SB Begroting 1987 sluitend; geen verhoging gemeentelijke belastingen en tarieven Uit de begroting Ruim duizend handtekeningen voor behoud van Oud-Leusden Gemeente wil 3,5 miljoen extra betalen voor aansluiting A-28 "vandaag in 8e leusder krant" Tweede woonwagencentrum op hoek Randweg-Valleilaan BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Zie verder pagina's 6 en 7 leusder krant; ffl Geen video op Kanaal 34 WD Leusden wil provinciale omroep Leerlingen Don Bosco maken kennis met beroepsleven Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering EINDREDAKTIE: I Hans Mosterd Redaktie en administratie „Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17,20 per kwartaal Uitgave BDU BV krant DINSDAC\-23SEPTEMBER 1986 - 18e JAARGANG NO, 42 LEUSDEN - Burgemeester en wethouders van de ge meente Leusden zijn erin ge slaagd de gemeenteraad een sluitende ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1987 aan te bieden. Duidelijker dan in voor gaande jaren is ervaren dat de gemeentelijke financien en voorzieningen onder zware druk staan van de bezuinigin gen door de rijksoverheid (in combinatie met het overheve len van rijkstaken naar de ge meenten). Het dagelijks be stuur van de gemeente Leus den heeft desondanks kunnen voorkomen „dat de gevolgen van de besluiten van nu als B en w willen „schot" in nieuwbouw hoofdbureau politie; Uitvaartcentrum in Leusden; In 1987 keuze locatie nieuwe brandweerkazerne; B en w zeggen notitie over milieuzorg toe; Gemeentelijke voorlichting krijgt „meer body"; Ontwikkeling winkelcentrum De Bieshaar baart b en w zor gen; Kleinschalige winkelvoorzieningen in Al andsbeek en Claverenblad; Aanpassing „minder logische" kruispunten in Leusden; Inzet voor aanleg fietspad Asschatterweg; CAI niet duurder; Onderzoek naar mogelijkheden nieuwbouw of verbouw bibliotheek Leusden-centrum; „Aansluiting op A-28 van essentiële betekenis voor Leusdense werkgelegenheid"; „Aantrekken nieuwe bedrijven blijft hoge prioriteit houden"; Nabij Valleisportpark tweede volkstuinencomplex Leusden? Woningen voor Amerikanen op „Waterloo"; Kortingen rijksbijdrage sociaal-cultureel werk worden niet op uitgaven in mindering gebracht; Tweede beroepskracht voor jeugd- en jongerenwerk; „Gedachtenwisseling over beleid dag- en verblijfsrecreatie gewenst"; „Doorgaan met privatiseren onderhoud sportaccommoda ties"; In Leusden woningen met drie slaapkamers, eventueel met zolder, meest gevraagd; Huisvestingsbeleid: doorstroming bevorderen, mogelijk meer woningen voor ouderen met laag inkomen lasten worden afgewenteld op de inwoners van straks". De gemeentelijke belastingen en tarieven ondergaan geen ver hoging, zodat „de koopkracht van de inwoners niet nadelig wordt beïnvloed". „Zelfs de geringe stijging van het infla tiepercentage is niet doorbe rekend," aldus wethouder Fons Ummels van financiën. Daarnaast is ernaar gestreefd het huidige voorzieningen pakket „zoveel mogelijk in stand te houden en indien mo gelijk uit te breiden". Meer kortingen Wethouder Ummels („Ik tracht als een goed huisvader de gemeen telijke financiën beheersbaar te houden en ik ben er trots op dat wij nog wat ruimte hebben kunnen scheppen voor nieuw beleid") heeft zich bij het opstellen van de begro ting voor 1987 onder meer gecon fronteerd gezien met aanzienlijke kortingen van njkswege op de uit keringen op het gemeentefonds en op de doeluitkeringen. „In de jaren 1983 tot en met 1986 is al 2,3 miljoen gulden gekort, bijna 6 ton per jaar. In 1987 zullen we door kortingen 710.000 gulden extra moeten op hoesten, en voorzover we nu reeds kunnen nagaan zal in de jaren 1988 tot en met 1993 2,4 miljoen gulden gekort worden, zo'n 4 ton per jaar. Daarbij gaat het wel om ongeveer 25 procent van de uitkeringen uit het gemeentefonds. En zekerheids halve zal rekening gehouden moe ten worden met extra bezuinigin gen." M eerjarenperspectief De begroting voor 1987 is „be- Wethouder Fons Ummels financiën zien binnen het meerjarenperspec tief', aldus Ummels. Zij past binnen het kader van het nieuwe beleids programma voor de jaren 1986 tot en met 1990. Dat houdt onder meer in: „Nog strakkere beheersing van uitgaven, een nog zorgvuldiger af weging van kosten en een nog dui delijker besef dat nieuw beleid slechts financieel gestalte kan krij gen wanneer duidelijkheid over de financiering en de dekking van de uitgaven bestaat, hergeen nog ster ker dan in voorgaande jaren bete kent dat nieuw beleid met financië le gevolgen slechts gestalte kan krijen tegen inlevering van be staande uitgaven." De doelstellingen die bij de sa menstellmg van de nieuwe lijst be leidsvoornemens voor ogen ston den hebben b en w, om een sluiten de begroting te verkrijgen, het aan vankelijke tekort van 353.000 gul den weg te werken en nog eens 341.000 gulden aan extra bestedin gen mogelijk te maken, tot maatre gelen genoodzaakt. Zo is gebruik gemaakt van het „inverdieneffect". De nog steeds groeiende gemeen te Leusden ontvangt, door de toe name van de aantallen woningen en inwoners, extra inkomsten uit het gemeentefonds en de onroerend- goedbelasting, per woning zo'n 1.800 gulden. Van een inverdien effect" is sprake als de uitgaven die samenhangen met de toename van het aantal woningen en inwo ners tot een lager bedrag beperkt kunnen worden. B en w gaan uit van 600 gulden aan uitgaven per wo ning. In de begroting voor 1985 was 347.200 gulden, een door dat „in verdieneffect" verwezenlijkt be drag, gereserveerd om daarmee toekomstige tekorten te dekken: eerst na 1989 zou deze reservering een structurele bestemming krij gen. De financiële noodzaak is ech ter aanwezig om deze reserve, „zij het met bloedend hart", aldus Um mels, al in 1987 aan te wenden. Het principe van het „inverdien effect" heeft zeker betekenis, ook voor komende begrotingen. „Zon der verdere groei van Leusden en zonder inverdieneffect zou de be grotingspositie in Leusden in 1990 924.000 gulden ongunstiger zijn dan wij nu in de meerjarenbegroting voor 1987 tot en met 1990 ramen," stelt wethouder Ummels. Verder wordt voorgesteld niet 275.000 gulden, maar de gehele in vestering van 1.675.000 gulden voor de bouw van een brandweergara ge uit de post mcidenteel (investe ringsreserve ten behoeve van nieu we beleidsvoornemens) te dekken. Daardoor ontstaat een extra bud gettaire ruimte van 140.000 gulden. Nog eens een extra van 88.000 gul den wordt binnengehaald door de restant-kredieten van 800.000 gul den (met een kapitaallast van 88.000 gulden) van de verbouwing van het zwembad in Leusden voor 1985 en 1986 af te voeren van de staat van activa en te storten uit de post inci denteel (investenngsreserve voor nieuwe beleidsvoornemens dus) in het onderhoudsfonds. Een derde maatregel is de verla ging, in het kader van het volgend rentebeleid dat de gemeente Leus den voert, van het rentepercentage voor nieuwe investeringen en de rentebijschrijvingen op de reserve, van 8,5 procent naar 7,25 procent, in plaats van naar 7,5 procent. Dat le vert 120.000 gulden op, maar „ver- klemt wel de mogelijkheden om de komende jaren de begrotingste korten door renteverlaging te ver minderen", aldus de nota van aan bieding bij de begroting voor 1987. „Wanneer het financiële beleid van de gemeente Leusden, dat in de afgelopen jaren is ingezet en nu met de begroting voor 1987 is voort gezet, ook in de komende jaren wordt gecontinueerd, zullen, on voorziene omstandigheden uiter aard voorbehouden, ook in de jaren 1988 tot en met 1990, sluitende be grotingen kunnen worden aangebo den," neemt wethouder Ummels aan. „Dan kunnen we instandhou den wat we bezitten, zonder verho ging van belastmgen en taneven. En dat is toch een hardstikke mooi gegeven," aldus Ummels. „Finan ciële ruimte voor nieuw beleid moet dan wel binnen de bestaande uitgaven worden gevonden." De toenemende vermindering van de inkomsten van njkswege („in de jaren 1991 tot en met 1993 oplopend tot 1.005.000 gulden") kan voor een deel worden opgevangen door vervroegde aflossing van geldleningen (in 1991, met rente percentages van meer dan 11 pro cent) en door dekking van vervan gingsinvesteringen uit de onder- houdsfondsen, aldus de meuwe meerjarenbegroting. Tienduizenden bezoekers jaarmarkt Hamershof pag. 3 Acht maanden geëist tegen Leusdense vrouw wegens overval pag. 3 Mai Tai topper van artiester.gala Hamershof pag. S Begroting gemeente Leusden voor 1987 pag. 6 en7 Achteveld vloert Zuiderzeevogels Dubbele winst MHC Leusden pag. 10 Feestweek Roda '46: grandioos succes pag. 11 Inspraakprocedure in gang gezet LEUSDEN - De gemeente Leus den heeft de inspraakprocedure in gang gezet met het oog op de stichting van een tweede woon wagencentrum in de gemeente, ten noorden van de Randweg bij de Valleilaan. Dit ter vervanging van het huidige centrum bij het Sluisje. Voor het eerste woonwagencen trum met een capaciteit van maxi maal 15 woonwagens is ruimte ge reserveerd in 't Ruige Veld. Het tweede centrum zal ruimte bieden aan vijf woonwagens en een her- stelinrichting voor auto's. De gemeente Leusden voldoet zo aan de verplichtingen die voort- Onafhankelijk |BOU| nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm.) Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00-12.00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend. Zaterdags gesloten vloeien uit het woonwagenplan van de provincie Utrecht. Leusden moet 20 standplaatsen verwezenlijken. Door de aanleg van het meuwe cen trum aan de Randweg wordt tevens een planologische met aanvaard bare situatie bij het Sluisje opgelost, aldus een woordvoerder van de ge meente Leusden. Van 24 september tot en met 7 oktober is er gelegenheid van het Randweg-plan kennis te nemen en erop te reageren. Daarvoor is in de kelder van het gemeentehuis een expositie ingericht. De openingstij den zijn: 24 september van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur en van 25 september tot en met 7 oktober van 09.00 tot 12.00 uur. De kelder is op 25 september te berei ken via de trap aan de achterzijde van het gemeentehuis. Als traplo pen bezwaarlijk is, kan gebeld wor den bij de hoofdingang, zodat de kelder per lift kan worden bereikt. De ovenge dagen is de expositie uitsluitend via de hoofdingang be reikbaar. LEUSDEN De handtekeningen-actie die afgelopen zaterdag op de Jaarmarkt van de Hamershof werd gehouden voor behoud van Oud-Leusden voor de gemeente Leusden heeft 1.188 handtekeningen opge leverd. De actie werd gevoerd door de Leusdense VVD- afdeling, die hiertoe een kraam op de Jaarmarkt had gehuurd. Gedurende de hele avond was het druk bij deze kraam. Het bleek dat de dreigende door het bestuur voorgestelde grenswijziging velen in het verkeerde keelgat is geschoten Het waren niet alleen inwoners van de gemeente Leusden die hun handtekening zetten onder de volgende tekst: %ik ben het er NIET mee eens dat de A28 de nieuwe grens Leusden-Amersfoort wordt' Vooral het verlies van de historische oorsprong van Leusden bleek zeer velen dwars te zitten. Het is mogelijk dat er dezer dagen op nog diverse plaatsen wordt gevraagd om door middel van een handtekening deze actie te ondersteunen. De handtekeningen zullen door de VVD Leusden aan vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur worden aangeboden. LEUSDEN - De gemeente Leusden zal 3,5 miljoen gul den extra moeten betalen voor aansluiting op de rijksweg A28. Dit bedrag zou betaald kunnen worden door een aantal projecten uit de Nota Bovenwijkse Voorzieningen in de tijd te verschuiven. Dit blijkt uit een voorstel van burge- LEUSDEN - Volgens een mede deling van de gemeente Leus den is Kanaal 34 niet geschikt voor videogebruik.) Leusdense abonnementshouders van de CAI, die in het bezit zijn van een videorecorder doen er goed aan bij het afspelen van banden op kanaal 34 de an tenne-ingang van de video-re corder los te koppelen. Door een wijziging van het pro gramma-aanbod in Amersfoort, bestaat namelijk de mogelijk heid dat andere zenders in de nabijheid van deze frequenties worden doorgegeven. Dit kan stonng tot gevolg hebben. meebier en wethouders aan de gemeenteraad. Nu de minister van verkeer en waterstaat niet bereid lijkt om 5 miljoen gulden beschikbaar te stellen als alleen Leusden aan sluit op de A28, wil het college van b en w samen met de pro vincie Utrecht en het ministerie van economische zaken het to tale bedrag van 17 miljoen gul den beschikbaar stellen. Dit houdt echter in dat Leusden een bedrag van 3,5 miljoen ex tra moet betalen. Ovengens zullen zowel de gemeente als de provincie druk blijven uitoe fenen op de minister van ver keer en waterstaat om alsnog de gevraagde 5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor eenzijdige aansluiting. Als de minister alsnog zou besluiten een bijdrage te geven, wil de gemeente Leusden die op fifty- fifty basis delen met ae provin cie. In de raadsvergadering van donderdagavond zal de ge meenteraad zich buigen over dit voorstel, waar de betref fende raadscommissies al mee hebben ingestemd. LEUSDEN Tijdens een onlangs gehouden ledenverga dering heeft de Leusdense VVD- afdeling gepleit voor de tot standkoming van een provincia le omroep voor Utrecht. Tijdens de behandeling van het con cept-verkiezingsprogramma voor de verkiezing van Provin ciale Staten, volgend jaar maart, is een amendement met deze strekking aangenomen. Dit luidt 'De VVD streeft naar de totstandkoming van een provin ciale radio-omroep voor Utrecht. Deze dient op korte termijn te gaan uitzenden' Eén van de overwegingen om tot dit voor stel te komen is het feit dat de media die in dit deel van de provincie bestaan het de bur gers niet mogelijk maken de ontwikkelingen op politiek en cultureel gebied binnen de provincie Utrecht te volgen. Verslaggeving over hetgeen in het Provinciehuis te Utrecht gebeurt, vindt zelden plaats. Ook over culturele evenementen in het Utrechtse is weinig te lezen en te horen. Voor de VVD Leusden staat een provinciale omroep naar het model van de huidige Omroep Gelderland voor ogen. LEUSDEN In de vorm van een groot spel zullen de leerlin gen van de Roomskatholieke Technische school 'Don Bosco' op vrijdag 26 september gecon fronteerd worden met het be roepsleven Speciale genodigden die dag zijn: de heer Broers, directeur van de P.T.T. uit Amersfoort, de heer Blom, personeelschef van Polynorm, de heer Eggenkamp vei ley uuwuuiuiy i uo auuue- mers, de heer Eggerding, consu lent van het leerlingenwezen en de heer Prins, personeelschef van Foxboro. Zij zullen bij het spel betrok ken worden als bedrijfsleider of als adviseur bij de beantwoor ding van de vragen. Deze gaan over werkloosheid, vervolgop leidingen, het bedrijfsleven, ont slag op staande voet, bijscho ling en wat al niet meer zij. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uurt Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 Oud-Leusden ...voor dat aantal had de WD best willen tekenen...

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1