„Ik ben een soort bruggenbouwer geweest tussen de verschillende bevolkingsgroepen" A. ter Maten neemt afscheid van bibliotheek ,De bibliotheek werd een sociale ontmoetingsplaats" „We zijn begonnen op de zolder van een jeugdgebouw" ,,Ik vmd dat er na vijfendertig jaar nu nieuwe mensen moeten komen' Ik was ervan overtuigd, dat we bij de tijd moesten blijven" VERGROTEN? te lT ~r )- LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 interview :vti njgj I88l, 3nra agk aols iEUSDEN - „Als ik die vijfendertig jaar bibliotheek werk :r o, yerzie, ben ik er zelf verbaasd over met hoeveel dingen bel i; bezig ben geweest. Wat me bezielde? Het was voor mij W een bijzondere aanvulling van een bezig zijn naast mijn (erk. Door mijn handicap ben ik beperkt op het gebied ran sporten en andere dingen. Het is voor mij de uitleving ran een hobby geweest. De groei van de Leusdense bi- iliotheken heeft het bovendien voor mij interessant ge- iakt om vanuit het praktische werk in het beleidsvlak [óór te gaan." .d? JZ. eu: .Ban het woord is J.A. ter Maten, lie, na vijfendertig jaar betrok- en te zijn geweest bij het Leus- - ens bibliotheekwerk, donder- ig 9 oktober afscheid gaat ne- nen. ,Het werk is mij constant bjven boeien en dan denk ik chteraf, als je zo'n periode verziet, dat er hier veel posi- fs tot stand is gekomen. Na- iurlijk is dat niet aan één per- oon te danken, maar aan de oede samenwerking in de be- iren èn met de talloze mede- -erkers. Dat ik daar richting an heb mogen geven is fijn ge 'eest." 'ijfendertig jaar betrokken- eid bij het bibliotheekwerk, en betrokkenheid die in ver- j Ichillende fasen uiteenvalt. Het v'i erste voorzitterschap be- f leedde Ter Maten vanaf 1965, >en er een stichting ontstond, laar reeds vanaf 1951 was hij lerkzaam in het bibliotheek- rerk in Leusden-zuid, toen nog lusbroek. Successievelijk loeiden daar allerlei andere flijwillige) functies bij de bi- jLlliotheek uit voort. Y| /at motiveert iemand om zo'n T4 inge periode in het biblio- U leekwerk bezig te zijn, hoe iiakte hij er in verzeild, en hoe 'I Komt het, dat hij er zo lang is Ét lijven hangen? ^•Van 1951 tot 1965 was de bi- liotheek in Leusbroek een ini- itief van een groep mensen mnt hun belangstelling voor et boek, om te zien wat men it zo'n kleine bibliotheek ir de gemeenschap in Leus- >ek kon doen. Ik had des- de leiding van de biblio theekcommissie van het Chris telijk Jongeren Verbond van raaruit de bibliotheek eigen- ik gestart is. Voor die biblio- leek deed ik met vele ande en alles wat wat er gedaan toest worden. De aanschaf van e boeken werd in hoofdzaak oor mij gedaan. Dat had ook Jijn belangstelling, let werk is dus gestart in Zuid, anuit een heel klein gegeven: et voor het publiek toeganke- in brengen. Haar bibliotheek bestond uit zo'n 900 exempla ren, waarvan uiteraard na de oorlog wel het een en ander verouderd was. Een heel pril begin: drie stukken van biblio theken, waarin drastisch gesa neerd moest worden om te ko men tot één opzet. In 1952 start ten we met een eerste catalo gus met 619 boeken. Daarmee zaten we op de zolder van het jeugdgebouw aan de Ooie- vaarshorsterweg. De lezers be taalden een dubbeltje per boek per week, hetgeen in verhou ding tot de abonnementsprijs van nu een vrij hoge bijdrage was. Met een beetje lezen in een gezin betaalde men al vrij gauw toch ten fors bedrag EERSTE SUBSIDIE De eerste subsidie kreeg de bi bliotheek in december 1952 van Provinciale Staten van Utrecht. In de jaren vijftig be stond er een regeling, waar mee de provincie het biblio theekwerk ging steunen. De provincie, op zijn beurt, pro beerde daartoe van elke ge meente een bijdrage te knjgen in een fonds. De bibliotheken werden vanuit de provincie ge steund via de organisaties, die het bibliotheekwerk beheer den. In Leusden was dat de Landelijke Stichting CJV Lec tuurvoorziening te Amsterdam, in Hamersveld en Achterveld zal dat het Katholiek Lectuur Centrum zijn geweest. Ter Maten: „Je had allerlei kleine groeperingen, die in die jaren het bibliotheekwerk dre ven, afgezien van de grote plaatsen, waar een openbare bibliotheek was. In vele plaat sen gebeurde het werk vanuit confessionele achtergrond, vanuit parochie of vanuit het Nut van het Algemeen. De pro vincie maakte een pot, en ver leende via de organisaties sub sidie. Zo kregen wij in 1952 126,30. Dat was een mooi De heer Ter Maten. jk maken van een bibliotheek fón dat CJV-werk, dat uit uit leen aan leden daarvan be tond In die beginjaren is daar aan toegevoegd de resterende ibliotheek, die toen nog on der beheer was van mevrouw oëll-de Beaufort. In feite was er in 1905 in Leusden al een bi- liotheek opgestart door de fa milies De Beaufort, Royaards, an Hardenbroek en Roëll. Tot aan de oorlogsjaren deden zij te: bibliotheekwerk in Leus- den. In mijn jeugd, tijdens de chooltijd in de jaren dertig, ing ik altijd op de vnjdagmid- l naar de bewaarschool op Ooievaarshorsterweg' en tear zaten twee dames met •ruge hulpen achter de tafel en teenden de boeken uit. In de torlogsjaren was de school be et en had mevrouw Roëll de toeken naar Groot Schutter- hoef gehaald. Daar had ze nog Jel enkele klanten, die bij haar •wamen lenen, maar ze werd te tod en kwam begin vijftiger ja- ten bij ons, toen wij het initiatief temen om met die volwasse ten-en jongerenbibliotheek ten de CJV iets te gaan opzet ten voor de bevolking in Leus- en-zuid, met het verzoek om tear boeken bij ons te mogen startbedrag. Wat kostte toen een boek? Dan moet je denken aan prijzen van 2,75 tot 5,-! Deze regeling zette zich in de jaren daarna voort en de ge meente Leusden bleef aan de provincie zijn bijdragen geven. Pas in 1961 ging de gemeente Leusden rechtstreeks de bi bliotheek in Zuid en de paro chiebibliotheken in centrum en Achterveld subsidiëren. Dat begon met een subsidie van 25 procent van de totale op brengst van het leesgeld Een aardig voorbeeld: Voor 1961 had de gemeente ons 100,- gegeven als voorschot, en bij de eindafrekening in de exploi tatie over 1961 bleek te totale opbrengst van leesgelden 321,52 te zijn. 25 procent daarvan was 80,38, en wij hebben keurig netjes 19,62 aan de gemeente moeten te rugstorten van het voorschot ^an 100,-! BIBLIOTHEEK COMMISSIE Na de eerste aanloop werd het werk verricht door een biblio theekcommissie bestaante uit een groot aantal jonge mensen. aan wie Ter Maten leiding gaf. Voor hem kristalliseerde zich toen al de opvatting, dat dit werk alleen maar te realiseren was door een groep mensen, die zich daar vrijwillig voor wilde inzetten. Zoals het toen was, is het nu nog: het biblio theekwerk in Leusden zou zon der vrijwilligers ook nu niet kunnen bestaan. Grote bewon dering heeft Ter Maten voor al deze vrijwilligers. De biblio theek is in de loop der tijd mede daardoor een sociale functie gaan vervullen de vrij willigers hadden en hebben werkzaamheden, waar contac ten uit voortvloei(d)en en door de wisselwerking werd de bi bliotheek een sociale ontmoe tingsplaats. Ter Maten: ,,In de jaren '50 tot '60 hing de bibliotheekcommis sie een beetje in de lucht, af hankelijk van de goedwillende medewerking van de besturen van het CJV, die in feite nog ei genaren waren van de biblio theek. Daarom ben ik in 1957 al begonnen om een stichting te creëren, hetgeen tenslotte in 1965 tot stand kwam. Door deze stichting kreeg het bestuur zelf standigheid en kon, los van achter zittende invloeden, gaan opereren, hetgeen een duide lijke verbreding voor Leusden- Zuid betekende. Ik heb het toen voor elkaar gekregen, dat er een bestuur kwam van uit eenlopende confessie met ze ven mensen, en dat was voor die tijd, afgezien van de verbre ding, ook een vorm van brug genbouw In die jaren zaten daar al Hervormden, Gerefor meerden, een Doopsgezinde en vertegenwoordigers van het Christelijk en openbare onder wijs in. Wij begonnen naast de avonden ook met middaguitle ningen. Verscheidene lezeres sen voelden zich tot het werk aangetrokken en gingen mee helpen bij de uitlening. Daarbij werd absoluut niet gekeken uit welke hoek je kwam, daar werd de verbreding meteen verder doorgezet Mijn werk van alles doen in die eerste vijf tien jaar werd daarna door meerdere bestuursleden over genomen. Ik heb met dat ook zelf uitlenen natuurlijk een ontzettend goede leerschool gehad. Ik ben van mening dat je, als je inspraak in een bestuur wilt hebben, ook een goed inzicht moet hebben in hetgeen waarom het gaat. Inspraak zon der inzicht leidt tot uitspraken zonder uitzicht, wat maar al te vaak is gebleken. Vele van de medewerkers hebben een zelfde opleiding in de praktijk ondergaan en konden daar door ook mee gaan praten over de aanschaf van boeken in de tijd toen dat nog niet door bi- bliothecaresses geregeld werd." DE BOEKENMOLEN „Kort daarop werd in zuid de naam 'De Boekenmolen' inge voerd, ook al weer om aan te geven dat, al was je een stich ting van Protestantse signatuur, je niet een eenzijdig naar de Protestantse hoek gerichte in stelling was. Mijn streven is er altijd op 'gericht geweest om voor de bevolking in al zijn ge ledingen boeken beschikbaar te hebben en dat is redelijk goed gelukt. Van de nieuwe in woners die dachten: 'Ik ga maar eens kijken op die Ooie vaarshorsterweg: het zal wel niks zijn, het zal wel barstensvol staan met streekromans', waren er velen, die verrast waren wat ze er allemaal vonden. Zo kwam de groei er behoorlijk in." Het aantal beschikbare boeken steeg gestaag. Was men in 1952 begonnen met zo'n goeie 600 exemplaren, in 1958 beschikte men over 1200 boeken, mede door schenkingen. Het aantal uitleningen steeg in dat jaar tot 3280, terwijl het leesgeld 211,69 bedroeg, met dubbel tjes per boek per week bijeen gebracht. Nog even een paar cijfers: het aantal uitleningen liep van 1953 tot 1976 op van 1850 tot 26.000, terwijl de ont vangsten stegen van 135,- tot 4 300 - per jaar H^t subsidie- beeld laat zien, dat er van 1952 tot en met 1969 van provincie en gemeente samen 4 .761,-is binnengekomen, van 1970 tot 1975 is de subsidie al 8.349,-, terwijl deze van 1976 tot en met 1986 maar liefst f 3.662 423,- bedraagt voor alle Leusdense bibliotheken tezamen. In 1978 nam het bestuur van de stichting Leusden-zuid de be slissing om op te gaan in het be stuur van de Openbare Biblio theek Leusden. Landelijk was er een ontwikkeling opgestart om te komen tot één overkoe pelende bibliotheekorganisa tie, en van 1965 tot 1972 waren de organisaties van de open bare bibliotheken en het Katho liek Lectuur Centrum, de Stich ting C.J.V. lectuurvoorziening, het Christelijk Lectuur Cen trum, het Nut voor het Alge meen en vele andere groepe ringen met elkaar daarover in onderhandeling. In 1972 werd het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum in Den Haag opgericht. Inmiddels was Ter Maten bestuurslid geworden van de CJV Lectuurvoorziening in Amsterdam en zo had hij zicht op het landelijk gebeu ren. de subsidie kon De Boekenmo len tenslotte na jarenlange om zwervingen en gesol om loka- ties in het scholencomplex in zuid worden ondergebracht. Achterveld zal over enige tjd hopelijk ook in een paar schoollokalen gevestigd wor den. Waar ik mee bezig ben geweest vanaf 1976? Op 9 okto ber 1976 werd de openbare bi bliotheek in Leusden geopend en vanaf die tijd hebben wij subsidie ontvangen krachtens de wet op de openbare biblio theken. Vanaf 1976 tot 1986 praat je over een gemeente subsidie van ruim drieëneen half miljoen gulden! Daar zit dan nog niet in het deel dat rechtstreeks door het Rijk wordt gesubsidieerd aan per soneelskosten, óók nog een an derhalf a twee miljoen! Wij hebben toen een beleid opgezet op grond van bevol kingsaantallen en prognoses voor de toekomst. Toen de openbare bibliotheek in 1976 voorzitterschap van de Stich ting Openbare Bibliotheek in zijn geheel op me te nemen. Dat deed ik van 1979 tot en met 1984. Toen ben ik begonnen met aan te kondigen, dat ik wilde terugtreden en de heer Groenman, die inmiddels in de VUT was gegaan, heeft mijn plaats in de Stichting Openbare Bibliotheek in 1985 weer over genomen." Ter Maten acht. terug kijkend op die vijfendertigjarige be trokkenheid bij het biblio theekwerk, zijn functioneren als 'bruggenbouwer' misschien wel het belangrijkste facet van zijn bezig zijn: het ernaar zoe ken om de verschillen in de vele bevolkingsgroepen van Leusden te overbruggen en iets tot stand te brengen voor de totale bevolking van Leus den. „Het ziet er naar uit, en dat moet ik nog wel even kwijt, dat wij in Leusden-centrum over enkele jaren toch naar een BIJ DE TIJD BLIJVEN Ter Maten: „Ik was ervan over tuigd, dat we in Leusden ook bij de tijd moesten blijven. Ook in Leusden zouden wij elkaar moeten vinden om het biblio theekwerk ook voor de toe komst gestalte te kunnen ge ven. In 1975 werd de wet op de openbare bibliotheken aange nomen en toen zou de ge meente zonder meer een initia tief uit de bevolking tot het ves tigen van een openbare biblio theek hebben kunnen honore ren. In zuid zijn wij in 1973 om de tafel gaan zitten met de pa rochiebibliotheken uit Hamers veld en Achterveld om over een vorm van federatieve sa menwerking te spreken. Het waren moeizame besprekin gen: met name Achterveld was heel erg bevreesd voor zijn ei gen zelfstandigheid. Terecht. Achterveld heeft een heel ei gen dorpsgemeenschap en ligt ver verwijderd van Leusden- centrum. Na veel bemiddeling ook van de Provinciale Bibliotheek Centrale en invloed van zijn di- rekteur de heer Kemme ont stond tenslotte toch de samen voeging in federatief verband. Voor Leusden-centrum was pastoor Ritselaar adviseur. Ik herinner me nog levendig dat pastoor Ritselaar in onze verga deringen zei: „Als er een fede ratie komt, moet er geen Katho liek voorzitter worden van dat bestuur, anders lijkt het weer of het alleen een Katholieke zaak is." Die man zag dus duidelijk het bredere, dat er in Leusden gmg komen. Begin 1974 schoof hij mij als voorzitter van het voorlopig bestuur van die fede ratieve stichting naar voren. Samen met Kemme hebben wij de zaak opgezet en in oktober 1975 werd de stichtingsakte ge passeerd. Van 27 oktober 1975 tot nu ben ik voorzitter van de federatieve stichting Biblio theekvoorziening Leusden. Het was een goede zaak, dat de fe deratie er kwam, en dat daar door bereikt is, dat in alle dne de kernen een bibliotheekves- tiging is gebleven. Als het niet gelukt was, ben ik er heilig van overtuigd, dat er één grote openbare bibliotheek in Leus den-centrum gekomen was. maar dat de gemeente gezegd had: zuid en Achterveld, jullie willen verder niet mee. dan val len jullie buiten de boot ten aanzien van de subsidie en de mensen moeten dan maar naar centrum komen. HET HEEFT GOED GEWERKT Nu we zo veel jaren verder zijn, kunnen we zeggen: dat heeft goed gewerkt. Er is een prima subsidieregeling tot stand ge komen, waarin zowel Achter veld als zuid ook financieel zo danig méé zijn gaan draaien m het geheel vanaf 1976, dat er een mooie bibliotheekvoorzie ning is verwezenlijkt. Dankzij begon, beschikten we over 20.000 banden. Voor het werk gebied Leusden-centrum is de norm 44.000 banden. Wij stel den toen voor tien jaar een plan op om te komen tot het norm- bezit voor de aantallen, die toen voor centrum, zuid en Achterveld waren vastgesteld. Dat is redelijk gelukt, zij het dat wij in de beginjaren '80 werden geconfronteerd met de grote bezuinigingen, zodat we de streefdatum naar 1990 hebben moeten vooruitschuiven. Dit was één van de door ons ge stalte gegeven bezumigings- vormen. In al die jaren zijn wij uitgeko men met de begrotingen zoals we die bij de gemeente heb ben ingediend. Wij hebben zelfs een aantal jaren gehad, waarin wij batig overschotten hadden, dat wil zeggen dat er geld terugvloeide naar de ge meente, hetgeen tot oorzaak had dat de bevolkingsgroei zich sterker doorzette dan in de prognoses. Toen in 1982 een ronde kwam van bezuiniging van 10% op vrijwel alle grote onderdelen van de subsidië ring hadden wij ter plekke in de Raadsvergadering een voor stel liggen, waarin wij zelf aan gaven door welke maatregelen wij op een reële manier ons werk in stand konden houden en toch konden bijdragen aan de bezuiniging. Als ik de Raadsstukken zo eens doorlees moet ik zeggen, dat er door alle partijen in Leusden heel vaak met lovende woorden over het bibliotheekwerk is gesproken. Als er kritisch werd gesproken was het meer naar de zijde van de gemeente toe! Ik kan niet anders zeggen dan dat wij als bibliotheek altijd zeer con structief met de gemeente in gesprek zijn geweest. Men heeft in het algemeen de bi bliotheken toch wel als een pri maire voorziening in de ge meente willen zien." VASTE KRACHTEN VAN START In 1976 gingen de vaste krach ten in de bibliotheken van start en vanaf dat moment trok Ter Maten zich in zuid terug uit het geheel van praktische zaken, waarmee hij voordien bezig was geweest Vanaf 1976 volgde hij de zaken alleen be leidsmatig. In centrum had o a Cylia Blom de praktische kant zo'n 25 jaar uitgevoerd en in Achterveld, was dat o.m. de heer Berg. Cylia Blom kon zich niet vinden in alleen maar dat bestuurlijke gegeven en haakte af. „Ik heb het bestuurlijk beleids matige ervaren als iets heel po sitiefs. De Federatie heb ik nu elf jaar als voorzitter mogen dienen. Per 1 januan 1979 werd het bestuur in zuid opgeheven en gmg op in het bestuur in Leusden-centrum, waar de heer Groenman voorzitter van was De heer Groenman trad vanwege zijn vele werk terug als voorzitter en vroeg mij het meuwbouw moeten koersen. De boerderij Nieuw Langen- beek is al lang veel en veel te klein, en uitbreiding van dat pand is niet meer mogelijk door de vestiging van winkels achter het pand. Ter afsluiting zou ik willen zeg gen: Vandaag voert onze bi bliotheek op de Culturade een aktie voor Tarrafal, een plaatsje op één van de Kaap Verdische eilanden en dan met name voor een stukje bibliotheekwerk daar, waarvoor een verzoek via de gemeente in Leusden te recht gekomen is. Ik heb een schets gegeven van hoe wij 35 jaar terug hier heel voorzichtig begonnen en hoe iets uit kan groeien. Je kunt natuurlijk geen vergelijk trekken naar een ei land als Tarrafal. maar ik vind het fijn om iets te gaan opzetten voor een ander, die in een veel moeilijker en mindere situatie verkeert. Niet dat wij dat ruim uit eigen middelen kunnen doen, maar het trof me als zéér positief." „Waarom ik er uit stap? Ik werk nog volledig tot volgend jaar. Er komen nieuwe ontwik kelingen ook op het gebied van de wet openbare bibliothe ken. Hoe gaat die straks inge kaderd worden? Er komt een decentralisatie naar gemeen ten toe wat betreft subsidiege- ving: hoe gaat de gemeente daar straks mee om? Kortom, er zijn nieuwe ontwikke lingen, waarvan ik zeg: ik heb er nu zo veel jaren leiding aan gegeven, dat er nu nieuwe mensen moeten komen, die deze nieuwe facetten naar het jaar 2000 toe willen oppakken. Dit werk moet verder gebracht worden en daar moeten andere mensen zich nu eens mee be zig houden. Het heeft drie jaar geduurd, voordat het een feit gaat worden, maar op 9 okto ber neem ik definitief af scheid." VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer- service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur. van 14 uur tot 17 uur.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5