingenvereniging Leusden dt op dinsdagavond 23 ember een informatie- nd over het onderwerp ttibiotica". Een en ander t plaats in het Jeugd- en erencentrum „De Til" aan lamersveldseweg 30. heer B. Schaeffner, huis- zal een inleiding verzor- waarbij gelegenheid tot stellen van vragen gebo- wordt. aandoening, andere daarentegen hebben een meer algemene toe pasbaarheid. Aan het gebruik ervan kleeft toch ook een aantal bezwaren: mensen met zieke kinderen plegen nogal eens zich af te vragen of de behan deling nu niet zonder antibiotica mogelijk is. GIF Ieder antibioticum is in feite een giftige stof die echter dusdanig is )EN het begin van de nerist wor- laarlijks veel mensen gecoït eerd met ontstekingen en ziek- »oms vindt er bestrijding plaats antibiotica. >n wel zeer bekend antibioti- is penicilline, ontdekt door tog, die er de Nobelprijs voor 9. Louis Pasteur had in de ne- iende eeuw al ontdekt, dat nige stoffen de groei van bac- h konden remmen. Succesvol name was zijn bestrijdingsme- e van de hondsdolheid, inwoordig kent men vele soor- ntibiotica waarvan de werking goed bekend is. Sommige zijn effectief bij een specifieke Een automobilist uit Leus den was in Woudenberg de macht over het stuur kwijtge raakt, toen hij met slecht weer een vrachtwagen inhaalde, die zoveel water opspatte dat hij geen zicht meer had. Door zijn schrikreactie raakte hij i" een slip en kwam opzij van de weg tegen een ANWB-paaltje tot stilstand. „Ik had gedacht dat paaltje te moeten betalen Moet ik nou ook nog een boete knjgeu, voor iets waar ik werkelijk niets aan doen kan?" VToeg deze verdachte zich af. „Misschien had u niet moeten inha- Er is de laatste jaren een groeiend tekort aan scheidsrech ters voor voetbalwedstrijden ontstaan. Een groot aantal wed strijden wordt tegenwoordig door eigen verenigingsmensen gefloten en de vrees is ge rechtvaardigd, dat de situatie er niet beter op zal worden. Een dis trict als Amsterdam is al tot rampgebied verklaard. Daar worden vrijwel alleen nog maar de wedstrijden van standaardelf tallen door „echte" scheidsrech ters gefloten. Hoe liggen de zaken hier in Amersfoort? Of beter gezegd, in het district Amersfoort? Nu de competitie weer een aanvang heeft genomen is hierover wel licht al een duidelijk beeld. Wij spraken met Chiel Bos kamp en Henk van de Ham, res pectievelijk voorzitter en be stuurslid van de Rayoncommis sie Amersfoort van de KNVB, afd. Utrecht, niet te verwarren met de COVS, de „vakbond" van de scheidsrechters zelf. Henk van de Ham is in zijn functie als bestuurslid van de rayoncom missie Amersfoort ook de man die de scheidsrechters aanwijst voor de zaterdag-wedstrijden van de afdeling Utrecht in ons district. Aat Daale sprak met hen. AMERSFOORT „Het tekort aan scheidsrechters is een heet han gijzer". Voorzitter Chiel Boskamp van de rayoncommissie scheids- rechtersdistrict Amersfoort is iemand, die de zaken weloverdacht keurig op een rijtje wil zetten. „Ik zou daarnaast graag over ons aanstellingsbeleid willen spreken en ten derde wat willen zeggen over de vorming van scheidsrechter." Henk van de Ham, een man die in de voetbalwereld al op verschillende plaatsen zijn gezicht heeft laten zien, knikt. Hij is er de man niet naar, om zich op de achtergrond te houden. Zodoende krijgt dit verhaal onwillekeurig enigszins het ac cent van een voordracht door twee heren. Twee heren, wel te ver staan, die vanuit hun scheidsrechterswereld wel degelijk van wanten weten. Van de Ham is de functionaris, die waarschijnlijk de meeste telefoontjes krijgt, want hij is degene, die er voor moet zorgen dat er scheidsrechters worden aangesteld voor de wedstrijden op zaterdag van de afdeling Utrecht in het district Amersfoort. Die telefoontjes zouden misschien nog wel meevaleen, ware het niet dat er in de loop van de week allerlei wijzigingen moeten worden aangebracht. Soms te elfder ure, soms te laat. samengesteld dat het gebruik op medisch voorschrift m veel geval len geen kwaad kan. Allergische bijwerkingen bij het gebruik van penicilline zijn echter niet onbe kend. Het verschijnsel van de resis tent geworden bactenén is even eens bekend. Volgens voorzitter Jan Burger is de Leusdense Patiëntenbelangen- vereniging, er alles aan gelegen om een stuk onbekendheid weg te ne men en een goede voorlichting te geven. len" opperde de officier. „Gezien de omstandigheden had ik geen keus. Niet inhalen was nog gevaarlijker geweest," verweerde de verdachte. De officier legde uit dat iemand geacht mag worden on der alle omstandigheden zijn voer tuig in bedwang te hebben en dat slecht weer dus geen excuus is, maar kan betekenen dat men maar beter zijn auto voor een keer thuis laat. Verdachte kreeg een boete van 150,- en de geruststelling dat de erkenning van het paaltje hem wel niet gepresenteerd zal worden, om dat zo iets uit de algemene midde len betaald wordt. Misschien is het goed, dat we even j duidelijk zijn over de zaken waarover wij willen spreken. Elke voetbalwed strijd moet worden gefloten door een scheidsrechter. Dat is voor iedereen duidelijk. De afdeling Utrecht telt een aantal klassen en reserve-klassen De j reserve vierde klasse moet het prak tisch doen zonder een officiële scheids rechter, de laatste jaren de reserve der de klasse ook. De wedstrijden in die klassen worden gefloten door eigen scheidsrechters, mensen van de vereni ging zelf. Soms zijn dat mensen, die lou ter uit welwillendheid even een speciaal tenue aantrekken om zo'n wedstrijd te fluiten. Andere clubmensen hebben wat meer ervanng, maar het gaat daarbij allemaal om noodoplossingen. Het is dus bittere noodzaak, dat er méér scheidsrechters komen en dat er alles aan moet worden gedaan om men- sen te vinden, die bereid zijn een oplei- ding te volgen. Het is eigenlijk wat i vreemd dat de grote bond zelf aan de werving van kandidaten praktisch maar weinig doet. Chiel Boskamp, die er na drukkelijk op wijst, dat de samenwer king met de bond prima verloopt, als er eenmaal een scheidsrechter wordt aan gesteld, verbaast zich over de passieve houding van de bondsmensen. „Ik vind dat de acquisitie wat gebrek kig is," stelt hij vast „Het afdelingsbe stuur van de bond geeft wel toestem ming voor het verspreiden van folders en dergelijke. Die folders vind je bij de clubs niet terug Die clubs hebben j meestal een aantal mensen om zich I heen verzameld, die als werkwilligen I zo'n scheidsrechterstaak vervullen, j Daardoor leveren de verenigingen wei- rug kandidaat-scheidsrechters. Wie i moet je dan proberen te bereiken? Dat moet je extern doen, dus buiten de ver enigingen om. Het bevreemdt ons dat er niet uitkomt van wat er eigenlijk dient uit te komen. Er is daarnaast een natuurlijk verloop. We zijn dit jaar weliswaar ge- j lijk gebleven maar dat betekent eigen- i lijk achteruitgang Henk van de Ham wijst op de gewij zigde opleiding van de scheidsrech tere. „Vroeger had je twee groepen, jon gens, die voor de bond gingen fluiten en 1 zij die bij de vereniging bleven. Die splitsing is er niet meer. De jongens die nu voor de bond gaan fluiten knjgen een sterke begeleiding. De verenigingen willen de mensen die wij opleiden, bin nen boord houden, terwijl de bond zegt wij moeten scheidsrechters hebben. Op het oog zijn dat tegenstrijdige belangen, maar dat zijn ze in werkelijkheid met. Ik geloof dat de verenigingen hierover eens samen met de afdeling moeten gaan praten. Dan zullen ze tot de conclu sie komen, dat men juist gemeenschap pelijke belangen heeft. De verenigin gen zeggen nu nog. ha, hij komt onze eigen wedstrijden fluiten. Maar dal is m wezen kolder." Chiel Boskamp wil daaraan toevoe gen: „De verenigingen hebben er ei genlijk geen voordeel van dat de wed strijden door eigen mensen worden ge leid. Het ontbreekt deze mensen vaak aan vakmanschap. De mensen, door ons opgeleid, die voor de bond fluiten, krij gen voortdurend aandacht van hun be geleiders. In de praktijk betekent dat, dat deze mensen op den duur de eigen mensen van de club in kwaliteit voorbij streven De clubs vergeten, dat zij voor de aanstelling van eigen mensen veel minder werk zouden moeten verzetten, als zij die mensen aan ons ter beschik king zouden stellen. Het gaat hier im mers om een wisselwerking." NIET ALLES UIT EEN BOEK JE Er zal stellig toch nog wel het nodige onbegrip voor deze gedachte bij de verenigingen blijven bestaan. Bij vele clubs weet men eigenlijk met eens goed wie de scheidsrechters aanstelt. Henk van de Ham vertelt lachend, dat hij soms op recepties wordt verwacht en later het verwijt hoort dat hij helemaal niet is verschenen. Wat blijkt dan? Dat de uit nodiging aan de COVS is verzonden Dat is de „vakbond" van de scheids rechters zelf. Die heeft met de aanstel ling van arbiters niets te maken. Bij de aanvang van een cursus zijn alle kandidaten natuurlijk gebjk, ook al den ken zij daar zelf vaak anders over. Chiel Boskamp daarover: „Op zo'n begincur- sus zie je allemaal flinke kerels zitten. In de pauze hoor je ze zeggen, dat zij die en die fouten zeker met zullen maken. Maar komen ze de eerste keer het veld op, dan zijn het net lammeren. Ze weten met hoe ze moeten lopen. Op papier hebben ze wel geleerd hoe ze een dia gonaal moeten tekenen, maar m het veld weten ze die diagonaal met te lo pen. Ze steken bij een indirecte vnje trap een onzeker handje tot aan de bij de eigen club. „Dat is in wezen iets, waarvan je moet zeggen: is het met cra zy. waar we mee bezig zijn?" Aldus Henk van de Ham. GERINGE KWALITEIT De grote vraag is, hoe het gekomen is, dat de laatste jaren zoveel scheids rechters de fluit in het naaimandje heb ben gedeponeerd, om maar eens een schouders omhoog. Het is daarom zo belangrijk dat zij worden begeleid. We lopen om het veld heen om af en toe aanwijzingen te geven en in de rust gaan we naar die beginnende scheidsrech ters toe." Henk van de Ham vertelt dat zo'n begeleiding acht tot negen weken mi nimaal duurt. „Dan gaat er een men tor mee," aldus Van de Ham, „en dan kun je zien, wat die jongens in een paar weken leren. Je kunt niet alles uit een boekje leren. Zo leer je ook niet zwemmen, want je kunt niet zeggen jongens, spring nu maar in het water, want je hebt gelezen hoe het moet. Gegarandeerd dat die jongens ver drinken. Bij het voetballen is het net zo. Henk van de Ham wil graag nog even wijzen op het feit, dat de tevredenheid van clubs met de „eigen scheidsrech ter" verdwijnt, als een elftal in een uit wedstrijd kampioenskansen heeft Dan krijgt Henk een telefoontje, met het ver zoek om bij zo'n wedstrijd een bonds- scheidsrechter aan te stellen. Want dan zijn de heren bang voor de platlelands- thuis/laiter, om het maar voorzichug te zeggen. Overigens zijn er op zichzelf geen gTote problemen met al die wed strijden, die door eigen leden worden gefloten. Er zijn handige heden, die de begeleiding toch wel graag willen heb ben. Die jongens fluiten daarna een paar wedstrijden voor de bond, vertellen dan dat ze geen zin meer hebben en een week later zie je ze een wedstrijd fluiten beeld te gebruiken. Chiel Boskamp heeft daarover een duidelijke merung. „Het is beslist met alleen het geboorte cijfer. Daar geloof ik niets van, want dan zouden andere sporten ook zijn terug gelopen Volgens mij zijn er ook andere factoren m het spel. Ik denk aan de agressie Hoeveel verenigingen zijn er niet die jaarlijks een ander bestuur moe ten kiezen? Dat is een teken aan de wand." Henk van de Ham daarover: „Er gaat een grote negatieve invloed uit van het betaalde voetbaL Zie maar eens wat die scheidsrechters daarbij tolereren. Die werken toch met dezelfde spelregels als wij, maar sommige scheidsrechters laten zich verleiden om te marchande ren." Chiel Boskamp wijst op zijn beurt weer op de gennge kwaliteit van som mige mensen die de elftallen begelei den. Vooral bij de jeugd lopen soms mensen rond. die hem de haren te ber ge doen rijzen. De agressie maakt ook dat de accommodaties tegenwoordig van beton en staal moeten zijn. De kleedruimten bij Hoevelaken bijvoor beeld, zijn daarvan een duidelijk bewijs. OPZET OPLEIDING Hoeveel scheidsrechters heeft de rayoncommissie hier in Amersfoort on der haar beheer? We moeten hierbij duidelijkheidshalve vermelden dat het rayon heel groot is Een heel stuk de Veluwe op, het gebied van Baarn en Spakenburg en ook in de richting Maarn. Het totale aantal mannen in het zwarte pak bedraagt zo'n kleine hon derdvijftig. Voor de zaterdag zijn dat zo'n negentig man, het resterende deel fluit op zondag. De heren van de rayon- comnussie hopen van harte dat er de nodige aanmeldingen zullen komen voor de nieuwe cursus. Een aantal van 25 tot 30 zou al prachtig zijn. Dat bete kent nog met, dat er dan straks 25 nieu we scheidsrechters op de velden zullen rondlopen. Meer dan de helft van dit aantal blijft bij de verenigingen zelf Dui ten. Van het overblijvende deel moet zo leert de ervanng ook nog wel de helft worden afgetrokken. Niettemin slaat het district Amersfoort beslist geen gek figuur Hoe zit zo'n opleiding eigenlijk in elkaar? Het is niet meer zo, dat men een cursus volgt, daarvoor slaagt en men uiteindelijk zonder meer een Leo Horn kan worden. Men moet nu diver se tussenstadia doorlopen. Chiel Boskamp: „Men begint met de SO 3, de laagste opleiding. Dan kan je Duiten m de afdeling Wil men de over stap naar de KNVB maken, dan moet je SO 2 doen. De hoogste opleiding SO 1 is nog m een voorstadium. De man die zich aanmeldt moet een aantal avonden naar een cursus toe Hij doet dan schriftelijk examen, maar daarmee is hij nog geen scheidsrechter Hij knjgt een certificaat waaruit blijkt dat hij met goed gevolg dat examen heeft afgelegd. Dan komt de praktijk Wij hebben hier een goed team van begeleiders De man wordt door een tno begeleid gedurende vier tot zes wedstrijden. Dan wordt een men tor aangesteld, die daarvoor speciaal is opgeleid. De scheidsrechter krijgt cij fers. Na een bepaalde periode gaan we kijken wat er in zit. Ons advies met cij fers gaat dan naar het afdelingsbestuur toe en daarna wordt de benoeming van de scheidsrechter geregeld. De eerste wedstrijden krijgt de man alsnog bege leiding mee, maar daarna moet hij al leen. Toch pakken we hem weer op en zo krijgt de man het hele jaar door een optimale begeleiding Ik mag met enige trots zeggen dat wij in Amersfoort met de trio-begeleiding de voorloper zijn geweest. Wij hebben intussen hiermee landelijke bekendheid gekregen. Na een jaar maken we een rapport op over de betrokken scheidsrechter. Gaat het nog met goed. dan pakken we hem nog een keer op. Dat duurt zo tot Groep B, de,op ëén na grootste groep in de afdeling. De mensen, ook de betere, blijven onder onze voortdurende con trole Wij pnjzen ons gelukkig, dat wij hier veel jongere scheidsrechters heb ben. Bij de scheidsrechters die dit sei zoen zijn overgegaan naar de K.N.V.B.. vijf in getal, gaat het om jonge mensen, die nu na dne, vier jaar zijn gepromo veerd" WEDERZIJDS VERTROUWEN Een heel verhaal, maar de scheids rechters of de adspirant-scheidsrech- ters zullen hiervan zeker met belang stelling kennis nemen. Het vervelende is en dat is in wezen wat paradoxaal dat de ijver van de Amersfoortse rayoncommissie alleen maar tot gevolg heeft dat er een zo groot mogelijk aantal goed opgeleide scheidsrechters aan de bond wordt afgeleverd. De K.N.V.B. heeft daarmee totaal geen problemen. Die verlangt dat de afdeling een aantal nieuwe Duitisten aDevert en daarmee basta. Ondankbaar werk dus. De heren voelen dat niet zo aan, hoewel het hun nogmaals van het hart moet dat de bond zelf dit eens wat meer moet gaan besef fen en zelf eens meer aan de acquisitie van nieuwe scheidsrechters zou moeten doen. Praten met mensen als Boskamp en v. d. Ham voert tot allerlei zaken, die voet balmensen met graagte tot onderwerp van gesprek maken. Henk v. d. Ham vindt het een goede zaak, dat de scheidsrechters voor de lagere elftallen meer en meer op plezierige manier door de verenigingen worden ontvan gen. Dat ging vroeger wel anders toe. De scheidsrechters voor het eerste elftal konden een biefstuk krijgen met een pilsje. De lagere fluitist kreeg niet eens een bakje thee. Maar, zoals ge zegd, dat is ten goede veranderd. Chiel Boskamp wijst op de andere kant. Scheidsrechters moeten natuurlijk aan bepaalde eisen voldoen. Zij moeten ook weten wat vriendelijkheid is. Van zelfsprekend dienen ze een goede con ditie te hebben en ze moeten een karak ter hebben, dat het hun mogelijk maakt, de zaken geestelijk aan te kunnen. We derzijds vertrouwen is nodig om een scheidsrechter goed te doen functione ren. „Als je wederzijds vertrouwen hebt, zijn de prestaties navenant", aldus Chiel Boskamp. De scheidsrechters, die nu worden opgeleid, hebben veel bete re promotiekansen dan vroeger, toen men soms ongezien jarenlang in dezelf de afdeling bleef Duiten. Dat is nu verle den tijd. CAMPAGNE OPZETTEN De conclusie mag luiden, dat Amers foort beslist geen rampgebied is zoals Amsterdam of in wat mindere mate Drente en Brabant. Toch zou het een hele goede zaak zijn, als er binnen de afdeling Utrecht een campagne op touw zou kunnen worden gezet om centraal vanuit de bond nieuwe scheidsrechters te werven. Nu is het aan de vlijt van een paar plaatselijke mensen te danken, dat de zaken hier nog niet kritiek zijn. We nemen afscheid van twee door winterde voetbalmannen. Er zijn in tussen telefoontjes binnengekomen van mensen, die fluitisten nodig heb ben. Henk van de Ham staat ze wel willend te woord. Een taak die we hem niet moeten benijden. Aan de deur horen we hem tegen Chiel Bos kamp zeggen: „Ik heb zo'n vijftien af zeggingen". De gezichten zijn ineens zorgelijk. Maar misschien klaren ze na het lezen van dit artikel weer wat op. De heren V.d. Ham (links) en Boskamp.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9