3 Het ziet er slecht uit voor lokale omroepen" VAC op zoek nieuwe leden Thuis-radio ook in Leusden te ontvangen I leusiler krant A i leusder hm— rx Freakin'Johnsonband in Jeugdhonk I/Vim Keja tijdens spreekbeurt: De Golfbreker start nieuw medium SPORTER VAN DE MAAND 5 _5J T- Wie wordt de sporter van de maand? r1 Jd SPORTHUIS (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN „Lokale omroepen hebben in Nederland voorlo pig geen enkele kans van bestaan", aldus het liberale kamerlid Wim Keja tijdens een spreekbeurt in Leusden. De mediaspecia- üst van de WD sprak maandagavond in 't Ros Beyaart voor een gehoor, bestaande uit plaatselijke WD-leden. i de igin- rgen >sitie blad r zijn nste- rden Via] ge- Dat het er slecht uitziet voor de lokale omroepen komt, aldus Keja, omdat m het regeerakkoord tussen CDA en WD is vastgelegd dat loka le en regionale omroepen geen re clame mogen brengen. „Een lokale omroep moet het dus hebben van goedwillende amateurs, leden die contributie betalen en m het gun stigste geval een gemeente die uit igen middelen wat bijdraagt", al ius Keja. Deze situatie draagt zeker niet de goedkeuring van de WD. „We ;ebben het pleidooi voor een loka- of regionale STER jammer ge- soeg verloren m de onderhandelin- ;en met het CDA", zo legde Keja uit. t Dei> prach- lar h< an de dan »n ein u be DONDERDAG 16 OKTOBER 1986 plaatselijk nieuws geen twijfel over bestaan dat vol gens hem het omroepbestel wel op de helling moet als gevolg van de nieuwe technische mogelijkheden. Geen meuws onder de zon, zo meent Keja, want de TROS en Vero nica hebben zich ook geschaard in de rij van omroepen als gevolg van het feit dat de politiek niet om za ken als het REM-eiland en de piraat Veronica heen konden. „De populariteit van de piraten dwong de politiek tot het innemen van een ander standpunt", aldus het liberale kamerlid. Ook nu laat de politiek nog steeds het vertrouwde beeld zien. Nieuwe techmeken worden afge remd, zo hield Keja zijn gehoor voor. De WD laat er geen twijfel over bestaan dat de partij open staat voor de nieuwe ontwikkelin gen, zoals satelliet-TV, abonnee- TV en wat dies meer zij. „De mensen moeten zelf kunnen beslissen waar ze naar luisteren of kijken, net zoals ze dat m alle vrij heid kunnen doen met hun krant of tijdschrift", aldus Keja. Dat de WD het hele mediabestel onderuit wil halen, is een misvat ting. „We willen alleen een eigen tijds bestel, waarbij we niet langer achter de feiten aanlopen," zo ver klaarde Keja, die in dit verband de PvdA en het CDA „kneuterigheid" verweet. Dat de schrijvende pers in de toekomst in de problemen komt, staat voor Wim Keja mm of meer vast. „Er zal nu eenmaal steeds min der behoefte komen aan gedrukte media", zo is de stellige overtuiging van het kamerlid. Op dit ogenblik is de schrijvende pers nog het belangrijkste medium, als het gaat om invloed op de bevol king. „Mijn persoonlijke merung is dat de pers meer invloed heeft dan de TV", zei Keja. Hij is er zelf van overtuigd dat een gelezen tekst be ter doordringt tot de massa dan een TV-beeld. "De pers is een goede graadme ter voor de sterkte van de demo cratie", zo meende de omroepspe- cialist, die er verder geen twijfel over het bestaan dat de WD alles over heeft voor de persvrijheid in Nederland. Voor de aanwezigen in 't Ros Beyaart allemaal geen nieuwe za ken. De enige verrassing zat hem wellicht in het begin van het betoog van Keja. Omdat de plaatselijke li beralen voordat de spreekbeurt begon hadden vergaderd, waren ze onkundig van het laatste sport nieuws. „Het Nederlandse hockey team is uitgeschakeld voor de stnjd om de wereldbeker. Rusland heeft met 2-0 van Pakistan gewonnen", zo begon Keja. Hiermee duidelijk ma kend dat ook hij op dat moment een (rueuw) medium was. ÜET MEER SCHRIJVEN In zijn toespraak tot de plaatselij- liberalen bracht Wim Keja geen ueuwe zaken aan het licht, behalve lan misschien zijn persoonlijke oorspelling dat „kinderen over ijftig jaar niet meer hoeven te leren chrijven". „Waarom zouden ze met de technieken die dan be- chikbaar zijn", zo vroeg de me- liaspecialist zich hardop af. Het is genoegzaam bekend dat ,e WD mets moet hebben van het uidige omroepbestel. „Al is een ationale omroep nu ook met alles", faf Keja toe. Het gevaar van een ationale omroep schuilt volgens eja in het feit dat politici zouden achten een vaste greep op de om- Dep te krijgen. „Maar ik zeg er direct bij dat ver- aggevers ook met altijd even ob- ictief zijn", aldus Keja, die met na- ne de NOS verwijt nu niet bepaald eel liefde voor de WD Wim Keja het er maandagavond Wim Keja tijdens zijn spreekbeurt in Leusden: ...Nederlands hockeyteêim uitgeschakeld. is Ifan een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Vrouwen Advies Commissie voor de sociale -'oningbouw in de gemeente Leusden is op zoek naar vrouwen ^e^erê ie haar gelederen willen komen versterken. Met name vrou- iren die in een huurwoning wonen zijn van harte welkom, mdat deze categorie binnen het huidige bestuur duidelijk is ndervertegenwoordigd. De VAC treedt op als gespreks- irtner tussen woningzoekenden de bouwers van woningen. Ze erd opgericht door de Vrouwen- ad in 1979 en officieel geïnstal- erd door de burgemeester. De oorspronkelijke opzet was at vrouwen uit diverse orgarusa- zitting zouden nemen in de C, zodat er een zo breed moge- :e vertegenwoordiging was. „Die e basis is er nu ook wel, maar willen die veilig stellen voor de :omst", aldus een woord voer- van de VAC. i Volgens diezelfde zegsvrouwe ift de Vrouwen Advies Commis- een „behoorlijke inspraak". „De lie met de gemeente is heel Men staat er open voor", zo meerdere plaatsen vrijkomen. Dat heeft onder meer te maken met de doorstroming die het reglement van de VAC vereist. „Dat houdt de ideeen vaak fnsser dan altijd het zelfde bestuur", is men van mening. Daarnaast is er het probleem dat de huidige bestuursleden vrijwel allemaal bewoners van koopwonin gen zijn. „De sociale woningbouw zit grotendeels in de huursector. Die groep is in ons bestuur duide lijk ondervertegenwoordigd." Een moeilijkheid die daarbij optreedt, is het feit dat veel vrouwen die een huis m de (sociale) huursector heb ben vaak overdag werken en 's avonds weinig tijd hebben voor an dere aktiviteiten. beurt ook meestal op een ochtend. Daarnaast zijn er jaarlijkse studie- en werkdagen die georganiseerd worden door de provinciale VAC. Ondanks deze eventuele belem meringen hoopt men toch dat er mensen zijn die zich willen inzetten voor de VAC. Geïnteresseerden moeten erop rekenen dat er gemid deld een halve dag in week gaat inzitten. Meer kan natuurlijk ook, maar dat ligt aan de eigen inzet. Voor de nieuwe leden wacht een soort van interne opleiding Die be gint met een zogenaamde basis cursus. Men leert dan hoe men bouwtekeningen moet lezen en hoe het er m de bouwwereld aan toe gaat Deze cursus duurt twee keer twee losse dagen of twee dagen aaneen. Vervolgens staat er een projectcursus op het programma, waarin men een heel project be spreekt. Tenslotte volgt een cursus bestemmingsplan, waarbij men wegwijs gemaakt wordt m de mo gelijkheden voor inspraak. KOSTEN Het volgen van deze cursussen is overigens met voor eigen rekening. Een gedeelte is gesubsidieerd, de rest betaalt het landelijke VAC. In heel het land zijn zo'n tweehonderd Vrouwen Advies Commissies werkzaam. Elke provincie heeft een overkoepelend orgaan. Wat de VAC precies doet? „Met de logica van een vrouw bekijken we de bouwtekening", aldus de woordvoerster „Hoe is de woning gesitueerd? Hoe is de gebruiks ruimte? Zit de WC-pot met tegen de muur waar aan de andere kant visi te koffie dnnkt? Hoe zijn de looplij- nen door het huis, als de keuken achterin is en de bel gaat, dan moet men door heel het huis lopen. Dat soort zaken." Een punt waar de VAC in Leus den erg op let is: hoe kunnen we nieuwbouw zo aanpassen dat oude re mensen er nog lange tijd zelf standig in kunnen blijven wonen? Een woordvoerster: „We oriënte ren ons op het jaar 2000, 2010. Er zijn dan meer ouderen die langer zelfstandig moeten blijven wonen, omdat het anders onbetaalbaar wordt. Dus moet je nu de huizen zo bouwen en inrichten, dat straks eventuele aanpassingen zo goed koop mogelijk kunnen worden uit gevoerd." OUD WORDEN Een mooi voorbeeld hiervan zijn de flats die momenteel m Groen houten worden gerealiseerd. „De ze zijn bedoeld als woningen voor 55 plussers. Van mensen van die leeftijd kun je verwachten dat ze met nog een keer gaan verhuizen, maar daar oud willen worden", zo luidde de gedachtengang van de VAC toen de tekeningen werden bestudeerd. „Wij zien ook met alles", zo con cludeert de woordvoerster van de VAC Leusden. Ook worden met al le ideëen die de commissie voor draagt, gehonoreerd. Desondanks blijft de VAC toch aan de slag, om dat de praktijk uitwijst dat dat ge woon weg noodzakelijk is Geïnte resseerden kunnen contact opne men met mevrouw Aukes, telefoon 033-94.22.67. AMERSFOORT - Op 23 ok tober wordt Nederland weer een medium rijker. Dan vindt namelijk de offi ciële opening plaats van het eerste abonnee-radio-net van ons land. Het is daar mee tevens het eerste net in Europa dat op deze wijze radioprogramma's gaat verzorgen via het kabelnet. Het net gaat de naam Golf- breker-Thuis-Radio dra gen. De programma's zijn gericht op ouderen, chro nisch zieken, verpleegden en (visueel) gehandicapten. Het abonnee-radio-net is opge zet door de Amersfoortse zie ken- en bejaardenomroep De Golfbreker. Tot dusverre ver zorgde deze omroep program ma's voor zieken, verpleegden en bejaarden die in instellingen verblijven. Met Thuis-radio i gaat de Golfbreker ook luiste raars bereiken die nog thuis verblijven. De programma's worden ge-codeerd verspreid via de kabelnetten in Amers foort en Leusden. Kabelabon nees die daarvoor in aanmer king komen, krijgen een de-co- der in bruikleen. Met zo'n kastje kan het programma hoor baar worden gemaakt. Met een gewone radio is abonnee-radio niet te ontvangen. Programma's maken voor zie ken en bejaarden is de Golfbre ker niet vreemd. De omroep bestaat sinds 1955. Momenteel zijn zo'n honderd medewer kers wekelijks druk in de weer om zestig uur radio te maken voor luisteraars in zieken-, ver pleeg- en bejaardenhuizen in Amersfoort en omgeving. De Golfbreker is daarmee één van de grootste huis-omroepen in Nederland De medewerkers zijn stuk voor stuk vrijwilligers die het werk voor de omroep in hun vrije tijd verrichten. Door middel van verstrooiende en informatieve programma's pro beert men een mogelijk isole ment te doorbreken, luisteraars een steuntje in de rug te geven en wat amusement te bieden. De meest programma's zijn op gebouwd rond verzoekplaten. De uitzendingen worden voor het grootste deel rechtstreeks verzorgd vanuit de studio in de Amersfoortse binnenstad. De instellingen waar de program ma's voor bestemd zijn, zijn met de studio verbonden met lijn verbindingen van de PTT FLANKEREND De afgelopen jaren is vooral het beleid van de overheid ten aan zien van ouderen veranderd. In de jaren zestig was men nog overtuigd van het feit dat be jaarden het beste in bejaarden centra ondergebracht konden worden om daar hun laatste le vensjaren goed verzorgd te slij ten. Mede door bezuinigingen veranderde het beeld. Het stre ven is nu ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig - thuis - te la ten functioneren. De hulp die de bejaarde nodig heeft wordt zoveel mogelijk gegoten in mantelzorg. Flankeren beleid werd een gevleugelde kreet. Het gevolg is dat een steeds groter percentage bejaarden buiten instellingen verblijft, ter wijl de vergnjzng van Neder land ook voortschrijdt. De doel groep van de zieken- en bejaar denomroep zit dus meer en meer buiten de instellingen. Bovendien heeft het flankerend beleid nog een ander gevolg. Ouderen kunnen gebruik ma ken van voorzieningen die ge boden worden door instellin gen als bejaardencentra Dit betekent dat de bejaarde dan ook aktiever moet zijn om zich deze diensten te verschaffen. De informatie-behoefte neemt toe. Voor de verschaffing van deze informatie zijn de ge schreven media niet altijd vol doende. In belangrijke mate zijn ouderen aangewezen op audio-visuele media. Dit geldt uiteraard nog sterker voor vi sueel gehandicapten. De landelijke, regionale en ook lokale zenders kunnen vaak on voldoende aandacht schenken aan de specifieke behoefte aan informatie van deze groepen. De landelijke en regionale om roepen niet omdat de informa tie waar behoefte aan is veelal draait om de directe omgeving (stad en wijk). De lokale om roep niet omdat deze nieuwe omroepen gebonden zijn aan het brengen van een totaal-pro gramma, gericht op de gehele bevolking. Met de beperkte middelen en mankracht komt men maar al te vaak niet toe aan het maken van programma's voor doelgroepen Alle reden dus voor de zieken en bejaardenomroep om zijn diensten aan te bieden. Tot voor kort was men echter wet telijk gebonden aan het bren gen van programma's binnen de muren van tehuizen. Van daar dat het verschijnsel zie ken- en bejaardenomroep ook wel huis-omroep wordt ge noemd. Op grond van de nieuwe media-regelgeving (ka belreglement) kan de zieken en bejaardenomroep nu echter ook buiten de instellingen func tioneren, mits de programma's maar naar een beperkte groep (abonnees) wordt uitgezonden via het kabelnet. Omdat nu ook zieken en bejaarden thuis be reikt kunnen worden, is als naam voor deze nieuwe vorm van huis-radio 'Thuis-radio' ge kozen. INFORMATIE De inhoud van de programma's die worden verzorgd zal vooral informatief zijn. Voor actuele j nieuwsvoorziening heeft de Golfbreker al enige jaren een contract met een regionaal dagblad. Dat dagblad verzorgt iedere dag een nieuwsbulletin, dat door de Golfbreker wordt uitgezonden. Voor de nieuwe programma's via thuis-radio zal nauw worden samengewerkt met allerlei in stellingen en organisaties die werkzaam zijn op het vlak van dienstverlening aan zieken en bejaarden. Te denken valt hier bij aan het ziekenfonds, de kruisverenigingen, het maat schappelijk werk, de UW, het rode kruis en de bejaardencen tra die diensten voor thuisver- blijvende bejaarden verlenen Verder zal onder andere infor matie over het openbaar ver voer en over wegopbrekingen gegeven worden. Naast de informatieve program ma's zal een deel van het hui dige programma-aanbod via thuis-radio verspreid worden De Golfbreker wil ook een be perkt aantal programma's voor zieken en bejaarden via de lo kale omroep gaan verzorgen. Het zou dan bij voorbeeld gaan om één of twee programma's per week, waarin de belang rijkste informatie is samenge bracht. Het aanbieden van het totale aanbod 'thuis-radio'-pro- gramma's via de lokale omroep is volgens het Golfbreker-be stuur praktisch niet te realise ren. Het aanbod zou een te grote stempel gaan drukken op het totale programma van een lokale omroep. Bovendien zijn er praktische bezwaren. Bij verspreiding via de lokale omroep moet voor elke afzonderlijke gemeente een afspraak met de lokale om roep gemaakt worden. Bij abonnee-radio kan onbeperkt over meerdere kabelnetten uit gezonden worden. Zo zendt de Golfbreker uit via de kabelnet ten in Amersfoort en Leusden. Binnenkort komen daar wel licht Hoevelaken en Nijkerk bij. In Barneveld is de Golfbreker voorlopig niet te ontvangen. Er is wel een koppeling tussen de twee kabelnetten, maar dat be treft slechts een beperkt aantal tv-zenders. NEDERLANDS Het systeem dat de Golfbreker gaat gebruiken voor het geco deerd uitzenden via de kabel is van Nederlandse makelij. Het wordt geproduceerd door elektronica-firma Tratec in Vee- nendaal. Tratec houdt zich ver der onder meer bezig met ap paratuur voor de ontvangst van satelliet-zenders. Als het systeem aanslaat, bete kent dat voor Tratec een aan zienlijke markt. Totaal zijn er zo'n 300 huis-omroepen in Ne derland, en de Golfbreker denkt alleen al de komende twee jaar meer dan 300 aanslui tingen te kunnen realiseren. Het betreft hier een proef-fase. Het eerste jaar kan een beperkt LEUSDEN - De formatie Freakin' Johnson And The Cir cle geeft komende zaterdag een optreden in het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg. Het concert begint om 20.30 uur. De toegang is voor pasjeshou ders 2,50 gulden en voor niet- pasjeshouders 3,50 gulden. De swingende zeven-mans for matie werd begin februari 1986 op gericht te Amersfoort en is aange sloten bij de Bond van Amersfoort se Muzikanten, kortweg de BAM Alle leden van het gezelschap heb ben de nodige ervanng opgedaan m andere bands en tijdens jamses sions. Vanaf het begin is er gewerkt aan een geheel eigen repertoire en een nieuw geluid. Het resultaat is ver bluffend. Uit een mixture van blues, funk, rock en soul is een sound ont staan die afrekent met de hokjes geest „Waar andere bands stranden in hoogmoedswaanzin en onderlinge haat, daar gaat Freakin' Johnson And The Circle door", aldus de or ganisatoren van het concert van ko mende zaterdag „Deze jongens houden van hun band." aantal zieken en bejaarden kos teloos gebruik maken van Golf- breker-Thuis-Radio. Daarna zal er een genng bedrag gevraagd worden (tussen de 30 en 40 gul den per jaar) om de kosten te kunnen dekken. Het zijn vooral de decoders die het systeem vrij kostbaar ma ken. Zo'n kastje, waarover ie dere luisteraar moet beschik ken, kost ongeveer 325 gulden. Deze hoge kosten hebben de Golfbreker ook doen twijfelen of de investering wel verant woord zou zijn. Vooral de finan ciering van de investeringen kan een moeilijk punt vormen. Zieken en ouderen kunnen be slist niet een paar honderd gul den op tafel leggen voor een decoder Dat houdt in dat de Golfbreker de decoders aan schaft, en aan de luisteraars ter beschikking stelt tegen een abonnementsgeld. Hieruit wordt de aanschaf dan terug verdiend. De hele distributie wordt ver zorgd door de stichting facili tair centrum de Golfbreker, die ook het beheer heeft over de studio's. De programma's zelf worden verzorgd door omroep vereniging de Golfbreker. Zo komt een scheiding tot stand die doet denken aan de schei ding tussen het omroepbedrijf van de NOS en het facilitair be drijf van de NOS. De hoge kosten maken dat de Golfbreker eigenlijk liever op een geheel andere wijze de programma's zou verspreiden, namelijk openbaar, via de ka bel of de ether. Zo zou een ca tegorale, regionale omroep ontstaan, gencht op zieken en bejaarden. De huidige regelge ving rond de media sluit zo'n mogelijkheid echter uit. Abon nee-radio is dan een alleszins aanvaardbaar alternatief. Hoog in het vaandel staat immers dat de huisomroepen op een le gale manier hun luisteraars van programma's willen voorzien. Zo'n manier is nu gevonden in de vorm van 'thuis-radio'. DE KEUS IS AAN U: Sporter van de maand LEUSDEN „SPORTER VAN DE MAAND" Dat ls de titel die de sportredaktie van de Leusder Krant in samenwerking met Pim Berghuizen van het gelijkna mige sporthuis op de Hamershof geeft aan de man of vrouw, jongen of meisje die gedurende een bepaalde kalendermaand op een of andere wijze in positieve zin is opgevallen. Alle sporters uit Leusden. ongeacht leeftijd of sport, komen voor deze maandelijkse verkiezing in aanmer king De uitverkoren sporter van de maand komt met foto in de krant en ontvangt uit handen van Pim Berghuizen een passend sportartikel naast de Leusder Krant Sporter van de maand-bokaal. Iedereen mag suggesties doen en namen inzenden. Ons adres: Sportredaktie Leusder Krant, Asschatterweg 19 of postbus 11 Over de keuze is geen correspondentie mogelijk. i Doe mee! Lever uw suggestie in. Ik ben van mening, dat tot sporter van de maand dient te worden gekozen: Naam: Aard van de sport Naam sportvereniging Omdat Mijn naam is: Adres: Formulier kan iedere maand ingezonden worden tot en met de laatste dinsdag van die maand. Ons adres is Sportredaktie Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leus- den-centrum. Winkelcentrum Hamershof-Leusden Tel. 033-945263.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7