SE "Dit mag nooit doorgaan" ~vandaag in 0e leusder kranH ichterveldse ouderraden tegen onderwij sbezuinigingen: Open brief Protestbrief naar Deetman )pen dag ver yoga Storing kabelnet leusder krant; Koopavond Achterveld gewijzigd Gespreksavonden voor ouders van kleuters Van de wal in de... Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Rossenbergbuurt ffl CDA-cursus voor vrouwen Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering krant DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 - 18e JAARGANG NO. 44 EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17,20 per kwartaal Uitgave BDU BV Ouderraden van. Peuterspeelzaal "Klein Duimpje" R.K. Basisschool "St. Jozef" P.C. Basisschool "De Regenboog" Openbare Basisschool "Het Startblok". Achterveld. Mijnheer de Minister, Ouders en teamleden en hun vertegenwoordigers in ouderraden en medezeggenschapsraden van boven genoemde scholen spreken hun ernstige verontrus ting uit over de door U voorgestelde bezuinigingsmaat regelen in het basis- en speciaal onderwijs. In een gemeenschappelijke bijeenkomst van ouders en teamleden van alle Achterveldse scholen hebben wij ons bezonnen op de effecten van de voorgestelde maatregelen in onze situatie. Het heeft diepe indruk op ons gemaakt dat de maatre gelen zo basaal en structureel ingnjpen in de ontwik keling en welzijn aan de kinderen. Een kostbaar goed, opgebouwd in tientallen jaren, dreigt verloren te gaan. Bij dit besef doemde ons een schrikbeeld op dat wij in bijgaande foto hebben vast gelegd. Wij verzoeken U met klem alles in het werk te stellen dit onheil te keren. De ouders van de Achterveldse scholen. Achterveldse schoolkinderen met hun overspannen" leraar Theo Snijders. Echt overspannen is hij nog niet, maar als de bezuinigingen i minister Deetman doorgaan, dan is dit her toekomstbeeld. Het felle protest van de ouderraden in Achterveld is een poging om de mrde bezuinigingsvoorstellen tegen te houden. Deze foto wordt overigens samen met een protestbrief naar de muuster gestuurd. (Van één onzer medewerksters) JHTERVELD - „Misschien mogen we hier minister ■etman wel dankbaar voor zijn", sprak de woordvoer- r van de gezamenlijke ouderraden donderdagavond in isisschool 't Startblok. Die dankbaarheid betrof niet de nrgestelde bezuinigingen, maar het feit dat alle scholen in Achterveld en de peuterspeelzaal elkaar gevonden dden in een gezamenlijke actie van de ouderraden; te ginnen met het beleggen van deze informatieavond, tigeveer dertig mensen waren gekomen. Vakbonds- lofdbestuurder Rein Witting legde de voorgetelde bezui- gingen nog eens uit, waarna afgevaardigden van de ie scholen en de peuterspeelzaal een toelichting gaven 'er de gevolgen voor de betreffende scholen. sprekers gingen in op de |r wilgen van 'de vierjarige re- ig' en de vervangingsrege- Het eerste voorstel houdt dat een vierjarige pas na 1 Justus naar school mag. ardoor gaat een kleuter ge- ideld een half jaar later naar tooi, soms zelfs een heel r. Het gevolg voor de scho- ïs een enorme extra werk- tk, doordat alle 'onwennige uitjes' ineens komen. Zij moeten in één jaar tijd worden klaargestoomd voor de mid denbouw (oudste eerste klas). Spelenderwijs praktische en voorbereidende zaken aanle ren, die noodzakelijk zijn voor het latere functioneren en leren lezen, schrijven enzovoort, is er niet meer bij. ,,Het kleuteronderwijs zal bin nen strakke lijnen moeten gaan verlopen", volgens ABOB- hoofdbestuurder Rein Witting. De kans dat daarbij kinderen vastlopen, wordt daardoor gro ter. Met ais gevolg dat de kans dat kinderen in de vervolgklas- sen van het basisonderwijs soms niet mee kunnen Doorverwijzen naar speciaal onderwijs of extra begeleiding is nauwelijks nog mogelijk. „Deetman heeft daarvoor de deur dichtgeslagen", aldus Witting Door de extra werkdruk, de volle klassen en de bezuinigin gen komt de leerkracht onder extra spanning te staan en wordt de toch al niet geringe mogelijkheid dat hij het niet meer 'behappen' kan, groter, met alle gevolgen van dien. VERVANGINGS REGELING Het gemiddelde ziekteverzuim ligt in het onderwijs nu al hoger dan het algemeen gemiddelde: 6,7 procent. De 3-procents ver vangingsregeling van minister Deetman stelt voor om slechts de kosten van een vervanger te vergoeden tot 3 procent van de jaarlijkse werktijd Wie langer ziek is, dient zelf maar een oplossing te verzinnen. Met daarbij de aantekening dat zelfs vrijwilligers niet zijn toe gestaan. De klas van de zieke leerkracht moet dus over an dere klassen verdeeld worden, of op een andere manier 'bezig gehouden worden'. Wat dit kan betekenen voor kleine scholen zoals in Achter veld illustreerde een leer kracht van de Protestants Chris telijke School 'De Regenboog'. Het team bestaat daar 's mor gens uit drie en 's middags uit twee mensen. Wordt een van de twee ziek, dan betekent dat, dat de ander 's middags alle acht klassen van de basisschool moet begeleiden. Hoe dat moest, kon niemand hem ver tellen. ,,Het zal wel dagen zin gen worden, en sporten", aldus de leerkracht. De leidster van de peuterspeel zaal wees op de tegenstrijdige beleidsplannen van de diverse ministeries waar de scholen mee te maken hebben. Het mi nisterie van WVC, waaronder de peuterspeelzalen als wel zijnsvoorziening vallen, stelt voor te bezuinigen met maar liefst vijftig procent, waardoor een aantal peuterspeelzalen zal moeten sluiten. De minister van Sociale Zaken wil extra aandacht besteden aan de mogelijkheden tot her intreding op de arbeidsmarkt voor vrouwen en stelt daarbij dat goede kinderopvangmoge- lijkheden noodzakelijk zijn. Het ministerie van Onderwijs ten slotte stelt voor, vierjarigen ge deeltelijk buiten de school te houden, zonder alternatieve opvang en dus vrouwen van de arbeidsmarkt weg te houden. Mochten de plannen van minis ter Deetman doorgaan, dan ko men veel peuterzalen in de pro blemen. Achterveld heeft in haar peuterzaal een aantal dag delen over, die eventueel voor kleuters beschikbaar gesteld zouden kunnen worden. Maar dan is er nog geen materiaal, zullen de kosten enorm zijn en bieden de dagdelen geen vol waardig alternatief voor de kleuterschool. Slechts twintig procent van de peuterleidsters heeft een opleiding voor het begeleiden van kleuters. Zo'n opleiding duurt drie jaar, maar de peuterleidsters krijgen am per een jaar de tijd om deze kennis te veroveren. Peuterspeelzalen werken met een beperkte subsidie van de gemeentelijke overheid. Ou ders betalen een niet gering deel van de kosten. Zodra kleu- vervolg op pagina 3 jEUSDEN De Yoga iendenkring in Leusden, deel uitmaakt van de ehting Werkgemeenschap kehart, houdt op zaterdag oktober een open dag. interesseerden kunnen n deelnemen aan een aan- open lesuren, waarin men lewijd wordt in de be gin- en van de Hatha-yoga. n en ander zal plaats vin- n in parochiehuis De Kom n de Hamersveldseweg. De meest beoefende vorm van Yoga is de Hatha-yoga. In de Ha tha-yoga lessen staan drie ele menten centraal. De lichaamshou dingen dienen het lichaam te ver sterken en te leren hoe er bewus ter in te leven. De ademhalings oefeningen moeten leiden tot het terugvinden van het natuurlijk a- demritme en de ontspanningsoe feningen maken voelbaar waar en wanneer wij ons spannen, c.q. in nerlijk verzetten, en hoe wij deze spanningen geleidelijk weer los kunnen laten. Tijdens de open dag zijn er dne lesuren gepland, waaraan een ie der vrijblijvend kan deelnemen. Om 13.30 uur start een les voor beginners, terwijl gevorderden om 14.30 uur welkom zijn. Mensen met rugklachten vinden mogelijk baat vanaf 15.30 uur, als er spe ciaal voor hen een lesuur start. De lessen worden geleid door ver schillende leerkrachten van de Yoga Praktijk „Eckehart". Na elke les staan koffie en thee klaar, terwijl er dan tevens de ge legenheid is om met elkaar van gedachten te wisselen. Nadere in lichtingen kunnen worden verkre gen bij het secretariaat van de Stichting, dat telefonisch bereik baar is onder nummer 033-941256. LEUSDEN Voor de eerste maal in het veertienjarig be staan van de wijkvereniging Rossenberg, hield het bestuur een dropping voor de wijkbe woners. Meer dan honderd Rossenberg-bewoners, ver deeld over 21 groepen, deden afgelopen vrijdag aan deze dropping mee. Initiatiefnemer LEUSDEN - Momenteel zijn er werkzaamheden aan het Amers- foortse kabelnet. Bezitters van vi deorecorders is al aangeraden om de recorder bij het afspelen los te Koppelen vdii ue tniifeiLiic-u.ycuig. Wie een afstem-mogelijkheid van het uitgangskanaal heeft kan storin gen voorkomen. Men moet dan de recorder en het tv-toestel afstem men op kanaal 38. (advertentie) Onafhankelijk |BDU| nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm.) Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage- Njks van 9 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten. Kies uit het uitgebreide programma Zowel vrij staand als helft van een dubbel v a 82.500,- (incl. b.t.w.) BOUWBEDRIJF GOLOEWIJK B.V. Postbus 320, 7000 AH DOETINCHEM Tel 08340-34351 en organisator T. Sittrop had voor een zeer aantrekkelijk parcours gezorgd in de direc te omgeving van het dorp. De vijf kilometer lange tocht voerde in het donker van Stouten- burg via een smal weggetje door de weilanden naar de Schammer- steeg. Vandaar ging het door de vroege avondmist naar de parallel weg langs de njksweg, door de Zwartesteeg naar het industrieter rein om via het park Princenhof weer in de eigen woonwijk uit te I komen. De familie Arends was de enige groep die het parcorus foutloos liep I en werd daarmee winnaar. De fami- lie Gerrits, die pas in Leusden woont en daardoor misschien een klem stukje oversloeg, kwam als eerste binnen en wist beslag te leg gen op een tweede plaats. Derde en vierde werden respectievelijk familie Broekman en de groep jon geren van de families Luijten en Hil- wig. Alle overige groepen moesten onderweg constateren dat zij de weg kwijt waren en kwamen langs alternatieve routes op het eindpunt aan. Daar stond voor iedereen een hapje en een drankje klaar. (advertentie) garantie 'ijjS instituut Een vreemde taal leren? TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Start direkt! Inl. 033-729097 ACHTERVELD - Met in gang van vrijdag 3 okto ber aanstaande worden de tijden van de koop avond in Achterveld ge wijzigd. Dit om een be tere service aan het win kelend publiek te ge ven. De winkels waren de voorgaande jaren tus sen 18.00 en 19.00 uur gesloten op de koop avond. Hierin komt nu met in gang van vrijdagavond een verandering. De winkels blijven nu tus sen 18.00 en 19.00 uur open, maar sluiten dan om 20.00 uur. Uit tellingen is gebleken dat de kooppiek vroeg in de avond ligt. Na 20.00 uur blijkt het overal zo rustig te zijn dat om deze reden de winkeliers tot deze sluitingstijdwijzi ging hebben besloten. Stichting Volkstuinen Complexen Leusden vierde eerste lustrum Pag. 3 Weerbericht Pag. 3 Neusje van de zalm injazz-sociëteit Pag. 4 Below Zerow bestaat tien jaar Pag. 4 Buitenbad defintief van tafel Pag. 5 Leusden heeft genoeg van storingen op kabelnet Pag. 5 Roda (zo.) pakken Achterveld in sfeervolle derby Roda (za.) moeten punten delen LHV in winning mood Pag. 8 Pag. 8 Pag. 9 LEUSDEN De kruisver eniging Achterveld organi seert een aantal gespreks avonden voor ouders van kleuters in de leeftijd van 11/2 tot en met 4 jaar. Deze avonden zijn gepland op 14, 21 en 28 oktober van 20.00 uur of 22.00 uur en wor den geleid door een distrikts- verpleegkundige en wijkver pleegkundige, ze vinden plaats in het wijkgebouw Ach terveld aan de W. van Amers- foortsestraat 38. Op deze avonden kunnen alle boeiende facetten van de kleuter leeftijd aan de orde komen en de konsekwenties ervan voor de op voeding. Onderwerpen kunnen bij voorbeeld zijn: zindelijkheid, eten, slapen, driftbuien, al naar gelang de belangstelling van de deelne mende ouders. Zowel moeders als vaders kunnen op deze avonden te recht. Opgave vóór 10 oktober via het spreekuur van de wijkverpleeg kundige, dagelijks van 13.00 uur tot 13.30 uur. Telefoon 03425-1333. De avonden zijn bestemd voor le den van de kruisvereniging en de totale kosten zijn vijf gulden per persoon. LEUSDEN - Evenals verleden jaar wil het CDA-Vrouwenbe- raad weer een zogenaamde po litieke startcursus voor vrou wen organiseren. Deze cursus is speciaal bedoeld voor vrou wen die meer willen weten van de politiek, maar niet weten hoe te beginnen. Men wil de cursus in de pe riode van eind oktober tot be gin december houden. Me vrouw Jo van der Wal leidt het geheel. De cursus omvat een vijftal lessen. Deelname kost vijftien gulden inclusief koffie en materiaal. Vrouwen die mee willen doen, zijn niet verplicht om lid te wor den van het CDA of het CDA- Vrouwenberaad. Meer inlich tingen over de cursus zijn ver krijgbaar bij mevrouw Wies Hoekstra, Hamersveldseweg 108, telefoon: 941436 (b.g.g.: 940978). Op dat adres kunnen geïnteresseerden zich ook aan melden. ACHTERVELD - Zaterdag is een automobilist van de weg geraakt in Achterveld. Hij reed rond 21.00 uur op de Ruurd Visserstraat, maar zag niet dat deze weg plotseling op houdt. Het is de bedoeling dat deze weg ui ae lucKonibi woiui doorge trokken. De gemeente heeft er geen afzetting neergezet. De man uit Opheusden belandde daardoor m een weiland. Zijn wagen moest met flinke schade worden afge- sleept. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 BUITENBAD DEFINTIEF AFGEVOERD:

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1