VEai Tai topper van artiestengala Hamershof Benne Holwerda en Lode wijk de Graus naar Denemarken Raadszaal Achterveld wordt politiebureau 1 leusder krant V olkstuinstichting viert eerste lustrum Kleding- inzameling voor Max Tailleur Stichting WOL geeft voorlichting over gebruik medicijnen Optredens van verschillend kaliber Winnaars bekend van Lego-Bouwwedstrijd Tentoonstelling fotografie Brandt Bibliotheek ook op zaterdag open Dit najaar mogelijk nieuw complex plaatselijk nieuws Hierna begon een wervelend optreden van de zangeres Donna Lynton. Professioneel betrok zij het publiek in haar zangoptreden. Rond acht uur kwam er een einde aan haar deel van het optreden. Inmiddels was het weinig druk ker geworden bij de muziek tent: de kermisattracties bleven nog altijd meer belangstelling scoren Ook de Leusdenaar, die deel uitmaakte van het op treden, had meer belangstel ling verdiend. Drukker was het toen de groep Satisfy optrad De sfeer begon er toen in te ko men. Dat had deze groep ook zeker verdiend. Opmerkelijk was de zuiverheid waarmee ge zongen werd, eveneens bij de a capella gedeelten. Rond kwart voor tien arri veerde er een politieauto met de mededeling dat het klach ten regende over het hoge ge luidsniveau. Tot zelfs in Leus- den-Zuid had men last van de harde muziek, zo liet de dienst doende agent van politie ho ren. Sommige mensen die dit verna men, werden erg boos: ,,Hoe is dat nu toch mogelijk? Slechts eenmaal per jaar is er een der gelijk festijn. Moeten ze dan nog moeilijk doen? Ze moeten niet zo kinderachtig zijn!" DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 Diverse artiesten luisterden de jaarmarkt op. erotische scène met zijn mee gebrachte namaakkoe op de hijgmuziek Je t'aime moi non plus. Appie Brommert had de vaart er goed in. Het play-bac- ken, wat zeker met gesproken teksten net gemakkelijk is, ging hem bijzonder goed af. De fragmentjes als b.v. Annie hou jij m'n tassie effe vast en Guus kom naar huus werden alle door het publiek vrolijk meege zongen. De grote topper van de avond was het optreden van de disco- groep Mai Tai. De groep, be staande uit drie jongedames, had vorig jaar haar debuut en is sindsdien niet meer weg te denken uit de Nederlandse popwereld. Hun eerste echt grote hit, 'Body and Soul', was het begin van wat lijkt uit te groeien tot een lange reeks. Onlangs werd de tweede LP opgenomen, waarvan 'Female intuition' een hit was en 'I touch 2 much' al hoog in de Tippa- rade staat. Genoemde num mers werden zaterdagavond natuurlijk ten gehore gebracht, waarbij van de lauwheid bij het publek niets meer te merken was. Er werd luidkeels meege zongen en geklapt en de spon taniteit van de Mai-Tai-dames sloeg duidelijk over op het pu bliek. Zo bleek dat, in tegen stelling tot b.v. de leden van de groep 'Centerfold' die enige weken geleden optrad bij Pud dingpop in de Geut. deze da mes echte muzikale persoon lijkheden zijn. Vergelijkingen in de richting van een groep als b.v. The Pointer Sisters zouden hier meer op hun plaats zijn. Behalve het publiek in de Ha mershof konden velen getui gen zijn van de life-optredens van zaterdagavond. Radio Eem- land verzorgde namelijk een life-uitzending van alle optre dens. Vrijdag Rond zeven uur was het vrijdag niet al te druk bij de muziek tent. De beheerder van Gall en Gall, voor vele Leusdenaren beter bekend als Harry van Schaik, heette het dan aanwe zige publiek welkom. Hij zei het jammer te vinden, dat er bij lange na niet zoveel mensen op het zangspektakel zijn afgeko men als vonge jaren: hooguit een honderdtal mensen. Harry vroeg een hartelijk applaus voor de winkeliers die dit ge beuren mogelijk hebben ge maakt. boekje keng* aiuiodj «tem H. Qf. ïuteui^ "laamse fie& tct ANY, tussei e, want £USDEN - De winkeliersvereniging van de Hamershof ad wederom haar best gedaan de jaarmarkt ter gelegen- eid van het 6-jarig bestaan van het winkelcentrum muzi aal op te laten luisteren door diverse artiesten. Daar vaar vorig jaar het podium was neergezet, wordt nu volop ebouwd, dus moest naar een alternatieve plaats worden ingezien. De keuze was daarbij gevallen op het parkeer- rrein naast de Korf. Om 19.30 stond daar een handjevol iensen te wachten op het optreden van Glenda Peters, jat er aanvankelijk niet veel publiek was, was te wijten eItocl>- an het feit dat het podium nogal buiten de jaarmarkt ads tond en bovendien door de enorme drukte moeilijk te be- *bb*n eiken was. Toen echter eenmaal de forse geluiden uit de itopS Pea^ers klonken, stroomde toch redelijk was publiek toe. de fiei- Glenda Peters, die sinds haar optreden in de Soundmix Play- backshow van Henny Huisman vele optredens verzorgt in Ne derland, startte zaterdagavond met de bekende nummers 'Streetlife' en 'One day I'll fly away', oorspronkelijk gezon gen door Randy Crawford. Hoe zij echter ook haar best deed om het Leusdense publiek mee te krijgen, reageerde dit uiterst lauw. Misschien was dit een re den waarom zij een jongen en een meisje uit het pbliek uitno digde om bij haar te staan in het nummer 'I will surrive'. Uit het optreden van Roel Koekoek bleek dat hij zich op het po dium als een vis in het water voelde. Glenda Peters vertolkte verder een nummer van Tma Turner (What's love got to do with it) waarbij ze met haar ietwat schorre stem in de hoogte nogal wat moeite had met de zuiverheid. Bette Middler's Rose was als rustpuntje in het programma gebracht, wat overigens mooi gezongen werd. Hierna besloot Glenda Peters met 'All night long' en haar eerste single 'Since you came into my life'. Het publiek gaf een lauwe be loning voor haar optreden. De vraag: 'Is everybody happy' en zelfs: 'Is everybody still happy' bracht nauwelijks enige reactie teweeg. Blijkbaar heeft het zin gen van covers een ondank bare taak en wordt voor eigen nummers meer waardering op gebracht. Na een ballet-intermezzo volgde nu een optreden van Leusdenaar Henry Melger. Ook hij maakte gebruik van reeds bestaande nummers, waarbij men zich afvraagt of het pu bliek daar eigenlijk wel op zit te wachten. Henry Melger zou met een eigen stijl, nieuw re pertoire en een wat meer pro fessionele uitstraling op het po dium vast en zeker meer sukses oogsten bij het publiek. Bandparodist Appie Brommert bracht met zijn act al snel de lachers op zijn hand. 'Humor voor het grote publiek', wat toch altijd weer kan lachen om voorspelbaarheden en grapjes 'op de helling', zoals een quasi- (Van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Voor de kinde ren in Leusden moet de vie ring van zes jaar Hamershof dit jaar een erg aantrekke lijk iets zijn geweest: Inter- toys Nederland maakte na melijk de uitslag bekend van een wedstrijd lego- bouwen. Al dagen lang wa ren de diverse inzendingen te bewonderen in diverse winkels in de Hamershof, onder meer bij Kohlmann Intertoys. Rond het middaguur kre gen de kinderen een koste lijke vertoning te zien van de bekende Ronald Ravel en Renée. Allereerst een voortreffelijk spel van Jan Klaassen en Katrijn, ge volgd door een komisch goocheloptreden. De show werd meegemaakt door vele kinderen die hoopten op de eerste prijs in een van beide leeftijdscatego rieën: een dag geheel ver zorgd naar Legoland in De nemarken met het vliegtuig om mee te doen aan een in ternationale wedstrijd, die daar rond mei van het vol gende jaar zal plaatsvin den. De in totaal meer dan vijfhonderd inzendingen werden gejureerd door een drietal deskundige mensen, te weten: Marije Heijdenrijk (onderwijzeres van de Kinderlandschool), Janus Visser (persfotograaf) en Chris Smit (architect). Namens de jury werd door Janus Visser op een leuke, spannende manier verteld wie de winnaars waren in de twee leeftijdsgroepen. Omdat niet alle prijswin naars aanwezig waren, volgt hier nog eens de complete lijst van winnaars. Leeftijdsgroep vijf tot acht jaar: Eerste pnjs voor de achtjarige Lodewijk de Grauw; de tweede prijs voor de eveneens achtja rige Thijs Bokkers; de derde prijs voor de zesja rige Jeroen Homan; de vierde prijs voor Freddy Timmer, die ook de leeftijd van acht laar heeft; de vijfde prijs ging naar Mar- tijn Beumers die de jeug dige leeftijd van zeven jaar heeft. In deze categorie werd voorts een eervolle vermelding toegekend aan de vijfjarige Dwayne Smith en aan de achtjarige Patrick van de Bogf. Leeftijdsgroep van ne gen tot twaalf jaar: de reis naar Denemarken werd ge wonnen door de negenja rige Benne Holwerda; de tweede prijs was bestemd voor de negenjarige Joost Berculo uit Amersfoort; de derde prijs werd in de wacht gesleept door Chris Overbeek die negen jaar oud is; de vierde plaats werd ingenomen door de negenjarige Lennert Cenze, terwijl de vijfde plaats was voor Sander v.d. Hom, elf jaar oud. Ook in deze groep werd een twee tal eervolle vermeldingen uitgereikt: voor de twaalfja rige Freek Mosterman en de tienjarige Djamell de Haas uit Amersfoort. Voor alle genoemden geldt, dat zij bij Kohlmann Intertoys hun prijs kunnen komen ophalen. Winnaar Lodewijk de Grauw was helemaal geluk kig met zijn hoofdprijs: hij vond het heel fijn. Hij over weegt om in Denemarken eveneens een ruimteschip te bouwen, maar dan nog veel mooier en beter. HOEVELAKEN - In de expo sitieruimte van het Bouwfonds hoofdkantoor, Westerdorps straat 66 te Hoevelaken wordt van 3 oktober tot en met 24 ok tober een overzichtstentoonstel ling gehouden van het werk van de in 1983 overleden Engelse fo tograaf Bill Brandt. De tentoon stelling wordt donderdag 2 ok tober om 16.30 uur geopend door mevrouw drs I.Th Leijer- zapf, conservator fotografie van het Prentenkabinet van de Rijks universiteit Leiden. Brandt, in 1904 in Londen ge boren, groeide op in Duitsland en Zv/itserland Van 1929 tot 1931 studeerde hij bij Man Ray, de schilder-fotograaf, in Parijs. In 1931 keerde hij terug naar Engeland, als free lance foto graaf voor de tijdschriften 'Weekly Illustrated', 'Picture Post' en 'Verve' Brandt's sociale fotografie uit de dertiger jaren en zijn in op dracht van het Britse 'Home Of fice' gemaakte foto's van Londe- naars in de oorlogsjaren, zijn zeer bekend geworden. In de jaren 1945-1965 vervaardigde hij een serie opmerkelijke kun stenaarsportretten, onder ande re van Braque, Picasso, Miro, Dylan Thomas en Francis Bacon In het begin van de jaren vijftig introduceerde Brandt met het thema 'Perspectives of Nudes' een nieuwe - meer ab stracte - visie op het naakt, ge- bruikmakend van perspectivi- 1 sche en figuratieve vormgeving Brandt woonde tot zijn dood in 1983 in Londen, waar hij zich in hoofdzaak bezighield met boek producties. LEUSDEN - Nogmaals wordt er op gewezen, dat de biblio theek 'Nieuw-Langenbeek'in Leusden-Centrum voortaan ook op zaterdag geopend is. LEUSDEN - De Max Tailleur Stichting zal dinsdag 30 sep tember een kledinginzamelingsactie hou den in Leusden. De opbrengst van deze actie zal gebruikt wor den om reuma- en Bechterew- patiënten een verblijf in een kuuroord te kunnen aanbie den. Onder medische begelei ding zullen deze patiënten dne weken verblijven in een kuur oord in Oostenrijk. De medewerkers van de Max Tailleur Stichting zullen een week voor de inzamelingsactie de bekende gele zakken huis aan huis bezorgen, zodat men op een gemakkelijke manier zijn overtollige kleding kan opruimen en tegelijkertijd een goed doel dient. LEUSDEN - Het raads- zaaltje in Achterveld zal worden ingericht als rayon- bureau van de rijkspolitie, die tot nu toe gehuisvest is op de zolder van de woning van de plaatselijke com mandant. Burgemeester en wethouders stellen de ge meenteraad voor een be drag van 21.000 gulden be schikbaar te stellen voor de verbouwing van het raads- zaaltje, da voor 15.000 gul den per jaar verhuurd zal worden aan het rijk. De huidige huisvestingssituatie LEUSDEN Op 2 maart was het vijf jaar geleden dat de Stichting Volkstuin Complexen werd opgericht. Dit lustrum wordt vrijdag 26 september gevierd in 't Ros Beyaart'. Alle volkstuinders en iedereen die op de wacht lijst staat zijn hiervoor uit genodigd De mannen van het eerste uur waren de heren Dijker, Upperman en de Kooter Deze, nog steeds enthou siaste tuinders, gaven vorm aan de stichting Het voor lopig bestuur werd uitge breid en in nauwe samen werking met de gemeente en de sponsor Jan Bannink werd op 1 april 1981 een stuk welland veranderd in een beginnend volkstuin complex. Een week keihard werken van een aantal kandidaat volkstuinders had tot ge volg dat na deze week ruim honderdveertig Leusdena ren een begin konden ma ken met de uitoefening van hun hobby, volkstuinieren. Gedurende de daarop vol gende jaren hebben de tuinders zelf hun complex vervolmaakt Dankzij wederom Jan Bannmk, kreeg men de be schikking over een gebouw waarin onder meer ook de tuinwinkel is gevestigd. Een waterleiding werd over het gehele terrein aangelegd Wat nodig is om goed te kunnen tuinieren is nu aanwezig Waar de stichting nog steeds op hoopt, is een nieuw complex. De kans is groot dat dat complex er dit najaar komt De wachtlijst kan dan waarschijnlijk ver dwijnen. Ook de mensen die niet op de v/achtlijst staan, maar wel belangstelling hebben om in de toekomst een volks tuintje te huren zijn van harte welkom op het lus trumfeest De avond begint om 20 00 uur van de rijkspolitie in Achter veld is volgens het college van ben w 'geheel uit de tijd' en niet meer in overeenstemming met de dienstverlening aan het publiek. Het raadszaaltje vervult welis waar nog wel een bescheiden eigen functie (het wordt nog gebruikt voor huwelijken en de burgemeester houdt er spreek uur), maar volgens het college is de tijd njp om het zaaltje be ter te gaan gebruiken. Door het in te nchten als rayonbureau van de rijkspolitie zal het beter en intensiever bruikbaar zijn voor de gemeentschap, vindt het college. Voor 21.000 gulden kan het zaaltje verbouwd wor den en kan er een parkeer plaats worden aangelegd. Don derdag zal de gemeenteraad dit voorstel bespreken. De openbare vergadenng be gint om 20.00 uur en wordt ge houden in het gemeentehuis van Leusden, 't Erf 1. Op de agenda staan onder meer: de aanschaf van portofoons voor de brandweer, de buitenac commodatie van zwembad Ba- voort, peilbeheersing bosje Zwanenburg, extra kosten voor het onderhoud van de wegen, de aansluiting van Leusden op de A28. LEUSDEN - Vrijdagochtend zal van 9 30 tot 11.30 uur in het ont moetingscentrum voor oude ren 'De WOLboom' voorlich ting worden gegeven over me dicijnen en medicijngebruik. Deze bijeenkomst wordt geor ganiseerd door de vereniging WOL (Welzijn Ouderen te Leusden) in samenwerking met de Kruisvereniging Leusden- Achterveld en een apotheker Aan de orde komen vragen als: noe lany Kan ik een medicijn gebruiken?; Waar en hoe be waar ik medicijnen?; Hoe neem ik medicijnen elke dag op tijd in?; Hoe ga ik juist om met me dicijnen? Vanzelfsprekend be staat de mogelijkheid vragen te stellen. Belangstellende oudere Leus denaren zijn van harte welkom op 26 september om 9.30 uur in 'de WOLboom', Hamersveldse- weg 2A. Leusden-Centrum. De toegang is gratis. Klimop Klimop is een echte bos- plant, die over de bo dem rondkruipt en zo over grote oppervlak ken de grond kan be dekken. Tot tenslotte een uitloper een boom op zijn weg tegenkomst, het liefst een boom met een gegroefde stam, zoals een eik. Dan gaat die uitloper op zoek naar het licht en groeit rechtstandig langs de stam omhoog. Zodra de tak naar boven kruipt ontwikkelt deze dade lijk geheel andere wor tels als toen hij nog over de grond kroop. Met de gewone wortels verza melt de Klimop de voe dingsstoffen uit de bo dem; de wortels die nu ontstaan dienen alleen voor de plant om zich vast te houden, er wordt geen voeding mee opge nomen. De boom, die door de Klimop als steun wordt gebruikt, ondervindt dan ook geen enkel nadeel. De wortels dringen in elk spleetje en groefje naar binnen, zwellen dan op en komen muurvast te zitten. Zo kan de Klimop een hoogte van meer dan dertig meter berei ken. Alleen op beschutte, warme plaatsen en na een groeiperiode van tenminste acht tot tien jaar, komt de Klimop in de herfst in bloei. Dan verschijnen er plotse ling andere takken aan de plant, gladde takken zonder hechtwortels en ook de bladeren verto nen een geheel andere vorm. Ze hebben niet de typische vorm die bij de Klimop zo kenmerkend is, doch simpele, eivor mige bladeren. In spe- tember komen aan die takken schermen van geelgroene bloemen, die nauwelijks opval len, of het moet zijn door de wat onaangename geur. Ze produceren echter veel nectar, die voor de bestuiving wes pen, bijen, hommels en vliegen aanlokt om zich uitbundig tegoed te doen aan het laatste feestmaal. De nectar is zo overvloedig dat je de druppeltjes boven op de bloemen kunst zien lig gen. Uit die bloemen ontwikkelen zich vruch ten zo groot als erwtjes. Pas in het volgend voor jaar worden de blauw zwarte bessen rijp. Door het eten van die bessen zorgen de vogels voor de verspreiding. Voor kinderen zijn ech ter die bessen lang niet ongevaarlijk. Van het altijd-groene bladerdek van de Klimop wordt door veel insekten gebruik ge maakt om te overwinte ren. Onze voorouders wisten daar ook al een dankbaar gebruik van te maken. Tegen muren op het oosten werd vaak Klimop geplant. Dat werkte als een prima isolatie, zowel tegen kou als tegen vocht. G. van L.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5