iHet echt historische schoollokaal van Achterveld staat er nog steeds' Ileusden «Be leusder kranE ezoek Engelse brigadegeneraal aan tegenwoordige 'Moespot' Grafologie i in Groot Krakhorst Thema-avond kind en ziekenhuis Vernielingen aan auto's leusder krant Bazar 'Tryfosa' Kappers- show Gironde Juid organiseert activiteiten voor jeugd van 6 tot 12 jaar De doorbraak ^lokaaL Leusden Achterveld (ttex mkindegemeerte plaatselijk nieuws DINSDAG 21 OKTOBER 1986 donderdag dus een bezoek aan een plaats, die ook voor hemzelf van historisch belang was. Hij werd daarbij vergezeld door de heer H. Onderwater, schrijver van een boek over 'operatie manna' en be stuurslid van de Stichtmg 40 jaar Voedsel en Vnjheid. Hoewel het om een informaal be zoek gmg, was burgemeester Ra demaker aanwezig om de heer Geddes te ontvangen. Ook Jan Schouten, Achtervelds dorpshisto- ncus, en mevrouw M van Wierin- gen-Kok waren present. Als kind was het de huidige mevrouw Van Wieringen, die pnns Bernhard op die gedenkwaardige 30 apnl bloe men overhandigde. Niet eens zo zeer vanwege zijn aanwezigheid in Achterveld, maar om hem eraan te herinneren, dat zijn echtgenote die dag jarig was... LOKAAL Na de ontvangst in De Roskam begaf het gezelschap zich naar 'De Moespot'. De heer Geddes bleek zich dat gebouw nog goed te kunnen herinneren. En waar werd aangenomen, dat het lokaal, waar de onderhandelingen had den plaatsgevonden, al lang niet meer bestond, herinnerde de voormalige generaal zich dat an ders. Naar zijn zeggen werd het lokaal, dat inmiddels ter ziele is gegaan, destijds gebruikt om de Duitsers in op te sluiten, 'terwijl wij in een tent bij de kerk onze lunch gebruikten', zei Geddes. KOMISCH Tijdens de bijeenkomst in Ach terveld heeft zich nog het een en ander voorgedaan, wat men gerust bij kan schrijven onder het hoofd stuk 'komische vertellingen'. De partijen, die in Achterveld tot een overeenkomst moesten komen bestonden voor de Duitsers, uit on der meer Seyss-Inquart en voor de geallieerden de generaal Bedell- Smith ZKH Pnns Bernhard en bn- gade-generaal Geddes. Pnns Bern hard van de Binnenlandse Stnjd- krachten de voormalige auto van Seyss-Inquart gekregen. Na te heb ben geïnformeerd, waar Seyss-In- quart zou worden afgeleverd, liet de pnns zijn auto op die plek par keren Seyss-Inquart was geblind doekt, toen hij ter plaatse werd af geleverd, en het eerste wat hij zag. toen de blmddoek werd verwij derd, was zijn eigen auto. Daar was de man knap kwaad over, zo gaat het verhaal. Een tweede anekdote gaat ook over Seyss-Inquart. Bij de voedsel- droppingen ging het erom, van de Duitsers een garantie te knjgen, dat er niet op de vliegtuigen geschoten zou worden. Seyss-Inquart werd te verstaan gegeven, dat men hoe dan ook, de voedseldroppingen zou uit voeren. 'Dat laat mij koud. Dan zult u me eerst dood moeten schieten', zo luidde het comentaar van de Oos tenrijker. waarop hij als antwoord kreeg, dat als hij doodgeschoten zou worden, het met dat koud wor den ook best in orde zou komen. LEUSDEN - In tegenstel- ling tot wat we vorige I week in deze krant meld- den, vindt de bijeenkomst over grafologie vanavond, die NBPV, NCVB en KPO hebben georganiseerd, niet plaats in de Hakhorst. De betreffende bijeen- - komst begint daarentegen vanavond om acht uur in I Groot Krakhorst. 0 uu ngadegeneraal Geddes tijdens de ontvangst in Achterveld in gesprek met burgemeester Rademaker. Ook aan i(el mevrouw Van Wieringen en Jan Schouten, beiden uit Achterveld. LEUSDEN-ACHTERVELD - Op donderdagavond 23 ok tober organiseert de Regio nale Kruisvereniging Leus-' den-Achterveld een infor- LEUSDEN - In de nacht van 18 op 19 oktober zijn op de parkeerplaats bij de Walstro tien auto's be krast en vernield. Over de daders tast de politie nog in het duister. De vernielingen zijn vermoedelijk verricht tus sen half twee en twee uur 's ochtends. Er werden rui ten opengebroken, inte- rieuren vernield en anten- ne's en dergelijke afge broken. De politie verzoekt eventuele getuigen om zich te melden via tele foonnummer 033-94.44.44. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd. Redaktle-secretariaat: Mla Veen en Marijke Bakker Elndredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66 iiiiiciiiciiovjciu. ,80 per jaar, 33.90 per half jaar, 17,20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Vnjdag 24 oktobei houdt de vrouwenvereniging 'Try fosa' haar jaarlijkse bazar m 't Tref punt, naast de Dorpskerk in Leus den Zuid. Behalve veel mooie hand werken zijn er ook diverse andere dingen te koop. Voor de kinderen zijn er spelletjes en is er een grab belton. Uiteraard is er bovendien gelegenheid om een kop koffie of iets anders te gebruiken. De opbrengst van de bazar gaat naar de zending, het vakantiewerk voor gehandicapten en de kerk. Wie nog goederen ter beschikking wil stellen van de bazar kan contact opnemen met mevrouw A. Over- vest, tel. 03425-1493. De bazar is ge opend van twee tot vijf uur 's mid dags, en 's avonds vanaf zeven uur. (advertentie) opberg systemen? ^KI/UIEK INKEL Pr Julianaplein 7. 8 en 9 Amersfoort 033 - 631824* LEUSDEN - Kapsalon Giron de verzorgde op 6 oktober een kappersshow in samenwerking met stoffen- en wolhuis De Ram. Dans- en Showgroep Leusden kwam er aan te pas om de kap sels al dansend te showen. Zelfs na e°n wilde rock 'n' roll act bleek het haar nog perfect in model te zitten. „Dat komt door de allernieuwste technieken op het gebied van knippen föh nen, de zogenaamde overcross techniek", legde mevrouw Ina Buttinger, eigenaresse van de kapsalon uit. De mannequins van De Ram toonden overigens zeer afwis selend gebreide kledingstuk ken, die zeer goed gecombi neerd waren met de kapsels en make-up van de kapsalon. LEUSDEN - Jongerenvereni ging Juid uit Leusden Zuid be gint op woensdag 22 oktober oktober met een activiteit, die zich richt op kmderen van 6 tot 12 jaar. Die kinderen kunnen vanaf 18.30 uur terecht in de Woelige Hoek, waar zij onder leiding van een groep mede- werk(st)ers kunnen tekenen, kltriv,*., tin dergelijke Het is de bedoeling, dat er iedere woensdagavond iets nieuws is. Zo wil men beginnen met het bouwen van een dorp, waar dan allerlei aktiviteiten in plaats vinden Kinderen met een pasje be talen vijftig cent aan entree, an deren dne kwartjes. Afgelopen donderdag schreef ik, dat mogelijk in het weekeinde een eind zou ko men aan het mooie nazomer- weer. Dat was toen nog wat onzeker. Maar inmiddels we ten we, dat de blokkade door broken is. Vrijdag was nog een prach tige dag, zaterdag een 'over gangsdag', maar zondag be gon het echte spel pas goed met veel wind en regen. (Achterveld 17 mm., Leusden 16 mm., Lunteren daarente gen slechts 2,3 mm.). We moeten daarmee constate ren, dat de echte herfst be gonnen is. Depressies krijgen nu vrij spel in de richting van West Europa. Op de satelliet opnamen is duidelijk te zien, dat het momenteel op de oce aan spookt. Zeer diepe de pressies trekken van Groen land naar IJsland en zullen dus nu ook West Europa be zoeken. Lfddrmee is een periode met vier weken mooi nazo- merweer afgesloten. Gedu rende die tijd viel er bij mij in Achterveld slechts 3,2 mm. neerslag. Erg weinig, dus. Tij dens een radio-uitzending af gelopen zondag vroeg men mij, of het erg uitzonderlijk is, zo'n lange nazomer-periode. Dat is het niet. Het komt wel vaker voor, dat zomers met enige allure door een lange nazomer worden gevolgd. Dat was bijvoorbeeld ook in 1947 het geval. De komende week moeten we rekening houden met een herfstachtig weerbeeld. Er zal periodiek regen vallen en gemiddeld is er vrij veel wind. De temperatuur be reikt ook geen hoogstandjes meer en schommelt zo rond de 14 graden. Doordat er veel bewolking is, zal het 's nachts niet al te zeer afkoelen. Vandaag is het de naam dag van St. Ursula. Hiervan wordt gezegd: 'Zo het weer is op St. Ursula, zo zal de winter wezen'. Geen ijswinter, dus, maar eerder een herfstachti ge winter. Het zou echter nogal voorbarig zijn, hierbij aan te sluiten. Wel is het zo, dat in jaren waarin de lucht drukverdeling lang geblok keerd is geweest en er een constante lage luchtdruk bo ven IJsland optrad in de maanden september en okto ber, de erop volgende winter normaal tot zacht verliep. De Duitser Bauer heeft dit verschijnsel jaren lang on derzocht. Zijn bevindingen worden dan ook de 'Bauer reeks' genoemd. Inmiddels is gebleken, dat zijn onder zoeksresultaten redelijk be trouwbaar zijn. Ik denk dan ook, dat gezien de huidige ontwikkeling in de lucht drukverdeling, die een 'door- braaks-westcirculatie te zien geeft, de kans op een normale of zachte winter groter is, dan die op een koude of stren ge. Maar natuur blijft natuur, en voorzichtigheid blijft dus geboden. De voedseldroppingen waren van de kant van de geallieerden goed voorbereid. Brigadegeneraal Geddes had een map bij zich, met 1100 foto's van plaatsen, waar mo gelijk voedsel gedropt zou kunnen worden. Dat verraste de Duitsers nogal, temeer daar aantoonbaar was, dat het allemaal plaatsen wa ren die zich voor een dergelijke operatie uitstekend leenden. Uit eindelijk werden tien plaatsen ge selecteerd. Op 30 april werd de overeenkomst bekrachtigd Een dag eerder was de Engelse lucht macht. de RAF, al met de droppin gen begonnen. En dat was nodig ook, want op dat moment stierven er dagelijks ongeveer vijftienhon derd mensen aan gebrek aan voed sel. SUCCES Operatie Manna mag achteraf een succes genoemd worden. De geallieerde bommenwerpers dropten in tien dagen tijd ruim 12.000 ton voedsel. Een operatie, waar 5500 vluchten voor nodig wa ren Het voedsel bestond voorna melijk uit meel, scheepsbeschuit en eierpoeder. Bij de dropppings kwamen vier Nederlanders en twee Duitsers om het leven, die zich binnen een drop- pmgsgebied bevonden. Ook der tien Amerikanen lieten het leven, toen fanatieke Duitsers - en dat was al na de overgave - nog een Ameri kaanse bommenwerper neerscho ten, die op 'voedingsmissie' was. Brigadegeneraal A.J.W. Geddes was nauw betrokken bij de plannen en de uitvoering van de voedsel droppingen in bezet Nederland, in 1945. De generaal was destijds - we schrijven dan april 1945 - in Noord- Frankrijk gelegerd, waar hij de luchtaanvallen met lichte bommen werpers van de geallieerden coör dineerde. Op de zesentwintigste april van dat jaar kreeg de toenma lige air-commander de opdracht, om zich dne dagen later in Achter veld te melden met een plan voor voedseldroppingen in het nog be zette deel van ons land. Dat zou moeten gebeuren met de aanzien lijke hoeveelheid van duizend ton per dag. Geddes werkte dat plan binnen achtenveertig uur uit, en het kreeg een bijbelse naam mee: operatie Manna. BEZOEK De brigadegeneraaltachtig jaar oud inmiddels, bracht afgelopen Brigadegeneraal b.d. A.J.W. Geddes. matie-avond rond het thema 'kind en ziekenhuis'. Dit gebeurt in samenwer king met de werkgroep Kind en Ziekenhuis (regio Amersfoort) en de Patiën ten belangenvereniging Leusden. De werkgroep Kind en Zie kenhuis zal na een korte in leiding over haar werk wijze en doelstelling, aan de hand van dia-materiaal over ziekenhuissituaties van kinderen op dit onder werp ingaan. Zaken als: hoe kunnen kin deren worden voorbereid op een ziekenhuisopname; hoe kunnen ouders samen met ziekenhuismede- werk(st)ers verantwoorde lijkheid voor hun kind blij ven dragen tijdens een op name; hoe kunnen kinde ren reageren na een zie kenhuisperiode en welke nazorg kan de wijkver pleegkundige bieden, zul len op deze avond behan deld worden. De avond is ook bedoeld om met elkaar, aan de hand van stellingen, ervaringen uit te wisselen rond dit thema. Plaats: Asschatterweg 25 ('de Spnngplank') Leusden- C. Datum en tijd: 23 okto ber 20 00-22.00 uur. Voor inlichtingen en aan melding (liefst voor 21 okto ber) kunt u terecht op het spreekuur van de wijkver pleegkundigen: dagelijks 8.15-9.00 uur. Telefoon: 941218 op wijkgebouw Ro- zengaarde 33. ACHTERVELD/LEUSDEN - De komst, vorige week don derdag, van de Engelse brigadegeneraal A.J.W. Ceddes naar Achterveld heeft een aardige bijkomstigheid gehad. Werd namelijk al jaren lang beweerd, dat het 'historische schoollokaal' van Achterveld al lang gesloopt was, de krasse tachtigjarige generaal wist zich met grote stellig heid te herinneren, dat het lokaal, waar de bijeenkomst van vorige week plaatsvond, ook het historische lokaal was, waar ooit de onderhandelingen tussen de geallieer den en de Duitsers over de voedseldroppingen zouden hebben plaatsgevonden. Indien dat klopt, zouden plannen die bij de gemeente Leusden in voorbereiding zijn, om 'De Moespot' te slopen, mogelijk opnieuw in overweging moeten worden geno men. Immers, zo rijk is de gemeente niet aan historische plaatsen, en waar men aan de ene geografische kant van de gemeente aanspraken doet gelden op historische ban den - met betrekking tot Oud Leusden - zou men dat in Achterveld niet kunnen nalaten. Temeer, daar de Achter- veldse onderhandelingen voor vele Nederlanders het ver schil hebben betekend tussen de hongerdood en het leven. De herinneringen van de Engelse generaal zouden dan ook aanleiding dienen te zijn, om nu eindelijk middels gedegen onderzoek eens zekerheid te verschaffen over de vraag, of Achterveld nog altijd een historisch klaslokaal bezit, of niet Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaaL Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubriek vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfsleven Filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeen of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- P d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde pnjzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tanef: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Dinsdag 21 oktober 19.00 uur: Spreekuur van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers- verbond in De Pepermolen, Biezen kamp. 20.00 uur: Vergadering Planad viesgroep in het gemeentehuis. 20.00 uur: Bijeenkomst van de NCVB in 't Trefpunt aan de Arn hemse 75 te Leusden-Zuid. 20.00 uur: Gespreksavond voor ou ders van kleuters in het wijkge bouw van de Kruisvereniging te Achterveld, W. van Amersfoort- straat 38. 20.00 uur: Bijeenkomst van NBPV, NCVB en KPO over grafologie in Groot Krakhorst. Donderdag 23 oktober 20.00 uur: Bijeenkomst van het Ko ningin Wühelmina Fonds afdeling Leusden in de Woelige Hoek te Leusde-Zuid. 20.00 uur: Algemene ledenverga dering van de O.V.M. m hotel De Roskam aan de Hessenweg 212 te Achterveld. Woensdag 22 oktober 09.00 uur: Handwerkhobbyclub in De Moespot Donderdag 23 oktober 13.30 uur: Bejaardensoos in Ons Gebouw. 19.30 uur: Volksdansen in De Moespot Zaterdag 25 oktober 20.00 uur: K.P J. revue in Ons Ge bouw. 20.00 uur: Disco-show m De Kla- veet. Zondag 26 oktober 14.00 uur: Disco in De Klaveet. Dinsdag 28 oktober 09.00 uur: Welfareclub De Zonne bloem m Ons Gebouw.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3