Markant zangrecital van Marjanne Kweksilber Zoveelste toevoeging celder gemeentehuis Nieuwe cursussen voor agrariërs "Vleer prijzen in gedichtenwedstrijd LEUSDEN Eerste Valleiconcert: 'ommissie niet zonder meer akkoord: Ruit vernield Brandje op dak 5 leusder krunl; NCVB- avond Maria-verering herleeft in St. Jozefkerk Miele Herfstdoorbraak? Leusden Achterveld 10 Betere keukens hebben een beste naam: Miele. Huizenga -lokaaL 'ttoe weekinclegemeede/ plaatselijk nieuws 1XUSDEN - ...'Weites Wunderland ist aufgetan' zong so praan Marjanne Kweksilber fraai tijdens het eerst Vallei- sneert, dat donderdagavond in het intieme N.H. Kerkje Leusden-Zuid plaatsvond. Dit tekstgedeelte uit 'Nacht', tén van de zeven vroege liederen van Alban Berg, dat jetrekkelijk aan het begin van het programma stond, noet voor de ongeveer 92 concertbezoekers een soort uotto voor de hele avond zijn geweest. DONDERDAG 16 OKTOBER 1986 romers, een dergelijk recital net een dusdanige program ing moet zo 'diep in de pro- incie' nogal een avontuur zijn, ïaarmee zowel de Stichting falieiconcerten als het voor de ealisatie zorgdragende Neder- ands Impresariaat nogal wat n- ico nemen. Kamermuziek als :enre wordt toch al iets voor de appy few geacht, liederenre- itals zijn voor de meestal nog appier few en als zo'n recital jch dan verder nog toespitst materiaal uit de Nieuwe Veense School en vrij eigen- jds materiaal, richt men zich rel erg op uitgesproken ken- :ers en liefhebbers. [iettemin is waarschijnlijk voor Ie getrouwen uit Leusden en imgeving na confrontatie met iet liedrepertoire van Berg, thönberg, Wolf en Schat echt een nieuwe wereld openge gaan, ontsloten. Voor wie onbe vooroordeeld het gebodene te gemoet trad en zich enige geestelijke inspanning ge troostte, was er veel te genie ten en te leren. IDIOOM Allereerst was bijvoobeeld te ontdekken, dat het ïdiomm van de vroege Berg en Schönberg nog helemaal niet zo afschrik wekkend is, als we terugkop pelend vanuit latere, voor velen soms schrikbarende 12-toons ervaringen geneigd zijn te vin den. Laat-romantiek was voor beiden nog troef. Geen won der, want wie in de laatste vijf jaar uit de vonge eeuw besloot liedeen te gaan schrijven, diende haast te kiezen uit twee heel tegengestelde voorbeel den: Brahms of Wolf. Schönberg koos welbewust voor Brahms, ook al was hij door zijn leermeester Zem- linsky net ingewijd in Wagners fascinerende klankwereld, die bescheiden uitloopt richting Wolf. In zijn opus 2 uit 1899 was Schönberg geboeid door de dichter Richard Dehmel, een lyricus, die heel positief tegen over het leven stond en die in zijn teksten ook naturalisme en erotische problematiek ver werkte. Dankzij de trefzekere, heel idiomatische voordracht van de met een markante, bijna op in strumentale wijze gevoerde so- praanstem en de goed afgewo gen pianobegeleiding kwamen bovendien de licht impressio nistische ondertonen (vaag aan Debussy en zelfs Scriabin her innerend) ook uit de verf. SENSUELER Hoe anders zijn de liederen van Berg. Ze zijn sensueler en lyri scher van aard, maar ook nog steeds vervuld van een zekere doodsverwachting. De noodza kelijke differentiatie in karak ter, stijl, interpretatie en dus aanpak was de vertolkers dui delijk gegeven, zodat het con trast tussen beide componisten persoonlijkheden goed aan het licht kwam. In dit onbekende materiaal konden Marjanne Kweksilber en Reinbert de Leeuw het fraaist schitteren In de veel bekendere Mignon- liederen van Hugo Wolf - als bekendste Mingons Gesang 'Kennst Du das Land wo die Zi- tronen blühen' en verder Goe the's dne Wilhelm Meisterlie- deren 'Heiss mich nicht reden', 'Nur wer die Sehnsucht kennt' en 'So lasst mich scheinen' - waarvoor heel hoge interpreta tieve maatstaven zijn geves tigd, had met name de zan geres het moeilijker om geheel te overtuigen met haar nogal geserreerde en verbrokkelde, in het fortissimo niet fraaie voordracht. REVANCH Na de pauze revancheerde ze De sopraan Mananne Kweksilber. zich echter uitstekend in Peter Schats 'Canto general'. Met deze tekst bij wijze van in me- moriam Salvador Allende van Pablo Neruda waren we terug in de sfeer des doods, maar nu niet meer in een sfeer van be rustend voorgevoel, doch met uitzicht op wedergeboorte, kracht en hoop. Dat alles gevat in schok, leed en verbijstering. Deze krachtige tekst kreeg ex tra reliëf door de inbreng van violiste Vera Beths, die het voortreffelijk en pakkend ge realiseerde geheel van Kwek silber en De Leeuw haast nog een extra dimensie verleende. Voor toegiften was na een zo uitmiddelpuntig, voor de onin gewijde luisteraar ook vrij zwaar recital terecht geen plaats. Niettemin valt aan te ne men, dat ook zo voor menigeen 'een wonderland is ontsloten' Jan de Kruijff LEUSDEN - Een extra bedrag, dat het college van B&W aan de imeenteraad heeft gevraagd, voor de personeelsruimte in de dder van het gemeentehuis, is een aantal commissieleden in it verkaarde keelgat geschoten. Dat bleek maandag, tijdens vergadering van de commissie voor Financieel Beleid en heer. De personeelsvereniging heeft n nieuwe ruimte aangeboden ge- egen m de kelder van het ge- ®entehuis, ter vervanging van de idige kantine. Hiervoor was al rder een bedrag beschikbaar gesteld. Nu bleek echter, dat bij het opstellen van die begroting geen rekening was gehouden met de aanschaf van serviesgoed, en een vaatwasmachme. Vandaar, dat het college van B&W voorstelde, nog eens een extra bedrag beschikbaar te stellen. Dat nu bleek, waarschijnlijk als een soort druppel die de emmer over deed lopen, voor een aantal commissieleden nauwelijks nog acceptabel. Bram Vroon (CDA), Com Verduin (PvdA) en Harm Of- fereins (GPV/SGP) bleken tenmin ste grote bezwaren tegen deze gang van zaken te hebben. Men bleek van mening, dat deze wijze van begroten uit den boze was, en vond bovendien, dat de argumenta tie niet deugde. In het voorstel werd er namelijk op gewezen, dat de meuwe ingang buitenom een verder gebruik van de inventaris van de keuken in het gemeentehuis in de weg zou staan. Vandaar, dat men pas nu tot de ont dekking kwam, dat serviesgoed en een vaatwasmachme alsnog nodig waren, voor de personeelsvereni ging Harm Offerems bestreed dat, met te zeggen, dat men nog wel degelijk binnendoor naar de kanti ne kon. Een ambtelijk medewerker merkte daarop nog op, dat de kan tine voor avond-gebruik was. en dat het gemeentehuis dan verder was gesloten, maar kon daarmee nauwelijks overtuigen. Wethouder Fons Ummels (CDA) bleek daarop met de commissiele den van mening te zijn, dat er zorg vuldige* geraamd moest worden, maar hield staande, dat men dit niet eerder had kunnen voorzien. LEUSDEN - Bij de openbare school 't Palet in Leusden-Zuid is dinsdag een ruit vernield. Over de dader(s) tast men nog in het duister. De politie denkt aan voetbal lende jeugd. LEUSDEN - De commissie Agrarisch Vervolgonderwijs op de Veluwe organiseert ook dit jaar weer cursussen voor melkveehouders. Op het pro gramma staan nu cursussen over het graslandgebruik en ruwvoervoorziening en over moderne gezondheidszorg van het melkvee. Grasland is nog steeds de basis voor de melkveehouderij. Goed grasland en goed gebruik daarvan zorgen dan ook voor een goed ren dement. Veel bednjven halen ech ter na enkele strenge winters en/of droge zomers of andere oorzaken niet meer van hun grasland dan ei genlijk zou moeten kunnen. De cursus over graslandgebruik en ruwvoervoorziening geeft veel praktische informatie over het grasland. De docenten zijn afkom stig uit het landbouwonderwijs en er zijn enkele excursies in de cur sus opgenomen. De totale cursus omvat tien les sen, die vanaf 23 oktober telkens op de donderdagochtend van 09.30 uur tot 12.00 uur gegeven worden in het Agrarische Onderwijs Centrum de Barneveld. De tweede cursus op het gebied van de rundveehouderij gaat over de gezondheidszorg van het melk vee. De gezondheidstoestand van het vee is op veel bedrijven een actueel probleem. De laatste tijd hebben nieuwe ziekten de kop op gestoken. Tegelijkertijd waren er ook nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de ziektebestrijding. Tijdens de cursus wordt veel aandacht besteed aan het voorko men van ziekten en het beperken van de schadelijke gevolgen. Een en ander m verband met voeding, huisvesting en melkwinning. Een nieuwe zaak die aandacht knjgt, is de bednjfsbegeleiding met behulp van de computerapparatuur die de dierenartsen momenteel ter be schikking hebben. Deze tweede cursus bestaat ook uit tien lessen, die op de donder dagavond van 19.30 uur tot 22.00 uur gegeven worden m de Christelijke M.AS. te Barneveld in de periode van november tot en met januari. Voor meer informatie of aanmel ding kan men terecht bij de cursu scoördinator van het Agrarische Onderwijs Centrum te Barneveld, telefoon 03420-14.881 ('s avonds te bereiken via telefoonnummer 03420-13.023). LEUSDEN - Het te heet laten worden van betuben was dins dag rond 12.30 uur de oorzaak van een brandje op het dak van een woning aan de Korte Geer. De dakbedekkers van de fir ma N uit Gemert probeerden het brandje zelf te blussen. Dat lukte niet. De brandweer had later meer succes. Er wordt nog onderzocht of de dakbedekkers nalatig zijn geweest wat betreft veilig heidsvoorschriften. LEUSDEN - Zoals bekend eeft boekhandel Hamershof en gedichtwedstrijd voor de ugd georganiseerd ter gele- mheid van de Kinderboe- Miweek 1986. Het overstel- inde aantal reacties nood- lakte de boekhandel om het mtal prijzen uit te breiden et een aantal eervolle ver- eldingen. Boekverkoper Wil- m Lagendijk reikt komende iterdag om 14.30 uur de prij- n uit. Als winnaars zijn uit de bus geko- en Esther van Deuveren (eerste ijs), Ellen Stokvis (tweede prijs) Carnue Jonker (derde prijs). 3UZe rvolle vermeldingen zijn er voor ^2 chiel Kok, Marco Schekkerman, Lotte Soesbergen, Susanne Vos, Jo sephine Knkke, Karlijn Smits, Me- rijn Jansma, Sarai-Sara Gingarie en voor Hanneke van Adnchem. Het winnende gedicht werd, zo als gezegd, geschreven door Es ther van Deuveren. Zij is tien jaar en zit m groep zeven van de Bongerd- school. Zij schreef het volgende: Gisteren het was zo raar Echt geloof me maar Mijn boeken gingen leven Ik lag in mijn bed te beven Daar was mijn mooiste boek Hij ging bij een ander boek op bezoek. Toen zei het boek van de biblio theek Het is vandaag boekenweek En het kleinste boek zei: „Kom maar binnen" Dan gaan we voor Esther een ge dicht verzinnen Ik hoop dat ze wint Want dan krijgt ze zo'n mooi lint. Toen viel ik in slaap Met een lange gaap De volgende morgen zag ik op mijn buro Een heel mooi kado Daar zat het gedicht in En dit was de laatste zin. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 166.80 per jaar. 33.90 per half jaar. 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00" uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). Jkunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling intvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Irantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - De Nederlandse Christelijke Vrouwenbond (NCVB) houdt op dinsdag 21 oktober een bijeenkomst in het Trefpunt aan de Arnhem- seweg 75 te Leusden-Zuid. En kele dames, die verbonden zijn aan het Nederlandse Hart stichting, geven dan informa tie en adviezen over gezonde voeding. Met behulp van dia's en lekkere hapjes laten zij zien hoe men ge zond kan leven. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur van harte wel kom m het Trefpunt. (V an één onzer medewerkers) LEUSDEN - Op de woens dagavonden wordt er van zeven uur tot kwart voor acht meer aandacht dan normaal besteed aan het ro zenkransgebed ter ere van de oktobermaand, van oudsher de Mariamaand. Was er de vorige jaren maar een gering aantal mensen in de kerk op deze (advertentie) MIELE Keukencentrum Miele Keukens woensdagen - het rozen hoedje werd toen apart, na de mis gebeden - op het ogenblik zijn het er een kleine honderd. Het is een idee geweest van Pastor F. Overbeek om het ro zenkransgebed een plaats te geven in de liturgie van de woensdagavond. Dit idee is na der uitgewerkt door zijn col lega B ter Bekke en A. Goes. Men begint de misviering met een woord van welkom, ge volgd door een speciale inten tie. Na deze intentie, die door Jaap Riewald wordt uitgesproken, wordt er een tientje van de ro zenkrans gebeden De twee lezingen hebben wel héél bijzonder Mana centraal staan. Pastor ter Bekke heeft eveneens zijn preek afgestemd op deze Maria-lezingen. Na de voorbeden wordt een aantal weesgegroeten gebeden. HERINNERING Om de herinnering aart vroeger wat duidelijker te maken wordt er - met ondersteuning van een afvaardiging van het parochieel dames- en herenkoor - een aan tal oude Marialiederen gezon gen. De komende weken zal dat gebeuren onder leiding van de heer J. van Spaendonck, di- ngent-organist van het koor. LEUSDEN - Ter gelegenheid van zijn afscheid van het bestuur van de Stichtmg Federatie Openbare Bibliotheken Leusden, waar hij 35 jaar lang lid van was, is Leusdenaar J. A. ter Maten vonge week een koninklijke onderschei ding toegekend. Burgemeester J.W.M. Rademaker reikte de onderscheiding 's avonds in Nieuw Langenbeek uit. De heer Ter Maten werd de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud toegekend. IVN wandeling Maandag beleefden we op nieuw een stralende nazo merdag. In Limburg werd een temperatuur van 21 gra den bereikt. Dat is zo'n zes graden boven normaal. Dins dag werd het nog gekker. De vliegbasis Volkel kwam maar liefst op 22 graden. Achterveld noteerde 20,0 graden en Lunteren 20,9 gra den. In de loop van de dinsdag kwam een koufront (dat zon dag nog boven Ierland hing) dichterbij. De bewolking nam toe. Er veel regen zal er niet gevallen zijn daar het front vrij snel in activiteit af nam. Dat was goed te zien op de satellietfoto's. Ik verkeer nu in de geluk kige omstandigheid een ont vanger van weersatellieten in huis te hebben. Daarop was duidelijk te zien hoe slecht het de afgelopen da gen is geweest in Spanje en Zuid-Frankrijk. Hoeveelhe den regen tussen 80 en 100 millimeter in zes uur tijd kwamen voor. Nu regent het daar wel vaker in oktober, maar zo veel neerslag is wel uitzonderlijk. En zo zie je maar weer dat zich momenteel overal in Eu ropa extremen in het weer voordoen. Dat is kenmerkend voor situaties waarin de luchtdrukverdeling geblok keerd is. Aan die blokkade lijkt nu geleidelijk een einde te komen. Voor het komende week einde staat een overgang naar wisselvallig herfstweer geprogrammeerd. Er komt meer wind. Als dit inderdaad het geval is, dan zou de nazo mer van 1986 wel eens defini tief ten einde kunnen zijn. Een langere periode van wis selvalligheid is dan niet on mogelijk. Maar ja, daar is het ook herfst voor. Vergelijken we de eerste helft van oktober met die van september, dan zien we dat het in oktober tot nu toe ge middeld 0,7 graden warmer Wat gaat de tweede helft van deze maand ons bren gen? Wordt het nu echt herfst of blijft oktober ons verwen nen? In het weekeinde komt het antwoord. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubnek vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- P d Betaling kontant bij opgave op ons kantoor ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tarief: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Donderdag 16 oktober 17.30 uur: Opening van de meuwe bakkerij Van den Hengel. 20.00 uur: Film m 't Vooronder aan de Burg. Van der Postlaan 2. 20.00 uur: Kaarten in De Til aan de Hamersveldseweg. 20.15 uur: Kees van Kooten in De Korf. Zaterdag 18 oktober 14.30 uur: Uitreiking pnjzen ge dichtenwedstrijd m Boekwinkel Hamershof. 20.00 uur: Freakin' Johnson And The Circle in het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg. 21.00 uur: Red Shoes in De Geut aan de Zwarteweg. 21.00 uur: Dropping van JUID. Start bij de Woelige Hoek in Leusden- Zuid. Zondag 19 oktober 11.00 uur: Open dag op manege Het Centrum (tot 15.00 uur). Maandag 20 oktober 08.30 uur: Leerlingen De Hobbit betrekken nieuwe school aan De Meent. 19.30 uur Open huis m De Hobbit school aan De Meent. Dinsdag 21 oktober 09.30 uur: Ontmoetingsdag voor vrouwen in het Vooronder aan de Burg. Van der Postlaan 2. Donderdag 16 oktober 20.30 uur: Volksdansen m De Moes pot. Zaterdag 18 oktober 20.00 uur: Disco show in De Klaveet. Zondag 19 oktober 14.00 uur: Disco in De Klaveet. Maandag 20 oktober 20.00 uur Kaarttoernooi SVA m de kantine van het sportpark. 20.00 uur: Ledenvergadering van de ABTB in Ons Gebouw Dinsdag 21 oktober 09.00 uur- Welfareclub De Zonne bloem m Ons Gebouw.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3