Technische hoogstandjes in nieuw Beco-gebouw Provincie wil waterschappen meerbevoegdheden geven Gedichtenwedstrijd bleek aan te slaan leusder krant Gespreks groep voor aanstaande ouders Leusden blijft groeien Leusdenaar benoemd tot hoogleraar Kop-staart botsing 3ezers. schrijven- Vredesbus Brand in Eurowoning CDA ten onrechte beschuldigd Wagenaar, bedankt Staartmees DINSDAG 21 OKTOBER 1986 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Wat met een brand in Hoevelaken begon, heeft gisteren in Leusden een mooier vervolg gekregen, dan men in eerste instantie zal hebben gedacht. Het wit blauw gekleurde bouwwerk in het nieuwe Leusdense be drijventerrein De Horst bergt binnen de muren een aantal technische hoogstandjes, die men er aan de buitenkant misschien niet vanaf ziet. Maar ze zijn er wel, en als de berekeningen van de ontwerper, het Amersfoortse ingenieursburo Arnhem bv, kloppen, zullen de toegepaste technieken niet alleen een behoorlijke besparing opleveren, maar zichzelf op den duur terug verdienen. Wat in Leusden verrees aan de Plesmanstraat, was een ge bouw met een vloeroppervlak te van 16.000 vierkante meter en een inhoud van 57.600 ku bieke meter. De technische hoogstandjes zitten hem voor namelijk in de luchtcirculatie, die zowel voor de koeiling in de zomer, als voor de verwar ming m de winter, gebruikt wordt. EISEN Gezien het gebruik van het gebouw, de expositie van meu belen, werden aan het gebouw speciale eisen gesteld, voor wat betreft de temperatuur. Dat leidde tot een opdracht aan het Amersfoortse ingenieurs bureau, die na het doorreke nen van modellen een uitein delijke keuze kon maken. Het bleek, dat aan de hand van de gemaakte berekenin gen bovendien adviezen kon den worden gegeven ten aan zien van de bouwmassa, om de uitgangspunten te kunnen be reiken. Bij het doorberekenen van de energie binnen het gebouw kwam men tot de ontdekking, dat de lichtbronnen ook een aanzienlijke bijdrage aan het interne klimaat zouden leve ren. Daarom werden zoge naamde aanwezigheidsscha kelaars aangebracht, die er voor zorgen dat er alleen daar licht brandt, waar mensen aan wezig zijn. Dat resulteerde in een aanzienlijke vermindering van elektrisch vermogen, en ook van ongewenste warmte toevoer. BEHANDELING Een luchtbehandelingsm- stallatie bleek het beste, voor de eisen waaraan moest wor den voldaan. Dat houdt in, dat de expositieruimten in de zo mer met lucht worden 'doorge spoeld', terwijl in de winter op een andere manier van die lucht gebruik kan worden ge maakt: ze wordt gebruikt voor de verwarming van het ge bouw. Een berekening van de kos ten en de baten leerde, dat het zin had om warmte terug te De hoofdingang van het nieuwe gebouw heeft binnen een prachtige lichtinval. winnen. Daartoe bleek een systeem volgens het omkeer- pnncipe het beste bruikbaar. Dat systeem bestaat uit twee warmtepakketten waar beur telings de warme retourlucht en de koude buitenlucht door stroomt. Het systeem wordt ge regeld door een kleppensys- teem, dat al naar gelang de be hoefte aan warmte in het ge bouw kan worden geschakeld. Een ander voordeel aan het ge kozen systeem is, dat er in een later stadium een eenvoudige uitbreiding kan plaats vinden van het koelsysteem, zonder Het gebouw van Beco rijst nu nog op uit de omhggende weilanden. dat het energiegebruik noe menswaardig toeneemt. EXPLOITATIE Het gekozen systeem bete kende, dat er een grotere in vestering nodig was. Die be droeg ruim f146.000,-. Ander zijds hield het systeem in, dat er op jaarbasis ruim f33.000,- wordt bespaard. De tijd waarin de kosten worden terug ver diend is, berekend volgens de 'Spot'methode, nog geen vier- en-een-half jaar. LEUSDEN/ACHTERVELD - Een paar keer per jaar or ganiseert de Regionale Kruisvereniging Leusden- Achterveld een gespreks groep voor aanstaande ou ders. Voor vele aanstaande ouders is dat een prettige manier geweest om zich on der andere door middel van deze groep voor te bereiden op het ouderschap. Men is samen, maar ook alleen, welkom op deze avonden. Het doel van deze groepsvoorlich- ting is, naast het geven van in formatie, met elkaar te praten over een aantal onderwerpen die betrekking hebben op zwanaerschaD en bevalling. Afhankelijk van de interes van de groep kunnen de v gende onderwerpen aan orde komen: ervaringen tijdens de zwang schap; film over bevallen; byverzorging; eerste weken de bevalling; borst- of flesvi ding; omgaan met de baby; doet de wijkverpleegkundij ontwikkeling in het eerste vensjaar; wat kunt u verwaï ten op het zuigelingenconsui tiebureau. Het gaat hierbij om een drie bijeenkomsten van twee uur, geven door twee wijkverplet kundigen: Bert Jan Bos en K leen van der Heide. Data; donderdagavond 6, 13 20 november van 20.00-22 uur. Kosten: 5,- per persoc Plaats: Wijkgebouw Roze gaarde 33. Opgave via het spreekuur v de wijkverpleegkundigen: gelijks 8.15-9.00 uur en 16.; 17.00 uur telefoon: 941218. Aanmelden graag vóór 31 oki ber. Voor deelname geldt c men lid dient te zijn van kruisvereniging. LEUSDEN - Het aantal inwo ners van de gemeente Leus den blijft gestaag groeien. In augustus kregen we er 114 nieuwe plaatsgenoten bij, zo blijkt uit een onlangs versche nen persbericht van de g meente. In totaal heeft Lett den nu 26.488 inwoners. Op januari waren dat er no 26.020. Er werden in augustus 35 Let denaartjes geboren. Zeven plaa genoten zijn in die maand over den. Daarnaast zijn 121 person naar elders vertrokken, terwijl 2 mensen zich vestigden binnen gemeentegrenzen. Bij elkaar zijn er dus 114 nieut dorpsgenoten bijgekomen. satie-adviseur te Leusden. Na zijn werkzaamheden als buitenc woon hoogleraar te Groning (twee dagen per week) blijft hij adviespraktijk voortzetten. LEUSDEN - Tot vijf november ligt het nieuwe Utrechtse water schapsreglement ter inzage op de kantoren van de waterschap pen in de provincie, en in het provinciale kantoor Rijnsweerd (kamer A.5.41) aan de Gallileilaan 15 in Utrecht. Het nieuwe reglement gaat uit van een grotere zelfstandig heid van de waterschappen, van minder toezicht van de zijde van de provincie, en van een vereenvoudiging van de regels. Het bestaande waterschaps reglement in de provincie Utrecht gaat uit van kleine waterschappen. Het dateert van 1970. In dat jaar be stonden er binnen Utrechts provin ciale grenzen nog meer dan hon derd waterschappen Dat zijn er nu nog acht. En na de reorganisatie LEUSDEN - Zaterdag 18 oktober om half 3 vond in de boek handel Hamershof de prijsuitreiking plaats van de gedich tenwedstrijd. In een met gedichten versierde winkel reikte boekverko per Willem Lagendijk de prijzen uit. De eerste prijs ging naar Esther van Deuveren. Zij had tot die tijd nog nooit ge dichten gemaakt, maar zij ging dat nu wel doen, zei zij. De tweede prijs ging naar Ellen Stokvis en de derde naar Car- mie Jonker. Er waren negen eervolle ver meldingen. Deze kregen een Querido kinderboekenkalen der aangeboden. Enkele van de gedichten wa ren: 'Dromen' van Michiel P. Kok en 'Klap-gil' van Lotte Soesbergen. .Dromen, ik lig in bed te dromen over taarten en gebak" en 'klap-gil' van Lotte Soesber gen. ,,Als ik op de struik hang, en ik word dan geplukt, dan ben ik soms gelukt, en soms lukt het met, dan val ik naast een grasspriet. (Een klapgil is de fantasienaam voor een soort bes.) De eerste drie prijswinnaars kregen het boek 'Schriftelijke cursus dichten' van Willem Wilmink, dat bekroond is met de Gouden Gnffel Ook mochten zij boeken uitzoe ken, die in de boekhandel uit gestald liggen. Het boek van Willem Wilmink is een leuk en leerzaam boek, waarin veel gedichten staan als voorbeeld. Kinderpoëzie wordt vaak niet begrepen, volgens hem. ,,Dat komt doordat kinde ren een ander beeld van de we reld hebben. Zij ruiken de pad destoelen nog". Het was de eerste keer dat er een gedichtenwedstrijd werd georganiseerd door de boek handel. Vorig jaar was er een theatergroep gekomen, maar deze gedichtenwedstrijd was eigenlijk veel leuker en creatiever, want de kinderen werden zelf aan het werk gezet. Er was een brief naar de scho len gegaan met een verzoek het in het lesprogramma in te passen. Daar het goed in het kader van de kinderboeken week paste, heeft een aantal scholen er aan meegewerkt. Zij hebben op verzoek van de boekhandel de kinderen uit groep VII in de klas de gedich ten laten maken. Willen Lagendijk zei, dat de boekhandel elk jaar iets wil or ganiseren in de kinderboeken week. Alleen valt die week, zei hij, héél ongunstig in de herfstvakantie. van de huidige waterschappen De Eem, Heiligenbergerbeek en Grebbe, waarvan het de bedoeling is dat ze per 1 januan 1988 samen gevoegd worden, zijn het er nog zes. De groei van de waterschappen, zowel waar het hun omvang, als hun taken betreft, maakt een aanpas sing van het reglement noodzake lijk. Daar komt nog bij, dat er in de loop der jaren een onoverzichtelijk geheel aan reglementen is ont staan. Telkens weer, als er een sa menvoeging vim waterschappen plaats vond, werd er een bijzonder reglement voor het nieuwe water schap opgesteld. Met het vastleggen van onder meer de organisatiestructuur, de samenstelling van het bestuur, ta ken en financiën in een algemeen reglement, wil de provincie nu een duidigheid scheppen in de huidige wirwar van reglementen. Per wa terschap wordt het algemene reglement nog wel uitgewerkt m een bijzonder reglement. Daarin wordt per waterschap onder ande re het aantal bestuurszetels per af deling en het aantal bestuurszetels voor grondbezitters (het zoge naamde ongebouwd) en voor eige naren van gebouwen (het ge bouwd) vastgelegd. In een apart reglement, het zoge naamde kiesreglement, wordt vast gelegd hoe de bestuursorganen moeten worden gekozen. De be stuursverkiezingen zullen in de toe komst per categorie van eigenaren van grond of van gebouwen, plaats vinden. Het gebouwd en het onge bouwd mogen voor de behartiging van hun belangen zelf kandidaten stellen. Als men bezwaren heeft tegen het herziene Utrechtse water schapsreglement, of tegen het kies reglement heeft, kan men die tot 7 november aanstaande sturen aan: Provinciale Staten van Utrecht, postbus 18100, 3501 CC, Utrecht. Het nieuwe waterschapsregle ment en het kiesreglement kunnen bij de provinciale bibliotheek wor den aangevraagd. Het adres is: postbus 18100,3501 CC, Utrecht, tel. (030) 582273. De kosten bedragen, exclusief verzendkosten, f 12,50. LEUSDEN - Bij een kop-staart botsing op de Doomseweg, af gelopen zaterdagochtend om 0B.4U uur, ontstond slecht üchte materiële schade. De betrokken auto's stonden in een file. Bestuurder H. uit Strijen trok op, maar moest plot seling weer remmen. Zijn ach terligger, de heer W. uit Doorn, reageerde te laat en reed tegen de auto van H. In het stukje bij de foto van de 'Vredesbus' in de Leusder Krant van 16 okt. j.l. stond, dat ik had gezegd, dat de mensen in het kader van de actie „Mil joen minuten voor de Vrede", te weinig met elkaar tot een goed gesprek kwamen. Misschien heb ik onduidelijk gesproken; in ieder geval is het zo, dat we juist wel goede ge sprekken met elkaar hadden. Over het algemeen kwam naar voren, dat men hunkert naar vrede. Daarover werd gepraat, waarbij vaak de eigen achter grond, opvoeding en mogelijk heden, die men voor zich zelf zag om 'tot vrede' te komen be sproken werd. Ik weet nog niet hoeveel minu ten er zijn verzameld; 10 okto ber waren het er ca. 660.000. Nog bedankt voor alle reacties, elke minuut telt! Detty Dirks Kornoelje 61 Met verbazing heeft het be stuur van het CDA Leusden- Achterveld kennis genomen van het artikel in de Leusder Kxan* van dinsdag 14 oktober jl., waarin de heer J. Miggels het CDA beticht van het onbe spreekbaar maken van de pro blematiek rond de water schapslasten. Eén en ander is gebaseerd op een bnef van de heer Miggels aan de leden van de gemeente raad van Leusden. In deze brief poneert de heer Miggels - vol strekt ongemotiveerd en op geen enkele wijze onder bouwd - de stelling dat binnen het CDA de problematiek van de waterschapslasten niet be spreekbaar zou zijn. Wat zijn de feiten? In een vergadering van het Al gemeen Bestuur van het CDA, gehouden op 16 februari 1983, heeft de heer Miggels als lid van het Algemeen Bestuur tij dens de rondvraag het water schap aan de orde gesteld. Hij vroeg zich als Hoofingeland van het waterschap Heiliger- oergerbeek af welke overleg structuren hij moest gebruiken voor het bespreekbaar maken van door hem gesignaleerde problemen. Hierop werd ge reageerd, dat het vooralsnog niet voor de hand lag om als be stuur van een politieke partij hienn een rol te spelen. Deze zak is daarna in het bestuur nooit meer aan de orde ge weest! Door de CDA-fractie is bij monde van Evelien Blom in ok tober 1983 de kwestie in de ge meenteraad aan de orde ge steld. De ontwikkelingen zijn - en worden - door de CDA-frac- tie in de provinciale staten van Utrecht heeft tijdens een open bare ledenvergadering in maart 1986 in Achterveld nog eens een uitvoerige toelichting gegeven op de aan de orde zijnde problematiek. Uit het bovenstaande moge blij ken, dat door het CDA Leusden Achterveld deze aangelegen heid op geen enkele wijze on bespreekbaar is gemaakt. Wij betreuren het dat de redac tie van de Leusder Krant, zon der ons commentaar te vragen, is overgegaan tot publikatie van het artikel. Bestuur CDA Leusden-Achterveld Ondanks alle kritiek die nogal eens over onze wethouder van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordeiung wordt uitgestort, willen wij als bewoners van de Pelmolen hof ook eens een positief geluid aan zijn adres laten horen. Toen de plannen voor de bestra ting van ons plem bekend waren, was een brief aan lan Wagenaar voldoende om B en W van de ge plande parkeerplaatsen m het mid dengedeelte van het plem te doen afzien. Het is aan zijn persoonlijke inzet te danken, dat een en ander toch nog vrij vlot in kannen en kruiken is gekomen en wij binnen afzienbare tijd van de zandinloop zijn verlost Hij is zich zelfs persoonlijk van de situatie op de hoogte komen stel len. In welke gemeente vindt men nog zoiets? Ons is gebleken dat met deze wethouder en zijn raadsfraktie van de WD goed is te praten en dat er ook nog naar je wordt geluisterd. Wethouder en WD-fraktie, be dankt. Namens de bewoners aan de Pelmolenhof, A de Rek, Pelmolenhof 7. Dr. Frederik Haselhoff. (Foto: A chief Leusder Krant) zoeken op het uiteinde van twijgen, waar een zwaar der familielid niet kan ko men. Koolmezen zoeken de bovenkant van de bla- deren af, pimpelmezen ne- men de onderkant voor hun rekening en staart- meesjes dus de uiterste takjes. Zo heeft ieder in de groep zijn eigen werkter rein. Als eerste van alle meze- soorten begint de staart- mees, soms al eind maart, aan de nestbouw. De plaats van het nest is heel verschillend en kan varië ren van één tot twintig me ter boven de grond, in de vorken van takken van de bomen, in struiken en klimplanten. Maar doorn en braamstruiken genieten wel de voorkeur. Het overkoepeld nest wordt door beide seksen gebouwd, is verweven met de takken, heeft de vorm van een gerekte bol en heeft een opening aan de zijkant. Het wordt voorna melijk gemaakt van veren, mos en haar, samengewe- ven met spinrag, 't Valt weinig op, doordat de bui tenkant is bekleed met korstmos en stukjes boom schors. Het bouwen van een nest duurt meer dan een week, waarbij de vo gels vaak over vrij grote afstanden vliegen op zoek naar spinrag en veertjes. In het tere bouwsel wor den acht tot twaalf eieren gelegd en als de jongen groot zijn puilt het elasti sche nest uit als ze zich be wegen. Na het broeden zien we ze in troepjes, vaak families, rondzwer ven. In de winter hebben ze de gewoonte om in groepen te overnachten, waarbij ze een bal vormen. Tegen de schemering groeperen ze zich bij elkaar met de staarten naar buiten. Zo houden ze elkaar warm tij dens de koude winternach ten. G. van L. LEUSDEN - Een brand heeft afgelopen vrijdag rond 16.30 uur een Eurowoning aan de Ga- licie zwaar beschadigd. De be woners van het pand waren op het moment van de brand niet thuis. Men vermoedt dat een elec- tnsch straalkacheltje de oor zaak is. Nader onderzoek moet dat ver der uitwijzen. LEUSDEN - Dr. Frederik Ha selhoff uit Leusden is be noemd tot buitengewoon hoogleraar strategisch mana gement aan de rijksuniversi teit Groningen. Haselhoff werd geboren op 16 ju ni 1930 te Den Haag. Hij studeerde van 1948 tot 1954 economie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Hij werkte veertien jaar voor het Bureau Berenschot en later zeven jaar aan de Vrije Universiteit. Aan die universiteit promoveer de hij m 1977 bij professor L. Traas op een proefschrift dat de titel „On dernemingsstrategie; een dilem ma" meekreeg. Sinds 1978 is de heer Haselhoff zelfstandig gevestigd als organi- Als we tijdens onze na jaarswandeling door het bos lopen, maken we veel kans zwermen vogels waar te nemen. Ze zijn be zig om de bomen af te zoe ken naar insekten en spin nen die nog geen veilige overwinteringsplaats heb ben opgezocht. Het is voor de vogels van levensbe lang om nu te trachten een vetreserve op te bouwen voor de komende schrale wintertijd. Als we rustig zo'n groep bekijken, dan blijkt deze uit verschil lende vogelsoorten te be staan. We zien kool-, pim pel-, kuif- en matkopme- zen, goudhaantjes en vaak ook staartmezen. De staartmees is onze kleinste mees en weegt slechts acht tot tien gram, maar heeft een staart van ongeveer 9 centimeter; vandaar de naam. In som mige streken wordt hij ook wel pijpje of pijpekopje genoemd. Inderdaad lijkt hij met die lange staart en het bolvormige lijfje wel wat op een tabakspijp. Door hun geringe gewicht zien ze kans insekten te

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4