I Interessante uiteenzetting over antibiotica WOL gaf informatie over medicijnen Speel-o-theek Leusden wacht haar kans af Vrouwen vaak in de problemen door afhankelijkheid 7[ Geen uitbreiding aantal scholen leusden krant geinig belangstelling voor thema-avond Werkgroep popelt om te kunnen beginnen: Thema-ochtend in 't Vooronder: KPO-avond over rauwkost Met KPJ naar Lee Towers Vergadering cie. welzijn 'n Miele f droogautomaat is gewoon nodig in Nederland. 'O O (Q) Huizenga DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) I (EUSDEN - In het RK Jeugd- en Jongerencentrum 'De Til' nd een interessante, maar door weinig mensen be- achte thema-avond plaats over 'antibiotica'. De avond erd georganiseerd door de Leusdende Patiënten Belan- Vereniging. Gastspreker op deze avond was de heer chaeffner, huisarts in Achterveld. oorlichting is één van de jelstellingen van de ver- niging. De vereniging organi- sert regelmatig bijeenkom en over onderwerpen die oor patiënten van belang kun- en zijn. Ze beschikt over een mbudsgroep die patiënten an bijstaan in meer persoon- jke problemen op het gebied an de gezondheid, c.q. ziekte. onderwerp 'antibiotica' /erd gekozen in verband met iet aanbreken van de herfst: mensen worden weer griepe- ,g, verkouden, en stellen zich lan vaak de vraag: wel of geen lestrijding met antibiotica? laar aanleiding van een voor- chtingsvideofilm van Gist-Bro- ades over de ontdekking van en nieuwe antibioticum tegen chimmels, ging de heer chaeffner dieper, en vooral begrijpelijker in op het onder werp van deze avond. Hij ver telde onder meer het volgen de: ,,Een antibioticum is een stof die bacteriegroei remt: fei telijk zijn er antibiotica die bac- terieën kunnen doden en er zijn er die de groei ervan sterk afremmen. Naast bacterieën die je ziek kunnen maken, ko men er ook schimmels voor en gisten en virussen: allemaal mi nuscuul kleine plantjes die ziekte(n) kunnen veroorzaken. De meeste antibiotica zijn ge richt tegen bacterieën". „Wat op de videofilm getoond werd, was iets nieuws, een anti bioticum dat schimmels kan do den. Gist-Brocades is trots op die ontdekking. Met betrek king tot de produktie van anti biotica, zeg maar penicillines, is Gist-Brocades toonaange vend in de wereld". FLEMING „Penicilline was het eerst uit gevonden antibioticum, bij toe val ontdekt in 1928 door Alexander Fleming. Fleming heeft altijd al gezocht naar een dergelijk middel. Hij had een cultuur met bacteneën ge kweekt; besmetting met een schimmel vond echter plaats. Rondom dit schimmel was een cirkel zonder bacteriegroei. Buiten de cirkel was er wel sprake van bacteriegroei. Pas later ontdekte hij, dat dat schimmel een stof afscheidde die de bacteneën dood maakte. Het penicilline werd genoemd naar het schimmel dat voor de produktie zorgde: het penseelschimmel". „Hierna duurde het nog tiental len jaren, voordat men er in slaagde om het penicilline te isoleren van zijn oorspronke lijke voedingsbodem. De ont wikkeling werd bovendien nog vertraagd door de Tweede We reldoorlog". „Fleming, die het onderzoeks- klimaat in Engeland niet meer zo optimaal vond, ging in Ame rika verder met de ontwikke ling van het zuivere penicilline. De Amerikanen bleken gewel dig geïnteresseerd in verband met de vele oorlogsslachtof fers. Uiteindelijk lukte het in 1942 om het penicilline te isole ren". „De ontdekking werd gehono reerd met Nobelpnjzen voor Fleming en zijn twee assisten ten. Mogelijk is het de grootste ontdekking van deze eeuw ge weest". TOEPASSING De arts noemde diverse voor beelden van ziekten die in de middeleeuwen nog zeer dode lijk waren, terwijl tegenwoor dig een succesvolle bestrijding mogelijk is door antibiotica toe te passen. „Ook in de ontwikkelingslan den is de vinding van het anti bioticum van een niet te onder schatten belang. Het effect van penicilline is ook daar ingesla gen als een bom. In Amerika is het penicilline zeer geliefd als medicijn: ongeveer de helft van de toegepaste medicijnen bestaat daar uit antibiotica. In Amerika is men erg snel bij de toepassing. In Nederland en Engeland is dat anders: hier wordt veel terughoudender ge bruik gemaakt van antibiotica: ongeveer tien procent van de voorgeschreven medicijnen bestaat uit anticiotica". BACTERIEEN „Bacterieën groeien en ver anderen steeds van eigen schap. Door kleine veranderin gen in de verschillende gene raties worden bacteneën voort gebracht die steeds minder ge voelig zijn voor antibiotica. Men spreekt dan van resistent geworden bacterieën Wan neer heel veel antibiotica wordt gebruikt, sterven de zwakke exemplaren snel, ter wijl de sterkere exemplaren steeds weer sterker en onge voeliger worden". „In Amenka is men heel duide lijk geconfronteerd met de ge volgen van teveel antibiotica- gebruik. Het oorspronkelijke penicilline is daar onwerkzaam geworden. In Europa is dit eveneens het ""'«opst". „Onderzoekers zijn steeds be zig nieuwe soorten te ontwik kelen, die wel weer werkzaam zijn. Doordat ook in onze lan den het penicilline onwerk zaam werd, is het lange tijd niet gebruikt". ,Na ongeveer twintig jaar is het weer bruikbaar geworden: de huidige bacterieen blijken weer behoorlijk gevoelig te zijn. Met de nieuw ontdekte an tibiotica moet men dus niet te kwistig omspringen, wil men niet weer in de problemen van resistentie verzeilen". „Een bepaalde vorm van go norroe kan door geen enkel an tibioticum bestreden worden: ook weer door het probleem van de resistentie. Over het al gemeen is men in Europa te rughoudend geworden". „In ziekenhuizen worden de meest moderne antibiotica ge bruikt. Bacterieën die daar kans zien om te overleven, zijn vaak de oorzaken van besmet tingen die met hoge koortsen gepaard gaan. De ziekenhuisin fecties zijn daarom ook zeer be rucht". KUUR „Patiënten die gebruik maken van een antibioticum, wordt aangeraden om hoog te dose ren: de zwakke bacterieën gaan dan het eerst dood, terwijl de sterkere pas later worden gedood door het antibioticum. Een antibioticumkuur moet daarom altijd helemaal afge maakt worden. Wanneer men dit niet doet, is de kans op een heftigere infectie dan voor heen, erg groot". „Er zijn zogenaamde smal- en breedspectrumpenicillines Smal is een penicilline, wan neer het werkingsgebied smal, beperkt is: een bepaalde soort bacterie wordt gedood. Wan neer bijna alle bacteneën door een antibioticum worden ge- do<->H heeft men tp maken met een breedspectrum-antibioti- cum. In verband met de resis tentiegevaren werkt men in Ne derland zoveel mogelijk met smalspectrum-antibiotica" „Dit houdt voor een huisarts wel in, dat er nog wel eens een gokje gemaakt moet worden over het juiste antibioticum. Im mers wanneer men moet wach ten op de uitslag van een labo ratorium-onderzoek, dan is men alweer acht dagen ver der". BIJWERKINGEN „Over het algemeen zijn er geen gevaarlijke bijwerkingen voor de patiënt: men heeft im mers niet met een gif te maken. Vaak is de patiënt echter wel misselijk: uitslag en jeuk zijn ook mogelijk; diarree even eens. Dit laatste verschijnsel wordt veroorzaakt doordat de darmbacterieën eveneens ge dood worden: bacteneën die daar normaal horen te zitten". Na afloop van een heldere uit eenzetting konden de aanwezi gen wat meer persoonlijke vra gen voorleggen aan de arts. VIRUSSEN LEUSDEN - Vrijdagmorgen 26 september werd in de Wol boom een voorlichtingsbijeenkomst over medicijnen ge houden. In samenwerking met de kruisverenigingen Leusden-Achterveld en een apotheker uit Leusden orga niseerde de W.O.L., de Vereniging voor welzijn van oude ren te Leusden, deze informatie-ochtend. Bert-Jan Bos en Sandra van Bakel, beiden wijkverpleegkundigen, gaven uitgebreid voorlichting over het onderwerp medicijnen. leirug belangstelling voor de thema-avond van de Leusdense patiëntenvereniging. „Virussen zijn met antibiotica absoluut niet te bestrijden. Ver koudheden worden ver oorzaakt door een virus: peni cilline is dus geen geschikt me dicijn. Een virus is veel en veel kleiner dan een bactene, die je onder een microscoop nog kunt zien bij een flinke vergro ting. Over de hele wereld wordt zeer hard gezocht naar een antibioticum, dat ook virus sen zou kunnen doden, gezien de ziekten die zij voor hun re kening nemen: verkoudheid, gnep, kanker, etcetera". (Door Marianne de Valck) LEUSDEN Maandag 6 oktober staat tijdens de begrotings- ergadering van de commissie Welzijn en onderwijs opnieuw Ie speel-o-theek Leusden i.o. op de agenda. Vorig jaar besloten rargemeester en wethouders om financiële redenen geen sub- idie te verlenen aan de werkgroep Speel-o-theek, alhoewel de nmmissie Welzijn zeer positief tegenover het initiatief bleek e staan. De werkgroep ontving op 19 maart 1986 een brief van Ie gemeente Leusden waarin de zinsnede „Wij zijn bereid uw ubsidieverzoek te overwegen bij de samenstelling van het radgetprogramma 1987". Dat gebeurt aanstaande maandag. De Werkgroep Speel-o-theek i.o. wacht de komende vergadering lan ook in grote spanning af. De werkgroep heeft een start- absidie van 20.000 gulden en een xploitatiesubsidie van ongeveer ■g 500 gulden gevraagd. Landelijk enen is dit voor speel-o-theken W en tamelijk laag bedrag. Het is het I esultaat van een door de werk- roep opgesteld beleidsplan waar- in de commissie Welzijn en on- erwijs vong jaar al bij vaststelde at „het bijzonder goed onder- louwd was". dlÉMocht de subsidie toegekend ^worden, dan kan men beginnen aan MË& tot stand brengen van een wel- (advertenties) Wij leveren U het bewijs: MIELE Keukencentrum Zeist Moniaubanstraai 241 Tel 034Q4-IS750 zijnsvoorziening waar ongeveer honderdvijftig gezinnen (ongeveer driehonderd kinderen) gebruik van kunnen maken tegen een klei ne ouderbijdrage. In vergelijking met soortgelijke instellingen, zoals een bibliotheek, beslist geen dure voorziening. BEDOELING De bedoeling van een speel-o- theek lijkt slechts een beetje op het werk van een bibliotheek. Het uitle nen van speelgoed is slechts een onderdeel van het gehele pakket. Het is de bedoeling dat een speel- o-theek informatie geeft over spe len en speelgoed aan ouders en kinderen. Informatie kan verworven wor den door ouders en speel-o-theek- begeleiders met elkaar te laten pra ten over, en te laten kijken naar het spel van hun kinderen, en door het lenen van artikelen en boeken over spel en speelgoed. Door speelgoed te lenen kan tegemoet gekomen worden aan de behoefte aan varia tie (Lego is maar één van de vele constructiesystemen; door andere systemen te lenen kan een kind kennismaken met schroef-, schuif - en andere verbindingssystemen), stimulatie (eerst proberen), verbre ding en verdieping van het spel. Het speelgoed dat in de speel-o- theek aanwezig is, moet voldoen aan de voorwaarden die het uitle nen en de doelstelling eisen. Dat betekent: van een goede, duurza me kwaliteit, met een hoge functio naliteit en speelwaarde en goede hanteerbaarheid. Hierdoor bezit een speel-o-theek over het alge meen veel speelgoed dat in een ge wone speelgoedwinkel niet altijd voorkomt. Daarentegen zijn in een speel-o- theek geen rage-artikelen, poppen en troetelbeesten, die appelieren aan de emotionele binding, oe- schikbaar. HAMERTJE-TIK De werkgroep heeft inmiddels niet stilgezeten. Werd vorig jaar al gesproken van een groep die zich goed voorbereid had, dit jaar heeft de deskundigheid zich nog verder verdiept. Alle werkgroepleden hebben diverse cursussen gevolgd bij de Stichting Spel en Opvoe dingsvoorlichting in Utrecht en bij speelgoedlenerij „Harlekijn" in Hoogland. Bij het zoeken naar huisvesting is men m alle mogelijke gebouwen bij alle mogelijke instellingen in Leus den geweest. Zonder ergens zeker heid te hebben, heeft men goede hoop dat dit probleem op te lossen is, zodra een subsidie wordt toege kend. De leden hebben een werkboek samengesteld waarin de hele op bouw van de organisatie, statuten en reglement vermeld staat. Daar bij heeft men getracht verenigin gen en bedrijven te interesseren in het initiatief, om financieel goed on derbouwd te werk te kunnen gaan en de voorbereidende kosten te kunnen dekken. Tenslotte is een naam gekozen. „Hamertje Tik", de naam van een geliefd spelletje, met een kleine verwijzing er in naar „Hamer" van Hamersveld. Waar die tik naar ver wijst, vermeldt de verklaring niet. Duidelijk is dat de werkgroep popelt om te kunnen beginnen haar voorbereidende inspanning in da den om te zetten, waarmee Leus den eindelijk die instelling kan krij gen, waar vele andere gemeenten al zo lang en intensief gebruik van maken. Tijdens een enquête onder de leden was gebleken dat er be langstelling bestond voor de volgende onderwerpen: 1) medicijnen; 2) slaapproblemen; 3) hoge bloeddruk; 4) ouderdomskwalen; 5) veiligheid in en om huis; 6) hulpmiddelen bij handi caps; 7) lage bloeddruk; 8) kanker; 9) afslanken en 10) anders koken. Begonnen werd met een quiz over medicijngebruik. Na afloop van de ochtend was het de bedoeling dat men alle vra gen goed kon beantwoorden. Allereerst werd besproken hoe lang men medicijnen kan be- waren. Vaak staat het op de S verpakking niet vermeld. Zo kunnen oogdruppels niet lan ger dan één maand bewaard worden. Neus- en oordruppels daarentegen blijven dne maan den goed en tabletten en dra gees twee jaar. Vloeistoffen voor uitwendig gebruik zijn niet te bewaren, tenzij er alco hol in zit. Dan kan men deze een half jaar bewaren. Dranken voor inwendig ge bruik moet men niet bewaren. Een hoestdrank met suiker kan echter een half jaar bewaard blijven. Een crème, die bestaat uit water met een geneesmid del kan één jaar goed blijven. Deze bederft sneller dan een zalf, welke bestaat uit vetten met een geneesmiddel. BEWAARPLAATS Bekende bewaarplaatsen zijn de schoenendoos, de beschuit bus (gevaarlijk voor kinderen) en een plastic zak. De beste plaats is echter de medicijn kast. Deze moet worden opge hangen op een koele plaats, bijvoorbeeld in de slaapkamer. De badkamer wordt vaak te warm en vochtig. Sommige medicijnen moeten in de koelkast bewaard wor den, bijvoorbeeld zetpillen. Om vergeetachtigheid te voor komen, kan men gebruik ma ken van een doseerdoosje, men kan dan precies zien hoe veel medicijnen men op die dag geslikt heeft. Deze zijn te koop zijn de apotheek. Als laatste kwam aan de orde hoe men goed met medicijnen om kan gaan Allereerst door aan de arts te vragen hoe men deze moet gebruiken. Ten tweede door de bijsluiter goed te lezen en ten derde door een medicijnkaart te gebruiken, waarop vermeld staat de datum van aanvang en de tijd van in name. Na deze uiteenzetting kwam de apotheker mevrouw Opwirda aan het woord. Aan de1 hand van dia's legde zij het gebruik van medicijnen uit. „Tabletten, dragees en capsules altijd bij de maaltijden innemen, met veel water en in staande hou ding of rechtop zittend. Niet- gebruikte medicijnen terug brengen naar de apotheek in verband met veiligheid voor kinderen." Na de dia-serie werd deze leer zame ochtend afgesloten. Als oudere Leusdenaar kan men in de Wolboom elke dag terecht, behalve zaterdag en zondag Er wordt bridge ge speeld en biljart. De voorlichtingsbijeenkomst m de Wolboom over medicijnen werd redelijk goed bezocht. (van één onzer medewerk sters) LEUSDEN Gisterochtend werd er weer een thema-och tend gehouden in het Vooron der. Het thema was dit keer: „De vrouw als hulpvraag ster". Ina Vianen, maatschap pelijk werkster bij de Maat schappelijke Dienstverlening Eemland gaf een uiteenzet ting over hetgeen haar dage lijkse werk is. De hulpverlening wordt onder verdeeld in: Eerste lijn: dit zijn de huisartsen, gezins- en bejaardenverzorging; Tweede lijn: specialisten, meer specialistische hulp zoals psycho logen en Derde lijn: psychiatrie, hulpverle ning m inrichtingen. Opvallend is dat veel meer vrou wen dan mannen om hulp vragen. Hun individuele problemen heb ben vaak te maken met hun positie in deze maatschappij. Als vrouw word je opgevoed om afhankelijk en passief te zijn, behal ve aardig en behulpzaam. Mannen leren om actief te worden en initia tieven te nemen. Door die afhanke lijkheid raken vrouwen vaak in de problemen. Er is een speciale afdeling vrou wenhulpverlening binnen de hulp verlening om meer aandacht aan deze problemen te kunnen geven. VOORKEUR Vrouwen geven vaker de voor keur aan een vrouw als hulpverle ner. Vandaar dat het team bij de MDE ook hoofdzakelijk uit vrouwen bestaat. Elke dag kan een ieder, die met problemen zit, daar terecht. Men hoeft niet langer dan twee a LEUSDEN In de komende drie jaar is er in Leusden geen behoefte aan uitbreiding van het aantal openbare of bijzon dere scholen, zeggen B en W van Leusden in een voorstel aan de raad. In oktober 1985 besloot de ge meenteraad dat er voldoende gele genheid is om openbaar onderwijs te volgen in de gemeente Leusden. Omdat er geen sprake is van gewij zigde omstandigheden zien B en W geen aanleiding om een nieuwe openbare school m het plan op te nemen. Van de kant van de bijzondere scholen is geen verzoek binnen ge komen om opneming in het plan voor de penode 1 augustus 1986 tot 1 augustus 1987. Een dergelijk ver zoek had vóór 1 oktober 1985 inge diend moeten worden door het schoolbestuur. De Wet op het Basisonderwijs (WBO) bepaalt dat nieuwe basis scholen alleen bekostigd mogen worden als zij voorkomen op een vastgesteld plan. Dit plan bestrijkt de volgende dne schooljaren. Het gaat hierbij alleen om de vestiging van een nieuwe school als instituut en met om de huisvesting. Dit moet de gemeenteraad bij afzonderlijk beslut bepalen in een huisvestings overzicht. ACHTERVELD Dinsdag avond 7 oktober om 20.00 uur ko men de KPO-vrouwen bij elkaar m D'Ouwe Peerdestal. Deze avond zal iemand, die de fijne kneepjes van het vak kent, de dames het ACHTERVELD Enkele leden van de KPJ hebben het idee geop- een en ander over rauwkostsala- des komen vertellen. Welke groenten en vruchten kan men hiervoor gebruiken. Een avond waar de dames weer het een en ander kunnen leren. perd om naar één van de gala avonden van Lee Towers te gaan. Dit vijfdaagse gala zal in decem ber plaatsvinden in het Rotterdam se Ahoy-paleis. De bedoeling is om op woens dag 10 december te gaan. Zowel leden als met-leden kunnen mee. In verband met de snelle verkoop van de kaarten dienen degenen die mee willen zich voor 6 oktober op te geven bij Petra Wouters, tel. I 1636. drie weken te wachten voor de de finitieve hulpverlening begint. De vragen om hulp nemen de laatste tijd toe. Vrouwen uit alle leeftijdsgroepen van ongeveer 14 tot 80 jaar komen hulp vragen. Men kan individueel of in een groep zijn problemen bespreken. De ervaring is, dat het m een groep sneller gaat door het contact met de anderen en de herkenning, dat an deren dezelfde problemen heb ben. GROEPEN Het hele jaar door is er een echt- scheidingsgroep en een paar keer per jaar een assertiviteitsgroep. Op dit ogenblik is er een nieuwe groep de „spanningsklachtengroep" waar veel aanmeldingen voor zijn, aan de gang Na de uitleg van Ina Vianen kon den de vrouwen vragen stellen. Aan de orde kwam het probleem van Leusden: De eenzaamheid en isolatie van vrouwen. Dit was een onderwerp dat tot veel discussie leidde. Deze ochtend bleek wederom dat 't Vooronder als vrouwenont- moetingscentrum veel voor vrou wen kan betekenen. LEUSDEN - De commissie Wel zijn en Onderwijs houdt maandag avond om 20.00 uur een openbare vergadering in de commissieka mer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. Tijdens deze vergadering wor den de onderdelen van de ge meentelijke ontwerp-begroting met betrekking tot onderwijs en welzijn voor 1987 besproken.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5