leusclen krant Motivatie is meestal zo groot iat je een oplossing vindt' Openbaar onderwijs: meer geld voor leermiddelen Expositie over Willem van Leusden Kees van Kooten start winter- programma CRL Werkgroep Onderdak: opvang in acute crisissituaties .Schoonmaakkosten omlaag' pSkl/VIEK [WINKEL Voorverkoop kaarten start donderdag: Hop DINSDAG 7 OKTOBER 1986 plaatselijk nieuws Wij zijn een jaar bij Onderdak als gastgezin, en hebben inmiddels vier plaatsingen gehad, fcn tevoren word je een beetje ingelicht over de gast die je tijdelijk krijgt, en van een jongen yas ons gezegd, dat hij niet zo goed overweg kon met het onderscheid tussen mijn en dijn. Ik ep de eerste week echt met mijn portemonnee aan mijn lijf gekluisterd. Maar dat bleek in e praktijk allemaal erg mee te vallen. Die jongen had bij een familielid gewoond, dat ging iet, en daar is hij toen weggegaan. Hij had geen thuis meer en door Onderdak kwam hij Weè weken bij ons terecht. In die tijd is hij met de maatschappelijk werker naar De Rotonde legaan voor een intake-gesprek, en daar kon hij toen direct terecht, omdat er een plaatsje as vrij gekomen." Aan het woord is Gijske, een van de vrijwillige gastouders die in de afgelopen tien jar de werkgroep Onderdak mede draaiende heeft gehouden. Anco Mali sprak behalve met deze fastouder, met een vrijwilligster en een maatschappelijk werkster. Een maatschappelijk werkster (rechts) begeleidt degene die tijdelijk onderdak krijgt als men kermis gaat maken met een gastouder AMERSFOORT De Werkgroep Onderdak is in 1976 ontstaan, op nitiatief van de Gemeentelijke Sociale Dienst en het JAC. Er be tond grote behoefte aan opvangadressen voor mensen in Amers- oort en directe omgeving, die in een acute crisissituatie kwamen te rerkeren. De Maatschappelijke Dienstverlening Eemland, de Alge mene Instelling voor Maatschappelijke Dienstverlening Het Groene Krais en het Protestants Sociaal Centrum deden mee, en de vijf in stellingen riepen gezamenlijk een stichting in het leven, waarvan Osderdak de enig levensvatbare poot bleek te zijn. Momenteel beschikt ..Onderdak'* iver 24 gastgezinnen. Een van de gastouders is Gijske; „Als gastouders van de Stichting Onderdak zit je tussen een acute cri sissituatie en het tijdstip in. waarop er raar een andere oplossing kan wor den gezocht Het is noodzakelijk voor de mensen, dat ze eerst een tijdje m een Onderdak-gastgezin verblijven, om een beetje tot rust te komen na al les wat ze hebben doorgemaakt. Vaak hebben ze enorm veel ruzies meege maakt. vader is werkeloos geworden, waardoor de onenigheden nog sterker naar voren komen, of er is een alco holprobleem. De mensen, die bij ons aankomen hebben het gevoel, dat zij in de gezinssituatie te weinig ruimte knjgen om dat met hun leven te doen. v/at ze eigenlijk zouden willen. Meestal escaleert de situatie, en zijn de men sen zo uitgeput van de strijd m de af gelopen weken, dat ze eerst wat af stand moeten nemen om te kijken of ze terug kunnen in de situatie, of dat er een andere oplossing moet v/orden gezocht." Gijske heeft even moeten wennen aan het feit, dat een crisissituatie zich plotseling en heel onverwacht kan voordoen. Ze vertelt, dat ze een keer haar dochtertje moest voeden, haar zoontje urgent een schone broek moest geven, dat haar kippen waren losgebroken, en dat de telefoon gmg. en Onderdak vroeg of ze ogenblikke lijk een plaatsje voor iemand had. Het was v/el even een panieksituatie, ver telt ze: „Maar je behoudt als gastgezin altijd de vrijheid om te kunnen zeggen, dat het je niet uitkomt Meestal is je gemotiveerdheid echter zo groot, dat je wel een oplossing vindt." GEVOLGEN VAN SCHEIDING Vrijwilligster Truus: „Een situatie, die tegenwoordig ook nogal eens voorkomt is, dat kinderen van ge scheiden ouders, die bij een van de ouders wonen, geconfronteerd wor den met een nieuwe partner, met wie het voor het kind niet klikt, of die part ner vindt de zoon of dochter m kwes tie met leuk en is het er niet mee eens hoe deze wordt opgevoed of zich ge draagt. De kwestie kan zo hoog oplo pen, dat het kind de situatie met meer aankan en weggaat Nel, een andere vrijwilligster, zegt dat de tijdelijke opvang bij Onder dak meestal jongeren betreft, onder de twintig is wel de grootste catego rie die zich aanmeldt, maar ook ou deren raken in crisissituaties. De oudste persoon, die zich vorig jaar aanmeldde, was 84. Er komen ook moeders met kinderen, die in een Onderdak-gastgezin tijdelijk een toevluchtsoord vinden. Maatschappelijk v/erkster Ineke, die als vertegenwoordigster van de A- mersfoortse maatschappelijke instel lingen, die de Onderdakgastgezinnen en -cliënten begeleiden, het gesprek bijwoont, voegt daar aan toe. „Bij de ouderen zijn vaak mensen, die nadat hun relatieproblemen uit de hand zijn gelopen, plotseling op straat komen te staan. Het kan ook zijn, dat de partners het besluit al hebben genomen om te gaan scheiden, maar er is nog geen andere huisvesting en de situatie wordt voor de een of ander zo bedrei gend, dat hij of zij besluit weg te gaan." ACUTE SITUATIES Het zijn altijd heel acute situaties, waarin Onderdak bemiddeling ver leent. Op het moment, dal de mensen bij Onderdak binnenkomen, hebben ze geen onderdak meer en is het vaak al zo ver. dat ze ook met meer terug kunnen naar de situatie, waann ze za ten Dat betekent dat Onderdak van het ene op het andere uur een plek voor hen moet zoeken Gastouders moeten daar soepel op in willen en kunnen spelen Als het het opgebelde gastgezin niet schikt, wordt er onmid dellijk verder gezocht. Dat is ook een van de redenen waarom het gastou derbestand zeer groot moet zijn Truus: „We zitten dringend verle gen om uitbreiding van het aantal opvangadressen. Het afgelopen jaar zijn we om overi gens plausibele redenen van dertig naar 24 gastgezinnen teruggegaan, en dat aantal is gewoon te weinig De cri teria. die wij aan de gastgezinnen stel len. zijn, dat ze telefomsch bereikbaar zijn, een kamer met een bed beschik baar hebben, een luisterend oor willen geven en dat ze zich met direct met de hulpverlening bemoeien, maar deze overlaten aan de maatschappelijk Truus, een van de vnjwilhgsters van „Onderdak": „Gastgezinnen moeten telefonisch bereikbaar zijn werkers Als gastgezinnen kunnen zich niet alleen traditionele gezinnen, maar ook alleenstaanden, woongroe pen of leefgemeenschappen aanmel den." BETALING In de afgelopen tien jaar is geble ken. dat de gekozen formule uitste kend werkt. De gastgezinnen hoeven zich met druk te maken over ver- volgoplossingen die door het maat schappelijk v/erk worden gezocht tij dens de penode, dat de client m het gastgezin vertoeft. De aast draait mee in de gezinssituatie, eet mee, waarvoor de onkosten worden ver goed. De gastgezinnen knjgen 12,50 per nacht, welk bedrag door de gast betaald en door de werkgroep aan het gastgezin uitbetaald v/ordt Ineke: „We hebben in de loop der jaren een enorm goede verstandhou ding met de gemeente opgebouv/d, in die zin dat de gemeente vanaf het be gin onze organisatie is gaan subsidie- ren, waardoor wij de onkosten aan de vnjwilligers, het papier, dat wij nodig hebben, en onze vergaderingen kun nen betalen. Het aantal plaatsingen is dit jaar weer gestegen in vergelijking tot vorig jaar We plaatsen over het algemeen meer meisjes dan jongens. Gemiddeld is er een aanmelding per week. Een van de redenen, dat v/e het gastgezin bestand willen uitbreiden is, dat we maar twee a drie keer per jaar een beroep op mensen willen doen. Mensen moeten het leuk blijven vinden. Hoe meer mensen we heb ben, hoe minder vaak we een beroep op een gastgezin behoeven te doen. Het is maar voor veertien dagen Deze periode kan eventueel met een paar dagen verlengd worden, als di rect zichtbaar is. v/at in die paar dagen opgelost kan worden, wat voor die tijd nog niet opgelost was. Dat wordt dan in onderling overleg gevraagd. Maar over het algemeen v/ordt heel streng aan die veertien dagen de hand ge houden. HARD WERKEN Maatschappelijk werkster Ineke te kent daarbij aan. dat het voor cliënt en maatschappelijk werkster betekent, dat er heel hard moet v/orden gewerkt in die veertien dagen. Als mensen met (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De GMR, de gemeenschappelijke medezeg genschapsraad voor het openbaar onderwijs, wil dat de gemeente Leusden meer geld uittrekt voor het kopen en vervangen van leermiddelen. De GMR is het volstrekt niet eens met de gemeentelijke plannen zoals die zijn neergelegd in de begroting voor het volgend jaar. Uit de begroting blijkt dat de gemeente van mening is dat de onderhoudskosten van de openbare scholen naar bene den moeten. De te hoge onderhoudskosten worden in feite in mindering gebracht op de bedragen die per leerling worden uitgetrokken voor leermiddelen. De rijksoverheid heeft met de intrede van de nieuwe basis school ook een nieuw vergoe dingensysteem ingevoerd voor het onderwijs. Het rijk werkt nu met de zogenaamde LONDO- normen. Deze normen beteke nen in feite dat precies wordt aangegeven voor welke activi teit welke vergoeding betaald v/ordt. De gemeente Leusden streeft ernaar de uitgaven precies in de pas te laten lopen met de inkomsten. Als er bi) een post te veel wordt uitgegeven, moet dat ergens anders bezuinigd worden, zo is het gemeentelijk beleid. advertentie VISIE De GMR, het orgaan dat de ge meente adviseert met betrek king tot het openbaar onder wijs, is het niet eens met de vi sie van de gemeente. In de ver gadering, die speciaal belegd was om de gemeentebegroting te bespreken, sprak de GMR vorige week donderdag als haar mening uit dat de ge meente terug moet komen op haar voorstellen in de begro ting voor 1987 Op dit ogenblik geeft de ge meente per jaar een bedrag van 46.000 gulden méér uit aan onderhoud en schoonmaken van schoolgebouwen, dan de gemeente volgens de LONDO- NORM van het rijk terugkrijgt. Dit bedrag brengt de ge meente, zo blijkt uit de begro ting, in mindering op de uitga ven voor aanschaf van onder- wijsleerpaketten. Dit laatst vindt de GMR een onver antwoorde zaak. ENGELSE TAAL Volgens de Londonorm ont vangt de gemeente jaarlijks een bedrag dat uitgegeven kan worden voor leermiddelen ten behoeve van de lessen m de Engelse taal Uit de gemeente begroting blijkt dat de ge meente dit bedrag niet voor dit doel denkt uit te geven De GMR zal de gemeente schrifte lijk om opheldering vragen, zo besloot de vergadering vorige week. Eén van de leden van de GMR was het opgevallen dat de openbare scholen, na school tijd verhuurd worden voor een zeer laag bedrag Uit de begro ting voor het volgend jaar blijkt dat diverse scholen verhuurd worden voor een bedrag van ruim vijf gulden per uur ot der tig gulden voor een hele mid dag. "Wij subsidiëren dus eigenlijk acitiviteiten uit het geld dat voor het openbaar onderwijs is bestemd", zo luidde de mening van de GMR. SOCIALE TARIEVEN De heer Lakeman, hoofd van de afdeling maatschappelijk wel zijn en onderwijs in de ge meente Leusden, gaf desge vraagd toe dat het hier ging om zogenaamde sociale tarie ven."Onzin, zolang het gaat om ook commerciële instellingen die gebruikmaken van school- lokaliteiten", aldus de GMR. De gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad had de ex tra vergadering vonge week in gelast om op deze manier haar standpunt bekend te kunnen maken aan de raadsleden die enkele dagen later de onder wijsbegroting moesten behan delen. De strategie van de GMR heeft in zoverre succes opgeleverd dat inderdaad don derdagavond zowel van de VVD- als van de PvdA-fractie een raadslid aanwezig was om de beraadslagingen bij te wo- afwrijfletters? Pr. Julianaplein 7. 8 en 9 Amersfoort 033 - 631824* LEUSDEN/AMERSFOORT - In het museum Flehite te Amers foort wordt vanaf 22 novem ber 1986 tot en met 25 januari 1987 een tentoonstelling ge houden van de veelzijdige kunstenaar Willem van Leus den (1886-1974). De expositie wordt gehouden ter gelegen heid van het feit dat Willem van Leusden op 25 september van dit jaar honderd jaar gele den geboren werd. Aan de hand van karakteristieke werken zal de ontwikkeling en het belang van deze kunstenaar ge toond worden. Hierbij zal met name de nadruk liggen op dat gedeelte van het oeuvre van Van Leusden dat aansluit bij de algemene ten densen binnen het Nederlandse kunstklimaat tussen 1915 en 1940. Bijzondere aandacht knjgen verder zijn bijdragen aan De Stijl en het Gonstructivisme en later aan het Surrealisme. Deze Willem van Leusden-ten toonstelling werd grondig voorbe reid door een dnetal Utrechtse kunsthistonci (D. Adelaar, J. van Asperen en M. Roding), die veel werk terugvonden en allerlei nieu we facetten over het leven en het naar huis terug kunnen, moeten ze zich bij andersoortige opvang aanmelden. Voor jongeren is dat vaak zoeken naar begeleid kamerv/onen bijvoorbeeld Dat betekent, dat er ook daar weer een intakegesprek moet plaatsvinden, dal er ook daar v/eer. van beide kan ten. besluiten moeten worden geno men. Soms zijn de gesprekken met de andere huisgenoten nog met voldoen de uitgekristalliseerd en moet er nog een paar dagen respijt worden ge vraagd Het is een bedreigend idee voor veel mensen, om zo maar een wild vreemde in huis op te nemen. Hoe heeft Gijske dat ervaren? „Mijn man en ik hadden het v/el eens over pleegkinderen gehad, maar tja, je weet helemaal met wat dat is om een vreemde in huis te hebben. Toen zagen wij in de krant iets over Onder dak. Dat is voor twee weken, en je v/ordt met problemen goed begeleid. Daar heb je eigenlijk mets mee te ma ken: dat doet maatschappelijk werk. We hadden op de zolder een kamer over, en zodoende ben ik er op af ge gaan. Er is iemand bi) ons thuis komen praten over welke mensen er kwa men. Wij mochten ook onze eigen huisregels vertellen. Wij eten bijvoor beeld om half zes, en wij willen, dat de gast 's avonds om elf uur binnen is. Ik heb ook gevraagd naar drugs, want ik dacht: zo liggen mijn kinderen stoned in de kamer, maar druggebruikers, mensen, die de gehele dag psychi sche begeleiding nodig hebben en al coholverslaafden worden door Onder dak met opgenomen. En och. als je maar eenmaal met elkaar gezeten hebt en een nacht geslapen hebt, dan gaat het vanzelf allemaal!" Doorslaand bewijs van het succes van Onderdak is wel, dat er in de tien jaar van haar bestaan zelden mensen zijn afgevallen, omdat ze het niet meer leuk vonden Het was altijd omdat mensen gingen verhuizen, of een ei gen zaak begonnen, en daardoor geen tijd meer over hadden. Op woensdag 8 oktober houdt On derdak een informatie-avond, aan vang 20.00 uur bij het A.I.M.D., Klei ne Haag 1. Voor inlichtingen of aan melding kunt u bellen naar: Truus, telefoon 033-942100, of Nel 03417- 57759. LEUSDEN - Het winterprogramma van de Culturele Raad Leusden wordt op donderdagavond 16 oktober in De Korf geopend met een avond vol verrassingen, humor en sim plisme door en met Kees van Kooten, de helft van het Sim plistisch Verbond. Van Kooten, die onder meer bekend heid verwierf met succesvolle bundels als 'Treitertrends' en Koot graaf zich autobio', begint zijn programma om 20.15 uur. De voorverkoop van toegangskaarten (12.50 gulden en 10.00 gulden) voor deze bijzondere avond, gaat deze week (donderdag) van start. Er zijn twee vaste ver koopadressen: bibliotheek Nieuw Langenbeek en kantoor Leusder Krant. De werkgroep Winterpro gramma van de Culturele Raad Leusden is verheugd, dat zij er in is geslaagd om Van Kooten voor een avondje Leusden te stnkken, want Van Kooten komt niet zo maar. Afgezien van het feit, dat deze simplist niet elke avond op de planken staat, maar hooguit twee, drie keer per maand het land in trekt, gaat Van Kootens voorkeur ook uit naar een plaats, waar hij nog niet is geweest. ,,Zo zie je nog eens wat" is zijn motto. Donder dagavond 16 oktober wordt dat dus Leusden. Deze Literaire Avond, zoals Van Kooten zijn optreden noemt, wordt gekenmerkt door spontaniteit en onvoorspel baarheid. Van Kooten brengt geen vaststaande voorstelling, maar laat zich vaak leiden door aktualiteit en zijn stemming van die dag. Het ware simplisme dus: niets staat vast, alles kan en iedereen mag vragen wat hij of zij maar wil. HUMOR Behalve uit zijn eigen boeken leest hij ook het één en ander voor uit 'Komies Werk' van col lega's. De door Van Kooten ver zorgde avonden staan in elk ge val in het teken van de Humor. Iets wat niemand, die zijn boe ken kent en zijn regelmatige optreden samen met Wim de Bie via de VPRO-TV heeft ge volgd, zal verbazen 'Van Kooten leest zich voor' be looft dan ook een heel aparte avond te worden. Een avond om niet te missen. Vanaf don derdag 9 oktober zijn toegangs kaarten voor dit avondje lite raire humor verkrijgbaar bij de openbare bibliotheek Nieuw Langenbeek, Hamersveldsweg en bij het kantoor van de Leus der Krant. Asschatterweg 19 (bij de Biezenkamp). De toegangsprijs is 12.50 gul den. CJP-leden en houders van een 65+ pas betalen tien gul den. Voor zover er nog plaat sen zijn. kan men ook een half uur vóór aanvang van de voor stelling aan de zaal terecht voor een toegangskaart. Op het verdere programma van de Culturele Raad Leusden staat onder meer een optreden van de dichter Jean Pierre Ra- wie, het Figurentheater Trian gel, Toonbeeld, Ate Doorn bosch en kan men komen luis teren naar twee Leusdenaren: Annehe Krekel die over zilver vertelt en Paul Wouters over 'zijn' Internationale School voor de Wijsbegeerte. Een volledig programma-overzicht is ver krijgbaar bij de voorverkoop adressen en bij de Culturele Raad Leusden, Postbus 65, 3830 AB Leusden. Aanrijding LEUSDEN - Een 18-jarige jon geman uit Woudenberg raak te afgelopen donderdag rond 08.30 licht gewond bij een aanrijding op de Arnhemse- weg. De jongen reed tegen een 23-jarige hovenier uit IJssel- stein die op dat moment hef gras in de berm aan het maai en was. De Woudenberger liep ernstige beschadigingen aan zijn handen op. werk van Van Leusden aan het licht brachten De expositie is te bezichtigen op de volgende tijden: van dinsdag tot en met donderdag van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur Tijdens de kerstdagen en op nieuwjaars dag Na Amersfoort zal de tentoon stelling in een enigszins gewijzigde vorm ook in het Princessehof te Leeuwarden te zien zijn. Elk voorjaar weer moet de hop van onderaf beginnen. De metershoge stengels van het vorige jaar zijn in de winter afgestorven. Maar het ondergrondse gedeelte van de plant heeft de winter overleefd. In het vroege voorjaar, als de bo men en de struiken nog niet in blad staan, komen uit het wortelgestel van de hop de jonge loten om hoog. Al draaiend probe ren ze ergens steun te vin den, zo nodig bij elkaar. Twee of drie om elkaar ge draaide ranken geven ste vigheid, tot een echte steun is gevonden in de vorm van een struik. Dan schieten de ranken omhoog en pas als de hoogte is bereikt om verze kerd te zijn van voldoende zon, spreiden de stengels zich breeduit. De hop groeit op voedsel rijke, humeuze en gewoon lijk vochtige grond en is te vinden in elzen- en wilgen- bossen. De plant is twee- huizig; de mannelijke en de vrouwelijke bloemen zitten dus aan verschil lende planten. Omdat de hop voor de be vruchting van de wind ge bruik maakt, stellen de bloemen niet veel voor. Bij de vrouwelijke katjes zit ten de bloemen in de ok sels van de schutbladen. Deze schutbladen, waarop gele, karakterestiek geu rende klieren zitten, groeien na de bloei sterk uit en zijn dan doorschij nend bleekgroen; de katjes worden hopbellen. Wan neer de wind voor de be vruchting heeft gezorgd, dragen de schutbladen aan de voet kleine geurige nootjes, waarvoor ze als vleugeltjes dienen als ze door de wind worden mee genomen. Ofschoon hop en bier onaf scheidelijk met elkaar zijn verbonden, is de hopcul- tuur van jonger datum dan het bierbrouwen. Voor dien werd eikeschors en gagel gebruikt bij de bier bereiding. In een schen kingsbrief uit 786 is voor het eerst sprake van een hopkwekerij. Na die tijd kwam, via de kloosters, de hop als smaakmaker meer en meer in gebruik. De hop bevordert tevens de houd baarheid van het bier want het verhindert de ontwik keling van melkzuurbacte riën. De hopcultuur is in ons land niet meer van econo mische betekenis. In Bel gië wordt nog wel op grote schaal hop gekweekt. Het is daarbij van groot belang dat de hop geen zaad vormt, aangezien dit de kwaliteit benadeelt. Het is in België bij de wet verbo den mannelijke planten te telen. Vermeerdering van de hopplanten verkrijgt men door de wortels te stekken. De bittere geurstof uit de klieren van de hopbellen, lupuline, is een van ouds en ook nu nog gebruikt, kalmerend en maagver sterkend geneesmiddel. Een hoofdkussen, gevuld met hopbellen, werd vroe ger voorgeschreven als slaapverwekkend middel bij nerveuze slapeloos heid. In de vorige eeuw, toen het in de landbouw niet zo voor de wind ging, heeft men in Leusden ook een poging gedaan om hier de hopcultuur in te voeren. Als stille getuige staat nog steeds een grote hop- schuur in de Treek. Het is echter bij een poging ge bleven.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5