I „Ons land zit vol met angsthazen" ,Is er nog leven na school?" :ees Broekhuijsen over ontwikkelingen op het gebied van computer-graphics: Je ziet dat in een bestek van een of twee jaar er een gigantische vooruitgang is" „Je moet ook een beetje affiniteit met dat hele apparaatjesgebeuren hebben. Grafische vormgevers hebben dat niet zo, denk ik wel eens" pel begeleidt leerlingen Don Bosco interview DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 NEUSDEN „Ieder jaar is er in Londen een symposium, waarbij het om computergraphics at: het gesteund door computers vorm geven. Het computergraphics-gebeuren wordt nog leroaal beheerst door grafische toepassingen voor de techniek. Mensen, die perspectieven Hen van detailtekeningen, die afgeleid worden van isometrische tekeningen. Dat is een bied dat zich enorm ontwikkelt. Met plotters werkt het, en het eindprodukt is weer een enening." Wat daar verder erg aan de orde is, is dat wat je op beeldschermen ziet, bijvoorbeeld in ïders of tv-programma's waarbij je geanimeerde situaties hebt, bewegende, zich ontwikkeien- toestanden. Dat is een terrein waar men redelijk ver mee is. Daar is ook een flinke markt voor. tq su vanavond naar de tv kijkt, ziet u bij wijze van spreken tien keer dit soort dingen. Je bent het niet altijd bewust, maar als je er op let kun je er heel fraaie voorbeelden van zien. Praktisch e leaders van tv-programma's zijn op die manier geproduceerd. In videoclips „beweegt" het van, terwijl ook in veel STER-commercials gebruik gemaakt wordt van via de computer gebouwde beelden en beeldwisselingen." J/e „Een ander gebied is het terrein waar grafische vormgevers zich mee bemoeien, die tot op no den voornamelijk met printed media bezig waren. Computergraphics dus voor een groot deel vér jestemd op het „stokoude" medium: drukwerk. Dat is eigenlijk nog steeds zo. Het is ook heel i d uk om te zien dat wat ze in de computergraphicssituatie aanbieden en wat de output of het r<* idprodukt is, spullen zijn die je kunt gebruiken voor drukwerk." h* „Op dit moment is er sprake van een wijze van beelddragervervaardiging waar je niets mee int, tenzij je het videomatig behandelt. Maar als je geen beeldschermtoepassing kiest zie je dat insen er weer drukwerk van gaan maken. Dus er is geen nieuw medium in ons vakgebied. Dat *§nkt een beetje boud, maar het is wel waar". lin het woord is Cees Broekhui]- die aan de Buurtweg 11 zijn ;o heeft en clienten bedient zo- AEGON Verzekeringen, Het In- iment, Rerrua, Heilijgers Bouw, !N. Kamerbeek, Museum Flehi- [NSB. Aan hem heb ik de vraag rgelegd in hoeverre de gedruk- eclame) media zich handhaven anpassen in deze moderne we- waar electrorusche media zich ds sneller ontwikkelen. compagnon smds vijftien jaar nisje de Roode, die wat anders de computergraphics en aan- rante sferen denkt dan Cees. sje de Roode en Cees Broek- sen hebben er wel eens over acht om daar zelf initiatieven in «wikkelen. Een jaar of twee ge- «n wilden ze een studiootje op en, waarvoor ze de hard- en ware wilden aanschaffen, om er mee aan de slag te gaan. Ze en in Londen, maar als ze er iets den maken waar ook weer uitkwam, bleek dat een ïnveste- te vergen van meer dan een jen gulden. Ze zagen er derhal- ranaf. laa Wat komt tot ons? Het zijn alle- ede 1 grapjes. Het beeldscherm is aardigste: vormen die geani- naiird zijn. Er zijn ook statische zo Iden: teletekst, viditel. We zien jad r elk jaar in Londen de meest astische dingen, maar altijd pi i dan weer de vraag op: het is /oo I impressief, maar wat doe je r h ee? Het aardige is dat de fabn- ien van die spullen het ook niet nb HL" Iets anders is natuurlijk de r w rtgang op dit gebied. Je ziet dat ietd en bestek van één of twee jaar ,r h en gigantische vooruitgang is. dra oorbeeld in bedieningsvnen- hto ikheid. Een aantal jaren gele- zag je mensen die hadden ja- op één zo'n apparaat gestu- l, en konden er dan enigerma te omgaan. Op het ogenblik is wel zo dat er dingen op de [kt verschijnen waar je wat mee doen. Er zijn een hele hoop zaken die je op de computer kunt doen. Die zijn allemaal heel erg in drukwekkend. Ze kunnen ook op andere manieren. Dat is een pro bleem: een aantal mensen dat die apparaten maakt weet dat niet. Dus die laten je zien, dat je door middel van de computer een wit ei geel kunt maken. De man, die in verf handelt, weet dat al vierduizend jaar." „Het is moeilijk om te weten wel ke kant het op zal gaan. Ik doe er nu een beetje vervelend over, maar het zijn wel dingen die ons opvie len. Je gaat er met een hele hoop vragen heen en je denkt: als je daar zo veel vakmensen hebt, zullen ze het mij wel vertellen. Maar dat heb ben we er tot op heden niet zo aan getroffen. Wat niet zegt, dat die techniek zich niet zal ontwikkelen." „Wat ook blijkt, is, dat er een groot gebrek is aan creatievelin- gen, die zich bezig houden met in put in dit soort systemen. Nu praat ik dus over het vormgevende tra ject. Vormgevingsmatig zijn al de dingen die men er uithaalt nog al arm. Er zijn vaak geen grote arties ten mee bezig geweest." „Er zijn wel terreinen m het grafi sche of druktechnische vak, heel aardig, waar de computer een gro te rol speelt. Dat zal bij het kranten- bedrijf ook het geval zijn. Dat geldt ook voor gecompliceerd veelkleu rig drukwerk. Men kan in de litho grafie hele pagina's opmaken, waar de kleurenplaatjes inzitten, de tekstjes, kleurvlakjes en verloop jes." „Het klinkt een beetje gek, maar ik weet eerlijk gezegd met wat ik met die computergraphics aan moet, gerelateerd aan de fase waarin we nu zijn. Er zijn twee rede nen: A. het is puur toegespitst op het oude medium; B. de ontwikke lingen zijn zo gigantisch dat, waar je nu aan begint, over een jaar achter haald is". DIA'S „Een heel bijzonder aspect is verpakking. Je bent in staat om in testfases, vaak meer distnbutiege- relateerde marketing dan grafisch vormgeven, testjes te ontwikkelen rond verpakking. Je maakt een pakje koffie, en dat kun je op zo'n scherm groen maken of hoe dan ook. Je wordt ook vergast op aller lei Spielerei daar. Ik moet nog zien hoe dat werkt, en ik weet ook niet wie daar handig mee omgaat. Ik denk dat niemand dat nog kan." „Dat is ook wel aardig om vast te stellen. Een heleboel mensen wer pen zich erop, want die zijn als de dood dat ze voor een beetje achter lijk worden aangezien. Die gaan er vaak dingen mee doen, ja, zo'n beetje kip zonder kopperig. Nog maals: ik ben van plan om de ont wikkelingen bij te houden. We zijn elk jaar naar die beurs m Londen gegaan, maar gegrepen zijn we nog niet. Dat komt misschien ook door onszelf. Je moet ook een beetje affi niteit met dat hele apparaatjesge- beuren hebben. Grafische vormge vers hebben dat niet zo, denk ik wel eens." „Overigens is er in Nederland al een bureau dat al een ontwerpcom- puter heeft staan, die je op huurba- sis kunt gebruiken als grafisch ont werper. Maar het heel bijzondere blijft toch: het is een fabnek waann tachtigduizend mensen werken, en wat komt er uit? Vingerhoedjes of zo. Dat zie je bij veel ontwikkelin gen." „Eén gebied, dat wel interessant is, is het maken van dia's voor pro jectie. Dat kan heel handig. Bouw stenen voor ontwerpen zijn vaak plaatjes, grof gezegd teksten, typo grafische en illustratieve elemen ten. Vaak zijn het kleurenfoto's. De grafische industrie maakt het liefst gebruik van dia's. Je kunt veel beter reproduceren met doorzichtmodel dan vanaf opzichtmodel. Wat kun nen die dingen? Makkelijk dia's maken, een plaatje op een projecti- scherm dus. Dan zijn we eigenlijk bij het probleem. Die fijnheid van het beeldscherm is belangrijk. Uw televisiescherm thuis heeft 625 lij nen onder elkaar, die het beeld op bouwen. De fijnheid die je kimt ha len is maar beperkt. De computers, die uit puntjes zijn opgebouwd, hebben een aantal puntjes per Cees Broekhuijsen met zijn compagnon Hansje de Roode in de studio aan de Buurtweg 11. strekkende hoogte. Dat worden er steeds meer. Hoe meer puntjes hoe he ver, vooral als je gaat uitvergro ten. Het plaatje blijft dan fijn. In een aantal systemen is die definiëring erg gering. Dat heeft ook te maken met beschouwingsafstand. U njdt, als u in Engeland bent, langs die heel grote affiches die aan de weg staan. Tot zo'n dertig meter breed, en die komen heel natuurlijk over. Gaat u er met uw neus boven op staan, dan moet u vaststellen, dat ze heel grof opgebouwd zijn." „Wat ga ik met het beeldscherm doen? Dat is ook weer zo bijzonder. Maak ik modellen voor druk of voor projectie? Een aardig voorbeeld. Een bedrijf houdt een aandeelhou dersvergadering en 's morgens om negen uur zijn de cijfers bekend. Dan kun je er via dit soort systemen voor zorgen, dat je 's middags fan tastisch mooie grafieken hebt in ve le kleuren, die inhaken op die cij fers. Wat doet dat beeldscherm dan? Die bouwt dat op en dan krijg je weer het probleem, dat je van dat stukje electronica een ordinaire fo to moet gaan maken. Dus wat hangt er dan achter zo'n computersys teem? Een ontwikkelsysteem voor dia's. Dat is ok zo'n zwak punt. Ik moet fotobaden vers houden enzo voorts." „Een ander voorbeeld uit de re clame is misschien wel leuk. Stel, je maakt voor een groot bedrijf een lichtreclamesysteem. Je laat de te kening ervoor door de computer in perspectief tekenen. Als je wilt we ten hoe de reclame op het gebouw staat, kun je je standpunt bepalen: Als ik hier sta, hoe ziet het ding er dan uit. Als ik aan kom vliegen: hoe ziet het er dan uit? Die computer kantelt het naar elke zijde: vroeger moest een echte vakman zich daar te pletter op tekenen!" „Reprografie gaat straks gebruik maken van computers: het opma ken van pagina's. Wij gaan binnen kort een tijdschrift waarschijnlijk per computer opmaken bij de litho graaf. Dat is dan weer echt zo'n technisch stukje in dat hele druk- matige proces". „En dan is er altijd de eeuwige vraag, ons land zit vol met angstha zen: hoe zal het gaan met de ge- kun je zeggen: dat hoorden we ook bij de auto. Nee, ik denk gewoon, dat de gedrukte media zo veel te bieden hebben wat mensen aange naam vinden, dat blijft gewoon op de been. Ik wil niet de futuroloog uithangen, dat is al veel mensen slecht vergaan. Maar het aardige in met het produceren van allerlei boodschappen. De studio maakt communicatieconcepten en houdt zich niet alleen bezig met vormge ving, maar ook met tekstuele zaken. Van de zeven mensen, die deel uit maken van het bureau Broekhuij sen, houden vijf zich bezig met het die we voor hen kozen is, als ge zegd, heel metrisch." „Styling ontstaat door het hante ren van vormgevmgskarakteristie- ken. Het is veel meer dan te pas en te onpas overal het beeldmerk op knallen, wat wel eens wordt ge dacht Styling is gebonden aan de initiator en is moeilijk over te bren gen op andere vormgevers. Van daar dat je ook heel vaak ziet een soort vormgevmgsbreuk in bedrij ven als andere mensen zich er mee bezig gaan houden." „Je kunt ook een heel systeem van styling maken, waarbij je per produkt een produktie-identiteit maakt. We maken de teksten en de foto's ervoor. Omdat we de klanten zo lang hebben, zijn we zo inge werkt in de diverse bedrijfstakken, dat we aan weinig woorden genoeg hebben, en bij elk afzonderlijk pro- dukt de passende vormgeving kun nen bedenken. Herkenning door visuele koppeling is het kenmerk daarbij. Beeldmerken werken dan niet anders dan een soort identifi cerende schakel Ze koppelen of schakelen dingen aan elkaar". VELERLEI GEBIED „Wat wij ook doen is letterlijk il lustraties maken, dingen behoren de bij het tekstuele element. Zo ma ken we voor een artikel over echt scheiding in een blad, dat we ont werpen, toepasselijke tekeningen: illustraties. Tot de illustraties beho ren ook de cartoons voor de teken films. Tekenfilms woren geprodu ceerd door gespecialiseerde be drijven, zoals Toonder Studio's. Wij leveren het scenario, de tekst, het storyboard en de illustraties die uit gangspunt zijn voor hun animaties. In een 30 seconden commercial zit ten 750 tekeningen." drukte media? Men neme de Barne- veldse Drukkerij en Uitgeverij. Die gooit zich als een waanzinnige op het videogebeuren, want dat zijn de media van de toekomst. Ja, zeg ik dan altijd maar, omdat ze er vroe ger niet waren. Een aantal media m de printing sfeer, daar ben ik zeker van, zal geruime tijd op de been blijven. Het substituut is er met. De platte media blijven." „Een ander punt is vaak, en dat vergeten mensen, dat je zit met enorme aanloopkosten in deze sfeer. Als je wat wilt beginnen, en je neemt er wat tijd voor, blijken een heleboel objecten en cliënten tot in lengte van jaren ongeschikt te zijn om van dit soort sferen gebruik te maken. Een beeldscherm bijvoor beeld is zéér gefixeerd. Het staat ergens in je huis. Je neemt het met zo gemakkelijk mee in de trein om eens even de voetbaluitslagen tot je te nemen. Dan komt er natuurlijk iemand die zegt: „Dat is binnenkort ook over". Ik weet het met." „Er komt nog een ander element bij, en dat klinkt heel behoudend. Er zijn dingen, die horen niet bij een mens. Die zijn mensenvreemd. Dan deze woelige tijd is: ik heb iets uit gevonden, en dat komt terecht in het stenen-tijdperk-systeera, Lau rens Janszoon Coster lacht zich te pletter, want bij hém komt het te recht. Het is net zo iets als je een geweldige automatische installatie ontwikkelt voor het trekken van kiezen bij olifanten. Dat is fantas tisch, maar ga je er mee vooruit?" „Anders gezegd: dat wat uit het hele gedoe komt is voor de zendge machtigden de animatie, en wat er verder plat uit komt is voor de oud- Hollandse diaprojectie of voor mo dellen, die dan weer gedrukt wor den. Er is nog geen vervolg. Waar, of niet waar, Hans?" Dit vraagt Cees Broekhuijsen aan zijn compagnon die ten gevolge van straatopbre- king en omleidingen wat later is gearriveerd, ,,'t Is waar," beaamt ze berustend, hoewel ze wat meer computerminded is dan Cees. „Er rolt ook uit wat je er in stopt." Dit lachend. STYLING Studio Buurtweg 11 is een crea tieve groep, die zich bezig houdt- creatieve traject op het gebied van de gedrukte en audiovisuele me dia. Tachtig procent van het werk heeft te maken met de grafische vormgeving voor grote tot zeer gro te projecten. „Wat de styling betreft denken we als bureau vanuit de markt. Dat is een stukje discipline dat je jezelf oplegt. Wij denken vanuit de cliënt. Waken er dus voor dat we geen eigen bureaustijl ontwikkelen, maar een stijl voor elke cliënt afzon derlijk. De dingen die we maken, zijn dan ook zeer uiteenlopend. Heel metrisch, bijvoorbeeld GAIN, een groot internationaal verzeke ringsnetwerk. Miljardenbedrijven die m de hele wereld de pensioen verplichtingen van werknemers overnemen. Er zijn ontzettend veel werknemers in grote ondernemin gen, die van het ene land naar het andere dwarrelen. Zij hebben m Nederland of in Venezuela een pensioenvoorziening en komen te recht in Sn Lanka, Canada, Frank rijk. Daar moet een dekking voor zijn. De maatschappijen zitten in een netwerksituatie en nemen van elkaar de zorg voor de oorspronke lijke verzekerden over. De styling „Wij schnjven ook veel teksten. Zoeken naar ingangen voor de arti kelen, die opdrachtgevers willen verspreiden. Voor de puur tekstue le opdrachten verzorgen wij even eens de opmaak en de lay-out. Het tekstuele traject ligt voor ons niet in de marge, is soms heel substan tieel. We zijn redelijk breed. Leve ren tours de force op velerlei ge bied." „Voor Flehite maakt het bureau het tijdschrift en de agenda: liefde werk oud papier, want Cees zit zelf tot over zijn oren in die organisatie. Ook de stylingen van de RVU komt uit zijn koker, de uitwerking komt van het facilitair bednjf van de NOS. Het boekje „Amersfoort is met van gisteren.is gelay-out, opgezet, geschreven en geresearcht door het bureau Broekhuijsen. In kort bestek staat daar het verhaal van Amersfoort in, bestemd voor be zoekers en gasten van de gemeen te Amersfoort. Ook de foto's zijn van de hand van het eigen bureau. Met dit voorbeeld van een integrale aktiviteit willen we dit artikel over het bureau aan de Buurtweg 11 be sluiten". Door Anco Mali tiaan: „Ik weet niet wat de MTS is." Schooldekaan: „Het is de techni sche school, behorend bij het mid delbaar onderwijs. Daar kun je via de MAVO naar toe met d-cijfers en via de LTS met c-cijfers. De MTS is vier jaar met één jaar praktijk m het derde jaar. Het is een complete technische' opleiding. Als je zegt: „Ik wil nog vier jaar doorleren, en ik heb hier op de LTS c-niveau, dan zou je voor de MTS kunnen kiezen." Christiaan heeft b-cijfers, en de dekaan zegt, dat hij daarmee kan doorstromen naar het tweede jaar van de monteursopleiding van de VEV, de Vereniging tot Bevorde ring van het Electrotechnisch Vak onderwijs, dat een landelijk erkend praktijkdiploma verstrekt. „Als je toch liever direct in de praktijk wilt werken, dan kan je het beste bij de VEV je vakdiploma halen." Voldaan trekt Christiaan weer naar zijn gan zenbordspel toe. LEERLINGSTELSEL Peter wordt met de vraag gecon fronteerd welke school hij moet be zoeken voor sterkstroom. Peter moet daarvoor naar het Arbeidsbu reau Nieuwe Stijl: de computer. Hij drukt op de toets „Inladen" en stelt zijn vraag nr. 16. De computer ant woordt: 1. Zie gele boekje achter je. 2. Zoek de dekaan. 3. Zonder drempelvrees kom je veel te weten. Het gele boekje blijkt een sa menvatting voor schoolverlaters te zijn van de informatieavond op 23 september. Peter kan in het boekje niet zo snel iets over sterkstroom vinden. Hij stapt op de consulent leerlingwezen af, en stelt zijn vraag. De consulent informeert naar Pe ters niveau: b-niveau. „Je kunt voor de sterkstroom twee wegen kiezen. Vier jaar MTS, vijf dagen per week. Of via het leerlingstelsel: een com binatie van werken en leren." Peter: „Ik wil graag meteen met mijn handen werken." Aangezien Peter in Leusden woont, adviseert de heer Eggerding hem naar de Streekschool in Leusden te gaan. Deze is smds een jaar gevestigd aan de Clarenburg. „Het leerling stelsel houdt in één dag in de week naar school voor de theorie. Je krijgt dus één dag theoretische les sen in de sterkstroom. Daarnaast moet je bij een elektrotechnisch bu reau werken gedurende minimaal 20 uur in de week, zeg maar 2Vz dag." SOLLICITEREN Maakt de school Peter wegwijs in het woud van elektrotechnische bedrijven? De heer Eggerdink: „Als school zeg je: „Pak de Gouden Gids, en loop de elektrotechnische bureaus na. Je moet dan gaan solli citeren. Ik zeg altijd: „Stap er recht streeks op af, liever dan een brief te schrijven. Vraag bij een groot be drijf naar de personeelschef, bij een kleine onderneming naar de baas." Wat adviseert de heer Egge- rink: toch alvast inschrijven voor de theoriedag van de tweejarige oplei ding sterkstroom, ook al heb je nog geen baan? „Een jaar geleden zou ik gezegd hebben: nee, begin niet aan de theone vóór je een baan hebt. Maar op dit moment zeg ik: ja. Er is zeker m de elektrotechnische industrieën veel werk, en de kans dat je een baan vindt is groot." Er is bovendien juist een nieuwe constructie in de elektrotechniek van start gegaan: je werkt 20 uur bij een baas, gaat één dag naar school en gaat twee dagen naar gezamen lijk werk, dat door de bedrijven wordt georganiseerd om wat meer leerplaatsen te creeren." Ook Peter heeft alle informatie, die hij wenste, en gaat weer terug naar zijn groep om het levensspel verder te vervolgen. TELEURGESTELD Bij de meeste informatieperso nen, tot wie de jongens zich moeten wenden, is het heel druk. De jon gens staan in de rij. Als ik met de heer J. Blom, personeelchef Poly- norm, ga praten, is deze een beetje teleurgesteld over de opkomst van de jongens. Hij zit smds half tien op zijn post en heeft zeggen en schrij ven één jongen gezien. Die jongen vroeg: „Zijn er bij u mechanische technieken?" De heer Blom ant woordde: „Ja". De jongen wist met wat hij verder moest vragen en ging weer weg. Nu zat de heer Blom ook in een uithoek van de school. Je zag er geen mens. Hij was van mening, dat het werkgeversstukje aan het eind van de ochtend misschien meer tot zijn recht kon komen. Hij had er zijn eigen drukke werkzaamheden voor onderbroken en hoopte vurig dat er na de pauze wat veelvuldiger beroep op hem werd gedaan. Om twaalf uur zou er evaluatie m drie groepen zijn, en daar zou hij zijn ei wel kwijt kunnen. ANDERE SCHOOLSTRUCTUUR De leraar-coördinator van het le vensspel vertelt, dat de twee vor- mingsdagen bij Don Bosco aan het begin en het eind van het schooljaar vallen. Is de bedoeling van deze dagen de leerlingen wat geestelijk voer in hun rugzak mee te geven? In de loop van het schooljaar wordt op het spel van de levensweg inge haakt. Er wordt eens een sollicita tiebrief geschreven, vragen wor den op een rijtje gezet, keuzes voor vervolgopleidingen of werk wor den nog eens met de leerlingen doorgepraat. Vong jaar waren ver scheidene jongens op eigen initia tief nog eens met de direkteur van de PTT gaan praten. Aan het eind van het jaar wordt een voorlich tingsfilm gedraaid, en gaat men met de jongens op excursie naar bedrij ven. Een nieuwtje is, dat Don Bosco het volgende cursusjaar met een veranderde schoolstructuur begint. Don Bosco krijgt dan een bredere opleidingsschool in het kader van het voortgezet basisonderwijs. Don Bosco en enkele andere scholen hebben hiervoor toestemming aan gevraagd en verkregen. Het technisch karakter van de school zal worden aangevuld met een bredere algemene opbouw. Leerlingen van Don Bosco zullen dan ook kunnen doorstromen naar andere vormen van vervolgonder wijs dan uitsluitend het technisch onderwijs. werkloosheid, uitkeringen, ontslag. Soms ook werden ze verwezen naar de heren Broers, PTT direk teur; Blom, personeelschef Poly- norm; Eggenkamp, aannemer of Eggerding, consulent leerlingwe zen, om vragen te stellen en ant woorden te krijgen. MTS Christiaan komt op het vakje: het schooladvies is MAVO, maar je vriendjes gaan naar de LTS en jij wilt zelf ook naar de LTS. Chris tiaan, die dus al vierde-klasser LTS is, weet niet wat MAVO precies in houdt. Dus stapt hij naar de school dekaan, de heer De Feiter. Die legt uit dat de MAVO een ander vak kenpakket heeft, waar bijvoor beeld Frans en scheikunde in voor komen. Hij zegt dat het een bredere opleiding is, waarmee een leerling kan doorstromen naar de MTS. Een MAVO-leerling krijgt daar dan wat meer technische vakken, terwijl de doorgestroomde LTS'er aanvanke lijk wat meer in de algemene vak ken zal worden geschoold. Schooldekaan: „Je moet goed na denken, waar je mee bezig wilt zijn: liever met je handen, of met de theorie." „Ik werk liever met mijn handen", zegt Christiaan. „Ik wil met weerstandjes en zo werken." Schooldekaan: „Je wilt m de elek tronica dus. Is het de bedoeling om dóór te gaan na de MTS?" Chris- concentratie bij het levensweg-spel. jEUSDEN In het kader van de vormingsdagen werd op de Mnskatholieke technische school Don Bosco op vrijdag 26 rtember met de leerlingen van de vierde klasse metaal, ktrotechniek en bouwkunde het spel „Levensweg" ge teld. Onder leiding van ouders of leraren speelden de jon- i, die aan het eind van de cursus eindexamen doen, een ganzenbordspel met de ondertitel „Is er nog leven na de |hool?" school hun levensweg stapje voor m groepjes over de hele stapje uit te zetten tot en met hun verspeid en hanteerden de pensioen aan het einde van de rou- om vanaf de basis- te. Ze kregen allemaal 250 (nep)gul- dens en daar moesten ze het mee doen. Voor een stofjas moest op nummertje zo en zo 20,worden betaald, een goed rapport leverde 5,op en het zakgeld voor een basisschoolleerling 1, Het spel moet gezien worden als een voorbereiding op de maat schappij of hun studievoortzetting. Stap voor stap kregen ze tijdens het spel te maken met sollicitaties,

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9