Kijken naar kunst in Sri Lanka, Toscane en Griekenland, zwerven door Londen 1 NIEUWE REISGIDSEN Provincie Utrecht gaat grond schoonmaken zonder te graven 4. 7. (Jdti 'f boerenldnd VTO adviseert over problemen bij kinderen Onderzoek polyesterflessen beëindigd HERFST bij de Keurslager Runderriblappen 500 gram Verse worst 500 gram q AC Leverkaas 100 gram Snijworst 100 gram A CA KEURSLAGER FRED TIMMER Jonge graskaas Romig belegen Roomboter Die tas komt altijd van pas. EEN DRAAG- OF RUGTAS DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 juli 1986 39.50). ISBN nummer 90 2Gj 1343 3.) FIETSEN EN WANDELEN ft HET KREKENGEBIED Het is misschien jammer dat verschillende uitgevers met het uitbren gen van nieuwe reisgidsen niet helemaal rekening houden met het vakantie-seizoen, waardoor de nieuwe gidsen ons soms wat te laat ter bespreking bereiken, maar aan de andere kant zullen er nog heel wat Nederlanders zijn, die aan hun vakantie nog moeten beginnen. Dat zou zeker kunnen gelden voor Griekenland en Sri Lanka, waarover twee nieuwe kunstreisgidsen van Cantecleer zijn verschenen en in mindere mate wellicht ook voor de kunstreisgids over het Italiaanse Toscane. Wie een trip naar Londen wil maken (en dat hoeft niet aan het vakan tie-seizoen gebonden te zijn, biedt Lannoo een uitstekende gids aan en de liefhebbers van fietsen en wandelen wordt de weg gewezen in het Noord- en Zeeuws-Vlaamse krekengebied door Lannoo. slaagd om de talrijke interessante en kostbare overblijfselen van een ver gevorderde beschaving op boeiende wijze te beschrijven, compleet met een weliswaar beknopte, maar volledige geschiedenis. „Sn Lanka" is ook één van de weinige kunstreisgidsen van Cantecleer, die niet in het Duits zijn ver taald, maar in eigen beheer tot stand zijn gekomen. De illustraties zijn zoals ge- bruikeliljk in kleur en in zwart-wit voor treffelijk als aanvulling op de beschre ven bezienswaardigheden. (Sri Lanka, 216 pagina's, uitgave Can tecleer te De Bilt, prijs 45,-. ISBN nr. 90 213 0340 X.) KUNSTREISGIDSEN >3 De liefhebbers van kunst en cultuur kunnen hun hart weer ophalen aan maar liefst drie nieuwe kunstreisgidsen van de uitgeverij Cantecleer te De Bilt Ook al is men wellicht niet direkt van plan om zo'n verre reis naar bijvoorbeeld Sri Lanka te ondernemen en lokt de daar woedende strijd tussen Tamils en de regering niet bepaald tot een onmiddel lijk vertrek naar het voormalige Ceylon, het lezen over de kunst en cultuur van het eiland in de desbetreffende kunst- reisgids, geschreven door dr. J. R. van Diessen, is zonder meer boeiend en in drukwekkend. Temeer ook, omdat de geschiedenis van het eiland ook deels verbonden is aan de geschiedenis van ons eigen land door de kolonisaties van Sn Lanka (Ceylon) in de zeventiende en achttiende eeuw door de Verenigde oosündische Compagnie, Opmerkelijk in deze kunstreisgids is het vrijwel geheel ontbreken van gege vens over de huidige roerige omstan digheden met regelmatige aanvallen en bomaanslagen door Tamil-opstandelin- gen. Op z'n minst zou in het aanvullende hoofdstukje „praktische informatie" of via een aktueel inlegvel het nodige ge zegd kunnen worden over de eventuele problemen die hierdoor op zouden kun nen treden en de daardoor noodge dwongen ontstane beperkingen, bij een reis naar dit boeiende eiland. Voor het ovenge is dr Van Diessen er in ge- GRIEKENLAND Wie Griekenland zegt, denkt daarbij in eerste instantie aan de talrijke stranden, de voortreffelijke (soms wat al te hoge) temperaturen en pas dan aan de talrijke kunst-schatten en imposante overblijf selen van verdwenen beschavingen. In de kunstreisgids „Griekenland" van Cantecleer, onder redaktie van Evi Me- las, wordt uitgebreid ingegaan op de heiligdommen en godensteden die Griekenland njk is. De auteurs (de hoofdstukken werden door verschillen de mensen geschreven) zijn voorname lijk Griekse archeologen en kunsthisto rici en weten, waar ze over praten. Het resultaat is een fascinerende schets van een Griekenland vol mystiek en de echo van een ver verleden. Over de Akropolis van Athene, de Artemistem- pel in Brauroon, Korinthos, de Apollo- tempel van, Delphi en talnjke andere bijzondere en bezienswaardige heilig dommen, overblijfselen en kunstschat ten, waarover m het algemeen mindjer vaak werd geschreven. Compleet met enkele hoofdstukjes over een Gnekse tempel, het heilige bij de Gneken, een chronologisch overzicht en natuurlijk een hoofdstuk praktische wenken. Zo als alle Catecleer kunstreisgidsen com pleet met een onmisbaar register en voorzien van tal van schitterende kleu renfoto's en zwart-wit illustraties en fo to's. (Griekenland, uitgave Cantecleer te De Bilt. 237 pagina's. Prijs 39.50. ISBN nr. 90 213 0309 4.) TOSCANE De kunstreisgids „Toscane" is even als die van Sri Lanka een vertaling uit het Duits, maar geschreven door een Nederlandse deskundige, m dit geval Mansje Zijlsma. De signaleer dit met op zet, omdat in het algemeen Cantecleeris kunstreisgidsen afkomstig zijn uit het fonds van de Duitse uitgever DuMont uit Keulen en veelal geschreven zijn door Duitsers, die alles uiteraard bekijken door een Duitse bril Dat wil nog wel eens anders zijn dan wanneer dat des betreffende land bezien wordt door een terzake deskundige Nederlander. Ik prefereer het laatste, ook al is dat niet bedoeld als een afwijzing van de Duitse vertalingen, die op zich zonder meer óók in de meeste gevallen voortreffelijk zijn. Toscane is het oude stamland van de Etrusken en is daarom alleen al voor de Lefhebbers van kunst en cultuur de moeite van het bezoeken waard. Maar Toscane is meer. Het is ook het vader land van de renaissance en humanisme. Bovendien is het Toscaanse landschap prachtig voor wie houdt van golvend heuvelland met afwisselende bergland schappen, met zijn matte groene tinten en de gele en bruine aardkleuren, van de vele middeleeuwse bergdorpen en de mooi gelegen boerenhoeven en plat- telandskerken. Met als belangrijkste steden onder meer Florence, Pisa, Sie na. Lucca en Livomo. Deze gids van Mansje Zijlsma is om vangrijk: maar liefst 334 pagina's. De auteur gaat uitgebreid in op de ge schiedenis van het land en die van de architectuur en beeldende kunsten, besteedt een apart hoofdstuk aan de steeds weer intrigerende en enigszins geheimzinnige Etruskische bescha ving en behandelt daarna de steden Arezzo, Cortono, Fiesole, Florence, Lucca, Massa Marittima, Montepul- ciano, Pienza, Pisa, Pistoia, Prato, San Grimignano, Siena en Volterra hoofd- stuksgewijs. Eén en ander wordt afge sloten met hoofdstukken over platte- landskerken en kloosters, een verkla rende woordenlijst, het onmisbare re gister en de gebruikelijke praktische reis-informatie. Een uitputtende kunstreisgids, die de liefhebbers van de Italiaanse en Etruskische cultuur zeker aan zal spreken. (Toscane, uitgave Cantecleer te De Bilt, 334 pagina's, prijs ISBN nr. 90 213 0331 0.) LONDEN Amsterdam, Brussel, Parijs, Rome, Stockholm. Londen... De grote hoofdste den in Europa hebben door de jaren heen steeds een grote aantrekkings kracht uitgeoefend op mensen, die wel eens iets anders willen dan bakken op zonovergoten stranden of het trekken door woeste berglandschappen De stad, de metropool, heeft, voor wie zich daar voor openstelt, net zo veel (zo niet meer) avontuur en spanning te bieden als het Franse Centraal Massief, de Zwit serse Alpen of de eenzaamheid van de Schotse Hooglanden, om maar eens wat alternatieven te noemen. Vandaar ook, dat er in de loop der jaren tal van uiteenlopende reisgidsen ver schenen. gencht op één der Europese hoofdsteden, waarbij Parijs ongetwij feld de kroon zal spannen als de meest geliefde Europese stad. Zelf ben ik een fervent bezoeker van grote steden en maak ik graag gebruik van alle beschik bare gidsen die over zo'n stad zijn uitge geven. Wat mij daarbij is opgevallen, is het feit, dat zelden een gids volledig tegemoet kwam aan de wensen van de gebruiker. Altijd miste er wel iets, waar door je genoodzaakt was aanvullend materiaal aan te schaffen. Iedere toeris tische schrijver heeft nu eenmaal z'n eigen stokpaardje. Bij uitgeverij Lannoo verscheen kort geleden een gids over Londen, die bij na helemaal voldoet aan de eisen, die aan zo'n stadsgids gesteld kunnen worden. „Lannoo's Toeristische gids ever Londen" werd dan ook samenge steld onder auspiciën van de Britse A.A., de Britse ANWB zullen we maar zeggen. Zelden heb ik zo'n complete en vooral heldere gids onder ogen ge had. Een gids die nu gewoon eens be gint om heel uitvoerig uit te leggen op welke manieren men zich door de stad kan verplaatsen en dat vergezeld laat gaan door duidelijke kaartjes en tips. Pas dan worden in verschillende hoofdstukken de geschiedenis van Londen en de talrijke reisdoelen be handeld, kompleet roet detail-kaar tjes en uiteraard een overvloed aan schitterende kleurenfoto's. Eén en an der wordt afgesloten met een comple te plattegrond van Londen en de wijde omgeving met index van de straatna men en een algemene index van de bezienswaardigheden van de stad. Een kleine 200 pagina's (groot for maat) aan adekwate informatie. Toch ben ik niet helemaal tevreden. Het formaat is misschien wat al te fors om de gids mee de stad in te nemen, maar daar is nog wel een mouw aan te passen. Erger is, dat de lijming van de (geluk kig) genaaide katerns al na de eerste keer doorbladeren losliet, zodat het ge plastificeerde omslag een eigen leven ging leiden. Dat is nou de ellende van de moderne, volledig geautomiscerde bindwijzen. Het maakt een boek rede lijk betaalbaar, maar als het niet zorg vuldig gebeurt, levert het al snel dit soort ellende op. En dat is jammer voor zo'n voortreffelijke gids, die tot 31 juli 39.50 moet kosten en daarna een tien tje duurder. De gids is die pnjs waard, maar had er met een extra likje lijm afgekund? (Lannoo's Toeristische Gids van Lon den, uitgave LannooTJnieboek, Hou ten. 193 pagina's. Prijs 49.50 (tot 31 Wij besluiten deze reisgidsen-bespre- lang met het alleraardigste boekje „Fietsen en wandelen in het Krekeng*. bied", een uitgave in de reeks Lannotfj dirht-bij-huis gidsen. Onder het „met open oog langs Spaanse forten ej Staatse schansen", voert prof. dr. H. Gy. seis ons, samen met andere auteur^ door het Noord- en Zeeuws-Vlaams* krekengebied. Via wandel- en Gets, tochten. Het boekje is tevens publikatu nummer 3 van de Stichting Vlaams Insti tuut voor Natuurbeheer en kwam tot stand in samenwerking met het ANV, het Algemeen-Nederlands Verbond, dat streeft naar samenwerking tusset Nederlanders en Vlamingen. Het boekje past in deze traditie, waü de beschreven flets- en wandeltoch ten bestrijken zowel Nederlands ali Vlaams gebied. Voor de liefhebben van fietsen en wandelen is dit eet unieke gids, die uitvoerig ingaat op dt verschillende mogelijkheden, de fiet sers en voetgangers voorziet van re latief uitgebreide achtergrond-doki mentatie ten aanzien van de geschil denis van de streek en bezienswas digheden. Compleet met plattegront jes, routekaartjes en foto's. Met nam voor de sportieve ffetskampeerd geeft de gids aan, waar men een cao ping kan vinden. En ook dat is ee gegeven, wat wel eens wordt verg ten. Kortom: een aanrader voor hei die dicht bij huis sportief vakant willen houden. (Fietsen en wandelen in het krekei gebied, uitgave Lannoo/Unieboek Houten, 114 pagina's, handzaam fo maat paperback, prijs 24.50. 1SB nr. 90 209 1345 X.) •ONZE KOSMISCHE VERMOGEN door Dr. Joseph Murphy. Uitgave Go mer te Bloemendaal. Paperback, pi 27,90. Ieder mens beschikt in zijn nerlijk over een ongekende kracht. H is dezelfde kracht die de wereld bi weegt en de sterrenstelsels bestum Wie inschakelt op dit kosmisch vemw gen ziet zich in staat bergen te verzettei ziekte en tegenslag te overwinnen, ee succes van leven en carrière te makei Aldus de boodschap van de auteur. Bert Vo» ft De provincie Utrecht gaat het met cadmium vervuilde terrein van het bednjf Chemco in Soest schoonmaken door de grond ter plaatse met water en chemi caliën te spoelen. Het is de eer ste keer dat een bodemvervui ling wordt weggehaald zonder de grond af te graven Een soortgelijke methode is eerder overwogen voor de reiniging van het Utrechtse Gnftpark, maar bleek daar uiteindelijk niet toepasbaar. Deze techniek is hier belangrijk goedkoper dan de tot nu toe gebruikelijke vorm van bodemsanering. Schoonmaken op deze manier is echter alleen mogelijk als de grond goed door de spoelen is (zand), en als er sprake is van een beperkt aantal vervuilende stoffen. Het schoonmaakplan is ge maakt in overleg met ïr Brug- geman van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne, die eerder een dergelijke aanpak voor het Griftpark had voorgesteld. De opbouw van de bodem in dit toekomstige Utrechtse wild park blijkt zich daar echter niet voor te lenen. Ook zijn daar aanzienlijk veel soorten vervui ling aangetroffen. KRINGLOOP Bij de spoelmethode wordt wa ter waaraan chemicaliën zijn toegevoegd m de grond geïn jecteerd. Het wordt vervolgens weer opgepompt De chemica liën zorgen ervoor, dat de ver vuiling met het water mee komt. Het vervuilde water wordt tenslotte gereinigd in een speciale installatie. Daarna kan het water opnieuw worden geïnjecteerd, waarmee de kringloop rond is. De provincie hoopt nog dit jaar met het karwei te starten. Het project staat hoog op de Utrechtse prioriteitenlijst, om dat het terrein ligt in een water wingebied. De verwachting is, dat de werkzaamheden halver wege volgend jaar kunnen wor den afgerond. De kosten van het doorspoelen worden ge raamd op circa twee miljoen gulden. Dat is ongeveer de helft van wat schoonmaken vol gens de tot nu toe gebruike lijke methodes zou kosten. De kosten zullen worden ge dragen door het rijk, de ge meente en het bedrijf. Over de verdeelsleutel wordt nog met het bedrijf, met wie de provin cie overigens een goede sa menwerking heeft, gesproken. AMERSFOORT - Kinderen groeien niet altijd probleemloos op. Soms verloopt de ontwikke ling trager of anders dan ver wacht. Wie vragen, twijfels of zorgen heelt over de ontwikkeling van een kind, doet er verstandig aan daar over te praten met de huisarts, consultatiebureau arts, wijkverpleegkundige, schoolarts, peuterspeelzaal- of kleuterleidster. Zij kunnen wel licht helpen of wijzen op een instantie die beter kan helpen Zij kunnen ook doorverwijzen naar het VTO-team. Dit team houdt zich bezig met de vroegtijdige onderkenning van ontwikkelingsstoornissen bij kinderen van 0 tot 7 jaar Ouders kunnen ook zelf recht streeks contact opnemen met het VTO-team van het VTO-samen- werkingsverband Amersfoort en omgeving Het VTO-team zal proberen om samen met de ouders een antwoord op vragen te vinden. Het VTO-team bestaat uit mensen van verschillende in stanties met verschillende des kundigheid Zij adviseert of on derzoekt of begeleiding nodig is en zo ja welke instantie daarvoor het meest geschikt is Het VTO- team behandelt dus met zelf. De hulp van het VTO-team is gratis. Voor meer informatie kan men bellen naar het coördinatiepunt van het VTO-team op de Beken steinselaan 18 in Amersfoort, telefoon 033-637285 (9 00-12 00 uur) AMERSFOORT - Het onder zoek naar het terugbrengsys- teem van verkochte polyester flessen in de regio Groot Amers foort is beëindigd In de laater proefmaand is 71 procent van de verkochte poly esterflessen met frisdrank leeg ingeleverd voor hergebruik Het cumulatieve percentage voor de gehele proefperiode, die liep van 10 april tot 31 juli, komt daarmee op 61 procent. Vergeleken met de vorige testmaand nam het aantal inge leverde flessen met tien procent toe. Van de 30 500 verkochte flessen kwamen er 21 500 terug bij de deelnemende winkels. Het aandeel van de anderhalve liter polyesterfles in de verkoop van frisdrank in eén liter en ander halve formaten steeg van 10,3 tot 12,2 procent Dit onderzoek is aan het einde van de proefperiode van vier maanden uitgevoerd. De stuurgroep zal het advies omtrent het al dan niet landelijk invoeren van het terugbreng- systeem naar verwachting be gin november uitbrengen. Vrijdagmorgen tot 12.30 uur op de Biezenkamp Om u in de stemming te houden, geven wi| iedere week bi| inlevering van een „Herfstcheque" een fors voordeel 22 tlm 27 september: Keurslager-herfstaanbiedingen: nu te samen voor Nu te samen voorwW De Keurslager van Leusden en omgeving. De Biezenkamp 23-tel. 941455. 500 gram 90 - kilo 90 500 gram 5 75 Q - kilo Bij aankoop van 500 gram kaas, Ja, leest het goed, wanneer u als abonnee een nieuwe abonnee aanbrengt ontvangt u van ons geheel gratis De nieuwe abonee ontvangt van ons wekelijks de krant met al het nieuws uit eigen plaats en regio. Ik ben abonnee op De Leusder Krant en ontvang gratis draag- of rugtas. Naam. Adres; Postcode/plaats. De nieuwe abonnee is: Postcode/plaats: Betaling per jaar (met betaling wachten tot acceptgirokaart is toegestuurd) Betaling: per jaar per halfjaar kwartaal Geschenk: boodschappentas rugtas (aankruisen wat wordt gewenst). Invullen en opsturen naar: I BDU, afd. Abonnee-service Antwoordnummer 21, 3770 VB Barneveld. I (postzegel is niet nodig)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4