Twee nieuwe waterschappen in Jtrechts-Gelders grensgebied ALS JE ALLES GOED BEKIJK Grote opbrengst Tarrafal-actie LEUSDEN Groeneveld opticiens Wat is een waterschap? Avondvlieger Soesterberg Najaarstuinvuil- aktie vervroegd Disco-avond eusder krant September: zeer koud en droog ■JokaaL Achterveld 2/0 rie voorlichtingsavonden m oktober: ollecte voor sestelijk ehandicapten Oud papier- aktie 't Palet Im weekinclegemeerte/\ Leusden LEUSDEN/UTRECHT In het gebied rond het Valleikanaal j De Eem bestaan op dit moment acht kleine waterschappen, aarvan een aantal deels in Utrecht en deels in Gelderland ligt. edeputeerde Staten, de dagelijkse besturen van Utrecht en llderland, willen die kleine waterschappen samenvoegen tot ee grotere. Er komt één Utrechts waterschap ten westen van t Valleikanaal dat „Vallei en Eem" gaat heten en één groten- ils Gelders waterschap: „de Gelderse Vallei". Het Valleika- jal vormt de grens. Het deel van de provincie recht ten oosten van het Valleika- wordt dus in het grotendeels Iderse waterschap onderge- icht. De oorzaak hiervan is dat waterstaatkundige grens niet sa- invalt met de provinciegrens. In DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 plaatselijk nieuws dit gebied heeft de provincie Gel derland huis-aan-huis een brief over de reorganisatie van de water schappen verspreid, waarin staat hoe men op de plannen kan reage ren. Hoewel het om Utrechts grond gebied gaat, heeft de provincie Gelderland hier het voortouw bij de reorganisatie. Het is de bedoeling dat de huidi ge waterschappen De Eem, Heili genbergerbeek en Grebbe per 1 januari 1988 worden opgeheven en dat „Vallei en Eem" dan wordt op gericht. Behalve de gebieden van de dne huidige waterschappen, gaan ook de stedelijke kernen Amersfoort, Baarn en Soest tot „Vallei en Eem" behoren. Deze kernen vallen nu niet onder een wa terschap. VOORLICHTING De provincie Utrecht gaat het voorstel om de dne huidige water schappen in oostelijk Utrecht bij een te voegen op drie voorlich tingsbijeenkomsten m de regio toe lichten. Deze bijeenkomsten wor den gehouden op: Woensdag 8 oktober: Hotel Schimmel, Stationsweg 243 in Wou denberg. Donderdag 9 oktober: Café-res taurant De Faam, Hamseweg 9 in Hoogland. Maandag 20 oktober: Restau rant La Montagne, Kerke weg 115 in Rhenen. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. De gedeputeerde voor waterbe- V r 8onschoten DE EEM •li.:;'Soest 2 j .1 X X V"' WATERSCHAPSINDELING HUIDIGE SITUATIE X. Bunschoten AFDELING WATERSCHAP VALLEI EN EEM NIEUWE SITUATIE HEILIGEN - Maarn Woudenberg**.. BERGERBEEK W LEGENDA Grens waterschap '-..GREBBE LEGENDA Grens waterschap Afdelingsgrens Reductie ge beden watergangen heer, de heer o. o. J. van den Oos ten en medewerkers van de provin cie geven dan een toelichting op het voorstel. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Mocht u verhinderd zijn om één van de voorlichtingsbijeenkomsten bij te wonen en toch vragen hebben, dan kunt u terecht bij het Bureau Water beheer van de provincie Utrecht (telefoon 030-524111, toestel 482 of 486). Als die vragen betrekking hebben op het gebied ten oosten van het Valleikanaal, kunt u zich wenden tot de Dienst Voorlichting en Inspraak van de provincie Gel derland (telefoon 085-592214), post bus 9090, 6800 GX Arnhem. TER INZAGE Voordat het plan aan Provinciale Staten, het algemeen bestuur van de provincie, wordt aangeboden, krijgen de belanghebbenden uit het gebied de mogelijkheid erop te reageren. Van 6 oktober tot 5 no vember ligt het voorstel ter inzage m de bibliotheek van het Provincie huis (Achter Smt Pieter 200 in Utrecht), het provinciekantoor Rijnsweer (Galileilaan 15 in Utrecht, kamer A5.43), de kantoren van het waterschap De Eem en het Water schap Heihgenbergerbeek in Wou denberg, en op de gemeentehuizen van de betrokken gemeenten. Dat zijn: Amerongen, Amersfoort, Baarn, Bunschoten, De Bilt, Eemnes, Hoevelaken, Leersum, Leusden, Maarn, Renswoude, Rhenen, Soest, Veen- endaal, Woudenberg en Zeist. Iedereen die bezwaar wil maken, kan dat doen tot 7 november aan staande. Bezwaren moet men stu ren naar: Provinciale Staten van Utrecht. Postbus 18100, 3501 CC Utrecht. TAKEN Waterschappen moeten ervoor zorgen dat er geen overstromingen plaatsvinden, dat er voldoende wa ter in sloten en plassen staat en dat overtollig water vlot wordt afge voerd. Ook is het waterschap voor het beheer van een aantal wegen verant woordehj k In het nieuwe waterschap „Vallei en Eem" gebeurt de aan- en afvoer van water via de Eem en het Val leikanaal, en een uitgebreid stelsel van watergangen met sluizen, stu wen en gemalen. Onderhoud en verbeteringen aan deze voorzieningen kosten veel geld. Ook voor de instandhouding van de Grebbedijk en de dijken langs de Eem en het Eemmeer is geld nodig. Als die dijken er niet waren, zou een groot deel van het gebied overstromen Iedereeen, die in het gebied van het waterschap grond of gebouwen bezit, betaalt mee. De hoogte van de biidraae hanat af van het belann dat men bij het waterschap heeft. Met name de ligging en de grootte van het bezit spelen daarbij een rol. Gemiddeld gaat een huiseige naar m het nieuwe waterschap zo'n dertig gulden per jaar betalen. Een grondbezitter moet gemiddeld on geveer vijftig gulden per hectare per jaar bijdragen. Huurders en pachters hoeven geen water schapslasten te betalen. AANVRAGEN Het voorstel tot samenvoeging van de huidige waterschappen is aan te vragen bij de bibliotheek van de provincie Utrecht, Postbus 18100, 3501 CC Utrecht, telefoon 030-582278. De kosten bedragen 3,75 gulden (exclusief verzendkos ten). Iedereen kent het rijk, de provincie en de gemeente. Maar er is nog een overheid. Eén waar we niet allemaal da gelijks mee te maken hebben: het waterschap. De dikke Van Dale om schrijft een waterschap als volgt: „Lichaam dat, onder toe zicht van Provinciale Staten, m een bepaald gebied voor de waterlozing en waterkering zorgt en ook belast is met on derhoud van wegen en brug gen". Deze taken worden per wa terschap m een bijzonder reglement omschreven. In zo'n bijzonder reglement, dat de provincie opstelt, staat ook welk gebied er tot een bepaald waterschap behoort en hoe de samenstelling van het bestuur is. Net als de provincie of ge meente kent een waterschap een algemeen bestuur, een da gelijks bestuur en een voorzit ter. Uit de namen voor de be stuursorganen, die nog steeds worden gebruikt, blijkt dat wa terschappen een lange historie kennen. Het algemeen bestuur heet verenigde vergadering, het dagelijks bestuur college van dijkgraaf en heemraden en de voorzitter wordt dijkgraaf genoemd. Ondanks de histori sche benamingen, wordt het waterschapsbestuur op demo cratische wijze gekozen. Alle eigenaren van grond en gebouwen kunnen zich kandi daat stellen en mogen bij ver kiezingen stemmen. In het ontwerp-besluit voor de oprichting van het nieuwe waterschap stellen Gedepu teerde Staten voor om het wa terschap uit drie afdelingen te laten bestaan: Vallei, Amers foort en Eem. Per afdeling vin den verkiezingen plaats. Alle afdelingen vijf vertegenwoor digers van eigenaren van ge bouwen m het algemeen be stuur. In waterschapskringen spreekt men van vijf „gebouw de hoofdingelanden". Daarnaast leveren de afde ling Vallei zes en de afdeling Eem negen „ongebouwde hoofdingelanden" (grondbezit ters), zodat de veremgde ver gadering uit dertig personen bestaat. De rijksoverheid be noemt de voorzitter (dijkgraaf) en de heemraden. De dijkgraaf is vergelijkbaar met de burge meester in een gemeente en de heemraden met de wethou ders. HCHTERVELD Verder- ande overheidsbesnoeiin- in de zwakzinnigenzorg, ze en soortgelijke geluiden oorzaken grote onrust, rust bij de ouders van estelijk gehandicapten en allen, die zich met hart en 1 aan de zorg voor geeste gehandicapten wijden. )e Nationale Collecte Geestelijk andicapten, dit jaar van 6 t/m ober, zal nooit in staat zijn bressen, die in de zwakzinni- izorg worden geslagen op te en. Maar des te dringender is beroep op het publiek om de lonale Collecte Geestelijk Ge- licapten ruimschoots van mid- te voorzien om de schade, ibracht door overheidsbe- igen, zoveel mogelijk te be ien. it gaat om de dagopvang van mensen, die nergens anders terecht kunnen. Het gaat om vor mingswerk, onderricht en vrije tijdsbesteding en om voorlichting aan ouders en verzorgers. Het gaat om vermindering van angst en zorg en het geven van een blij en waardevol leven. De organisatoren van de Natio nale collecte zullen iedereen dankbaar zijn die zowel in per soon als in financieel opzicht de collecte tot een groot succes zul len maken. LEUSDEN/SOESTERBERG Op vliegbasis Soesterberg wordt op dinsdag 7 oktober, woensdag 8 ok tober en maandag 13 oktober 1986 's avonds doorgevlogen. Op 7 en 8 oktober vliegen Ameri kaanse F-15 straaljagers van het 32e Tactical Fighter Squadron door tot uiterlijk half negen 's avonds. Alouette III helicopters van het 298 Squadron houden op maandag 13 oktober avondvliegoefeningen tot twaalf uur 's nachts. LEUSDEN Tijdens de Cul- turade '86 heeft de bibliotheek Leusden een verkoop van uit gelezen boeken en platen ge houden met het doel de men sen van Tarrafal te helpen met het opzetten van een eigen bi bliotheek. De totale opbrengst overtreft alle verwachtingen en bedraagt 3422,15. Er wordt op dit ogenblik uitvoe rig overleg gepleegd met de Tarra- fal-inwoners over hoe zij hun biblio theek kunnen en willen inrichten. De actie was zo'n groot succes dat de bibliotheek Leusden van plan is deze te herhalen m de week voor de voorjaarsvakantie. Tenslotte nog dit: de uitleen in bibliotheek „Nieuw Langenbeek" is uitgebreid met uitleen op zater dag, 10.00-12.30. LEUSDEN De najaar- s tuin vuil aktie begint, in te genstelling tot de vermelding op de lijst van gescheiden in zamelen huisvuil, tien dagen eerder. Door het vroeg inval len van de herfst, is gebleken dat hieraan grote behoefte be staat. De najaarsaktie loopt nu van 4 oktober tot en met 1 no vember 1986. Op 41 plaatsen in de gemeente mogen inwoners van Leusden hun tuinafval storten. De tuinvuilstort- plaatsen staan aangegeven met een oranje of groen bord. Na genoemde periode mag alleen gestort worden op plaatsen met een groen bord. Op deze tuinvuilstortplaatsen mag alleen tuinvuil worden gestort. Eventueel gebundeld, maar beslist met in dozen of plastic zakken. Voor informatie kunt u terecht op de gemeentewerf, op werkdagen van 8.30-12.00 en van 13.00-16.00 uur, telefoon 941594. (advertentie) LEUSDEN - De Jeugdsoos in het Jeugdhonk aan de Ha- mersveldseweg houdt komen de zaterdag een disco-avond waarbij men met eigen appa ratuur werkt. Dat gebeurt dan voor de eerste keer. De toe gang tot de disco-avond, die om 20.00 uur van start gaat, is gratis. Omdat het zaterdag Wereld Die rendag is, zal de muziek af en toe aangepast worden. Ook zijn zater dag de pasjes weer te koop. Het voordeel van zo'n pasje is dat men bij aktiviteiten korting knjgt op de toegangsprijs. De kosten van het pasje bedragen vijf gulden. Belang stellenden moeten wel een legiti matiebewijs en twee pasfoto's mee nemen. LEUSDEN - Komende maan dag staat er weer een papier container bij de openbare ba sisschool 't Palet in Leusden- Zuid. Tussen 08.00 uur en 14.00 uur men daar zijn of haar oud papier kwijt. Ook op de volgen de data staat de container er: 3 november, 8 december en 12 januari. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. herschijnt elke dinsdag en donderdag. Rtdaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Elndredaktie: Hans Mosterd nlevering kopij en advertenties: 'oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor iet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ledaktie en administratie: (antoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op rerkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) [Abonnementsgeld: 66.80 per jaar. 33.90 per half jaar. 17.20 per kwartaal (lachten bezorging: Hs abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 wr te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op nei onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt fonemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 labestellen foto's: to meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u labestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) fij vooruitbetaling op giro 071441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, iet duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, lummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst tobestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). 'kunt ook contant betalen op ons kantoor. •usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling mtvangt u de gewenste foto('s) thuis. >E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ntenkombinatie te Barneveld. Zacht, halfzacht zuurstofdoorlatend? En altijd een proefperiode van 2 maanden. Daarnaast hebben wij een uniek kortingssysteem met onze kontaktlenspas Kom langs voor gratis advies. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. door Jan Versteegt September 1986 is met een gemiddelde temperatuur (op mijn station) van 11,5 graden inderdaad de op een na koud ste september geworden sinds de waarnemingen van af 1848. Kouder was 1912 met 11,1 graden. Andere jaren met koude september-maan- den waren 1877 en 1952 met 11,7 graden en 1972 met 11,8 graden. Alle andere jaren scoorden meer dan elf graden. Verder was deze maand aan de som bere kant, maar wel droog. Sinds 16 september ving ik geen neerslag meer op in de meter. Hier volgt het over zicht: September 1986 Normaal Gem. max. temp.: 16,2 18,7 Gem. min. temp.: 7,5 9,4 Gem. temp.: 11,5 14,1 Neerslag: 38,2 mm 64,9 mm Aantal dagen boven 20 gra den: 0 11 De conclusie is duidelijk: zeer koud en droog. De huidi ge weersontwikkeling laat een vervanging zien van het hogedrukgebied dat voor vochtigheid weer heeft ge zorgd door een ander, afkom stig van Groenland en IJs land. De stroming wordt dan weer noordelijk en het ge- vuig moge duidelijk zijn: la gere temperaturen, zowel overdag als 's nachts. Vorst aan de grond behoort in het weekeinde niet tot de onmogelijkheden. Het droge weer houdt echter aan. Oktober staat nu op de ka lender. In deze maand is alles mogelijk. Zie bijvoorbeeld 1908. Toen was het in de eer ste twee weken prachtig na- zomerweer. Tot de 18e. Toen werd het plotseling winter en aan het einde an de maand kon er geschaatst worden. Het kan raar gaan in ons kou de en kille, maar soms ook mooie klimaat. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubriek vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeen of klachten: Kabelkrant-red aktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tanef van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tanef: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Zaterdag 4 oktober 10.00 uur: Open dag van Amnesty International in boerderij 't Claeve- renblad. 13.30 uur: Open dag over yoga in De Kom aan de Hamersveldseweg. Maandag 6 oktober 13.30 uur: Vergadering van de Zon nebloem in De Kom aan de Hamers veldseweg 20.00 uur: Openbare vergadering van de commissie Welzijn en On derwijs in de commissiekamer van het gemeentehuis. Dinsdag 7 oktober 20.00 uur: Openbare vergadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening in de commissiekamer van het ge meentehuis. Vrijdag 3 oktober 20.00 uur: Hessenkar klaverjas- toernooi. Zaterdag 4 oktober 20.00 uur: Gehuwdenbal in café Buitenlust. 20.00 uur: Disco show in De Kla- veet. Zondag 5 oktober 14.00 uur: Disco in De Klaveet. 14.00 uur: AMBC puzzelrit Start bij Hotel De Roskam Maandag 6 oktober 20.00 uur: Volksdansen in De Moespot. Dinsdag 7 oktober 09.00 uur: Welfareclub van De Zon nebloem in Ons Gebouw.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3