IN NUKERK: DE GEZELLIGSTE Km^n$Nijk£rM rienduizenden bezoeken iaarmarkt Hamershof [leusden, R.cht maanden geëist tegen jeusdense vrouw wegens overval Oude wijven actief leusder kranls Positie thuiswerkers okaaL DE 125 NWV WINKELIERS „De vrouw als hulpvrager" "wee Utrechters opgepakt na nbraakpoging bij juwelier (1)e% weekin de c/cmeerte/ Kaartavond plaatselijk nieuws siïs&zL Terwijl ik dit weerbe richt schrijf (zondag middag) is de invloed van de oude tropische cycloon 'Earl' merkbaar aan het flink toenemen van de wind. Overigens schijnt het zonnetje er nog wel bij. We beleef den zaterdag een uitge sproken prachtige na jaarsdag met veel zon en een aangename tem peratuur. 'Earl' is als een gewone, zij het ac tieve, depressie in het weekeinde de Noordzee overgestoken richting Scandinavië. Hij pas seerde dus veel noor delijker dan destijd Charly. Vandaar geen regen en slechts een tij delijke toename van de wind. Volgens de kaar ten verdwijnt Earl nu snel. Het weerbeeld van de eerste weekhelft ziet er niet slecht uit. Een hogedrukgebied van de oceaan krijgt belang stelling voor onze omge ving en houdt depres sies even op afstand. De Duitse weerdienst ver wacht dat het hogedruk- centrum naderhand richting midden-Europa koerst, zodat hij het woord 'Altweiber Som- mer' gebruikten voor de komende week. Of dit uitkomt moeten we nog even afwachten. Een goede afsluiting van september kunnen we best gebruiken, want tot nu toe stelde deze maand erg teleur. Met name de lage tem peraturen zijn opval lend en aan neerslag ontbrak het ook al niet. Zijn hieraan al conclu sies te verbinden van de komende winter. Ik denk het niet. Wat wel opvalt is dat er in de af gelopen eeuw (tot 1900) drie jaren waren met erg lage temperaturen in september, te weten 1950, 1925 en 1912. Toen in de hele september maand geen enkele dag van 20° of meer. Tot nu toe is 1986 ook niet. In genoemde jaren bracht de erop volgende winter het niet verder dan de kwalificatie 'vrij zacht'. De uitkomsten wijzen enigszins in de richting van „vorst in septem ber, een zachte decem ber of brengt oktober veel vorst en wind, zo zijn januari en februari zeer mild". Toch maar voorzichtig zijn. Ten slotte, wie had afgelo pen januari kunnen den ken dat in februari een Elfstedentocht gereden kon worden??? Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet hel geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), lel 033-940691 Bi| geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: 0e meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische toto's) bl| vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Bameveld. met duidelijke vermelding van de gewenste toto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestelten kost 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste fotofs) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 hizendei1 op de been voor de jaarmarkt. sinkplaats, waar Café de Brou werij voor zo'n tweehonderd 'dranklustigen' stoelen en ta fels had geplaatst om te kunnen genieten van het All Round Jazz Quartet van Wiebe Haanstra, was het rond zeven uur nog erg rustig. Later op de avond zou het veel en veel drukker wor den Aanvankelijk waren er wat aanloopprobleempjes met en kele standhouders, maar overal waren er helpende organisato ren in de buurt die deze kleine problemen snel wisten op te lossen, mede dank zij een voor treffelijk communicatiesysteem van portofoons. Rond kwart over zeven begon het pas echt op de ouderwetse jaarmarkt te lijken. Een rustige, constante stroom van mensen viel waar te nemen. Het werd allengs moeilijker om je een weg te banen tussen de hoe veelheid mensen langs de ver schillende stands m en om het winkelcentrum. Het voert veel te ver om de paar honderd kra men te beschrijven, maar de stand van Delfish Viskwekerij viel op Een voortreffelijk pro- dukt werd in Leusden geïntro duceerd: meerval Zo op het eerste gezicht een vis waar je nou niet bepaald zin m knjgt als je hem ziet liggen. Degenen echter die het aandurfden deze nieuwigheid te proberen, wer den blij en aangenaam verrast Een delicatesse voor weinig geld. POLITIE De politie had veel personeel ingezet: geüniformeerd en in burger. Mededelingen over het aantal bezoekers wilde de Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd. Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktle: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) LEUSDEN/AMERSFOORT - In het Vrouwenontmoetingscen trum 't Vooronder wordt woens dagochtend 1 oktober het the ma: De vrouw als hulpvrager in de maatschappelijke/geestelij ke gezondheidszorg, behan deld. Op deze ochtend wordt gesproken over de vraag of er specifieke problemen zijn ten aanzien van vrouwen op het ge bied van de geestelijke en maat schappelijke gezondheidszorg en hoe er binnen de maatschap pelijke gezondheidszorg mee om wordt gegaan. De bedoeling is om algemene informatie te geven Dit gebeurt Ina Vianen. Zij is maatschappelijk werkster van de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland te Amersfoort. De aanvang is 9.15 uur Er is kinderopvang aanwe zig (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De bewoners van de Hamershof hebben het weer geweten, dat het winkelcen trum feest vierde: aan allen werd een attentie uitgereikt na mens de winkeliersvereniging om aan de éne kant begrip te tonen voor de nodige overlast en aan de andere kant om de auto's elders te parkeren. Rond vier uur werd een groot ge deelte van deze Hamershofbe- woners wakker door aller hande bedrijvigheid rond hun huis: de diverse stands werden opgebouwd: de elektrische be dradingen werden aange bracht; de feestverlichtingen geïnstalleerd: aggregaten voor de stroomvoorziening werden op diverse plaatsen neergezet Het zou een drukke dag wor den voor zeer veel Leusdena- ren. Winkeliers, medewerkers van gemeente, de politie zijn de hele dag druk bezig ge weest om de jaarmarkt, die rond zes uur zou losbarsten, in goede banen te leiden. In het begin van de jaarmarkt viel de drukte nog wat tegen, zeker in vergelijking met vo rige jaren. Ook enkele stands waren niet bezet. Op de Eij- woordvoerder van de Leus- dense politie beslist niet doen: ,,dat zijn toch altijd maar gissin gen." Niemand kan daar een exact getal over geven. In de loop van de avond was het over het algemeen erg rustig voor de politie, hoewel er toch een aantal meldingen was over zak kenrollerij. Wat de plaats van de muziektent betreft, deelde men mee, dat er waarschijnlijk een beter alternatief geweest was: op te stellen tussen ge meentehuis en De Korf: dat had het voordeel gehad, dat de mu ziek nog meer een gezellig middelpunt zou zijn geweest dan nu het geval was. Men deelde voorts mee, al weer ideeën te ontwikkelen voor de jaarmarkt van het volgende jaar, die toch weer heel anders zal zijn gezien de dan gereali seerde uitbreiding van het win kelcentrum. DRUK Later op de avond, rond half ne gen, begon het echt behoorlijk druk te worden. Op sommige plaatsen werd het dringen om verder te kunnen lopen. Om streeks die tijd ging op de Eij- sinkplaats een aantal lichten uit en de bierpomp kwam zonder stroom te zitten. Vermoedelijk is er iemand geweest, die klan- destien teveel had aangesloten op het net, waardoor enkele ze keringen het begaven. Tot een uur of half elf/elf uur bleef het zeer druk in de Hamershof. Vele duizenden, misschien tienduizenden mensen baan den zich door het winkelcen trum. Rond elf uur werd het rus tiger: de schoonmaakploegen aan de LEUSDEN/UTRECHT „Veel gevaarlijk, een bankoverval", ladden een 19- en een 20-jarige rronw, respectievelijk uit Soest in Leusden gedacht. Maar een iverval op een Soesters pompsta- on leek hen wel tot de mogelijk- eden te behoren. Dat dezen ze an ook op 22 mei dit jaar. De trechtse officier van justitie, mr. Bender, eiste vrijdag vanwege eze overval 12 maanden gevan- enisstraf waarvan 4 voorwaar- elijk tegen de vrouwen. Het plan om geld te roven bij een enzinestation ontstond bij het duo >en een van hun mannen met een nend had gepraat over een bank- verval. De vrouwen wüden daar- p ook hun kunnen tonen. Bij een nnkel, tegenover de speelgoed winkel, stal de vrouw een zwarte stift. Daarmee maakte ze het pistool zwart om het echter te laten lijken." De officier van justitie noemde de rest van de overval „professioneel opgezet". Twee paar kleren werden over elkaar heen gedragen om met mak kelijk herkend te worden tijdens de vlucht. Via de telefoon informeer den de vrouwen naar de sluitings tijd van de pomp. Toen de pompbe- heerster om negen uur 's avonds het gebouwtje wüde afsluiten, kreeg ze plotseling het pistool door de inwoonster van Leusden in haar rug geduwd. Na enig aandringen gaf de beheerster rond de driehon derd gulden af. De verdachte had een nylonkous over haar hoofd. Met de fiets ging het tweetal er vandoor. Het tweeae stel Kieren wierpen ze af. Vnj snel daarna re kende de politie hen in. Veel vrien dinnen wisten dat de overval zou plaatsvinden omdat ze van te voren waren ingelicht. Bovendien had de pompbeheerster haar overvalster herkend. Zij had bij haar m de klas gezeten. Tijdens de overval had de m- LEUSDEN Twee inwoners an Utrecht, 42 en 18 jaar oud, zijn denacht van maandag op dins- ag door de Leusdense politie ingehouden, nadat was gepro- ïerd in te breken bij juwelier fcnnissen in winkelcentrum De amershof in Leusden. De door het inbraakalarm ge- aarschuwde politieagenten bleek j aankomst bij de juwelierswinkel al was getracht het alarm onklaar maken. Een metalen plaatje was losgeschroefd en de schroefjes la gen op de grond. Kort daarop werden twee onbe kende mannen, de Utrechters, in De Hamershof aangetroffen. Toen de agenten vroegen wat zij daar de den zeiden zij dat zij waren uitge weest en dat hun auto niet wüde starten. Bij controle ondervonden de wantrouwende agenten dat de auto m kwestie prima op gang kwam. De mannen zijn daarom meegenomen naar het groepsbu- reau. LEUSDEN/AMERSFOORT - Het Instituut Sociale Raadslie den, het Advokatenkollektief en het Buro voor Rechtshulp orga niseren samen in de week van 22 september een aktieweek over afroep- en thuiswerkkon- trakten Ze geven dan aandacht aan de slechte rechtspositie van de werkneemsters, meestal vrouwen dus, die met dergelijke kontrakten werken Op dinsdag 23 september om 13.30 uur en woensdag 24 september om 19.00 uur zijn er voorlichtings bijeenkomsten over afroepwerk en thuiswerk op het buro voor rechtshulp, Stadsring 57, Amersfoort Op basis van een afroepkon- trakt werken, betekent dat er is afgesproken dat de werkgever de werkneemster oproept zodra er werk is. Vaak gebeurt dat als een vaste werkneemster ziek is, of met vakantie of als het extra druk is. De positie van een af- roepkontraktante is erg onzeker Vaak werkt ze op heel onregel- 'De Faam', Hamseweg 9 te Hoogland De start vindt plaats vanaf 20.00 uur vanuit dezelfde gelegenheid Het inschrijfgeld bedraagt voor leden ƒ8,en voor niet-leden ƒ12,per equipe Voor meer informatie H. Versluis, tel 03499-83106 woonster van Soest in de bosjes zit ten wachten. Zij zou tevoorschijn komen als de boel mis dreigde te lopen. Deze vrouw achtte zichzelf niet minder schuldig dan haar col lega in het kwaad omdat zij er van het begin tot het eind bij was ge weest en omdat zij net zo hard had meegewerkt aan de voorbereidin gen. Uitspraak over twee weken. matige ujueii en daaiuij neelt ze in veel gevallen geen vrijheid het werk te weigeren, omdat het niet goed uitkomt Die rechtson zekerheid is des te erger, omdat werkgevers nogal eens plotse ling stoppen met oproepen. De meeste werkneemsters zijn niet op de hoogte van de rechten die zij hebben in verband met loon, vakantie en ziekte De aktieweek is bedoeld om afroepkontrak- tanten te wijzen op de rechten die zij hebben en ze te helpen die rechten waar te maken De rechtspositie van thuis werksters is zo mogelijk nog slechter. Er is vaak niets gere geld over het halen en brengen van het werk, de eventuele aan schaf van bepaalde apparatuur en andere gemaakte kosten Bo vendien wordt er vaak tegen een bijzonder laag loon, vaak stuk loon, gewerkt. Maar omdat het voor veel mensen prettig is om thuis te werken, met name voor vrouwen met kleine kinderen, komt thuiswerk erg veel voor Ook thuiswerksters zijn vaak weinig bekend met hun rechten in verband met loon, vakantie, ziekte en dergelijke. Met deze aktieweek willen wij de rechts positie van thuiswerksters ver duidelijken en verbeteren Veel belangstelling voor de speciale programma 's. Gelderse Vallei-rit AMERSFOORT - De Amers- foortse Motor* en Automobiel club (AMAC) heeft voor woens dag 1 oktober de Gelderse Vallei Rit op het programma staan een kaartleesrit van ±40 km. Vol gens het systeem 'ingetekende lijn' dient de rit te worden verre den. Voor de A- en B-klasse zijn tevens barricades ingebouwd, terwijl voor de C-klasse de opzet simpel is gehouden Alle deel nemers ontvangen na afloop een schriftelijke uitleg Inschrijving is mogelijk vanaf 19.30 uur in Café-Restaurant Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 nor per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubnek vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer ƒ6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag Sterk gereduceerde prijzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tarief: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Dinsdag 23 september 20.00 uur Ledenvergadering EHBO Ons Gebouw. Dinsdag 23 september 9.00 uur Welfareclub Zonne bloem Ons Gebouw. Woensdag 24 september 9.00 uur handwerkhobby- club De Moespot. Donderdag 25 september Geen bejaardensoos. Zaterdag 27 september 20.00 uur Disco Show De Klaveet. Zondag 28 september 14.00 uur Disco De Klaveet. Maandag 29 september 20.00 uur Volksdansen De Moespot. LEUSDEN Door het jongeren centrum „De Til" wordt donderdag 25 september het kaartseizoen ge opend. Zoals reeds vele jaren zal er ook nu weer de gelegenheid zijn voor Schutjassen en Klaverjassen. De deelname staat open voor ie dere belangstellende. De avonden vangen aan om 20.00 uur. De in schrijving is mogelijk van 19.30 t/m 19.50 uur. Er wordt op zeven avonden ge speeld, iedere avond zijn er pnjzen. Ook nu weer zal aan het einde van het seizoen aan ieder die vijf of meerdere keren heeft deelgeno men een extra prijsje worden gege ven. De schutjasavonden van de twaalf persoonsploegen van F.N.V. A.B.T.B P.V.L. en De Tü zullen dit keer niet gelijk worden gespeeld, maar op vrijdagavond 21 november en 13 februan. Er wordt een deel nemersbijdragen gevraagd.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3