I Meerderheid raad vindt aanleg buitenbad geen haalbare zaak Kantongerecht Amersfoort fieusden schrijft bedelbrief .an minister Smit- Kroes ■eusder tenant gemeentebestuur Leusden heeft genoeg van storingen kabelnet Inzake 5 miljoen voor aansluiting op A28: ie Éénmalige uitkering Collecten in oktober Nieuw rijbewijs V E Commissie vergaderingen Ir* •-irj- I DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 plaatselijk nieuws (Van een onzer medewerkers) y LEUSDEN Er kan voorlopig geen sprake zijn van de aanleg van een groot buitenhad bij het nieuw te bouwen Leusdense zwembad. Het opnemen van een buitenbad in de plannen zou de exploitatie van het zwembad een onverantwoord hoog tekort opleveren. Donderdagavond werd duidelijk dat de meerder heid van de gemeenteraad de visie van burgemeester en wet houders delen dat er geen buitenbad aangelegd moet worden. Alleen de fractie van Leusden'85 en wethouder Jan Wagenaar stemden tegen het desbetreffende raadsvoorstel. Op 26 juni van dit jaar heeft de gemeenteraad al ingestemd met de globale plannen om m Leusden een nieuw zwembad te bouwen nadat het oude door brand geheel was verwoest. Op verzoek van de raad moeten er toch nog een paar zaken onderzocht worden. De gemeente raad wilde met zonder meer ak koord gaan met het voorstel om af te zien van enige vorm van buiten- accommodatie bij het meuwe zwembad. In het aanvullende raadsvoorstel dat donderdagavond werd aange nomen, is er sprake van een verfraaiing van de ligweide. De raad is bereid bijna dne ton uit te geven voor een mooiere ligweide. In afwijking van het eerdere voor stel zal er in de plannen ook een kleuterbad worden opgenomen. Een peuterbad was al opgenomen in het plan. VRAAGTEKENS De gemeente heeft het raadge vend ingenieursbureau DHV en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten haar merung gevraagd over een buitenbad in Leusden. Beide instanties hebben de ge meente Leusden afgeraden over te gaan tot de bouw van een buiten bad. De exploitatie van een derge- Ben Stoelmga: ...grote vraagtekens bij de gegeven adviezen... lijke accommodatie is nauwelijks haalbaar, zo menen beide instan ties. De fractie van Leusden'85 zette echter grote vraagtekens achter de gegeven adviezen, zo liet fractie voorzitter Ben Stoelmga donder dagavond duidelijk blijken Leus den'85 vindt dat de instanties die om advies zijn gevraagd geen ant woord hebben gegeven dat toege spitst is op de Leusdense situatie. HANDTEKENINGEN Leusden'85 is de straat op ge gaan om de merung van de burgerij te vragen over de wenselijkheid van een buitenbad. Tachtig procent van de Leusdenaren wil dat er in Leusden een buitenbad komt, zo concludeerde Leusden'85 na de ge houden enquête. Ben Stoelmga had het resultaat van de enquête meegenomen naar de raadsvergadering. Burgemees ter Rademaker kreeg 1864 handte keningen van Leusdense burgers die een buitenbad bepleiten, over handigd. Behalve de leden van de fractie van Leusden'85 bleek er donderdagavond memand onder de indruk te zijn van het onderzoek dat Leusden'85 op eigen houtje had gehouden. Evelien Blom, fractie voorzitster van het CDA, sprak zelfs van een „onfatsoenlijke vraagstel ling" in het onderzoek van Leus den '85. •usden'85 heeft alleen maar gevraagd of men voor of tegen een buitenbad is. Men had er bij moeten zeggen wat een buitenbad zou be tekenen voor de toegangsprijs Een toegangskaartje zou dan wel negen gulden moeten gaan kosten in plaats van de dne gulden waar we naar streven," aldus Blom. Ze ver weet Leusden'85 dat deze fractie met kon aangeven waar het geld dan wel vandaan zou moeten ko men voor een buitenbad. BETREUREN Ook de woordvoerders van de andere fracties zeiden het te be treuren dat Leusden het moet gaan stellen zonder buitenbad. De be perkte financiële middelen maken het echter niet mogelijk dat er op korte termijn een buitenaccommo datie aangelegd wordt. Met de bouw van een meuw zwembad wordt wel de mogelijk heid open gehouden dat er later alsnog een buitenbad aangelegd kan worden. Of er ook werkelijk een buitenbad zal komen in de toe komst hangt onder meer af van de ervaringen die men zal opdoen met het nu te realiseren bad. bvelien Blom. ...onfatsoenlijke vraagstelling... WETHOUDER TEGEN Zeer verrassend bleek behalve Leusden'85 ook wethouder Jan Wa genaar (WD) tegen het raadsvoor stel te zijn. Helemaal serieus leek de tegenstem echter niet te zijn. De wethouder verklaarde tegen te stemmen zolang men niet honderd procent duidelijk is dat een buiten bad geen financieel haalbare zaak is. „Als Leusden'85 wel mogelijkhe den ziet om een buitenbad aan te leggen, wacht ik graag hun voor stellen af," zo motiveerde wethou der Wagenaar zijn onverwacht stemgedrag. De ene extra tegenstem van wet houder Wagenaar deed er echter niet veel toe. Met 17 tegen 4 stem men werd het voorstel van B en W aangenomen, hetgeen betekent dat er voorlopig geen buitenbad in Leusden aangelegd zal worden. wi (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN Zoals het er nu naar uitziet zal Rijkswaterstaat [een cent bijdragen in de kosten van een Leusdense aanslui- tog op de nieuwe Rijksweg A28. Eerder had minister N. Smit- Croes verklaard dat haar ministerie vijf miljoen gulden op tafel i leggen voor de gewenste aansluiting. Aan de toezegging wel de voorwaarde gekoppeld dat ook Amersfoort zou leewerken door de verkeersplannen zo te maken dat ook nersfoort een aansluiting zou krijgen op dezelfde plek. Amersfoort heeft echter geen ihoefte aan een aansluiting op de op de plaats waar de Leusden- e aansluiting zou moeten komen. )e vijf miljoen gulden van het mi- óstene van Verkeer en Waterstaat •men er dus waarschijnlijk niet. De provincie Utrecht en het rru- terie van Economische Zaken ïjn echter wel bereid om een deel fan de benodigde zeventien mil- in gulden te betalen. Voor Leus óen betekent dit dat er behalve de rijf miljoen gulden die al gereser- feerd was nog eens drie-en-een- alf miljoen extra uitgetrokken zal noeten worden. De gemeenteraad temde donderdagavond in met het •rstel om dat extra bedrag, in- lien nodig uit te trekken voor de Iringend gewenste aansluiting. Iriri EMOTIES als i k uit: De discussie over de aansluiting grc< vo op de Rijksweg was donderdag avond eerder emotioneel dan zake lijk te noemen. In een uitvoerig be toog liet wethouder Wagenaar alle gebeurtenissen nog eens de revue passeren. „De gemeente mocht er van uitgaan dat Rijkswaterstaat bij zou dragen in de kosten, na de toe zegging van de minister," zo maak te de wethouder duidelijk. „Nu de minister anders lijkt te gaan beslis sen, zullen we alsnog moeten pro beren de minister tot andere ge dachten te bewegen," aldus de wet houder. „Het is tnest te moeten constate ren dat we misschien beter bezwa ren hadden kunnen maken tegen de aanleg van de A28. Het is ge woon treurig dat we zo loyaal mee gewerkt hebben en er nu niets voor terugkrijgen. Leusden kan toch ook niet helpen dat Amersfoort niet wil meedoen. We hebben gewoon recht op die beloofde vijf miljoen," Ep Oostra: ...ludieke aktie.. aldus de wethouder in een gloedvol betoog. Wagenaar zei verder dat het col lege inmiddels besloten heeft om een bedelbrief naar Rijkswater staat te sturen in een poging om alsnog de benodigde vijf miljoen los te peuteren. ARGUMENTEN De wethouder zei nog genoeg ar gumenten te hebben om Rijkswa terstaat te overtuigen dat die vijf miljoen er moet komen. „Als die vijf miljoen voor de aansluiting er niet komt, heeft Rijkswaterstaat dat be drag straks toch nodig om de ver keerssituatie rond Hertenkop en bij het chauffeurscafé De Tweede Steeg te verbeteren," aldus één van de argumenten die de wethouder nog in petto heeft. Achteraf gezien vindt de wethou der dat Leusden met zo soepel had moeten zijn in de medewerking bij de aanleg van de A28. De hele weg kost 225 miljoen gulden. In de weg zijn 21 kunstwerken, ut de vorm van bruggen en viaducten, aangelegd Bij Zeist is er zelfs een overkappmg gemaakt om de verwachte geluid soverlast tegen te gaan. Het grootste deel van de A28 loopt over Leusdens grondgebied. Op geen enkel moment heeft Leus den tegengewerkt. Het komt daar om des te harder aan dat Leusden zelf nu geen aansluiting krijgt op de A28 als het aan Rijkswaterstaat ligt. ACTIES „Het is jamnmer dat de minister volgende maand de weg officieel open komt stellen in Amersfoort Het had logischer geweest als de weg vanaf Leusdens grondgebied in gebruik genoemen zou gaan worden, de weg ligt uiteindelijk voor het grootste deel op ons ae- Jan Wagenaar: ...minister tot andere gedachten bewegen... bied. Missciuen kunnen we toch iets bedenken om nog eens de aan dacht te vestigen op ons Leusdens probleem," zo filosofeerde wethou der J. Wagenaar. Ap Oostra (D'66) vroeg zich don derdagavond af of er niet eén of andere ludieke actie gehouden zou kunnen worden. „Tenslotte is het fietspad langs de Heiligenberger- weg er ook gekomen nadat ouders en kinderen massaal op de fiets naar het Amersfoortse stadhuis wa ren getogen," zo bracht Oostra in herinnering. Tot concrete afspraken met be trekking tot dit soort acties kwam het donderdagavond niet. Wel wil den alle fracties toezeggen dat ze er bij de partijgenoten in provincie en Tweede Kamer op aan zouden dringen om alsnog mee te werken aan de gewenste aansluiting op de Rijksweg A28. LEUSDEN - In oktober zijn er weer diverse openbare (gemeente lijke) commissie- en werkgroep- vergadenngen. Dat zijn: 6 oktober: welzijn en onderwijs 7 j oktober: openbare werken en ruimtelijke ordening 8 oktober: algemene bestuursza- i ken 9 oktober: financien 21 oktober: Planadviesgroep 30 oktober: raad De vergaderingen zijn m het ge meentehuis, 't Erf, Leusden-cen- trum. Aanvang is 20.00 uur. Agen- da's en stukken liggen vijf dagen i van te voren bij het Bureau Voor- lichting (tel. 941247, toestel 116) en in Bibliotheek Nieuw-Langenbeek. I Iemand die voor het eerst een rechtszitting bezoekt, zal verbaasd zijn over het vaste protocol dat bij iedere zaak gevolgd wordt. De per sonalia worden gechecked, vervol gens wordt iedere verdachte mee gedeeld dat hij niet op vragen hoeft te antwoorden. Na het requisitor van de officier en voordat de kantonrechter uit spraak doet, krijgt hij het zoge naamde laatste woord, een kans op de eis te reageren en nog een keer voor zichzelf te pleiten. Tenslotte wordt hem gewezen op de moge lijkheid van hoger beroep. Deze formele gang van zaken biedt een stuk ger^chtszekerheid en heeft daarom zeker nut. Dat er ongewenste toestanden kunnen ontstaan als met deze pro cedures de hand gelicht wordt, bleek op de strafzitting van donder dag 25 september. Het checken van personalia gebeurde zo ge brekkig dat tot tweemaal toe ver dachten met dezelfde achternaam verwisseld werden. De heer B. uit Ermelo reageerde eerst verbaasd toen hem een snel heidsovertreding van 170 kilometer ten laste werd gelegd en bepaald verontwaardigd toen hem vervol gens verteld werd dat hij al twee eerdere veroordelingen op zijn naam had staan. Pas op dit moment bleek dat dit een andere meneer B. betrof. De verdachte uit Ermelo had geen 170, maar 145 kilometer gere den en bovendien te dicht op een ander. Twee feiten die hem bij el kaar 650 gulden boete kostten, plus een voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid voor vier maan den. De officier legde uit dat bij de combinatie van deze feiten te hard rijden plus kleven altijd meteen een voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs geëist wordt. Als getuige a charge trad een conducteur van de NS op. die een proces-verbaal had opgemaakt van een jongen die de rails was overge stoken, omdat hij haast had. De ver dachte ontkende deze jongen te zijn. Hij had in die tijd m dienst ge zeten, had die dag helemaal met met de trein gereisd en het was hem bovendien al een keer eerder overkomen dat een ander zijn ge gevens misbruikt had. De conducteur werd gevraagd de eed af te leggen alvorens hij zou getuigen. In plaats van het omhoog steken van twee vingers van de rechterhand, stak hij de vingers van de linkerhand omhoog, wat onop gemerkt bleef. Waarmee de gel digheid van deze eed dubieus lijkt. Verdachte werd tot een boete van 60,veroordeeld. Een mevrouw, die drie maal in een paar maanden tijd betrapt was op het njden zonder rijbewijs, leg de uit dat zij op een Shellstation werkte en 's avonds met de kas naar huis moest. De officier vond dit geen reden om drie keer achter elkaar zo'n ern stig feit te plegen. „Dan moet u maar een taxi nemen op kosten van de baas. De risico's zijn veel te groot, ook voor andere weggebrui kers waar u tegenaan kunt njden." De officier eiste in totaal 750 gul den boete, plus een week hechte nis voorwaardelijk. De kantonrech ter kende haar niet meer het laatste woord toe, maar veroordeelde on middellijk conform de eis. Een automobilist die op de lin kerbaan van de snelweg met een afstand van twee a drie meter ach ter zijn voorganger gereden had, beweerde bij hoog en laag dat dit een goede zaak was. „De afstand moet niet te groot zijn, anders raken de Nederlandse wegen veel te vol", stelde hij. De officier trachtte uit te leggen dat zich onverwachte dmgen kun nen voordoen en dat je dwars door je voorganger heengaat als die plotseling zou moeten remmen. „Dit is bijzonder hinderlijk rijge drag", vond zij en eiste 500 gulden boete. De kantonrechter ging zonder meer akkoord. Ook hier werd de verdachte de kans ontnomen om nog een keer te reageren. bei /olgens CAI slechts drie voorvallen in afgelopen drie jaar ep n b!ê oen^ huid oz: De knie «EUSDEN - Regelmatige sto- ingen op het Leusdense ka- •elnet hebben het dagelijks •estuur van de gemeente rausden ertoe gebracht een ,02e brief te sturen aan de be- leerscommissie van de CAI in Amersfoort. Volgens een sig- aalleveringsovereenkomst, esloten in 1984, is de CAI ver antwoordelijk voor de goede ntvangst van de aangeboden fogramma's. Het gemeente- stuur vindt dat de CAI deze •vereenkomst niet na komt. de d 'e druppel die de emmer deed del 'verlopen is de regelmatige ed toring van het satellietro- udeC iramma Sky-Channel. dieo deijolgens B en W bekommert de 'AI zich nauwelijks om de nge:#bonnees. In de brief stelt het tijd f emeentebestuur: ,,Wij kun- ndleo en ons nauwelijks aan de m.- om i ruk onttrekken, dat de bijzon- 'ere zorg die wij hebben om 12e abonnees een zo onge oord mogelijk ontvangst en Walitatief zo goed mogelijk is '9iaal te leveren, bij u een t ins£ nigszins andere invulling ltiel eeftgekregen". Ti enmerken voor de hele gang iet <k zaken noemt B en W de sto- 19 van enkele weken gele- rebre ei. waarbij het hele pro- lVa5 ftmma-aanbod kwam te ver- i is' ^en- Ondanks gemaakte af- dietJ Praken met de CAI werd het emeentebestuur niet van te ^oren gewaarschuwd en kon zij de abonnees niet op de hoogte brengen van eventuele storin gen. Ook was de storingsdienst van de CAI niet bereikbaar. MEEVALLEN De heer B. Aalberts, chef van de gemeentelijke afdeling elektro-techniek, waaronder de CAI valt, vindt dat het met de storingen nog wel meevalt. Hij vermoedt dat de meeste klachten zijn ontstaan door werkzaamheden van de PTT. De CAI heeft onlangs het kop- pelnet, tussen Amersfoort en Leusden, opgeleverd aan de PTT. Dit net wordt momenteel door de PTT in bednjf gesteld. Door metingen kunnen daarbij signaalonderbrekingen optre den. Toch zijn er, volgens Aal berts, de afgelopen dne jaar slechts drie storingen uit Leus den gemeld bij de CAI Aal berts: „Eén omtrent de kwali teit van de uitzendingen, dat was vorig jaar. Verder de sto ring van enkele weken gele den en de storing op Sky Chan nel. Hoewel het gemeentebestuur zich nogal opwindt over die laatste twee, kan de CAI daar erg weinig aan doen. aldus de chef. „Sky-Channel werd ge stoord doordat er een materiaal leverancier bezig was op het kabelnet in Amersfoort. Hij heeft de netten verkeerd uitge zocht, waardoor een doublure ontstond. Toen we daar achter kwamen, hebben we dat direct doorgegeven aan Leusden." „Door een storing van de elek triciteitsvoorziening verviel het programma-aanbod enkele we ken geleden. Met man en macht is gewerkt, omdat te her stellen". Aalberts geeft wel toe dat bij deze laatste storing pro cedurefouten zijn gemaakt: „Wij hebben vergeten aan Leusden te melden, dat er werkzaamheden plaatsvonden op de kabel, waardoor het pro gramma uitviel". De onbereikbaarheid van de storingsdienst is volgens Aal berts ontstaan, doordat de lij nen overbezet waren. „In heel Amersfoort viel het pro gramma-aanbod uit." Onbeantwoord Het gemeentebestuur in Leus den beklaagt zich in de brief van afgelopen woensdag ook over het feit dat een brief, ver stuurd in mei, nog steeds niet beantwoord is. Daarin wordt onder meer overleg gevraagd over het programma-aanbod. Aalberts: „In onze overeen komst met de gemeente Leus den is een bepaalde termijn ge steld, waarop wij brieven moe ten beantwoorden, maar het kan wel eens ongelukkig vallen met de vervolging van de com missievergaderingen, zeker nu de zomervakantie er tussen zit." Beide brieven zullen dinsdag 7 oktober behandeld worden in de beheerscommissie van de CAI. „En dan zullen we ze hoogstwaarschijnlijk ook beantwoorden", aldus Aal berts. LEUSDEN - Ook dit jaar weer kunnen mensen met een minimum inkomen een éénmalige uitkering krijgen. De meeste mensen die recht hebben daarop, hebben in middels een aanvraagformulier van de gemeente gekregen. Wie meent ook hiervoor in aanmerking te ko men en rond 5 oktober nog niet zo'n formulier heeft gekregen, moet contact opnemen. Bij de Sociale Dienst is een dergelijk formulier verkrijgbaar. Voor vragen kan men vanaf 6 ok tober terecht bij het gemeentehuis, afdeling sociale zaken, kamer 128, op werkdagen van 8 30 tot 9.30 uur. Telefonisch: 941247, toestel 236, werkdagen tussen 11.00 en 12.00 uur LEUSDEN Burgemeester en wethouders van Leusden hebben voor de maand oktober vergunning verleend voor het houden van de volgende collecten: t/m 5 oktober: dierenbescherming 6 t/m 12 oktober: zwakinnigenzorg 13 t/m 19 oktober: int. hulpverle ning. LEUSDEN - Er komt met ingang van 1 oktober een nieuw rijbewijs. Een verschil met het oude is o.a. dat het geldig blijft tot het 70e jaar en dat men het kan aanvragen bij de gemeente. Het nieuwe bewijs gaat circa f 25,- kosten. Elke tien jaar krijgt het een nieuwe pasfoto en eventueel nieuw adres. Voor meer informatie kan men bellen met de afdeling Burgerza ken van de gemeente Leusden, te lefoon 941247, toestel 120. Paddestoelen Schimmels en zwam men worden nog vaak tot de planten gerekend, of schoon men in de weten schappelijke wereld over gegaan is om ze in een af zonderlijk rijk in te delen. In tegenstelling tot de planten kunnen paddes toelen, zwammen en alle overige schimmels door het ontbreken van chloro- fyl (bladgroen), niet zelf hun voedingsstoffen aan maken. Net als de dieren zijn ze aangewezen op or ganisch materiaal. Wat we van de zwam men te zien krijgen, zijn in feiten de vruchtlichamen, te vergelijken met de bloe men van de planten. De ei genlijke zwam leidt een verborgen leven. Ze be staat uit een massa witte dragen, hyfen, die samen de zwamvlok, mycelium, vormen. De zwamvlok leeft het gehele jaar door begraven in de grond, in rottend hout of andere or ganisch materiaal,, waar mee het zich voedt. Ze vor men op deze wijze een be langrijke schakel in de kringloop van de natuur. Planten zijn namelijk niet in staat om zelf de voe dingsstoffen in de organi sche resten op te nemen. De zwammen zorgen voor de afbraak en maken het materiaal geschikt om door de planten te worden opgenomen. Met een net werk van draden vertak ken ze zich in de, voor hen bruikbare, organische stof, laten hierin hun spijs verteringsfermenten los en nemen de nuttige en verteerbare substantie op. Vanzelfspreken hangt de mogelijkheid om voed sel op te nemen af van de oppervlakte waarmee de zwam contact maakt met de voedingsbodem. Daar om zijn de zwammen sa mengesteld uit oneindig fïjnvertakte netten van zwam draden. Als voortplantingsmo- gelijkheid vormt de zwam de ons zo bekende paddes toel voor de zwam. Een massa draden van de zwamvlok vormt knop pen, die door de boven laag dringen. In die knop pen vormen zich de pad destoelen die, als ze daar voor rijp zijn, in een zeer korte tijd uit de knop uit groeien. Ze komen letter lijk als paddestoelen uit de grond, vaak met massa's tegelijk. In de paddestoelen ont wikkelen zich uiterst klei ne voortplantingscellen, de sporen die, net als bij de planten het zaad, op ver schillende wijzen worden verspreid. Sommige soor ten maken gebruik van de wind, een andere soort ge bruikt insecten en weer andere zijn afhankelijk van zoogdieren. Ofschoon elke zwam ontelbare sporen produ ceert, is de kans dat een spore het tot een zwam zal brengen uiterst gering. Daarvoor zijn veel facto ren nodig die mee moeten werken. G. van L.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5