Leusdens CDA heeft problemen rond waterschapslasten onbespreekbaar gemaakt' Zijn onderhandelingen afgebroken onder druk van Leusdens CDA- bestuur?' leusrter1 krunt Allan Boesak bij aktie in Amersfoort Porse beschuldigingen van Leusdense ingelande Miggels: Gang van zaken voor PvdA aanleiding tot vragen: DINSDAG 14 OKTOBER 1986 plaatselijk nieuws (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De problemen rond de vraag, wat Leusdense ingezetenen nu eigenlijk wel of niet moeten betalen als waterschapslasten, zijn nog niet afgelopen. De Leusdense hoofdingelande voor het bebouwde gebied - dat is de be bouwde kogi - ir. J. Miggels, heeft in twee bezwaarschrif ten uiteengezet, dat én het waterschap niet netjes heeft gehandeld, èn dat het Leusdense CDA - onder druk van de groene lobby, die aangevoerd zou worden door wethouder Gijs van Woudenberg - het probleem politiek onbespreek baar zou hebben gemaakt. Daarbij zou Gijs van Wouden berg zijn collega-wethouder Fons Ummels, eveneens van het CDA, buitenspel hebben gezet. Ummels had, als wet houder van financiën, de eerste verantwoordelijkheid voor het met het Waterschap over de kwestie te voeren overleg. Ingewijden omschrijven de heibel binnen het CDA over deze kwestie als l>roedennoord'. De kwestie rond de water- chapslasten, die bewoners in «usden, die binnen de bebouwde com gevestigd zijn betalen, is al ge- uime tijd onderwerp van overleg assen verschillende partijen. De jemeente Leusden, het Water- ichap Heiligenbergerbeek, tot elfs de provincie toe, zijn daar bij jetrokken. Twee zaken spelen bij dit pro- ileem een hoofdrol. Ten eerste leeft de gemeente Leusden een jroot aantal vijvers aan laten leg en voor het verwerken van regen- rater. Daar betalen de Leusdena- en aan mee, in hun onroerend oedbelasting. Bovendien betalen ie Leusdenaren ook nog hun 'nor male' waterschapslasten. Vandaar at ingenieur Miggels al vorig jaar telde, dat Leusdenaren feitelijk ubbel betalen. Een ander aspect aan de zaak is e ruilverkaveling, die in het Leus- ense heeft plaatsgevonden. Daar- >e zijn veel sloten gegraven, en eel zogenaamde kunstwerken ge- ouwd. Dat zijn bruggen, stuwen, verlaten en dergelijke. Het Water- :hap stelt nu, dat de kosten daar in in de vorm van de zogenaamde ülverkavelingsrente uitsluitend worden betaald door inwoners van het buitengebied. Bovendien draaien die ingezete nen nog eens op voor alle kosten van de grond, die met aanleg van nieuwe watergangen was gemoeid. Samen zou dat, aldus het Water schap, neerkomen op een bedrag van vijfentwintig gulden per hecta re, gedurende dertig jaar. Het Wa terschap stelt zich hiermee op het standpunt, dat de bewoners van zo genaamd 'onbebouwd' - het buiten gebied, red. - veel meer betalen, dan de bewoners van de bebouw de kom. Daar valt dan echter weer tegen in te brengen, dat het voorna melijk de inwoners van dat buiten gebied zijn, die baat hebben gehad bij de ruilverkaveling. Daar heeft immers een Leusdense bewoner van een huis op de Kervershilt hele maal niets aan. BENOEMING De Leusdense ingenieur J. Mig gels heeft nu in twee afzonderlijke stukken zijn verdere bezwaren uit eengezet. Dat gebeurde in een bnef aan de leden van de Leusden se gemeenteraad, en in de vorm ihouder Gijs van Woudenberg (CDA) zou als exponent van de 'groene iby' belang hebben bij de onderhandelingen tussen gemeente en wa- schap, zo luidt de beschuldigmg van de Leusdense hoofdingelande J. ggels. van een bezwaarschrift aan Gede puteerde Staten. In deze stukken gaat de heer Miggels verder, dan hij m het verleden heeft gedaan. Achtereenvolgens richten zijn be zwaren zich tegen de verkiezing van heemraden en tegen de kandi daatstelling van hoofdingelanden, en beschuldigt hij de secretaris van het Leusdense CDA, de heer G. van Apeldoorn, ervan de kwestie in de Leusdense politiek onbespreek baar te hebben gemaakt. De verkiezing van een drietal heemraden, zonder een voldoende aantal stemgerechtigde stemmen, was voor de heer Miggels aanlei ding, tegen deze gang van zaken te protesteren, zo blijkt uit zijn be zwaarschrift. De Watergraaf, de "baas' van het Waterschap, erkende daarop dat er niet geheel volgens de regels was gehandeld. "Be bouwd' kreeg daarop de gelegen heid, alsnog een kandidaat te stel len, zo blijkt uit het bezwaarschrift van de heer Miggels. Toen de heer Miggels er daar op aandrong, een 'herkenbare' procedure voor die verkiezingen te volgen - het Water schap mag zich nu eenmaal in een geringe bekendheid verheugen, vooral bij de bewoners van de be bouwde kom, bleek tot zijn verba zing dat hierover overleg plaats vond tussen de Watergraaf, en de Leusdense wethouder Gijs van Woudenberg. En dat, terwijl de kwestie voor die tijd thuis hoorde in de porte feuille van wethouder Ummels, en ook als zodnig door hem werd be handeld. De heer Miggels bleek hiertegen grote bezwaren te heb ben. Niet alleen omdat Van Wou denberg zelf, als boer, een groot belang heeft bij de kwestie, maar bovendien omdat de wethouder - Ummels - die zich in het verleden had ingezet voor het rechttrekken van de geconstateerde verschillen tussen bebouwd en onbebouwd, blijkbaar buitenspel was gemanoe- vreerd. WONINGSTICHTING Het volgende, wat plaatsvond was, dat het bestuur van het waterschap het 'ongeloofwaardig' vond, om het gebouwd - lees nog steeds de be bouwde kom, red. - alsnog de haar toekomende medezeggenschap te geven, zo stelt de heer Miggels. Daarop pleegde de heer Miggels overleg met het bestuur van een aantal Leusdense woningcorpora ties, met een bestand van 1500 wo ningen. Hij concludeerde daarna, dat de gezamenlijke woningbouw corporaties binnen het huidige wa terschap recht zouden hebben op een aantal posten voor heemraden en hoofdingelanden. Bovendien bleek hem, dat de Woningstichting het 'zeer op prijs zou stellen, als zij bij de gang van zaken betrokken zou worden. Het waterschap Heihgenbergerbeek, gevestigd m Woudenberg, stelt m een bnef aan het Leusdense college van B&W, het advies van de voorbereidmgscomissie voor een nieuw waterschap, een eerhjker verdeling van de waterschapslasten in Leusden uit te voeren, niet eerder dan pas na 1990 uit te kunnen voeren, omdat men daar technisch en administratief niet eerder toe m staat is. Tenslotte constateerde de heer Miggels, 'dat het bestuur van het Waterschap weinig respect be toont voor een behoorlijke demo cratische rechtsgang en zij de haar in deze geboden gelegenheid niet heeft gebruikt bij de procedure, die ik in mijn bezwaar aan de orde heb gesteld', aldus de heer Miggels. REDUCTIE In zijn bezwaarschrift aan Gede puteerde Staten gaat de heer Mig gels verder nog uitvoerig m op de reductie, die bewoners van de be bouwde kom m de gemeente Leus den op hun waterschapslasten zou den moeten krijgen. Verwijzend naar stukken, die teruggaan tot 1983, stelt de heer Miggels, dat al in dat jaar werd geconstateerd, dat overleg over een financiële oplos sing tussen de gemeente Leusden en het Waterschap blijkbaar van de zijde van de gemeente werd afge broken. 'Dit roept ongetwijfeld vra gen op binnen de gemeente, die daar moeten worden beantwoord', aldus de heer Miggels. Vervolgens constateert de heer Miggels, dat ondanks het feit, dat het Waterschapsbestuur er kenne lijk wel van overtuigd is, dat er een aanzienlijke reductie (van vijftig procent) op zijn plaats zou zijn, daarvan mets is terug te vinden in het ontwerp-besluit met betrekking tot het nieuw te vormen water schap. Zoals bekend, wordt ook het Wa terschap Heiligenbergerbeek be trokken bij en m de reorganisatie van waterschappen. In het geval van dit waterschap, zou de organi satorische samenvoeging per 1 ja- niari 1988 zijn beslag moeten heb ben gekregen. Met betrekking tot de kosten, dan wel wat de Leusdense bewo ners van het zogenaamde 'be bouwd' moeten betalen, consta teert de heer Miggels vervolgens, dat er voorlopig helemaal geen sprake van zal zijn, dat die Leus dense burgers nu eindelijk eens die reductie krijgen, waar ze gezien de omstandigheden feitelijk al ja ren recht op hebben. En wel, omdat het bestuur van het waterschap op 18 juni van dit jaar verklaarde, dat de financiële consequenties niet door te voeren zouden zijn voor 1990. 'Dit roept vragen op aangaande adequaat bestuur', aldus de heer Miggels. RUILVERKAVELING De stelling, die het bestuur van het waterschap in een brief van 9 sep tember aan het Leusdense college van B&W betrekt ten aanzien van de kosten van de ruilverkaveling, roept bij de heer Miggels ook vra gen op. Zoals we al eerder m dit artikel aangaven, stelde het Water schapsbestuur, dat die ruilverkave ling financieel helemaal door de in woners van het buitengebied wer den betaald. De heer Miggels daarover: 'Als de kosten van de ruilverkaveling moeten worden aangemerkt als reeds door het onbebouwd opge brachte waterschapslasten, zoals het Waterschapsbestuur zegt, ont trekt dat waterschap zich vervol gens aan de taak, voorzieningen die de gemeente voor haar burgers heeft getroffen - de waterpartijen in Leusden, bestemd voor de snelle afvoer van regenwater, red. - ook aan de burgers door te berekenen.' 'Met deze koppelverkoop ont staan nu vragen omtrent de status van de conclusies van de voorbe reidingscommissie' concludeert de heer Miggels daarop. Waarmee hij doelt op het feit, dat wat die com missie in het kader van de voorbe reiding van het nieuwe waterschap als redelijke reductie voor Leus dense ingezetenen had vastge steld, binnen het Waterschap zo met van tafel wordt geveegd, dan toch minstens op de lange baan wordt geschoven. VRAGEN De heer Miggels heeft tenslotte een aantal vragen aan het college van GS, die alle betrekking hebben op het voorgaande. Zo wil hij, dat het bestuur van het waterschap er toe wordt gebracht, dat de onrecht matige bezetting van bestuurspos ten vanuit het onbebouwde onge daan worden gemaakt. Bovendien zouden gerechtvaardigde plaatsen toegekend moeten worden aan vertegenwoordigers van woning bouwcorporaties. Ook wil de heer Miggels, dat de onvoldoende waarborg, die de be noeming van hoofdingelanden uit overleg tussen gemeente en water schap biedt voor de vertegenwoor diging van het bebouwde gebied in het waterschapsbestuur, nader wordt bekeken. Daarbij doelt hij duidelijk op de rol van de Leusden se wethouder Gijs van Wouden berg, dan wel op die van zijn partij, het CDA. Verder wil de heer Miggels, dat duidelijk wordt welke waarde moet worden toegekend aan de status die de conclusies van de voorberei dingscommissie hebben, en dat eveneens duidelijk wordt, wat mo menteel tot de taken van het water schap moet worden gerekend. Bo vendien stelt de heer Miggels nog, dat het blijkbaar noodzakelijk is, om technisch/administratief maat regelen te nemen, gezien het tekort aan capaciteit op dat gebied, dat kennelijk bij het Waterschap Heih genbergerbeek aan de orde is. OORZAAK Wat de heer Miggels als kennelij ke oorzaak ziet voor al het 'ge- konkelefoes' rond de water schapslasten, is met name voor de Leusdense politiek interes sant. In niet mis te verstane bewoor dingen legt de heer Miggels na melijk de schuld van al het gedoe onverbloemd bij het CDA. Tk kan u meedelen, dat de aan gelegenheid sedert het voorjaar van 1984 onder aanvoering van de secretaris van het CDA, de heer G.van Apeldoorn binnen het CDA in geschrifte aantoonbaar, onbespreekbaar werd gemaakt en afgaande op de uitlatingen van de heer Van Apeldoorn en de Wa tergraaf sedertdien in handen ligt van de heer Van Woudenberg*, zo schrijft de heer Miggels in een brief aan de Leusdense gemeen teraad. BEVESTIGD De heer Miggels schrijft in die brief, een begeleidend schrijven waarin hij de gemeenteraad in ken nis stelt van het bezwaarschrift dat hij bij GS indiende, dat de hele kwestie al in 1983 door de fractie voorzitter van het CDA, in de raad ter sprake is gebracht. Daarop zette (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het bezwaarschrift van hoofdingelande J. Mig gels uit Leusden tegen verschillende zaken met betrek- long tot het waterschap Heiligenbergerbeek, ingediend bij Gedeputeerde Staten van Utrecht, is voor de fractie van de PvdA in de Leusdense gemeenteraad aanleiding geweest tot het stellen van vragen. Die vragen hebben, naast een politieke inhoud door te informeren naar de daadwerkelijke bemoeienis van het Leusdense CDA met de onderhandelingen tusen gemeente en waterschap, met name ook betrekking op de hoogte van de waterschapslasten en het tijdstip, waarop daar nu ein delijk eens iets aan gedaan gaat worden. 'In de inleiding tot de vragen wees Com Verduin er gisteren tijdens de vergadering van de commissie Financieel Beleid en Beheer op, dat al in 1983 de wethouder van financiën, CDA-er Fons Ummels, zijn ei gen fractie beloofde om iets te doen aan een tegemoetkoming in de waterschapslasten van de gemeente Leusden. Dit als compensatie van de eigen wa- ierschapskosten, die werden veroorzaakt door onder meer de bergingsvijvers die de ge meente aan heeft laten leggen. Die kosten hadden eigenlijk door het waterschap Heiligen- bergerbeek moeten worden ^taald, zo stelt de PvdA. Maar 3 werkelijkheid zijn die kosten Corn Verduin (PvdA):druk vanuit het CD A-bestuur. voor een deel verhaald op de mensen, die in Leusden grond of een huis kochten: de kosten werden in de grondprijs door- kosten van vijvers en water partijen voor rekening te ko men van het waterschap, ter wijl deze nu uit onze algemene middelen worden gefinan cierd', aldus de PvdA-fractie. berekend. "Bovendien behoort een deel van de onderhouds- DRUK 'Naar aanleiding van de brief, die het waterschap over de kwestie aan het college van B&W stuurde, en waarin werd geconcludeerd dat er in elk geval tot 1990 niets aan de kwestie te doen zou zijn, en naar aanleiding van hetgeen hoofdingelande J. Miggels in zijn bezwaarschrift aan GS schreef, vraagt de fractie van de PvdA nu, in hoeverre druk vanuit het CDA-bestuur er me de toe heeft geleid, dat de on derhandelingen tussen ge meente en waterschap werden afgebroken. RUILVERKAVELING *De fractie van de PvdA wil verder van het college verne men, of men ook met van me ning is, dat de kosten die de ruilverkaveling met zich mee hebben gebracht, nauwelijks te maken hebben met eventue le verrekeningen van het be bouwde deel van Leusden. Dit nog afgezien van het feit, dat de betrokken agrariërs die zo genaamde ruilverkavelings rente af kunnen trekken van hun waterschapslasten, aldus de PvdA. 'Verder wil de fractie van de PvdA, dat de gemeente Leus den alsnog moet proberen, de in het verleden gemaakte kos ten voor de waterbeheersing bij het waterschap te verhalen. In dit verband wijst de PvdA erop, dat ook de belasting dienst aftrekmogelijkheden kent, tot vijf jaar nadat vergeten is, die belastingaftrek te vra gen. De gemeente Leusden zou bovendien moeten aan dringen op een reductie van vijftig procent, zoals ook de voorbereidingscommissie van het meuw te vormen water schap aanbeveelt. Bovendien zou de gemeente Leusden niet accoord moeten gaan met het uitstel van verrekening tot na 1990, wat het waterschap wil omdat het voor die tijd geen kans ziet, de zaak financieel en technisch te regelen, aldus de PvdA. Van al die punten wil de PvdA-fractie weten, of het Leusdense college van B&W die kan onderschrijven. VERKIEZING Met betrekking tot de on rechtmatige verkiezing van een heemraad wil de fractie van de PvdA verder van het college vernemen, of dat ook niet van mening is, dat die eventueel onrechtmatige ver kiezing moet worden gecorri geerd. Ook wil de PvdA weten, of het college er mee instemt, dat Leusden die kwaliteitsze tels gaat bezetten in het be stuur van het waterschap, waar het recht opheeft, en dat dat op een open en democratische manier moet gebeuren. 'Tenslotte nodigt de PvdA- fractie het college uit, zelf ini tiatieven te nemen om te ko men tot het vinden van gega digden voor een zetel in het waterschapsbestuur, bijvoor beeld bij de Woningstichting, en bij de Kamer van Koophan del. Wethouder Ummels (CDA); buiten spel gezet? de heer Ummels, als wethouder in wiens portefeuille de kwestie thuis hoorde, zich in voor een oplossmg. Maar dat is hem, blijkens het ver volg van de brief van de heer Mig gels, inmiddels dus uit handen ge nomen. Mogelijk was het die gang van zaken, die burgemeester Radema ker aanzette tot het schrijven van een - overigens persoonlijk - be zwaarschrift tegen de hem opge legde waterschapslasten, zo wordt wel gesuggereerd. Gezien de fei ten zoals de heer Miggels die aan draagt, zou daar een kern van waar heid in kunnen zitten. Die feiten worden overigens nog eens bevestigd door een uittreksel van het verslag van een vergade ring, die de Provinciale Commissie Waterbeheer onder meer aan deze kwestie wijdde, op 14 maart van dit jaar. 'Geconstateerd wordt, dat de kri tiek van de heer Miggels m begin sel niet ten onrechte is', aldus dat verslag. Waarna de volgende zin snede in het betreffende verslag de stellingname van de heer Miggels vooral ondersteunt: 'Een tussentijd se materiële oplossing zou bereikt kunnen worden via overleg tussen de gemeente Leusden en het wa terschap Heiligenbergerbeek. Maar blijkbaar is dit overleg van de zijde van de gemeente afgebro ken.' ONTKEND Gemeentelijk woordvoerder Hans Hermans, die we gisteren om een reactie vroegen op de vraag, of wethouder Van Woudenberg in derdaad deze waterschapsaange legenheid 'overgenomen' zou heb ben van zijn collega Ummels, liet weten, dat dat niet juist was. 'Dat moet categorisch ontkend worden', aldus Hermans, die er daarbij nog op wees, dat het hierbij ging om een 'ingewikkelde financiële aan gelegenheid, waarvan het niet ge bruikelijk zou zij, als die van porte feuillehouder zou veranderen.' VRAGEN Inmiddels is het bezwaarschrift van de heer Miggels aan Gedepu teerde Staten, samen met de aan biedingsbrief aan de gemeente raad, aanleiding geweest voor de fractie van de PvdA, om vragen te stellen. LEUSDEN/AMERSFOORT - De actie Steunt uw geld apartheid? wordt op maan dag 20 oktober met een ma nifestatie in De Flint te Amersfoort afgesloten. Spe ciale gast op deze bijeen komst is de Zuidafrikaanse predikant dr. Allan Boesak, één van de oprichters van het Verenigd Democratisch Front (UDF) in Zuid-Affika. Tijdens de manifestatie zal de balans worden opgemaakt van de actie vanuit de kerken, die op 22 februari van start ging. De actie kent drie onderdelen: een boycot van toeristische reizen naar Zuid-Afrika, een boycot van import van Zuidafrikaanse produkten en terugtrekking van investeringen uit Zuid- Afrika. Behalve Boesak, president van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde ker ken (WARC), en sinds kort sy- nodevooizitter van de NG-sen- dingskerk, is ook de Zuid afrikaanse zangeres Thoko Md- lalose aanwezig. Zij zal samen met haar band voor de muzi kale ondersteuning zorgen. De manifestatie begint om 20.00 uur en zal om 21.45 uur beëin digd worden. Kaarten voor deze manifestatie kosten 2,50 gulden en zijn te verkrijgen bij de deelnemende kerkelijke or ganisaties, onder meer bij zen ding en werelddiakonaat van de hervormde kerk en de gere formeerde kerken, en bij het actieadres: Kromme Nieuwe- gracht 10, 3512 HG in Utrecht, telefoon 030-319714.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7