Stichting Volkstuinen Complexen Neusden vierde eerste lustrum s Opbrengst Grote Club Aktie naar sportzaal Achterveld TOYOTA LEUSDEN, Tweede volkstuinencomplex leusder krant Jozefkerk viert Maria-maand Oud papier actie D WS JokaaL Leusden Achterveld 50 50 LEUSDER KABEL KRANT Nazomers Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. weekindegmeerie/ AUTO EEMHAVEN DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN Ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan vier de Stichting Volkstuinen Complexen Leusden uitbundig est in t Ros Beijaert. Het bestuur van de stichting had een astspreker uitgenodigd die de ruim zestig aanwezigen nog ng zal heugen: de dichter, auteur en schilder Willy Kruijssen. Alvorens het woord aan de dich- r te geven, werd eerst een aantal inhoudelijke problemen behan- ild, zoals het ter beschikking stel- a van sleutels van gebouwen op et volkstuinencomplex. Men deel- mee, dat er bij de stichting een nef van leden binnengekomen las met een aantal suggesties ter Ximalisenng van het volkstuinge- >uren. Onder andere deed men de sug- istie naar het bestuur toe om een :eed pad aan te leggen, een plek or afval te realiseren, een uitgif- punt voor tuingereedschap te teéren, alsmede een schuilplaats oor regen aan te leggen. Het be- uur, dat deze voorstellen pas op dag van de feestbijeenkomst «vangen had, was nog niet in staat uitsluitsel te geven. Wel merkte voorzitter D. L. de ooter meteen al op, dat een en ,der ten koste zou moeten gaan in veel kostbare ruimte. Behalve honderdachtenzestig mensen e al een volkstuin gehuurd heb- en, bestaat er een wachtlijst van ensen die er graag voor in aan- erking willen komen. Mogelijker- qs, zo zei De Kooter, zal het pro- eem van een wachtlijst in de toe- imst minder worden, wanneer et de Leusdense Hockeballver- uging nadere afspraken gemaakt n over de totstandkoming van ai tweede complex volkstuinen n het Valleikanaal, te weten de catie tussen de hockey- en tennis- ilden. De voorzitter merkte voorts op, il het mogelijk was om zich op de :htlijst te doen plaatsen door betaling van vijf gulden per Wie nummer één op de wacht- staat, komt het eerst in aanmer- voor het huren van een tuin, behoudens een voordracht van ge meentewege met een sociale indi catie. De wachtlijst bestaat thans uit veertig mensen. STILTE Hierna werd het woord gegeven aan Willy Kruijssen. Misschien dat „stilte" beter is in plaats van „woord": zijn voordracht begon met een minutenlange stilte. De aanwe zigen begonnen zich al af te vragen of ze in het ootje genomen werden. Na enkele minuten begon iemand spontaan te applaudiseren. Kruijs sen vroeg toen, of men ook stil kon zijn, en begon daarna vrij vlug aan een zeer interessante betoging, waarin hij het publiek meevoerde door het spanningsveld dat bestaat tussen de begrippen beheersen en beheren van een tuin. Enkele cita ten willen wij u niet onthouden. „Wat de meeste tuinders zoeken, is de stilte. De reden van dit zoeken kan voor mensen verschillend zijn: je hebt teveel tijd; je bent een echte Hollander die een grote opbrengst ziet met daaraan gepaard een rela tief lage uitgave bij de groenteboer: je houdt misschien van de natuur. Ik ben zelf geen fanatiek tuinder. Toch is er in de loop van de jaren een relatie ontstaan tussen de plan ten en mij." „Moestuinen zien er vaak erg netjes uit: alles zeer goed onder houden, onkruid weggehaald, er is sprake van overbemestmg, alles staat in keurige rijtjes: kortom het zijn showtuintjes." RELATIE „Iemand die een relatie opbouwt met planten, maakt menige cnses Het jubüeumbestuur van de Stichting Volkstuinen Complexen Leusden tijdens de viering van het eerste lustrum. door, als in een verliefdheid: wat doe je tegen ziekten, bestrijd je be paalde onkruiden nu wel of niet? Veel onkruiden ik ben met ge neigd om van onkruiden te spreken hebben een relatie met groente- planten, de natuur is een samen spel. Wij zijn vaak onverantwoord bezig met dat spel: we worden al niet eens meer wakker van allerlei actiegroepen." „Vroeger was er een veel duide lijker samenhang tussen mens en natuur. De mdustnéle revolutie heeft daar een eind aan gemaakt: de mens nam meer van de natuur, dan dat hij weer teruggaf. Waar schijnlijk is dit foute denken geènt op het scheppingsverhaal: Nu gaan we de mens maken,.Hij zal heersen over de natuur. „Met „heersen over" is natuurlijk een „beheren" bedoeld. Om het verschil duidelijk te maken: je spreekt van „heersen", wanneer het gaat over macht hebben. Macht hebbers zijn er maar weinig. Enke len verrijken zich ten koste van veel offers en geringe energie. Dat heeft als resultaat: disharmonie, gevolgd door onvrede en agressie. Bij „be heren" is er sprake van een samen werking van velen met wederzijds respect voor elkaar: grote energie en inspanning leveren een groot re sultaat met als gevolg: harmonie, vrede en liefde. Het laatste moet het doel zijn, waar wij naar streven. Het heersen is echter een obsessie ge worden voor de mens: hij heeft zich verlaagd tot een arrogant beest." RESPECT „Tuinders zouden wederzijds respect moeten hebben voor de groenten. Je hebt mensen „met groene vingers": die gaan van natu re goed om met planten. Anderen moeten de wijsheid uit boeken ha len: leren wat wederzijds respect betekent, wat liefde en toewijding betekenen. „Planten kunnen praten. Com municeren met planten doe je in stilte: je moet je er open voor stel len. Dat is niet uit te leggen: in ieder geval moet je jezelf seneus nemen. Je moet tot rust komen, intuitie heb ben, waarnemen en bekijken. Ga maar een uur tussen je planten zit ten. Wie dan uiteindelijk een relatie met zijn planten heeft opgebouwd, weet exact welke behandeling moet worden gegeven aan bepaal de planten. Maar helaas wordt dit geloof dat men zelf zo heeft ont dekt, met serieus genomen. Boe kenwijsheid daarentegen wel. Mensen kunnen in een volkstuin to taal gevoelloos met planten om gaan. Jezelf en de natuur seneus nemen: daar begint het beheren mee." REACTIES Na het verhaal van de gastspre ker volgde er een discussie waarbij de gemoederen soms hoog oplie pen: het verhaal van de spreker leek dan ook lijnrecht in te gaan tegen de ideeen van de volkstuin- ders. Zo vroeg één der aanwezigen, of het beter was in volkstuinen het onkruid maar te laten groeien Door het bestuur van de feestvie rende stichting wordt men bestraf fend op de vingers getikt, wanneer men onkruid laat groeien. De spre ker was het daar niet a priori mee eens. Wel was ook hij van mening, dat er geen wildgroei moet plaats vinden. Zo was hij een sterke voor stander van het composteren: het plantenafval moet weer terug in de grond. Men zou met wisselcultuur moeten werken: dan heeft de grond de kans om weer tot rust te komen. De gastspreker vertelde: „Men sen hebben erg veel geleerd, maar ook erg veel afgeleerd Gemak zuchtig houden mensen zich bezig met wanbeheer. Met veel inventivi teit weten mensen steeds weer te verzinnen, waarom bepaalde vor men van wanbeheer toch nodig zijn. „Doordraaien" bijvoorbeeld is schandalig. Ook al doet men dat al zeer lange tijd. Maar dat wil nog niet zeggen, dat het ethisch verant woord is. De maatschappij van van daag draait op onder andere de chemische industrie. Dat heeft langzamerhand gigantisch veel op geleverd aan verdiensten, maar ook aan grote problemen. Proble men waar wij ons geen raad mee weten. De stap om een en ander recht te trekken, wordt met gezet: dat kost teveel energie, teveel geld, teveel werkgelegenheid." LOTERIJ Na deze discussie werd gepau zeerd. Men kon loten kopen voor een loterij, waarvan de opbreng sten voor de stichtmgskas waren. Medegedeeld werd, dat een deel van de prijzen ter beschikking ge steld werd door de bedrijven Van den Berg, Aurik en Kniep, terwijl de Rabobank een paar honderd gul den had gestort op de stichtings- kas. De overige prijzen werden door de stichting betaald. In totaal brachten de loten het bedrag van 299,15 gulden op. Tijdens de pauze arriveerde wet houder Gijs van Woudenberg. Hij dankte de aanwezigen voor de uit nodiging en verontschuldigde zich voor zijn late arriveren Hij kon de feestvierende stichting meedelen, dat het gemeentebestuur de stich ting een warm hart toedraagt. Veel toezeggingen op het gebied van beschikbaar stellen van terreinen kon hij echter met doen. Er moeten daartoe nog allerlei voorstellen ge daan worden. Een overlegsituatie met de hockeyclub leek de wet houder zeer gewenst. Hij wenste de stichting veel suc ces toe voor de toekomst en dankte voor de plezienge samenwerking Voorzitter De Kooter reageerde met de opmerking, dat het bestuur van de stichting zeer volhardend zal zijn, waar het gaat om de realise ring van nieuwe terreinen. Tijdens de pauze kon men zich vermaken met muziek van de Gera- tiko's: een wel erg hard contrast met de inhoud van de voordracht van de gastspreker. De aanwezi gen lieten zich de aangeboden con sumpties bijzonder goed smaken. Rond kwart over elf werd de bij eenkomst beëindigd. LEUSDEN - Binnenkort neemt het college van B. en W. een beslissing over een tweede volkstuinencom plex. Dit zou moeten komen aan het Valleikanaal. Een onderzoek naar de mogelijkheid van een dergelijk complex is bijna afgerond. De Stichting Volkstuinen Com plexen Leusden (SVCL) knjgt in ie der geval niet f 85.000,-. Dit bedrag had de gemeente mtgetrokken voor een complex aan de Asschat- terweg. De provincie keurde de aanleg daarvan echter met goed. vervolg van pagina 1 naar de peuterzaal moeten, tekent dit een lastenverzwa- gvoor de ouders, ie dat niet op kan brengen oet het kind dan maar thuis uden, hoewel de pedagogi- he noodzaak om kleuters in oepsverband te laten spelen werken erkend wordt. Dat itste vindt bevestiging in het t dat ruim 95 procent van de «derlandse kleuters vanaf zijn haar vierde verjaardag de euterschool bezoekt. JRGERLIJKE NGEHOORZAAMHEID kamerfractie van de WD left volgens Rein Witting 'een iwijs van onvermogen' afge- iven door het WD-alternatief in een vierjarige regeling, tarbij werd voorgesteld kleu- rs korter naar school te laten an ,,Het getuigt van een oot onbegrip voor hoe een hooi werkt en wat een onrust e zowel voor de organisatie s de ouder die het kind komt halen betekent. Bovendien staat in de, nu net een jaar gel dende wet voor het Basisonder wijs, dat begin- en eindtijden van de school zoveel mogelijk gelijk moeten zijn" Het voor stel nep daarom volgens de vakbondsbestuurder min of meer op tot 'burgerlijke onge hoorzaamheid'. Kortom, een goed alternatief is dit niet. De voorgestelde vierjangenre- geling heeft niet alleen gevol gen voor kleuters. Het aantal leerkrachten en een aantal voorzieningen op school zoals vakleerkrachten, remedial tea ching en taakverlichting voor de directeur is afhankelijk van het aantal leerlingen. Als ge volg van de beperkte invoer van kleuters knjgen de scholen daardoor minder leerkrachten, maar ook minder extra voorzie ningen die aan de hele school ten goede komen. ALTERNATIEVEN De aanwezige ouders reageer den geschokt toen het lang zaam tot ze doordrong wat deze bezuinigingen voor deze kleine irshof Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktle: Hans Mosterd. Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 66.80 per jaar, 33,90 per half jaar, 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. gemeenschap zouden gaan be tekenen. Dat dit niet door moest gaan, daar was men het snel over eens. maar wat dan wel. De school op vrijdagmid dag, in plaats van woensdag middag sluiten, ter bezuiniging op de stookkosten, minder leermaterialen misschien? De vakbondsbestuurder torpe deerde deze alternatieven on middellijk. De personeelslas ten beslaan ongeveer 88 pro cent van de totale begroting Leermiddelen en stookkosten vormen maar een fractie van dat bedrag. Daar is niet vol doende geld te halen, ,,al krij gen alle kinderen een jaar lang geen schriften". De onderwijsbonden en ad viescolleges wisten ook geen alternatieven te bedenken, geen onwil, maar onmogelijk heid. De bonden staan met de rug tegen de muur. Volgens hen kan op het onderwijs abso luut niet meer bezuinigd wor den, zonder de kwaliteit van het onderwijs aan te tasten, het geen alleen maar onderstreept is door 'dergelijke bokke- sprongen' van de minister. De gezamenlijke ouderraden van Achterveld besloten ten slotte een protestbrief te sturen naar het Ministerie en de plaat selijke overheid. Ook alle frac ties in de Tweede Kamer krij gen een exemplaar toege stuurd. Akties op 30 septem ber, de dag van de onderwijs begroting, staan op het pro gramma. (advertentie) Sinds donderdag verkopen de jeugdleden van de Ach- terveldse sportverenigin gen S.V.A. Achterveld, Avanti en de Eemelaar, en thousiast loten. De op brengst is bestemd voor de inrichting van de ontmoe- IEMAND FELICITEREN? Dat doe je toch via de felicitatie- rubriek van de LEUSDER KABEL KRANT? Felicitaties 6.- per eerste 2 regels F'ke regel meer 6 - extra. Vandaag opgegeven, morgen op de kabel. het dagelijkse kijk- nieuwsblad in de gemeente Leusden op KANAAL 4 Opgave: kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. LEUSDEN In Geloof en Kerk, een veertiendaagse uit gave van de Sint Jozefparo chie te Leusden-Centrum, staat te lezen dat deze paro chie gedurende de maand ok tober extra aandacht zal be steden aan Maria. Voor heel wat mensen, zo valt te lezen, is de oktobermaand een periode om Maria extra bij hun leven, zorgen en gebed te betrekken. Gedurende de maand oktober zal daarom tijdens de woens dagavondmissen van 19.00 uur de keuze van woord dienst, lezingen en gebeden op de Mariamaand afgestemd worden. Enkele Manaliederen „oude stijl" zullen dan worden gezongen. Voor ondersteuning zorgt het Paro chieel Gemengd Koor, de eerste twee woensdagen onder leiding van zuster Imelda, de ovenge dne keren onder leiding van de vaste ACHTERVELD - In ver band met de oud-papierac tie van de muziekver eniging D.W.S. wordt zater dag weer een container ge plaatst op het Groot Achter veldplein. Iedereen die zijn oud papier op wil ruimen, kan dit dan in deze contai ner komen deponeren. Degenen die door omstandig heden niet in de gelegenheid zijn om zelf hun oud papier te komen brengen, kunnen dit mededelen aan W. van Ha- mersveld, telefoon 03425-1688 of aan W Wouters telefoon 033- 941197. Dit moet dan wel vóór vrijdag avond 19.00 uur gebeuren. In woners van Stoutenburg en om geving kunnen hun oud papier deponeren bij W. V/outers, Hessenweg 95 te Stoutenburg. dirigent, Jan van Spaedonck. Tijdens deze woensdagavond missen zal er plaats worden inge ruimd voor het rozenkransgebed. tingsruimte in de nieuwe sportzaal. Dit mag ook wel, want het be nodigde bedrag voor de inrich ting is ongeveer 22.000 gulden. Zoals afgesproken met de ge meente Leusden zullen de ver enigingen de inrichting van de ontmoetingsruimte zelf moeten bekostigen. De loten kosten 1,25 gulden per stuk en worden over het alge meen per vier stuks verkocht. De werkgroep Sportzaal Ach terveld hoopt dat iedere Ach- tervelder loten koopt. Ook fa milieleden en kennissen die niet in Achterveld wonen, kun nen natuurlijk meedoen. De lotenverkoop duurt tot en met 20 oktober De winnaars van de prijzen worden eind ok tober bekendgemaakt. De trek- kingslijst komt in de gymzaal te hangen. Indien door omstandigheden men nog niet in het bezit is van loten, kan men bellen naar me vrouw Timmer, telefoon 03425- 1712. De loten worden dan thuis bezorgd. door Jan Versteegt Over het weer in het week einde hadden we, dacht ik, niet te klagen. Zaterdag was weliswaar een vrij bewolkte dag, maar het was droog. De zondag vergoedde weer alles en er kon gesproken worden van een echte nazomerdag. De weerkaart laat momen teel een vrij forse hogedruk- gordel zien van de Azoren via ons land richting Oost- Europa. Daar omheen zwer ven erg diepe depressies richting IJsland en Scandina vië. Zij bederven het weer in Ierland, Schotland en vrijwel geheel Scandinavië. In het laatste gebied is het overigens al vrij koud gewor den. Zodra de depressies daar gepasseerd zijn, wordt met een ..uuiueujke stroming zeer koude lucht uit het pool gebied zuidwaarts getrans porteerd. In Lapland is het derhalve al echt winters ge worden. Doordat wij voorlopig on der invloed blijven van het eerder genoemde hogedruk- complex, verandert er weinig in het huidige weerbeeld. Aangezien de lucht vrij voch tig is en deze reeds behoorlijk afkoelt gedurende de nacht, ontstaat er gemakkelijk mist. Deze kan zeer hinderlijk zijn voor het verkeer. Oppassen geblazen dus. Als de mist is opgetrokken (het blijft moeilijk te voorzien hoe laat) en de zon erbij komt, wordt het mooi nazomer- weer. En aangezien de wind waarschijnlijk uit de noord- hoek blijft komen, kan de temperatuur tot mooie waar den voor de tijd van het jaar oplopen. Kwetsbaar blijft het noorden van ons land. Daar kunnen restanten van oce aanfronten voor wat meer be wolking zorgen. Vandaag eindigt de maand september. In het weerbe richt van komende donder dag zal ik u de cijfers van de ze toch wel bijzondere maand voorschotelen. Zeker is al wel dat hij erg koud en droog is geweest. Berekend tot en met 26 sep tember heb ik op mijn station in Achterveld een gemiddel de temperatuur van 11,3 gra den gemeten. Als u weet dat dit normaal 14 graden be draagt, dan zitten we ver onder de maat. Voorzichtig durf ik te zeggen dat september 1986 wel eens de op een na koud ste gaat worden sinds de waarnemingen van 1848! Donderdag verneemt u meer! Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubnek vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van ƒ6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde pnjzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tarief: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Woensdag 1 oktober 09.15 uur: Thema-ochtend over de vrouw als hulpvrager in 't Vooron der aan de Burg. Van der Postlaan. 19.30 uur: Kraammarkt voor aan staande ouders in De Springplank aan de Asschatterweg. Zaterdag 4 oktober 10.00 uur Open dag van Amnesty Internationa] in Boerdenj 't Claeve- renblad. Woensdag 1 oktober 09.00 uur: Handwerkhobbyclub in De Moespot. Donderdag 2 oktober 13.30 uur: Bejaardensoos in Ons Gebouw. Vrijdag 3 oktober 20.00 uur: Hessenkar klaverjas- toernooL Zaterdag 4 oktober 20.00 uur: Gehuwdenbal in café Buitenlust. 20.00 uur: Disco show in De Kla- veet. Zondag 5 oktober 14.00 uur Disco in De Klaveet. 14.00 uur: AMBC puzzelrit. Start bij Hotel De Roskam. Maandag 6 oktober 20.00 uur: Volksdansen in De Moespot. Dinsdag 7 oktober 09.00 uur: Welfareclub van De Zon nebloem in Ons Gebouw. (advertentie) Uw dealer voor Amersfoort e.o. Nijverheidsweg 63 Amersfoort 033-631620

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3