„Als fotograaf moet je interesse hebben in je vak. Anders is het moeilijk om eruit te halen wat erin zit" sinterview. op dinsdag5 Janus Visser van kok tot video-producent: „...Het grootste nadeel? Het gemeentebestuur wat zo in opspraak is..." VERGROTEN? ,,..]e komt op veel plaatsen waar een ander niet komt...' „...Voor een hoop mensen is de krant heilig. Voor mij niet... LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DINSDAG 14 OKTOBER 1986 interview om het carnaval hier van de grond te krijgen en dat is ge lukt. De was rond de jaren ze ventig. Carnavalsverenigingen schoten in die tijd als padde stoelen uit de grond in Midden- Nederland Ik was al snel hof- fotograaf; daar ontkwam ik niet aan natuurlijk. Na vier jaar ben ik er mee gestopt, omdat het werk bij de krant toenam en ik anders bijna helemaal niet meer thuis zou zijn." MOOI GEWEEST Janus heeft de ontwikkeling van Leusden van dichtbij mee gemaakt. Of beter gezegd: hij stond er met zijn neus boven op Wat vindt hij nu zelf van Leusden? ,,Ik heb het gevoel dat het nu mooi is geweest. Het Ruige Veld nog. misschien 't Vliet. Leusden als groeikern had plannen voo. 30.000 inwo ners in 1990. Daar zitten we te gen aan. En dat is genoeg. We moeten alleen nog bouwen voor de eigen woningbe hoefte." Janus: ,,In de beginjaren trok ken veel mensen uit de rand stad naar Leusden. Zij hebben een duidelijk stempel gedrukt op het sociale klimaat. Die mensen kwamen voor de rust. Door de groei van Leusden zijn de verschillen genivelleerd. Opvallend vind ik overigens het vele groen in de wijken." Ook was Janus Visser getuige van de vele acties die in het verleden zijn gevoerd tegen de voorgenomen uitbreidingen van het vroeger zo gemoede lijke Hamersveld en Leus broek. Als meest geslaagde ak- op de zaken waarmee het ge meentebestuur zo in opspraak is gekomen. ,,Op de momenten dat de zaken een wending na men. had de gemeenteraad duidelijke beslissingen moeten nemen. Maar de politieke be slissingen die zijn genomen, zijn altijd met bepaalde per soonlijke belangen genomen en met ten gunste van de inwo ners. Dat heeft geleid tot drie zetels voor Leusden '85. Dat had voorkomen kunnen wor den door een duidelijke opstel ling van de gemeenteraad in de vonge periode." Kunnen ze hun gezicht nog red den? „Natuurlijk", zegt Janus. „Maar dat wil niet zeggen dat je bepaalde dingen stilzwijgend door moet laten gaan. Dorpspo litiek blijft het toch." Er zijn drie adviezen die hij de gemeente Leusden wil meegeven: niet bouwen over de Schoolsteeg bosjes, proberen om het voor- zierungenpeil te handhaven en te onderhouden en netelige si tuaties niet op z'n beloop laten gaan. Alstublieft, heren be stuurders. BLUNDERS „Er zijn een hoop blunders ge maakt de afgelopen jaren", ver zekert Janus Visser mij. Welke door mag gaan als de grootste blunder weet hij niet te vertel len, maar hij somt er enkele op: „De bouw van het gemeente huis. Dat gebouw past niet bin nen het Hamershof-gebeuren en het kost verschrikkelijk veel energie. Of het kunstveld van de hockeyclub waar het gras doorheen kwam. Maar daar tie noemt hij die van de kinde ren die op de fiets naar Amers foort gingen en daar de hal van het gemeentehuis belegerden om zo te pleiten voor de aanleg van een veilige fietsroute langs de Heiligenbergerweg. De route kwam er. De grootste ak- tie, zo zegt de kenner bij uit stek, was die tegen de plannen om over het Valleikanaal te bouwen. „Het gemeentebe stuur is toen tot andere gedach ten gebracht", memoreert de nieuwbakken video-produ cent. NORMVERVAGEND Alles heeft zo zijn voor- en na delen, zo wordt vaak gezegd. Van Janus, die de zaken liever positief benadert, wil ik daarom weten wat hij het nadeel vindt van Leusden. Zorgvuldig zoe kend naar woorden, formuleert hij zijn antwoord. „Ik moet uit kijken, omdat ik weet dat ik te gen zere benen trap Maar het grootste nadeel vind ik het ge meentebestuur dat zo in op spraak is en een beetje norm- vervagend werkt Zijn positieve instelling doet hem dit antwoord toelichten: „Dat is best op te lossen. Veel mensen kunnen daar een steentje aan bijdragen. De ei gen krant bijvoorbeeld door niet op alle slakken zout te leg gen en naar de sensatie te trek ken. Het gaat om de mate en manier waarop je het nieuws brengt. Maar als de kritiek juist is, moet je die ook brengen." Het grote voordeel? „Leusden ligt centraal in Nederland. Dat is voor veel mensen zeer aan trekkelijk. Het is hier prettig wonen, kort bij een grote stad. Midden in het groen en de wei landen. Je kunt het niet beter wensen. De term 'slaapstad' is verouderd. Leusden is levend geworden. Er zijn allerlei aktivi- j teiten van de grond gekomen, j Het voorzieningenpeil is aardig opgebouwd. Er zijn sportac commodaties in overvloed en met grote luxe. Ik ken sporters uit Utrecht die daar zeer jaloers opzijn." VRAAGTEKENS De politiek in Leusden heeft hij, liberaal in hart en nieren, altijd kritisch gevolgd. „Ik zet vraag tekens bij de manier waarop men met elkaar bezig is Het stemgedrag wordt te vaak be paald door te veel persoonlijk belang in de vriendjessfeer", vindt Janus. „Daar zullen ze me wel op pakken", voegt hij daar aan toe. Janus, als fotograaf sowieso al voorzien van een scherpe blik, doelt met zijn kritiek met name kon het gemeentebestuur niets aan doen." Blunders dus. Daar hadden we het over. Dat men geen tweede brug over het Valleikanaal in het oosten heeft gebouwd, valt volgens Janus ook onder die categorie. En dan komt 'ie, de grootste blunder: „Het rapport van het bureau Arnhem. Dat heeft veel geld gekost en ging over verdere uitbouw van Leus den, met name in de School steegbosjes. Dat was echt stom. Dat had de eerste de beste journalist ook kunnen maken." „Ik heb er ontzettend veel ple zier in gehad om me in de regio te kunnen begeven", zegt Ja nus aan het einde van ons ge sprek. „Ik heb er veel contac ten aan overgehouden. Je zit al tijd dicht bij het nieuws. Heb ik het al meegemaakt, moet een ander het uit de krant lezen Een kritische terugblik op de krant waarvoo hij vijftien jaar heeft gewerkt, kan natuurlijk niet ontbreken. Janus: „De Leusder Krant moet iets positie ver zijn. Meer aandacht voor de kleine dingen die op de hoek van de straat gebeuren. Je bent gewoon een dorpskrant, geen volkskrant." Dat laatste is overi gens niet als een geslaagde woordspeling bedoeld. „Ik be doel dus De Volkskrant", legt hij lachend uit. „Te veel dingen blijven liggen. Mensen willen zich graag te rugzien. Dat mis ik wat. Het be lang van de Leusder Krant ligt in de kleine dingen op de hoek van de straat, binnen verenigin gen. Die dingen kunnen een betere communicatie binnen het sociale gebeuren, binnen de gemeente geven." „Voor een hoop mensen is de krant heilig. Voor mij niet, hoor Houden zo, Janus! (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer- service legen redeli/ke pri/zen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. door Martin Hermens LEUSDEN - Vijftien jaar lang maakte hij plaatjes, hele mooie plaatjes vaak, voor de Leusder Krant. Stilletjes is hij nu van het podium in Leusden verdwenen: ja nus Visser, voor velen het gezicht van de Leusder Krant. Op een informele bijeenkomst nam hij af scheid van zijn collega's met wie hij al die jaren had samengewerkt. Want hoewel de Leusder Krant zijn speciale aandacht had, maakte hij ook foto's voor vele andere BDU-kranten. Met ingang van 1 september is Janus Visser werk zaam als video-producent bij de E.M.G., de Electroni- sche Media Groep van de BDU. Daar krijgt hij, samen met onder anderen Bert Vos, voormalig hoofdredac teur van de Leusder krant, drie jaar de tijd om een goed lopende afdeling op poten te zetten. Reden om eens terug te kijken op 15 jaar Leusden en ongeveer anderhalve maand E.M.G. Janus Visser. Het verhaal van een kok, die fotograaf werd en nu video-producent van beroep is. Alle goede dingen in drieën. [o tegen het tijdstip dat we lebben afgesproken, belt hij >p. Hij komt iets later, omdat hij log even iets moet afwerken. Iet is een vrijdagmiddag. Drie cwartier later zitten we dan in :afé De Swarte Steegh, met roor ons een lekker fris pilsje. Sen betere omgeving is er ei- jenlijk niet te bedenken om net Janus Visser, 38 jaar jong, ustig te praten over zijn vijftien aar bij de Leusder Krant, loe hij bij de Leusder Krant is- erechtgekomen, luidt de eer ste vraag. „Dat is een lang ver taal", zegt Janus rustig. „Ik zat rcoeger in de horeca. Als kok. hotel L'Europe in Amster dam. Daarnaast volgde ik cur sussen voor alle vakdiploma's ïoor de horeca. Ik had weinig over voor andere aktivitei- let idee om wat met fotografie gaan doen, kwam dan ook as later. Janus: „Na het beha- i van alle vakdiploma's had k veel vrije tijd. Ik ben toen in :ontact gekomen met een Am- iterdamse fotograaf. Die heeft iu] wegwijs gemaakt m de foto- jrafie. Dat was in 1970-1971." ,In het Olympisch Stadion, waar ik vlakbij woonde, maakte regelmatig foto's als hobby, li] mijn ouders, die in Leusden foonden, zag ik de Leusder [rant liggen, En toen ik de fo- zag die daarin stonden, dacht ik: dan kan ik ook. Ik had *at familie die voetbalde bij toda, dus daar ging ik tijdens Ie wedstrijden actie-foto's ma- :en Die stuurde ik vrijblijvend aar de Leusder Krant. OMBINEREN Iet eerste begin was er. Janus wam naar Amersfoort, waar hij 'erk vond als kok bij Hotel De Vitte. „Dat was goed te combi ieren met de fotografie,", zegt Zelf noemt Janus het een boeiende tijd, die jaren bij de Leusder Krant. Met name over de periode dat hij met Marnix Kreyns samenwerkte, kan hij veel boeiende verhalen vertel len. "In 1974 of 1975 kwam Mar nix naar Leusden. Met hem heb ik veel reportages gemaakt voor de Leusder Krant. Dat was echt gezellig. Je had daar ruim schoots de tijd voor. Dat is de laatste jaren allemaal wat min der geweest, omdat het werk veel drukker is geworden." BEKROOND Het gaat in dit geval overigens niet over video-filmpjes waar mee een nieuwe top 40 hit of een nieuw zangtalent wordt ge lanceerd. Nee, de nadruk ligt op het realiseren van promotie video's voor bedrijven, instel lingen en organisaties (om maar een kleine opsomming te ma ken). Hoewel, die top 40 hit zou Janus ook best van een mooie video kunnen voorzien. TUSSEN MUREN f Het werk als fotograaf mist hij nog wel. „Ik zit meer tussen de muren van mijn eigen kantoor", realiseert Janus zich. Ik heb ook minder contacten. Maar aan regelmaat wen je gauw. De eerste weken kwam ik gebro ken thuis, ik was dat niet ge wend. En het contact met men sen komt terug; je bent op een andere manier bezig om een produkt te maken." „Wat ik ook mis, is de geva rieerdheid. Vroeger wist ik 's ochtend nooit wat me die dag te wachten stond. Die afwisse ling is nu minder. Dat slijt wel", voegt hij daar geruststellend aan toe. Even een andere zijweg. Janus is ook betrokken geweest bij de oprichting van carnavalsver eniging De Gouden Klomp. "Ik ben een paar jaar secretaris ge weest", vertelt hij daarover „We hebben toen geprobeerd ring. Luchtfoto's maken, dat was weer een vak apart. Tja, er waren zoveel leuke dingen. Je komt op veel plaatsen waar een ander niet komt." VOORPLAAT „Als er bijvoorbeeld een Leus- denaar meedeed aan een auto cross, dan gingen we mee naar Valkenswaard of Zandvoort", vervolgt janus. „Leusden 1200, dat was een evenement op zich. Ik liep in een middel eeuws kostuum met een ultra modern foto-toestel op mijn buik door het dorp. Of voor de Barneveldse Krant zes dagen naar Parijs. Of de laatste Elfste dentocht; daar kreeg ik een paar dagen voor vnj. Ik heb de installatie van twee burgemees ters meegemaakt, Van der Post en Rademaker. Ook heb ik veel pastoors en dominees gefoto grafeerd. Veel winkelopenin „Als fotograaf moet je interesse hebben in je vak. Je moet de tails kunnen zien en onder scheid maken tussen wat wel en wat niet belangrijk is. Als je niet bereid bent om interesse te tonen in het onderwerp, dan is het moeilijk om eruit te halen wat erin zit." Een beetje teleurgesteld voegt hij daaraan toe: „De druk werd de laatste jaren steeds groter, zodat je minder tijd had om het juiste moment af te wachten." Een klacht, die ook andere fo tografen laten horen. Janus: „Een hoop mensen zeggen: „je hebt een prachtig leven". Ze vergeten dan dat jij die ene avond niet alleen bij hen moet zijn, maar ook nog bij zo'n vijf tien tot twintig anderen in de hele regio. Dat is alleen maar toegenomen. Dat maakt het werk zwaarder." VIDEO Sinds 1 september is Janus vi deoproducent bij de E.M.G., de Electronische Media Groep van de BDU te Barneveld. Een overstap die vnj stilletjes is ge maakt, maar voor insiders niet als een grote verrassing kwam Janus: „Zo'n vijf jaar geleden ben ik me gaan interesseren in het video-gebeuren. Ik heb voor de BDU in 1981 een recht streekse televisie-uitzending gemaakt in Leusden. Een jaar We kunnen Janus Visser best tot het gezelschap van be kende Leusdense persoonlijk heden rekenen. „Ik kende ie dereen", zegt hij lachend. Hij zorgde er ook voor dat Marnix Kreyns snel wist wie wie was in Leusden. "Ik reed met hem in de auto door Leusden en stak steeds mijn hand op naar be kenden. „Wie is dat nou weer?" vroeg Marnix dan. Ja, ik heb hem hier een beetje inge wijd." Het bleef niet bij de Leusder Krant alleen. Zoals gezegd: het werk nam toe. Janus Visser zelf: „De Stad Amersfoort kwam er bij, maar ook andere BDU-bla- den. In 1977 ben ik voor twintig uur in vaste dienst gekomen voor alle bladen. Twee jaar la ter, in 1979, in full-time dienst." Daarnaast schnabbelde hij een beetje. „Ik had vele vaste klan ten. Dat is onlangs bekroond met een folder voor de firma Bloemendal in verband met hun vijfentwintigjarig jubli- leum." Een folder die er wezen mag, trouwens. Als persfotograaf maak je heel wat mee. Wat is hem nu het meeste bijgebleven van het geen hij in die vijftien jaren meemaakte? Janus' antwoord laa» niet lang op zich wachten: „De vele leuke reportages. Ei genlijk heb ik zoveel kunnen doen. In een luchtballon om hoog; dat was een leuke erva- Janus Visser achter de knoppen bij de Electronische Media Groep, kortweg EMG, van de BDU in Barneveld. gen. En voor de Stad Amers foort de voorplaat. Dat was steeds weer een hele opgave." Als ik nogmaals opmerk dat hij uielf. „Langzaam is dat ge boeid. Op een bepaald mo ment ben ik halve dagen als jok gaan werken. De rest van tijd was ik bezig als foto- riaf. Naast de krant heb ik ook ndere zaken aangepakt, niidsreportages en derge- ijke. Ook heb ik toen de Foto- school in Apeldoorn ge- olgd." inus: „In 1974 ben ik overge- kpt en full-time fotograaf ge- orden. Daar waren twee rede- en voor. Ten eerste was ik ge- ouwd en wilde ik niet meer '9 en nacht, op ongeregelde den, werken. Ten tweede m het werk in de fotografie ..En dan, na een klein re- •nsommetje: „Ik zit nu vijftien 1 bij de Leusder Krant. Ik b de groei van Leusden mee maakt. Alles aan de zuidkant a de Asschatterweg heb ik komen. Ik heb heel wat *ste stenen, eerste palen en krungen meegemaakt hier." goed bekend is in Leusden, verbetert hij mij. „Ik heb be kendheid in de hele regio", zegt hij nuchter en zonder zich zelf op de borst te kloppen. Het volgende verhaal getuigt van zijn gelijk: „Tijdens een vakan tie liep ik over de boulevard van Knokke. „Hé, daar loopt de fotograaf van de Leusder Krant" hoorde ik toen achter me. „Maar dat is inherent aan het werk wat je doet." INTERESSE Janus Visser verstaat zijn vak goed Op de redaktie van de Leusder Krant, waar toch ook veel foto's van zijn collega's binnenkomen, worden de plaatjes van Janus er vaak zon der moeite uitgehaald. Ze heb ben vaak iets, wat nét iets ex tra's toevoegt aan het geheel. „Je moet met genoegen naar een foto kijken", vindt Janus. later gebeurde hetzelfde in Bar neveld en in 1984 in Nijkerk. Het foto-werk combineren met het video-werk ging niet.Dus ben ik er mee gestopt. Conti nuïteit is de eerste vereiste voor een goed produkt." Na overleg met de directie kreeg de video-afdeling met in gang van 1 september jongstle den de gelegenheid om een volwaardige afdeling binnen het bednjf op te starten. Janus nam die uitdaging met beide handen aan. „Ik heb in die vijf tien jaar heel wat kilometers af gelegd in de regio. Ik heb ook heel wat gefotografeerd Nu ben ik op een leeftijd dat het tijd is om een nieuwe uitdaging aan te nemen. Eén van de rede nen om dat te doen waren mijn kinderen. Die vonden het niet leuk dat ik vaak in het week einde weg was. Ik heb nu een vrij geregeld leven. In de weekeinden en avonden ben ik vrij. Dat is mooi meegenomen." „We krijgen twee, drie jaar de tijd om een goed lopende, ver antwoorde produktiegroep op te zetten. Mijn taak is om het videoprodukt vanaf de eerste bespreking met de opdracht gever tot aan het eindprodukt te begeleiden. Kort gezegd: het produceren van een volle dige produktie. En het bevalt best", concludeert hij na ruim een maand op de nieuwe afde ling.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5