SE „Neem begraafplaats in Oud-Leusden over" Verbouwing 't Palet yalt fors duurder uit OTO SB OVM Leusden 90 jaar oud ^vandaag in tie leusder krant" Wim Keja in Leusden Bijeenkomst Geref. Bond Bijzondere krant diakonaal bureau Zes maanden voor Leusdense vrouw Spreekuur van KNOV V; Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden donderdag 9 oktober 1986 - 18e jaargang no. 47 Werkgroep na uitgebreid onderzoek: lantal zaken over 't hoofd gezien: leusder krant Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering EINDREDACTIE: Hans Mosterd .Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17,20 per kwartaal Uitgave BDU BV pkrnnfe LEUSDEN Nog dit jaar zullen B. en W. van Leusden de raad ■oorstellen om de Nederlands-Hervormde begraafplaats in Oud- aasden over te nemen en die de bestemming algemene legxaafplaats te geven. Dat doet het college op advies van een rerkgroep, die de mogelijkheden voor het realiseren van een legraafplaats in Leusden heeft onderzocht. De werkgroep, waarin alle den onderzocht. Zo werd onder aadsfracties vertegenwoordigd meer het eventuele medegebruik heeft ook andere mogelijkhe- van Rusthof en het stichten van een algemene begraafplaats aan de rand van Leusden-Centrum beke ken. De werkgroep kwam echter tot de conclusie dat de Nederlands- Hervormde begraafplaats zowel m tijd gezien als vanuit kostenoogpunt de voorkeur verdient. Volgens de resultaten van het on derzoek kan die begraafplaats in zijn huidige omvang m de komende Het N.H. kerkhof Oud-Leusden. tien tot vijftien jaar m de behoefte voorzien. Bovendien is er in begin sel een mogelijkheid tot uitbreiding aanwezig, waardoro een voldoen de capaciteit ontstaat voor de eerst komende veertig jaar. 1984 Al in 1984 wilde het college van Leusden de betreffende begraaf plaats overnemen met het doel er een algemene begraafplaats van te maken. Met de kerkvoogdij van de N.H.-gemeente was toen al de over eenstemming bereikt: de overna meprijs was vastgesteld op zestig duizend gulden. De gemeente wil de indertijd uit praktische en eco nomische motieven geen geld uit geven voor de aanleg en inrichting van een algemene begraafplaats. Hoewel er een zeer uitvoerig raadsvoorstel op tafel lag, nam de raad in 1984 geen beslissing. Men wilde over meer informatie en al ternatieve voorstellen beschikken voordat een definitief voorstel werd geveld. De leden van de commissie Wel zijn en Onderwijs vroegen zich in dertijd unaniem af of de door het college voorgestelde oplossing wel de meest gunstige was. Lily van Ameron (WD) wilde graag dat uit gezocht werd of „in de onmiddellij ke omgeving van de huidige be graafplaats met voldoende grond kan worden aangekocht voor een geheel meuwe begraafplaats." Zelf had ze al uitgerekend dat er tot het jaar 2004 dnehonderdvijfen- veertig graven nodig zouden zijn. „Een terrein van een hectare zou voldoende kunnen zijn," aldus Van Ameron. EXCENTRISCH Het N.H.-kerkhof in Leusden- Zuid heeft een oppervlakte van cir ca zevenduizend vierkante meters. Zo'n vierduizend vierkante meters daarvan kunnen nog benut worden voor toekomstige begravingen. De situering, zo stelde men al in 1984 vast, is minder gunstig vanwege de excentrische ligging en vanwege het feit dat „ze binnen enkele jaren zal zijn mgesloten door twee druk ke verkeerswegen" Behalve de noodzaak om een al- aemene begraafplaats te stichten is Leusden ook wettelijk verplicht een dergelijk kerkhof binnen de ge meentegrenzen te hebben. Tot nog toe heeft Leusden op uiterst mini male wijze voldaan aan die wettelij ke verplichting. De Kerkvoogdij van de N.H.-ge meente stelde indertijd vier voor waarden op basis waarvan de over dracht van de begraafplaats in Oud- Leusden zou kunnen geschieden. Behalve de prijs van zestigduizend gulden noemde de Kerkvoogdij het reserveren van ongeveer dertig graven voor de Hervormde Kerk in Leusden, het handhaven van de rechten die thans rusten op de be staande graven en het in rekening brengen van kosten bij de gemeen te die direct verband houden met de overdracht van de begraaf plaats. OVERLEG Of die voorwaarden nog steeds gelden, is niet bekend. Voordat het college met een definitief voorstel komt, zal met het betrokken kerk bestuur nog nader overleg moeten worden gevoerd. In het kader van de overname zal tevens de moge lijkheid worden bezien om op de oegraafplaats een aula van be scheiden omvang te bouwen. Over de mogelijkheden tot stich ting van een uitvaartcentrum zal de werkgroep zich gaan beraden zo dra de besluitvorming over de overname is afgerond. WD-er Wim Keja komt maandag naar Leusden. LEUSDEN - Het WD-Tweede Kamerlid Wim Keja geeft maandag 13 oktober een spreekbeurt in Leusden tij dens een openbare bijeen komst van de plaatselijke WD-afdeling. Deze wordt ge houden in de grote zaal van 't Ros Beyaart aan de Hamers- veldseweg 55 en begint om 20.30 uur. Onderwerp van de spreekbeurt van Keja is het mediabeleid. Wim Keja werd in 1928 m het Utrechtse Zuilen geboren en begon zijn beroepsleven als machinist bij de koopvaardij. Daarna vervulde hij diverse commerciële functies. Zijn politieke loopbaan begon hij m de gemeenteraad van Amsterdam Sinds 1971 is Wim Keja voor de WD-lid van de Tweede Kamer Ook dit jaar werd hij weer herkozen voor die functie. Eén van zijn spe cialisaties vormen de media m ons land. Zoals gezegd houdt hij over dat onderwerp ook een spreek beurt in Leusden. Er is maandagavond gelegen heid tot het stellen van vragen en discussie. Belangstellenden zijn om 20.30 uur van harte welkom. Vooraf gaande aan de spreekbeurt wordt een besloten interne ledenverga dering gehouden. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN De verbouwing van de openbare basisschool 't alet in Leusden-Zuid gaat de gemeente meer geld kosten dan ftarop was gerekend. De verbouwing was noodzakelijk ge- rorden omdat de school met de intrede van de nieuwe basis- chool onderdak moest gaan bieden aan de toenmalige kleuter- chool De Blokkendoos. De hele bouwkundige integratie was eraamd op bijna tweeëneenhalve ton. Omdat er duidelijk sprake was ui achterstallig onderhoud aan de chool kwam daar nog eens 'n be- rag van anderhalve ton boven op. Kentelijk is vast komen te staan 11 men met het begrote bedrag iel uitkomt. De gemeenteraad zal Evraagd worden om nog eens een edrag van 77.500 gulden extra ter eschikking te stellen. Het voorstel om extra geld be- &kbaar te stellen voor de ver- ouwmg, die op dit moment al in gang is, kwam maandag- tond voor het eerst ter sprake tij- ens de commissievergadering w welzijn en onderwijs. Veel üdsleden bleken moeite te heb- enmet de motivering van de extra Zetaanvraag. Uit het raadsvoor- el blijkt namelijk dat men ge woonweg een aantal zaken over het hoofd heeft gezien bij de verbouw plannen. Bij de oorspronkelijke krediet aanvraag is er bijvoorbeeld geen rekening mee gehouden dat de speelplaats van de school geschikt gemaakt zou moeten worden voor de vier- en vijfjarige kinderen die voortaan ook in de school onderge bracht worden. Ook is er m eerste instantie geen rekening gehouden met de aanschaf van zaken als kap stokken en stellingen voor de ber gingen. Een verhoging van het krediet wordt ook gevraagd voor schilder werk dat men had gedacht later uit te kunnen voeren. DRINGEND BEROEP Twee vertegenwoordigers van de medezeggenschapsraad van 't Palet deden maandagavond een dringend beroep op de gemeente raadsleden om eén passage uit het voorstel van B en W beslist niet over te nemen. In de oorspronkelijke plannen is men er van uitgegaan dat in de klaslokalen werkbladen aan gebracht zouden worden boven de centrale verwarming. Deze werk bladen zouden gebruikt moeten worden door kinderen die op deze wijze meer individueel gencht be zig konden zijn. Het college stelt de gemeente raad voor om de werkbladen niet aan te brengen, waardoor er een bedrag van zo'n twintigduizend gul den bespaard zou kunnen worden. De leden van de commissie wei- De verbouwwg van 't Palet bhjkt flink duurder te worden dan men m eerste instantie gedacht was Het college vraagt de raad om een aanvullend krediet van 77.500 gulden. zijn en onderwijs toonden begnp voor het standpunt van de school dat de werkbladen beslist nodig zijn voor het geven van verant woord onderwijs. Het is aan het col lege om ruimte binnen de krediet aanvraag te vinden opdat de werk bladen alsnog aangebracht kunnen worden. De meeste raadsleden zijn van mening dat met name het Palet mag rekenen op een welwillende hou ding van het gemeentebestuur. „Het Palet heeft al genoeg moeten improviseren om behoorlijk onder wijs te kunnen geven," aldus stem men vanuit de vergadering. Onafhankelijk |BjDU nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. ouu Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1.38 per regel (46 cent per mm.) Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor. Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage- 'ijks van 9 00-12.00 uur en van 14.00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten LEUSDEN In 1896 begon de OVM als Onderlinge Brandverzekering Leusden, voornamelijk een activiteit voor agrariërs, maar al snel was deze maatschappij zeer hecht geworteld in de hele Leusdense samenleving. Nu negentig jaar later is de OVM niet meer weg te denken uit Leusden. De Onderlinge is eigenlijk uit nood ontstaan. Het overwinnen van onvoorziene rampen en tegensla gen zoals brand en storm was ook vroeger eén van de problemen waar de bevolking mee te maken had. Door middel van burenhulp en later een fonds werden de lasten met elkaar gedragen. Van dit „draagt elkanders lasten" principe is, evenals vele onderlingen, de OVM Leusden ontstaan. In de loop van de tijd vond er op het gebied van de te verzekeren risico's en verbreding plaats Niet alleen de brandrisico's zijn onder gebracht, men kan nu voor alle ver zekeringen bij de Onderlinge Ver zekeringsmaatschappij Leusden terecht. Eén aspect is met veranderd. De Onderlinge Leusden is nog steeds een zaak van de verzekeringen zelf, met de een door de leden zelf ge kozen bestuur. Jaarlijks vindt de al gemene ledenvergadering plaats. Deze zal dit jaar gehouden worden op donderdag 22 oktober in hotel „De Roskam", Hessenweg 212 in Achterveld. De avond begint om 20.00 uur. LEUSDEN De Gereformeer de Bond houdt vanavond om 20.00 uur een bijeenkomst in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg m Leusden- zuid. VOOR: AUDIO EN VIDEO miljoen m n u t e n Miljoen minuten voor vrede Werkgroep Speel-o-theek teleurgesteld over uitblijven subsidie Wethouder Gijs van Woudenberg wil scholen in de toekomst een eigen budget geven Ongerustheid in astma-wereld over stijgend sterftecijfer Polo-dames Haaien op dreef zaterdag Waterloo-loop in Den Treek Oktober: woonmaand Service-pagina DOKTERSDIE NST TELEFOON: 03425-1222 pag. 3 pag. 3 pag. 5 pag. 6 pag. 7 pag. 10 pag. 11 LEUSDEN Het Algemeen Diakonaal Bureau heeft sa men met de Generale Diakoi- nale Raad, de hervormde Raad voor de Herderlijke Zorg en de gereformeerde Sectie Pastoraat van het deputaat- schap Gemeente-opbouw op nieuw een Bijzondere Krant uitgegeven, die werd samen gesteld door de landelijke werkgroep Familieleden van psychisch zieken. Deze krant is bedoeld voor familieleden en vrienden van psychisch zieken, en voor al len die een pastorale en diako- nale taak hebben binnen de gemeente. In deze tweede Bijzondere Krant wordt vooral ingegaan op het pro bleem van de schuldgevoelens. Verder wordt aandacht gegeven aan de voortgang van de onderlin ge hulp, die familieleden en vrien den elkaar geven m de vorm van ontmoetmgsdagen en kringwerk. Eén exemplaar van deze Bijzon dere Krant kost vijftig cent bij een afname van minimaal tien exempla ren. De krant kan besteld worden door overschrijving van het ver schuldigde bedrag op giroreke ning 51.31.53 van het Dienstencen trum m Leusden, onder vermelding van „Bijzondere Krant". LEUSDEN/UTRECHT Een 20-jarige inwoonster van Leusden en een 19-jarige ver dachte uit Soest zijn vrijdag door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Aan deze straf koppelde de Utrechtse rechters dat de vrouwen binnen zes maanden na het vonnis een dienstverle ningsproject vervuld moeten hebben. De vrouwen hadden op 22 mei dit jaar een overval gepleegd op een pompstation in Soest. Twee weken geleden eiste de of ficier van justitie, mr. P Bender, een gevangenisstraf van twaalf maan den waarvan vier voorwaardelijk tegen de vrouwen. Vanwege de leeftijd van de verdachten en het feit dat zij nog nooit eerder met de strafrechter in aanraking waren ge weest, leek een alternatieve straf de rechtbank toch de beste sanctie op het gepleegde feit. De vrouwen verklaarden tijdens de behandeling van de zaak dat zij hadden gehandeld uit geldnood. LEUSDEN - De afdeling Leus den van het Koninklijk Neder lands Ondememersverbond (KNOV) houdt op 21 oktober een spreekuur in restaurant de Pepermolen in de Biezenkamp Tussen 19.00 uur en 20.00 uur kunnen (startende) onderne mers daar terecht met hun vra gen en dergelijke. HAMERSVELDSEWEG 6A LEUSOEN TEL. 033-943381 EIKENLAAN 44C LEUSDEN TEL. 033-943381 Wanneer u voor dinsdag- resp donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur) Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr. 03420-94911 VERBOUWING T PALET:

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1